Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

κατέβασε από το google play κάποια εφαρμογη που ξυπνα τα κολλημένα πιξελ και βαλτή να τρέξει εναλλακτικά 4-5 μονόχρωμες εικόνες άσπρο--μαύρο-- πράσινο- μπλε -κόκκινο(να της αλλάζεις γρηγορα και αργά)

εάν δεν συνέρθει πας για οθόνη και έχεις 2 επιλογές 1)πας στο service να σε ενημερώσουν 2)παραγγέλνεις ανταλλακτικά και τα αλλάζεις μόνο σου οθόνη και digitizer

 

στην φωτογραφία φαίνεται σαν να χτυπήθηκε από κάτι στρογγυλό με μεγάλη δυναμη

Edited by sokel
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντηση.Θα το δοκιμάσω.Απ'όσο μπορώ να θυμηθώ δεν χτύπησε πουθενά το τηλέφωνο.Επίσης, στην αρχή η έκταση του φαινομένου ήταν μικρότερη και ίσως όχι ακριβώς στα ίδια σημεία.

 

Γιώργος

 

Υ.Γ.Χρειάζεται και οθόνη και digitizer?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα.Ευχαριστημένος κάτοχος του defy κοντά τρία χρόνια,τις τελευταίες μέρες ενώ η αφή δουλεύει,υπάρχει μόνιμα στην οθόνη αυτό που φαίνεται στη συννημένη εικόνα.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι?Τι μπορώ να κάνω?Αξίζει να το φτιάξω η να πάω γι' άλλα?

Σημειωτέον ότι δεν είχα σκοπό να αλλάξω τηλέφωνο στο εγγύς μέλλον.

 

Ευχαριστώ

 

Γιώργος

Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα, πριν ένα μήνα, μετά από μεγάλη πτώση και χωρίς εμφανή σημάδια εξωτερικά, και το έλυσα με απόλυτη επιτυχία, ως εξής:

1) Έβγαλα τη μπαταρία, τις κάρτες sim,microsd και έκλεισα ξανά το καπάκι.

2) Το έβαλα σε πλαστική σακούλα και το έκλεισα αεροστεγώς, με μια ταινία.

3) Το έβαλα στη κατάψυξη, για 12 ώρες τουλάχιστον...

4) Μετά το άφησα σε θερμοκρασία δωματίου, για 3 ώρες, μέσα στη σακούλα, και άλλη μία εκτός, με ανοικτό καπάκι, για να φύγει τελείως η όποια υγρασία είχε δημιουργηθεί.

5) Έβαλα ξανά τη μπαταρία και τις κάρτες sim,microsd και το τηλέφωνο έγινε καινούριο!!!

 

Υπάρχει και το αντίστοιχο θέμα στο xda εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα.Ευχαριστημένος κάτοχος του defy κοντά τρία χρόνια,τις τελευταίες μέρες ενώ η αφή δουλεύει,υπάρχει μόνιμα στην οθόνη αυτό που φαίνεται στη συννημένη εικόνα.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι?Τι μπορώ να κάνω?Αξίζει να το φτιάξω η να πάω γι' άλλα?

Σημειωτέον ότι δεν είχα σκοπό να αλλάξω τηλέφωνο στο εγγύς μέλλον.

 

Ευχαριστώ

 

Γιώργος

 

Ακριβώς το ίδιο παρουσίασε και η δικιά μου οθόνη εδώ και τρεις ημέρες και σκεφτόμουνα για καινούργια οθόνη ,

ερώτηση που έκανα στον Γερμανό μου είπανε για 100 ευρώ (είναι τρελοι ...).

Θα δοκιμάσω την λύση που λεει ο φίλος πιο πάνω με την κατάψυξη και εάν δεν γίνει, αγοράζω απο ebay οθόνη και digitizer,και το αλλάζω μόνος.

Και η τρίτη λύση που σκέφτομαι αλλά και η πιο ακριβή samsung galaxy xcover2 !!!

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα, πριν ένα μήνα, μετά από μεγάλη πτώση και χωρίς εμφανή σημάδια εξωτερικά, και το έλυσα με απόλυτη επιτυχία, ως εξής:

1) Έβγαλα τη μπαταρία, τις κάρτες sim,microsd και έκλεισα ξανά το καπάκι.

2) Το έβαλα σε πλαστική σακούλα και το έκλεισα αεροστεγώς, με μια ταινία.

3) Το έβαλα στη κατάψυξη, για 12 ώρες τουλάχιστον...

4) Μετά το άφησα σε θερμοκρασία δωματίου, για 3 ώρες, μέσα στη σακούλα, και άλλη μία εκτός, με ανοικτό καπάκι, για να φύγει τελείως η όποια υγρασία είχε δημιουργηθεί.

5) Έβαλα ξανά τη μπαταρία και τις κάρτες sim,microsd και το τηλέφωνο έγινε καινούριο!!!

 

Υπάρχει και το αντίστοιχο θέμα στο xda εδώ...

 

το έκανα και εγώ στο defy μου μετά από πτώση και εφτοιαξε με το κόλπο της κατάψυξης!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια συγγνώμη για την ενόχληση.Λοιπον η αδερφη μ θέλει να της περασω custom Jellu bean.Λοιπον εχω κάνει roοt και εχω βαλει το 2nd init boot recovery.Λοιπον τωρα ψαχνω να βρω ποια ρομ να βαλω...Αλλα διαβαζω παντου 2nd boot support.Το ιδιο ειναι?Η θα της το κολλήσω και θα με κυνηγάει?Ευχαριστώ εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν πάρε ένα backup τα πάντα με το 2nd init Και μετά πέρνα μια βόλτα απο εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1768702

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν πάρε ένα backup τα πάντα με το 2nd init Και μετά πέρνα μια βόλτα απο εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1768702

 

Οκ ευχαριστώ πολύ τελικά τα καταφερα!Απλα στο Lg 4x HD που εχω υπάρχουν ολοκληρωμενοι οδηγοι για την διαδικασια εγκατάστασης και επισης με τρομαζε π δν απαιτουσε ξεκλειδωμα ο βοοτλοαδερ γι'αυτό ψιλοφοβομουν

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα, πριν ένα μήνα, μετά από μεγάλη πτώση και χωρίς εμφανή σημάδια εξωτερικά, και το έλυσα με απόλυτη επιτυχία, ως εξής:

1) Έβγαλα τη μπαταρία, τις κάρτες sim,microsd και έκλεισα ξανά το καπάκι.

2) Το έβαλα σε πλαστική σακούλα και το έκλεισα αεροστεγώς, με μια ταινία.

3) Το έβαλα στη κατάψυξη, για 12 ώρες τουλάχιστον...

4) Μετά το άφησα σε θερμοκρασία δωματίου, για 3 ώρες, μέσα στη σακούλα, και άλλη μία εκτός, με ανοικτό καπάκι, για να φύγει τελείως η όποια υγρασία είχε δημιουργηθεί.

5) Έβαλα ξανά τη μπαταρία και τις κάρτες sim,microsd και το τηλέφωνο έγινε καινούριο!!!

 

Υπάρχει και το αντίστοιχο θέμα στο xda εδώ...

 

Εντελώς ξαφνικά αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα.

Ακολούθησα τις οδηγίες και μόλις έφτιαξα την οθόνη του κινητού μου.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έβγαλα ξανά το Defy για να το δώσω σε κάποιο μέλος της οικογένειας και να μην κάθεται.

 

Σκέφτηκα να του περάσω το 4.3 μιας και έχω δει ότι γενικά είναι πολύ καλό. Μέχρι τώρα έτρεχε CyanogenMod 7.2.

Έχει ακολουθήσει κανείς τη διαδικασία; Κυρίως με προβληματίζει το recovery καθώς από ότι φαίνεται πρέπει να έχεις κάποια νέα έκδοση του CWM.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

εχω φλασαρει τη συσκευη με το rsd και η οθονη του κινητου εχει κολησει στην ενδειξη android και η εφαρμογη rsd εχει result "in process" και status "Please manually power up this phone". Τι κανω τωρα? αφαιρω το καλώδιο usb και κανω power up ή περιμένω? Πολύ φοβαμαι ότι μαλλον φταει που πιο πριν δεν εκανα wipe data. Τωρα τι κάνουμε? Edited by sotsp
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τη μπαταρία να κλείσει το κινητό. Ξανάνοιξε το πατώντας vol- και power button.. Μόλις βγάλει το τρίγωνο πατάς vol- και vol+ ταυτόχρονα... Στη συνέχεια κάνε wipe data.
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ όλα καλά, μόνο μια παρατηρηση εχω να κανω, εχω το κινητο στη φορτιση εδω και μιση ωρα και το ποσοστο της μπαταριας εχει κολλησει στο 50%.
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.. Κάνε επανεκκίνηση το κινητό και ξαναδες.. Σίγουρα φορτίζει;
Link to comment
Share on other sites

ενταξει ολα καλα , σε ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια.Λεω να δοκιμασω την WiUi JB 3.1.21. Η Διαδικασία εγκαταστασης ειναι ιδια με τις υπόλοιπες wiui? Θα χρειαστει να στησω και τιποτα αλλο?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εστησα την JB αλλα βλεπω οτι ειναι αρκετα πιο αργη.Για να επιστεψω στην GB πρεπει να φλασαρω με rsd πρωτα ή αρκει wipe data και wipe cache?
Link to comment
Share on other sites

Εστησα την JB αλλα βλεπω οτι ειναι αρκετα πιο αργη.Για να επιστεψω στην GB πρεπει να φλασαρω με rsd πρωτα ή αρκει wipe data και wipe cache?

 

όχι την περνάς κανονικά με wipe data και wipe cache

αν είχες περάσει άλλη σε jb θα χρειαζόταν να γυρίσεις στο σύστημα αρχείων ext3

If there is currently CM10 on your device !!

 

CM10 Romrod about this transition.

 

Go into Recovery Mode

 

Tools

 

File System Tools

 

EXT3 format (in this case it is natural that lingers)

 

Then automatically returns to the Recovery menu

 

Stable recovery

 

Install zip rom

 

Installation is complete, wipe cache, wipe Dalvik cache

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παίδες,

Κάτοχος και εγώ του defy κοντά στα 3 χρόνια. Σήμερα παρουσίασε το πρόβλημα όπως φαίνεται στην εικόνα στο url που επισυνάπτω ! Το κινητό δούλευε μία χαρά ώσπου πήγα να το ξεκλειδώσω μετά από αναμονή. Το Θέμα είναι, φταίει η οθόνη και μπορώ να την αλλάξω ή είναι θέμα software η άλλου μέρος του hardware της συσκευής?

Ευχαριστών εκ των προτέρων!

URL Εικόνας

https://www.dropbox.com/s/c3fnag6438x7r4k/Motorola%20Defy.JPG

Link to comment
Share on other sites

αν εχει εγγυηση γρηγορα service.

 

edit: σορρυ δεν ειδα οτι το εχεις 3 χρονια....οποτε το service δεν νομιζω να συμφερει.

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

Κάτοχος και εγώ του defy κοντά στα 3 χρόνια. Σήμερα παρουσίασε το πρόβλημα όπως φαίνεται στην εικόνα στο url που επισυνάπτω ! Το κινητό δούλευε μία χαρά ώσπου πήγα να το ξεκλειδώσω μετά από αναμονή. Το Θέμα είναι, φταίει η οθόνη και μπορώ να την αλλάξω ή είναι θέμα software η άλλου μέρος του hardware της συσκευής?

Ευχαριστών εκ των προτέρων!

URL Εικόνας

https://www.dropbox.com/s/c3fnag6438x7r4k/Motorola%20Defy.JPG

 

κάνε το ποιο κάτω τρικ σβήσε την συσκευή και αφαίρεσε την μπαταρία και κάρτες το τυλίγεις σε σακούλα αεροστεγώς και το βάζεις για 24 ώρες στην κατάψυξη μετά το βγάζεις και το αφήνεις να ξεπαγώσει συνήθως ένα 6ωρο είναι αρκετό μετά και αφού είναι τελείως στεγνό βάζεις μπαταρία και το ανάβεις κατά 90% θα φτιάξει αν δεν τότε το σερβις είναι μονόδρομος

Edited by sokel
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

αν εχει εγγυηση γρηγορα service.

 

edit: σορρυ δεν ειδα οτι το εχεις 3 χρονια....οποτε το service δεν νομιζω να συμφερει.

 

κάνε το ποιο κάτω τρικ σβήσε την συσκευή και αφαίρεσε την μπαταρία και κάρτες το τυλίγεις σε σακούλα αεροστεγώς και το βάζεις για 24 ώρες στην κατάψυξη μετά το βγάζεις και το αφήνεις να ξεπαγώσει συνήθως ένα 6ωρο είναι αρκετό μετά και αφού είναι τελείως στεγνό βάζεις μπαταρία και το ανάβεις κατά 90% θα φτιάξει αν δεν τότε το σερβις είναι μονόδρομος

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες!

Απ’ όταν ανέβασα το πρόβλημα είχα κλειστή την συσκευή και μόλις τώρα την ενεργοποίησα και ως εκ θαύματος το κινητό λειτούργησε κανονικά :D ! Τελικά είναι πολύ σκληρό για να πεθάνει ;) !!!Φτού Φτού να μην το ματιάσω!:X

Υ.Γ Πάντως αυτό με την κατάψυξη θα το δοκιμάσω γιατί μερικά Pixel είχαν πεθάνει καιρό τώρα από πτώση!

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι οσο αφορα την stock rom, ψαχνω να βρω ενα switch on-off που θα μπορω να ενεργοποιω τα data χωρις να μπω στις ρυθμισεις. Οσο και να εψαξα δεν βρηκα κατι και αυτα που δοκιμασα απο το play δεν δουλευει κανενα. Υπαρχει κατι για αυτο?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...