Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

Παιδιά από τότε που έκανα την αναβάθμιση στο κινητό της αδελφής μου, όταν πάει να βγάλει φωτογραφίες και ενώ δείχνει ότι λειτουργεί το φλας, οι φωτογραφίες βγαίνουν μαύρες, λες και δεν συγχρονίζεται το κλείστρο με το φλας (όχι σκούρες, τελείως μαύρες). Και ακριβώς το ίδιο κάνει και σε ενός φίλου, μετά την froyo αναβάθμιση.

Τι παίζει? Καμία λύση!!! Hard rest δεν το έκανα, ίσως πρέπει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά από τότε που έκανα την αναβάθμιση στο κινητό της αδελφής μου, όταν πάει να βγάλει φωτογραφίες και ενώ δείχνει ότι λειτουργεί το φλας, οι φωτογραφίες βγαίνουν μαύρες, λες και δεν συγχρονίζεται το κλείστρο με το φλας (όχι σκούρες, τελείως μαύρες). Και ακριβώς το ίδιο κάνει και σε ενός φίλου, μετά την froyo αναβάθμιση.

Τι παίζει? Καμία λύση!!! Hard rest δεν το έκανα, ίσως πρέπει?

 

Αν και εχει αναφερθει λιγα ποστ πιο πισω (σελ.122) η λυση στο προβλημα σου ειναι να πας: κεντρικο μενου - ρυθμισεις - εφαρμογες - διαχειριση εφαρμογων - καρτελα ΟΛΑ να βρεις την φωτογραφικη μηχανη, να την επιλεξεις και να πατησεις εκκαθαριση δεδομενων.

Edited by nobody4
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορείτε να μου πείτε πως γίνεται το hard reset και τί σβήνεται όταν το κάνεις;

Ευχαριστώ.

 

Επανέρχεται η συσκευή στην εργοστασιακή της κατάσταση όπως όταν την πρωτοάνοιξες.

 

https://motorola-global-en-uk.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/55500/~/defy---master-reset-%2F-factory-data-reset

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.σήμερα πέρασα την τελευταία έκδοση όπερα 6.1 κάτι...από εκεί που δεν είχα πρόβλημα με την γραμματοσειρά, πλέον, κάτι γράμματα του αλφαβήτου αντικαταστάθηκαν με κάτι ορθογώνια πλαίσια που είναι τρομερά ενοχλητικά.
Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

παδια δεν μπορω να φτιαξω τα μμς στην συσκευη μου... cosmote εχω!

 

Απο οτι θυμαμαι και εγω ειχα το ιδιο προβλημα, αλλα αυτο που εκανα ηταν να παρω την cosmote και να μου στειλουν σε μαιλ τις ρυθμισεις γιατι ηταν λεει καινουργια η συσκευη και ηθελε να περαστουν οι ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εγω δεν εχω καταφερει να τραβηξω βιντεο ουτε με την 2.1 αλλα ουτε και με την αναβαθμιση σε 2.2. Αν το γυρισω σε βιντεο και γραψω πανω απο 3 sec τοτε οταν σταματησω την εγγραφη, ο χρονος σταματαει αλλα η καμερα μενει ανοικτη. Βλεπω οτι τραβαει ο φακος αλλα δεν μπορω να βγω απο την καμερα αν δεν βγαλω την μπαταρια. Το βιντεο που γραφει δεν το ανοιγει μετα και ας ειναι καμποσα mb μεγεθος.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εγω δεν εχω καταφερει να τραβηξω βιντεο ουτε με την 2.1 αλλα ουτε και με την αναβαθμιση σε 2.2. Αν το γυρισω σε βιντεο και γραψω πανω απο 3 sec τοτε οταν σταματησω την εγγραφη, ο χρονος σταματαει αλλα η καμερα μενει ανοικτη. Βλεπω οτι τραβαει ο φακος αλλα δεν μπορω να βγω απο την καμερα αν δεν βγαλω την μπαταρια. Το βιντεο που γραφει δεν το ανοιγει μετα και ας ειναι καμποσα mb μεγεθος.

περίεργο πρόβλημα, πήγαινε στη διαχείριση εφαρμογών και κάνε σβησιμο της μνημης της καμερας μηπως λειτουργησει κανονικά. Στις φωτο δουλεύει κανονικά δηλαδή;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Το σετβσελ δεν έχει καμιά σχέση. Μηπως καμιά άλλη εφαρμογή προκαλεί το πρόβλημα;

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βαλει και τιποτα. Θυμαμαι οτι το εκανε απο τις πρωτες μερες που το δοκιμασα αλλα δεν ειχα δωσει σημασια.

 

Ουτε MMS μπορω να στειλω. Η COSMOTE δεν εχει ρυθμισεις και ουτε μπορει να μου στειλει. Βρηκα κατι σε καποια post, τα εβαλα αλλα και παλι τιποτα.

 

Αυτα τα APN ποσα πρεπει να ειναι? Και γιατι πρεπει να εχω επιλεγμενο καποιο? Εμενα ειχε δυο APN για ιντερνετ και ενα για MMS, αλλα μονο τα δυο πρωτα μπορουσα να επιλεξω μετην πρασινη βουλα. Το MMS οχι. Τα δοκιμασα ολα αλλα παντα βγαζει το μηνυμα "το μηνυμα κειμενου δεν εχει σταλει" μεσα σε μισο δευτερολεπτο απο την αποστολη. Πρεπει να εχω ενεργο δικτυο 3G?

rom εχω εργοστασιακη και 2.2

Edited by jks13
Link to comment
Share on other sites

Για να φύγει MMS πρέπει να είναι ενεργά τα δεδομένα μέσω κινητής, είτε 3G είτε GPRS (2G).

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Για να φύγει MMS πρέπει να είναι ενεργά τα δεδομένα μέσω κινητής, είτε 3G είτε GPRS (2G).

 

δηλαδη αν κάποιος δεν έχει internet στο κινητό , δεν μπορεί να στείλει????:confused:

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν κάποιος δεν έχει internet στο κινητό , δεν μπορεί να στείλει????:confused:

Μπορεί, αλλά η επιλογή στις ρυθμίσεις για την σύνδεση δεδομένων πρέπει να είναι ενεργή σε κάθε περίπτωση.

 

Ένας πλάγιος τρόπος να κλείσεις τα δεδομένα χωρίς να κλείσεις τα MMS είναι η εφαρμογή APN Droid απο το market.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί, αλλά η επιλογή στις ρυθμίσεις για την σύνδεση δεδομένων πρέπει να είναι ενεργή σε κάθε περίπτωση.

 

Ένας πλάγιος τρόπος να κλείσεις τα δεδομένα χωρίς να κλείσεις τα MMS είναι η εφαρμογή APN Droid απο το market.

:shifty: εχω 1,5GB Internet :!: δεν νομίζω οτι θα το ξεπεράσω ποτέ :lol:

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Αποφάσισα μετά από πολύ ψάξιμο να αποκτήσω και εγώ το defy.

 

Απορίες που δεν βρήκα σε 132 σελίδες (χωρίς πλάκα κάθομαι και διαβάζω 3 μέρες τώρα):

 

- Πολλαπλά web browser tabs εχουμε;

 

- Κανα «μαγαζάκι» διαθέσιμο (μεσω πμ λογικα..)

 

- Στις ελληνικές συσκευές, χωρίς motoblur, resize των εικονιδίων στο home screen μπορείς να κάνεις ή είναι πατέντα του blur;

 

- Όταν γίνει root μπορείς να κάνεις uninstall apps & motoblur; Όχι απλα να μην χρησιμοποιείται, full uninstall

 

Και ένα ασχετο. Εφερα τα contacts μου στο gmail. Γνωρίζετε αν τα contacts γίνονται link με το Facebook μέσω gmail; Δηλαδή μπορώ να πώ ο τάδε εχει προφιλ εκει;

Η ερώτηση ξεκιναει από τις φωτογραφιες των contacts. Αν γίνεται auto, semi auto ή με άλλο τρόπο οκ , αλλιως μια μια….ουτε με σφαιρες!:shoot:

C.K.N.D :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Για να φύγει MMS πρέπει να είναι ενεργά τα δεδομένα μέσω κινητής, είτε 3G είτε GPRS (2G).

 

Με εσωσες....

 

Η Cosmote μου εστειλε ρυθμισεις με μειλ, αλλα για να δουλεψει επρεπε να ενεργοποιησω και τα δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Αποφάσισα μετά από πολύ ψάξιμο να αποκτήσω και εγώ το defy.

 

Απορίες που δεν βρήκα σε 132 σελίδες (χωρίς πλάκα κάθομαι και διαβάζω 3 μέρες τώρα):

 

- Πολλαπλά web browser tabs εχουμε;

 

- Κανα «μαγαζάκι» διαθέσιμο (μεσω πμ λογικα..)

 

- Στις ελληνικές συσκευές, χωρίς motoblur, resize των εικονιδίων στο home screen μπορείς να κάνεις ή είναι πατέντα του blur;

 

- Όταν γίνει root μπορείς να κάνεις uninstall apps & motoblur; Όχι απλα να μην χρησιμοποιείται, full uninstall

 

Και ένα ασχετο. Εφερα τα contacts μου στο gmail. Γνωρίζετε αν τα contacts γίνονται link με το Facebook μέσω gmail; Δηλαδή μπορώ να πώ ο τάδε εχει προφιλ εκει;

Η ερώτηση ξεκιναει από τις φωτογραφιες των contacts. Αν γίνεται auto, semi auto ή με άλλο τρόπο οκ , αλλιως μια μια….ουτε με σφαιρες!:shoot:

 

Tabbed browsing στον android browser δεν θα βρεις - δοκίμασε Opera ή Firefox για αυτό.

Motoblur πραγματικό οι συσκευες που προορίζονταν για Ελλάδα δεν έιχαν από την MOTO για αυτό δεν το γράφει και στο καπάκι του όπως σε άλλες χώρες (βάλε Defy στο Google να δεις φωτο). Αρα δεν έχεις και τίποτα να ξηλώσεις αλλά τα widgets μπορεις να τα κάνεις resize.

Αν το κάνεις root, ξηλώνεις με την ψυχή σου οτι σου περισσεύει - θα χρειαστεις δωρεαν από το market το Titanium backup root version

Μεγειά! :)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει συναντήσει κανείς πρόβλημα με την τελευταία έκδοση των google maps στο κινητό; Μετά την εγκατάσταση μου παρουσιάζει κολλήματα, αργεί να φορτώσει κτλ. Είμαι με stock froyo χωρίς oc.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...