Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

Μια ιδέα κανείς;

Όταν βγάζω με φωτογραφίες που χρειάζονται φλας, δε βγάζει φωτογραφία, αλλά μια μαύρη.

Σε αυτές που δεν ανάβει το φλας, βγαίνουν σωστές.

 

Αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα!!!

 

πηγαινε στις εφαρμογες- φωτογραφική- καθαρισμός προσωρινής μνήμης ΜΗΠΩΣ και φτιάξει:ninja:

 

Πηγαινω εκει που ανεφερες αλλα στην Προσωρινη μνημη εχει διπλα 0,00Β και το πεδιο εκακαθαριση προσωρινης μνημης δεν μπορω να το κλικαρω!Προφανως επειδη ειναι 0,00Β! Για να μην γινει κανενα μπερδεμα πηγα Ρυθμισεις - Εφαρμογες - Διαχειριση εφαρμογων - Καρτελα (Ολα) - Φωτογραφικη μηχανη - Πεδιο (Προσωρινη μνημη).

Edited by nobody4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα!!!

 

 

 

Πηγαινω εκει που ανεφερες αλλα στην Προσωρινη μνημη εχει διπλα 0,00Β και το πεδιο εκακαθαριση προσωρινης μνημης δεν μπορω να το κλικαρω!Προφανως επειδη ειναι 0,00Β! Για να μην γινει κανενα μπερδεμα πηγα Ρυθμισεις - Εφαρμογες - Διαχειριση εφαρμογων - Καρτελα (Ολα) - Φωτογραφικη μηχανη - Πεδιο (Προσωρινη μνημη).

 

Οχι προσωρινη μνημη .Εκκαθαριση δεδομενων και

Μετα βαλε καποια αναλυση απο τις ρυθμισεις της καμερας η 5ΜΡ η 1ΜΡ (για αρχη, μετα βαζεις οτι θελεις)

Edited by pok
Link to comment
Share on other sites

Οχι προσωρινη μνημη .Εκκαθαριση δεδομενων και

Μετα βαλε καποια αναλυση απο τις ρυθμισεις της καμερας η 5ΜΡ η 1ΜΡ (για αρχη, μετα βαζεις οτι θελεις)

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε δουλεψε αψογα!!! Και μαλιστα παρατηρησα το οτι εβγαλε και μια επιλογη παραπανω (Σκηνες) καθως πριν την εκκαθαριση ειχε μονο Εφε, Φλας και Αλλαγη σε .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε δουλεψε αψογα!!! Και μαλιστα παρατηρησα το οτι εβγαλε και μια επιλογη παραπανω (Σκηνες) καθως πριν την εκκαθαριση ειχε μονο Εφε, Φλας και Αλλαγη σε .

 

Ετσι ακριβως ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να πω! Μετα την αναβαθμιση εχω χασει το μπαλακι!!! Εχω επιλεξει και κατεβασει το Winamp! Πριν την αναβαθμιση οταν πηγαινα στα αλμπουμ και επελεγα ενα απο αυτα να μου παιξει μου εμφανιζει την εικονα απο τον καθε τραγουδιστη ή συγκροτημα την ωρα της αναπαραγωγης. Μετα την αναβαθμιση και ενω υπαρχουν ολες οι εικονες μεσα στα αλμπουμ το Winamp δεν μου τις εμφανιζει. Δειχνει το λογοτυπο του Winamp . Εχω κανει αρκετες φορες μετακινηση των αλμπουμ στον υπολογιστη μπας και δεν τα διαβαζει σαν αρχεια το κινητο και ξεκολλησει, αλλα μετα την εκ νεου αντιγραφη στο κινητο παλι δεν εμφανιζει τις εικονες. Αναρωτιεμαι αν ειναι θεμα player ή αναβαθμισης. Edited by nobody4
Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση android που σας βγαζει στην κατασταση τηλεφωνου ειναι η 2.2.2; Αυτη ειναι η τελευταια για την 2.2 ή υπαρχει κατι νεοτερο..

Οσο για τι flash player τωρα κατεβασα το flash player εκδοση 10.3 (τελευταια) απο android market. Παρουσιαζω πολλα προβληματα κολληματος οταν κανω browsing. Δοκιμασα να δω web ant1 live tv και κολλαγε απιστευτα ο flash player σαν να ειχε delay 2-3 δευτερολεπτα σε σχεση με τον ηχο..φιλος που εχει iphone βλεπει κανονικα. Ακομη και σε αλλα video οπως "dailymotion" οταν παταω να ανοιξουν και ειμαι στον browser του κινητου ή στον dolphin browser παλι κολλαει..

εχετε και εσεις τα ιδια προβληματα με το flash player;

και κατι ακομη οταν ειναι κατι σε μορφη flash δεν μου το διχνει απλα βλεπω ασπρη οθονη και παταω πανω και μετα εμφανιζετε και απο τοτε κολλαει ολοκληρος o browser..γινετε να αλλαξει αυτο;

Δεν ειχα ξανα συσκευη android με flash player και δεν γνωριζω πως πρεπει να τρεχει.

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Οχι προσωρινη μνημη .Εκκαθαριση δεδομενων και

Μετα βαλε καποια αναλυση απο τις ρυθμισεις της καμερας η 5ΜΡ η 1ΜΡ (για αρχη, μετα βαζεις οτι θελεις)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να αγορασω το defy..α3ιζει σαν συσκευη τα λεφτα του??? κατι αλλο..η μπαταρια κραταει τοθλαχιστον 1-2 μερες??? και το πιο σημαντικο ..το sar rate του ειναι 1,54..8εωρητικα παντα ειναι επικινδυνο??το επιτρεπομενο οριο ειναι 1.60...ευχαριστω προκαταβολικα..

 

Διονύσης

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να αγορασω το defy..α3ιζει σαν συσκευη τα λεφτα του??? κατι αλλο..η μπαταρια κραταει τοθλαχιστον 1-2 μερες??? και το πιο σημαντικο ..το sar rate του ειναι 1,54..8εωρητικα παντα ειναι επικινδυνο??το επιτρεπομενο οριο ειναι 1.60...ευχαριστω προκαταβολικα..

 

Διονύσης

 

Το defy αξιζει με το παραπανω τα χρηματα του. η μπαταρια ειναι πολυ καλη σε σχεση με αλλα smartphones android.

Τωρα αυτο το sar εχει να κανει με την κεραια..τι ειναι; Δεν νομιζω να ειναι επικινδυνο αλλιως δεν θα το εβγαζε η μοτορολα. Μην ξεχνας εχει κανει και αρκετες πωλησεις κυριως στο εξωτερικο.

υγ: Οποιος γνωριζει κατι σχετικα με το θεμα flash player ας γραψει!

Edited by Asdf_7
P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα και εγώ την αναβάθμιση σε 2,2 και με έπιασαν τα νεύρα μου. Το μηχανάκι κυριολεκτικά σερνόταν. Τελικά με hard reset, όπως είπε και κάποιος άλλος παραπάνω, επανήλθε στα φυσιολογικά του. Μπορούμε τελικά να περάσουμε ελληνικό μενού χωρίς ρουτ;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν μου δούλευε το autozoom στην κάμερα, δεν μπορούσα να βγάλω μια κοντινή φωτογραφία, προχθές μια χαρά ήταν. Έκανα την εκκαθάριση όπως έγραψε ο pok και έστρωσε. Ελπίζω να μην πρέπει κάθε τρεις και λίγο να το κάνουμε αυτό τώρα.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στις εφαρμογες- φωτογραφική- καθαρισμός προσωρινής μνήμης ΜΗΠΩΣ και φτιάξει:ninja:

 

Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που ακόμα και η ΜΟΤΟ συστήνει hard reset μετά από αναβάθμιση ακόμα κι αν αυτή δε διαγράφει δεδομένα όπως στη περίπτωση μας.

Πολλά ευχαριστώ :thanks: πάντως για την συμβουλή παρόλο που δεν είχα πρόβλημα με την λειτουργία της κάμερας στο Defy της φίλης που μόλις αναβάθμισα - ενεργοποιήθηκε όμως η λειτουργία flash στο βίντεο που ενώ εμφανίστηκε μετά την αναβάθμιση σαν επιλογή, μου έλεγε δεν είναι διαθέσιμη...Σκέψου οτι το δοκίμασα από περιέργεια και στο δικό μου Milestone και εμφανίστηκε εικονίδιο geotagging στην κάμερα!!! :D

 

PS: Tο Defy μετά την αναβάθμιση -σε 2.2.2 παρακαλώ- είναι με διαφορά από τα καλύτερα Froyo midrange smartphones δεδομένου του προσφερόμενου hardware και του Die hard = stress free χαρακτήρα του...απλά πετάει ειδικά σε σύκριση με το βαρύ Milestone (κοίτα να δεις, η αλεπου 100 και το αλεπουδάκι 101 ρε γμτ...:lol: )

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν μου δούλευε το autozoom στην κάμερα, δεν μπορούσα να βγάλω μια κοντινή φωτογραφία, προχθές μια χαρά ήταν. Έκανα την εκκαθάριση όπως έγραψε ο pok και έστρωσε. Ελπίζω να μην πρέπει κάθε τρεις και λίγο να το κάνουμε αυτό τώρα.

Τωρα που εχεις και το μενου σκηνες,για κοντινη φωτο το autozoom δουλευει στο macro:)

Link to comment
Share on other sites

Από τις 9/6 είμαι κι εγώ χρήστης του Motorola Defy!

Πιο πριν είχα ένα iPhone 3GS και ήθελα να αλλάξω σε Android οπότε δεν υπήρχε καλύτερη επιλογή από το Defy μιας και προσφέρει ίδιο μέγεθος οθόνης με περισσότερες δυνατότητες σαν Android και φυσικά με πολλές αντοχές.

Το κινητό θα ήταν ανάρπαστο στις πωλήσεις αν είχε τη διαφημιστική καμπάνια της LG και της Samsung και αν πουλιόταν κι από όλες τις αλυσίδες (πχ ΠΛΑΙΣΙΟ, Vodafone).

Είναι ένα υπέροχο κινητό. Απλά δεν το ξέρει ο κόσμος.

Δεν έγραψα εδώ και μια εβδομάδα γιατί διάβαζα σιγά - σιγά τις 46 σελίδες και τα 1840 μηνύματα!

Το κινητό το πήρα από σκρουτζομάγαζο στα 274 €. Αν και με ξένισε λίγο στην αρχή το γεγονός ότι το κουτί του έγραφε FR.RETAIL, το ανοίξαμε επιτόπου (μιας και το παρέλαβα από το κατάστημα) και είδα ότι είχε ελληνικό firmware. Όχι μόνο αυτό, είχε και froyo 2.2.2. Με διαβεβαίωσε ο καταστηματάρχης ότι η ελληνική αντιπροσωπεία του είχε περάσει το ελληνικό firmware. Δεν τον πολυπίστεψα αλλά από την άλλη είχε σφραγισμένη ζελατίνα οπότε μπορεί να είχε και δίκιο. Βέβαια παίζει και το άλλο, να έχει Ελληνικά μαζί με τις υπόλοιπες γλώσσες μιας και η ROM είναι η CEE. Το καπάκι πάντως της μπαταρίας έχει το λογότυπο BLUR. Ελπίζω να ισχύει έτσι κι αλλιώς η 2ετής ελληνική εγγύηση μιας κι έχω ελληνική απόδειξη αγοράς.

 

Μια απορία τώρα, πως βάζω static IP στο τηλέφωνο όταν συνδέεται στο WiFi;

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Από τις 9/6 είμαι κι εγώ χρήστης του Motorola Defy!

Πιο πριν είχα ένα iPhone 3GS και ήθελα να αλλάξω σε Android οπότε δεν υπήρχε καλύτερη επιλογή από το Defy μιας και προσφέρει ίδιο μέγεθος οθόνης με περισσότερες δυνατότητες σαν Android και φυσικά με πολλές αντοχές.

Το κινητό θα ήταν ανάρπαστο στις πωλήσεις αν είχε τη διαφημιστική καμπάνια της LG και της Samsung και αν πουλιόταν κι από όλες τις αλυσίδες (πχ ΠΛΑΙΣΙΟ, Vodafone).

Είναι ένα υπέροχο κινητό. Απλά δεν το ξέρει ο κόσμος.

Δεν έγραψα εδώ και μια εβδομάδα γιατί διάβαζα σιγά - σιγά τις 46 σελίδες και τα 1840 μηνύματα!

Το κινητό το πήρα από σκρουτζομάγαζο στα 274 €. Αν και με ξένισε λίγο στην αρχή το γεγονός ότι το κουτί του έγραφε FR.RETAIL, το ανοίξαμε επιτόπου (μιας και το παρέλαβα από το κατάστημα) και είδα ότι είχε ελληνικό firmware. Όχι μόνο αυτό, είχε και froyo 2.2.2. Με διαβεβαίωσε ο καταστηματάρχης ότι η ελληνική αντιπροσωπεία του είχε περάσει το ελληνικό firmware. Δεν τον πολυπίστεψα αλλά από την άλλη είχε σφραγισμένη ζελατίνα οπότε μπορεί να είχε και δίκιο. Βέβαια παίζει και το άλλο, να έχει Ελληνικά μαζί με τις υπόλοιπες γλώσσες μιας και η ROM είναι η CEE. Το καπάκι πάντως της μπαταρίας έχει το λογότυπο BLUR. Ελπίζω να ισχύει έτσι κι αλλιώς η 2ετής ελληνική εγγύηση μιας κι έχω ελληνική απόδειξη αγοράς.

 

Μια απορία τώρα, πως βάζω static IP στο τηλέφωνο όταν συνδέεται στο WiFi;

 

μενου-ασυρματο και δικτυα-wi-fi τικαρεις-ρυθμισεις wifi-κατω αριστερα μενου-συνθετα-ρυθμισεις ιρ:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Λέω να κάνω κι εγώ ένα hard reset, αφού μετά από την αναβάθμιση σε froyo κάνει κάτι περίεργα. Κατά το hard reset, η microsd παραμένει απείραχτη ή την καθαρίζει κι αυτή; Τουλάχιστον να κρατηθούν τα δεδομένα των ήδη εγκατεστημένων εφαρμογών και να είναι όπως ήταν μετά την εκ νέου εγκατάσταση... Με τις εφαρμογές που είναι εγκατεστημένες στην κάρτα επίσης, τι γίνεται; Εγκατάσταση ξανά από πάνω και όλα καλά; Κάτι άλλο που θα έπρεπε να προσέξω; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!:) Πρώτο hard reset σε android, θα μάθω μωρέ...:D
Link to comment
Share on other sites

μενου-ασυρματο και δικτυα-wi-fi τικαρεις-ρυθμισεις wifi-κατω αριστερα μενου-συνθετα-ρυθμισεις ιρ:)

 

Thanks! ;)

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα μένει απείραχτη. Οσοι ασχολουνται εστω και με τα βασικα του modding ξερουν οτι πριν και μετα απο αναβαθμιση κανουμε ρεσετ.

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος του ΝΟΚΙΑ Ν8 αλλά θα ήθελα να κάνω 1-2 ερωτήσεις για το Motorola DEFY μιας και το έχει φίλος(Ρωτάω εγω αντί αυτού γιατί έχω κάνει αρκετές ερωτήσεις για το δικό μου κινητό στο ανάλογο θέμα του Ν8).. Ίσως να έχει χίλιοειπωθεί αυτό που θα ρωτήσω..

Μου είπε ο φίλος πως το DEFY εχει ενσωματωμένο gps αλλα για να γίνει η χρήση του χρειάζεται σύνδεση με το internet μιας και δεν έχει δικούς του χάρτες και διαβάζει αυτούς της google.. Ισχύει αυτό παιδία;

 

Επόμενη απορία του και πιο σημαντική είναι το που μπορεί να βρει χάρτες "σπασμένους" (αφου όπως λέει δεν έχει ενσωματωμένους χάρτες για να χρησιμοποιεί το DEFY αυτούς της google) να τους περάσει στο DEFY για να μην κάνει χρήση του internet για gps (στο ΝΟΚΙΑ Ν8 to gps του είναι ενσωματωμένο και έχει δικούς του χάρτες και θα ήθελε να λειτουργεί σαν αυτό αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα; Δέχεται τέτοιους χάρτες που περιγράφω η λέω άκυρα πράγματα;

Έχει ψάξει στο internet και στο android market μήπως βρει κανένα χάρτη αλλά τίποτα...

Sorry αν εχει ξανααναφερθεί παρόμιο θέμα ή ρωτάω άκυρα πράγματα αλλά δεν το ξέρω καθόλου το κινητό αυτό και οι σελίδες που έχουν προηγηθεί είναι αρκετές για να τις διαβάσω....

Όποιος φίλος μπορεί ας βοηθήσει....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ψάχνεσαι λάθος! Μήπως θέλεις πρόγραμμα πλοήγησης; Κάτι σαν το Ovi Maps; Γιατί τέτοια υπάρχουν. iGOMyWay, Sygic Aura σου προτείνω.

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που εχεις και το μενου σκηνες,για κοντινη φωτο το autozoom δουλευει στο macro:)

Ναι, σωστός, τώρα το βρήκα. Προσπαθώ ακόμη να αποφύγω το hard reset, γενικά υπάρχει κάπου το τι χαλάει και τι δεν πειράζεται σε αυτή την περίπτωση; Η επαναφορά των εφαρμογών και τον δεδομένων τους με το Mybackup Pro π.χ. σημαίνει ότι σε 5 λεπτά τελειώσαμε ή πρέπει να περνάμε ρυθμίσεις δικτύων, ρυθμίσεις swipe κ.ο.κ. από την αρχή;

Edited by XPhys
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ψάχνεσαι λάθος! Μήπως θέλεις πρόγραμμα πλοήγησης; Κάτι σαν το Ovi Maps; Γιατί τέτοια υπάρχουν. iGOMyWay, Sygic Aura σου προτείνω.

 

Μόνο χαρτη απ'οτι μου είπε θέλει να βάλει στο κινητό...Έχετε τη δυνατότητα να πλοηγηθείτε στο gps με το defy χωρίς σύνδεση internet; Αν ναι ποιον τρόπο; Δεν θέλει to defy να του βάλεις μόνο χάρτες (Ελληνικούς πχ) (για πλοήγηση χωρίς internet) αφού έχει ήδη ενσωματωμένο gps ή κάνω λάθος;

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

Μόνο χαρτη απ'οτι μου είπε θέλει να βάλει στο κινητό...Έχετε τη δυνατότητα να πλοηγηθείτε στο gps με το defy χωρίς σύνδεση internet; Αν ναι ποιον τρόπο; Δεν θέλει to defy να του βάλεις μόνο χάρτες (Ελληνικούς πχ) (για πλοήγηση χωρίς internet) αφού έχει ήδη ενσωματωμένο gps ή κάνω λάθος;

Όταν σου λέει ο φίλος arva οτι ψάχνεσαι λάθος, μάλλον εννοεί οτι ΔΕΝ ρωτάμε σε αυτό το φόρουμ για σπασίματα και σχετικά. :ninja:

Στο τεχνικό καθαρά τμήμα της ερώτησης, δε χρειάζεται σύνδεση στο ιντερνετ, αν αγοραστεί κάποιο από τα προγράμματα με τους χάρτες τους, τα οποία επίσης αναφέρει ο φίλος arva.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...