Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

  • Administrators
το firmware δεν στο πειραζουν οταν επισκευαζουν το ακουστικο!

 

Όχι, αλλά αν στείλεις τη συσκευή με ανεπίσημη rom, θα σου τη βγάλουν εκτός εγγύησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν το τηλέφωνο έχει την επίσημη Froyo αλλά είναι rootαρισμένο και έχει 2nd init θα πρέπει να το ξερουτάρω και να απεγκαταστήσω το 2nd init πριν το στείλω; Και τις εφαρμογές που χρειάζονται root (πχ. Titanium Backup κλπ) πρέπει να τις ξηλώσω και αυτές;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν είναι να στο στείλεις, θα χρειαστεί να το επαναφέρεις σε πλήρως stock κατάσταση αφού θα έχεις ήδη κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα nandbackup επανεφερε το τηλεφωνο σε εργοστασιακη κατασταση ..στειλτο χωρις τη καρτα sd και οταν ερθει βαλε πανω το backup και εισαι ετοιμος
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.. εχω ενα προβλημα.εχω το motorola defy+ κ εχθες ξεκινησα να κανω εγκατασταση την 4.0.1 την ρομ αλλα δεν μπορω... μου βγαζει σφαλμα.. το εχω ροοταρι το κινητο αλλα τπτ μου βγαζει αυτο το μνμ e:failed to verify whole-file signature e:signature verification failed installation aborted) κ μου ακυρωνει την εγκατασταση...κ δεν ξερω τι να κανω.. αν μπορει κανεις να με βοηθησει θα ηταν πολυ ωραια! (υποψιν μετα απο την δοκιμη να την βαλω δεν μου μπαινει στο ιντερνετ κ δεν μπορω να ανοιξω τα μνμ μου πεταει σφαλμα...
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πηγές να περάσεις την 4.0.1 .δεν υπάρχει τέτοια ρομ...μάλλον κάτι άλλο εννοείς.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το παρακατω προβλημα με το defy.

Αρκετες φορες οταν ανοιξω για λιγο το wireless δω ενα βιντεο στο youtube, μπω στο ιντερνετ να δω καποια ειδηση.

Γενικοτερα οταν κανω κατι που τρωει πορους απο την cpu..παρατηρω οτι το κινητο αρχιζει και καιει στο πισω του μερος.

Απο την στιγμη που το παθει αυτο αυτοματα θα τελιωσει ολοκληρη η μπαταρια του σε χρονο ρεκορ σβηνοντας απο μπαταρια ενω ταυτοχρονα ζεματαει στο πισω μερος.

 

Μπορει να ειναι στο 75% η μπαταρια του να κανω εγω κατι βαρυ στο κινητο (πχ youtube) και στα επομενα 20λεπτα να τελιωσει ολη η μπαταρια.

 

Να το παω στο service..μπορει να εχει προβλημα η μπαταρια ή ο επεξεργαστης;

Εχω την official 2,2 της μοτορολα και δεν εχω πειραξει τιποτα στο κινητο..ουτε root δεν εχω κανει.

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

έχεις 2 επιλογές

1)το πας στο service αν δεν θες να αλλάξεις ρομ να το ροοταρεις για οποιαδήποτε λογο

2)το κάνεις ροουτ εγκαθιστάς το 2init και εγκαθιστάς οποιαδήποτε ρομ σε gingerbread (Crayonmod 7.1,WIUI)και το τηλέφωνο στην κυριολεξία δεν θα έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτό που αγόρασες

αλλά ξεκίνα από το service μήπως και έχει κανένα θέμα hardware

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

@Asdf στις περισσότερες των περιπτώσεων φταίει κάποια εφαρμογή...πρώτη κίνηση.επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις..βάζεις μόνο τοyoutube και δοκιμάζεις
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στις Ρυθμίσεις -> Ρυθμίσεις ασύρματου & δικτύου -> CellBroadCast υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης της "Εκπομπής Κυψέλης". Τί κάνει αυτό; Έχει νόημα η ενεργοποίησή του;
Link to comment
Share on other sites

Στις Ρυθμίσεις -> Ρυθμίσεις ασύρματου & δικτύου -> CellBroadCast υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης της "Εκπομπής Κυψέλης". Τί κάνει αυτό; Έχει νόημα η ενεργοποίησή του;

 

Πληροφορίες για την εκπομπή κυψέλης

 

Η εκπομπή κυψέλης παρέχει στις εταιρείες ασύρματων υπηρεσιών τη δυνατότητα χρήσης μηνυμάτων κειμένου SMS για την ταυτόχρονη αποστολή πληροφοριών σε όλες τις συσκευές BlackBerry® σε μια συγκεκριμένη γεωγραφική περιοχή. Μπορείτε να λαμβάνετε μηνύματα εκπομπής κυψέλης που περιέχουν ένα συγκεκριμένο τύπο πληροφοριών με την εγγραφή σε ένα κανάλι εκπομπής κυψέλης που παρέχει τις συγκεκριμένες πληροφορίες. Διαφορετικά κανάλια εκπομπής κυψέλης στέλνουν διαφορετικά μηνύματα εκπομπής κυψέλης. Για παράδειγμα, ένα κανάλι εκπομπής κυψέλης μπορεί να στέλνει μετεωρολογικές προγνώσεις και ένα άλλο, πληροφορίες σχετικά με την κυκλοφορία στους δρόμους.

από

http://docs.blackberry.com/en/smartphone_users/deliverables/16210/About_cell_broadcasting_28839_11.jsp

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα παίδες! Κάτοχος Defy κι εγώ με rooted stock froyo και χρονισμένο στο 1ghz. Όλα καλά εδώ και πολύ καιρό μέχρι σήμερα που μουλάρωσε το Google play και δεν κατεβάζει καμιά εφαρμογή, ούτε νέα ούτε ενημερώσεις.. Το μόνο που έκανα από χθες το βράδυ που λειτουργούσε κανονικά, ήταν να μεταφέρω κάποιες εφαρμογές από τη μνήμη του τηλεφώνου στην SD. Επίσης, παρατηρώ ότι έχουν εξαφανιστεί κάποιες εφαρμογές που ήταν κανονικά εγκατεστημένες.. Καμιά ιδέα για το τι να κάνω πέρα από hard reset ή και εγκατάσταση κάποιας άλλης Rom που είναι στο πρόγραμμα για προσεχώς; Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια...
Link to comment
Share on other sites

εδώ και πολύ καιρό μέχρι σήμερα που μουλάρωσε το Google play και δεν κατεβάζει καμιά εφαρμογή, ούτε νέα ούτε ενημερώσεις.. .

 

επιλογές

α) εγκαθιστάς το 2init

http://www.simply-android.com/discussion/1447/miui-for-the-defy/p1

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1161110

και μέσω αυτού κάνεις wipe cashe βρίσκεται στο υπομενού του stable recovery και τελείωσες

αν σκοπεύεις να αλλάξεις ρομ συνηστάτε

.......................................................................

β)δεν θες να εγκαταστήσεις το 2init

απενεργοποιείς το DEFY

και πατάς ταυτόχρονα "ηχος-"+"κουμπι ενεργοποιήσεις" μετά απο κάποια δεύτερα θα δεις ένα ρομποτάκι με ένα τρίγωνο

ξαναπατας μαζι και τα δυο του ηχου και με το "+ ή - "του ήχου επιλέγεις το wipe cashe με το powerbuton

όταν τελείωσει θα ανοίξει και θα σου δουλέψει κανονικά

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

επιλογές

α) εγκαθιστάς το 2init

http://www.simply-android.com/discussion/1447/miui-for-the-defy/p1

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1161110

και μέσω αυτού κάνεις wipe cashe βρίσκεται στο υπομενού του stable recovery και τελείωσες

αν σκοπεύεις να αλλάξεις ρομ συνηστάτε

 

Καλησπέρα sokel. Σ΄ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Επιχείρησα wipe cache με το 2ndinit που υπάρχει από κάτι φεγγάρια που πειραματιζόμουν με τη CM7 και δυστυχώς δεν έφτιαξε το πρόβλημα. Ενώ γενικά το internet λειτουργεί κανονικά σε browser και άλλες εφαρμογές, το play store έχει μουλαρώσει για τα καλά...:mad: Καμιά άλλη ιδέα;

 

EDIT: Με τα πολλά και αφού καμιά λύση δεν κατάφερα να βρω, εν βρασμώ ψυχής το πήρα απόφαση και έβαλα την CM9-NIGHTLY-120610-Defy... Άντε να δούμε... Τα υπόλοιπα στο αντίστοιχο topic...

Edited by Koulou
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις clear data την εφαρμογή του pay store? συνήθως τέτοια προβλήματα με εφαρμογές έτσι λύνονται. εγώ πάντως αν θέλεις να βάλεις μια ρομ και να ησυχάσεις δεν θα πρότεινα αυτή που έβαλες.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις clear data την εφαρμογή του pay store? συνήθως τέτοια προβλήματα με εφαρμογές έτσι λύνονται. εγώ πάντως αν θέλεις να βάλεις μια ρομ και να ησυχάσεις δεν θα πρότεινα αυτή που έβαλες.

 

Δοκίμασα, αλλά δε γίνονταν. Όσες φορές κι αν προσπάθησα, όλα τα δεδομένα των εφαρμογών φορτώνονταν επ' αορίστον και τίποτα δε γίνονταν, αφού δεν "άκουγε" στο πάτημα του καθαρισμού δεδομένων.

Όσο για τη rom που έβαλα, προς το παρόν μου φαίνεται μια χαρά. Τι έχω να φοβάμαι;

Link to comment
Share on other sites

να φοβασαι τιποτα..απλα υπαρχουν καποια bugs....συν του οτι η ρομ που σου προτεινε ο sokel ειναι πολυ πιο σταθερη και γρηγορη.
Link to comment
Share on other sites

να φοβασαι τιποτα..απλα υπαρχουν καποια bugs....συν του οτι η ρομ που σου προτεινε ο sokel ειναι πολυ πιο σταθερη και γρηγορη.

 

Η WIUI δε μου αρέσει σαν περιβάλλον εργασίας. Αυτό το iphone στυλ ποτέ δεν το χώνεψα... Προς το παρόν πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα σταθερότητας ενώ από ταχύτητα είμαι πολύ ικανοποιημένος, μου φαίνεται ότι το τηλέφωνο πετάει!;) Η συνέχεια όμως στο αντίστοιχο topic, για να μη βγαίνουμε εκτός θέματος...:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει μπει νερό στο ακουστικό με αποτέλεσμα να μην δουλεύει.Τι προτείνετε; πόσο κοστίζει η αλλαγή;
Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει μπει νερό στο ακουστικό με αποτέλεσμα να μην δουλεύει.Τι προτείνετε; πόσο κοστίζει η αλλαγή;

 

Είναι σίγουρα θέμα νερού; Πολλά defy έχουν παρουσιάσει αντίστοιχο πρόβλημα που λύνεται στην εγγύηση... Αν η συσκευή σου είναι ελληνικής αντιπροσωπείας θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στην αντιπροσωπεία...

Link to comment
Share on other sites

Είναι το κλασσικό πρόβλημα των defy.

Και στην εγγύηση να μην είναι φτηνο είναι,πήγαινε αντιπροσώπεια,φτηνοί και καλοι είναι από ότι λεμε.

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Η WIUI δε μου αρέσει σαν περιβάλλον εργασίας. Αυτό το iphone στυλ ποτέ δεν το χώνεψα... Προς το παρόν πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα σταθερότητας ενώ από ταχύτητα είμαι πολύ ικανοποιημένος, μου φαίνεται ότι το τηλέφωνο πετάει!;) Η συνέχεια όμως στο αντίστοιχο topic, για να μη βγαίνουμε εκτός θέματος...:)

 

Μία παρατήρηση που δεν είσαι ο μόνος που μπερδεύει το User Interface με της rom(firmware)

το UI ή launchers ή home screen το αλλάζεις χωρίς να αλλάξεις ρομ(το εγκαθηστάς όπως κάθε εφαρμογή)

σε αντίθεση με της ρομ που πρέπει να το"φλασάρεις"

με απλά λόγια μπορείς να έχεις ρομ από τον Μπαρμαγιώργο και περιβάλλον χρήσης( User Interface ) από τον Κουτσογίωργο

με απλό ψάξιμο στο google play θα δεις καμία 75+ διαφορετικά UI

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζοντε τα προβληματα στο DEFY με το θεμα υπερθερμανσης και μπαταριας.

Οταν το δει λιγο ηλιος η γενικα ανοιξω 2 λεπτα 3g αρχιζει και ζεματαει.

Στο επομενο 20λεπτο εχω -40% στην μπαταρια με τις περισσοτερες φορες να σβηνει.

Το θεμα ειναι πως δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι θεμα hardware ή software.

Εχω σβησει ολες τις εφαρμογες μονο browser και 5-6 ακομα εχω οποτε ειμαι σχεδον σιγουρος οτι η μπαταρια δεν καταναλωνετε απο εφαρμογη. Ετσι και αλλιως αν γινονταν αυτο δεν θα επρεπε να "βραζει" το κινητο στην πισω πλευρα.

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

το κανουν κι'αλλα αυτο? εσεις που το δουλευετε σαν gps πχ μεσα σε αμαξι να το χτυπαει κι'ο ηλιος εχετε τετοια προβληματα?
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...