Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα ρε παιδες. βοηθηστε με κατι σας παρακαλω γιατι στην Σαμσουνγ θα με τρελλανουν. εχω μιλησει με 3 και εχω παρει 3 διαφορετικες απαντησεις. Η 2.3 κυκλοφορει η δεν κυκλοφορει στην Ελλαδα? ...

 

Το δικό μου είναι της vodafone και έχει πάρει επίσημα τη 2.3.3 εδώ και καιρό.

 

tapas, mapas, Tapatalk.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το δικό μου είναι της vodafone και έχει πάρει επίσημα τη 2.3.3 εδώ και καιρό.

 

tapas, mapas, Tapatalk.

Κι εγώ την έβαλα, από vodafone, χωρίς να μπορώ να καταλάβω κάποια αισθητή διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, πριν απο μερικες μερες μου εκανε δωρο ενας ξαδερφος μου το samsung galaxy tab της vodafone.

Προφανως οταν μου το εδωσε, εκανε πριν hard reset γιατι μολις το ανοιξα ηταν σαν καινουριο (ειχε ομως superuser).

 

Απο την 1η στιγμη, εχω τεραστιο προβλημα με το κατεβασμα εφαρμογων απο το market.

Συγκεκριμενα, ενω κανω τα παντα στο ιντερνετ (μεσω wifi) και μπαινω και στο μαρκετ, οταν παω να κατεβασω μια εφαρμογη, δειχνει οτι κανει ληψη αλλα η μπαρα δεν γεμιζει ποτε και κολλαει εκει.

 

Ψαχνοντας στο ιντερνετ βρηκα διαφορα θεματα χρηστων με το ιδιο προβλημα αλλα οτι και αν δοκιμασα δεν δουλεψε.

Εκανα και αναβαθμιση κανονικα μεσω kies στη 2.3.3 αλλα το προβλημα συνεχιζει.

Εχουν σπασει τα νευρα μου!!!!

 

Προσπαθησα να βρω εδω καμια απαντηση αλλα λιγο που εψαξα δεν βρηκα κατι.. εχει συναντησει κανεις παρομοιο προβλημα???? τι αλλο να κανω για να μη το σπασω???

 

ευχαριστω προκαταβολικα

 

υ.γ. καλα εχω δοκιμασει τα παντα, μεχρι και rooted το εκανα... δεν αντεχω αλλο θα το παω στη βονταφον πισω... πως το κανω unroot?????

Edited by parasito
unroot?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αγόρασα μεταχειρισμένο 2 μηνών ένα samsung P1010 και αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση μέσω kies. Μόνο που όταν το συνδέω μου γράφει ότι δεν είναι δυνατή η ενημέρωση και ότι έχω την PDA:KC1 / CSC:KC1 (EUR) έκδοση λογισμικού. Έχω περασμένη την 2.2.1

Τι πρέπει να κάνω για να βάλω την τελευταία?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αγόρασα μεταχειρισμένο 2 μηνών ένα samsung P1010 και αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση μέσω kies. Μόνο που όταν το συνδέω μου γράφει ότι δεν είναι δυνατή η ενημέρωση και ότι έχω την PDA:KC1 / CSC:KC1 (EUR) έκδοση λογισμικού. Έχω περασμένη την 2.2.1

Τι πρέπει να κάνω για να βάλω την τελευταία?

 

για το μοντελο που εχεις η 2.2.1 ειναι η τελευταια αναβαθμιση που υπαρχει αποσο γνωριζω.

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω αναβαθμιση μεσω kies απο την 2.2 στην 2.3.Ποια ειναι η διαδικασια που πρπει να ακολουθησω ωστε και μετα την αναβαθμιση να εχω τις υπαρχουσες εφαρμογες αλλα και τα saves των games στην συσκευη μου μετα?

Nokia 7110 -> Sony Ericsson T610 -> Siemens SX1 -> Sony Ericsson T610 -> Sony Ericsson P910i -> Sony Ericsson P1i -> HTC Desire HD -> iPhone 5 -> iPhone 7

 

Samsung Galaxy Tab Gt-P1000 (CyanogenMod 9.1) -> Ipad Air 2 (128GB/4G)

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω αναβαθμιση μεσω kies απο την 2.2 στην 2.3.Ποια ειναι η διαδικασια που πρπει να ακολουθησω ωστε και μετα την αναβαθμιση να εχω τις υπαρχουσες εφαρμογες αλλα και τα saves των games στην συσκευη μου μετα?

 

οταν εκανα την αναβαθμιση σε ενα φιλο μεσω kies δεν εχασε τπτ απο τα δεδομενα του.οταν τελειωσε ανοιξε κανονικα και υπηρχαν ολα μεσα με την καινουργια εκδοση φυσικα.

απλα θυμαμαι οτι ετρωγε κατι κολληματα και μετα απο 2-3 μερες εκανε επαναφορα σε εργοστασιακες ρυθμισεις και λυθηκε το προβλημα.

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Συγχρονισμό με το Calendar σας κάνει φιλοι μου?

 

Εχω βάλει κανονικα στο Tab το gmail μου, βάζω ραντεβού, παω στο PC μου ανοιγω gmail, πατάω calendar και τιποτα!

 

Any ideas?!

Link to comment
Share on other sites

Συγχρονισμό με το Calendar σας κάνει φιλοι μου?

 

Εχω βάλει κανονικα στο Tab το gmail μου, βάζω ραντεβού, παω στο PC μου ανοιγω gmail, πατάω calendar και τιποτα!

 

Any ideas?!

 

το ιδιο κανει και σε μενα

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Είμαι κάτοχος της Samsung Galaxy Tab των 7 ιντσών και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Πρίν όμως σας κάνω τις ερωτήσεις που θέλω θα ήθελα πρώτα απ' όλα να ευχαριστήσω μέσα απο το δικό μου νήμα, τον φίλο μας τον "Τυχεράκια" για την πολύτιμη βοηθειά του, σε ότι αφορά την τελευταία Ελληνική Rom που μας διέθεσε για κατέβασμα.

Και τώρα ας έρθω στο δια ταύτα!

Είχα την Froyo έκδοση και μπήκα στον πειρασμό να περάσω την honeycomp, χωρίς να ξέρω ότι έπρεπε να πάρω αντίγραφο της Rom, πριν την αναβάθμιση.

Έτσι για να μην τα πολυλογώ, βρέθηκα με μία ταμπλέτα που δεν άνοιγε και φυσικά με χωρίς αντίγραφο της Ελληνικής Vodafone ROM.

Για να ανοίξω την ταμπλέτα μου , χρησιμοποίησα έπειτα μία ξένη Rom ,με αποτέλεσμα η προεπιλεγμένη γλώσσα στο μενού να αλλάξει στην Γερμανική ,το παγκόσμιο ρολόϊ να είναι σε ώρα Λισσαβόνας και το λογότυπο να είναι διαφορετικό.

Για να επαναφέρω τα πράγματα, αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω μία δεύτερη ξένη ROM, της Vodafone ,επαναφέροντας έστω το λογότυπο.

Επίσης όταν την άνοιξα- μετά την ανεπιτυχής αναβάθμιση της ταμπλέτας μου στην honeycomp-κατέβασα και κάποια εφαρμογή απο το Android Market κάποια στιγμή ,που απενεργοποιούσε το φώς απο τα μπλήκτρα αφής, χωρίς να γνωρίζω ότι αυτό θα περέμενε για πάντα.

Ακόμη, μετά το πέρασμα των Rom , διαπίστωσα και ένα άλλο πρόβλημα με τις κλήσεις. Διαπίστωσα και διαπιστώνω ότι όταν με καλούν ή όταν πάω να κάλεσω ακούω ένα παρατεταμένο "σσσςςς" στον ήχο, πράγμα που δεν μου το κάνει όταν παίζω κάποιο παιχνίδι ή βλέπω κάποιο βίντεο.

Και έχω τις εξής ερωτήσεις:

1. Πως μπορώ να εξαλείψω τον θόρυβο- αυτό το παρατεταμένο σσσς- όταν με καλούν ή καλώ;

2. Πως μπορώ να επαναφέρω το φώς στα πλήκτρα αφής ξανά; (Διάβασα ότι κάποιας χώρας η Rom, έχει επιλογή στο μενού. Ξέρετε ποιά είναι και απο που θα την κατεβάσω;

3. Η Honeycomp έκδοση, αν περαστεί τελικά στην Samsung Galaxy Tab ταμπλέτα των 7 ιντσών, θα έχει και την δυνατότητα τηλεφώνου;

4. Γνωρίζετε κάποιον διαδικτυακό τόπο, που να υπάρχουν όλες οι Ελληνικές Roms;

5.Που μπορώ να βρώ ένα πακέτο με όλους τους emulators ,για τα παιχνίδια των Emulator Roms για να το κατεβάσω;

 

σας ευχαριστώ και περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας.

Edited by strawb
Link to comment
Share on other sites

Κανείς ρε παιδιά;

Τόσο δύσκολο είναι αυτό που ρωτάω;

 

Θα σου συνιστούσα να ξαναπεράσεις την ROM της Vodafone απο τον ΤYXERAKIA. Αν στο ξανακάνει εγώ θα δοκίμαζα με μεγάλη προσοχή όμως (backup και ευλαβικά βηματα) κάποια άλλη ROM πχ KRATOS.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...εχω ενα galaxy tab 7'' εδω και αρκετους μηνες...εχω παρει μια sim της vodafone με 10gb και τη χρησιμοποιουσα σε ταξιδια που δεν ειχα wifi...

 

Τοσο καιρο χρησιμοποιουσα το apndroid για να κλεινω και να ανοιγω το 3g ομως σημερα αποφασισα να βαλω το apn on off που εχω και στο galaxy s2 .εκανα λοιπον απεγκατασταση του apndroid αλλα μαλλον δεν ειχα ανοιξει πριν το 3g.απο εκει ξεκιναει το θεμα μου.

 

Απο εκεινη την ωρα δεν ανοιγει με τιποτα το mobile internet.εκανα μεχρι και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων στο tablet αλλα τιποτα....εβαλα και παλι απο την αρχη τις ρυθμισεις του apn αλλα τιποτα....εχετε καμια ιδεα;;;;

 

Sos γιατι φευγω σε δυο μερες για επαγγελματικο ταξιδι γιαννενα και το χρειαζομαι...ευχαριστω εκ των προτερων

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Μια ερώτηση: θα μπορέσουμε να βάλουμε την 3 σε παλιό Galaxy Tab 7 (Vodafone) και πώς;
Huawei Mate 20 Pro, Oneplus 3, Samsung Galaxy Tab 8 s2, Nokia Lumia 1020, Samsung Galaxy Note 2, Nokia n8, Samsung Galaxy Tab, Htc touch cruise, samsung Innov8, nokia n73
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, ας δώσει κάποιος τα φώτα του γιατι έχω μπερδευτεί. Τελικά έχει κυκλοφορήσει επίσημη ελληνική 2.3 gingerbread έκδοση μόνο για Vodafone tab και τα υπόλοιπα ελληνικά αναμένουν γιατι έτσι μου είπαν στην εξυπ.πελατών Samsung;

Αν κάποιος δεν έχει απο Vodafone tab αλλά Μultirama πχ. μπορεί να βάλει την έκδοση της Voda και αν ναί αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, ας δώσει κάποιος τα φώτα του γιατι έχω μπερδευτεί. Τελικά έχει κυκλοφορήσει επίσημη ελληνική 2.3 gingerbread έκδοση μόνο για Vodafone tab και τα υπόλοιπα ελληνικά αναμένουν γιατι έτσι μου είπαν στην εξυπ.πελατών Samsung;

Αν κάποιος δεν έχει απο Vodafone tab αλλά Μultirama πχ. μπορεί να βάλει την έκδοση της Voda και αν ναί αξίζει;

Μπάινουν τα πάντα στη συσκευή σου , αρκει να θέλεις να θυσιάσεις την εγγύησή σου και η vodafone (βλέπε οδηγίες και έκδοση τυχεράκια για vodafone 2.3, καθώς και η ιταλική 2.3 της samsung). Για την βοήθεια που θέλεις καλύτερα είναι να διαβάσεις λίγο στο forum δεν είναι σωστό ο καθένας να ρωτάει διαδίκασίες και να τις ξαναπεριγράφουμε ξανά και ξανά γιατί καταντάει κουραστικό για τους συνφορουμίτες.

Link to comment
Share on other sites

Μπάινουν τα πάντα στη συσκευή σου , αρκει να θέλεις να θυσιάσεις την εγγύησή σου και η vodafone (βλέπε οδηγίες και έκδοση τυχεράκια για vodafone 2.3, καθώς και η ιταλική 2.3 της samsung). Για την βοήθεια που θέλεις καλύτερα είναι να διαβάσεις λίγο στο forum δεν είναι σωστό ο καθένας να ρωτάει διαδίκασίες και να τις ξαναπεριγράφουμε ξανά και ξανά γιατί καταντάει κουραστικό για τους συνφορουμίτες.

 

ευχαριστω για την απάντηση αλλά δεν ζήτησα οδηγίες για το πώς μπαίνει το firmware, έχω διαβάσει τα ποστς. Το θέμα είναι αν περάσεις την επίσημη ελληνική Voda firmware σε ελληνικό no Vodafone Tab γιατί πρέπει να χάσεις την εγγύηση. Μήπως αν γίνει με τον τρόπο της αλλαγής του csc δηλαδή αν το δικό μου που είναι π.χ. csc:COS το αλλάξω σε VGR, δεν υπάρχει πρόβλημα αφου λογικά το KIES θα το δεί σαν Vodafone tab και θα προχωρήσει σε αναβάθμιση. Στην ουσία δηλαδή θα έχει samsung rom και όχι modded.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αν και παρακολουθω τη συζητηση αρκετο καιρο δεν θυμαμαι αν εχει αναφερθει κατι παρομοιο και ζηταω συγνωμη εκ των προταιρων αν επαναλαμβανωμαι. Ειμαι κατοχος της ταμπλετας απτον απριλιο αγοραζοντας την απο αλλο καταστημα οχι απο vodafon . Εχω κανει ηδη δυο αναβαθμισεις με τελικη την 2.3 τον αυγουστο, κανονικα μεσα απο το kies. Στην ταμπλετα δεν εχω πειραξει τιποτα και εκτος απο τις κανονικες αναβαθμισεις δεν εχω κανει κατι αλλο. Δεν ειχα κανενα προβλημα με την ταμπλετα εκτος απο την.. μπαταρια που μου εσβηνε αποτομα ενω εδειχνε φορτισμενει και διαφορα ξαφνικα σβησιματα χωρις ιδιαιτερη χρηση, και για αυτο την εστειλα μεσω του καταστηματος που την αγορασα (λογω εγγυησης), στο service της αντιπροσωπιας.

Την παρελαβα χθες με αλλαγη μπαταριας οπως σημειωσαν στο εγγραφο απο το service. Οταν την ανοιξα διαπιστωσα και αλλαγη λογισμικου(χωρις να καταλαβαινω τον λογο). Την συνδεσα στο kies για περασω το backup που ειχα κανει και να αναβαθμισω το λογισμικο. Δεν μπορει να κανει restore και μπορει να κανει αναβαθμισει στην 2.3 που ειχα ηδη, και μου γραφει : ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ . Με τρεχουσα εκδοση: PDA:JJ7 / PHONE : JK5 / CSC : JK5 (CYO).

Επικοινωνησα με το service που το εφτιαξε και χωρις πολλα πολλα με παρεπεμψαν στην αντιπροσωπεια, με την οποια μιλησα 2 φορες και εδειξαν αρκετα εξυπηρετικοι, λεγοντας οτι αν απεγκαταστησω και εγκαταστησω το kies θα το αναγνωριζει, αλλιως θα προκειται για δυστοκια λογισμικου. Το δοκιμασα σε 2 υπολογιστες και δεν γινεται τιποτα ουτε restore. Μαλιστα στον ενα που υπηρχε παλιοτερη εκδοση απο την τελευταια εγραφε εν ολιγεις ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ. και εκει τρελαθηκα γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι εκαναν στο servise και μαλιστα το επισημο.

Παρακαλω πολυ καμια ιδεα πριν το στειλω παλι πισω να δουν τι γινεται, αν μπορω να κανω κατι εγω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιζει,με διαφορους players,και με τον ηδη υπαρχοντα video player

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

 

Οχι,θα δοκιμασω αυριο και θα σου πω

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Ναι παιζει,με διαφορους players,και με τον ηδη υπαρχοντα video player

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

 

αν αναφερεσε σε μενα,ο μονος τροπος ειναι να παιξει μεσω broswer και μεσω myweb της vodafone,αν υπαρχει και αλλος τροπος καλως να ερθει!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αν και παρακολουθω τη συζητηση αρκετο καιρο δεν θυμαμαι αν εχει αναφερθει κατι παρομοιο και ζηταω συγνωμη εκ των προταιρων αν επαναλαμβανωμαι. Ειμαι κατοχος της ταμπλετας απτον απριλιο αγοραζοντας την απο αλλο καταστημα οχι απο vodafon . Εχω κανει ηδη δυο αναβαθμισεις με τελικη την 2.3 τον αυγουστο, κανονικα μεσα απο το kies. Στην ταμπλετα δεν εχω πειραξει τιποτα και εκτος απο τις κανονικες αναβαθμισεις δεν εχω κανει κατι αλλο. Δεν ειχα κανενα προβλημα με την ταμπλετα εκτος απο την.. μπαταρια που μου εσβηνε αποτομα ενω εδειχνε φορτισμενει και διαφορα ξαφνικα σβησιματα χωρις ιδιαιτερη χρηση, και για αυτο την εστειλα μεσω του καταστηματος που την αγορασα (λογω εγγυησης), στο service της αντιπροσωπιας.

Την παρελαβα χθες με αλλαγη μπαταριας οπως σημειωσαν στο εγγραφο απο το service. Οταν την ανοιξα διαπιστωσα και αλλαγη λογισμικου(χωρις να καταλαβαινω τον λογο). Την συνδεσα στο kies για περασω το backup που ειχα κανει και να αναβαθμισω το λογισμικο. Δεν μπορει να κανει restore και μπορει να κανει αναβαθμισει στην 2.3 που ειχα ηδη, και μου γραφει : ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ . Με τρεχουσα εκδοση: PDA:JJ7 / PHONE : JK5 / CSC : JK5 (CYO).

Επικοινωνησα με το service που το εφτιαξε και χωρις πολλα πολλα με παρεπεμψαν στην αντιπροσωπεια, με την οποια μιλησα 2 φορες και εδειξαν αρκετα εξυπηρετικοι, λεγοντας οτι αν απεγκαταστησω και εγκαταστησω το kies θα το αναγνωριζει, αλλιως θα προκειται για δυστοκια λογισμικου. Το δοκιμασα σε 2 υπολογιστες και δεν γινεται τιποτα ουτε restore. Μαλιστα στον ενα που υπηρχε παλιοτερη εκδοση απο την τελευταια εγραφε εν ολιγεις ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ. και εκει τρελαθηκα γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι εκαναν στο servise και μαλιστα το επισημο.

Παρακαλω πολυ καμια ιδεα πριν το στειλω παλι πισω να δουν τι γινεται, αν μπορω να κανω κατι εγω.

Ευχαριστω.

 

Είσαι Κύπριος; Αν όχι, είσαι σίγουρος ότι το CSC είναι JK5 και όχι JK2?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Είσαι Κύπριος; Αν όχι, είσαι σίγουρος ότι το CSC είναι JK5 και όχι JK2?

 

Δεν ειμαι. Και ναι το επιβεβαιωσα ετσι ειναι jk5. Τελικα το στελνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι. Και ναι το επιβεβαιωσα ετσι ειναι jk5. Τελικα το στελνω.

 

Ok, δεν έγινε κάτι το τραγικό, απλά οι άσχετοι στο service σου βάλανε ανεπίσημη rom. Δεν είναι η πρώτη φορά. :lol:

Θα μπορούσες να το διορθώσεις και μόνος σου.

Αν δεν το έχεις στείλει ακόμα, από περιέργεια γράψε στον Dialer *#1234# και πες μας τι γράφει..

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...