Jump to content

Κλοπή και απώλεια κινητών


TN97
 Κοινοποίηση

Σας έχουν κλέψει ή έχετε χάσει ποτέ το κινητό σας;  

823 members have voted

  1. 1. Σας έχουν κλέψει ή έχετε χάσει ποτέ το κινητό σας;

    • Μου το έχουν κλέψει
      174
    • Το έχω χάσει
      96
    • Και μου το έχουν κλέψει και το έχω χάσει
      40
    • Ούτε μου το έχουν κλέψει, ούτε το έχω χάσει
      513


Recommended Posts

Όχι φίλε μου, ζεις στον πλανήτη γη, όπου ζουν και υπάρχουν άνθρωποι. Όσο και να θέλουμε να λέμε ότι έχουμε εκπολιτιστεί ως όντα, τα ένστικτά μας υπάρχουν.

Αλλά και πέρα από αυτήν την όχι τόσο πειστική για σένα εξήγηση, δείξε μου μία ευρωπαϊκή δημοκρατική πρωτεύουσα όπως λες, που δεν κινδυνεύεις να σε κλέψουν. Γιατί σε όσες έχω πάει εγώ όλοι μου λέγαν να προσέχω όταν κυκλοφορώ στο κέντρο.

 

 

Και αυτά που πωλούνται σωρηδών στο internet ή μέσω αγγελιών; Να μην αγοράζουμε ούτε αυτά; Και αυτά που βρίσκουμε σε διάφορα συνοικιακά μαγαζιά με κινητά; Αυτά να τα αγοράζουμε; Για να μη σου πω ότι πάρα πολλά από τα κλεμμένα κινητά πωλούνται και στο εξωτερικό.

 

Συμφωνώ για τους διάφορους επιτήδειους που κυκλοφορούν μέρα μεσημέρι σε Ομόνοια, Μοναστηράκι και συναφή μέρη, ας πάνε να τους μαζέψουν. Δε μπορεί να μου φορτώνεις εμένα που αγοράζω κινητό την παρανομία αυτουνού που το κλέβει όμως. Άλλωστε δεν είναι δουλειά μου εμένα να ψάξω αν είναι κλεμμένο, ούτε αν είναι ιμιτασιόν κινέζικο, ούτε αν έχει παραβιάσει πατέντες ο κατασκευαστής, ούτε αν η κατασκευή του έβλαψε το περιβάλλον. Αυτά είναι θέματα ελέγχου των κρατών (όπου αυτά υπάρχουν φυσικά).

 

ευτυχώς που υπάρχουν και άτομα με ψυχραιμία και λογική

 

ρε συ imagine μη φοβάσαι τόσο για τα πράγματα που κατέχεις και μη τα θεωρείς πιο σημαντικά από την ανθρώπινη ζωή. Οι άνθρωποι που αφορίζεις τόσο εύκολα και τους θεωρείς δεύτερης-τρίτης-τέταρτης κατηγορίας δεν διαφέρουν πολύ από εσένα και από όλους μας.

 

Δηλ. οκ, τους στείλαμε πίσω στις πατρίδες τους και σφραγίσαμε και τα σύνορα για να μη βγουν. Το ότι εκεί δεν έχουν να φάνε και μπορεί καταλήξουν σε πόλεμο είτε μεταξύ τους είτε με γειτονικά κράτη και να σκοτωθούν χιλιάδες για να σώσουμε εμείς μερικά κινητά και αυτοκίνητα είναι καλοδεχούμενο?

 

φυσικά και αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί,

αλλά το να περιμένουμε το κράτος να μας προστατεύει από όλα δεν είναι πολύ λογικό. Στην τελική είμαστε ώριμοι άνθρωποι υπεύθυνοι για τον εαυτό μας και τις πράξεις μας ή χρειαζόμαστε συνέχεια μια "νταντά" πάνω από το κεφάλι μας, που θα μας προστατεύει. Να ξέρεις ότι οι ελευθερίες πάνε μαζί με τις ευθύνες και όσο πιο πολλές ευθύνες σου παραχωρείς σε κάποιον, τόσο πιο πολλές ελευθερίες χάνεις.

 

Θέλει λίγη προσοχή στο να μη γίνει η ιδιοκτησία ιδιοκτήτης. Είναι κάτι που συμβαίνει συχνά όταν μυθοποιούμε το αντικείμενο που έχουμε και θεωρούμε ότι αξίζει περισσότερα από εμάς, ή πιστεύουμε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε χωρίς αυτό. Κι όμως μπορούμε..

 

peace

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα, ευτυχώς δεν έχω χάσει ποτέ και ούτε μου έχουν κλέψει κινητό. Μας είχαν κλέψει ένα netbook φέτος τον Μάρτιο που είχαμε ανέβει Αθήνα. 5 μέρες όλες κι όλες κάτσαμε τότε και μόλις μπήκαμε στο ξενοδοχείο μας έκλεψαν το netbook. Ευτυχώς εδώ στη Ρόδο δεν έχει αναπτυχθεί και τόσο το συγκεκριμένο σπορ.

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

2 φιλων μου εχει πεσει στο ταξι....και ετσι το χασανε..τωρα που τα κινητα ακριβινανε πρεπει να προσεχουμε πολυ..γιατι η πιθανοτητα να σε κλεψουν σε αυτα τα χρονια ειναι παρα πολλες..εμενα δεν εχει τυχει ποτε αυτο και μακαρι ποτε..

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς που υπάρχουν και άτομα με ψυχραιμία και λογική

 

ρε συ imagine μη φοβάσαι τόσο για τα πράγματα που κατέχεις και μη τα θεωρείς πιο σημαντικά από την ανθρώπινη ζωή. Οι άνθρωποι που αφορίζεις τόσο εύκολα και τους θεωρείς δεύτερης-τρίτης-τέταρτης κατηγορίας δεν διαφέρουν πολύ από εσένα και από όλους μας.

 

Δηλ. οκ, τους στείλαμε πίσω στις πατρίδες τους και σφραγίσαμε και τα σύνορα για να μη βγουν. Το ότι εκεί δεν έχουν να φάνε και μπορεί καταλήξουν σε πόλεμο είτε μεταξύ τους είτε με γειτονικά κράτη και να σκοτωθούν χιλιάδες για να σώσουμε εμείς μερικά κινητά και αυτοκίνητα είναι καλοδεχούμενο?

 

φυσικά και αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί,

αλλά το να περιμένουμε το κράτος να μας προστατεύει από όλα δεν είναι πολύ λογικό. Στην τελική είμαστε ώριμοι άνθρωποι υπεύθυνοι για τον εαυτό μας και τις πράξεις μας ή χρειαζόμαστε συνέχεια μια "νταντά" πάνω από το κεφάλι μας, που θα μας προστατεύει. Να ξέρεις ότι οι ελευθερίες πάνε μαζί με τις ευθύνες και όσο πιο πολλές ευθύνες σου παραχωρείς σε κάποιον, τόσο πιο πολλές ελευθερίες χάνεις.

 

Θέλει λίγη προσοχή στο να μη γίνει η ιδιοκτησία ιδιοκτήτης. Είναι κάτι που συμβαίνει συχνά όταν μυθοποιούμε το αντικείμενο που έχουμε και θεωρούμε ότι αξίζει περισσότερα από εμάς, ή πιστεύουμε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε χωρίς αυτό. Κι όμως μπορούμε..

 

peace

 

μαλλον δεν σου την εχουνε πεσει ποτε στον δρομο...

θα ελεγα οτι εισαι και αρκετα μεγαλος ωστε να εχεις χασει την περιοδο που ηρθαν διαφοροι παρανομοι και μη μεταναστασεις απο διαφορες περιεργες χωρες, μπηκαν στα σχολια και αρχισε να γινετε το ελα να δεις... (απο κλεψιες θες απο ναρκοτικα θες? οτι θες)

 

εμενα προσωπικα μου την ειχανε πεσει πριν αρκετα χρονια οταν τοτε ημουν μικρος και απροστατευτος στον δρομο 2 (αλβανοι-ρωσοι) αρκετα μεγαλυτερης ηλικιας απο εμενα και μου ειχανε παρει ενα 3310.

απο τοτε μου την ξανα επεσε μια ομαδα μαντεψε τι? αλβανο-ρωσοι παλι (μα τι περιεργο?) για να μου παρουν ενα 3650. δυστηχως για αυτους δεν τα καταφεραν...

 

περα απο αυτο μπορω να σου πω οσα σκηνικα θελεις με σκοπο την κλοπη κινητων και ξερεις κατι? Ητανε παντα ατομα απο αυτες τις 2 χωρες... σχεδον δηλαδη γιατι οι ρωσοι μονο ρωσοι δεν ειναι...:X

 

Θες να σου πω κιολας γιατι ολοι κραζουν μεταναστες για τετοια θεματα?

ειναι απλο, μπενουν 50-100 λαθρομεταναστες στην ελλαδα, μιλανε εντελος σπαστα ελληνικα μετα απο καποιο καιρο (δεν προκειτε να τους παρει σχεδον κανεις για δουλεια) βρισκουν καπως ενα σπιτι μενουν 5-10 μεσα για να μπορουν να το πληρωνουν...

χωρις δουλεια τα νεαρα μελη τι θα κανουν? πρεπει να βρουν λεφτα...

πως? με τον easy way φυσικα .. κινητα - ναρκωτικα και πολλες φορες ευκολες ληστειες σε περιπτερα-ψιληκατζιδηκα...

προσεξε πως δημιουργουνε και ομαδες με τους συμπατριωτες τους που ητανε απο πριν εδω... (μαλιστα καποτε θυμαμαι υπηρχε και μια εχθρα αναμεσα σε αλβανους και ρωσους δεν ξερω αν ισχυει ακομα)

 

Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν ελληνες που κανουν τα ιδια και χειροτερα, σιγουρα υπαρχουν! ομως η πλειοψηφια ειναι μεταναστες απο συγκεκριμενες μαλιστα χωρες.

 

Μου εκλεψαν και το πρωτο n95 που ειχα αγορασει στην δουλεια μου. αυτο δυστηχως ουτε καν καταλαβα πως και ποτε μου το πηρανε και κατα πασα πιθανοτητα αυτο το κανανε ελληνες και μαλλον το ειχανε βαλει στο ματι μιας και μου το κλεψανε μολις 2 μηνες μετα την κυκλοφορια του κινητου. (το ειχα χρυσοπληρωσει κιολας)

 

θες να με πεις ρατσιστη? μπορεις να το κανεις...

απλα να σημειωσω οτι δεν εχω προβλημα με κανεναν αλλο λαο περα απο τους 2 συγκεκριμενους που ανεφερα!

Ποτε δεν μου την επεσε ΚΑΝΕΝΑΣ "μαυρος" (δεν ξερω την καταγωγη τους και ουτε ειναι η ιδια σε ολους φανταζομαι)

και επισης ποτε δεν μου την επεσε κανενας κινεζος...

 

και αντε ελα τωρα εσυ να με πεισεις μετα απο τις εμπειριες που ειχα και τις ιστοριες απο γνωστους που εχω ακουσει οτι εχω αδικο και ειμαι ρατσιστης....

ελπιζω μονο να μην τυχει κατι και σε εσενα γιατι σε βλεπω και εσενα ρατσιστη μετα.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ότι εκεί δεν έχουν να φάνε και μπορεί καταλήξουν σε πόλεμο είτε μεταξύ τους είτε με γειτονικά κράτη και να σκοτωθούν χιλιάδες για να σώσουμε εμείς μερικά κινητά και αυτοκίνητα είναι καλοδεχούμενο?

peace

 

δεν το πιανω...για βοηθησε...

 

δηλαδη τι προτεινεις;;;...να μαζεψουμε ολους του πεινασμενους της γης στην Ελλαδα....η να τους ενθαρυνουμε να ερθουν εδω...που ουσιαστικα ειναι το ιδιο...και να τους αφηνουμε να μας κλεβουν, για να μην πεινασουν;;;...:confused:

 

ο φιλος imaginos πιο πανω αναφερε ενα περιστατικο απο τα χιλαδες που δειχνουν οτι στην Ελλαδα οι νομοι (για ολους) ειναι για τα σκουπιδια.....οποτε λογικη και η αυξηση της εγκληματικοτητας....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν σου την εχουνε πεσει ποτε στον δρομο...

θα ελεγα οτι εισαι και αρκετα μεγαλος ωστε να εχεις χασει την περιοδο που ηρθαν διαφοροι παρανομοι και μη μεταναστασεις απο διαφορες περιεργες χωρες, μπηκαν στα σχολια και αρχισε να γινετε το ελα να δεις... (απο κλεψιες θες απο ναρκοτικα θες? οτι θες)

 

εμενα προσωπικα μου την ειχανε πεσει πριν αρκετα χρονια οταν τοτε ημουν μικρος και απροστατευτος στον δρομο 2 (αλβανοι-ρωσοι) αρκετα μεγαλυτερης ηλικιας απο εμενα και μου ειχανε παρει ενα 3310.

απο τοτε μου την ξανα επεσε μια ομαδα μαντεψε τι? αλβανο-ρωσοι παλι (μα τι περιεργο?) για να μου παρουν ενα 3650. δυστηχως για αυτους δεν τα καταφεραν...

 

περα απο αυτο μπορω να σου πω οσα σκηνικα θελεις με σκοπο την κλοπη κινητων και ξερεις κατι? Ητανε παντα ατομα απο αυτες τις 2 χωρες... σχεδον δηλαδη γιατι οι ρωσοι μονο ρωσοι δεν ειναι...:X

 

Θες να σου πω κιολας γιατι ολοι κραζουν μεταναστες για τετοια θεματα?

ειναι απλο, μπενουν 50-100 λαθρομεταναστες στην ελλαδα, μιλανε εντελος σπαστα ελληνικα μετα απο καποιο καιρο (δεν προκειτε να τους παρει σχεδον κανεις για δουλεια) βρισκουν καπως ενα σπιτι μενουν 5-10 μεσα για να μπορουν να το πληρωνουν...

χωρις δουλεια τα νεαρα μελη τι θα κανουν? πρεπει να βρουν λεφτα...

πως? με τον easy way φυσικα .. κινητα - ναρκωτικα και πολλες φορες ευκολες ληστειες σε περιπτερα-ψιληκατζιδηκα...

προσεξε πως δημιουργουνε και ομαδες με τους συμπατριωτες τους που ητανε απο πριν εδω... (μαλιστα καποτε θυμαμαι υπηρχε και μια εχθρα αναμεσα σε αλβανους και ρωσους δεν ξερω αν ισχυει ακομα)

 

Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν ελληνες που κανουν τα ιδια και χειροτερα, σιγουρα υπαρχουν! ομως η πλειοψηφια ειναι μεταναστες απο συγκεκριμενες μαλιστα χωρες.

 

Μου εκλεψαν και το πρωτο n95 που ειχα αγορασει στην δουλεια μου. αυτο δυστηχως ουτε καν καταλαβα πως και ποτε μου το πηρανε και κατα πασα πιθανοτητα αυτο το κανανε ελληνες και μαλλον το ειχανε βαλει στο ματι μιας και μου το κλεψανε μολις 2 μηνες μετα την κυκλοφορια του κινητου. (το ειχα χρυσοπληρωσει κιολας)

 

θες να με πεις ρατσιστη? μπορεις να το κανεις...

απλα να σημειωσω οτι δεν εχω προβλημα με κανεναν αλλο λαο περα απο τους 2 συγκεκριμενους που ανεφερα!

Ποτε δεν μου την επεσε ΚΑΝΕΝΑΣ "μαυρος" (δεν ξερω την καταγωγη τους και ουτε ειναι η ιδια σε ολους φανταζομαι)

και επισης ποτε δεν μου την επεσε κανενας κινεζος...

 

και αντε ελα τωρα εσυ να με πεισεις μετα απο τις εμπειριες που ειχα και τις ιστοριες απο γνωστους που εχω ακουσει οτι εχω αδικο και ειμαι ρατσιστης....

ελπιζω μονο να μην τυχει κατι και σε εσενα γιατι σε βλεπω και εσενα ρατσιστη μετα.... :lol:

 

πες τα χρυσοστομε!

που αν πεις τον αλβανο αλβανο σε αποκαλουν ρατσιστή!

και δεν μας εφταναν οι ρωσσο αλβανοι,μας ηρθαν και οι βουλγαρογυφτοι!

μετρα αλλα Σαρκοζι μας χρειαζονται...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η λύση πάντως σίγουρα δεν είναι οι εθνικιστικές κορώνες. Ακόμα κι αν όλοι οι κλέφτες κινητών είναι αλλοδαποί, βάζω στοίχημα ότι οι περισσότεροι που αγοράζουν κλεμμένα κινητά είναι Έλληνες.

Το πρόβλημα της χώρας δεν είναι η απουσία πολιτικής· είναι μάλλον η υπεραπλούστευση και οι αφορισμοί.[..]

 

Και όμως το πρόβλημα της χώρας είναι οι πολιτικοί, οι οποίοι πηγάζουν από τον Ελληνικό λαό άρα το πρόβλημα πιο σωστά είναι ο Ελληνικός λαός και κατά τεκμήριο οι άστοχες επιλογές του οι οποίες οδηγούν συνεπώς αν όχι σε απουσία πολιτικής αλλά σε κάτι ακόμα χειρότερο (αλλά αναμενόμενο) σε εσφαλμένη πολιτική θεώρηση των πραγμάτων οπότε συμπερασματικά καταλήξαμε εδώ: Σε μια χώρα χρεοκοπημένη, σε ένα Κράτος χειμαζόμενο από ένα σωρό εθνότητες που κάνουν καθημερινό πλιάτσικο (μιλάμε για κινητά - αγνοώντας ότι μπορείς άνετα να δολοφονηθείς για 30€ το βράδυ..), με ένα εκπαιδευτικό σύστημα που δεν επιτρέπει να διακρίνεις μεταξύ "εθνικιστικής κορώνας" και "κοινής λογικής" (αν τολμήσεις να μιλήσεις για Πατρίδα ή για ελεγχόμενη μετανάστευση είσαι αυτόματα Ναζί/Φασίστας και άλλα..) και με πολίτες ανίκανους να αντιληφθούν (ως αποτέλεσμα όλων αυτών) που έχουμε οδηγηθεί - διότι ο δρόμος εδώ που έχουμε φτάσει είναι δίχως επιστροφή (οι περισσότερο παρατηρητικοί θα πρόσεξαν ότι ο συλλογισμός μου οδηγεί σε infinite-loop αυτής της καταστάσεως "ανίκανοι πολίτες->ανίκανοι πολιτικοί->εσφαλμένη πολιτική->εσφαλμένο κράτος::εσφαλμένη εκπαίδευση->ανίκανοι πολίτες->.." με απλά λόγια Φαυλοκρατία :( )

 

Και επειδή το θέμα πάει άλλου, περιορίζομαι σε αυτά.-

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω να πω είναι ότι έχουμε τόσο αλλοιωθεί ως όντα, που δουλεύουμε ένα σωρό εργατοώρες για να αποκτήσουμε μία πλαστικούρα που παίρνει τηλέφωνο, στέλνει μηνύματα και μας αποχαυνώνει με διάφορα άλλα "παιχνιδάκια" εντός της. Σιγά επειδή έδωσα μισό μηνιάτικο (που κανονικά δε θα έπρεπε να το χαλαλίσω για κινητό) να μην κάθομαι να το φυλάω σαν κόρη οφθαλμού για να μη μου το κλέψουν. Επίσης τα προηγούμενα περί μεταναστών και κλεφτών νομίζω ότι είναι εκτός θέματος, όπως και οι δυνατότες κρατικής δράσης. Κλέφτες υπάρχουν ακόμη και στις λεγόμενες από κάποιους "πολιτισμένες" χώρες, βλέπε Αγγλία, Γαλλία, Ισπανία, Σουηδία, Γερμανία. Παντού σ' αυτές τις χώρες υπάρχουν υψηλότατα επίπεδα κλεψιάς. Ιδίως στη Γαλλία και την Ισπανία, για να μην αναφέρω τη γειτονική μας Ιταλία. Το θέμα είναι ότι κυκλοφορούμε με μια περιουσία πάνω μας και μάλιστα επιδεικνύοντάς την στα τραπέζια με υπερηφάνεια και περιμένουμε να μη μας κλέψουν. Στο κέντρο της Θεσσαλονίκης όπου ζω και γεννήθηκα, είναι καθημερινό φαινόμενο η κλεψιά παντός είδους αντικειμένων είτε από αλλοδαπούς, είτε από Έλληνες στη μέση του δρόμου ενώ περπατάς, στα καταστήματα, στα καφέ, στα μπαρ, στα κλαμπ, στα εστιατόρια, όπου μπορείς να φανταστείς. Γι' αυτό όπως προείπαν κάποιοι φίλοι θα πρέπει να έχουμε αντίγραφα των επαφών και των υπολοίπων πληροφοριών κι επίσης να κυκλοφορούμε με φθηνά κινητά. Τα ακριβά μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε σε ειδικές περιπτώσεις, δεν τα έχουμε ανάγκη στην καθημερινότητά μας. Δε νομίζω κανείς από εμάς που έχουμε έξυπνα κινητά καθημερινά μέσα στο κέντρο της πόλης κι ενώ τρέχουμε σε δουλειές να χρησιμοποιούμε το gps ή το wifi.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχετε ξεφύγει από το θέμα μας, το οποίο δεν είναι η μεταναστευτική πολιτική της χώρας μας, αλλά η καταγραφή των εμπειριών σας και η γνώμη σας για το τί μπορεί να κάνει ο καθένας μας ώστε να περιορίσει τις πιθανότητές του να πέσει θύμα κλοπής ή να χάσει το κινητό του.

 

Στο θέμα μας παρακαλώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω να πω είναι ότι έχουμε τόσο αλλοιωθεί ως όντα, που δουλεύουμε ένα σωρό εργατοώρες .......τρέχουμε σε δουλειές να χρησιμοποιούμε το gps ή το wifi.

 

πολυ σωστος! Η τελευταια μου συσκευη ειναι 8ΜΡ (ενω ηδη εχω καλη φωτ.μηχ.) και μετα που το αγορασα αναρωτηθηκα 'ποσες φορες την ημερα βγαζω φωτογραφια?'

 

Παιδιά, έχετε ξεφύγει από το θέμα μας, το οποίο δεν είναι η μεταναστευτική πολιτική της χώρας μας, αλλά η καταγραφή των εμπειριών σας και η γνώμη σας για το τί μπορεί να κάνει ο καθένας μας ώστε να περιορίσει τις πιθανότητές του να πέσει θύμα κλοπής ή να χάσει το κινητό του.

 

Στο θέμα μας παρακαλώ. :)

 

ενας τροπος ειναι να σταματησουμε να ειμαστε ψωνια. Απο τους 100 ανθρωπους που εχουν smartphone, η γενικα ακριβη συσκευη, οι 5-10 χρειαζονται ολες τις λειτουργιες της συσκευης, και απο αυτους οι 5 τις χρησιμοποιουν καθημερινα. Ολοι οι υπολοιποι το εχουν για 'μοστρα'. Στην Αγγλια, που εχω ζησει καποια χρονια, η πλειοψηφια ειχε πολυ απλες συσκευες, και μονο οι επαγγελματιες ειχαν σουπερ κινητα. Οταν λοιπον η πλειοψηφια εχει απλα κινητα, το κλεψιμο δε θα εχει νοημα.

Edited by TN97
Συνένωση μηνυμάτων. Να χρησιμοποιείς την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ αν θέλεις να προσθέσεις κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορούν κάποια προγράμματα με τη βοήθεια των οποίων μπορείς να εντοπίσεις την κλεμμένη συσκευή μέσω του GPS, μπορείς ακόμα να μπλοκάρεις τη συσκευή στέλνοντας ένα συγκεκριμένο sms από ένα άλλο κινητό, ή να έρχονται σε κάποιο νούμερο που θα δηλώσεις προηγουμένως, τα μηνύματα που στέλνει ο νέος κάτοχος του κινητού και πολλες άλλες λειτουργίες. Έχει κάποιος σχετική εμπειρία με το θέμα και γνωρίζει κανείς αν έχουν βοηθήσει σε κάποια περίπτωση, ουσιαστικά, τέτοιου είδους προγράμματα;

 

Καλο ειναι για να ξαναβρεις το τηλεφωνο σου (συμπληρωνω εγω) να μην το κλειδωσεις με κωδικο προσβασης (για να μην παει για ξεκλειδωμα ) ετσι ωστε να μπορεσει ο αλλος να βαλει την καρτα του ωστε να μπορεσεις να τον βρεις , το ξερω πως τα δεδομενα μας ειναι σε κοινη θεα ετσι αλλα σκεψου οτι θα μαθεις τουλαχιστον ποιος τα εχει. :D

 

Εγω εχω στο blackberry μου ενα τετοιο προγραμμα και σου λεω οτι δουλευει αψογα.

Edited by antrenik
Συμπληρωμα
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάλι μου κλέψαν κινητό με τον χειρότερο τρόπο. Ένα βράδυ γυρνούσα σπίτι με τα πόδια απο ένα κεντρικό δρόμο της Θεσσαλονίκης αλλά εκείνη την ώρα δεν περνούσε κανένας.

Πέρασα κάτι θάμνους απ όπου πετάχτηκαν 2 τύποι Ρωσσικής ή Βουλγαρικής καταγωγής, μου βγάλαν μαχαίρι και μου πήραν το κινητό που είχα στην τσέπη του παντελονιού.:(

 

Οπότε θέλει προσοχή το βράδυ κι ας πρόκειται για κεντρικούς δρόμους όπως διαπίστωσα δεν έχουν πρόβλημα να στην πέσουν.

Edited by TN97
Link to comment
Share on other sites

Οι λύσεις είναι backup δεδομένων, κλείδωμα SIM σε περίπτωση αλλαγής και εντοπισμός μέσω gps..

 

Οι εταιρείες άνετα θα μπορούσαν να κλειδώνουν το imei αλλά και αυτό με μερικά "box" των 100-500Ευρώ αλλάζει πανεύκολα... Βέβαια φτάνουμε στο άλλο σημείο μετά που αν δεν μπορεί ο κλέφτης να το αλλάξει, το πουλάει για ανταλλακτικά... Πώς γίνεται όλοι οι Λιβανοί κτλ που φτιάχνουν κινητά στην Γερμανία να έχουν ανταλλακτικά για όλα τα κινητά σε τσάμπα τιμές? Στην Γερμανία κιόλας κλειδώνουν και το ΙΜΕΙ...

 

Για την κλεπταποδοχή ας μην γελιόμαστε.. Δε νομίζω να έλεγε κανείς όχι αν του έλεγαν iphone ή κανά n900 με 50-100Ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

οταν μου ειχαν κλεψει το n95 επι εποχης alpha copy, μου ειχανε πει απο την νοκια

να παω στα κεντρικα με μια αποδειξη αγορας ετσι ωστε να δηλωθει το imei ως κλεμενο και σε περιπτωση που η συσκευη παθει βλαβη και δοθει στην nokia για επισκευη, να το κρατησουν και να μου το επιστρεψουν

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν σου την εχουνε πεσει ποτε στον δρομο...

θα ελεγα οτι εισαι και αρκετα μεγαλος ωστε να εχεις χασει την περιοδο που ηρθαν διαφοροι παρανομοι και μη μεταναστασεις απο διαφορες περιεργες χωρες, μπηκαν στα σχολια και αρχισε να γινετε το ελα να δεις... (απο κλεψιες θες απο ναρκοτικα θες? οτι θες)

 

εμενα προσωπικα μου την ειχανε πεσει πριν αρκετα χρονια οταν τοτε ημουν μικρος και απροστατευτος στον δρομο 2 (αλβανοι-ρωσοι) αρκετα μεγαλυτερης ηλικιας απο εμενα και μου ειχανε παρει ενα 3310.

απο τοτε μου την ξανα επεσε μια ομαδα μαντεψε τι? αλβανο-ρωσοι παλι (μα τι περιεργο?) για να μου παρουν ενα 3650. δυστηχως για αυτους δεν τα καταφεραν...

 

περα απο αυτο μπορω να σου πω οσα σκηνικα θελεις με σκοπο την κλοπη κινητων και ξερεις κατι? Ητανε παντα ατομα απο αυτες τις 2 χωρες... σχεδον δηλαδη γιατι οι ρωσοι μονο ρωσοι δεν ειναι...:X

 

Θες να σου πω κιολας γιατι ολοι κραζουν μεταναστες για τετοια θεματα?

ειναι απλο, μπενουν 50-100 λαθρομεταναστες στην ελλαδα, μιλανε εντελος σπαστα ελληνικα μετα απο καποιο καιρο (δεν προκειτε να τους παρει σχεδον κανεις για δουλεια) βρισκουν καπως ενα σπιτι μενουν 5-10 μεσα για να μπορουν να το πληρωνουν...

χωρις δουλεια τα νεαρα μελη τι θα κανουν? πρεπει να βρουν λεφτα...

πως? με τον easy way φυσικα .. κινητα - ναρκωτικα και πολλες φορες ευκολες ληστειες σε περιπτερα-ψιληκατζιδηκα...

προσεξε πως δημιουργουνε και ομαδες με τους συμπατριωτες τους που ητανε απο πριν εδω... (μαλιστα καποτε θυμαμαι υπηρχε και μια εχθρα αναμεσα σε αλβανους και ρωσους δεν ξερω αν ισχυει ακομα)

 

Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν ελληνες που κανουν τα ιδια και χειροτερα, σιγουρα υπαρχουν! ομως η πλειοψηφια ειναι μεταναστες απο συγκεκριμενες μαλιστα χωρες.

 

Μου εκλεψαν και το πρωτο n95 που ειχα αγορασει στην δουλεια μου. αυτο δυστηχως ουτε καν καταλαβα πως και ποτε μου το πηρανε και κατα πασα πιθανοτητα αυτο το κανανε ελληνες και μαλλον το ειχανε βαλει στο ματι μιας και μου το κλεψανε μολις 2 μηνες μετα την κυκλοφορια του κινητου. (το ειχα χρυσοπληρωσει κιολας)

 

θες να με πεις ρατσιστη? μπορεις να το κανεις...

απλα να σημειωσω οτι δεν εχω προβλημα με κανεναν αλλο λαο περα απο τους 2 συγκεκριμενους που ανεφερα!

Ποτε δεν μου την επεσε ΚΑΝΕΝΑΣ "μαυρος" (δεν ξερω την καταγωγη τους και ουτε ειναι η ιδια σε ολους φανταζομαι)

και επισης ποτε δεν μου την επεσε κανενας κινεζος...

 

και αντε ελα τωρα εσυ να με πεισεις μετα απο τις εμπειριες που ειχα και τις ιστοριες απο γνωστους που εχω ακουσει οτι εχω αδικο και ειμαι ρατσιστης....

ελπιζω μονο να μην τυχει κατι και σε εσενα γιατι σε βλεπω και εσενα ρατσιστη μετα.... :lol:

 

διάβασα τις εμπειρίες σου και βλέπω ότι είναι.. αναμενόμενο να πιστεύεις αυτά που πιστεύεις.

 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ είχα παρόμοιες εμπειρίες δεν ζούσα σε γυάλα.

Δεν μπορώ όμως να κατηγορήσω ολόκληρο έθνος γιατί μου την έπεσαν 2,3,10 εγκληματίες.

 

πως να το κάνω άλλωστε όταν αυτοί είναι ένα ποσοστό από όλους όσους υπάρχουν στην Ελλάδα. Με τη λογική σου αν όλοι οι ρώσοι και αλβανοί είναι εγκληματίες θα έπρεπε να είχαμε κάθε μέρα 2,000,000 κλοπές. Βλέπεις και εσύ ότι κάτι τέτοιο δε γίνεται. Αντίθετα, πόσες φορές έχεις περάσει δίπλα από ένα αλβανό, ρώσο και δεν σου έκανε τίποτα?

Το μυαλό μας είναι έτσι φτιαγμένο ώστε θα θυμάται περισσότερο τις έντονες εμπειρίες και να ξεχνά τις υπόλοιπες, αλλά χρειάζεται να ασκούμε και την κρίση μας που και που.

Ήσουν σίγουρα άτυχος που έπεσες σε αυτές τις περιπτώσεις, όπως είναι και όποιος άλλος έχει τύχει σε παρόμοια εμπειρία, αλλά η λύση που σκέφτεσαι δεν θα λύσει το πρόβλημα της εγκληματικότητας.

 

Εδώ θα προσπαθήσω να απαντήσω και στον άλλο φίλο που είχε απορία σε αυτά που είπα.

Θες να διώξεις πίσω στην πατρίδα τους τη συντριπτική πλειοψηφία των μεταναστών με την ελπίδα ότι έτσι θα φύγουν και όλοι οι εγκληματίες. Κανείς δεν σου διασφαλίζει ότι αυτοί που θα φύγουν είναι οι "κακοί" και θα κρατήσεις εδώ μόνο τους καλούς.

Από την άλλη αν δεν δεις ότι το πρόβλημα δεν είναι δημογραφικό αλλά πιο ουσιώδες δεν θα πετύχεις τίποτα. Το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν δουλειά, ίσως κάποιοι δεν έχουν μάθει την αξία της δουλειάς, τους έχουν προσηλυτίσει στον εύκολο(?) δρόμο της κλεψιάς και γενικά έχουν ζήσει σε ένα περιβάλλον που δεν βοηθάει τον άνθρωπο να κάνει την υπέρβαση και να αποφασίσει ότι είναι καλύτερα να συνεργάζομαι με το διπλανό μου από το να τρώγομαι. Βέβαια αυτό ούτε στη δική μας κοινωνία έχει γίνει, ούτε σε όποια άλλη έχει θεοποιηθεί ο ανταγωνισμός. Γιατί κάπου εκεί την έχουμε χάσει τη μπάλα σαν ανθρωπότητα.

Έχουμε αναπτύξει ένα επίπεδο πολιτισμού αλλά δεν έχουμε ακουμπήσει κάποια ευαίσθητα θέματα της φύσης μας. Λέμε, έτσι είμαστε, δεν μπορούμε να αλλάξουμε.

Είναι αλήθεια όμως αυτό?

Καταρχήν αν πιστεύεις ότι δεν μπορεί να αλλάξεις, πράγματι δεν θα αλλάξεις ποτέ.

Μπορείς όμως να δεις το θέμα και από άλλη οπτική

 

Ας επιστρέψω όμως στην διαχείριση των μεταναστών που υποστηρίζεις.

Οι άνθρωποι που μεταναστεύουν το κάνουν γιατί στη χώρα τους οι συνθήκες δεν είναι καθόλου καλές. Δεν υπάρχουν δουλειές και δεν μπορούν να επιβιώσουν.

Αυτό συνέβη και στην Ελλάδα πολλές φορές. Μάλιστα διανύουμε μια παρόμοια εποχή.

Όταν λοιπόν αυτοί οι άνθρωποι γυρίσουν στις πατρίδες τους τα πράγματα θα είναι τα ίδια. Πώς όμως θα ζήσουν αυτοί εκεί αν δεν μπορούν να βρουν δουλειά.

Πολλοί θα πεθάνουν, άλλοι θα αναγκαστούν να κλέψουν, θα δημιουργηθούν ομάδες που θα λεηλατούν περιοχές (βλέπε Αφρική) και ίσως φτάσουν σε εμφύλιο πόλεμο.

Αν ακολουθήσουν τον άλλο δρόμο και ενωθούν σαν έθνος ίσως αποφασίσουν να πάρουν τρόφιμα/ύλες κτλ. από τον γείτονα. Και έτσι θα έχουμε έναν πόλεμο μεταξύ εθνών.

Εντάξει ίσως να μη γίνει τόσο εύκολα το παραπάνω σενάριο γιατί υπάρχει το ΔΝΤ που θα τους δανείσει για να αγοράσουν αυτά που θέλουν, αλλά καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι και αυτό είναι μια μορφή εξάρτησης που σου αφαιρεί ελευθερίες και αν δεν συνδυαστεί με τις κατάλληλες αλλαγές που πρέπει να γίνουν στη χώρα πάλι στα ίδια θα καταλήξει.

 

Οπότε επιστρέφουμε στο αρχικό θέμα και βλέπουμε ότι η λύση "να φύγουν όλοι από εδώ και δεν με ενδιαφέρει τι θα κάνουν στη χώρα τους" είναι λίγο βραχυπρόθεσμη.

 

Λες και αν είχαν σωστό κράτος εκεί με παιδεία, υγεία, εργασία κτλ θα ήθελαν να μεταναστεύσουν..

και αυτό είναι το βαθύτερο πρόβλημα. Το να δημιουργήσεις καλύτερες συνθήκες στη χώρα προέλευσης ώστε λιγότερος κόσμος να θέλει να φύγει, όχι απλά να διώχνεις κόσμο από τις χώρες υποδοχής. Οι συνθήκες αυτές δεν αφορούν μόνο υποδομές αλλά και μια γενικότερη παιδεία που δεν είχαν την ευκαιρία να τους προσφερθεί.

 

Τώρα για αυτούς που είναι εγκληματίες είναι μια άλλη συζήτηση και εκεί το πρόβλημα είναι στο σύστημα ολόκληρο σε όλο τον κόσμο και στις λανθασμένες κατευθύνσεις που μας δίνει από μικρούς.

(Εξαιρώντας βέβαια τις παθολογικές καταστάσεις στις οποίες οι άνθρωποι χρειάζονται τη βοήθεια της ιατρικής.)

Μπορεί να αλλάξει και αυτό, αλλά μόνο αν το θέλουμε όλοι. Με το ζόρι αυτά δε γίνονται.

 

Αυτές οι λίγες σκέψεις από μένα με μόνη διάθεση να βρούμε μια πραγματική λύση στο πρόβλημα και όχι απλά να το διώξουμε από το σπίτι μας και να γυρίσουμε το κεφάλι από την άλλη.

 

συγχωρέστε με για το "σεντόνι" προσπάθησα να το περιορίσω όσο γινόταν. δεν ήθελα να είμαι και εκτός θέματος, αλλά καμιά φορά από ένα άσχετο θέμα μπορεί να προκύψει και κάτι εποικοδομητικό.

δεν θα συνεχίσω αυτή τη συζήτηση στο υπάρχον θέμα, απλά ήθελα να εξηγήσω λίγο καλύτερα τις σκέψεις που έγραψα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα προσπαθήσω να απαντήσω και στον άλλο φίλο που είχε απορία σε αυτά που είπα.

 

πολλα λογια φιλε μου αλλα δεν απαντας στο ερωτημα που σου εθεσα....και που βγαινει απο τα λεγομενα σου....

 

η Ελλαδα δεν ειναι Γερμανια ουτε Σουηδια ουτε ΗΠΑ.....ειναι μια παμπτωχη χωρα χωρις βιομηχανια και με 20+% ανεργεια...μην απλοποιεις καταστασεις....εξισοντας τον νομιμο ελληνα μεταναστη του χθες που προσκαλεστηκε με τον λαθρομετανστη του σημερα που πηδηξε ενας συνοριακο φρακτη χωρις να τον προσκαλεσει κανεις....

 

ειναι λογικο (και απολυτα κατανοητο για μενα) ολοι αυτοι που ερχονται εδω και δεν αποροφουνται απο την ανυπαρτκτη αναπτυξη μας να στρεφονται αργα η γρηγορα στο εγκλημα....καπως πρεπει να ζησουν...και ακομα βεβαια δεν ειδσμε τιποτα...:X

 

..οσο για το imei που εγραψαν καπιοι...ακομα και να μπλοκαριζοταν η συσκευη στην Ελλαδα αυτο δεν απαγορευει στον κλεφτη να αλλαξει το imei της η να την εξαγει ....

 

οσοι εχουν παει σε καποιες χωρες θα εχουν δει οτι η αγορα κλεμενων κινητων, λαπτοπ, και λοιπων ηλεκτρικων συσκευων ειναι απο τις μεγαλυτερες και καλυτερα αναπτυσομενες ....

 

οσο για τον φιλο που μιλαει για τα ακριβα κινητα κλπ....συγγενη μου ετων 70 την απειλησαν με μαχαρι και την γροθοκοπησαν μεχρι αναισθησιας για να της παρουν την τσαντα που ειχε μεσα 12 € και κινητο των 20 €....:blink:

 

Ελλαδα του 2010....:wacko:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ελλαδα του 2010....:wacko:

 

Aυτη η Ελλαδα του κλεφτη του ψευτη ,του καγκουρα, του γυφτου και του κουτοπονηρου δυστυχως ειμαστε εμεις....:(

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

εγώ ευτυχώς ανήκω στην τελευταία κατηγορία που ούτε το έχω χάσει αλλά και ούτε μου το έχουν κλέψει,αλλά τα προσέχω πάρα πολύ,σχεδόν πάντα τα έχω σε θήκες και σχεδόν πάντα τα έχω μέσα στο τσαντάκι μου.Δηλαδή δεν τα αφήνω στο τραπέζι(δεν είμαστε και επιδειξίες) ούτε τα παρατάω απο δώ και απο κεί
Link to comment
Share on other sites

To μεταναστευτικό καθώς και η παραβατική συμπεριφορά δεν είναι στοιχεία που παρατηρούνται μόνο στην Ελλάδα. Δυστυχώς, όπου και να πας στην Ευρώπη αλλά και στην Αμερική, υπάρχουν παρόμοια προβλήματα με τους λαθραίους μετανάστες και με την εγκληματικότητα. Φυσικά, καλά κάνουμε και διαμαρτυρόμαστε για τα δικά μας προβλήματα, μιας και η κατάσταση σε μερικές περιπτώσεις έχει γίνει ανεξέλεγκτη.

 

Επί του θέματος έχω να πω ότι πριν από 7 χρόνια κλέψανε το κινητό της γυναίκας μου από τη δουλειά. Κατάγγειλε το συμβάν στην αστυνομία και μαζί καταγράφηκε και το ΙΜΕΙ. Όταν μετά από 6 μήνες την κάλεσαν στο αστυνομικό τμήμα βρήκε το κινητό καθώς και τον άνθρωπο που πήγε να κάνει σέρβις στη συσκευή. Με το ΙΜΕΙ εντοπίσθηκε και τον συνέλαβαν. Το είχε αγοράσει από το Μοναστηράκι.

 

Πέρυσι κατά τη διάρκεια των διακοπών, μπήκαν και μας έκλεψαν τα κινητά από το τόπο που μέναμε. Ο κλέφτης τα πήρε αν και το δικό μου ήταν παλιό αλλά έβγαλε και άφησε τις κάρτες sim. Πραγματικά απίστευτο.

 

Προνοητικότητα και προσοχή είναι οι δύο σημαντικοί παράγοντες για να μην έχουμε ή να περιορίσουμε τέτοια προβλήματα.

ZRX1200S
Link to comment
Share on other sites

Εχει απολυτο δικιο ο jimacid με αυτες τις εμπειριες που περιγαφει να ειναι ρατσιστης και προκατειλημενος με τους χ ξενους.Ο οποιοσδηποτε βρεθει/εχει βρεθει στη θεση του τα ιδια θα ελεγε.

Εγω οπως ειπε και ο φιλος salmp7 πιο πανω δεν εχω χασει ποτε τιποτα και δεν ξερω πως ειναι να σου παρουν κατι που χρυσοπληρωσες.Πηγαινα για καφε και δεν αφηνα απο τα ματια μου το κινητο.Βεβαια εδω στο Ηρακλειο ειναι πιο ηρεμα τα πραγματα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

κινητο = λεφτα! Σκεφτειτε το λιγο, θα αφηνατε 200-600 ευρω στο τραπεζι μιας καφετεριας? Και εαν αφηνατε, δε θα φοβοσασταν οτι θα σας τα παρουν? Το θεμα ειναι οτι μερικες φορες (εαν δεν εχετε κανει backup) δε χανετε μονο λεφτα, αλλα χανετε και ολες τις επαφες και φωτογραφιες!
Link to comment
Share on other sites

Φαντασου να μου εκλεβαν τοτε το 8210 ή το 8310 ή το Ν95 8GB ή το Ν96 ή το 6510 ή το μπιμπελο 8850...δεν ξερω πως θα αντιδρουσα.
Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα καλύτερα θέματα που έχουν ανοίξει στο myphone μέχρι σήμερα.

Μια φορά όλο κι όλο μου έχουν κλέψει κινητό κι αυτό επί εποχής Nokia 5100.

Ήταν το πρώτο κινητό που είχα αγοράσει με δικό μου ιδρώτα και πραγματικά δεν θα το ξεχάσω ποτέ μου.

Καθόμουν σ΄ένα internet cafe, όπου πιτσιρικάς σχεδόν πορωνόμουν στο Counter Strike, όταν κάποια στιγμή ήρθαν 2 Ρωσάκια από πίσω μου, δήθεν για να απολαύσουν το παιχνίδι μου.

Το κινητό το είχα στο μπουφάν μου, το οποίο ήταν κρεμασμένο στην καρέκλα πίσω μου (έγκλημα).

Ο πιτσιρικάς είχε επιλέξει να απλώνει τα χέρια του περισσότερο απ' όσο έπρεπε, με αποτέλεσμα κινητό και Ρωσάκι να γίνουν καπνός πρωτού καλά καλά καταλάβω τι έγινε.

Πραγματικά δεν με είχε πειράξει τόσο που μου έκλεψαν μια συσκευή λίγων μόλις ημερών, αλλά το γεγονός πως το κινητό το είχα μαζί μου μήπως και με χρειαζόταν τίποτα η γυναίκα μου, που εκείνο τον καιρό ήταν έγκυος στην μεγάλη μου κόρη και πιο συγκεκριμένα στο μήνα της.

Η τραγική ειρωνία ήταν ότι την ώρα που μου έκλεβε το κινητό ο μικρός, μετά από λίγο έτυχε ανάγκη να επιστρέψω σπίτι, γιατί την είχαν πιάσει κάτι πόνοι και ήθελε να πάμε στο νοσοκομείο για να το ελέγξουμε.

Να μην τα πολυλογώ, όταν το ανακάλυψα, ζήτησα να δω το βίντεο από την κάμερα του καταστήματος, κάτι που δεν μου αρνήθηκε κανείς.

Λόγω του ότι ο μικρός έκανε το λάθος να είναι καθημερινός θαμώνας του μαγαζιού και επειδή 2 από τους υπαλλήλους τον γνώριζαν, μου έδωσαν την υπόσχεση ότι θα με ειδοποιούσαν αν κάποια στιγμή επέστρεφε.

Το τι συνέβη όταν 2 μέρες μετά χτύπησε το σταθερό μου για να με ειδοποιήσουν, δεν περιγράφεται...

Στη ζωή μου ποτέ δεν χτύπησα άνθρωπο, αλλά στο μικρό δεν χαρίστηκα, τον οποίο και έκανα μπαούλο από το ξύλο.

Το κινητό μπορεί να μην το ξαναείδα, αλλά πιστέψτε με, μετά από τέτοιο ξύλο που έριξα, ήταν το λιγότερο που μ' ενδιέφερε.

 

Στο θέμα τώρα της ασφάλειας δε νομίζω ότι πρέπει να πούμε και πολλά πράγματα.

Όταν βλέπω κινητά, ειδικά μεγάλης αξίας, πάνω σε τραπέζια καφετέριας και γενικά οπουδήποτε προκαλούν βλέμματα, νιώθω ότι οι κάτοχοί τους τρώγονται να τα ψάχνουν.

Βλέπετε, η μόστρα πληρώνεται και μάλιστα πολύ άσχημα.

Περισσότερο θα επεκταθώ στην πορεία, διαβάζοντας και άλλες περιπτώσεις και φυσικά όπου μου δίνεται η δυνατότητα να κάνω κουβέντα με κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

να με φυλάει ο θεός δεν μου έχουν κλέψει ποτέ το κινητό.. Αλλά παίρνω και τα μετρα μου..

=> Το έχω στα μάτια μου, και οταν πινω καφέ προσέχω αυτούς που πλησιάζουν στο τραπέζι ειδικά αν πάνε να ακουμπήσουν πράγματα (γυαλιά να διαλέξεις κτλ).

=> Το κουβαλάω πάνω μου

Και προληπτικά

 

=> backup (you are as good as your last backup ;) )

=> κωδικό να κλειδώνει η συσκευή όταν αλλάζει η SIM (έτσι να του την σπάσω του π..στη). Και όχι 1981, 1978, 1989 για κωδικό.. ελεος, κάτι αρκετά καλύτερο. Τα Samsung και μερικά άλλα εχουν δυνατότητα να στέλνουν ΣΜΣ σε καποιο νουμερο όταν αλλάζει η ΣΙΜ και έτσι ξέρεις τον αριθμό του κλεπταποδόχου. Δυστυχώς το omnia που έχω δεν εχει αυτήν την απλή δυνατότητα :mad:

 

Οταν λειτουργήσει για τα καλα η blacklist των εταιριών θα μειωθεί το φαινόμενο. Οι πιο πολλοί δυστυχώς δεν το ξέρουν ότι μπορούν να δηλώσουν τα κλεμενα κινητά ώστε να μην λειτουργούν στην ελλάδα τουλάχιστον.. (θα πάνε μετά σε άλλες χώρες ή θα γίνουν ανταλακτικά αλλά έστω)..

 

Ελπίζω τώρα που έγραψα αυτά μην μου τύχει καμιά στραβή..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

στην τσεπη το κινητο και με δονηση δε χανω καμμια κληση, ενω εαν ειναι πανω στο τραπεζι, και εχει φασαρια τριγυρω (εκτος απο το κινητο) μπορει να χασω τη κληση..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...