Jump to content

Κλοπή και απώλεια κινητών


TN97
 Κοινοποίηση

Σας έχουν κλέψει ή έχετε χάσει ποτέ το κινητό σας;  

823 members have voted

  1. 1. Σας έχουν κλέψει ή έχετε χάσει ποτέ το κινητό σας;

    • Μου το έχουν κλέψει
      174
    • Το έχω χάσει
      96
    • Και μου το έχουν κλέψει και το έχω χάσει
      40
    • Ούτε μου το έχουν κλέψει, ούτε το έχω χάσει
      513


Recommended Posts

Θα έπρεπε να μπλοκάρουν τα ΙΜΕΙ όπως γίνεται σε όλες τις πολιτισμένες χώρες! Αλλά όταν ζεις σε banana republic όπου μόνο τις τιμές ξέρουν να ανεβάζουν...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

α μπραβο πες τα!

μιας φιλης μου εκλεψαν και απο τοτε προσεχω και εγω πολυ!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έχουν κλεψει. Πάντως έχω λαβει κάποια μέτρα. Να κλειδώνει το κινητό με λέξη κλειδί σε sms και όταν αλλάξει η sim. Τώρα θα ρωτήσω να μου προτείνουν καποια εφαρμογή για εντοπισμο μέσω gps.
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω χασει ποτε και κλωπη μονο απο φιλους πλακα εκαναν σηχνα και εγω τρελα εβγαζα αλλα τοτε με 3250 τωρα με το ακριβο προσεχο ποιο πολλη απο τα ματια μου :lol:

 

παντος απο φιλους και κινητα μαυρα χαλια προσφατα 2 κινητα εκαναν μπανιο :happy:

 

αλλαζουν κινητα σαν τα ρουχα τους και ποτε δεν παιρνουν ακριβα ωπος εγω :D

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω χασει ποτε και κλωπη μονο απο φιλους πλακα εκαναν σηχνα και εγω τρελα εβγαζα αλλα τοτε με 3250 τωρα με το ακριβο προσεχο ποιο πολλη απο τα ματια μου :lol:

 

παντος απο φιλους και κινητα μαυρα χαλια προσφατα 2 κινητα εκαναν μπανιο :happy:

 

αλλαζουν κινητα σαν τα ρουχα τους και ποτε δεν παιρνουν ακριβα ωπος εγω :D

 

:wacko:

Αν θέλεις, σήμανε τα όρια των προτάσεων, γιατί στις πρώτες γραμμές δεν γίνεσαι κατανοητός.

 

Δεν έχω χάσει ποτέ κινητό, αλλά δεν το δείχνω και πολύ, μισό μηνιάτικο είναι μεγάλη χασούρα.

 

Ο συγχρονισμός επαφών και αρχείων είναι στοιχειώδης

Link to comment
Share on other sites

κινητο δεν μου εχουν κλεψει ποτε γιατι το εχω παντα στο οπτικο μου πεδιο και το προσεχω...εχει τυχει ομως να μου κλεψουν πορτοφολι μεσα απο το τσαντακι μου, το οποιο ειχα κρεμασμενο στην πλατη της καρεκλας μου, σε αξιοπρεπεστατο εστιατοριο που ημουν με παρεα...(δεν φανταστηκα οτι θα ειχαν τοσο θρασος να μου ανοιξουν την τσαντα μπροστα στα ματια των φιλων μου σε ενα "καλο" και ακριβο μαγαζι..) θα μπορουσαν να εχουν παρει και το κινητο εαν δεν το ειχα πανω μου...γι αυτο δεν αφηνουμε ποτε τσαντακια, κινητα κτλ εκτος του οπτικου μας πεδιου ΠΟΥΘΕΝΑ!!!:!:
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πάρα πολύ προσεκτικός με το Ε52 (είναι και εταιρικό εκτός των άλλων), ποτέ δεν το αφήνω σε κοινή θέα. Επίσης όταν θα βγω από το σπίτι για ψώνια/σουπερμάρκετ κλπ. όπου ξέρω ότι δεν θα το χρειαστώ, δεν το παίρνω μαζί μου! Δεν υπάρχει λόγος να έχω το μυαλό μου και σε αυτό, όταν θα είμαι φορτωμένος με σακούλες, ούτε και θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω αν το είχα. Κοινή λογική...

 

Και από αυτά που διαβάζω φαίνεται ότι τις περισσότερες φορές είμαστε από μόνοι μας απρόσεκτοι. Ποιός ο λόγος όπου σταθούμε και όπου βρεθούμε να ακουμπάμε τη συσκευή μας πάνω στο τραπέζι, για μόστρα ή για ευκολία; Όταν με την στάση σου προκαλείς τον κάθε επιτήδειο να έρθει να στο αρπάξει, είσαι υπεύθυνος των πράξεών σου.

 

Χώρια τα μικρόβια που μαζεύει από τους πολυσύχναστους χώρους. Αναρωτιέμαι έχει καθαρίσει κανείς σας το κινητό του εδώ και καιρό ή το έχει σκεφτεί αυτό;

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Ως συνήθως οι Έλληνες στην κοσμάρα τους όπως πάντα. Διάβασα 3 σελίδες σχόλια και κανείς δεν ασχολήθηκε με την γενεσιουργό αιτία....

 

Οι κλοπές κινητών συμβαίνουν γιατί απλά ο κλέφτης βρίσκει κλεπταποδόχους, όλους εσάς δηλαδή που αποδέχεστε να αγοράζετε κλοπιμαία.

 

Γιατί όμως η εγκληματικότητα έχει σπάσει όλα τα ρεκόρ στην Ελλάδα και έχουμε γίνει Καμπούλ Αθηναμαμπάντ; Κανείς δεν αναφέρει την απίστευτη ανυπαρξία μιας σοβαρής μεταναστευτικής πολιτικής και την τραγική ανυπαρξία και ανεπάρκεια του ποινικού δικαίου.

 

Αλβανός συνελήφθη για κλοπή 19 αυτοκινήτων και η ποινή του ήταν 14 μήνες με αναστολή και απέλαση!!!! Συνελήφθη ξανά για κλοπή 17 αυτοκινήτων και η ποινή του ήταν 18 μήνες. Έμεινε φυλακή 6 μήνες, απελάθηκε ξανά και συνεχίζει το έργο του προφανώς και σήμερα στην Ελλάδα αφού σύνορα με την Αλβανία ουσιαστικά δεν υπάρχουν....

 

Γιατί συμβαίνουν όλα αυτά; Λόγω του μεταπολιτευτικού αριστερίστικου κομπλεξαρισμού και ρεβανσισμού. Μη τυχόν και μιλήσει κανείς για λαθρομετανάστευση γιατί θα τον πούνε ρατσιστή φασίστα και ακροδεξιό ελληναρά...

 

Δεν υπάρχουν λύσεις με κλείδωμα ΙΜΕΙ της συσκευής (αλλάζει το ΙΜΕΙ με κατάλληλα προγράμματα) ούτε είναι λύση το κλείδωμα της συσκευής (ξεκλειδώνει πανεύκολα μία συσκευή με κατάλληλα προγράμματα επίσης ή με απλούς κωδικούς).

 

Δεν υπάρχουν λύσεις όπως η καλύτερη αστυνόμευση. Τι να την κάνεις την αστυνομία αυτή που της απαγορεύεται να «ακουμπάει» τον δράστη μη του χαλάσει η χωρίστρα;

 

Η λύση είναι μία. Όταν πηγαίνετε να ψηφίσετε, πάνω από την κάλπη το σκέπτεστε δύο και τρεις φορές καλύτερα. Δε θα σας πω εγώ τι θα ψηφίσετε αλλά η δημοκρατία μας απέτυχε παταγωδώς, μας πτώχευσε, μας μετέτρεψε σε ασυνείδητα και αδιάφορα ζώα παρτάκηδες και μας μετέτρεψε την πατρίδα μας σε Γραικυλιστάν και την πρωτεύουσα της σε Αθηναμαμπάντ. Εάν σας αρέσει αυτή η τριτοκοσμική κατάσταση ή αδιαφορείτε γιατί ακόμα τα γκέτος δεν έφτασαν στην Εκάλη, συνεχίστε να κοιμάστε όρθιοι και η τύχη σας, δουλεύει....

Edited by TN97
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου. Μην βάζεις bolds σε όλο το κείμενό σου. Διάβασε τους ΟΠΧ.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι.Όλοι έχουν ποσόστωση στον αριθμό των μεταναστών,εμείς είμαστε μπάτε σκύλοι αλέστε.Στη Γαλλία ο Σαρκοζί τους λαθρομετανάστες τους μάζεψε και τους έστειλε στα σπιτάκια τους.Τους Ρομά τους έστειλε με πτήσεις τσάρτες σε Βουλγαρία και Ρουμανία.Και ξέρετε μετά από εκει που θα έρθουν...Στο βοθρατζίδικο που λέγετε Ελλάδα.

Είμαστε ο βόθρος της Ευρώπης.Τους συμφέρει και για αυτό το κάνουν.Γιατί πάμε σαν ζώα και ψηφίζουμε τους ίδιους βρωμιάρηδες.Δεν καταλαβαίνει ο απλός κοσμάκης οτι σε περίπτωση που γίνει κάτι (πολύ φοβάμαι οτι σύντομα θα γίνει), όλοι αυτοί που βλέπουμε στο κοινοβούλιο έφυγαν από την προηγούμενη νύχτα στα εξοχικά τους στο εξωτερικό.Όλοι τους έχουν πάρει από ένα ακίνητο.Όχι μόνο οι πολιτικοί αλλά και οι δημοσιογράφοι (βλέπε Τράγκα - που κατά τύχη έμαθα πέρσι το καλοκαίρι οτι έχει εξοχικό στο Μονακό και δεν μπορούσε να επιστρέψει λόγω της τέφρας από το ηφαίστειο της Φινλανδίας - Η φτηνότερη γκαρσονιέρα στο Μονακό έχει 1 εκατ. ευρώ.Το είδα σε ντοκυμανταίρ δεν είναι παπάτζα).

Και συνεχίζουμε σαν ζώα τον ύπνο του δικαίου.Με τις υγείες μας

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο συχνά φαινόμενα κλοπής γίνονται στους επαρχιώτες όταν έρχονται Αθήνα. Ωραία ρε φίλε η Θεσσαλονίκη και η Κρήτη, άλλα όχι όταν έρχεσαι Αθήνα να κυκλοφορείς στον ηλεκτρικό ή το μετρό με το κινητό να κρέμεται με σχοινί από την τσέπη.
http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

imaginos αυτά που γράφεις δεν είναι πιο σημαντικά από αυτά που γράφουμε οι υπόλοιποι, επομένως μη βάζει bold σε όλο το post σου. Κατά τ' άλλα, συμφωνώ με όσα γράφεις εξαιρουμένης της κλεπταποδοχής. Πέρα από το ότι πολλές φορές δεν ξέρεις ότι είναι κλεμμένο αυτό που αγοράζεις, η γνώμη μου είναι ότι εφόσον έχει κλαπεί και δεν έβαλες εσύ να το κλέψουν, δεν κάνεις κάτι κακό. Να το επιστρέψει ο κλέφτης στον ιδιοκτήτη αποκλείεται.

 

mobielove βγαίνεις εκτός θέματος, δε θα ανοίξουμε εδώ πέρα το Αθήνα VS επαρχία...

Link to comment
Share on other sites

Απλά και εδώ ισχύει ο κλασικός Έλληνας που στην πλειοψηφία δεν προνοεί αν δεν την πατήσει. Οπότε όσοι έχουν την κινητάρα τους ελεύθερη στο τραπέζι ή πάνε στο περίπτερο και αφήνουν αμάξι με μηχανή ανοιχτή (και κλειδιά πάνω εννοείται), απλά είτε δεν την έχουν πατήσει, είτε νομίζουν τον κόσμο σαν οικογένεια τους και δεν τρέχει τίποτα.

Λίγο προσόχή θέλει και θα εκλείψουν τα φαινόμενα αυτά.

Σε εμένα δεν έχει τύχει ποτέ γιατί δεν το άφησα να τύχει. Πότε μην λες ποτέ, απλά ελαχιστοποιώ τις πιθανότητες.

Στην κοπέλα μου που μπήκε κάποιος στο κατάστημα που δούλευε, της το άρπαξε μπροστά σε όλους τους πελάτες και έφυγε, απλά το είχε εκτεθημένο στον πάγκο σε κοινή θέα. Βέβαια όταν φώναξε οτι της το κλέψανε, κανείς από τους 20+ πελάτες που είδαν το συμβάν δεν έκαναν το παραμικρό να τον ποιάσουν, ίσα ίσα του άνοιξαν και δρόμο.....

Αυτα.....

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

επισης, μην αφηνετε το κινητο να φορτιζει στο αυτοκινητο και φυγετε. Ενας φιλος μου ξεχασε το φορτιστη (οχι το κινητο) πανω στον αναπτηρα και παλι του το εσπασαν, παιρνοντας βεβαια μονο το φορτιστη..
Link to comment
Share on other sites

imaginos αυτά που γράφεις δεν είναι πιο σημαντικά από αυτά που γράφουμε οι υπόλοιποι, επομένως μη βάζει bold σε όλο το post σου. Κατά τ' άλλα, συμφωνώ με όσα γράφεις εξαιρουμένης της κλεπταποδοχής. Πέρα από το ότι πολλές φορές δεν ξέρεις ότι είναι κλεμμένο αυτό που αγοράζεις, η γνώμη μου είναι ότι εφόσον έχει κλαπεί και δεν έβαλες εσύ να το κλέψουν, δεν κάνεις κάτι κακό. Να το επιστρέψει ο κλέφτης στον ιδιοκτήτη αποκλείεται.

 

mobielove βγαίνεις εκτός θέματος, δε θα ανοίξουμε εδώ πέρα το Αθήνα VS επαρχία...

 

 

Παρ'ολα αυτά η κλεπταποδοχή είναι νομικώς κολάσιμο. Όταν ήμουν πιο μικρός και εγώ δεν το καταλάβαινα , αλλά ισχύει αυτό που είπε ο imaginos . Εαν δεν "χρηματοδοτήσεις" τον κλέφτη αγοραζοντας κλοπιμαία , ουσιαστικά τον αποδυναμώνεις . Εαν κανείς δεν αγόραζε προϊόν κλεψιάς , τότε σίγουρα τα κρούσματα κλοπής θα ήταν πολύ λιγότερα.

 

Προσωπικά μου είχε πέσει από την τσέπη μου σε ένα ταξί το πρώτο μου κινητό το 2000 και το 2009 μέσα σε ένα τρόλεϋ χάθηκε μυστηριωδώς...:ninja:

Εννοείται ότι δεν τα βρήκα ποτέ.

Στην πρώτη περίπτωση (που δεν ήξερα και πολλά πράγματα περί κινητών) έπερνα τον αριθμό μου τηλέφωνο και φυσικά δεν το σήκωσε ποτέ κανείς.

Την δεύτερη φορά , απλά πήρα τηλέφωνο στον πάροχό μου , έβαλα φραγή και έκανα αντικατάσταση κάρτας SIM.

 

Γενικά χρησιμοποιώ συσκευές χαμηλού κόστους (έως € 150 ) και πάντα ο τηλεφωνικός κατάλογος υπάρχει σε μορφή Excel στο σπίτι.

Στατιστικά θα συμβεί στον καθένα μας έστω και μια φορά να το χάσει / να του το κλέψουν.

Σίγουρα χρειάζεται προσοχή και επαγρύπνηση....

Edited by Wamu
lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Παρ'ολα αυτά η κλεπταποδοχή είναι νομικώς κολάσιμο. Όταν ήμουν πιο μικρός και εγώ δεν το καταλάβαινα , αλλά ισχύει αυτό που είπε ο imaginos . Εαν δεν "χρηματοδοτήσεις" τον κλέφτη αγοραζοντας κλοπιμαία , ουσιαστικά τον αποδυναμώνεις . Εαν κανείς δεν αγόραζε προϊόν κλεψιάς , τότε σίγουρα τα κρούσματα κλοπής θα ήταν πολύ λιγότερα.

Ναι, αυτό είναι γνωστό, αλλά πρόκειται για έναν ακόμη νόμο και ανεφάρμοστο και ηλίθιο κατά τη γνώμη μου. Όταν τα πάντα σχεδόν μπορούν να παραποιηθούν και να μη φαίνεται αν είναι κλεμμένα ή όχι, τότε ο κλέφτης πάντα θα μπορεί να πουλήσει τα κλοπιμαία ως νόμιμα - άρα πάντα θα κλέβει ανεξάρτητα από την κλεπταποδοχή.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό πάντα ζητάμε απόδειξη!!! Με αυτόν τον τρόπο και "στριμώχνεις" τον πωλητή , αλλά και έχεις εγγύηση
lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατανοήσω, για ποιο λόγο δεν θα πρέπει να αφήνω το κινητό μου στο τραπέζι της καφετερίας, για ποιο λόγο θα πρέπει να παίρνω μέτρα ασφαλείας και να κρύβω το πορτοφόλι και το κινητό μου σε εσωτερικές ραμμένες τσέπες, για ποιο λόγο θα πρέπει να βάζω σιδεριές και συναγερμούς στο σπίτι μου, για ποιο λόγο η γυναίκα δεν μπορεί να κρατάει ελεύθερα την τσάντα της στο δρόμο, για ποιο λόγο θα πρέπει να μην περπατάμε ανά πάσα στιγμή ημέρα και νύχτα σε όλη την επικράτεια της χώρας, για ποιο λόγο θα πρέπει να αποφεύγουμε συγκεκριμένες περιοχές κλπ. Αυτά είναι αδιανόητα πράγματα. Που ζούμε; Στην Μεντεγίν της Κολομβίας; Στην τριτοκοσμική Καμπούλ; Στο Ισλαμαμπάντ του Πακιστάν; Στο Λάγκος της Νιγηρίας; Έχουμε πόλεμο ή ζούμε σε μία ευρωπαϊκή δημοκρατική χώρα;

 

Μιας και ζούμε σε μία ευρωπαϊκή δημοκρατική χώρα και δεν έχουμε πόλεμο, το κράτος έχει και την αποκλειστική ευθύνη από το Σύνταγμα να μεριμνά για την περιουσία την ασφάλεια και τη ζωή των πολιτών του. Είναι δυνατόν να ζητάτε να παίρνουμε εμείς μέτρα ασφαλείας και όχι το κράτος που οφείλει να προστατεύει τους πολίτες του; Σε λίγο θα μας πείτε ότι δε θα πρέπει να κυκλοφορούμε με ρούχα γιατί θα κινδυνεύουμε να μας τα κλέψουν και αυτά!

 

Συγνώμη δηλαδή αλλά αυτό δεν είναι ούτε κράτος, ούτε φυσικά έχουμε δημοκρατία. Έχουμε την πιο στυγνή χούντα που απέκτησε ποτέ αυτή η χώρα, ζούμε μέσα στην ανασφάλεια, τον τρόμο και φόβο και κανείς δεν εγγυάται για τη ζωή την περιουσία και την ασφάλεια μας, Ναι έχουμε και χούντα και πόλεμο και θα πρέπει να δούμε πως θα τα αντιμετωπίσουμε όλα αυτά. Και όλα αυτά αντιμετωπίζονται μόνο με την ψήφο.

 

Πρέπει να αποφασίσουμε κάποτε εάν θέλουμε μία Ελλάδα ευρωπαϊκή ή τριτοκοσμική, πρέπει να αποφασίσουμε όχι τι αστυνομία θέλουμε όπως συνεχώς ακούω από διάφορους γελοίους πολιτικάντηδες μιας και η αστυνομία είναι μία σε όλες τις χώρες και υπάρχει για να προστατεύει τους πολίτες και να κυνηγά το έγκλημα και θα πρέπει συνεπώς να την αφήσουμε να λειτουργήσει ως αστυνομία και τέλος θα πρέπει κάποτε να καταλάβουμε ότι μία χώρα που έχει πτωχεύσει και ήδη έχει 1..2 εκατομμύρια ανέργους δεν μπορεί να φιλοξενεί και να δέχεται εκατομμύρια λαθρομεταναστών τους οποίους δεν ξέρουμε τι να τους κάνουμε. Είναι απόλυτα σίγουρο ότι από τη στιγμή που δεν υπάρχουν δουλειές ούτε για τους Έλληνες, η συνεχιζόμενη εισαγωγή λαθρομεταναστών οι οποίοι και αυτοί δεν θα έχουν δουλειά, η εγκληματικότητα θα διπλασιάζεται κάθε χρόνο για να μπορέσουν όλοι αυτοί να επιβιώσουν.

 

Απορώ πως γίνεται να μην μπορούν οι εγκέφαλοι που μας κυβερνούν αλλά κυρίως οι πολίτες που ψηφίζουν ηλιθίους να μην μπορούν να καταλάβουν αυτά τα πολύ απλά πράγματα.

 

Όσο για τον φίλο eLeKtriK EyE φυσικά και όταν αγοράζει κάποιος κινητό από τους πλανόδιους αλλοδαπούς παράνομους, γύφτους και πρεζάκηδες, δεν μπορεί ο αγοραστής να μην έχει την ευθύνη της αποδοχής κλοπιμαίων. όλοι μας γνωρίζουμε ότι αυτά τα προιόντα είναι κλεμμένα ή παράνομα και συνεπώς συμμετέχουμε από κοινού και στο παρεμπόριο που μας κοστίζει 12 δις το χρόνο και είμαστε και ποινικώς κολάσιμοι σαν κλεπταποδόχοι.

Edited by imaginos
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατανοήσω, για ποιο λόγο δεν θα πρέπει να αφήνω το κινητό μου στο τραπέζι της καφετερίας, για ποιο λόγο θα πρέπει να παίρνω μέτρα ασφαλείας και να κρύβω το πορτοφόλι και το κινητό μου σε εσωτερικές ραμμένες τσέπες, για ποιο λόγο θα πρέπει να βάζω σιδεριές και συναγερμούς στο σπίτι μου, για ποιο λόγο η γυναίκα δεν μπορεί να κρατάει ελεύθερα την τσάντα της στο δρόμο, για ποιο λόγο θα πρέπει να μην περπατάμε ανά πάσα στιγμή ημέρα και νύχτα σε όλη την επικράτεια της χώρας, για ποιο λόγο θα πρέπει να αποφεύγουμε συγκεκριμένες περιοχές κλπ. Αυτά είναι αδιανόητα πράγματα. Που ζούμε; Στην Μεντεγίν της Κολομβίας; Στην τριτοκοσμική Καμπούλ; Στο Ισλαμαμπάντ του Πακιστάν; Στο Λάγκος της Νιγηρίας; Έχουμε πόλεμο ή ζούμε σε μία ευρωπαϊκή δημοκρατική χώρα;

Όχι φίλε μου, ζεις στον πλανήτη γη, όπου ζουν και υπάρχουν άνθρωποι. Όσο και να θέλουμε να λέμε ότι έχουμε εκπολιτιστεί ως όντα, τα ένστικτά μας υπάρχουν.

Αλλά και πέρα από αυτήν την όχι τόσο πειστική για σένα εξήγηση, δείξε μου μία ευρωπαϊκή δημοκρατική πρωτεύουσα όπως λες, που δεν κινδυνεύεις να σε κλέψουν. Γιατί σε όσες έχω πάει εγώ όλοι μου λέγαν να προσέχω όταν κυκλοφορώ στο κέντρο.

 

Όσο για τον φίλο eLeKtriK EyE φυσικά και όταν αγοράζει κάποιος κινητό από τους πλανόδιους αλλοδαπούς παράνομους, γύφτους και πρεζάκηδες, δεν μπορεί ο αγοραστής να μην έχει την ευθύνη της αποδοχής κλοπιμαίων. όλοι μας γνωρίζουμε ότι αυτά τα προιόντα είναι κλεμμένα ή παράνομα και συνεπώς συμμετέχουμε από κοινού και στο παρεμπόριο που μας κοστίζει 12 δις το χρόνο και είμαστε και ποινικώς κολάσιμοι σαν κλεπταποδόχοι.

Και αυτά που πωλούνται σωρηδών στο internet ή μέσω αγγελιών; Να μην αγοράζουμε ούτε αυτά; Και αυτά που βρίσκουμε σε διάφορα συνοικιακά μαγαζιά με κινητά; Αυτά να τα αγοράζουμε; Για να μη σου πω ότι πάρα πολλά από τα κλεμμένα κινητά πωλούνται και στο εξωτερικό.

 

Συμφωνώ για τους διάφορους επιτήδειους που κυκλοφορούν μέρα μεσημέρι σε Ομόνοια, Μοναστηράκι και συναφή μέρη, ας πάνε να τους μαζέψουν. Δε μπορεί να μου φορτώνεις εμένα που αγοράζω κινητό την παρανομία αυτουνού που το κλέβει όμως. Άλλωστε δεν είναι δουλειά μου εμένα να ψάξω αν είναι κλεμμένο, ούτε αν είναι ιμιτασιόν κινέζικο, ούτε αν έχει παραβιάσει πατέντες ο κατασκευαστής, ούτε αν η κατασκευή του έβλαψε το περιβάλλον. Αυτά είναι θέματα ελέγχου των κρατών (όπου αυτά υπάρχουν φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

Ως συνήθως οι Έλληνες στην κοσμάρα τους όπως πάντα. Διάβασα 3 σελίδες σχόλια και κανείς δεν ασχολήθηκε με την γενεσιουργό αιτία....

 

Οι κλοπές κινητών συμβαίνουν γιατί απλά ο κλέφτης βρίσκει κλεπταποδόχους, όλους εσάς δηλαδή που αποδέχεστε να αγοράζετε κλοπιμαία.

 

Γιατί όμως η εγκληματικότητα έχει σπάσει όλα τα ρεκόρ στην Ελλάδα και έχουμε γίνει Καμπούλ Αθηναμαμπάντ; Κανείς δεν αναφέρει την απίστευτη ανυπαρξία μιας σοβαρής μεταναστευτικής πολιτικής και την τραγική ανυπαρξία και ανεπάρκεια του ποινικού δικαίου.

 

Αλβανός συνελήφθη για κλοπή 19 αυτοκινήτων και η ποινή του ήταν 14 μήνες με αναστολή και απέλαση!!!! Συνελήφθη ξανά για κλοπή 17 αυτοκινήτων και η ποινή του ήταν 18 μήνες. Έμεινε φυλακή 6 μήνες, απελάθηκε ξανά και συνεχίζει το έργο του προφανώς και σήμερα στην Ελλάδα αφού σύνορα με την Αλβανία ουσιαστικά δεν υπάρχουν....

 

Γιατί συμβαίνουν όλα αυτά; Λόγω του μεταπολιτευτικού αριστερίστικου κομπλεξαρισμού και ρεβανσισμού. Μη τυχόν και μιλήσει κανείς για λαθρομετανάστευση γιατί θα τον πούνε ρατσιστή φασίστα και ακροδεξιό ελληναρά...

 

Δεν υπάρχουν λύσεις με κλείδωμα ΙΜΕΙ της συσκευής (αλλάζει το ΙΜΕΙ με κατάλληλα προγράμματα) ούτε είναι λύση το κλείδωμα της συσκευής (ξεκλειδώνει πανεύκολα μία συσκευή με κατάλληλα προγράμματα επίσης ή με απλούς κωδικούς).

 

Δεν υπάρχουν λύσεις όπως η καλύτερη αστυνόμευση. Τι να την κάνεις την αστυνομία αυτή που της απαγορεύεται να «ακουμπάει» τον δράστη μη του χαλάσει η χωρίστρα;

 

Η λύση είναι μία. Όταν πηγαίνετε να ψηφίσετε, πάνω από την κάλπη το σκέπτεστε δύο και τρεις φορές καλύτερα. Δε θα σας πω εγώ τι θα ψηφίσετε αλλά η δημοκρατία μας απέτυχε παταγωδώς, μας πτώχευσε, μας μετέτρεψε σε ασυνείδητα και αδιάφορα ζώα παρτάκηδες και μας μετέτρεψε την πατρίδα μας σε Γραικυλιστάν και την πρωτεύουσα της σε Αθηναμαμπάντ. Εάν σας αρέσει αυτή η τριτοκοσμική κατάσταση ή αδιαφορείτε γιατί ακόμα τα γκέτος δεν έφτασαν στην Εκάλη, συνεχίστε να κοιμάστε όρθιοι και η τύχη σας, δουλεύει....

Η λύση πάντως σίγουρα δεν είναι οι εθνικιστικές κορώνες. Ακόμα κι αν όλοι οι κλέφτες κινητών είναι αλλοδαποί, βάζω στοίχημα ότι οι περισσότεροι που αγοράζουν κλεμμένα κινητά είναι Έλληνες.

Το πρόβλημα της χώρας δεν είναι η απουσία πολιτικής· είναι μάλλον η υπεραπλούστευση και οι αφορισμοί.

Πιστεύω ότι αν οι εταιρείες κλείδωναν τις συσκευές με βάση το ΙΜΕΙ, τα πράγματα θα ήταν πολύ ευκολότερα. Φυσικά και θα υπάρχουν και επιτήδιοι που θα το παρακάμπτουν, αλλά σε γενικές γραμμές ο κόσμος θα αποτρέπεται από την αγορά στο δρόμο.

Edited by TN97
Τροποποίηση άσκοπης μορφοποίησης προηγούμενου post.
Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Να μου κλέψουν δεν έτυχε ποτέ... Μια φορά μόνο ξεχασα ένα P800 πάνω σ΄ενα ATM όταν πήγα να βγάλω λεφτά για να συνεχίσουμε να πίνουμε και όταν το πήρα πρέφα, γύρισα και δεν ήταν εκεί :(

 

Σε τι κόσμο ζούμε!!!

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

θες απο τυχη θες απο προσοχη ,δεν εχω χασει ποτε κινητο ΑΛΛΑ εχω χασει δεδομενα απο Update se rom :( και απο τοτε παντα το εχω sync με το outlook και δεν εχω αγχος.(και οποτε το θυμαμαι ενα copy την SD)
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά σε άλλον πλανήτη έχετε γεννηθεί εσείς, η κλεψιά υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει για όσο υπάρχουν άνθρωποι. Η κλοπή δεν ανακαλύφθηκε με τα κινητά ούτε από τότε που ήρθαν μετανάστες (σύμφωνα με "προλαλήσαντα") στην Ελλάδα. Όλα τα εγκλήματα είναι στη φύση του ανθρώπου, όπως ο φόνος. Δεν σταματάει όποια ποινή και να βάλεις (σε όσες χώρες υπάρχει η θανατική ποινή είδατε να σταματούν οι φόνοι; ).

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι συχνό backup των δεδομένων μας στον υπολογιστή και να προσέχουμε όταν κυκλοφορούμε. Προσωπικά έχω χάσει (ξεχάσει σε ταξί και bar) δύο φορές κινητό. Ευτυχώς πλέον έχω κινητό που όταν το συνδέω με τον υπολογιστή κάνει αυτόματα backup οπότε τουλάχιστον τα δεδομένα είναι ασφαλή και έχω αγοράσει μία εφαρμογή για παρακολούθηση μέσω GPS και αχρήστευση της συσκευής μέσω sms οπότε πιστεύω πως τα προσωπικά δεδομένα τα έχω ασφαλή.

«Οι προπάτορες ημών ήσαν Ηπειρώτες , εκ των οποίων ηγέρθη εκείνος ο Πύρρος».

Γεώργιος Καστριώτης

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν με εχουν κλέψει ποτε γιατι τα προσέχω σαν τα ματια μου τα κινητά Edited by geo_1983petra
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά 2001 (το δεύτερό μου κινητό) μου έκλεψαν Ericsson T20s μέσα σε McDonalds (αυτό της Ομόνοιας) στην Αθήνα. Ο Τύπος (Έλληνας πιθανότατα) είχε καθήσει απο πίσω και έτρωγε μόνος του , ο λαλακας εγώ το κινητό το άφησα σε εκτεθειμένη τσέπη του μπουφάν κρεμασμένο σητν πλάτη της καρέκλας και πρίν καταλάβω οτιδήποτε ... άφαντος και αυτός και το κινητό.

 

Αυτός σηκώθηκε κάποια στιγμή και έχωσε το χέρι του και το τράβηξε χωρίς να πάρω είδηση.

 

Ήταν καρτοκινητό wind, το είχα ακριβοπληρώσει (τα πρώτα καλά σκέτα τηλέφωνα) και μου στοίχισε 11 ευρώ αλλαγή SIM + νέο (μπαχατέλα κινητό για πολλά χρόνια μετέπειτα).

 

Απο τότε πάντα με ασφάλεια στην τσέπη και ποτέ εκτεθειμένο εκτός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...