Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού πρόκειται για διαφορετικές υπηρεσίες. άλλο το kartoιντερνετ, άλλο το Mobile broadband κλπ

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορούν να τα μπλέξουν τόσο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Αφού πρόκειται για διαφορετικές υπηρεσίες. άλλο το kartoιντερνετ, άλλο το Mobile broadband κλπ

 

η διαφορα τους ειναι σε χρονο και ογκο η σε το οτι το ενα πληρωνεται με καρτα και το αλλο ειναι συμβολαιο???

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

ξαναμπήκα σήμερα στο my account να δω τι γίνεται με την αλλαγή προγράμματος γιατί ακόμα σμσ επιβεβαίωσης δεν μου έχει έρθει ή κάτι τέλος πάντων,και ενώ χθες είχε μπει το νέο πρόγραμμα ως πρόγραμμα χρήσης,σήμερα βλέπω πάλι το παλιό!!!!

απορρίφθηκε η αλλαγή προγράμματος,θα γίνει δεν θα γίνει,ούτε που ενημέρωσαν.λίγο ότι να ναι όλο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ξαναμπήκα σήμερα στο my account να δω τι γίνεται με την αλλαγή προγράμματος γιατί ακόμα σμσ επιβεβαίωσης δεν μου έχει έρθει ή κάτι τέλος πάντων,και ενώ χθες είχε μπει το νέο πρόγραμμα ως πρόγραμμα χρήσης,σήμερα βλέπω πάλι το παλιό!!!!

απορρίφθηκε η αλλαγή προγράμματος,θα γίνει δεν θα γίνει,ούτε που ενημέρωσαν.λίγο ότι να ναι όλο το θέμα.

 

Ειναι ΤΟΣΟ δυσκολο να κανεις ενα τηλεφωνο στο 13830 η στο 2106702000 και να ρωτησεις τι γινεται ?

Στο myaccount ακομα κι αν εχει γινει αλλαγη αργει να φανει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ΤΟΣΟ δυσκολο να κανεις ενα τηλεφωνο στο 13830 η στο 2106702000 και να ρωτησεις τι γινεται ?

Στο myaccount ακομα κι αν εχει γινει αλλαγη αργει να φανει.

 

δεν το πιάνω το ύφος σου φίλε μου.τι θα πει δύσκολο ή εύκολο???

έκανα μια αίτηση online,ΠΟΣΟ δύσκολο είναι να απαντήσουν έστω ότι επεξεργάζονται το αίτημα?

και για να σου λύσω την απορία,στο 13830 πήρα 2 μέρες πριν και η κοπέλα μου είπε ότι αλλαγή προγράμματος μπορώ να κάνω με την ανανέωση του συμβολαίου και όχι τώρα,το οποίο δεν ισχύει γιατί το συμβόλαιο μου λήγει σε 2 μήνες και θέλω να πάω σε πρόγραμμα με μεγαλύτερο πάγιο.εκτός αυτού στο my account με άφηνε κανονικότατα να κάνω αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

δεν το πιάνω το ύφος σου φίλε μου.τι θα πει δύσκολο ή εύκολο???

έκανα μια αίτηση online,ΠΟΣΟ δύσκολο είναι να απαντήσουν έστω ότι επεξεργάζονται το αίτημα?

και για να σου λύσω την απορία,στο 13830 πήρα 2 μέρες πριν και η κοπέλα μου είπε ότι αλλαγή προγράμματος μπορώ να κάνω με την ανανέωση του συμβολαίου και όχι τώρα,το οποίο δεν ισχύει γιατί το συμβόλαιο μου λήγει σε 2 μήνες και θέλω να πάω σε πρόγραμμα με μεγαλύτερο πάγιο.εκτός αυτού στο my account με άφηνε κανονικότατα να κάνω αλλαγή.

 

Δεν ειναι κανενα υφος, απλα ειναι η μονη λυση γιατι κανεις απο εδω μεσα δε μπορει να ξερει αν εχει αλλαξει το προγραμμα σου ή οχι.

Μονο η εξυπηρετηση πελατων το γνωριζει. Κι αν εχει γινει λαθος μονο αυτοι μπορει να το διορθωσουν

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά νομίζω σου λένε μέσα σε 5 μέρες.. Αλλά συνήθως γίνεται πιο άμεσα.. Ίσως πρέπει να περιμένεις αύριο που είναι εργάσιμη μέρα.. Παρ όλα αυτά εγώ θα σου λεγα να περίμενες να κάνεις την αλλαγή όταν έληγε το συμβόλαιό σου για να σου έδιναν και μεγαλύτερη επιδότηση ή έκπτωση στο πάγιο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα,

έχω ένα smartphone με εταιρική SIM της Vodafone. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να έχω ίντερνετ στο κινητό, χωρίς να χρεώνεται ο λογαριασμός μου. Ψάχνω δηλαδή κάτι σαν χρονοκάρτα, να πάω σε ένα μαγαζί της vodafone, να αγοράσω μία κάρτα, να περάσω τον κωδικό στο κινητό και να έχω ίντερνετ. Υπάρχει τέτοιο πράγμα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι όντας στο 2G, και φορτώνοντας μια σελίδα, διεκόπη το φόρτωμα για να απαντήσω σε εισερχόμενη κλήση (!!!!!)

 

Αυτό σίγουρα παλιά δε συνέβαινε, και είμαι σχεδόν σιγουρος ότι στα άλλα δίκτυα δεν ισχύει (δηλ. ο καλών θα δεχθεί μήνυμα μη διαθεσιμότητας κι εγώ θα πάρω SMS χαμένης κλήσης).

 

Έχει παρατηρήσει κανείς τίποτα; Για 2G μιλάμε πάντα.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχω ένα smartphone με εταιρική SIM της Vodafone. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να έχω ίντερνετ στο κινητό, χωρίς να χρεώνεται ο λογαριασμός μου. Ψάχνω δηλαδή κάτι σαν χρονοκάρτα, να πάω σε ένα μαγαζί της vodafone, να αγοράσω μία κάρτα, να περάσω τον κωδικό στο κινητό και να έχω ίντερνετ. Υπάρχει τέτοιο πράγμα;

Ευχαριστώ!

θα αλλάξεις το ΑΡΝ σε web.session και πλέν το Internet θα λειτουργεί με κάρτες καρτοinternet που θα αγοράζεις από vodafone ή με ανταλαγή χρόνου από καρτοκινητά
Link to comment
Share on other sites

θα αλλάξεις το ΑΡΝ σε web.session και πλέν το Internet θα λειτουργεί με κάρτες καρτοinternet που θα αγοράζεις από vodafone ή με ανταλαγή χρόνου από καρτοκινητά

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι όντας στο 2G, και φορτώνοντας μια σελίδα, διεκόπη το φόρτωμα για να απαντήσω σε εισερχόμενη κλήση (!!!!!)

 

Αυτό σίγουρα παλιά δε συνέβαινε, και είμαι σχεδόν σιγουρος ότι στα άλλα δίκτυα δεν ισχύει (δηλ. ο καλών θα δεχθεί μήνυμα μη διαθεσιμότητας κι εγώ θα πάρω SMS χαμένης κλήσης).

 

Έχει παρατηρήσει κανείς τίποτα; Για 2G μιλάμε πάντα.

 

εγω με 3g που σερφαρω(νομιζω το κινητο μου δεν μου επιτρεπει να παω σε 2g)

παντα δεν μπορω να απαντησω κληση

με 3g και ιντερνετ ανοικτο μια δυο φορες παιζει να εχει χτυπησει

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι όντας στο 2G, και φορτώνοντας μια σελίδα, διεκόπη το φόρτωμα για να απαντήσω σε εισερχόμενη κλήση (!!!!!)

 

Αυτό σίγουρα παλιά δε συνέβαινε, και είμαι σχεδόν σιγουρος ότι στα άλλα δίκτυα δεν ισχύει (δηλ. ο καλών θα δεχθεί μήνυμα μη διαθεσιμότητας κι εγώ θα πάρω SMS χαμένης κλήσης).

 

Έχει παρατηρήσει κανείς τίποτα; Για 2G μιλάμε πάντα.

 

διακόπηκε ΓΕΝΙΚΑ ή μόλις τελείωσε η κλήση συνέχισε να φορτώνει; Γιατί αυτό συμβαίνει στη WIND. Σταματά το φόρτωμα κατά τη διάρκεια της κλήσης και μόλις τελειώσεις την κλήση συνεχίζει.

Περίεργο πάντως αν συμβαίνει το πρώτο...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις το δοκίμασα, φόρτωνε μια σελίδα το iPhone σε GPRS (όχι EDGE) και κάλεσα τον αριθμό μου από το σταθερό. Σταμάτησε επιτόπου το φόρτωμα το τηλέφωνο χτύπησε κανονικά και μόλις τερματίστηκε η κλήση συνέχισε το φόρτωμα. Παλιά όταν σέρφαρα (ή έκανα άλλη χρήση data) σε GPRS δεν μπορούσα να δεχθώ κλήση ("η σύνδεση δεν είναι εφικτή") και μου ερχόταν με sms η χαμένη κλήση. Το ίδιο συνεβαινε (και συμβαίνει; δεν μπορώ να το ελέγξω) με Cosmote. Για Wind δεν έχω ιδέα.

 

Εννοείται ότι με 3G δεχόμουν πάντα κλήσεις την ώρα που σέρφαρα.

Link to comment
Share on other sites

διακόπηκε ΓΕΝΙΚΑ ή μόλις τελείωσε η κλήση συνέχισε να φορτώνει; Γιατί αυτό συμβαίνει στη WIND. Σταματά το φόρτωμα κατά τη διάρκεια της κλήσης και μόλις τελειώσεις την κλήση συνεχίζει.

Περίεργο πάντως αν συμβαίνει το πρώτο...

 

Σε ενός φίλου το WIND πάντως αν είσαι σε 2G δεν ερχόταν η κλήση έδινε σήμα μη διαθέσιμου αν ο καλουμενος σερφάρε ή κατεβάζει κάτι. Είσαι σίγουρος;

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...

εχω το εξης προβλημα με το ιντερνετ στο κινητο μου (nokia C6).μπαινει αυτοματα στο ιντερνετ προφανως απο καποια κρυφη εφαρμογη την οποια δεν εχω εντωπισει...τι να κανω ωστε να μην χασω τα 100ΜΒ που εχω δωρεαν και αρχιζει και με χρεωνει μετα?

η τελευταια εφαρμογη που εκανα συνδεση στο ιντερνετ ηταν οι χαρτες αλλα απενεργοποιησα τη συνδεση στο διαδικτυο απ τις ρυθμιισεις...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ημέρες το HSPA πάει πολύ αργά στον Αστακό Αιτωλοακαρνανίας.

Με το ζόρι 500kbps, όταν η Cosmote δίνει 10-12 φορές παραπάνω (6 mbps+)

Link to comment
Share on other sites

Σε ενός φίλου το WIND πάντως αν είσαι σε 2G δεν ερχόταν η κλήση έδινε σήμα μη διαθέσιμου αν ο καλουμενος σερφάρε ή κατεβάζει κάτι. Είσαι σίγουρος;

 

Ναι. Επαιξε αναβαθμιση σε BSC απο οτι εμαθα για να διακοπτει το ιντερνετ και να ερχεται η κληση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Επαιξε αναβαθμιση σε BSC απο οτι εμαθα για να διακοπτει το ιντερνετ και να ερχεται η κληση.

 

Στη Wind ή στη Vodafone;

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Μιχάλης (mixtri) ισχύει στην Wind και είναι πολύ χρήσιμο :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το 3g της vodafone είναι τόσο κακό όσο Βλέπω ; Σε μηλοφωνο 4 χάνω το σήμα συνέχεια και κατα κανόνα Έχω 2g... Το άνοιγμα μαιλς είναι τρομερά χρονοβορο και κουραστικό ... Το δε τεθερινγκ για κλαμματα ... Φίλος με cosmote με ίδια συσκευή και στις ίδιες θέσεις ειχε παντού 3g... Τόσο Καλό που σερφαρε απο ταμπλετ και εγω απο την συσκευή του ταχύτατα .... Υπαρχε γενικό θέμα η Έχω εγω ;;
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιές περιοχές κινείσαι και έχεις πρόβλημα;

 

Οπουδήποτε το έχουμε συγκρίνει έχει τρομερή διάφορα ... Στη βοντα μια στο τόσο και σε ανοιχτούς χώρους , στην κοσμοτε σχεδόν παντού καμπάνα ...

Αθηνα κατα κύριο λογο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...