Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω σημερα ενεργοποίησα το internet στη Vodafone (εκανα φορητοτητα απο cosmote).

Πήρα τηλέφωνο και μου έστειλαν τις ρυθμίσεις. Wap.Vodafone γραφει στο apn και vflive κατι τετοιο.

Το θεμα ειναι ότι στο κέντρο του Ευόσμου στη Θεσσαλονίκη μου δίνει μονο G. H cosmote εδινε Η και πετούσε. Τόση διαφορά υπάρχει ή εγινε τίποτα λαθος στις ρυθμίσεις?

Εκανα χειροκινητη αναζήτηση δικτύου,επέλεξα 3g Vodafone και διαφορα καμια. Τι γίνεται?

 

Μάλλον δεν έχει 3G σε εκείνο το σημείο η Vodafone.:(

Link to comment
Share on other sites

Οι σελίδες που επισκέπτομαι είναι wap με ελάχιστα kb. Μπορώ αντί για το Surf & Email 60 και το Internet Ολη Μέρα να ζητήσω να χρεώνομαι με το kb;
Link to comment
Share on other sites

Οι σελίδες που επισκέπτομαι είναι wap με ελάχιστα kb. Μπορώ αντί για το Surf & Email 60 και το Internet Ολη Μέρα να ζητήσω να χρεώνομαι με το kb;

 

Αυτό το χω απορία και γω.

Μερικές φορές δεν θέλω να χρεώνομαι με 1€ την ημέρα αλλά να χρεώνομαι για όσα mb καταναλώνω, όπως παλιά. Γίνεται; Ξέρει κανείς τίποτα;

 

Μερικές μέρες θέλω πολύ λίγα mb, π.χ. μόνο να τσεκάρω τα mail.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το χω απορία και γω.

Μερικές φορές δεν θέλω να χρεώνομαι με 1€ την ημέρα αλλά να χρεώνομαι για όσα mb καταναλώνω, όπως παλιά. Γίνεται; Ξέρει κανείς τίποτα;

 

Μερικές μέρες θέλω πολύ λίγα mb, π.χ. μόνο να τσεκάρω τα mail.

Εμένα όμως δεν είναι καν MB, αλλά ελάχιστα KB...Εστειλα 5 SMS μέσω του wap.txtme.gr και με χρέωσε 20 KB μόλις.

Εν τω μεταξύ λένε στο site ότι η πρώτη ενεργοποίηση είναι δωρεάν, αλλά τα 3€ τα χρέωσε.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αυτόματα .

APN: internet.Vodafone.gr

 

Username και password άφησε τα άδεια

 

Σε ευχαριστώ ;)

My Phones

In Use: iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι χρησιμοποίησα το usb modem με καρτοίντερνετ στα Χανιά που βρίσκομαι αυτές τις ημέρες και μπορώ να πω ότι πάει σφαίρα. Ιδίας ποιότητας και ταχύτητας με του adsl.

Να πούμε και καμιά καλή κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο θά'ταν το 3g της Βονταφον να πήγαινε αργά :p Στα Χανιά αν δεν κάνω λάθος έχει και τρομερή κάλυψη...
Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο θά'ταν το 3g της Βονταφον να πήγαινε αργά :p Στα Χανιά αν δεν κάνω λάθος έχει και τρομερή κάλυψη...

 

Ναι, όπου κι αν έχω βρεθεί έχει φουλ σήμα και αν εξαιρέσεις κάτι σημεία στα βουνά που είχαν gsm μόνο, παντού έχει 3g.

Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο θά'ταν το 3g της Βονταφον να πήγαινε αργά :p Στα Χανιά αν δεν κάνω λάθος έχει και τρομερή κάλυψη...

 

εδω που ειμαι κατι εγινε και απεκτησα 3g μετα απο τοσα χρονια που ειχα gprs...και με 2 η 3 γραμμες παει ταχυτατα

και εγω με καρτοιντερνετ

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

εδω που ειμαι κατι εγινε και απεκτησα 3g μετα απο τοσα χρονια που ειχα gprs...και με 2 η 3 γραμμες παει ταχυτατα

και εγω με καρτοιντερνετ

Πες και σε ποια περιοχή βρίσκεσαι να ενημερώνεται ο κόσμος...:O

Link to comment
Share on other sites

εδω που ειμαι κατι εγινε και απεκτησα 3g μετα απο τοσα χρονια που ειχα gprs...και με 2 η 3 γραμμες παει ταχυτατα

και εγω με καρτοιντερνετ

 

Προστέθηκε 3g,τι άλλο νά'γινε;Σε ποια περιοχή;

Link to comment
Share on other sites

Πες και σε ποια περιοχή βρίσκεσαι να ενημερώνεται ο κόσμος...:O

 

και να ενημερωθει δεν προκειτε να ερθει..χαχαχαχα :p

ειναι ενα χωριο μεσα στην εθνικη πυργου-τριπολεως

δωδεκαμετρο λεγετε...αμα ψαξετε στο χαρτη θα το βρειτε:p

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

τον τελευταιο μηνα εχω θεμα με την εφαρμογη whatsapp σε συνδυασμο με το δικτυο της vodafone....

ενω σε wifi ΟΛΑ δουλευουν τελεια...οπως ειπα τον τελευταιο μηνα, σε 3g στην αρχη δεν μπορουσα να στειλω photos, μυνηματα ομως κανονικα....και τωρα την τελευταια εβδομαδα ουτε καν που μου συνδεεται η εφαρμογη..να πω παλι οτι σε wifi τα παντα δουλευουν τελεια...οπως επισης και σε αλλη συνδεση cosmote που εχω δεν υπαρχει κανενα προβλημα..

 

το εχει παρατηρησει κανεις αλλος??

ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

τον τελευταιο μηνα εχω θεμα με την εφαρμογη whatsapp σε συνδυασμο με το δικτυο της vodafone....

ενω σε wifi ΟΛΑ δουλευουν τελεια...οπως ειπα τον τελευταιο μηνα, σε 3g στην αρχη δεν μπορουσα να στειλω photos, μυνηματα ομως κανονικα....και τωρα την τελευταια εβδομαδα ουτε καν που μου συνδεεται η εφαρμογη..να πω παλι οτι σε wifi τα παντα δουλευουν τελεια...οπως επισης και σε αλλη συνδεση cosmote που εχω δεν υπαρχει κανενα προβλημα..

 

το εχει παρατηρησει κανεις αλλος??

ευχαριστω:)

 

+1 μια απο τα ιδια!

Link to comment
Share on other sites

τον τελευταιο μηνα εχω θεμα με την εφαρμογη whatsapp σε συνδυασμο με το δικτυο της vodafone....

ενω σε wifi ΟΛΑ δουλευουν τελεια...οπως ειπα τον τελευταιο μηνα, σε 3g στην αρχη δεν μπορουσα να στειλω photos, μυνηματα ομως κανονικα....και τωρα την τελευταια εβδομαδα ουτε καν που μου συνδεεται η εφαρμογη..να πω παλι οτι σε wifi τα παντα δουλευουν τελεια...οπως επισης και σε αλλη συνδεση cosmote που εχω δεν υπαρχει κανενα προβλημα..

 

το εχει παρατηρησει κανεις αλλος??

ευχαριστω:)

 

Αν σου ειναι ευκολο, πες μου λιγο τι συσκευη εχεις, και τι APN χρησιμοποιείς

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...απενεργοποιησα το firewall και πλεον το chat λειτουργει κανονικα..το προβλημα ομως με την αποστολη και ληψη media απο 3g παραμενει...iphone4 εχω και apn webonly(αυτο που ειχα παντα)
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καμιά ένδειξη για 3G στην περιοχή Θέρμα, 10 χμ από την Ιεράπετρα; Θα πάω 10 μέρες διακοπές και χρειάζομαι Internet οπωσδήποτε.
Link to comment
Share on other sites

κάλεσε το 1399 δωρεάν και θα σε ενημερώσουν για την κάλυψη στην περιοχή που σε ενδιαφέρει.
Link to comment
Share on other sites

κάλεσε το 1399 δωρεάν και θα σε ενημερώσουν για την κάλυψη στην περιοχή που σε ενδιαφέρει.

Μου βγάζει ότι είναι το τηλέφωνο εταιρικών πελατών...και πέφτει η γραμμή...

Link to comment
Share on other sites

Πάτα το 9 αμέσως μόλις απαντήσουν

Είναι το τηλέφωνο που γράφει στο πακέτο του καρτοinternet

Link to comment
Share on other sites

Προς τα πού βλέπει αυτή η περιοχή; Για δες εδώ μια μικρογραφία απ'τον χάρτη κάλυψης UMTS.
Link to comment
Share on other sites

Προς τα πού βλέπει αυτή η περιοχή; Για δες εδώ μια μικρογραφία απ'τον χάρτη κάλυψης UMTS.

10 χμ από την Ιεράπετρα είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πήρα καινούριο κινητό κατέβασα τις ρυθμίσεις. Μου έβαλε 2 account. Το ένα wap.vodafone.gr και το άλλο internet.vodafone.gr. Ποιό από τα 2 να χρεισιμοποιώ;

ph4nt0m.is.a.hero.who.lives.southern.sun.to.an.

ocean.of.blue.with.his.supergirl.that.stings.him.red

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...