Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι δεν την δοκίμασα φίλε μου. Δεν με συγκινούν οι ICS. Όσες φορές δοκίμασα δεν τις κράτησα παρά λίγες ώρες.

Προτιμώ τις Sense Roms.:)

Φοράω εδώ και αρκετές μέρες την Energy Diet. Με έχει καλύψει πλήρως. Μόνο που και μένα (όπως και στο φίλο cb600f) κάπου κάπου μου κάνει κάποια reboot:confused:

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή που είχα βάλει την ics δεν είχε μέσα επιλογή για ελληνικά, ούτε στο μενού αλλά ούτε και στα μυνήματα...Συνεχίζει να ισχύει? το μενού δεν με νοιάζει αλλά στα μυνήματα είναι ακρως απαραίτητο...

Είχα ψάξει για πληκτρολόγια στο μαρκετ αλλα δεν είχα βρει κάτι. Το swype λειτουργει και για ics?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή που είχα βάλει την ics δεν είχε μέσα επιλογή για ελληνικά, ούτε στο μενού αλλά ούτε και στα μυνήματα...Συνεχίζει να ισχύει? το μενού δεν με νοιάζει αλλά στα μυνήματα είναι ακρως απαραίτητο...

Είχα ψάξει για πληκτρολόγια στο μαρκετ αλλα δεν είχα βρει κάτι. Το swype λειτουργει και για ics?

 

επιλογή για ελληνικό μενού υπάρχει , πληκτρολόγιο είναι αυτό που είπες και δοκίμασε και αυτό του post #7384 (jonas κλπ )

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή λόγω των bad blocks να πάρω το τηλέφωνο στα χέρια;

Ολων μας τα hd2 σήμερα μπορεί να δουλεύουν και αύριο όχι... Για τα bad blocks δες http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=22404403&postcount=936 και αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1150263

Το swype λειτουργει και για ics?

Λειτουργεί το swype αλλά χωρίς τα softkeys στο κάτω μέρος.Αμα τα βάλεις,αλλάζει η ανάλυση της οθόνης και το swype βγάζει ένα μήνυμα ότι δεν ταιριάζει η ανάλυση και δε λειτουργεί σωστά.

Για τους φίλους της ICS:

[20.Feb.2012] NexusHD2-ICS-4.0.3-CM9 V1.4

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1434860

αμα δε βρεθεί ένας developer να κάνει port το full hardware acceleration από τα nexus one/desire δε πρόκειται η ics να δουλέψει όπως πρέπει να δουλέψει.

Edited by bbbb
προσθήκη λινκ για bad blocks-reboots
Link to comment
Share on other sites

Την έχεις δοκιμάσει φίλε μου?Κάποιες εντυπώσεις απο κάποιον που την έβαλε?
μoλις την έβαλα.oτι καλυτερo εχoυμε δει μεχρι τωρα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω την sd έκδοση της συγκεκριμένης ρομ και είναι αρκετά γρήγορη.Υστερεί όμως σε σχέση με τις πιο ολοκληρωμένες gingerbread roms.Ειδικά ο default launcher λόγω του ότι χρειάζεται hw acceleration πάει αρκετά αργά.Βάζοντας κάποιον ελαφρύ launcher π.χ. zeam launcher μου φαίνεται ότι πάει πιο γρήγορα.

Στις sd ics rom έγινε και μια προσπάθεια να γινει ρομ με την μέθοδο super ram του darkstone http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1492488 αλλά το αποτέλεσμα δυστυχώς,δεν έχει καμμία σχέση με την original superram

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω την sd έκδοση της συγκεκριμένης ρομ και είναι αρκετά γρήγορη.Υστερεί όμως σε σχέση με τις πιο ολοκληρωμένες gingerbread roms.Ειδικά ο default launcher λόγω του ότι χρειάζεται hw acceleration πάει αρκετά αργά.Βάζοντας κάποιον ελαφρύ launcher π.χ. zeam launcher μου φαίνεται ότι πάει πιο γρήγορα.

Στις sd ics

ναι.με τoν zeam παει πιo γρηγoρα και στη nand
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει το HTC HD DESIRE με τη τελευταία αναβάθμιση ΗΤC sense 3.0 και μου άρεσε πολύ, μπορώ να τη βρώ κάποια αντίστοιχη για το δικό μου κινητό?Αν ναι γνωρίζει κάποιος άν έχει προβλήματα?

 

Έχω την Omega XT v27 with Co0kie's Home Tab v2.0 με radio 2.15.50.14 , πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποια συγκεκριμένη rom για να ξεκινήσω , επίσης το radio χρειάζεται να το αλλάξω?Θα κάνω τη διαδικασία που αναγράφεται στην υπογραφή το bbb, σωστά?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

To radio σου είναι εντάξει.

Οι Roms Energy...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=733649 και BTD...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1275119 (που είναι nand Roms) έχουν το Sense 3.5.

Αποφάσισε αν θέλεις SD η nand Rom και ακολούθησε τον οδηγό που έχει στην υπογραφή του ο Χρήστος (bbbb):)

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ πολύ,αρχίζω και καταλήγω κάπου! Το σίγουρο είναι ότι θα βάλω nand rom.

Από τις παραπάνω ποια έχει λιγότερα bugs και ποια είναι αυτά? Δηλαδή αυτές είναι πιο καινούργιες από αυτήν που είδα στο HTC desire HD., σωστά?

 

Χρειάζεται να περάσω άλλη rom η ξεκινάω όπως είμαι?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να περάσεις άλλη Rom. Αν έχεις και HSPL 2.08 είσαι έτοιμος.

Εγώ έχω την Energy diet. Άλλοι έχουν την TBD. Σε μένα (για άγνωστο λόγο) δεν μου "κάθεται" καλά η BLUE. Δοκιμάζεις και βλέπεις.

Τη Rom του HTC desire HD δεν τη ξέρω. Αυτές που λέμε έχουν android 2.3.5 και Sense 3.5

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Απο bugs έχουν μερικά είσονος σημασίας τουλάχιστον για μένα όπως π.χ. η κάμερα που δεν γράφει βίντεο με ανάλυση πάνω από 320*240 χωρίς lag.

Από εκεί και πέρα για να βάλεις nand rom,καταρχήν εφόσον έχεις ηδη wm omega rom,προχωράς στην εγκατάσταση για τις nand rom με magldr ή clk.Πριν από αυτό όμως μπες στον bootloader με power + vol down και σιγουρέψου ότι έχεις οπωσδήποτε hspl 2.08 για magldr ή για clk 2.08 ή 3.03

Αφού εγκαταστήσεις τον android loader της αρεσκείας σου (magldr ή clk) μετά θα πρέπει να κάνεις και το sd-ext partition στην κάρτα μνήμης,απαραίτητο για sense roms,εφόσον έχεις το ευρωπαϊκό hd2.Το περιγράφω στον οδηγό μου πως γίνεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που λέω εγω είναι αυτή
, τη θυμάμαι απο το καιρό που έβγαζε κατα το ξεκλείδωμα.Και οι δύο rom παραπάνω έχουνε πρόβλημα με τη camera , αυτό που ανέφερε ο bbbb?
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Nαι όλες οι sense 3.5 έχουν θέμα με την κάμερα στο βίντεο.με sense 3.0 βασισμένη στην ρομ του desire hd ειναι αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1434559 αλλά δεν την έχω δοκιμάσει.ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την nrg
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιο πρόβλημα , έχω φλασάρει ήδη το MAGLDR v1.13 και απο κει πάω να τρέξω το DAF.exe παίρνω το μήνυμα "Readme.txt for this release is missing." και δε μπορώ να συνεχίσω την εγκατάσταση.Τι έχω κάνει λάθος?

 

Για να να φλασάρω το clockwork recovery μέσα απο το MAGLDR v1.13 τρέχοντας το DAF.exe δε γίνεται?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δοκίμασε από το xda να ξανακατεβάσεις το recovery για να φλασαρεις και αφου εχεις ξεζιπαρη το recovery απο το MAGLDR επιλέγεις την επιλογή usb flasher και απο τον υπολογιστή τρεχεις το daf.exe με δικαιώματα ως διαχειριστή αν εχεις windows vista η' 7 κα είσαι έτοιμος! εγώ έτσι το φλάσαρα το clockwork recovery
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Μολις εβαλα να δοκιμασω την Nrg Diet. Το ξερω οτι ειναι νωρις να κρινω αλλα στα πρωτα 5 λεπτα μετα το 1o boot και ενω τα εχω ολα κλειστα κ απλα πειραζω ρυθμισεις , η μπαταρια εχει πεσει κατα 7-8%! Εχει τοσο μεγαλη καταναλωση η συγκεκριμενη η επειδη ειναι απλα στην αρχη ειναι ενεργοβορα? Πεφτει η καταναλωση με καποιον Kernel?
Link to comment
Share on other sites

Φιλε kianokranos και εγω εχω την nrg dieτ και δεν εχω παρατηρηση τετοιο προβλημα με την μπαταρια σε σχεσει ομως με την typhoon που ειχα πρην μπορω να πω οτι νομιζω οτι με την diet καταναλωνεται λίγο ποιο γρήγορα η μπαταρια αλλα μπορει να ειναι και ιδεα μου. Σαν kernel εγω εχω βαλει marc 1706 desire 018
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δοκίμασε από το xda να ξανακατεβάσεις το recovery για να φλασαρεις και αφου εχεις ξεζιπαρη το recovery απο το MAGLDR επιλέγεις την επιλογή usb flasher και απο τον υπολογιστή τρεχεις το daf.exe με δικαιώματα ως διαχειριστή αν εχεις windows vista η' 7 κα είσαι έτοιμος! εγώ έτσι το φλάσαρα το clockwork recovery

 

Αυτό έκανα φίλε μου , κατέβασα μια έκδοση 1.3 του recovery και τότε συνέχισα το βήμα.Τώρα είμαι στο "Πηγαίνουμε στην επιλογή του clockwork mounts and storage--->mount usb storage και συνδέουμε το καλώδιο στο pc. Περιμένουμε λίγο και θα αναγνωρίσει την sd μας ως αφαιρούμενο δίσκο. Αντιγράφουμε το αρχείο typhoon_cm7_xxx.zip που κατεβάσαμε πριν και κάνουμε ασφαλή εξαγωγή της κάρτας" , δε μπόρεσα να δω τη κάρτα μου, βιαζόμουνα και έπρεπε να φύγω.Σήμερα μόλις βρω χρόνο θα το συνεχίσω, πιστεύω είμαι σε καλό δρόμο!

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πήρα σήμερα ξανά μετά απο καιρό πάλι το κινητό ;) Το παιδί που πήρα δεν το χρησιμοποίησε και είχε προφανώς Winmobile. Το κινητό δεν λέει να bootarei ομως. Εχει μείνει στην λευκή οθόνη HTC. Εντωμεταξύ οταν συνδέσω φόρτιση στο ρεύμα δεν ανάβει το λαμπάκι. Τι μπορεί να φταιει ?
Link to comment
Share on other sites

για την φόρτιση κοίτα τα πιν της μπαταρίας να είναι <<σωστα>> στην θέση τους

και όταν όταν το φορτίζεις πάτα κάποιο κουμπί να ανοίξει η οθόνη

όσο για το boot κοίτα τος οδηγούς για να ξαναφορέσειις την μαμίσια και μετα διαλέγεις και κάνεις

 

ΥΓ αυτά ξέρω αυτά προτείνω:)

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την nrg

Ειναι εξαιρετικη οντως. Ερωτηση:κατα περιοδους φαινεται να εμφανιζει lag. Η διαθεσιμη μνημη πεφτει στα 50mb, πως μπορει να βελτιωθει και να ανταποκρινεται καλυτερα; καποια καλη εφαρμογη που να διαχειριζεται την μνημη σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εξαιρετικη οντως. Ερωτηση:κατα περιοδους φαινεται να εμφανιζει lag. Η διαθεσιμη μνημη πεφτει στα 50mb, πως μπορει να βελτιωθει και να ανταποκρινεται καλυτερα; καποια καλη εφαρμογη που να διαχειριζεται την μνημη σωστα;

 

Ενεργοποίησε το swap και αν έχεις υπομονή να στήσεις από την αρχή το κινητό κάνε και swap partition στην κάρτα.

Το zip είναι στο xda, στο thread του marc1706.

Link to comment
Share on other sites

Mε ένα root explorer π.χ. file expert,es file manager, σβήσε από το /system/etc/init.d/ το αρχείο 74tweaks.Μέσα στις ρυθμίσεις--->energy tweaks έχει μια ρύθμιση για το πόσο θέλεις να πέφτει η μνήμη ραμ πριν αρχίσει να κλείνει εφαρμογές.Εγώ αυτό το έχω στα 75mb.Μετά κάνε reboot και φλάσαρε το zram tweak http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20169960&postcount=3 .Mε αυτόν τον τρόπο σχεδόν πάντα η διαθέσιμη μνήμη που έχω ειναι γύρω στα 90-120mb και αν το ζορίσω πέφτει μέχρι τα 65mb αλλά ποτέ παρακάτω.

Τask manager χρησιμοποιώ πολύ σπάνια.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...