Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kατέβασες την έκδοση για την εσωτερική (nand) μνήμη.Πιο κάτω έχει λινκ για την sd έκδοση

 

Η συσκευή πρέπει να ειναι ανοιχτή. Για να αναγνωρίσει την συσκευή χρειάζεσαι τον android usb driver

κατέβασε από http://www.sendspace.com/file/389tj1 και αποσυμπίεσε στο c:\ ώστε να ειναι η διαδρομή c:\fastboot

μπες στον clk και σύνδεσε το καλώδιο.θα σου βγάλει ένα wizard για αναζήτηση νέου υλικού.Βάλτο να ψάξει στο φάκελο c:\fastboot\android usb driver και περίμενε να κάνει την εγκατάσταση

 

Το android sdk χρειάζεται για να εγκαταστήσει τους fastboot drivers.Iσχύει η ίδια απάντηση με αυτή που έδωσα σε αυτό το ποστ στον cb600f

Από εκεί και πέρα στις οδηγίες του clk στο xda δε γράφει πως φτιάχνεις το sboot partition στο οποίο θα φλασαριστεί ο kernel της sd rom.Aν έχεις βάλει τον clk του kokotas γίνεται απευθείας από τη συσκευή,αν έχεις την έκδοση clk v1.5 rc1 του rick_1995 πρεπει να το φτιάξεις από το pc

Αφού λοιπόν έκανες τα παραπάνω για εγκατάσταση των fastboot drivers μένεις στον clk και έχεις συνδεδεμένο το κινητό

Στο pc πας start--->run και γράφεις cmd.exe για να ανοίξει η γραμμή εντολών ms dos

και γράφεις

cd c:\fastboot

fastboot oem help ---> αν έγινε σωστά η εγκατάσταση των fastboot drivers μετά από αυτή την εντολή θα δεις κάποιες εντολες στην οθόνη του κινητού και μετα δίνεις

fastboot oem part-add sboot:5 ---> μετά από αυτή την εντολή στην οθόνη του κινητού έχει εμφανιστεί το partition table που σου λέει ποια partition έχεις τώρα στην nand.μετα από αυτό δίνεις

fastboot oem part-commit --->γινεται επανεκκίνηση και πλέον έχεις φτιάξει το partition για τον kernel της sd rom

Μετα από την προσθήκη του sboot partition,δεν γίνεται format στην nand και δε χαλάει η εγκατάσταση της nand rom.Τουλάχιστον σε μένα,δε χάλασε.Αλλά καλού-κακού ας έχετε ένα nandroid backup.

επόμενο βήμα ειναι να περάσεις στην sd την rom που θέλεις.Στην προκειμένη περίπτωση αντιγράφεις στην sd το φάκελο της ics rom που θέλεις να τρέξεις.

Φροντίζεις ώστε να μην υπάρχει κάποια άλλη sd rom σε φάκελο στην κάρτα σου με όνομα android και αν υπάρχει,μετονομάζεις το φάκελο σε κάτι άλλο.Μετά κατεβάζεις το αρχείο flash_sboot.zip από αυτό το ποστ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=22266352&postcount=926 και το αντιγράφεις στην sd.Μπαίνεις στο recovery και το φλασάρεις

Επειτα μπαίνεις στον clk και πατας στην επιλογή boot emmc και περιμένεις να ξεκινήσει η ρομ

Οποιος το δοκιμάσει ας γράψει τα αποτελέσματα,ώστε να ανανεώσω τον οδηγό μου

Εισαι τελικά πολυυυυ μπροστά ρε φίλε :D: δούλεψαν όλα όπως τα περιγράφεις.πραγματικά η βοήθεια που δίνεις ειναι υπερπολύτιμη.Αν τώρα θέλω να βάλω και μια άλλη ρομ μετονομάζω το φάκελο ics σε κάτι άλλο και τον νέο φάκελο σε ics και φλασάρω πάλι το flash_sboot.zip;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά κατά την γνώμη σας ποια android nand rom με η χωρίς sense βρίσκετε καλύτερη όσο αφορά το θέμα της μπαταρίας?
Link to comment
Share on other sites

Εισαι τελικά πολυυυυ μπροστά ρε φίλε :D: δούλεψαν όλα όπως τα περιγράφεις.πραγματικά η βοήθεια που δίνεις ειναι υπερπολύτιμη.Αν τώρα θέλω να βάλω και μια άλλη ρομ μετονομάζω το φάκελο ics σε κάτι άλλο και τον νέο φάκελο σε ics και φλασάρω πάλι το flash_sboot.zip;

Σωστά.Ετσι μπορείς να αλλάζεις ρομ.Υπάρχει και ο τρόπος να ανοίξεις το flash_sboot.zip και στο αρχείο mkbootimg.sh να αλλάξεις το όνομα του φακέλου στο script αλλά και με τον τρόπο που λες,θα δουλέψει μια χαρά.Υπόψιν ότι με clk δεν τρέχουν όσες sd rom που ναι μεν τρέχουν με magldr αλλά έχουν εκτός από το initrd.gz και ένα αρχείο με όνομα rootfs.img.Από ότι μου απάντησαν χρειάζεται μετατροπή του rootfs.img σε initrd.gz αλλά δεν κατάλαβα πως γίνεται αυτή η μετατροπή

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που δε το βαζω το θεμα στο σωστο topic αλλα βιαζομαι:rolleyes:

εδω και λιγες μερες αγορασα το παραπανω τηλεφωνο:)

Επειδη ηθελα να περασω andrind μεσω στο τηλεφωνο ειδα κατι video στο youtube και ξεκινησα 1 βημα οκ αλλα οταν πηγα να περασω τα androind κοπηκε το ρευμα και δεν ανοιγει προσπαθησα τα π[αντα αλλα τιποτα ρε παιδια βοηθεια το μονο που μου δειχνει ειναι τιο σημα ths htc και δεν ανοιγει:cry::cry::cry::cry::cry:

ευχαριστω εκ τον προτερων σε οσους ασχοληθουν

Link to comment
Share on other sites

Με power + volume down μπαινει στον bootloader;

Παιδιά τα καλύτερα έρχονται http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1459999 usb otg :D

Link to comment
Share on other sites

USB On-The-Go!!!!!!!!!!!!

Άντε να δούμε τι άλλο θα δούμε στο Leo!!!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έβαλα την tbd v3.5 και απέκτησα ένα sd-ext partition 6gb!!! Βασικά σε αυτή την 16αρα κάρτα είχα βάλει τα wp7 και μετά την έκανα dual boot με android.Χρησιμοποιούσα λοιπόν τα υπόλοιπα 8gb στο android και την nrg την είχα βάλει χωρίς sd-ext partition.H εγκατάσταση της tbd κατάλαβε αυτόματα ότι υπήρχε ένα δεύτερο partition 6gb στην κάρτα (φορμαρισμένο για wp7 χρήση) και το μετέτρεψε σε ext4 !!!

Κατά τα άλλα η ρομ ειναι ταχύτατη και το ίδιο καλή αν όχι καλύτερη από την nrg.Οι αλλαγές που έκανα ήταν να σβήσω μερικά προγράμματα που δε χρησιμοποιώ και στον deamon controller έβαλα cpu governor ondemand από perfomance που είχε,γιατί με το performance ο επεξεργαστής τρέχει συνεχώς στα 1113mhz και είπαμε το leo το θέλουμε υγιές,γιατί τα καλύτερα έρχονται

Link to comment
Share on other sites

USB On-The-Go!!!!!!!!!!!!

Άντε να δούμε τι άλλο θα δούμε στο Leo!!!!

Τι σημαίνει αυτο ρε παιδια;;

Για κάντε το δίφραγκα

Link to comment
Share on other sites

Οταν ολοκληρωθεί θα μπορούμε με το κατάλληλο καλώδιο να συνδέουμε και να χρησιμοποιούμε usb φλασάκια,ποντίκι,πληκτρολόγιο κτλ
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάποιο nandroid backup να επαναφέρει,ώστε να δεις αν διορθώνεται το πρόβλημα ;

 

το έκανα αλλά τίποτα

πάντως το πρόβλημα ΔΕΝ είναι στο κομπιούτερ διότι αφού έβαλα την κάρτα σε card reader έκανα την δουλειά μου

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα χρήσης της diet nrg με kernel του marc1706 0.1.8 και χρήση swap, η ρομ απλά πετάει.

Μετά από 12 ώρες με λίγες κλήσεις μόνο, έχω ακόμη 79% διαθέσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Με το flash βρήκες λύση; Και στην tbd που έχω τώρα μια χαρά παίζει ότι δοκίμασα
Link to comment
Share on other sites

Με το flash βρήκες λύση; Και στην tbd που έχω τώρα μια χαρά παίζει ότι δοκίμασα

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει.

Πριν λίγο μέσα από άλλο φόρουμ, άνοιξα έναν σύνδεσμο που είχε ένα βίντεο με flash και έπαιζε κανονικά. Όταν μπαίνω στο daily motion από τον browser και επιλέξω ένα βίντεο, ανοίγει ξεχωριστά. Όταν γυρίσω πίσω στην σελίδα, βλέπω την μπάρα του χρόνου και μπορώ να την μετακινήσω μπρος πίσω, αλλά όταν θέλω να δω το βίντεο ανοίγει σε ξεχωριστό πλάνο.

Δώσε ένα link να δοκιμάσω, να δω ακριβώς τι βλέπω εγώ σε σχέση με σένα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.sport24.gr τώρα δοκιμάζω και στο dailymotion.com και παίζει κανονικά μέσα στον browser και όχι σε ξεχωριστό παράθυρο και με διπλό κλικ πάνω στο βίντεο με πάει σε πλήρη οθόνη Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

 

Είδα κανονικά την προπόνηση του Θρύλου με flash.

Παίζει ρόλο αν η σελίδα είναι για έκδοση κινητού η κανονική;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι παίζει ρόλο αν και συνήθως στις mobile εκδόσεις των ιστοσελίδων τα video δεν ειναι σε flash αλλά σε html5 Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ bbb έκανα και εγώ την ρύθμιση στο deamon controller και έβαλα cpu governor ondemand από perfomance με nrg ρομ που είμαι! τώρα με αυτήν την ρύθμιση βοηθώ το κινητό μου ωστε να το εχω υγειες;
Link to comment
Share on other sites

Ισως να χάνεις λίγο σε απόλυτες επιδόσεις αλλά προσωπικά θεωρώ ότι το να τρέχουμε τον επεξεργαστή συνεχώς στις υψηλότερες συχνότητες του,δε του κάνουμε καλό.Ισως να κάνω και λάθος αλλά νομίζω ότι η πρόληψη ειναι καλύτερη από την θεραπεία.Eπισης ξαφνικά reboots μπορεί να οφείλονται και σε υψηλά χρονισμένο επεξεργαστή.Μπορεί να έχουμε όλοι τον ίδιο επεξεργαστή αλλά δεν σηκώνουν όλοι οι επεξεργαστές ως ξεχωριστές μονάδες,το ίδιο οverclock/underclock

edit

Επιστροφή στην nrg diet με kernel marc1706 0.18.Καλή η tbd αλλά η nrg diet μου φαίνεται πιο γρήγορη

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

...

Επιστροφή στην nrg diet με kernel marc1706 0.18.Καλή η tbd αλλά η nrg diet μου φαίνεται πιο γρήγορη

 

Αυτό έχω κάνει κι εγώ. Επέστρεψα στην NRG Diet.

Δεν ξέρω το λόγο αλλά σε μένα δεν μου "κάθησε" ποτέ καλά η BLUE:p

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την <<NexusHD2-ICS-4.0.3-CM9-SD V1.3>> (sd rom). μπορω να βαλω ραδιοφωνο; (οχι ιντερνετικο, επιγειο). επισης, ειχα το destinator στα wm. στο android τι γινεται με gps; μπορω να εγκαταστησω το destinator με καποιον τροπο;
Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την <<NexusHD2-ICS-4.0.3-CM9-SD V1.3>> (sd rom). μπορω να βαλω ραδιοφωνο; ;
βαζεις αυτο https://market.android.com/details?id=com.mikersmicros.fm ανοιξε πρωτα τα ΒΤ μετα check settings -> audio -> qsd8250
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εχω περασει την <<NexusHD2-ICS-4.0.3-CM9-SD V1.3>> (sd rom). μπορω να βαλω ραδιοφωνο; (οχι ιντερνετικο, επιγειο). επισης, ειχα το destinator στα wm. στο android τι γινεται με gps; μπορω να εγκαταστησω το destinator με καποιον τροπο;

 

Για προγράμματα GPS στο Android ρίξε μια ματιά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

 

Δεν θα βρεις πολλούς πια που να ασχολούνται με το απαρχαιωμένο Destinator.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εδω και λιιγες μερες αγορασα το παραπανω κινητο με windowns 6.5 θα ηθελα να με βοηθησεται με εναν απλο οδηγο να εγκαταστησω android στο κιντο

ευχαριστω εκ των προτερων σε οσους ασχοληθηκαν

Link to comment
Share on other sites

εδω και λιιγες μερες αγορασα το ω κινητο htc hd2 με windowns 6.5 θα ηθελα να με βοηθησεται με εναν απλο οδηγο link να εγκαταστησω android στο κινητο

ευχαριστω εκ των προτερων σε οσους ασχοληθηκαν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...