Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια αλλη ερωτηση, τι ταχυτητες μεταφορας δεδομενων πιανεται σε συσκευη-υπολογιστη. Εχω την εντυπωση οτι η class10 που εβαλα ειναι για τα πανηγυρια, 2.75ΜΒ/sec εγγραφη, που υποτιθεται παει γυρω στα 15.

 

Kαποιος να μου απαντησει σ αυτο εδω;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σας...Εχω περασμενα τα 2.3.4 Android με Root και CyanogenMod 7 . Εκει μεσα λοιπον εχει ρυθμιση για την ανωτατη τιμη που μπορει να παρει η cpu στο maximum...Ειναι στα 998 τωρα...Ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η αφαλης τιμη που μπορω να το ανεβασω για να μην εχω προβλημα στην λειτουργια του κινητου!!??

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μπορείς να πας μέχρι τα 1190mhz χωρίς πρόβλημα.Πρακτικά η κάθε cpu ειναι διαφορετική και μπορεί στο δικό σου κινητό σε αυτή την ταχύτητα να έχεις reboots.

Kαποιος να μου απαντησει σ αυτο εδω;:rolleyes:

Δοκίμασες την ίδια κάρτα σε card reader; Πάντως το σίγουρο είναι ότι ο sd controller του hd2 δεν μπορεί να υποστηρίξει την πλήρη ταχύτητα της class10 κάρτας

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το swype στη TBD_Sensation_XL_Gen3_V3.5a2sd επιτυχώς.Η rom είναι πιο βαριά σίγουρα σε σχέση με την energie αλλά έχει πιο πολλά προγράμματα, θα την αφήσω προς το παρόν και θα δούμε.Το μόνο που μου την έχει σπάσει είναι ότι δε μπορώ να βάλω κάποιο widget για να μου δείχνει το ποσοστό μπαταρίας ενώ η energie είχε ένα ωραίο αντί της μαμάς του.Κατεβάζω διάφορα widget αλλά δε μπορώ να τα βρω για να τα βγάλω στην αρχική οθόνη ενώ τις εφαρμογές τις βρίσκω αλλά δε δουλεύουν σωστά, κολλάνε στον ίδιο αριθμό και πρέπει να κάνεις κλικ πάνω στην εφαρμογή για να μπεις μέσα και να δεις το ποσοστό.Έχετε κάτι υπόψιν?
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

ποια έχεις κατεβάσει; π.χ. έχεις κατεβάσει το battery monitor widget και αφού εγκατασταθεί πας από την κεντρική οθόνη στο "γραφικά στοιχεία" και δε στο εμφανίζει;
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες την ίδια κάρτα σε card reader; Πάντως το σίγουρο είναι ότι ο sd controller του hd2 δεν μπορεί να υποστηρίξει την πλήρη ταχύτητα της class10 κάρτας

 

Aπο card reader πιανει περιπου 18ΜΒ/sec

Απο το HD2 πιανει περιπου 3ΜΒ/sec

Για αντιγραφη αρχειου μεγεθους 360ΜΒ στην καρτα.

 

To θεμα ειναι οτι με την class6 δεν θυμαμαι να ειχα τετοιο προβλημα. Μπορει καποιος να μου πει τι ταχυτητα πιανει και με τι class καρτα;

 

Επισης, γινεται να αλλαξω καρτα χωρις να χρειαστει να ξαναπερασω τα παντα απο την αρχη; Μπορει να γινει με απλη αντιγραφη ολων των αρχειων; Με το 1GB ext partition τι γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις στο recovery και θα πάρεις ένα nandroid backup.Αυτό θα αποθηκευθεί στο φάκελο clockwork της κάρτας μνήμης.Θα βάλεις την νέα κάρτα και θα κάνεις το ext partition.Αντιγράφεις από την παλιά το φάκελο clockwork στην νέα κάρτα και από το recovery κάνεις επαναφορά του backup
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μπορείς να πας μέχρι τα 1190mhz χωρίς πρόβλημα.Πρακτικά η κάθε cpu ειναι διαφορετική και μπορεί στο δικό σου κινητό σε αυτή την ταχύτητα να έχεις reboots.

 

Δοκίμασες την ίδια κάρτα σε card reader; Πάντως το σίγουρο είναι ότι ο sd controller του hd2 δεν μπορεί να υποστηρίξει την πλήρη ταχύτητα της class10 κάρτας

 

Δηλαδη το χειροτερο που θα γινει ειναι να εχω reboots?Θα βλεπω και την θερμοκρασια μεσα απο το προγραμμα για την μπαταρια που εχω....??

 

Να το δοκιμασω και βλεπω?Η να το παω σε μια πιο μικρη τιμη για να ειμαι σιγουρος?

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που κατεβάζω ή ενημερώνω μια εφαρμογή απο το μάρκετ, το τηλέφωνο κολλάει και πρέπει να βγάλω την μπαταρία. Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα του τηλεφώνου ή της ρομ αλλά απλά δεν γίνεται να λειτουργήσεις έτσι το τηλέφωνο. Θα ψάξω και μια κάτι άλλο εκτός της nrg.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γινεται σε μια συγκεκριμένη εφαρμογή ή γενικά σε μια τυχαία εφαρμογή; Πάντως το πιο πιθανό ειναι να φταίει κάτι στο τηλέφωνό σου ή ο συνδυασμός τηλεφώνου με κάποια εφαρμογή που έχεις περάσει.Προσωπικά έχω περισσότερα bad blocks από σένα αλλά τα προβλήματα που αναφέρεις,δεν τα έχω

Δηλαδη το χειροτερο που θα γινει ειναι να εχω reboots?Θα βλεπω και την θερμοκρασια μεσα απο το προγραμμα για την μπαταρια που εχω....??

 

Να το δοκιμασω και βλεπω?Η να το παω σε μια πιο μικρη τιμη για να ειμαι σιγουρος?

Μπορείς να βλέπεις και την θερμοκρασία από το πρόγραμμα που έχεις.Εγώ προσωπικά για να είμαι σίγουρος ότι δε θα γίνει καμμία στραβή,δε το δουλεύω πάνω από τα 998mhz

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γινεται σε μια συγκεκριμένη εφαρμογή ή γενικά σε μια τυχαία εφαρμογή; Πάντως το πιο πιθανό ειναι να φταίει κάτι στο τηλέφωνό σου ή ο συνδυασμός τηλεφώνου με κάποια εφαρμογή που έχεις περάσει.Προσωπικά έχω περισσότερα bad blocks από σένα αλλά τα προβλήματα που αναφέρεις,δεν τα έχω

 

Μπορείς να βλέπεις και την θερμοκρασία από το πρόγραμμα που έχεις.Εγώ προσωπικά για να είμαι σίγουρος ότι δε θα γίνει καμμία στραβή,δε το δουλεύω πάνω από τα 998mhz

Το εβαλα στα 1113 και εκανα ενα τεστ και μου το πηγε στα 1190 απο 900 που ειχα πριν στο Quandra.....ουφφ εχει αποτελεσμα αλλα το θεμα ειναι να μην εχει κανενα προβλημα!!??

Τι μπορει να παθει στα 1113?Μιλαμε φανταζομαι για maximum λειτουργια και οχι συνεχεια......

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γινεται σε μια συγκεκριμένη εφαρμογή ή γενικά σε μια τυχαία εφαρμογή; Πάντως το πιο πιθανό ειναι να φταίει κάτι στο τηλέφωνό σου ή ο συνδυασμός τηλεφώνου με κάποια εφαρμογή που έχεις περάσει.Προσωπικά έχω περισσότερα bad blocks από σένα αλλά τα προβλήματα που αναφέρεις,δεν τα έχω

 

Το κάνει σε όλες ανεξαρτήτως τις εφαρμογές με την ρομ 8/2. Δεν έχει όμως πρόβλημα με άλλη ρομ, οπως την typhoon π.χ.

Θα δοκιμάσω και καμία άλλη sense ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Aπο card reader πιανει περιπου 18ΜΒ/sec

Απο το HD2 πιανει περιπου 3ΜΒ/sec

Για αντιγραφη αρχειου μεγεθους 360ΜΒ στην καρτα.

 

To θεμα ειναι οτι με την class6 δεν θυμαμαι να ειχα τετοιο προβλημα. Μπορει καποιος να μου πει τι ταχυτητα πιανει και με τι class καρτα;

 

 

Mε class6 πιανει 4.6-5ΜΒ/sec :blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Δε μου φαίνεται απίθανο.O sd controller του hd2 δεν κατασκευάστηκε για class10 κάρτες

το ίδιο πρόβλημα με χαμηλές ταχύτητες σε class10 κάρτα αναφέρεται και στο xda

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=958010

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1463701

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.... λογικα ομως επρεπε να παιζει οπως και η class6, οχι χειροτερα.

 

Θα πρεπει τωρα να κανω την ανταλλαγη με της κοπελας μου που της ειχα δωσει την class6 για το Neo V. Ελπιζω σε κεινο να παιζει καλα η class10.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ποια έχεις κατεβάσει; π.χ. έχεις κατεβάσει το battery monitor widget και αφού εγκατασταθεί πας από την κεντρική οθόνη στο "γραφικά στοιχεία" και δε στο εμφανίζει;

 

Έβαλα το Battery monitor widget by 3c και πιστεύω δείχνει καλα αλλά ας πούμε αυτά που προτιμούσα πχ τα battery widget by GEEKYOUUP η by beetelrock τα κάνει κανονικά εγκατάσταση αλλά δε μπορώ να τα βρω πουθενά μέσα στο τηλέφωνο!

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.... λογικα ομως επρεπε να παιζει οπως και η class6, οχι χειροτερα.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Η ταχύτητα αυτή είναι όταν το συνέεις με usb στον υπολογιστή. Η ταχύτητα αναγνωσης "εσωτερικα" είναι πολύ μεγαλύτερη. Είχα μια 8Gb class 4 και με ένα πρόγραμμα απο το μαρκετ μου εδινε ταχύτητες 5Μb εγραφη και 11 αναγνωση και με το που έβαλα μια 10αρα το ίδιο προγραμμα μου έδινε 7 εγραφή και 26 αναγνωση.

Σαν επιδόσεις στο κινητό αυτό είναι που μετράει. απλά αν θέλω να περάσω πολλά αρχεία στο pc κανω λίγο υπομονή η πολύ απλα΄την βάζω σε κάποιο αναγνώστη που έχω στο pc.

Edited by leou
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα το partition στα 400mb και πέρασα την αμερικανική έκδοση της nrg. Τα πάντα λειτουργούν κανονικά ακόμη και εκεί που προηγουμένως είχα προβλήματα, όπως η εγκατάσταση ή ενημέρωση εφαρμογών από το μάρκετ. Απλά τώρα έχω λιγότερο διαθέσιμο χώρο για εφαρμογές.

Άρα έχω κάποιο πρόβλημα με την κάρτα; Σε άλλες ρομ δεν είχα κάποιο πρόβλημα ,ούτε με το partition ούτε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Aρα δε συντρέχει λόγος ανησυχίας.Ισως δεν έχει κάνει κάτι καλά με τo script για το ext partition.Kαι εγώ την nrg την τρέχω χωρίς ext partition.Σε ότι αφορά τον χώρο για τις εφαρμογές,μου ειναι υπεραρκετός λόγω του ότι πλέον βάζω μόνο όσες εφαρμογές χρησιμοποιώ πραγματικά
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, που σίγουρα έχει απαντηθεί αλλά μου είναι δύσκολο να διαβάσω όλο το thread για να το βρω.

 

Αυτή τη στιγμή τρέχω android από την SD. Κατέβασα μια πολύ ενδιαφέρουσα ROM με sense, που όμως έχει μέγεθος 1.5 Gb. Δουλεύει μεν, αλλά σέρνεται. Θα ήθελα να δοκιμάσω πώς πηγαίνει η ίδια ως nand rom. Η ερώτησή μου όμως είναι αν γίνεται με κάποιο τρόπο να επιστρέψω σε windows μετά από μια τέτοια κίνηση. Η διαδικασία με το task29 θα επαναφέρει το κινητό μου σε κατάσταση να δεχτεί windows ή άπαξ και μεταφερθώ σε android δεν υπάρχει επιστροφή;

 

Ευχαριστώ και ελπίζω σε απάντησή σας.

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται καν να κάνεις task29 για να επιστρέψεις σε wm.Απλά βάζεις τη συσκευή στον bootloader με power + vol down και φλασάρεις μια wm rom.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε nasos79 ναι μπορεις να δοκιμασεις να περασεις nand rom και οποτε θες μπορεις πολυ ευκολα να ξανα γυρισεις σε windows. εγω παντος οσες φορες γυρισα σε windows δεν εκανα task29 και δεν ειχα κανενα προβλημα!

 

ουπς! με προλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Έχω ένα ανόητο ίσως λόγο για να θέλω να μείνω σε windows, έχω επίσημους χάρτες για NDrive 9 για Σκανδιναβία και ΗΒ-Ιρλανδία (εκτός απ' τον ελληνικό που ήρθε μαζί με τη συσκευή βέβαια) και επειδή με βολεύει πολύ το NDrive, δεν θέλω να αρχίσω να ψάχνω άλλα προγράμματα ή να πρέπει να πληρώσω χάρτες.

 

Ξανά ευχαριστώ, θα παίξω λίγο το βράδυ να δω τι γίνεται. :)

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Με το viber και κάποιες εκδόσεις skype ειναι γνωστό ότι υπάρχει θέμα.Αν κάνεις-δεχτείς μια κλήση με το viber/skype και μετά πάρεις-δεχτείς κανονική gsm κλήση το σύστημα κρασάρει. Σε cm7/aosp rom η λύση είναι να βάλεις μια παλιότερη έκδοση viber π.χ. την 2.1.2 και κάποιο libaudio.so που έχει το voip fix όπως το drizztje v5 http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=17900515&postcount=198 ή του iamgpc http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=17227018&postcount=63 στις sense roms δεν λειτουργούν αυτά τα libaudio.so οπότε εκεί το crash ειναι αναπόφευκτο

 

Κατέβασέ το από http://www.sendspace.com/file/p4rgif και φλασαρε το από το recovery

 

Eδω και 3 μερες δεν εχει κανει κιχ το τηλεφωνο και ειναι χωρις restart με κλησεις skype, vider και φυσικα GSM.

 

Ευχαριστω πολυ μαν!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία έκδοση του skype με βιντεοκλήση από την πίσω κάμερα,δειχνει να δουλεύει οκ στην nrg.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...