Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα, χρειαζομαι τα φωτα σας απ οποιον γνωριζει αν γινεται κατι!!!

Μετα απο ενα συντομο περασμα απο τα WP7 με μια καρτα 2 GB και γυρνωντας παλι σε android συβεβει το εξης...

την καρτα μου την 16αρα που ειχα στο android με back up της ρομ , και γεματη αρχεια, δεν την αναγνωριζει....:X:X:X

Μονο απ το recovery φαινονται κανονικα ολα τα αρχεια αλλα ουτε restore κανει ουτε τη ρομ περναει απο την καρτα ουτε τιποτα.

Στο pc ζηταει format, και η ερωτηση ειναι αν υπαρχει τροπος μεσω MAGLDR αφου τουλαχιστον τα βλεπει, να μπορεσω να τα επαναφερω χωρις να χρειαστει format. Οποια βοηθεια θα την εκτιμουσα αφανταστα

 

Κοιτα εγω θα εβρισκα μια αλλη καρτα θα περναγα μονο την ρομ και θα την εβαζα απο την αλλη καρτα (αν υποθεσουμε οτι εχει προβλημα μονο η καρτα και οχι το τηλ σου)

 

Ακομα αν βεβαιωθεις οτι εχει προβλημα η καρτα μπορεις με ενα cardreader να αντιγραψεις τα αρχεια στο πισι σου και να τα μεταφερεις οπως ειναι σε μια νεα καρτα!

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοιτα εγω θα εβρισκα μια αλλη καρτα θα περναγα μονο την ρομ και θα την εβαζα απο την αλλη καρτα (αν υποθεσουμε οτι εχει προβλημα μονο η καρτα και οχι το τηλ σου)

 

Ακομα αν βεβαιωθεις οτι εχει προβλημα η καρτα μπορεις με ενα cardreader να αντιγραψεις τα αρχεια στο πισι σου και να τα μεταφερεις οπως ειναι σε μια νεα καρτα!

Δυστυχως το θεμα ειναι πως και με card reader στο pc δεν την διαβαζει και ζηταει format. Tην ρομ την περασα βεβαια αλλα το θεμα μου ειναι οτι θελω να σωσω οτι ειχα μεσα. Αυτο που με τρελλαινει ειναι οτι μεσω magldr τα βλεπει ολα αλλα περαν αυτου τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, χρειαζομαι τα φωτα σας απ οποιον γνωριζει αν γινεται κατι!!!

Μετα απο ενα συντομο περασμα απο τα WP7 με μια καρτα 2 GB και γυρνωντας παλι σε android συβεβει το εξης...

την καρτα μου την 16αρα που ειχα στο android με back up της ρομ , και γεματη αρχεια, δεν την αναγνωριζει....:X:X:X

Μονο απ το recovery φαινονται κανονικα ολα τα αρχεια αλλα ουτε restore κανει ουτε τη ρομ περναει απο την καρτα ουτε τιποτα.

Στο pc ζηταει format, και η ερωτηση ειναι αν υπαρχει τροπος μεσω MAGLDR αφου τουλαχιστον τα βλεπει, να μπορεσω να τα επαναφερω χωρις να χρειαστει format. Οποια βοηθεια θα την εκτιμουσα αφανταστα

Αν βλέπεις τα αρχεία από το recovery κάνε mount and storage/mount usb storage και πάρε τα αρχεία σου!

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από την ρομ βλέπεις τα αρχεία; Αν ναι δοκίμασε να πάρεις τα αρχεία ασύρματα μέσω ftp server.Βάλε στο κινητό κάποιο πρόγραμμα όπως το swiftp ή το file expert και δοκίμασε να κάνεις την μεταφορά των αρχείων ασύρματα στο pc.

Μια άλλη λύση που σκεφτηκα τώρα ειναι να δοκιμάσεις να τα πάρεις μέσω adb εντολών.Δες στον οδηγό της υπογραφής μου πως θα εγκαταστήσεις το fastboot και το adb που γράφω στην ενότητα για τον clk bootloader

Ξεκινάς την συσκευή στο recovery,συνδέεις το καλώδιο και από την γραμμή εντολών του pc

cd c:\fastboot

adb devices --->πρέπει να βγάλει devices attached και το imei σου αν αναγνωρίζεται σωστά η συσκευή

adb pull /sdcard/

και εκτός απροόπτου στο φάκελο c:\fastbοοt θα αρχίσουν να αντιγράφονται τα αρχεία της κάρτας σου

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδεα να μεγαλωσω την εσωτερικη μνημη??Χωρις να περασω αλλη ρομ???Απλα σαν τεχνασμα κατι....προγραμμα δεν ξερω κατι.....?

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από την ρομ βλέπεις τα αρχεία; Αν ναι δοκίμασε να πάρεις τα αρχεία ασύρματα μέσω ftp server.Βάλε στο κινητό κάποιο πρόγραμμα όπως το swiftp ή το file expert και δοκίμασε να κάνεις την μεταφορά των αρχείων ασύρματα στο pc.

Μια άλλη λύση που σκεφτηκα τώρα ειναι να δοκιμάσεις να τα πάρεις μέσω adb εντολών.Δες στον οδηγό της υπογραφής μου πως θα εγκαταστήσεις το fastboot και το adb που γράφω στην ενότητα για τον clk bootloader

Ξεκινάς την συσκευή στο recovery,συνδέεις το καλώδιο και από την γραμμή εντολών του pc

cd c:\fastboot

adb devices --->πρέπει να βγάλει devices attached και το imei σου αν αναγνωρίζεται σωστά η συσκευή

adb pull /sdcard/

και εκτός απροόπτου στο φάκελο c:\fastbοοt θα αρχίσουν να αντιγράφονται τα αρχεία της κάρτας σου

 

Σας ευχαριστω παιδια, θα προσπαθησω να δω τι θα γινει.Παντως αν δε το σπασω σημερα απο τα νευρα μου (ετοιμος ειμαι) θα ζησει για πολυ καιρο ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια, θα προσπαθησω να δω τι θα γινει.Παντως αν δε το σπασω σημερα απο τα νευρα μου (ετοιμος ειμαι) θα ζησει για πολυ καιρο ακομα...

 

Κατεβασε το My phone explorer και δες το απο εκει!!!

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό με το myphone explorer.Αλλά πρώτα θα πρέπει να μπουτάρει η ρομ και το λειτουυργικό να αναγνωρίζει την κάρτα.

Καμια ιδεα να μεγαλωσω την εσωτερικη μνημη??Χωρις να περασω αλλη ρομ???Απλα σαν τεχνασμα κατι....προγραμμα δεν ξερω κατι.....?

Η εσωτερική μνήμη δεν μεγαλώνει αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις παράλληλα και ένα κομμάτι της κάρτας μνήμης,για να πηγαίνει εκεί μέρος των εφαρμογών,έτσι ώστε η εσωτερική μνήμη να μειώνεται με μικρότερο ρυθμό.Υπάρχει τρόπος να έχεις 1gb εσωτερική μνήμη (old good sd roms days) αλλά ίσως παρατηρήσεις μειωμένη απόδοση.

Για τον πρώτο τρόπο που υποστηρίζει η ρομ που έχεις τώρα (και που δεν πέφτει η απόδοση),δες στον οδηγό μου την ενότητα Δημιουργία ext partition για αύξηση του χώρου αποθήκευσης των εφαρμογών. Αφού κάνεις το ext partition,σίγουρα μετά από καθαρή εγκατάσταση το αναγνωρίζει και το χρησιμοποιεί αυτόματα.Στην ήδη υπάρχουσα εγκατάστασή σου,δε ξέρω αν θα το χρησιμοποιήσει αυτόματα,χωρίς να χρειαστεί να κάνεις καθαρή εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό με το myphone explorer.Αλλά πρώτα θα πρέπει να μπουτάρει η ρομ και το λειτουυργικό να αναγνωρίζει την κάρτα.

 

Η εσωτερική μνήμη δεν μεγαλώνει αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις παράλληλα και ένα κομμάτι της κάρτας μνήμης,για να πηγαίνει εκεί μέρος των εφαρμογών,έτσι ώστε η εσωτερική μνήμη να μειώνεται με μικρότερο ρυθμό.Υπάρχει τρόπος να έχεις 1gb εσωτερική μνήμη (old good sd roms days) αλλά ίσως παρατηρήσεις μειωμένη απόδοση.

Για τον πρώτο τρόπο που υποστηρίζει η ρομ που έχεις τώρα (και που δεν πέφτει η απόδοση),δες στον οδηγό μου την ενότητα Δημιουργία ext partition για αύξηση του χώρου αποθήκευσης των εφαρμογών. Αφού κάνεις το ext partition,σίγουρα μετά από καθαρή εγκατάσταση το αναγνωρίζει και το χρησιμοποιεί αυτόματα.Στην ήδη υπάρχουσα εγκατάστασή σου,δε ξέρω αν θα το χρησιμοποιήσει αυτόματα,χωρίς να χρειαστεί να κάνεις καθαρή εγκατάσταση.

 

Μεσα απο τις επιλογες του Cyanogen εχει μια που λεει να πηγαινουν στην καρτα ολες οι εφαρμογες..αυτο κανει κατι?Η απλα μεταφερει ενα μερος τους οπως κανει για παραδειγμα το move2sd προγραμμα απο το μαρκετ?Βασικα δεν τα αναγνωριζει για μεταφορα ολα αλλα πρεπει να μπω εγω μεσα στις εφαρμογες για να τα παω στην καρτα!!

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρει ένα μέρος των εφαρμογών και σε όσες εφαρμογές δεν υποστηρίζονται από προγράμματα styl move2sd,δηλαδή ο developer τους,δεν υποστηρίζει την μεταφορά στην sd αν τις μεταφέρεις εσύ μέσω της ρύθμισης αυτής,"παίζεις" με την τύχη σου.

Αν κάποια στιγμή σου κολλήσει το κινητό για οποιοδήποτε λόγο,ή κατά την εκκίνηση αργήσει να κάνει mount την κάρτα ή το συνδέσεις με το pc ως αφαιρούμενο δίσκο,ενδέχεται αυτές οι εφαρμογές να σταματήσουν να λειτουργούν και να πρέπει να τις ξαναεγκαταστήσεις.Η ασφαλέστερη λύση για μεταφορά των εφαρμογών στην sd ειναι το ext partition στην κάρτα μνήμης.

Εγώ πάντως θα ξαναπώ για να μην σπαταλάμε άδικα χρόνο αν συμβεί το οτιδήποτε,καλό ειναι να έχουμε ένα nandroid backup από το recovery και στο δίσκο του pc μας για παν ενδεχόμενο

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω δει αυτο με τον Go Launcher εχεις δικαιο.Καλα ακομα εχω 60 μεγα οποτε βλεπουμε.

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα μπαταριας και overclock.

 

Λοιπον μετα απο 3 μερες στα 1190mhz να πω οτι εχω μπαταρια για 2 μερες....ναι ναι...το βγαζω απο την φορτιση το πρωι και εχω μπαταρια μεχρι την αλλη μερα το βραδι σε ποσοστο 30% με χρηση ιντερνετ κλησεων αλλα και διαφορων προγραμματων.

 

Φυσικα το κινητο δεν εχει κολληματα...lags....και εχει 100% αποκριση σε ολες τις εντολες.

 

Λοιπον σε τεστ με προγραμματα αλλα και antivirus να τρεχουνε (taskilers και λοιπα) αλλα και στην μπαταταρια το κινητο και οχι σε ρευμα εχω τα παρακατω

 

Total 1310

CPU 2406

Mem 1337

I/O 1250

2D 460

3D 395

 

Πισετυω ειναι ολα μια χαρα..Γιαυτο δεν θελω να αλλαξω η να πειραξω την Ρομ !!!

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=931280 υπάρχει ένας τρόπος να γίνει ext partition στην κάρτα μνήμης,χωρίς όμως να σβηστούν τα περιεχόμενά της.Αν το δοκιμάσει κάποιος,ας γράψει αν λειτουργεί
Link to comment
Share on other sites

Μμμ...ισως το κανω...δεν ξερω.Οταν χρειαστω και αλλη μνημη.Τα παραπανω νουμερα πως τα βλεπεις;

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μάθει να λειτουργώ με βάση τα benchmarks.Στις 2 προηγούμενες σελίδες με τον sso ψαχνόμασταν γιατί είχαμε τόση μεγάλη διαφορά στο σκορ του quadrant.Και τελικά έφταιγε η έκδοση του quadrant.Aμα βάλεις ένα script στην ρομ που μετατρέπει το ext partition της sd σε εσωτερική μνήμη και τρέξεις το quadrant θα πάρεις μεγαλύτερο συνολικά σκορ γιατί θα μεγαλώσει το I/O Αυτό όμως δε σημαίνει ότι η ρομ θα ειναι χ φορές πιο γρήγορη από ότι ειναι τώρα,επειδή το "λεει" το σκορ του quadrant.Γράφεις και ο ίδιος στο προηγούμενο ποστ σου ότι σε ευχαριστεί το αποτέλεσμα.Αυτό μετράει και όχι τα νούμερα του benchmark. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εδω και μέρες δεν μπορώ να συνδεθώ με το κομπιούτερ

και πιστεύω ότι αυτό που φταίει είναι ότι έχω μεταφέρει κάποια εφαρμογή στην sd

please help

 

επεξήγηση : μόλις πατώ <<ενεργοποίηση αποθηκευτικού χώρου USB>>

τότε κάνει επανεκκίνηση

Edited by skstelios
επεξήγηση

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

nandroid backup από το recovery,έπειτα wipe all userdata και καθαρή εγκατάσταση της ρομ,ώστε να δεις αρχικά αν είσαι οκ
Link to comment
Share on other sites

nandroid backup από το recovery,έπειτα wipe all userdata και καθαρή εγκατάσταση της ρομ,ώστε να δεις αρχικά αν είσαι οκ

 

οκ εκανα nandroid backup, εκανα wipe all user data

τωρα συνδέεται κανονiκά με το pc---

1) αρα δεν χρειάζεται να κάνω καθαρη εγκατάσταση της ρομ?

2) τωρα τι να κάνω απλά restore???

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Nαι από την στιγμή που με wipe all userdata=hard reset δουλεύει,δε χρειάζεται επανεγκατάσταση της ρομ.Tώρα αν κάνεις restore το backup σου και σταματήσει να συνδέεται με το pc,αρχίζεις και ψάχνεις τις εφαρμογές σου για να δεις ποια σου δημιουργεί πρόβλημα

κυκλοφόρησε νέα έκδοση της teambluedroid http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=23245988&postcount=11288

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Nαι από την στιγμή που με wipe all userdata=hard reset δουλεύει,δε χρειάζεται επανεγκατάσταση της ρομ.Tώρα αν κάνεις restore το backup σου και σταματήσει να συνδέεται με το pc,αρχίζεις και ψάχνεις τις εφαρμογές σου για να δεις ποια σου δημιουργεί πρόβλημα

 

αν σου αναφέρω όλες τι εφαρμογές που έχω στην sd θα βοηθήσει σε κάτι?

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

στην εκκίνηση βγάζει nand kernel onen failed με κόκκινα γράματα

και μετά ανοίγει στο aMAGLDR V1.13

 

και τωρα τι κάνω?

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρε από πάνω την ρομ ή μόνο τον kernel http://www.sendspace.com/file/wyv90a Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

θα φλασαρω την ρομ αλλά τον κερνελ που θα τον βρω?

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

το πρόσθεσα στο προηγούμενο ποστ μου.δε χρειάζεται να ξαναφλασάρεις την ρομ αν φλασάρεις τον κερνελ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...