Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σου πω την αλήθεια δεν το άκουσα ποτέ αυτό που λες.Μόνο διάβασα ότι υπάρχει.Ισως βέβαια να το άκουσα αλλά να μην έδωσα σημασία.

 

Εκεί που το διάβασες, μήπως ανέφερε κάποιος κάποια λύση, γιατί με την αλλαγή kernel δεν φαίνεται να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν θυμάμαι κάποια λύση.Αν και δε μπορώ να καταλάβω το πόσο ενοχλητικό ειναι αυτό που ακους.

σκεφτομαι να προχωρήσω σε android nand rom απο την sd που εχω και σκεφτόμουν για ICS.

Υπαρχει καμια που να ειναι stable και να δουλεύουν τα περισσότερα?καμερα,data,wifi κτλ ή καλύτερα για everyday use να παω σε ginger?

wifi και data δουλεύουν κανονικά και στις ics.Η κάμερα μόνο για φωτογραφίες.Το βίντεο ειναι πολύ laggy.Γενικά και το ui ειναι laggy στις ics αλλά διορθώνεται με άλλο launcher.Αν θες να δουλεύουν όλα και σταθερά πήγαινε σε gingerbread

edit

Εβαλα την tytung ics v1.5 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1434860 αλλά την sd version.Ο default launcher ειναι κλασσικά laggy αλλά έβαλα zeam launcher και πετάει.Πιο γρήγορη από την προηγούμενη έκδοση.Κάτι που μου την έσπαγε στην v1.4 ήταν ότι πάταγες να μπεις στον dialer και έκανε (εφόσον δεν ήταν φορτωμένος στην ραμ) 3-4 δευτερόλεπτα,ενώ τώρα κάνει το μισό.Επίσης στις ρυθμίσεις μπορείς να επιλέξεις αν θα έχεις τα κάτω softkeys ή όχι

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω για νεες ρομ αλλα και προβληματα που εχουν η που δεν υποστηριζουν προγραμματα σαν το viber.Τι να πω η δικια μου και 720 βιντεο τραβαει και wifi GPS τηλ και λοιπα δουλευουν αλλα και το overclock αψογο.Και στα 2 τηλεφωνα την ιδια ρομ και το ιδιο καλο αποτελεσμα

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω για νεες ρομ αλλα και προβληματα που εχουν η που δεν υποστηριζουν προγραμματα σαν το viber.Τι να πω η δικια μου και 720 βιντεο τραβαει και wifi GPS τηλ και λοιπα δουλευουν αλλα και το overclock αψογο.Και στα 2 τηλεφωνα την ιδια ρομ και το ιδιο καλο αποτελεσμα

 

Ποια rom είναι αυτή φίλε μου να τη δούμε?720p video τραβάει ενω η μαμίσια αναλύσή του είναι πιο απλή, ποια είναι αυτή?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια περιεργη ερωτηση

μου αρεσουν 2 roms για το HD2 (sense και miui) ...μπορω να τις εχω και τις 2 στην sd και να μπαινω σε οποια θελω καθε φορα?

μαλλον οχι ε?

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια περιεργη ερωτηση

μου αρεσουν 2 roms για το HD2 (sense και miui) ...μπορω να τις εχω και τις 2 στην sd και να μπαινω σε οποια θελω καθε φορα?

μαλλον οχι ε?

thanks

 

Γιατί δεν μπορείς? Απλά σε sd roms οι sense είναι αρκετά laggy.

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορείς? Απλά σε sd roms οι sense είναι αρκετά laggy.

ευχαριστω! βλεπω στην υπογραφη σου οτι το εχεις εφαρμοσει κιολας! μπορεις να μου δωσεις οδηγιες?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλή ιστορία. Κατεβαζεις τις roms και η κάθε μια είναι σε ένα folder στο root της κάρτας σου με διαφορετικό όνομα(αρχικά βέβαια έχουν όλες ένα όνομα συνήθως Android το οποίο μετονομάζεις) . Μέσα στα αρχεία που κατέβασες έχει το κάθε build ένα startup. Txt στο οποίο στις τελευταίες γραμμές γράφει "rel_path=... Βάζεις όνομα folder του εκάστοτε build... " πατάς clrcad και μετά haret. Exe και μπαίνεις στα android. Βέβαια υποτίθεται ότι έχεις wm στην nand και radio πάνω από. 08 και ακόμα καλύτερα μια custom wm rom ex omega Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς και με την βοηθεια του bbbb εβαλα την NDT 2.3.7 και προς το παρον ολα δείχνουν ΟΚ!

Ειναι αρκετα γρηγορη και πολυ smooth.

 

Το swap file που έφτιαξα για να το χρησιμοποιήσω πρεπει να κανω την διαδικασία που περιγράφεται στον οδηγο του bbbb ή γινεται αυτόματα?

Γιατι στο Α2SD το εχει swap activated αλλα στο RAM Information ειναι αδειο!

 

Εδιτ: Το αρχειο που πρεπει να κατεβασουμε απο το οδηγο στο multiupload δεν υπαρχει πλεον!!

Edited by Bictor
Link to comment
Share on other sites

Είναι απλή ιστορία. Κατεβαζεις τις roms και η κάθε μια είναι σε ένα folder στο root της κάρτας σου με διαφορετικό όνομα(αρχικά βέβαια έχουν όλες ένα όνομα συνήθως Android το οποίο μετονομάζεις) . Μέσα στα αρχεία που κατέβασες έχει το κάθε build ένα startup. Txt στο οποίο στις τελευταίες γραμμές γράφει "rel_path=... Βάζεις όνομα folder του εκάστοτε build... " πατάς clrcad και μετά haret. Exe και μπαίνεις στα android. Βέβαια υποτίθεται ότι έχεις wm στην nand και radio πάνω από. 08 και ακόμα καλύτερα μια custom wm rom ex omega

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

αυτο γινεται και με magicldr ? δηλαδη να εχω στην nand android και μια αλλη rom στην sd?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό γίνεται αρκεί αυτή της κάρτας να είναι magldr... Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό γίνεται αρκεί αυτή της κάρτας να είναι magdlr...

ok! ευχαριστω για τη βοηθεια!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως σου είπα οι sense roms είναι laggy buggy και εμένα μου σπάνε τα νεύρα γιατί τις καρα φορτώνω καλύτερα στην nand να έχεις sense και στην κάρτα την nonsense, εγώ προτιμώ την nexus 3.2a του tytung aosp παρότι δεν είναι miui... Αλλά τώρα που το σκέφτομαι η τελευταία δεν πρέπει να είναι magldr...

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως σου είπα οι sense roms είναι laggy buggy και εμένα μου σπάνε τα νεύρα γιατί τις καρα φορτώνω καλύτερα στην nand να έχεις sense και στην κάρτα την nonsense, εγώ προτιμώ την nexus 3.2a του tytung aosp παρότι δεν είναι miui... Αλλά τώρα που το σκέφτομαι η τελευταία δεν πρέπει να είναι magldr...

δεν ειμαι της βαριας χρησης λες να το κανω ετσι?

αυτη ειναι Laggy επισης?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1256423

 

και κατι ακομα αλλαζω τα αρχειακια που λες στις 2 roms και τις ονομαζω sense και miui.

μπαινω στα windows πως παει μετα? πως επιλεγω να τρεξω την sense ή την miui?

σορυ μπερδευτηκα

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς θεωρώ πως έχεις custom wm rom better omega. Έχεις δύο ας πούμε folders : AndroMiui & Androsense, αυτά τα δύο ονόματα τα έχεις βάλει στα αντίστοιχα startup. Txt του κάθε build. Με τον explorer των wm μπαίνεις στο πρώτο folder πχ και χτυπάς ΠΡΩΤΑ clrcad -δεν θα γίνει κάτι - και μετά haret. Exe και περιμένεις γύρω στα 10 λεπτά, καλό είναι η κάρτα σου να είναι για δύο build 8gb για να μείνει ελεύθερος χώρος, ότι άλλο εδώ είμαστε.

 

Αν έχεις προχωρήσει σε nand, αυτά ισχύουν για το sd build καθώς η συσκευή σου θα μπουταρει κατευθείαν στο nand android. Για nand εγκατάσταση ψάξε την υπογραφή του μέλους @bbbb

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς θεωρώ πως έχεις custom wm rom better omega. Έχεις δύο ας πούμε folders : AndroMiui & Androsense, αυτά τα δύο ονόματα τα έχεις βάλει στα αντίστοιχα startup. Txt του κάθε build. Με τον explorer των wm μπαίνεις στο πρώτο folder πχ και χτυπάς ΠΡΩΤΑ clrcad -δεν θα γίνει κάτι - και μετά haret. Exe και περιμένεις γύρω στα 10 λεπτά, καλό είναι η κάρτα σου να είναι για δύο build 8gb για να μείνει ελεύθερος χώρος, ότι άλλο εδώ είμαστε.

ναι custom rom εχω windows Omega. οκ τωρα το επιασα ευχαριστω και εχω 16αρα καρτα class 10...νομιζω ειναι ο,τι πρεπει...

να σαι καλα φιλε μου δοκιμαζω και τα λεμε...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις και αυτόν τον loader και θα είσαι jet. Δεν θα ανοίγεις explorer αλλά θα χτυπάς κατευθείαν το build που θέλεις. Το πρόγραμμα βρίσκει πόσα haret υπάρχουν στην κάρτα σου και σε πάει αμέσως.

Exceller android loader

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=7370011

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς και με την βοηθεια του bbbb εβαλα την NDT 2.3.7 και προς το παρον ολα δείχνουν ΟΚ!

Ειναι αρκετα γρηγορη και πολυ smooth.

 

Το swap file που έφτιαξα για να το χρησιμοποιήσω πρεπει να κανω την διαδικασία που περιγράφεται στον οδηγο του bbbb ή γινεται αυτόματα?

Γιατι στο Α2SD το εχει swap activated αλλα στο RAM Information ειναι αδειο!

 

Εδιτ: Το αρχειο που πρεπει να κατεβασουμε απο το οδηγο στο multiupload δεν υπαρχει πλεον!!

Κατέβασε από το market την εφαρμογή swapper 2 και ρύθμισε τη ως εξής

menu--->settings

run swapper at startup --->τσεκαρισμένο

swappiness ---> 60%

advanced preferences

use swap partition --->τσεκαρισμένο

swap partition ---> /dev/block/mmcblk0p3

recreate swap file --->τσεκαρισμένο

reformat swap --->τσεκαρισμένο

βγαίνουμε στην κεντρική οθόνη του προγράμματος και πατάμε on

περιμένουμε λίγο και αν ειναι όλα οκ,θα γράψει στο τελος enabling swap (partition) ok all done

Μετά από το terminal πληκτρολογείς free και βλέπεις πόσο swap χρησιμοποιείται

Link to comment
Share on other sites

micro tips (που έχουν ξαναρωτηθει)

1. Υπομονή στο πρώτο boot, αν κολλήσει και δεν μπουταρει (πάνω από 15 λεπτά για να δημιουργηθεί το data. img) κάτι δεν έγινε σωστά στις ονοματολογίες και στα startup. Δεν υπάρχει build που να μην μου έχει μπουτάρει.

2. Την πρώτη φορά το αφήνουμε να "κατσει" κανένα δεκάλεπτο, ειδικά τα sense, δεν το σκαλιζουμε. Κάνουμε ένα reboot έτσι κι αλλιώς.

3. Μην κάνεις "reboot" κάνε power off πιθανόν data corruption, και δεν το θέλεις πιστέψετε με.

4. Η κάρτα σου θα γίνει messed up, κάνε την πάπια δεν τρέχει τίποτα θα γεμίσεις διάφορα περίεργα αρχεία, δεν επηρεάζουν ούτε τα wm.

5. Sd backup συχνά πυκνά.

6. Όλο το στήσιμο του build είναι το data.img, αν το σβησεις χάνεις τα πάντα και έχεις ένα καινούργιο μη bootαρισμενο build.

7. Δοκίμασε οπωσδήποτε American android & nexus 3.2a για να έχεις μέτρο σύγκρισης

8. Οι roms ΟΛΕΣ είναι rooted από την μαμά τους.

9. Must have a.titanium backup b.button savior για να ζήσουν τα κουμπάκια της αγαπημένης μας συσκευής για πάντα. c. Es file explorer d. Current widget γιατί νομίζουμε πως ρουφάει την μπαταρία (γεγονος)

10. Τα build με lcd density below 240 δεν "βλεπουν" όλες τις εφαρμογές στο play (market), αλλάζει με κάποιον root explorer

11. Θα βάλεις και ICS και θα πουλάς και μούρη : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=21228878

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με το swap αλλα τελικα υπαρχει προβλημα.

Δυο φορες το εβαλα να φορτίσει εχθες το βράδυ και σημερα και κόλλησε. μετα απο καμια ωρα πηγα να το παρω και ειχε μεινει αναμενο το Κοκκινο λαμπακι αλλα δεν ανοιγε η συσκευη,εκανα ρεσετ...

 

Τι συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ειναι λάθος στην εγκατάσταση σου.Eχεις βάλει magldr 1.13 ή clk; To φορτίζεις κλειστό ή ανοιχτό;
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ειναι λάθος στην εγκατάσταση σου.Eχεις βάλει magldr 1.13 ή clk; To φορτίζεις κλειστό ή ανοιχτό;

 

magldr 1.13 εχω βαλει και το φορτίζω ανοιχτο.

Πρεπει να ειναι κλειστο?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιώς με magldr 1.13 δε φορτίζει κλειστό.Αυτό όμως που περιγράφεις δεν ειναι φυσιολογική συμπεριφορά και αν δε φταίει ότι δεν έκατσε κάτι καλά με την εγκατάσταση (οπότε επανεγκατάσταση),κάποιο πρόγραμμα που έβαλες σου κάνει το πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

εχθες το βράδυ που το φορτισα δεν ειχα βαλει κανενα προγραμμα..εκτος απο κανα widget του ιδιου του launcher που εχει η ρομ..

Και εαν πρεπει να κανω επανεγκατάσταση απο πιο βημα και περα πρεπει να ξεκινήσω??

 

EDIT: τελικα δεν εχει να κανει με την φορτιση..τωρα τα ειχα αφησει κανα μισαωρο χωρις να το ακουμπησω και παλι το ιδιο, δεν ανοιγει αρα κατι δεν εχει γινει καλα..

Edited by Bictor
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω για νεες ρομ αλλα και προβληματα που εχουν η που δεν υποστηριζουν προγραμματα σαν το viber.Τι να πω η δικια μου και 720 βιντεο τραβαει και wifi GPS τηλ και λοιπα δουλευουν αλλα και το overclock αψογο.Και στα 2 τηλεφωνα την ιδια ρομ και το ιδιο καλο αποτελεσμα

Κοίτα μερικοί εδώ είμαστε "καμμένοι" :lol: και θέλουμε να δοκιμάζουμε ότι καινούριο κυκλοφορεί.720p video δεν γράφει ακόμη το hd2 όπως πρέπει να γράφει.Περιμένουμε κάποια στιγμή να κυκλοφορήσει ο magldr 2.01 που από ότι λέγεται θα το υποστηρίζει.Για την ώρα στις cm7 το ανώτερο ειναι 800*480

Για το viber μπορείς να μου πεις ποια έκδοση χρησιμοποιείς; Και μπορείς να πας στο ρυθμίσεις--->σχετικά με το τηλέφωνο και να μου πεις την ακριβή έκδοση ρομ και κερνελ που έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...