Jump to content

Student Guide: Καρτοκινητό στην Αγγλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (28 Απρ. 2004 , 03:37)

 

Επειδη απ'οτι καταλαβα για καρτοκινητο ενδιαφερεστε για κλησεις σε Ελλαδα σιγουρα Ο2,τωρα για κλησεις εντος Αγγλιας,τα περισσοτερα ειναι πανακριβα,εκτος αν καλεις στο ιδιο δικτυο. Αν θελησετε για συμβολαιο καλο ψαξιμο και ο Θεος μαζι σας! :wacko:

 

για να επιλέξεις 02 θα πρέπει να θες να μιλάς στο μειωμένο τιμολόγιο με ελλάδα και μόνο με σταθερά! αλλιώς δεν συμφέρει. + το γεγονός ότι οι υπόλοιπες κλήσεις είναι πανάκριβες θα με έκαναν να την αποκλείσω. Αυτά λαμβάνοντας υπόψη αυτά που έγραψες για την 02 εσύ στη προηγούμενη σελίδα τα οποια πάω να τα ενσωματώσω στο guide :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 422
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (28 Απρ. 2004 , 19:28)

 

για να επιλέξεις 02 θα πρέπει να θες να μιλάς στο μειωμένο τιμολόγιο με ελλάδα και μόνο με σταθερά! αλλιώς δεν συμφέρει. + το γεγονός ότι οι υπόλοιπες κλήσεις είναι πανάκριβες θα με έκαναν να την αποκλείσω. Αυτά λαμβάνοντας υπόψη αυτά που έγραψες για την 02 εσύ στη προηγούμενη σελίδα τα οποια πάω να τα ενσωματώσω στο guide :)

 

 

 

Δεν νομιζω οτι ειναι ακριβοτερη σε σχεση με τις αλλες εταιριες..

 

Παραθετω τις τιμες ολων των εταιριων , για καρτοκινητα παντα. Η καθε εταιρια εχει 2-3 πακετα,επελεξα το πιο..γνωστο με τα peak και off peak calls.

 

orange

 

 

vodafone

 

 

o2

 

t-mobile

 

Aν συγκρινουμε την Ο2 με την Orange η Ο2 ειναι πιο ακριβη κατα 5p/min μονο στο off peak οταν καλεις διαφορετικα δυκτια.

 

Με τη vodafone η συγκριση δεν χρειαζεται γιατι ειναι απλα πανακριβη!(η voda)

 

Η t-mobile και η virgin εχουν ενα περιεργο πακετο που συνολικα φενεται πιο φτηνο απο Ο2 και Orange. Αλλα οι κλησεις προς Ελλαδα ειναι αρκετα πιο ακριβες,οπως και τα μηνυματα.

 

Για την Ο2 να μη ξεχναμε οτι εχει και 10p το sms για Ελλαδα ενω οι αλλες το χρεωνουν διπλο.Οπως ειπα και παραπανω εχει και πολυ καλο international calling plan(στο οποιο πρεπει να γραφτεις με 5 λιρες για να εχεις και 10p το μηνυμα σε ελλαδα,αλλα και τις φτινες κλησεις.

 

 

Συμπερασμα,η virgin εχει το φτηνοτερο καρτοκινητο,γιατι ομως η Ο2 ειναι πανακριβη οταν απο τις 3 μεγαλες ειναι η πιο φτηνη?(Για εναν Ελληνα που στελνει και sms και κανει και κλησεις προς Ελλαδα.)

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασμα,η virgin εχει το φτηνοτερο καρτοκινητο,γιατι ομως η Ο2 ειναι πανακριβη οταν απο τις 3 μεγαλες ειναι η πιο φτηνη?(Για εναν Ελληνα που στελνει και sms και κανει και κλησεις προς Ελλαδα.)

γιατί εξακολουθώ να βρίσκω το 35p για ελλάδα πολύ (για κανονικές ώρες) σε σχέση με το 25p της orange (αν δεν κάνω λάθος)

Πόσο μάλλον αν προσθέσεις τα 25p (νομίζω) αν θες να καλέσεις κινητό!

 

Αν δεν θες να κοιτάξεις τις διεθνείς χρεώσεις αλλά μόνο τις τοπικές και αποκλείωντας την virgin που οπως λες ειναι η φθηνότερη, παλι η 02 έχει 50p για πρωινές κλήσεις σε άλλα κινητά, κάτι που το βρίσκω εξωφρενικό! Τόσα έχει και η orange αλλά μπορείς να πάρεις το fixed rates all day που έχει όλη τη μέρα 40p. (όχι ότι αυτό δεν ειναι ακριβό)

Βέβαια δεν θεωρώ πανάκριβη την 02 όσο την Vodafone!

 

Απλά πιστεύω ότι αν θες να μιλάς με Ελλάδα, η σωστή επιλογή είναι η orange λόγω του πρώτου σημείου. Οι περισσότερες κλήσεις που θα θες να κάνεις από κινητό θα είναι σε κινητό ;)

Αν τώρα θες να μιλήσεις πραγματικά φθηνά από σταθερό, υπάρχουν και αλλοι πολύ φθηνότερη τρόποι (απο αγγλικό σταθερό και με κάρτα = 2.6p)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (28 Απρ. 2004 , 20:16)

 

γιατί εξακολουθώ να βρίσκω το 35p για ελλάδα πολύ (για κανονικές ώρες) σε σχέση με το 25p της orange (αν δεν κάνω λάθος)

Πόσο μάλλον αν προσθέσεις τα 25p (νομίζω) αν θες να καλέσεις κινητό!

 

Αν δεν θες να κοιτάξεις τις διεθνείς χρεώσεις αλλά μόνο τις τοπικές και αποκλείωντας την virgin που οπως λες ειναι η φθηνότερη, παλι η 02 έχει 50p για πρωινές κλήσεις σε άλλα κινητά, κάτι που το βρίσκω εξωφρενικό! Τόσα έχει και η orange αλλά μπορείς να πάρεις το fixed rates all day που έχει όλη τη μέρα 40p. (όχι ότι αυτό δεν ειναι ακριβό)

Βέβαια δεν θεωρώ πανάκριβη την 02 όσο την Vodafone!

 

Απλά πιστεύω ότι αν θες να μιλάς με Ελλάδα, η σωστή επιλογή είναι η orange λόγω του πρώτου σημείου. Οι περισσότερες κλήσεις που θα θες να κάνεις από κινητό θα είναι σε κινητό ;)

Αν τώρα θες να μιλήσεις πραγματικά φθηνά από σταθερό, υπάρχουν και αλλοι πολύ φθηνότερη τρόποι (απο αγγλικό σταθερό και με κάρτα = 2.6p)

 

 

Αν παρεις το ανιστοιχο πακετο της Ο2 χωρις peak-offpeak και η Ο2 εχει 40p το λεπτο για κινητα αλλου δικτυου,δες εδω Στις υπολοιπες χρεωσεις ειναι πανω κατω ιδιες,ισως να συμφερει λιγο η Ο2,αλλα δε μπορεις να κανεις σωστη συγκριση γιατι με την Ο2 στην αρχη εχει 25p το λεπτο για τις αλλες κλησεις και μετα τα 3λεπτα οι κλησεις κοστιζουν απο 2 μεχρι 5p.

 

 

Για τις διεθνεις χρεωσεις η orange εχει 25p το λεπτο προς Ελλαδα και 20p το μηνυμα. Η χρεωση των 25p για σταθερα κ κινητα ολη μερα της orange συμφωνω οτι ειναι αρκετα καλη!Σωστα νομιζεις οτι στην Ο2 πρεπει να πληρωσεις 25p επιπλεον το λεπτο οταν καλεις σε Ελληνικο κινητο,δηλαδη peak hours: 35p σταθερο, 60p κινητο. Off peak hours: 10p σταθερο 35p κινητο. Ομως η Ο2 κερδιζει στα μηνυματα που η orange τα χρεωνει 20p, ενω η Ο2 10p(με το intern.calling plan).

 

Προσωπικα για μενα το κινητο ειναι λυση αναγκης,καθως με το σταθερο καλω με 3p σε σταθερα και 14 σε κινητα. Οποτε διαλεξα Ο2 κυριως για το φτηνο μηνυμα σε Ελλαδα,αλλα και τα 10p off peak κ σαββατοκυριακο δεν ειναι ασχημα!

 

 

Για εντος UK λοιπον,οι διαφορες μεταξυ orange-O2 ειναι μιδαμηνες,για να καλεις Ελλαδα συμφερει η orange(γλυτωνεις και το 5λιρο :p ) αλλα για μηνυματα η Ο2.Ο καθενας λοιπον,σκεφτεται συμφωνα με τις αναγκες του και αποφασιζει!

Link to comment
Share on other sites

έτσι!

δεν είχα δει το 02 flat rate ;)

τα sms όντως είναι φθηνότερα σε 02 απλώς επειδή για μένα είναι ασήμαντα (έχω το net για ότι χρειάζομαι, σιγά μην πληρώσω 50 και 100 δρχ για sms!) δεν τα λαμβάνω συχνά υπόψη :o

λοιπόν ας κάνει ο καθένας τις επιλογές του με βάση αυτά που είπαμε και τον επίλογο του ποστ σου :) Εγώ την έκανα πριν από 4 χρόνια (virgin) και ευτυχώς η χρήση του αγγλικού κινητού έρχεται στο τέλος της :rolleyes:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (28 Απρ. 2004 , 21:20)

 

(έχω το net για ότι χρειάζομαι, σιγά μην πληρώσω 50 και 100 δρχ για sms!)

 

Εννοιτε ;)

 

Αλλα ειναι χρησιμο για οταν εισαι εκτος σπιτιου!κατα τ'αλλα νανε καλα το μαικοσμος και το γουεμπτουσμς. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ πάλι θα χρησιμοποιώ το κινητό στην Αγγλία για κλήσεις (εντός Αγγλίας) και για sms (εντός κ εκτός Αγγλίας).

Ποιό δίκτυο με συμφέρει;

Σκεφτόμουν για ο2.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν αλλάξει αυτά που γράφει ο rigasnic οι καλύτερες λύσεις μοιάζουν η Orange και η Virgin.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ontws re gamwto k egw exw meinei me ena numero vodafone enw protimw orange kai anagkastika 8a to krathsw afou prepei na to dwsw se olus mu tus filus protu fygw gia edinburgh to septemvrio.. Mhpws einai kaneis UK twra na mou steilei ena paketo orange re paidia.. Siga mhn einai vevaia, oloi diakopes kanume...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

vevaia an paizei ayto pu zhthsa apey8eias pm etsi?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί μασάς? Απ' ότι ξέρω η φορητότητα αριθμού κρατάει στην Αγγλία πριν καν έρθει εδώ....

 

Πήγαινε εκεί τον Σεπτέμβρη, και πάρε ένα τηλέφωνο (ή πήγαινε σε ένα μαγαζί Οραντζ) και θα σου κανονίσουν να έχεις το ίδιο νούμερο αλλά σε Όραντζ :)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ρωτησω το αλλο. Απο Σεπτεμβριο, θα ειμαι και εγω ενας απο τους χιλιαδες -annualy φοιτητες στην Αγγλια. Ενδιαφερομαι να αγορασω συσκευη, μιας και αυτη που εχω την βαρεθηκα. Η απορια μουειναι η εξης... Να αγορασω συσκευη απο Ελλαδα και να παρω απλα ενα νουμερο απο εκει; Ενδιαφερομαι αρκετα για την 3 (http://www.three.co.uk) αλλα, συμφερει; Ειναι διαδεδομενη στην Αγγλια η θα ειμαι ο μοναδικος που θα εχει; Ασχετα απο αυτο, συμφερει περισσοτερο να παρω συσκευη απο Ελλαδα η απο Αγγλια; Κατι ξερω οτι στις κλοπες Αγγλικων κινητων, το δηλωνεις στην αστυνομια και παιρνεις το ιδιο/αλλο φθηνοτερα;

Τα φωτα σας!

 

Υγ. Ενδιαφερομαι για το 6230!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος swiffer ( 8 Αύγ. 2004 , 17:23)

 

Εγω θελω να ρωτησω το αλλο. Απο Σεπτεμβριο, θα ειμαι και εγω ενας απο τους χιλιαδες -annualy φοιτητες στην Αγγλια. Ενδιαφερομαι να αγορασω συσκευη, μιας και αυτη που εχω την βαρεθηκα. Η απορια μουειναι η εξης... Να αγορασω συσκευη απο Ελλαδα και να παρω απλα ενα νουμερο απο εκει; Ενδιαφερομαι αρκετα για την 3 (http://www.three.co.uk) αλλα, συμφερει; Ειναι διαδεδομενη στην Αγγλια η θα ειμαι ο μοναδικος που θα εχει; Ασχετα απο αυτο, συμφερει περισσοτερο να παρω συσκευη απο Ελλαδα η απο Αγγλια; Κατι ξερω οτι στις κλοπες Αγγλικων κινητων, το δηλωνεις στην αστυνομια και παιρνεις το ιδιο/αλλο φθηνοτερα;

Τα φωτα σας!

 

Υγ. Ενδιαφερομαι για το 6230!

 

 

 

A) H 3 exei dikes ths syskeyes kai to 6230 den nomizo na einai mesa se aytes...

 

b) Nai einai arketa diadedomenh giati, apo syndesh, exei poly fthnes klhseis, kai 3G yphresies...

 

c) Apo Ellada symferei an thn pareis sketh, xoris syndesh. Apo Agglia symferei me syndesh.

 

Endeiktika, to 6230 me nea syndesh T-mobile me mhniaio pagio ~45 Euro to mhna, alla 290 lepta dorean klhseis kai 50 SMS dorean to mhna, sto dinoun 30 Euro...20 lires dhladh.

 

An apofasiseis na kaneis syndesh ta perissotera packs moiazoun, kai kapoies etairies se afhnoun na kaneis customize to pack analoga me to ti 8es na kaneis, posa free lepta ktl...Den afhnoun oles oi etairies syndesh se mh Agglous amesos, alla kapoies afhnoun, frontise to kinhto pou 8es na yparxei sthn analogh etairia :)

 

 

Oso gia to "asfalise to kinhto sou me 7-8 E to mhna kai meta pes oti sto eklepsan", kalo 8a einai na eisai proetoimasmenos na symplhroseis epishmh dhlosh, na exeis martyres kata protimhsh, gia na sou dosoun meta allo free....

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι να παρω το 6230, φυσικα δε θα κανω συνδεση με την 3.

Τι προτεινεις;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Sovjohn ( 5 Αύγ. 2004 , 22:44)

 

Και γιατί μασάς? Απ' ότι ξέρω η φορητότητα αριθμού κρατάει στην Αγγλία πριν καν έρθει εδώ....

 

Πήγαινε εκεί τον Σεπτέμβρη, και πάρε ένα τηλέφωνο (ή πήγαινε σε ένα μαγαζί Οραντζ) και θα σου κανονίσουν να έχεις το ίδιο νούμερο αλλά σε Όραντζ :)

 

 

ginetai ayto stis kartes?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά.

 

(Αν δεν γινόταν, τότε η Virgin Mobile που έχει μόνο κάρτες...θα είχε πρόβλημα :) ).

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μία ερώτηση που προσωπικά θα μου είναι αρκετά χρήσιμη.

Όλες οι εταιρείες έχουν λογαριασμό e-mail που σου στέλνει δωρεάν ειδοποιήσεις όταν σου έρχεται e-mail, έτσι;

Μήπως έχουν έτσι και free sms;(όπως το mycosmos πχ.)

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα απο Λονδίνο (για την ώρα) κι έφερα πίσω το Orange νούμερο που αγόρασα. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος απο την εταιρία.

Δεν είχα πρόβλημα με τα sms ή τις κλήσεις.

Έχει ειδοποίηση χαμένων κλήσεων, email με δωρεάν ειδοποίηση στο κινητό για κάθε νέο εισερχόμενο μήνυμα, αποστολή δωρεάν sms (μόνο προς κινητά Αγγλίας).

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

gnwrizei kaneis , ti proupo8etei to na pareis karta tis three? exei kati poli sumferouses prosfores kata ti gnwmi mou efamiles twn simvolewn tis, xwris na desmeuese me simvolea? en telh , prepei na agoraseis kai siskeui gia na sou dwsoun tin sim? i mporeis na tin pareis xwrista..? kai an ne, gnwrizei kaneis timi klp?
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια φίλη έχει ο2 και μου λέει είναι η καλύτερη (αν και υποψιάζομαι είναι λόγο του ljunberg - είναι χορηγός της Arsenal). Εγώ πάντως όποτε πηγαίνω Λονδίνο βάζω την vodafone μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Οι χρεώσεις είναι λίγο ακριβούτσικες, αλλά αξίζει (όμως δεν πληρώνω εγώ).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
paidia xerei kaneis poso xrewnomai otan stelnw ena mhnyma se kinhto sthn agglia? Xrewnetai kai o paralhpths? Exw cosmote. An eimai se lathos section valte ena link opoios xerei
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ykostarikas (13 Σεπ. 2004 , 02:25)

 

paidia xerei kaneis poso xrewnomai otan stelnw ena mhnyma se kinhto sthn agglia? Xrewnetai kai o paralhpths? Exw cosmote. An eimai se lathos section valte ena link opoios xerei

 

 

Εσυ χρεωνεσαι 2 μηνυματα ο παραληπτης δεν χρεωνεται καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος filippos (21 Αύγ. 2004 , 02:08)

 

Γύρισα απο Λονδίνο (για την ώρα) κι έφερα πίσω το Orange νούμερο που αγόρασα. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος απο την εταιρία.

Δεν είχα πρόβλημα με τα sms ή τις κλήσεις.

Έχει ειδοποίηση χαμένων κλήσεων, email με δωρεάν ειδοποίηση στο κινητό για κάθε νέο εισερχόμενο μήνυμα, αποστολή δωρεάν sms (μόνο προς κινητά Αγγλίας).

 

 

Pws ginetai na apenergopoihsw ton thl/th kai na exw eidopoihsh klhsewn? twra exw eidopoihsh mono otan kapoios parei thl kai den afhsei minima! prospathisa na ton apenergopoihsw me to ##002# alla leei "request denied"

kamia idea?

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...