Jump to content

Student Guide: Καρτοκινητό στην Αγγλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένας φίλος μου πήγε στην Αγγλία για σπουδές. Θέλει καρτοκινητό για να κάνει κλήσεις στην Ελλάδα ( και σε σταθερά και σε κινητά ) . Τι προτείνετε να πάρει; Από όσα διάβασα εδώ μάλλον Orange. Πείτε μου όμως τι ακριβώς θα ζητήσει στο κατάστημα που θα πάει γιατί ούτε εγώ ξέρω τίποτα, ούτε εκείνος :p Επίσης θέλω να μυο φέρει ένα καρτοκινητό από Αγγλία. Ποιες έχουν roaming στην Ελλάδα; Κάθε πότε θέλουν να βάζεις κάρτα για να μην λήξει το νούμερο; Μπορείς με κάποια εταιρία να κάνεις ανανέωση χρόνου μέσω internet; Θέλω καλύτερα κανονικό δίκτυο, όχι virtual. Ειδικά για τον φίλο μου είναι επείγον οπότε πείτε μυο το συντομότερο δυνατό.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 422
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tha paei se ena orange shop, kai tha zhthsei ena noumero "pay as you go", etsi legetai to kartokinhto ths orange. den einai virtual diktyo, exei sxetika kales xrewseis, kai exei synergasia me vodafone sthn ellada. to kathe pote prepei na kaneis ananewsh de to anaferei pouthena, opote de xerw na sou apanthsw. oson afora thn ananewsh mesw internet, sta pay as you go, h ananewsh ginetai mesw swipe cards. einai kartes pou tis dineis sta supermarket kai sta orange shop, tous dineis ena poso kai tous les na sou to perasoun sth grammh, 5,10,20,50£ kai mpainei to poso kateutheian sth grammh sou. mporeis na syndeseis mexri 5 kartes, opote 1 apo autes tha mporei na thn krathsei o filos sou kai na sou kanei ananewsh autos. alla yparxei kai h dynatothta mesw credit card sto site nomizw

http://www.orange.co.uk

an exeis allh aporia PM

sorry an de ta egrapsa swsta alla eimai sth vivliothiki kai prepei na fygw :)

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimangelid (21 Σεπ. 2004 , 19:57)

 

Ένας φίλος μου πήγε στην Αγγλία για σπουδές. Θέλει καρτοκινητό για να κάνει κλήσεις στην Ελλάδα ( και σε σταθερά και σε κινητά ) . Τι προτείνετε να πάρει; Από όσα διάβασα εδώ μάλλον Orange. Πείτε μου όμως τι ακριβώς θα ζητήσει στο κατάστημα που θα πάει γιατί ούτε εγώ ξέρω τίποτα, ούτε εκείνος :p Επίσης θέλω να μυο φέρει ένα καρτοκινητό από Αγγλία. Ποιες έχουν roaming στην Ελλάδα; Κάθε πότε θέλουν να βάζεις κάρτα για να μην λήξει το νούμερο; Μπορείς με κάποια εταιρία να κάνεις ανανέωση χρόνου μέσω internet; Θέλω καλύτερα κανονικό δίκτυο, όχι virtual. Ειδικά για τον φίλο μου είναι επείγον οπότε πείτε μυο το συντομότερο δυνατό.

 

Για τον φιλο σου:

 

Αν κανει μονο κλησεις και δεν στελνει SMS τοτε σιγουρα Orange.Οι τιμες ειναι οι εξης :

 

Κληση Orange- Ελλαδα(ειτε σταθερο ειτε κινητο) = 0.375 Ευρω/min(0.25pence)

 

Μήνυμα Orange -Eλλαδα = 0.30 Ευρω/min (0.20 pence)

 

Οπως βλεπεις το μηνυμα ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ. Δηλαδη καλυτερα να παρεις ενα τηλ παρα να στειλεις μηνυμα.

 

Στην Ο2 (που εχω κι εγω) ισχυουν τα εξης:

 

Κλήση Ο2-Ελλαδα Σταθερο= 0.15 Ευρω/min(0.10pence) αν καλέσεις απο τις 7:30 απογευμα εως τις 7:30 το πρωι και ολο το Σαββατοκυριακο.

 

Κληση Ο2- Ελλαδα Σταθερο= 0.525 Ευρω/min (0.35pence) αν καλεσεις μεταξυ 7:30 το πρωι και 7:30 το απογευμα.

 

Κληση Ο2- Ελλαδα κινητο = 0.525 Ευρω/min (0.35pence) αν καλέσεις απο τις 7:30 απογευμα εως τις 7:30 το πρωι και ολο το Σαββατοκυριακο

 

Κληση Ο2- Ελλαδα κινητο= 0.90 Ευρω/min (0.60pence) αν καλεσεις μεταξυ 7:30 το πρωι και 7:30 το απογευμα.

 

Η αποστολη μηνυματος κοστιζει 0.15 Ευρω(0.10 pence)

 

Για να μπεις σε αυτες τις προνομιακες χρεωσεις της Ο2 πληρωνεις ΜΙΑ φορα(εφαπαξ) 4.99λιρες δηλαδη 7.50 Ευρω.

 

Βεβαια οπως βλεπεις η αποστολη μηνυματων ειναι ασυμφωρη,καλο θα ηταν αν εχει ιντερνετ να χρησιμοποιει το mycosmos.Προσοχη ομως, η Ο2 δεν εχει συνεργασια με την Q-Telecom oποτε δεν θα μπορει να στελνει sms σε Q-Telecom αν διαλεξει O2. Η orange συνεργαζεται και με τα 4 ελληνικα δικτυα. Μονο η Vodafone UK και η Orange εχουν συνεργασια με την Q-Telecom.

Τα πακετα συνδεσης απο μαγαζι σε μαγαζι διαφερουν(οι τιμες τους).

Παρακατω σου λεω τις τιμες των επισημων καταστηματων.

 

O2 Pay as you go SIM card(ετσι θα την ζητησει κιολας) : 9.99λιρες(15Ευρω).

 

Οrange Pay as yoy go SIM pack(ετσι θα το ζητησει επισης): 10λιρες(15Eυρω).

 

αυτο τον καιρο η Ο2 δεν εχει καποια προσφορα. H orange προσφερει 500 δωρεαν μηνυματα καθε σαββατοκυριακο για εξη μηνες :alien: Για κινητα αγγλιας εννοειται. (βεβαια μπορεις και εσυ να εχεις ανοιχτο ενα καρτοκινητο αγγλιας στην Ελλαδα ωστε να σου στελνει καθε σ/κ 500 sms ο φιλος σου :rolleyes: )

Τοσα εγραψα να μη πω και τη δικη μου αποψη? :lol:

 

Θα προτεινα στον φιλο σου να βαλει σταθερο τηλεφωνο. Γιατι?Επειδη αν καλεσεις καποια νουμερα(0844 κλπ) για σταθερο Ελλαδος εχεις χρεωση 1p/min(5 δραχμουλες το λεπτο) και για κινητο 10p/min(50 δραχμουλες το λεπτο).

 

Επισης τωρα ειναι καλη εποχη για να παρει κινητο με συμβολαιο. Μεχρι 30/09 ολες οι εταιριες εχουν φοβερες προσφορες. Να αναφερω αυτη που θα διαλεξω εγω. Συμβολαιο με Orange και 120 λεπτα το μηνα προς ολα τα κινητα + σταθερα Αγγλιας. Για 6 μηνες θα εχω τα διπλασια λεπτα δηλαδη 240. Αυτο κοστιζει 37.5 Ευρω το μηνα(25 λιρες) και παιρνεις δωρο ειτε Κ700 ειτε Ε800 ειτε 6230. Αν θελεις χαμηλοτερη επιδοτηση υπαρχει μια on line προσφορα με 22.5 Ευρω το μηνα(15λιρες) εχεις 120 λεπτα και 30 sms. Ομως δεν ισχυει η προσφορα που διπλασιαζεις τα λεπτα...

 

 

Τωρα για σενα επειδη κουραστηκα να ψαχνω :p απλα ολες οι εταιριες εχουν roaming με ελλαδα. Αν θες βοηθεια για να αποκτησεις μια SIM pm me :)

Link to comment
Share on other sites

ti dikaiologhtika xreiazesai gia na kaneis symbolaio?

apo oti thymamai ena logariasmo trapezhs se UK trapeza. ti allo?

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος swiffer (22 Σεπ. 2004 , 14:46)

 

ti dikaiologhtika xreiazesai gia na kaneis symbolaio?

apo oti thymamai ena logariasmo trapezhs se UK trapeza. ti allo?

 

 

Βλεπω σου αρεσαν οι προσφορες στα συμβολαια :p Χωρις να εχω κανει συμβολαιο,απ΄οτι εχω ακουσει διαβατηριο,τραπεζικο λογαριασμο και ισως αποδεικτικο οτι μενεις στην εστια :)

Link to comment
Share on other sites

ontws auta thelei, alla emena mou zhthsan kai diplwma odhghshs giati to diavathrio den eixe ypografh (les kai to diplwma eixe, alla egw evala otan phga spiti!)

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος swiffer (23 Σεπ. 2004 , 14:34)

 

ontws auta thelei, alla emena mou zhthsan kai diplwma odhghshs giati to diavathrio den eixe ypografh (les kai to diplwma eixe, alla egw evala otan phga spiti!)

 

 

Ειναι τρελοι αυτοι οι Αγγλοι..Βαλε υπογραφη σε ολες σου τις καρτες μη στις κοψουν :D

Link to comment
Share on other sites

kala pou mou to eipes, giati den eixa valei se kamia. mexri kai stis kartes gia top up egrapsa to onoma mou :)

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

O Nrg epikoinonise me tin vodafone agglias kai tou eipan oti prepei na kano mia klisi kathe treis mines gia na min diagrafei o arithmos mou! Opote enimerosa stin agglia tin mitera tou filou mou na mou ferei kartokinito vodafone. An ola pane kala tha to eho sta heria mou tin paraskevi! Sorry gia ta greeklish alla den einai efkolo na grapso ellinika pao edo pou eimai tora.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimangelid (28 Σεπ. 2004 , 13:14)

 

O Nrg epikoinonise me tin vodafone agglias kai tou eipan oti prepei na kano mia klisi kathe treis mines gia na min diagrafei o arithmos mou! Opote enimerosa stin agglia tin mitera tou filou mou na mou ferei kartokinito vodafone. An ola pane kala tha to eho sta heria mou tin paraskevi! Sorry gia ta greeklish alla den einai efkolo na grapso ellinika pao edo pou eimai tora.

 

 

Οπως σου ειχα πει μολις ανεβαινα Αγγλια θα διαβαζα τις οδηγιες.Στις οδηγιες λεει καθε 6 μηνες να κανεις μια ΧΡΕΩΣΙΜΗ κληση. Οποτε στο email ελεγαν βλακειες. Τωρα το χρεωσιμη δεν νομιζω οτι ειναι μεγαλο κακο,μολις απαντησει ο αλλος στη κληση,κλειστο και σιγα το πολυ που θα χρεωθεις. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Re paidia phga proxtes na agorasw ena paketo pay as u go ths 3 me ena nec e616v kai apo 45 lires pou ekane mou zhtousan swnei kai kala alles 30 lires ntabatziliki leei gia na mou asfalisoun to kinhto gia kloph!

Telika den to phra h8ela na psaxtw ligo!

Einai ypoxrewtikh h asfaleia? Mono gia thn 3 h gia oles?

kai ti eidous asfaleia einai ayth? Paw kai tous lew pws mou to klepsane kai mou dinoun allo?

 

thanx gia th boh8eia!

Link to comment
Share on other sites

1η φορα το ακουω να ειναι υποχρεωτικη η ασφαλιση του κινητου. Βλακειες ελεγαν.

 

Αν στο :whistle: "κλεψουν" :cool: κανεις δηλωση στην αστυνομια και σου δεινουν καινουριο. Φυσικα δεν μπορεις να δουλεψεις το κιν στην Αγγλια γιατι θα σε τσακωσουν. Στην Ελλαδα προς το παρον αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg ( 5 Δεκ. 2004 , 03:57)

 

1η φορα το ακουω να ειναι υποχρεωτικη η ασφαλιση του κινητου. Βλακειες ελεγαν.

 

Αν στο :whistle: "κλεψουν" :cool: κανεις δηλωση στην αστυνομια και σου δεινουν καινουριο. Φυσικα δεν μπορεις να δουλεψεις το κιν στην Αγγλια γιατι θα σε τσακωσουν. Στην Ελλαδα προς το παρον αφοβα.

 

 

Einai leei kapoia eggyhsh gia asfaleia klophs h' kati tetoio! To periergo einai oti den anaferetai pou8ena sto site ths 3 kai genikotera pou8ena allou! Akousa epishs oti den exoun enniaia politikh kai ka8e dealer kanei o,ti 8elei!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Georg ( 5 Δεκ. 2004 , 04:05)

 

Einai leei kapoia eggyhsh gia asfaleia klophs h' kati tetoio! To periergo einai oti den anaferetai pou8ena sto site ths 3 kai genikotera pou8ena allou! Akousa epishs oti den exoun enniaia politikh kai ka8e dealer kanei o,ti 8elei!

 

 

Ψαξε σε ενα αλλο dealer τοτε, η ακομα καλυτερα αν υπαρχει καποιο καταστημα της 3 πηγαινε εκει. Στο σαιτ της 3 εχει store locator,βαλε το Post code και θα σου βρει ολους τους dealer στην περιοχη σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg ( 5 Δεκ. 2004 , 04:08)

 

Ψαξε σε ενα αλλο dealer τοτε, η ακομα καλυτερα αν υπαρχει καποιο καταστημα της 3 πηγαινε εκει. Στο σαιτ της 3 εχει store locator,βαλε το Post code και θα σου βρει ολους τους dealer στην περιοχη σου.

 

 

epeidh den eimai egw aytos pou ta agorase alla enas filos mou phge gia 4-5 meres einai arketa pi8ano na ta exei hdh agorasei kai malista me visa!

Paizei sto Londino genikotera otan epistrefeis kati na sou dinoun lefta pisw h' einai opws edw? Na tou pw na ta paei pisw kai na paei se allo dealer! Genika oi dealers tis 3 sto Londino einai polloi? Briskeis eukola h' 8elei psa3imo?

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Georg ( 5 Δεκ. 2004 , 04:13)

 

epeidh den eimai egw aytos pou ta agorase alla enas filos mou phge gia 4-5 meres einai arketa pi8ano na ta exei hdh agorasei kai malista me visa!

Paizei sto Londino genikotera otan epistrefeis kati na sou dinoun lefta pisw h' einai opws edw? Na tou pw na ta paei pisw kai na paei se allo dealer! Genika oi dealers tis 3 sto Londino einai polloi? Briskeis eukola h' 8elei psa3imo?

 

Thanx

 

 

Συνηθως ολες οι εταιριες εχουν 30 day money back guarantee, αρα λογικα θα μπορει να το γυρισει πισω. Σιγουρα ειναι πολλοι πεστου να μπει στο σαιτ της 3 να βρει καποιον αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg ( 5 Δεκ. 2004 , 04:17)

 

Συνηθως ολες οι εταιριες εχουν 30 day money back guarantee, αρα λογικα θα μπορει να το γυρισει πισω. Σιγουρα ειναι πολλοι πεστου να μπει στο σαιτ της 3 να βρει καποιον αλλο.

 

 

Eisai dhladh apolyta sigouros pws h timh einai ayth pou leei sto site ths 3? Ri3e mia matia an 8es na deis pws to grafei... Den exei KAMIA epipleon epibarynsh? Oyte FPA oute psila grammata oute eggyhseis oute tipota? De borw na katalabw ti diaolo einai ayto pou ton ebalan kai plhrwse to malaka! Akous ekei 45 lires to kinhto kai 30 lires h asfaleia!

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Georg ( 5 Δεκ. 2004 , 04:24)

 

Eisai dhladh apolyta sigouros pws h timh einai ayth pou leei sto site ths 3? Ri3e mia matia an 8es na deis pws to grafei... Den exei KAMIA epipleon epibarynsh? Oyte FPA oute psila grammata oute eggyhseis oute tipota? De borw na katalabw ti diaolo einai ayto pou ton ebalan kai plhrwse to malaka! Akous ekei 45 lires to kinhto kai 30 lires h asfaleia!

 

Thanx

 

 

Κοιταξα για το φοβο των ιουδαιων και φυσικα δεν εχει καποιο τετοιο ορο. Μηπως του ζητησαν να αγορασει καμια καρτα χρονου ομιλιας?(top up). Το κινητο οντως κανει 45 Λιρες. Κοιτα αν ειναι 30 λιρες για παντα καλο θα του κανει ας τη κρατησει

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg ( 5 Δεκ. 2004 , 04:30)

 

Κοιταξα για το φοβο των ιουδαιων και φυσικα δεν εχει καποιο τετοιο ορο. Μηπως του ζητησαν να αγορασει καμια καρτα χρονου ομιλιας?(top up). Το κινητο οντως κανει 45 Λιρες. Κοιτα αν ειναι 30 λιρες για παντα καλο θα του κανει ας τη κρατησει

 

 

Ti kalo borei na tou kanei dld? Afou de 8a 3anapaei Agglia pote,gia diakopes phge 4 meres kai eipame na kabatzw8oume!

Pou borei na mas xreiastei ayth h asfaleia?

Ri3e mia matia kai sto http://www.thelink.co.uk

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Από το The Link πήρα το κινητό μου με σύνδεση Ο2.

 

Δεν έχω ιδέα τι ασφάλεια πουλάνε σε κάρτες, ΣΙΓΟΥΡΑ ~ΔΕΝ~ την χρειάζεσαι αν γυρίσει Ελλάδα ο φίλος σου (γιατί αποκλείω το ενδεχόμενο να είναι...ισόβια και άρα να μπορέσει να πει ότι του 'έκλεψαν' το κινητό ακόμα και εδώ) πάντως σε συμβόλαια με το έτσι θέλω ζητάνε 10 λίρες το μήνα για την ασφάλεια τους (κλοπή, ζημιά, απώλεια -σε κάποιες περιπτώσεις- τα πάντα).

 

Στο συμβόλαιο ο πρώτος μήνας είναι δωρεάν χωρίς τις 10 λίρες, και πρέπει να πάω στο τοπικό μαγαζί το συντομότερο να την ακυρώσω γιατί δεν θέλω να την πληρώσω όπως και να χει :)

 

Προσοχή μόνο μήπως τα κινητά που δίνει η 3 είναι κλειδωμένα (μιας και, ακόμα και αν το πάρεις με κάρτα, κάποια 'επιδότηση' σου δίνουν, ως σκέτες συσκευές είναι πάντα ΠΟΛΥ πιο ακριβά στις περισσότερες περιπτώσεις) και αναγκαστείς να το χρησιμοποιήσεις στην Ελλάδα ...6 μήνες μετά, ή να το τρέχεις σε μαγαζιά για ξεκλείδωμα...

 

Για οτιδήποτε άλλο, ρώτα, μιας και ασχολήθηκα πολύ με το θέμα κινητό τον Νοέμβριο.

 

***ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ: Με συμβόλαιο της Ο2 έχετε δωρεάν κλήσεις προς Ελλάδα (από τα δωρεάν λεπτά ομιλίας του κάθε μήνα)? λεπτομέρειες, αν θέλετε, γιατί δεν γίνεται...αυτόματα, με ΡΜ***

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Sovjohn ( 5 Δεκ. 2004 , 04:52)

 

Από το The Link πήρα το κινητό μου με σύνδεση Ο2.

 

Δεν έχω ιδέα τι ασφάλεια πουλάνε σε κάρτες, ΣΙΓΟΥΡΑ ~ΔΕΝ~ την χρειάζεσαι αν γυρίσει Ελλάδα ο φίλος σου (γιατί αποκλείω το ενδεχόμενο να είναι...ισόβια και άρα να μπορέσει να πει ότι του 'έκλεψαν' το κινητό ακόμα και εδώ) πάντως σε συμβόλαια με το έτσι θέλω ζητάνε 10 λίρες το μήνα για την ασφάλεια τους (κλοπή, ζημιά, απώλεια -σε κάποιες περιπτώσεις- τα πάντα).

 

Στο συμβόλαιο ο πρώτος μήνας είναι δωρεάν χωρίς τις 10 λίρες, και πρέπει να πάω στο τοπικό μαγαζί το συντομότερο να την ακυρώσω γιατί δεν θέλω να την πληρώσω όπως και να χει :)

 

Προσοχή μόνο μήπως τα κινητά που δίνει η 3 είναι κλειδωμένα (μιας και, ακόμα και αν το πάρεις με κάρτα, κάποια 'επιδότηση' σου δίνουν, ως σκέτες συσκευές είναι πάντα ΠΟΛΥ πιο ακριβά στις περισσότερες περιπτώσεις) και αναγκαστείς να το χρησιμοποιήσεις στην Ελλάδα ...6 μήνες μετά, ή να το τρέχεις σε μαγαζιά για ξεκλείδωμα...

 

Για οτιδήποτε άλλο, ρώτα, μιας και ασχολήθηκα πολύ με το θέμα κινητό τον Νοέμβριο.

 

***ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ: Με συμβόλαιο της Ο2 έχετε δωρεάν κλήσεις προς Ελλάδα (από τα δωρεάν λεπτά ομιλίας του κάθε μήνα)? λεπτομέρειες, αν θέλετε, γιατί δεν γίνεται...αυτόματα, με ΡΜ***

 

 

Wraia ola ayta alla borei na sou leei pws to kinhto kanei 45 lires kai na mh grafei pou8ena sto site gia asfaleies kai loipes ******es?

Mhpws einai ntabatzilikia tou "the link"? :blink: 8a ton steilw na rwthsei kai sthn 3 ap'oso 3erw einai anoixta kai shmera Kyriakh!

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω από τον Δεκέμβριο αγγλικό καρτοκινητό της Vodafone. Κάνει και δέχεται κλήσεις κανονικά. Για να μην λήξει ο αριθμός πρέπει κάθε 3 μήνες ή να κάνω μια χρεώσιμη κλήση ή να κάνω ανανέωση χρόνου ομιλίας (αυτά τα λένε οι οδηγίες χρήσης του πακέτου). Όμως έχω ένα πρόβλημα που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει. Στο site τους λένε ότι αν έρθει κάποιος στην Ελλάδα με καρτοκινητό Vodafone μπορεί να κάνει roaming και με Vodafone και με TIM και με Cosmote. Απλά με TIM και Cosmote είναι πιο ακριβές οι χρεώσεις. Εγώ όμως μπορώ να συνδεθώ ΜΟΝΟ με την Vodafone. Όταν πάω να συνδεθώ με TIM ή Cosmote βγάζει "Δεν επιτεύχθηκε πρόσβαση". Υπόλοιπο έχω ( 9,63 λίρες ) . Έστειλα e-mail στην Vodafone UK και μετά από 2 μέρες (αφού μου ζήτησαν συγγνώμη που άργησαν να απαντήσουν!!! να τα δουν οι δικές μας αυτά...) μου απάντησαν ότι κανονικά θα έπρεπε να συνδέομαι με όλα τα δίκτυα αλλά μου προτείνουν την Vodafone λόγω των χαμηλότερων χρεώσεων. Τους ξαναέστειλα e-mail και περιμένω απάντηση. Ξέρει κανένας τι παίζει;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Έχω από τον Δεκέμβριο αγγλικό καρτοκινητό της Vodafone. Κάνει και δέχεται κλήσεις κανονικά. Για να μην λήξει ο αριθμός πρέπει κάθε 3 μήνες ή να κάνω μια χρεώσιμη κλήση ή να κάνω ανανέωση χρόνου ομιλίας (αυτά τα λένε οι οδηγίες χρήσης του πακέτου). Όμως έχω ένα πρόβλημα που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει. Στο site τους λένε ότι αν έρθει κάποιος στην Ελλάδα με καρτοκινητό Vodafone μπορεί να κάνει roaming και με Vodafone και με TIM και με Cosmote. Απλά με TIM και Cosmote είναι πιο ακριβές οι χρεώσεις. Εγώ όμως μπορώ να συνδεθώ ΜΟΝΟ με την Vodafone. Όταν πάω να συνδεθώ με TIM ή Cosmote βγάζει "Δεν επιτεύχθηκε πρόσβαση". Υπόλοιπο έχω ( 9,63 λίρες ) . Έστειλα e-mail στην Vodafone UK και μετά από 2 μέρες (αφού μου ζήτησαν συγγνώμη που άργησαν να απαντήσουν!!! να τα δουν οι δικές μας αυτά...) μου απάντησαν ότι κανονικά θα έπρεπε να συνδέομαι με όλα τα δίκτυα αλλά μου προτείνουν την Vodafone λόγω των χαμηλότερων χρεώσεων. Τους ξαναέστειλα e-mail και περιμένω απάντηση. Ξέρει κανένας τι παίζει;

 

Τίποτα; Με την Vodafone UK πάντως δεν κατάφερα να βγάλω άκρη. Θα έπαιρνα τηλέφωνο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω εύκολα τα αγγλικά τους... Μια φορά πήρα να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω για να μην λήξει ο αριθμός μου και δεν καταλάβαινα τι λέγανε...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...