Jump to content

Student Guide: Καρτοκινητό στην Αγγλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάρε ένα από ebay. Έχει πάρα πολλά.

 

Δεν έχω θέμα στο πως να το προμηθευτώ, με ενδιαφέρει να έχει χαμηλό κόστος κτήσης και κυρίως συντήρησης γιατί το θέλω μόνο για εισερχόμενα sms.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • Απαντήσεις 422
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σας.

Ελπιζω να γραφω στο σωστο τοπικ.Θα μετακομισουμε Αγγλια με την μητερα μου τον Αυγουστο και θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας για ποια συνδεση να διαλεξουμε .Η χρηση της θα ειναι για τοπικες συνομιλιες μεταξυ εμου και της μητερας μου κ μερικα τηλ/τα ή μνμτα στην Ελλαδα (αλλα οχι συχνα μιας κ οποιος θελει θα μας καλει).Η περιοχη που θα μεινουμε ειναι eastsussex (eastbourne).Δεν γνωριζω εαν οι συσκευες που εχουμε τωρα στην κατοχη μας θα ειναι συμβατες .Ελπιζω να με διαφωτισετε.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Ελπιζω να γραφω στο σωστο τοπικ.Θα μετακομισουμε Αγγλια με την μητερα μου τον Αυγουστο και θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας για ποια συνδεση να διαλεξουμε .Η χρηση της θα ειναι για τοπικες συνομιλιες μεταξυ εμου και της μητερας μου κ μερικα τηλ/τα ή μνμτα στην Ελλαδα (αλλα οχι συχνα μιας κ οποιος θελει θα μας καλει).Η περιοχη που θα μεινουμε ειναι eastsussex (eastbourne).Δεν γνωριζω εαν οι συσκευες που εχουμε τωρα στην κατοχη μας θα ειναι συμβατες .Ελπιζω να με διαφωτισετε.Ευχαριστω

 

Τα δίκτυα είναι σίγουρο ότι είναι ίδια. Ίδιες μπάντες κλπ κλπ. Δουλεύει σίγουρα. Το τι δίκτυο θα χρησιμοποιήσεις θα σε γελάσω, θα σου πει κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Ελπιζω να γραφω στο σωστο τοπικ.Θα μετακομισουμε Αγγλια με την μητερα μου τον Αυγουστο και θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας για ποια συνδεση να διαλεξουμε .Η χρηση της θα ειναι για τοπικες συνομιλιες μεταξυ εμου και της μητερας μου κ μερικα τηλ/τα ή μνμτα στην Ελλαδα (αλλα οχι συχνα μιας κ οποιος θελει θα μας καλει).Η περιοχη που θα μεινουμε ειναι eastsussex (eastbourne).Δεν γνωριζω εαν οι συσκευες που εχουμε τωρα στην κατοχη μας θα ειναι συμβατες .Ελπιζω να με διαφωτισετε.Ευχαριστω

 

Η φθηνοτερη ειναι η Three (3) UK αν δεν θελεις να κανεις μεγαλη χρηση. Συμβολαιο ειναι αρκετα δυσκολο να μπορεις να κανεις χωρις credit history στην αγγλια, οποτε μαλλον στην αρχη παρε μια καρτα και μετα απο μερικους μηνες κανεις αιτηση και για συμβολαιο.

Οπως ειπα, η καρτα της 3 UK μπαινει σε ολα τα κινητα (πρεπει το κινητο να ειναι τουλαχιστον 3G) και η ελαχιστη ανανεωση ειναι 5 λιρες. Εχει πακετα με λεπτα/σμσ/ΜΒ αν θελεις η αν δεν θελεις πακετα οι βασικες χρεωσεις ειναι 3/2/1, δηλαδη 3 πενες/λεπτο, 2 πενες το μηνυμα και 1 πενα το ΜΒ.

Μπορεις να την παρεις απο ολα τα μαγαζια/supermarket/off licence στην αγγλια, μεσα απο το αεροδρομιο μολις φτασεις ειτε και απο το ebay πριν φτασεις. Η καρτα κοστιζει 1 λιρα να την αγορασεις απο την αγγλια απο μαγαζι. Ειναι δωρεαν αν την αγορασεις απο το σαιτ της Three αλλα θελουν αγγλικη διευθυνση αποστολης. Για αγορα απο ebay δες εδω

http://www.ebay.co.uk/itm/Three-Nano-Micro-Standard-SIM-Card-Pay-As-You-Go-3-Trio-Combi-Multi-UK-3G-4G-/172119544917?hash=item28131fd455:g:7A4AAOSwoBtW1iNL

 

Αλλη μια εταιρεια με καλες χρεωσεις για μεγαλυτερη χρηση ειναι η giffgaff , εδω πιο πολλες πληροφοριες https://www.giffgaff.com/pricing και εδω https://www.giffgaff.com/sim-only-plans

 

Ελπιζω να βοηθησα.

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον θα μετακομισεις απο Αυγουστο, περιμενε να δεις τι θα γινει και με τις χρεωσεις περιαγωγής που καταργούνται στην Ε.Ε. (κι αν θα ισχυσουν βεβαια, λόγω του Brexit).

Απο κει κ περα, giff gaff ειναι καλή και φτηνή και εχει και προνομιακές (αν οχι δωρεάν) κλησεις μεταξύ των χρηστων του δικτυου της.

 

Οπως ειπε και ο αποπάνω, καρτα σιμ αγοραζεις απο παντου στην Αγγλία.

Φροντισε να γνωριζεις τι τυπο σιμ υποστηριζει το κινητο σου μονο (αν κ στις συσκευασίες παρέχουν και τους τρεις τυπους οι περισσοτερες-αν οχι- ολες οι εταρειες).

 

Αν θελεις να εισαι και σιγουρος για την καλυψη δικτυου, μπες στο site καθε εταιρειας κινητης τηλεφωνίας και ψαξε το coverage check. Βλεπεις στο χαρτη τη διαθεσιμοτητα του δικτυου και τις μπαντες για την περιοχη που σε ενδιαφέρει.

 

Συμβολαιο, δυσκολα να κανεις με την πρώτη. Υπαρχουν ομως και τα pay monthly, που ειναι σαν τυπου συμβολαιο, αλλα με μικροτερη διαρκεια ζωής (συνηθως 12μηνο), με decent πακέτα ομως (calls/txt/mb).

 

οι 4 μεγαλες εταιρειες ειναι :

Vodafone, three, O2, EE

Απο κει κ περα η καθεμια δανειζει το δικτυο της και σε ενα σωρο μικροτερες(ας πουμε δοκιμα θυγατρικές) οπως ειναι:

Giff gaff, BT mobile, tesco, virgin, sky mobile, sainsburys, asda, iD, Lebara, Lycamobile, κτλ.

 

Αντε και καλή αρχή σου εύχομαι!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Είμαι από την Αγγλία και συστήνω το δίκτυο της ΕΕ εάν χρησιμοποιούν δεδομένα 4G. Το giffgaff είναι καλό, αλλά είχαν σοβαρά προβλήματα με ρυθμούς ταχύτητας κάτω από 1 Mbps.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι από την Αγγλία και συστήνω το δίκτυο της ΕΕ εάν χρησιμοποιούν δεδομένα 4G. Το giffgaff είναι καλό, αλλά είχαν σοβαρά προβλήματα με ρυθμούς ταχύτητας κάτω από 1 Mbps.

 

Ισχύει,το είδα και στο YouTube.

Προτείνω την 3,γιατί δίνει απεριόριστα δεδομένα.

Απλά δεν έχει 2G δίκτυο.

Και το 3G πιάνει παντού.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλημέρα Παιδια! Εχω αριθμο giff gaff και στην πρωτη κληση που εκανα με χρεωσε 5 λιρες για 1 λεπτο! Κατι εχω κανει λαθος στην επιλογή πακέτου μηπως? Γνωριζει καποιος τι μπορει να εχει παει στραβα? Ή έτσι είναι οι χρεώσεις?
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Έχω πάρει μια SIM giffgaff, στην κινητό που την έβαλα πιάνει κανονικά WIND GR, αλλά όταν πάω να την ενεργοποιησω, εκεί που επιλέγω bundle και βάζω την πιστωτική, δεν μου την περνάει. Θέλει κάρτα της Αγγλίας μόνο;

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει μια SIM giffgaff, στην κινητό που την έβαλα πιάνει κανονικά WIND GR, αλλά όταν πάω να την ενεργοποιησω, εκεί που επιλέγω bundle και βάζω την πιστωτική, δεν μου την περνάει. Θέλει κάρτα της Αγγλίας μόνο;

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Νομιζω δεν το επιτρέπει. Δοκίμασε με Paypal

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να κάνω μια ερώτηση. Επδ σε λίγο καιρό θα πάω Αγγλία και θέλω να πάρω εκεί κάποια καρτοκινητή, υπάρχει κάποιο θέμα αν σε dual έχω μία ελληνική και μία αγγλική ταυτόχρονα;; Αφελής η ερώτηση αλλά για να είμαι σίγουρος.
Link to comment
Share on other sites

Τι ενοοεις? Σε δικαρτο smartphone δουλευει χωρις προβλημα αλλα οταν μιλας στην μια σιμ η αλλη θα ειναι μη προσβασιμη (δηλαδη και οι δυο θα ειναι ενεργεις αλλα οταν μιλας στη μια δεν μπορεις ταυτοχρονα να εχεις κληση και στην αλλη- πολυ λιγα κινητα εχουν αυτη τη δυνατοτητα).

Κατα τα αλλα δες την καρτοκινητη της 3 UK, με χρεωσεις 3 πενες το λεπτο ομιλια, 2 πενες το sms και 1 πενα το MB. Θα σε βολεψει για τις πρωτες μερες μεχρι να δεις τι να κανεις ισως.

 

Αυτο το site θα σε βοηθησει ισως σε αρκετα πραγματα στην αγγλια

https://www.hotukdeals.com/deals/the-hotukdeals-sim-only-deals-thread-all-of-the-cheapest-sim-only-deals-and-free-sim-offers-2481975

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Τι ενοοεις? Σε δικαρτο smartphone δουλευει χωρις προβλημα αλλα οταν μιλας στην μια σιμ η αλλη θα ειναι μη προσβασιμη (δηλαδη και οι δυο θα ειναι ενεργεις αλλα οταν μιλας στη μια δεν μπορεις ταυτοχρονα να εχεις κληση και στην αλλη- πολυ λιγα κινητα εχουν αυτη τη δυνατοτητα).

Κατα τα αλλα δες την καρτοκινητη της 3 UK, με χρεωσεις 3 πενες το λεπτο ομιλια, 2 πενες το sms και 1 πενα το MB. Θα σε βολεψει για τις πρωτες μερες μεχρι να δεις τι να κανεις ισως.

 

Αυτο το site θα σε βοηθησει ισως σε αρκετα πραγματα στην αγγλια

https://www.hotukdeals.com/deals/the-hotukdeals-sim-only-deals-thread-all-of-the-cheapest-sim-only-deals-and-free-sim-offers-2481975

Απλά είχα διαβάσει ότι αν πάρεις sim σε μερικές εταιρίες πχ Lebara που λενε οτι δημιουργούσε θέμα στην ελληνική sim (στο σήμα) στο δίκαρτο.

 

Για εταιρία που λες, ναι έχω δει κάποιες πχ EE, 3UK, Vodafone . Να σε ρωτήσω κάτι αν ξέρεις. Μπορείς να πάρεις μία καρτοκινητή και απλά να αγοράζεις κάποιο προεπιλεγμένο πρόγραμμα κάθε μήνα μέσα απ το αντίστοιχο app πχ (τυχαίο) 200 λεπτα 100 μηνύματα 400mb με δέκα λίρες ή 15 ?

 

Όπως εδώ με τις κοσμοτε, wind, vodafone που έχει πακετάκια στα οποία μεταφέρετε και το υπόλοιπο αν ξαναβάλεις το πρόγραμμα πριν λήξει του προηγούμενου μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά είχα διαβάσει ότι αν πάρεις sim σε μερικές εταιρίες πχ Lebara που λενε οτι δημιουργούσε θέμα στην ελληνική sim (στο σήμα) στο δίκαρτο.

 

Για εταιρία που λες, ναι έχω δει κάποιες πχ EE, 3UK, Vodafone . Να σε ρωτήσω κάτι αν ξέρεις. Μπορείς να πάρεις μία καρτοκινητή και απλά να αγοράζεις κάποιο προεπιλεγμένο πρόγραμμα κάθε μήνα μέσα απ το αντίστοιχο app πχ (τυχαίο) 200 λεπτα 100 μηνύματα 400mb με δέκα λίρες ή 15 ?

 

Όπως εδώ με τις κοσμοτε, wind, vodafone που έχει πακετάκια στα οποία μεταφέρετε και το υπόλοιπο αν ξαναβάλεις το πρόγραμμα πριν λήξει του προηγούμενου μήνα.

 

Κανενα προβλημα, ολες οι εταιρειες εχουν πακετα με 5-10-15 λιρες και μηνιαια διαρκεια, ολες οι πληροφοριες ειναι στο site των εταιρειων

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα, ολες οι εταιρειες εχουν πακετα με 5-10-15 λιρες και μηνιαια διαρκεια, ολες οι πληροφοριες ειναι στο site των εταιρειων

 

Να σαι καλα, ευχαριστώ για την απάντηση γιατί το είχα κάπως μπερδεμένο στο μυαλό μου :up:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Μπορώ να κάνω ανανέωση χρόνου ομιλίας στην ΕΕ ( αγγλικό πακέτο καρτοκινητης) με Ελληνική χρεωστική ή πιστωτική κάρτα; Απο οτι ειδα η ΕΕ δεν εχει Paypal αλλα απο εδω https://www.mobiletopup.co.uk/order μπορώ να ανανεώσω και με paypal. Το έχει κάνει κανείς; Λειτουργει κανονικά η ανανέωση;
.
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν γίνεται αυτό. H Vodafone τρελάθηκε τελείως. 52GB με δεκα λίρες

https://www.vodafone.co.uk/mobile/pay-as-you-go-plans/big-value-bundles#already-with-us

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν γίνεται αυτό. H Vodafone τρελάθηκε τελείως. 52GB με δεκα λίρες

https://www.vodafone.co.uk/mobile/pay-as-you-go-plans/big-value-bundles#already-with-us

 

τελειο μπορεις να χρησιμοποιησεις τον ογκο και στην Ελλαδα; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

τελειο μπορεις να χρησιμοποιησεις τον ογκο και στην Ελλαδα; .

Δεν το γνωρίζω αλλά υποθέτω ναι

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στο live chat και τα 50gb, ισχύουν για χρήση εντός Ευρώπης αλλά δυστυχώς δεν γίνεται rollover με την ενεργοποίηση του ίδιου πακέτου μετά το πέρας της ημερομηνίας
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δεν έχει έρθει κάποιο μήνυμα,

 

.. έχω lyca και giffgaf

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...