Jump to content

Student Guide: Καρτοκινητό στην Αγγλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ταξιδεύω Λονδίνο για 5 μέρες και θέλω internet στο κινητο μου.Ξέρει κανείς να μου υποδείξει κάποιο καρτοκινητό που παρέχει internet (κάποια mb ίσως) και φθηνές κλήσεις για Ελλάδα;

 

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

virgin mobile έχει ένα πακέτο με 30 πένες/ημέρα (25ΜΒ τη μέρα)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 422
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να σε καλά ,ξέρεις μήπως από που μπορώ να την προμηθευτώ;Aεροδρόμιο ίσως;

 

Μπορώ να κάνω και κλήσεις με κάποιες μονάδες ίσως;

 

σε ευχαριστώ πολύ .

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλά ,ξέρεις μήπως από που μπορώ να την προμηθευτώ;Aεροδρόμιο ίσως;

 

Μπορώ να κάνω και κλήσεις με κάποιες μονάδες ίσως;

 

σε ευχαριστώ πολύ .

 

 

Πόσο στοιχίζει ένα καινούριο νούμερο;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο στοιχίζει ένα καινούριο νούμερο;

 

Φθηνά έχουν, κάνε αναζήτηση στο ebay για virgin mobile sim card

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι νέος σε αυτό το φόρουμ αν και διαβάζω τα πολύ καλά reviews εδώ και αρκετό καιρό.

 

Πρόσφατα ταξίδεψα στην Αγγλία όπου και έμεινα μία εβδομάδα. Χρησιμοποιήσα το pay as you go πρόγραμμα της Orange με την επωνυμία "Camel". Μιλάς με Ελλάδα με μόλις 5 πένες το λεπτό και το κυριότερο έχοντας πολύ καλή εξυπηρέτηση στα καταστήματα της Orange. Μάλιστα, ένας συνάδελφος ανέφερε ότι 5 λίρες καταναλώθηκαν με υψηλότερο τιμολόγιο από αυτό του Camel, και με συνοπτικές διαδικασίες οι υπάλληλοι της Orange του συμπλήρωσαν 5 λίρες επιπλέον στον pay as you go αριθμό του.

 

Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

 

Φιλικά,

Νίκος

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι νέος σε αυτό το φόρουμ αν και διαβάζω τα πολύ καλά reviews εδώ και αρκετό καιρό.

 

Πρόσφατα ταξίδεψα στην Αγγλία όπου και έμεινα μία εβδομάδα. Χρησιμοποιήσα το pay as you go πρόγραμμα της Orange με την επωνυμία "Camel". Μιλάς με Ελλάδα με μόλις 5 πένες το λεπτό και το κυριότερο έχοντας πολύ καλή εξυπηρέτηση στα καταστήματα της Orange. Μάλιστα, ένας συνάδελφος ανέφερε ότι 5 λίρες καταναλώθηκαν με υψηλότερο τιμολόγιο από αυτό του Camel, και με συνοπτικές διαδικασίες οι υπάλληλοι της Orange του συμπλήρωσαν 5 λίρες επιπλέον στον pay as you go αριθμό του.

 

Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

 

Φιλικά,

Νίκος

 

Για την ακρίβεια μιλάς προς Ελλάδα με 10p προς σταθερά και 20p προς κινητα. Δεν παύει να είναι οικονομικό πακέτο, αν καλούνται κυρίως σταθερά Ελλάδας. Γενικά θέλει ψάξιμο. καθώς στο Ηνωμένο Βασίλειο υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές. Πολύ καλές προτάσεις είναι και αυτές των δύο μεγάλων σούπερ μάρκετ Tesco και Asda με το τελευταίο να έχει συνολικά τις χαμηλότερες χρεώσεις καρτοκινητού για κλήσεις προς όλους τους προορισμούς εντός της ίδιας χώρας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια μιλάς προς Ελλάδα με 10p προς σταθερά και 20p προς κινητα. Δεν παύει να είναι οικονομικό πακέτο, αν καλούνται κυρίως σταθερά Ελλάδας. Γενικά θέλει ψάξιμο. καθώς στο Ηνωμένο Βασίλειο υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές. Πολύ καλές προτάσεις είναι και αυτές των δύο μεγάλων σούπερ μάρκετ Tesco και Asda με το τελευταίο να έχει συνολικά τις χαμηλότερες χρεώσεις καρτοκινητού για κλήσεις προς όλους τους προορισμούς εντός της ίδιας χώρας.

 

Για την ακρίβεια μιλάς με 5p με σταθερά και με 10p με κινητά στην Ελλάδα...

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια μιλάς με 5p με σταθερά και με 10p με κινητά στην Ελλάδα...

 

Σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο του επίσημου site (σύνδεσμος: πατάς κάτω δεξιά more about camel) της εταιρείας, η χρέωση είναι αυτή που ανέφερα.

 

Χρέωση 5p ισχύει για τα σταθερά λίγων συγκεκριμένων χωρών (πχ Γαλλία, Ιρλανδία κ.α.).

 

Μην σε παρασύρει το διαφημιστικό τρυκ «από 5p»

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο του επίσημου site (σύνδεσμος: πατάς κάτω δεξιά more about camel) της εταιρείας, η χρέωση είναι αυτή που ανέφερα.

 

Χρέωση 5p ισχύει για τα σταθερά λίγων συγκεκριμένων χωρών (πχ Γαλλία, Ιρλανδία κ.α.).

 

Μην σε παρασύρει το διαφημιστικό τρυκ «από 5p»

 

Δεν με παρασύρει τίποτα. Πριν από 5 μέρες χρησιμοποιούσα το συγκεκριμένο πακέτο και ξέρω τι μου χρέωναν με ένα απλό τσεκάρισμα στο voice service του 453...:D

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

Δεν με παρασύρει τίποτα. Πριν από 5 μέρες χρησιμοποιούσα το συγκεκριμένο πακέτο και ξέρω τι μου χρέωναν με ένα απλό τσεκάρισμα στο voice service του 453...:D

 

Τότε ίσως να έπεσες σε κάποια προσφορά, αν ήταν έτσι δυστυχώς δεν ισχύει πια. Οικονομικές χρεώσεις για Ελλάδα παρέχει η καρτοκινητή lebara mobile καθώς και η lyca mobile με 4p προς σταθερά και 15p προς κινητά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην Αγγλία εδώ και 4 χρόνια. Όταν είχα προτοφτάσει πριν 4 χρόνια για 2 περίπου μήνες + δεν έκανα τον κόπο να βάλω αγγλικό νούμερο και χρησιμοποιούσα την ελληνική μου σύδενση cosmote! Περιττό να σας πω ότι οι λογαριασμοί ήρθαν 1200 ευρώ ο πρώτος (2μηνο αν θυμάμαι καλά) και ο δεύτερος ενώ είχα μπεί ήδη σε χρήση αγγλικού αριθμού 600. Οπότε είναι καλό να το αλλάξετε όσο πιο γρήγορα μπορείτε ειδικά τώρα που υπάρχει και η κρίση!

Καλό όμως θα ήταν να μη βιαστείτε και τόσο πολύ ώστε να αγοράσετε νούμερο κατευθείαν από το αεροδρόμι ογια παράδειγμα. Την ημέρα που θα φτάσετε στο πανεπηστήμιο..αντί για τα κλασσικά stands των κομματικών παρατάξεων που έχετε συναντήσει στα ελληνικά θα βρείτε τα αντίστοιχα εταιριών κινητής τηλεφωνίας, σταθερής αλλα και Internet και καλωδιακης τηλεόρασης! έκει θα πετύχετε τις καλύτερες προσφορές τις οποίες κιόλας μπορείτε να φέρετε στα μέτρα σας. Για παράδειγμα η O2 στα student καρτοκινητά της με κάθε ανενέωση χρόνου ομιλίας μπορεί να δώσει μέχρι και 3 ώρες κλήσεις στο εξωτερικό (ανεξαρτήτου χώρας) και μέχρι 500 sms. Αναφέρω της O2 γιατί εμένα μου φάνηκε το πιο χρήσιμο από όλα, και επίσης έχει τέλεια κάλυψη σαν δίκτυο! Γνώμη μου είναι να μην μπλέξετε με συμβόλαιο όσο δελεαστικές και αν ακούγονται οι προσφορές θα δείτε στη φοιτητική ζωή σας ότι οι 40 λίρες που δίνετε το μήνα για το 18μηνο συμβόλαιο σας θα ήταν πολύ πιο χρήσιμες μέσα στην τσέπη σας παρά στους κλέφτες που σας δελέασαν με μια ακριβή συσκευή που για αυτούς δεν κοστίζει τίποτα.

 

Επίσης αν θέλετε όντως να κάνετε συμβόλαιο να είστε σίγουροι ότι έχετε διαβατήριο και δεν πετάτε με ταυτότητα όπως εγώ, γιατί δεν δέχονται την ταυτότητα (που ακούστηκε, να την δέχονται στα αεροδρόμια και όχι στα καταστήματα). Επίσης θα χρειαστέιτε σίγουρα αγγλικό τραπεζικό λογαριασμό, ο οποίος φαίνεται να έχει κίνηση και δοσοληψίες γιατί κάνουν έναν έλεγχο, (credit check) και αν ο έλεγχος σας απορύψει θα μπορέσετε να κάνετε αίτηση μετά απο 6 μήνες στο συγκεκριμένο δίκτυο.

 

Αυτά τα λίγα για τώρα μιας και πήρε τυχαία το μάτι μου το συγκεκριμένο thread. Καλό ταξίδι και όσο άσχημα κι αν σας φαίνετε στην αρχή η Αγγλία να είστε σίγουροι ότι με τον καιρό δεν θα την αλλάζετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν παιδιά το Σεπτέμβρη πάω Αγγλία για σπουδές. Ξέρετε με ποιο τρόπο μπορώ να μιλάω φθηνά με κινητό στην Ελλάδα ? (Διάβασα για καρτοκινητή κια συμβόλαιο που λέτε). Αλλά έχω κάποιες απορίες

 

1) Αν όταν πάω στην Αγγλία και πάρω μία καρτοκινητή και στείλω και σε ένα πρόσωπο στην Ελλάδα μία τέτοια sim (αγγλική καρτοκινητή) θα μπορώ να μιλάω πιο οικονομικά από ότι όταν θα παίρνω από αγγλικό καρτοκινητό (πχ orange, o2, κτλ) σε ελληνικό κινητό ?

 

2) Σκεφτόμουν να κάνω συμβόλαιο με internet στην Αγγλία και να μιλάω μέσω skype σε ελληνικό κινητό (σε skype θα καλώ, γιατί το ελληνικό κινητό θα έχει πρόγραμμα συμβολαίου με internet), αλλά δε ξέρω τι γίνεται με την ογκοχρέωση. Αν μιλάω μέσω skype σε skype (από Αγγλία στην Ελλάδα) πόσα MB θα καταναλώνω περίπου από τοπ συμβόλαιο που θα έχω? Μία μέση τιμή ρωτώ αν το έχετε μετρήσει.

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το Σεπτέμβρη πάω Αγγλία για σπουδές. Ξέρετε με ποιο τρόπο μπορώ να μιλάω φθηνά με κινητό στην Ελλάδα ? (Διάβασα για καρτοκινητή κια συμβόλαιο που λέτε). Αλλά έχω κάποιες απορίες

 

1) Αν όταν πάω στην Αγγλία και πάρω μία καρτοκινητή και στείλω και σε ένα πρόσωπο στην Ελλάδα μία τέτοια sim (αγγλική καρτοκινητή) θα μπορώ να μιλάω πιο οικονομικά από ότι όταν θα παίρνω από αγγλικό καρτοκινητό (πχ orange, o2, κτλ) σε ελληνικό κινητό ?

 

Δεν θα χρεώνεται με εισερχόμενο roaming το πρόσωπο στην Ελλάδα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χρεώνεται με εισερχόμενο roaming το πρόσωπο στην Ελλάδα;

 

Δεν το γνωρίζω. Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχει μία καρτοκινητή η οποία είναι πολύ οικονομική όταν 2 άτομα έχουν την ίδια καρτοκινητή και βρίσκονται σε διαφορετικές χώρες. Αλλά δε θυμάμαι που.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χρεώνεται με εισερχόμενο roaming το πρόσωπο στην Ελλάδα;

 

Δεν μπορεί να γίνει αυτό που λέτε παιδιά ..

θα χρεώνεται κανονικά και με το νόμο, roaming ..

για το μόνο που συμφέρει (και μόνο εσένα που θα είσαι στην Αγγλία) είναι για να στέλνεις sms... Το άτομο που θα τα λαμβάνει .. θα πρέπει, να σου απαντάει από το ελληνικό του, στο ελληνικό σου ... και πάει λέγοντας ...

 

Για skype-τηλέφωνο, δεν γνωρίζω ... τι παίζει .. ωστόσο υπάρχει το skype στον υπολογιστή που είναι και τζάμπα .. !! (αν έχει και το πρόσωπο iphone ή ipod touch, τότε ακόμα καλύτερα, θα μπορεί με την εφαρμογή skype, να σου μιλάει όπου υπάρχει wi-fi .. - αυτή την περίοδο είναι δωρεάν κι όταν είσαι με 3g(αναφερόμενοι σε iPhone), αλλά θα αρχίσει να χρεώνεται σύντομα.. οπότε ας μείνουμε στη δωρεάν λύση του wi-fi που προσφέρεται και με ένα ipod touch). το ίδιο φυσικά ισχύει και για σένα, είτε με iphone ή ipod touch.. (όταν δεν βρίσκεσαι στον υπολογιστή) θα μπορείς να έχεις δωρεάν συνομιλία .. (Επίσης, σκέψου και το άλλο, ότι στην Αγγλία, τα περισσότερα σημεία, έχουν wi-fi, κι αν κρίνω κι από το πρώτο σου μήνυμα, όλα τα campus σε όλη τη χώρα, προσφέρουν wi-fi .. οπότε θα είσαι καλυμμένος κι έτσι ...)

 

εγώ πάντως έχω Vodafone Europe στο συμβόλαιό μου, που σημαίνει ότι μπορεί οποιοσδήποτε να με καλεί από Ελλάδα, Εγώ, πληρώνοντας ένα πάγιο (γύρω στα 20 ευρώ, σίγουρα πιο κάτω, απλά δεν θυμάμαι ακριβώς) .. έχω απεριόριστες εισερχόμενες κλήσεις .. όσοι με καλούν από Ελλάδα, απλά χρεώνονται σαν να καλούσαν κινητό που βρίσκεται Ελλάδα, αν και μπορείς να βάλεις εκείνους τους αριθμούς που θα σε καλούν πιο συχνά να κάνουν ένα πρόγραμμα με απεριόριστα προς ένα αριθμό (το δικό σου) κι έτσι να γλιτώσετε την πολύ βαβούρα και το μπλέξιμο με τις σιμ .. (αν δεν το κατάλαβες, πες μου να στο εξηγήσω)

 

Έχε υπόψιν σου, ότι για να αποκτήσεις συμβόλαιο στην Αγγλία, τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα, όσο νομίζεις... μιας και θα πρέπει να έχεις κάποια minimum "προυπηρεσία" επί αγγλικού εδάφους .. εκτός κι αν διατίθεσαι να δώσεις σε κάποιες εταιρίες (αν στο επιτρέψουν βέβαια) deposit (εγγύηση) γύρω στις £500!!!

(συνήθεις προυποθέσεις για συμβόλαιο : λογαριασμό σε αγγλική τράπεζα, διεύθυνση τα τελευταία 3 χρόνια, και credit check..) ...

Παραθυράκια υπάρχουν .. όπως π.χ. εκείνη η λύση της monthy sim, αλλά θέλει ψάξιμο αρκετό, ωστόσο πάλι δεν θα σε καλύπτει για συνομιλίες με Ελλάδα ...

 

Σίγουρα, υπάρχουν κάποιες εταιρίες, που προσφέρουν οικονομικές λύσεις, με κάποιες ιδιαίτερες sim που προσφέρουν, κάποιες εταιρίες άγνωστες στο ευρύ κοινό .. αλλά μην περιμένεις να σου προσφέρουν τίποτα πέρα από το βασικό ... κλήσεις ...

 

Σκέψου τα όλα αυτά και στάθμισέ τα .. γιατί το πιο λογικό είναι να κυκλοφορείς με 2 συσκευές .. ανά χείρας ..

Edited by mariel19

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

mariel19 αυτό για το Vodafone Europe το γνωρίζω. Αυτό που δε γνωρίζω είναι ότι, εσύ με το Vodafone Europe μπορείς να πάρεις ελληνικό νούμερο κινητό ? Κι αν ναι, τι γίνεται με το θέμα των χρεώσεων των κλήσεων αυτών?

 

Πριν μιλούσα για skype to skype κλήση. Δηλαδή 2 smartphones (όχι απαραίτητα iphone) με σύνδεση στο internet 3G. Γίνεται και επιτρέπονται τα internet calls.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εγώ πάντως έχω Vodafone Europe στο συμβόλαιό μου, που σημαίνει ότι μπορεί οποιοσδήποτε να με καλεί από Ελλάδα, Εγώ, πληρώνοντας ένα πάγιο (γύρω στα 20 ευρώ, σίγουρα πιο κάτω, απλά δεν θυμάμαι ακριβώς) .. έχω απεριόριστες εισερχόμενες κλήσεις .. όσοι με καλούν από Ελλάδα, απλά χρεώνονται σαν να καλούσαν κινητό που βρίσκεται Ελλάδα, αν και μπορείς να βάλεις εκείνους τους αριθμούς που θα σε καλούν πιο συχνά να κάνουν ένα πρόγραμμα με απεριόριστα προς ένα αριθμό (το δικό σου) κι έτσι να γλιτώσετε την πολύ βαβούρα και το μπλέξιμο με τις σιμ .. (αν δεν το κατάλαβες, πες μου να στο εξηγήσω)

 

Νομίζω ότι έχεις μπερδέψει κάτι. Δεν χρειάζεται κάποιο ειδικό -πρόσθετο- πακέτο για να γίνει αυτό! Όποιος καλεί προς κινητό που βρίσκεται σε περιαγωγή, χρεώνεται πάντα ως κλήση προς εθνικό κινητό. Ο καλούμενος είναι αυτός που χρεώνεται επιπλέον για τη περιαγωγή. Μήπως το πακέτο αυτό σημαίνει ότι εσύ δεν χρεώνεσαι για τις εισερχόμενες;

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχεις μπερδέψει κάτι. Δεν χρειάζεται κάποιο ειδικό -πρόσθετο- πακέτο για να γίνει αυτό! Όποιος καλεί προς κινητό που βρίσκεται σε περιαγωγή, χρεώνεται πάντα ως κλήση προς εθνικό κινητό. Ο καλούμενος είναι αυτός που χρεώνεται επιπλέον για τη περιαγωγή. Μήπως το πακέτο αυτό σημαίνει ότι εσύ δεν χρεώνεσαι για τις εισερχόμενες;

 

 

Εγώ που πήγα ρώτησα σε Vodafone shop μου είπαν ότι με το πρόγραμμα Europe (που για να το βάλεις πρέπει να έχεις ήδη συμβόλαio) δε θα χρεώνεσαι τις εισερχόμενες κλήσεις που θα σου κάνουν από Ελλάδα (δεν πληρώνεις περιαγωγή). Θα χρεώνεσαι ΜΟΝΟ όταν θα παίρνεις τηλέφωνο στην Ελλάδα, ενώ εσύ θα βρίσκεσαι στο εξωτερικό, με κόστος εθνικής κλήσης. Επίσης, αυτοί που θα σε παίρνουν από Ελλάδα θα χρεώνονται με κόστος εθνικής κλήσης (αν έχουν δωρέαν λεπτά με το μηνιαίο πάγιό τους, τότε καταναλώνουν πρώτα αυτά και μετά χρεώνονται extra ως εθνική κλήση). Όποιος είναι εξωτερικό κι έχει το Europe τότε τα δωρεάν λεπτά που έχει κάθε μήνα από το πάγιό του, τα χάνει (δε μπορεί να τα χρησιμοποιήσει στο εξωτερικό). Τις κλήσεις θα τις χρεώνεται. Περιαγωγή δεν πληρώνει κανένας σε καμία περίπτωση.

 

Εμένα έτσι μου είπαν.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έχω Vodafone Europe στο συμβόλαιό μου, που σημαίνει ότι μπορεί οποιοσδήποτε να με καλεί από Ελλάδα, Εγώ, πληρώνοντας ένα πάγιο (γύρω στα 20 ευρώ, σίγουρα πιο κάτω, απλά δεν θυμάμαι ακριβώς) .. έχω απεριόριστες εισερχόμενες κλήσεις .. όσοι με καλούν από Ελλάδα, απλά χρεώνονται σαν να καλούσαν κινητό που βρίσκεται Ελλάδα, αν και μπορείς να βάλεις εκείνους τους αριθμούς που θα σε καλούν πιο συχνά να κάνουν ένα πρόγραμμα με απεριόριστα προς ένα αριθμό (το δικό σου) κι έτσι να γλιτώσετε την πολύ βαβούρα και το μπλέξιμο με τις σιμ .. (αν δεν το κατάλαβες, πες μου να στο εξηγήσω)

 

Μηπως μπορεις να διευκρινησεις τι ακριβως εννοεις; Πως μπορει για παραδειγμα ενας ελληνικος αριθμος εδω να εχει απεριοριστα με εμενα στην αγγλια;

 

Εγώ που πήγα ρώτησα σε Vodafone shop μου είπαν ότι με το πρόγραμμα Europe (που για να το βάλεις πρέπει να έχεις ήδη συμβόλαio) δε θα χρεώνεσαι τις εισερχόμενες κλήσεις που θα σου κάνουν από Ελλάδα (δεν πληρώνεις περιαγωγή). Θα χρεώνεσαι ΜΟΝΟ όταν θα παίρνεις τηλέφωνο στην Ελλάδα, ενώ εσύ θα βρίσκεσαι στο εξωτερικό, με κόστος εθνικής κλήσης. Επίσης, αυτοί που θα σε παίρνουν από Ελλάδα θα χρεώνονται με κόστος εθνικής κλήσης (αν έχουν δωρέαν λεπτά με το μηνιαίο πάγιό τους, τότε καταναλώνουν πρώτα αυτά και μετά χρεώνονται extra ως εθνική κλήση). Όποιος είναι εξωτερικό κι έχει το Europe τότε τα δωρεάν λεπτά που έχει κάθε μήνα από το πάγιό του, τα χάνει (δε μπορεί να τα χρησιμοποιήσει στο εξωτερικό). Τις κλήσεις θα τις χρεώνεται. Περιαγωγή δεν πληρώνει κανένας σε καμία περίπτωση.

 

Εμένα έτσι μου είπαν.

 

Μηπως θα μπορουσες να δωσεις λιγο παραπανω πληροφοριες για το προγραμμα europe? Εγω πχ δεν εχω συνδεση vodafone, ποιο ειναι το ελαχιστο δυνατον προγραμμα που μπορω να κανω για να ενσωματωσω το europe; Επισης εισαι σιγουρος πως απο Ελλαδα μπορει καποιος να σε παρει με τα δωρεαν λεπτα του; Δηλαδη αν για παραδειγμα εχει καποιος εδω ενα cu με 500 λεπτα μπορει να με παρει με αυτα χωρις να χρεωθει ουτε αυτος ουτε εγω; Ακομα απο σταθερα που εχουν δωρεαν λεπτα τι ισχυει; Γιατι πχ εχω εδω στην Ελλαδα μια ωρα δωρεαν προς κινητα απο σταθερο forthnet, αυτο θα ισχυει για να με παρει η μητερα μου στην Αγγλια;

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα οπως σου ειπα και στο αλλο θεμα εδω στο καταστημα Ηρακλειου που πηγα ηταν τελειως στουρναρια και δεν ηξεραν τιποτα!

Edited by Dragonheart
Προσθηκη παραθεσης
Link to comment
Share on other sites

Dragonheart, εγώ πήγα ρώτησα για το Europe της Vodafone, σε Vodafone shop. Σου το ξαναλέω ότι δεν έχω προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο πρόγραμμα, θα σου πω ότι μου είπαν στο κατάστημα Vodafone. Λοιπόν,

 

α) Το Europe μπορείς να το βάλεις, ενώ είσαι συμδρομητής με οποιοδήποτε πρόγραμμα συμβολαίου Vodafone. Αυτό τον καιρό, πρέπει να υπάρχει μία προσφορά (εμπορικά διαθέσιμη), η οποία έχει πάγιο με 10 € το μήνα, και σου δίνει απεριόριστη ομιλία (και sms) προς όλα τα κινητά Vodafone (δε σου δίνει τίποτα άλλο). Αν δεν είναι ακόμα εμπορικά διαθέσιμη, τότε το χαμηλότερο πάγιο είναι 15 € το μήνα. Αν μπεις και στο site της Vodafone, τα αναφέρει όλα αυτά. Το Europe μπορείς να το συνδυάσεις με ένα από τα παραπάνω προγράμματα.

 

β) Το Europe σου προσφέρει δωρεάν ΟΛΕΣ τις εισερχομένες κλήσεις, ενώ είσαι στο εξωτερικό. Δηλαδή, δεν πληρώνετε περιαγωγή ούτε εσύ ούτε ο άλλος που θα σε καλέι από Ελλάδα. Επίσης, το Europe, σου προσφέρει τη δυνατότητα, ενω θα είσαι στο εξωτερικό, να καλείς Ελλάδα με κόστος εθνικής κλήσης. Και πάλι δεν πληρώνει κανένας περιαγωγή. Όμως, τα δωρεάν λεπτά του παγίου σου δε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις όταν θα είσαι στο εξωτερικό.

 

γ) Αν κάποιος έχει απεριόριστη ομιλία προς Vodafone (είτε έχει Vodafone card unlimited προς Vodafone, είτε πρόγραμμα συμβολαίου με απεριόριστη ομιλία προς Vodafone) και παίρνει εσένα που έχει το Europe και είσαι Αγγλία, τότε καταναλώνει πρώτα τα δωρεάν λεπτά του και μετά χρεώνεται με κόστος εθνικής κλήσης. Αν πάλι σε πάρουν από κινητό άλλης εταιρείας ή σταθερό, τότε θα χρεωθούν με κόστος εθνικής κλήσης. (για cu δε γνωρίζω)

 

δ) Τώρα αν έχεις οποιαδήποτε απορία, πήγαινε σε ένα κατάστημα Vodafone, και πες τους να σου δώσουν το τηλέφωνο εξυπηρέτησης τη Vodafone για συμβόλαια. (Δε θυμάμαι ποιο νούμερο είναι). Και μπες και στο site της Vodafone.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είχα μια orange SIM από τη προηγούμενη season που βρισκόμουν εξωτερικό. Το θέμα είναι ότι κατέφθασα Σκωτία πριν 2 μέρες και παρατήρησα ότι στο αγγλικό μου νούμερο δείχνει No service.

 

Οπότε σκέφτομαι να πάρω καινούριο αριθμό τηλεφώνου.

Υπάρχει κάποιο site που να γράφει αναλυτικά τις χρεώσεις από όλα τα δίκτυα του εξωτερικού?

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο του what's up/cu όπως στην Ελλάδα?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είχα μια orange SIM από τη προηγούμενη season που βρισκόμουν εξωτερικό. Το θέμα είναι ότι κατέφθασα Σκωτία πριν 2 μέρες και παρατήρησα ότι στο αγγλικό μου νούμερο δείχνει No service.

 

Για να κρατήσεις ένα βρετανικό καρτοκινητό στη ζωή συνήθως αρκεί μία χρεώσιμη κίνηση ανά εξάμηνο. Αν περάσουν έξι μήνες χωρίς κάποια χρέωση, ο αριθμός διαγράφεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να κρατήσεις ένα βρετανικό καρτοκινητό στη ζωή συνήθως αρκεί μία χρεώσιμη κίνηση ανά εξάμηνο. Αν περάσουν έξι μήνες χωρίς κάποια χρέωση, ο αριθμός διαγράφεται

 

αυτο πλεον ισχυει για ελαχιστα καρτοκινητα μικρων Virtual Operators

 

περισσοτερα...

 

http://www.prepaidgsm.net/en/uk.html

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

αυτο πλεον ισχυει για ελαχιστα καρτοκινητα μικρων Virtual Operators

 

περισσοτερα...

 

http://www.prepaidgsm.net/en/uk.html

 

Δεν είναι ενημερωμένο το site, στις περισσότερες εταιρείες ισχύει αυτό με το 6μηνο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μετά απο 4 χρόνια ξέθαψα μια κάρτα prepay της orange uk.

λειτουργεί κανονικά, δεν μου διαγράψαν τον λογαριασμό.

Δεν νομίζω να ίσχύει το 6μηνο που γράψατε.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...