Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισκέπτομαι και εγώ το παρόν τόπικ, καθώς έχει προκύψει ένα μεγάλο δίλλημα.

Πριν λίγο καιρό, προτίμησα αντί για iPhone να αγοράσω μια συσκευή android ( συγκεκριμένα το HTC Legend) γιατί πολύ απλά γινόταν πολύ διαφήμιση από πολλούς και είχα την περιέργεια να γνωρίσω και εγώ με την σειρά μου το νέο λειτουργικό. Μετά από 4 μήνες χρήσης του, θεωρώ πως δεν υπερέχει σε κάτι από το ios για μένα.

Θέλω να προχωρήσω σε αγορά του iPhone 4 αλλά με απασχολούν μερικά θεματάκια:

 

- Τα προβλήματα με το σήμα έχουν λυθεί;

- Οι κιτρινίλες στην οθόνη που λέγανε;

- Προβλήματα με το ακουστικό που αντιμετώπισαν κάποιες συσκευές;

 

Και πως μπορώ να καταλάβω εάν δεν πρόκειται για την πρώτη παρτίδα συσκευών όταν πάω να κάνω αγορά;

 

Θα σου απαντήσω αντίστοιχα από το δικό μου iphone:

-Όταν το έχεις στο 2g δεν πέφτει ούτε μια γραμμή.Στο 3g λόγο ευαισθησίας όταν το χέρι καλύβει την κεραία πέφτουν 2 γραμμές και σε όλες τις κλήσεις μου δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

-Οι κιτρινίλες υπήρχαν στην αρχή της κυκλοφορίας σε μερικές συσκευές λόγω της άμεσης μεταφοράς από τα εργοστάσια στα μαγαζιά.Μια κώλα λέει δεν είχε στεγνώσει.

-Κανένα και μάλιστα είναι πολύ δυνατό

Εγώ όταν το πήρα λόγω μετάβασης από ipod touch σε Iphone νόμιζα οτι δε θα χω καν σήμα με τόσα που λέγανε. Τέλος πάντων εγώ το πήρα από τα saturn και μου είπαν καθαρά << ότι πρόβλημα έχει το φέρνεις και παίρνεις άλλο >>. Ελπίζω να σε κατατόπισα και ότι και να πάρεις να το χαρείς;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To θέμα είναι να πάρω κάποια από τις τελευταίες παρτίδες γιατί οι πρώτες είχαν μερικά προβληματάκια.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι να πάρω κάποια από τις τελευταίες παρτίδες γιατί οι πρώτες είχαν μερικά προβληματάκια.

 

Τι να σου πω εγώ που το πήρα από κατάστημα που κάνει μαζικές πωλήσεις πριν ένα μηνά και λογικά δε θα ήταν από τις πρώτες.

Επίσης δεν ξέρεις ότι οι πρώτες είχαν προβλήματα,άλλο πρόγαμα οι φήμες και άλλο η πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει συμβεί ως τώρα σε τρεις φίλους μου που είχαν αγοράσει την συσκευή από τους πρώτους, για αυτό είμαι επιφυλακτικός. Οι επόμενες παρτίδες μου είπαν ότι είναι οκ.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και καλη χρονια,

με πηρανε τηλεφωνο απο την βονταφον και μμου προσφερουνε το IPHONE 4 16GB με 42ε.

δεν ειχα ποτε τετοιου ειδους κινητο και ειπα να το ψαξω λιγο να δω...μπηκα στο φορουμ στο αντιστοιχο thread και πραγματικα χαθηκα....

απο την στιγμη που το παιρνω τι πρεπει να κανω??πως βλεπω την εκδοση του???θα πρεπει να τουκανω αναβαθμιση???και αν ναι μετα χρειαζεται ξεκλειδωμα και jailbreak???χωρις αυτα δεν γινεται δουλεια??πχ δεν θα μπορω να περναω ηχους η να μ στελνουνε θεματα με bluetooth???

εν πασει περιπτωση πειτε μου σας παρακαλω τι πρεπει να κανω και ακομα καλυτερα αν υπαρχει κανεις που μπορει να τα κανει με ενα μικρο αντιτιμο αν γινεται.ευχαριστω

 

αν εισαι απο θεσσαλονικη στο κανω εγω δωρεαν.

Μην δωσεις ουτε ενα ευρω σε κανεναν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει συμβεί ως τώρα σε τρεις φίλους μου που είχαν αγοράσει την συσκευή από τους πρώτους, για αυτό είμαι επιφυλακτικός. Οι επόμενες παρτίδες μου είπαν ότι είναι οκ.

 

Μην ανησυχείς. Θα σου πω μόνο ότι σε τρία apple forum που συμμετέχω, μόνο ένα i4 είχε παρουσιάσει τις κιτρινιλες απο την κολλα.

 

Για το σήμα τα έχουμε πει εκατοντάδες φορές.

Αν βρίσκεσαι σε περιοχή με προβληματικό 3G, θα διαπιστώσεις μόλις το πιάσεις απο το επίμαχο σημείο να πέφτει το σήμα και αν είναι πολυ χάλια να γυρνά σε GSM.

Πρόσεξε όμως να δεις τι ακριβώς συμβαίνει:

Για παράδειγμα στο πατρικό μου δεν είχα 3G με καμια άλλη συσκευη. Με το i4 λόγω της εξωτερικής κεραίας πιάνω μια δυο γραμμουλες όταν το έχω στο τραπέζι.

Λογικό είναι αν το πιάσω απο την ενωση των κεραιών, να χαθεί αυτο το ασθενικο 3G σήμα και να γυρίσει σε gsm.

 

Αυτοί που γέμιζαν το YouTube με βίντεο που έδειχναν το iPhone να χάνει κλήσεις, εκμεταλευονταν τέτοιες καταστάσεις. Κατα την μετάβαση απο 3G σε gsm μεσολαβεί ένα δευτερόλεπτο χωρίς σήμα. Οπότε αν μιλάς εκείνη την στιγμη λογικό να χαθεί η κλήση.

 

Αυτο το εκτός δυκτιου στην Ελλάδα δεν πρόκειται να το δεις πουθενά.

 

Είχα κι εγω τις αμφιβολίες με όλα αυτα που διαβάζαμε το καλοκαίρι και καθυστερησα την αγορα του μέχρι τέλος Οκτωβρίου, αγοράζοντας το καλοκαίρι ένα galaxy s και χάνοντας 200 ευρω τσάμπα απο την μεταπωληση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απο βιντεακια πήγα να τη πατήσω. Έβλεπα αυτο με το σήμα και το galaxy s να ''γυαλιζει'' και έλεγα να το πάρω. Όταν όμως έπιασα και τα δυο στα χέρια μου κατάλαβα ποιο υπερτερεί για εμένα.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απο βιντεακια πήγα να τη πατήσω. Έβλεπα αυτο με το σήμα και το galaxy s να ''γυαλιζει'' και έλεγα να το πάρω. Όταν όμως έπιασα και τα δυο στα χέρια μου κατάλαβα ποιο υπερτερεί για εμένα.

 

Εγω όμως δεν μπορούσα να το πιάσω :lol: γιατί εδω που βρίσκομαι δεν είχε κυκλοφορήσει.

Αν είχα την δυνατότητα να δω απο κοντά κάποιο, φυσικά και δεν θα το σκεπτομουν γιατί γνωρίζω την apple αφου είχα πριν 3G 3GS και το iPad απο τον περασμένο Μάιο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά: από διαθεσιμότητα τι γίνεται με το 4; το βρίσκει κάποιος εύκολα ή δύσκολα και σε ποια εταιρία;
iphone 4 16gb, iPAD2 32gb WIFI
Link to comment
Share on other sites

iOS 4.3 beta 1

Κοινή Χρήση Ίντερνετ WiFi Hotspot

Ο συγχρονισμός των σημειώσεων πλέον γίνεται και με Exchange λογαριασμούς ηλεκτρονικής αλληλογραφίας.

Η γραμματοσειρά στο μενού των πρόσφατων κλήσεων έχει μικρύνει ένα μέγεθος και άλλαξε το εικονίδιο και η αναφορά του Facetime.

Η λειτουργία Airplay υποστηρίζεται πλέον πλήρως από την εφαρμογή Photos τόσο στις φωτογραφίες του camera roll, όσο και στα βίντεο.

Νέο interface στην εφαρμογή App Store του iPhone.

Οι ειδοποιήσεις για SMS μπορούν να χτυπάνε (sic) ως και 10 φορές.

 

 

via via

Αγγελίες στο Buy & Sell μόνο !
Link to comment
Share on other sites

τωρα καταλαβαινω γιατι ηταν πολλοι αυτοι που εβριζαν το iphone!! κατοχος εδω και σχεδον ενα μηνα μολις το εκανα jb ασταματητο κατεβασμα , εφαρμογες , παιχνιδια κλπ κλπ δεν νομιζω να γυρισω ποτε σε καποια αλλη συσκευη. Μπορει καποιος να μ πει καποια εφαρμογη για μετρηση των δεδομενων ιντερνετ με χρηση 3g/gprs χωρις να μετραει απο το wifi ?? το winscp ειναι παρομοιο με το ifiles ??
Link to comment
Share on other sites

τωρα καταλαβαινω γιατι ηταν πολλοι αυτοι που εβριζαν το iphone!! κατοχος εδω και σχεδον ενα μηνα μολις το εκανα jb ασταματητο κατεβασμα , εφαρμογες , παιχνιδια κλπ κλπ δεν νομιζω να γυρισω ποτε σε καποια αλλη συσκευη. Μπορει καποιος να μ πει καποια εφαρμογη για μετρηση των δεδομενων ιντερνετ με χρηση 3g/gprs χωρις να μετραει απο το wifi ?? το winscp ειναι παρομοιο με το ifiles ??

 

εγω εχω αγορασει το datacounter και ειναι φοβερο! παιζει αψογα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα που αναφέρθηκε φοβάμαι το jailbreak παρότι έχω prepaid, όχι τίποτα άλλο αλλά τη φόρτωσα και για λογαριασμούς που έχω...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα που αναφέρθηκε φοβάμαι το jailbreak παρότι έχω prepaid, όχι τίποτα άλλο αλλά τη φόρτωσα και για λογαριασμούς που έχω...:cool:

 

Γιατι το φοβασαι ακριβως?

Απο ποια αποψη σε τρομαζει?

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

τωρα καταλαβαινω γιατι ηταν πολλοι αυτοι που εβριζαν το iphone!! κατοχος εδω και σχεδον ενα μηνα μολις το εκανα jb ασταματητο κατεβασμα , εφαρμογες , παιχνιδια κλπ κλπ δεν νομιζω να γυρισω ποτε σε καποια αλλη συσκευη. Μπορει καποιος να μ πει καποια εφαρμογη για μετρηση των δεδομενων ιντερνετ με χρηση 3g/gprs χωρις να μετραει απο το wifi ?? το winscp ειναι παρομοιο με το ifiles ??

 

Ο ενσωματωμενος μετρητης στις ρυθμισεις->γενικα->χρηση ειναι και πολυ ακριβης και δεν μετραει δεδομενα wifi! :)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος αν και πως μπορουμε φωτογραφιες που εχουμε τραβηξει με το κινητο να τις αρχειοθετησουμε σε καποιους φακελλους ετσι ωστε να μην ειναι χυμα ολες???
Link to comment
Share on other sites

Ο ενσωματωμενος μετρητης στις ρυθμισεις->γενικα->χρηση ειναι και πολυ ακριβης και δεν μετραει δεδομενα wifi! :)

 

δεν αντιλεγω απλα δεν μπορεις να τον μηδενισεις καθε μηνα χωρις να μηδενισεις και τις κλησεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος αν και πως μπορουμε φωτογραφιες που εχουμε τραβηξει με το κινητο να τις αρχειοθετησουμε σε καποιους φακελλους ετσι ωστε να μην ειναι χυμα ολες???

 

Υπάρχει μια πάρα πολύ καλή και απλή εφαρμογή το iphotos στο appstore (ή στο installus :rolleyes: ) που κάνει όσα θες!! :)

 

Στο TomTom πως μπορούμε να διαγράψουμε το ιστορικό? :confused:

 

Επίσης,μπορούμε να περάσουμε τον Ελληνικό χάρτη στον Ευρωπαϊκό?Για να μην έχω 2 εφαρμογές...

Το έψαξα εδώ στο φόρουμ...το έψαξα στο google...αλλά λύση δε βρίσκω... :worry:

 

Γι' αυτά ρε παιδιά καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το φοβασαι ακριβως?

Απο ποια αποψη σε τρομαζει?

 

Πρώτα από το τροποποιημένο ios και μετά από τα sources του cydia αλλά δε βλέπω και τη μεγάλη σταθερότητα στη 4.2.Κατεβάζω πολλές free apps και μερικές με πετάνε έξω αλλά βαριέμαι και να κάνω downgrade για το jailbreak που φοβάμαι με τη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια πάρα πολύ καλή και απλή εφαρμογή το iphotos στο appstore (ή στο installus :rolleyes: ) που κάνει όσα θες!! :)

 

 

 

Γι' αυτά ρε παιδιά καμιά ιδέα?

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, μάλλον πρέπει να πάρω την απόφαση και να αγοράσω το 4αρι.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μήπως εφαρμογή που να συγχρονίζει τις κλήσεις με κάποιο server ετσι ώστε να παίρνεις στατιστικά για το τηλέφωνο σου;
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση.

Φιλος πηρε 4αρι κοσμοτε και το εβαλε καρτα βονταφον συμβολαιο.

Ενω στο νοκια μπαινει κανονικα στο ιντερνετ στο iphone δεν μπαινει με τιποτα,και οταν λεω ιντερνετ εννοω δεδομενα καθολου σε καμια εφαρμογη παρα μονο μεσω wifi.

επειδη ηταν χρηστης οπως και εγω δε πιο παλια μοντελα ξερει καποια πραγματα.

Οι ρυθμισεις οπως ειδα ειναι σωστες.

Φοραει 4.2.1 και δεν ειναι σπασμενο.

Καποια ιδεα?

ευχαριστω

Edited by spireto
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τροποποίηση Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά έπρεπε να πάρει τις ρυθμίσεις αυτόματα. Ας δοκιμάσει να τις βάλει μόνος του.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Κατι τετοια κουλά γινονται και ξεχναμε και αυτα που ξερουμε.

θα το βαλω διπλα σε ενα αλλο να αντιγραψω τις ρυθμισεις.

Ευχαριστω

Edited by spireto
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...