Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το προβλημα ποιο ειναι; Οτι δεν εχει πεσει κατω απο το 100% η μπαταρια; Αν κανεις ελαχιστη χρηση, και εισαι με wifi, μπορει να συμβει. Δοκιμασε να το ζορισεις λιγο αν θες να δεις αν πεφτει.
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οκ τελικα! ξεκολλησε μετα απο 3-4 λεπτα video

 

δεν το ειχα προσεξει απο το πρωι ειχα κανα 2-3 κλησεις και μου φανηκε παραξενο που δεν ειχε πεσει ουτε 1%. επαιξα λιγο αλλα εμεινε εκει.

κανει κακο να το αφηνεις να φορτιζει ολη την νυχτα?

ευχαριστω παντως

Edited by rubber7
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω. Κι εγω ολη νυχτα το αφηνω. Αν εχω καταλαβει, σταματαει καποια στιγμη, ασχετα αν δειχνει την πριζουλα, γιατι μολις του ανοιξω δεδομενα και σημα, βγαζει κεραυνο, μεχρι που γινεται παλι πριζουλα.
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν τοεχουμε στον φορτιστη και το απενεργοποιησουμε συνεχιζει να φορτιζει?
Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν τοεχουμε στον φορτιστη και το απενεργοποιησουμε συνεχιζει να φορτιζει?

 

 

ναι κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά μια ερώτηση κ από μένα.Ο κωδικός του App store που έχεις στο iphone 3GS μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο iphone 4 ή πρέπει να δημιουργήσεις καινούριο? Edited by aleka_gates
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το review της συσκευής μας στο site και είδα μια αναφορά για μια κίτρινηλα σε όλη την οθόνη της συσκευής στο τέλος του review.Επειδή μου φαινετε ότι δεν είναι καταλευκη η δική μου τι να κάνω;Να το πάω απο κεί που το πήρα ή δε θα το δεχτούν;Υπάρχει περίπτωση να στεγνώσει και να φύγει απο Μονή της;Το έχω κάπου στον μήνα τώρα το τηλέφωνο.

 

Πρώτα πρώτα συγκρινε το με κάποιο άλλο i4.

Το λευκό αποτυπώνεται διαφορετικά σε κάποια τηλέφωνα όπως το iPhone είναι πιο θερμό και κιτρινιζει ελάχιστα. Σε αλλα όπως το galaxy s είναι ψυχρό και μπλεδιζει.

Αυτο είναι το φυσιολογικό. Αν όμως στο δικο σου είναι υπερβολικά κίτρινο, όντως είναι πρόβλημα.

Αφου το τσεκαρεις και σιγουρευτεις ότι δεν είναι φυσιολογικό να το πας στο κατάστημα που το αγορασες και να τους βάλεις να το συγκρίνουν με κάποιο άλλο γιατί θα σου λένε είναι φυσιολογικό κλπ.

 

γεια σας παιδια

εχω το 16gb εδω και 10 μερες

ολα κανονικα με τις φορτισεις

τελευταια φορα το φορτισα ανοιχτο εχτεσ την νυχτα και αφησα τον φορτιστη ολη νυχτα με το κινητο

σημερα το πρωι εχουν περασει 4 ωρες με ελαχιστη λειτουργια η μπαταρια ειναι κολλημενη στο 100% και με προγραμμα για ελεγχο μπαταριασ....

του εκανα επανεκκινηση αλλα τα ιδια........

καμια ιδεα?

 

Συμβαίνει πάντα αυτο και με όλες τις συσκευές που πέρασαν απο τα χέρια μου.

Όταν το έχεις σε φόρτιση, με το που δείξει 100% δεν σημαίνει ότι η μπαταρία έχει φορτιστει φουλ.

Αν το αφήσεις περισσότερο γίνεται πραγματικά πλήρη φόρτιση. Όταν αρχίσεις να το δουλεύεις καθυστερεί κάπως να πέσει απο το 100%.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατηρησα το κινητο και εχει μια κουκιδα ασπρη στο σημειο που δειχνει το σημα.

σαν pixel αλλα δεν ειναι καθως φενεται μονο οταν ειναι κλειστη η οθονη. σαν σκονη φέρνει.

το εχω λιγοτερο απο εβδομαδα. λετε να το παω πίσω? δεν ενοχλει πάντος, πρεπει να την ψαξεις για να την βρεις.

το κινητο οταν το πήρα ήταν σφραγισμενο στο κουτι του. εγω το ενεργοποιησα.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά μια ερώτηση κ από μένα.Ο κωδικός του App store που έχεις στο iphone 3GS μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο iphone 4 ή πρέπει να δημιουργήσεις καινούριο?

 

Κανινικα χωρις προβλημα και μαλιστα οτι εχεις κατεβασει με πληρωμη μπορεις να το ξανακατεβασεις δωρεαν με το ιδιο account:)

Link to comment
Share on other sites

Kαλή Χρονιά σε όλους!

Κάτοχος εδώ και 4 μέρες ενός iphone 4 και το σχόλιό μου για το τηλέφωνο: απλά καταπληκτικό.Ο μύθος του "μπελαλίδικου" itunes καταρίφθηκε γρήγορα, το ξενέρωμα με το ξυπνητήρι ξεχάστηκε γρήγορα(ας είναι καλά βέβαια και το εφεδρικό ρολόι) και για να μην μακρηγορώ έχω να λέω τα καλύτερα. Οι απορίες βέβαια πολλές που άλλες φορές εδώ στο forum και άλλες φορές στο google λύνονται.

Η ερώτηση που έχω είναι η εξής: ας υποθέσουμε ότι αγοράζω από το itunes μια εφαρμογή navigation π.χ. navigon ή tomtom, την κατεβάζω και την εγκαθιστώ. Με δεδομένο ότι έχω απενεργοποιήσει τις υπηρεσίες ίντερνετ από την εταιρία κινητής τηλεφωνίας όπου ανήκω, θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω αυτή την εφαρμογή? Με άλλα λόγια απαιτείται σύνδεση ίντερνετ μέσω τηλεφώνου για να λειτουργήσει η εφαρμογή αυτή και να μου δείχνει το δρόμο?

Link to comment
Share on other sites

Kαλή Χρονιά σε όλους!

Κάτοχος εδώ και 4 μέρες ενός iphone 4 και το σχόλιό μου για το τηλέφωνο: απλά καταπληκτικό.Ο μύθος του "μπελαλίδικου" itunes καταρίφθηκε γρήγορα, το ξενέρωμα με το ξυπνητήρι ξεχάστηκε γρήγορα(ας είναι καλά βέβαια και το εφεδρικό ρολόι) και για να μην μακρηγορώ έχω να λέω τα καλύτερα. Οι απορίες βέβαια πολλές που άλλες φορές εδώ στο forum και άλλες φορές στο google λύνονται.

Η ερώτηση που έχω είναι η εξής: ας υποθέσουμε ότι αγοράζω από το itunes μια εφαρμογή navigation π.χ. navigon ή tomtom, την κατεβάζω και την εγκαθιστώ. Με δεδομένο ότι έχω απενεργοποιήσει τις υπηρεσίες ίντερνετ από την εταιρία κινητής τηλεφωνίας όπου ανήκω, θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω αυτή την εφαρμογή? Με άλλα λόγια απαιτείται σύνδεση ίντερνετ μέσω τηλεφώνου για να λειτουργήσει η εφαρμογή αυτή και να μου δείχνει το δρόμο?

μια χαρα θα δουλευει και χωρις Internet. ισως να αργει λιγακι να βρει δορυφόρους. αλλα οχι κατι το σπουδαίο

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θα δουλευει και χωρις Internet. ισως να αργει λιγακι να βρει δορυφόρους. αλλα οχι κατι το σπουδαίο

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Κανινικα χωρις προβλημα και μαλιστα οτι εχεις κατεβασει με πληρωμη μπορεις να το ξανακατεβασεις δωρεαν με το ιδιο account:)

 

Α οκ.Γιατί ένας φίλος μου πήρε το 4 και είχε πρόβλημα με το λογαριασμό του AppStore δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η γνώμη σας ποιος είναι σχετικά με το gps μας είναι απο τα καλητερα που υπάρχουν;Είχα εν n82 με σπασμένο garmin αργουσε πολύ ενώ το iPhone με όλα τα προγραματα που το δοκίμασα απο installous παει σφαίρα και στις στροφές και χωρίς Internet με βρίσκει αμέσως.Ποιο πρόγραμμα να πάρω να το έχω νόμιμα;Διάβασα καλά σχόλια για το navv Greece και κάνει μόνο 10 euro... Edited by inactiveaccount54432
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι πολλές φορές οι χάρτες και οχι τα προγράμματα.

Η πιο σοβαρή λύση είναι το tom-tom.

Όμως για 10 ευρω αξίζει να δοκιμασεις το Navv. 2 πακέτα τσιγάρα είναι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Απο εφαρμογές δε ξέρεις τι να πρωτόδιαλέξεις...

Στις συσκευές η Tom-Tom είναι καλή εταιρία άρα σωστά λες θα αξίζει η εφαρμογη της.

Πάντως να το αναφέρω το navv έχει χάρτες ανανεωμενους απο το καλοκαίρι...Αλλα απο pois δεν ξέρω τι παίζει...

Edited by inactiveaccount54432
Link to comment
Share on other sites

Απο εφαρμογές δε ξέρεις τι να πρωτόδιαλέξεις...

Στις συσκευές η to-Tom είναι καλύ εταιρία άρα σωστά λες θα αξίζει η εφαρμογη της.

Πάντως να το αναφέρω το navv έχει χάρτες ανανεωμενους απο το καλοκαίρι...Αλλα απο pois δεν ξέρω τι παίζει...

 

:lol: Μ' έκανες και το αγόρασα.

 

Φυσικά δεν μπορω να κάνω πραγματική δοκιμή εδω που βρίσκομαι αλλα η στατική δοκιμή του με εξέπληξε ευχάριστα.

 

Δείχνει πολυ καλύτερο απο αλλα ακριβότερα. Πολυ καλη απεικόνιση.

Αν είχαν κάνει διαφανο το πλαίσιο των πληροφοριών που εμφανίζονται στον χάρτη θα ήταν ακόμα καλύτερο.

 

Διαθέτει όλες τις γνωστές ευκολίες, όπως απλουστευμενη προσθήκη σημείου στα αγαπημένα, εισαγωγή με συντεταγμενες, auto zoom, manual zoom κλπ.

 

Οι διαδρομές που επέλεξε στις διευθύνσεις που του ζήτησα ήταν απόλυτα λογικές.

 

Παρόλο που καλύπτεται μεγάλο μέρος της οθόνης πανω και κατω απο τις οδούς, δεν προβληματίζει στον εντοπισμό του σημείου που βρισκόμαστε. Οι ονομασίες των παρακειμενων δρόμων εμφανίζονται την κατάλληλη στιγμη.

Η εκφώνηση είναι επίσης αρκετά καλη και ο ήχος καθαρός και δυνατός.

 

Χρειάζονται δοκιμές σε πραγματική πλοήγηση για να πούμε περισσότερα, αλλα τούλαχιστον αυτα που είδα στις στατικες δοκιμές είναι θετικά σε σχέση με πολλα αλλα πολυ ακριβότερα προγράμματα.

 

Αν δεν σε βάζει ανάποδα σε μονοδρομους και δεν έχει λάθος αριθμησεις οδών είναι ευκαιρία να αποκτήσουν όλοι ένα νόμιμο πρόγραμμα πλοήγησης.

Κοστίζει όσο 2,5 πακέτα τσιγάρα.

 

Δεν μου έδωσε ούτε μια διαδρομή περίεργη, αλλα για να έχουμε πλήρη εικόνα χρειάζονται μέρες πραγματικών δοκίμων.

Εγω θα το χρησιμοποιήσω ελάχιστα αφου βρίσκομαι στο εξωτερικό.

 

Περιμένω απο εσάς να τολμησετε την αγορά του για να δούμε πόσο αξίζει.

Πάντως είναι πολυ καλύτερο απο όλα τα φτηνιαρικα που έχουν παρουσιαστεί κατα καιρούς.

 

Αν αποδειχθεί καλο, δεν θα χάσουν. Η τιμη είναι τόσο χαμηλή που θα το αγοράσουν τούλαχιστον όσοι δεν είναι JB. Και ο χάρτης της Navteq (Ιουνιος 2010) δεν είναι τόσο παλιός αν αναλογιστούμε ότι αλλα φοράνε παλιότερους. Συν ότι όσο ασχολούμαι πάντα προτιμουσα στο iGo8 χάρτες της navteq.

 

Α να μην ξεχάσω: δεν κουράζει καθόλου το i4. Δεν ζεσταθηκε καθόλου στις συνεχόμενες εικονικές πλοηγησεις.

http://184.72.239.143/mu/29821b89-b6c2-c8b9.jpg

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ωραία αφού είναι καλό μάλλον θα το πάρω και εγώ...:happy:

Μερικές εφαρμογές πραγματικά αξίζουν την αγορά τους...

Link to comment
Share on other sites

παίδες κάνω άλλη μια αναφορα σχετικά με navigators/προγράμματα πλοήγησης ελληνιστί...

έχω γράψει κ παλαιότερα για το πόσο καλό είναι το Navigon, τόσο σε Ελλάδα όσο κ σε Ευρώπη... ταχύτατο κ πολύ ακριβές, χωρίς σύνδεση δικτύου... άριστο σε όλα κ με καταπληκτική απεικόνιση...

μετά από ένα ταξίδι στην Ηπειρο στις γιορτές:lol:, όπου δοκίμασα το Navigon δίπλα στο Tom Tom ενός φίλου & συνεπιβάτη (και οι δυο μας με iphone4) έχω να πω πως η απεικό:!:νιση στο Navigon είναι κλάσεις ανώτερη, πιο περιγραφική για το περιβάλλον σου, με περισσότερους επαρχιακούς δρόμους, βοηθάει αρκετά στο να παρακολουθείς το ταξίδι σου κ τις επερχόμενες στροφές ενώ κ τα POIs του (κάμερες που ήθελα να με προειδοποιεί) ήταν άριστα...

κατά τα άλλα, και τα δύο προγράμματα ήταν ακριβή κ ταχύτατα...

ανάμεσα στα δύο ψηφίζω Navigon, με μικρή αλλά ενδιαφέρουσα διαφορά από το ΤomTom...

είναι κ τα μόνα που πραγματικά αξίζουν κ δεν σε οδηγούν σε λάθη κ απροσεξίες (aka επικίνδυνη οδήγηση) λόγω ταχύτητας κ ακρίβειας...

btw, μεγάλη μάπα είναι το Garmin..:rocket: απαράδεκτο.. με τα παραπάνω μου άνοιξαν τα μάτια... απλά πολύ πολύ κατώτερο περιστάσεων κ δυνατοτήτων...

:bow:

να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Ericsson GA628 - Ericsson SH888 - Ericsson T18 - Nokia 3210 - Ericsson R320 - Nokia 6210 -Samsung SGH_E105 - SE K800i - HTC Diamond - Nokia N97 - iPhone4&iPad2 (Apple© & no looking back)

Link to comment
Share on other sites

παίδες κάνω άλλη μια αναφορα σχετικά με navigators/προγράμματα πλοήγησης ελληνιστί...

έχω γράψει κ παλαιότερα για το πόσο καλό είναι το Navigon, τόσο σε Ελλάδα όσο κ σε Ευρώπη... ταχύτατο κ πολύ ακριβές, χωρίς σύνδεση δικτύου... άριστο σε όλα κ με καταπληκτική απεικόνιση...

μετά από ένα ταξίδι στην Ηπειρο στις γιορτές:lol:, όπου δοκίμασα το Navigon δίπλα στο Tom Tom ενός φίλου & συνεπιβάτη (και οι δυο μας με iphone4) έχω να πω πως η απεικό:!:νιση στο Navigon είναι κλάσεις ανώτερη, πιο περιγραφική για το περιβάλλον σου, με περισσότερους επαρχιακούς δρόμους, βοηθάει αρκετά στο να παρακολουθείς το ταξίδι σου κ τις επερχόμενες στροφές ενώ κ τα POIs του (κάμερες που ήθελα να με προειδοποιεί) ήταν άριστα...

κατά τα άλλα, και τα δύο προγράμματα ήταν ακριβή κ ταχύτατα...

ανάμεσα στα δύο ψηφίζω Navigon, με μικρή αλλά ενδιαφέρουσα διαφορά από το ΤomTom...

είναι κ τα μόνα που πραγματικά αξίζουν κ δεν σε οδηγούν σε λάθη κ απροσεξίες (aka επικίνδυνη οδήγηση) λόγω ταχύτητας κ ακρίβειας...

btw, μεγάλη μάπα είναι το Garmin..:rocket: απαράδεκτο.. με τα παραπάνω μου άνοιξαν τα μάτια... απλά πολύ πολύ κατώτερο περιστάσεων κ δυνατοτήτων...

:bow:

 

Δεν ξέρω για τι χωριά μιλάς, πάντος το χωριό μου που έχει σχεδόν 3χιλ. κατοίκους, που είναι δίπλα ακριβώς (κολλημένο) με την Κατερίνη δεν έχει όνομα απο κανέναν δρόμο (εκτός τους 3-4 κύριους). Το TomTom, έχει φυσικά όλους τους δρόμους.

Edited by Street
Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω ασχοληθεί λιγάκι με πλοήγηση.

Κανένας χάρτης δεν είναι τέλειος ειδικά για Ελλάδα γιατί οι πωλήσεις είναι πολυ μικρές και δεν μπορούν οι εταιρείες να κάνουν επιτόπια χαρτογράφηση.

Σε κάποια ο χάρτης τους είναι καλύτερος στην βόρεια Ελλάδα και χαλί; Στην Πελοπόννησο η το αντίστροφο.

Κάποια αλλα αδυνατούν να δώσουν φυσιολογικές διαδρομές και σε πανε απο απίθανα σημεία.

 

Στο Navigon δεν μ αρέσει η απεικόνιση γιατί δείχνει τους δευτερευοντες δρόμους σαν μια γραμμή και κάπου δεν έχεις πλήρη αντίληψη του που ακριβώς βρίσκεσαι. Το έχω δουλέψει κι αυτο, όπως και το iGo my way, Tom Tom, Sygic και κάποια ακόμα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω ασχοληθεί λιγάκι με πλοήγηση.

Κανένας χάρτης δεν είναι τέλειος ειδικά για Ελλάδα γιατί οι πωλήσεις είναι πολυ μικρές και δεν μπορούν οι εταιρείες να κάνουν επιτόπια χαρτογράφηση.

Σε κάποια ο χάρτης τους είναι καλύτερος στην βόρεια Ελλάδα και χαλί; Στην Πελοπόννησο η το αντίστροφο.

Κάποια αλλα αδυνατούν να δώσουν φυσιολογικές διαδρομές και σε πανε απο απίθανα σημεία.

 

Στο Navigon δεν μ αρέσει η απεικόνιση γιατί δείχνει τους δευτερευοντες δρόμους σαν μια γραμμή και κάπου δεν έχεις πλήρη αντίληψη του που ακριβώς βρίσκεσαι. Το έχω δουλέψει κι αυτο, όπως και το iGo my way, Tom Tom, Sygic και κάποια ακόμα.

 

Συμπερασματικά, εσύ ποιο προτείνεις σε κάποιον που θα ταξιδέψει όλη την Ελλάδα? Σε γενικές γραμμές ποιό είναι καλύτερο?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματικά, εσύ ποιο προτείνεις σε κάποιον που θα ταξιδέψει όλη την Ελλάδα? Σε γενικές γραμμές ποιό είναι καλύτερο?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν κάποιος θέλει να διαθέσει κάποια χρήματα και χρησιμοποιει το gps συχνα, θεωρώ ότι η τελευταία έκδοση του Tom Tom αξίζει με το παραπάνω.

Ανέκαθεν είχε το καλύτερο προγράμμα αλλα οι χάρτες που χρησιμοποιούσε για Ελλάδα είχαν λάθη.

Με τον τελευταίο χαρτη λύθηκε κι αυτο συν ότι άρχισε να ενσωματώνει όλες τις προηγμένες λειτουργίες που διέθεταν μέχρι τώρα μόνο στα PDA.

Κοστίζει 40€ μόνο για Ελλάδα.

 

Για το Navv δεν μπορω να πω τίποτα αν δεν το δοκιμάσω σε πραγματική πλοήγηση.

Όπως έγραψα και πριν, αν είναι τόσο καλο όσο φαίνεται στις δοκιμες που του εκανα με Demo διαδρομές, αξίζει με το παραπάνω.

Μου έκανε φοβερή εντύπωση η επιλογη των διαδρομών.

Συγκεκριμένα του έδωσα απο Κορυδαλλό να παει Σύνταγμα. Κατ αρχας ήταν το πρώτο απ όσα προγράμματα έχω χρησιμοποιήσει που επέλεξε ακριβώς τον δρόμο που χρησιμοποιω για να αποφεύγω την κίνηση στην Ταξιαρχών μέσω της παράλληλης οδού Εραιχθειου η οποία έχει πρωτεραιοτητα και σε βγάζει στην Γρηγορίου Λαμπράκη πολυ πιο γρήγορα για όσους ξέρουν.

Το ίδιο έκανε στην Πειραιώς για αποφυγή της Πλ. Ομονιας με τα σεινεχομενα φανάρια. Επέλεξε την Ευριπιδου και βγήκε στην σταδίου απο την πλατεία Κλαυθμονος. Εδω βέβαια παίζει ανάλογα με την μέρα και ώρα. Αλλα πολλοί ταξιτζήδες αυτη την επιλογη χρησιμοποιούν.

 

Τα περισσότερα με πήγαιναν εντελώς ανάποδα στα βασικά όχι σε τέτοιες λεπτομεριες.

Συγκεκριμένα απο Πέτρου Ράλλη έμπαιναν στην Κηφισσου και εστριβαν μετα στην ιερά οδό αντι να συνεχίσουν την Π. Ράλλη και να πιάσουν την Πειραιώς.

 

Επίσης στο app store υπάρχουν μόνο θετικά σχόλια.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να διαθέσει κάποια χρήματα και χρησιμοποιει το gps συχνα, θεωρώ ότι η τελευταία έκδοση του Tom Tom αξίζει με το παραπάνω.

Ανέκαθεν είχε το καλύτερο προγράμμα αλλα οι χάρτες που χρησιμοποιούσε για Ελλάδα είχαν λάθη.

Με τον τελευταίο χαρτη λύθηκε κι αυτο συν ότι άρχισε να ενσωματώνει όλες τις προηγμένες λειτουργίες που διέθεταν μέχρι τώρα μόνο στα PDA.

Κοστίζει 40€ μόνο για Ελλάδα.

 

Για το Navv δεν μπορω να πω τίποτα αν δεν το δοκιμάσω σε πραγματική πλοήγηση.

Όπως έγραψα και πριν, αν είναι τόσο καλο όσο φαίνεται στις δοκιμες που του εκανα με Demo διαδρομές, αξίζει με το παραπάνω.

Μου έκανε φοβερή εντύπωση η επιλογη των διαδρομών.

Συγκεκριμένα του έδωσα απο Κορυδαλλό να παει Σύνταγμα. Κατ αρχας ήταν το πρώτο απ όσα προγράμματα έχω χρησιμοποιήσει που επέλεξε ακριβώς τον δρόμο που χρησιμοποιω για να αποφεύγω την κίνηση στην Ταξιαρχών μέσω της παράλληλης οδού Εραιχθειου η οποία έχει πρωτεραιοτητα και σε βγάζει στην Γρηγορίου Λαμπράκη πολυ πιο γρήγορα για όσους ξέρουν.

Το ίδιο έκανε στην Πειραιώς για αποφυγή της Πλ. Ομονιας με τα σεινεχομενα φανάρια. Επέλεξε την Ευριπιδου και βγήκε στην σταδίου απο την πλατεία Κλαυθμονος. Εδω βέβαια παίζει ανάλογα με την μέρα και ώρα. Αλλα πολλοί ταξιτζήδες αυτη την επιλογη χρησιμοποιούν.

 

Τα περισσότερα με πήγαιναν εντελώς ανάποδα στα βασικά όχι σε τέτοιες λεπτομεριες.

Συγκεκριμένα απο Πέτρου Ράλλη έμπαιναν στην Κηφισσου και εστριβαν μετα στην ιερά οδό αντι να συνεχίσουν την Π. Ράλλη και να πιάσουν την Πειραιώς.

 

Επίσης στο app store υπάρχουν μόνο θετικά σχόλια.

 

Όπως το είπες, λεπτομέριες. Όταν δεν ξέρεις τον δρόμο για να πάς κάπου, δεν σε πειράζει να κάνεις και 5 χιλιόμετρα παραπάνω. Πιστεύω πως αυτό στην περίπτωση σου ήταν τυχαίο, και σε κάποια άλλη περίσταση θα "πήγαινε" καλύτερα κάποιο άλλο.

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

@street

για ονόματα δρόμων δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν το παρατήρησα... αυτό που σχολίασα παραπάνω είναι πως σε κάποια χωριά των 100 κατοίκων (πχ Σαμαρίνα, Σμίξη, Φούρκα, Ζούζουλη) το Navigon είχε όλους τους δρόμους κ παράδρομους ενώ το TomTom πολλούς από αυτούς δεν τους απεικόνιζε καθόλου... μιλάω για δρόμους που τους διέσχιζα κάθετα κ απλά στην TomTom οθόνη "δεν υπήρχαν" (γεγονός που δεν επηρέασε το ταξίδι μου, αλλά μου θα μου δημιουργούσε ανασφάλεια εάν δεν είχα το Navigon) αλλά κ δρόμους που ενώνουν χωριά (Σαμαρίνα - Ζουζουλη) όπου το ένα είχε τον επαρχιακό δρόμο (30 λεπτά) και το άλλο μου πρότεινε μόνη διαδρομή να επιστρέψω Γρεβενά και να κάνω κύκλο (2 1/2 ώρες ταξίδι).. αυτό για παράδειγμα μου γλύτωσε μια μέρα διακοπών κ μεγάλης ταλαιπωρίας... αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία κ δεν έχω λόγο να ταυτιστώ με κάποιο προϊόν. Γράφω κ παραπάνω ότι το ΤomTom ήταν φίλου, οπότε δεν το έχω δουλέψει γενικότερα (αστικά) όπου υποψιάζομαι οτι δεν θα έχει κανένα απολύτως θέμα... Επίσης, αναφέρω ξανά πως (ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ) βρίσκω την απεικόνιση του Navigon πιο περιγραφική κ βοηθητική (με μικρές διαφορές από TomTom, που όμως υπάρχουν). Σε αυτό συμφώνησαν κ οι υπόλοιποι 3 συνεπιβάτες μου (όχι ότι αυτό λέει κάτι). Κ πριν πέσουν να με φάνε οι "υπέρμαχοι" (πλάκα κάνω) του Tom Tom, εδώ παιδιά γράφουμε προσωπικές εμπειρίες... αν από εκείνο το ταξίδι βαθμολογούσα τα δύο Navi's, θα έβαζα 95% στο Navigon & 90% στο TomTom... δεν απαξιώνω κάποιο καλό προϊόν, απλά κρίνω κάποιο άλλο λίγο καλύτερο...:ninja:

Edited by jimstag

να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Ericsson GA628 - Ericsson SH888 - Ericsson T18 - Nokia 3210 - Ericsson R320 - Nokia 6210 -Samsung SGH_E105 - SE K800i - HTC Diamond - Nokia N97 - iPhone4&iPad2 (Apple© & no looking back)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...