Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρεις να φτιάξεις META-INF* folder;

 

 

*

Το παραπάνω στο link,μπορεί να εγκαταστήσει νέα κ κάθε όμοιο file-apk(κατά όνομα) δίνοντας μόνο rw-r--r

-- δικαιώματα στο binary τής 2.3.7

 

Για περεταίρω δικαιώματα πρέπει να γράψεις κώδικα στο updater script..

 

Φαντάζομαι ξέρεις που τοποθετείται ο meta-inf..

 

δεν ξερω.τωρα προσπαθω να μαθω για να πειραζω μονος μου το κινητο.αν μπορεις να μου εξηγησεις λιγακι παραπανω.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μπορώ να έχω ένα πλήρη οδηγό για flashαρισμα γτ δεν μπορω να βρω άκρη στις 600 σελίδες που υπάρχουν??

 

http://xperiax8tools.moonfruit.com/#/phone-guide/4552522878

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την βοηθεια σας

εχω ενα sony x8 το οποιο το ειχα κανει root και ηθελα να αλλαξω kernel και μετα rom ξεκλειδωσα τον bootloader αλλα τωρα το κινητο δεν αναβει ουτε κανει καποια δονηση ουτε αναβαει καποιο λαμπακι μπορειτε να μου πειτε τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία κατασκευής;

πίσω από την μπαταρία αν είναι πάνω 11w29 έχει τουβλιάσει..στειλ'το στο service και πες ότι έκλεισε κ δεν ξαναάνοιξε(κοινώς πεξ'το κινέζος) εφόσον ισχύει ακόμη η εγγύηση σου

 

Αν είναι 11w29 και κάτω,καν'του μια επιδιόρθωση με pc companion

Link to comment
Share on other sites

στην μπαταρια 11w45 και στο κινητο 11w46

δεν εχει εγγυηση τι μπορω να κανω;

 

Service και αλλαγή πλακέτας. Κατά τη γνώμη μου δεν συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν αλλαξω την πλακετα θα δουλευει;

 

Ναι αλλά η αλλαγή θα πληρωθεί από την τσέπη σου, μιας και δεν έχεις εγγύηση και έχω την εντύπωση ότι είναι πιο ακριβή η αλλαγή απ την αγορά ενός άλλου x8..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να είσαι και σίγουρος συνέδεσε το κινητό με το PC Companion για να δεις αν μπορείς να κάνεις επαναφορά λογισμικού. Αν και δεν νομίζω να λειτουργήσει έτσι..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποια είναι η τελευταία ενημέρωση που έβγαλε η sony γι'αυτό το κινητό?

Και αν μπορείτε να προτείνεται καμία καλή ρομ να του περάσω.. :)

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η τελευταία ενημέρωση που έβγαλε η sony γι'αυτό το κινητό?

Και αν μπορείτε να προτείνεται καμία καλή ρομ να του περάσω.. :)

 

Τελευταία ενημέρωση ήταν η 2.1..

Για rom σου προτείνω την GingerDX. Ανώτερη απ όλες!

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η τελευταία ενημέρωση που έβγαλε η sony γι'αυτό το κινητό?

Και αν μπορείτε να προτείνεται καμία καλή ρομ να του περάσω.. :)

 

αν εχεις χρονο καποια στιγμη δοκιμασε αν θες και την 2.2 φλογιο

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εδω και 2 χρονια ειμαι κατοχος ενος χ8 το οποια προσφατα περασα στην τελευταια εκδοση οφισιαλ που δινει η sony την 2,1...χθες με επιασε τρελα και το εκανα root επιτυχως και εχω περασμενο το superuser...απο εκει και περα διαβασα τους οδηγους για τις custom roms και για ξεκλειδωμα bootloader και εχω 2-3 αποριες οπου μπερδευτικα

1)για να περασω custom rom πρεπει να εχω ξεκλειδωσει bootloader και kernel?αν ναι πως το κανω καθως οι οδηγοι ειναι σχετικα παλιοι και τα λινκ δεν δουλευουν

2)Ποια θεωρειται η ποιο πληρης και σταθερη rom για το κινητο?κοιτωντας απο εδω και απο εκει η μια δεν λειτουργει το ραδιοφωνο η αλλη δεν λειτουργει η καμερα..ποια κατα τη γνωμη σας ειναι η ποιο σταθερη για τετοια δουλεια

ευχαριστω πολυ για την οποια βοηθεια :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εδω και 2 χρονια ειμαι κατοχος ενος χ8 το οποια προσφατα περασα στην τελευταια εκδοση οφισιαλ που δινει η sony την 2,1...χθες με επιασε τρελα και το εκανα root επιτυχως και εχω περασμενο το superuser...απο εκει και περα διαβασα τους οδηγους για τις custom roms και για ξεκλειδωμα bootloader και εχω 2-3 αποριες οπου μπερδευτικα

1)για να περασω custom rom πρεπει να εχω ξεκλειδωσει bootloader και kernel?αν ναι πως το κανω καθως οι οδηγοι ειναι σχετικα παλιοι και τα λινκ δεν δουλευουν

2)Ποια θεωρειται η ποιο πληρης και σταθερη rom για το κινητο?κοιτωντας απο εδω και απο εκει η μια δεν λειτουργει το ραδιοφωνο η αλλη δεν λειτουργει η καμερα..ποια κατα τη γνωμη σας ειναι η ποιο σταθερη για τετοια δουλεια

ευχαριστω πολυ για την οποια βοηθεια :)

Καλημεραααα σε ολους!!!!

2χρονια αρουταριστο αργησες λιγακι :p , πως αντεχες ? :lol:

τωρα στο θεμα μας

1)οχι δεν χρειαζετε ξελειδωμα.υπαρχουν ρομ για στοκ κερνελ.

2)gingerdx μακραν η καλυτερη.

 

αφου εχεις κανει ρουτ περνα και ενα recovery mode (cwm) την rom στην sd restart "χτυπα'' με το δακτυλο σου την οθονη οταν εμφανιστει το logo της sony ericcsson αρκετες φορες και θα μπεις στι μενου του revovery και ακολουθα της οδηγιες της ρομ .ΑΛλα διαβασε αυτο http://xperiax8tools.moonfruit.com/#/phone-guide/4552522878 αν τα λινκ δεν δουλευουν βρες το αντιστοιχο αρχειο-προγραμμα στο xda η στον φιλο μας τον google αλλιως ρωτα εδω παλι.Απο αυτον τον οδηγο θα καταλαβεις παρα μα παρα πολλα.Ευχαριστουμε τον Jimdem για αυτο.

 

οτι θες ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα σε ολους!!!!

2χρονια αρουταριστο αργησες λιγακι :p , πως αντεχες ? :lol:

τωρα στο θεμα μας

1)οχι δεν χρειαζετε ξελειδωμα.υπαρχουν ρομ για στοκ κερνελ.

2)gingerdx μακραν η καλυτερη.

 

αφου εχεις κανει ρουτ περνα και ενα recovery mode (cwm) την rom στην sd restart "χτυπα'' με το δακτυλο σου την οθονη οταν εμφανιστει το logo της sony ericcsson αρκετες φορες και θα μπεις στι μενου του revovery και ακολουθα της οδηγιες της ρομ .ΑΛλα διαβασε αυτο http://xperiax8tools.moonfruit.com/#/phone-guide/4552522878 αν τα λινκ δεν δουλευουν βρες το αντιστοιχο αρχειο-προγραμμα στο xda η στον φιλο μας τον google αλλιως ρωτα εδω παλι.Απο αυτον τον οδηγο θα καταλαβεις παρα μα παρα πολλα.Ευχαριστουμε τον Jimdem για αυτο.

 

οτι θες ρωτας.

 

αυτη η gingerdx ποια εκδοση να χρησιμοποιησω για να μην αλλαξω kernel για φοβαμαι να πω την αληθεια απο ολες τις υπολοιπες διαδικασιες..

Link to comment
Share on other sites

αυτη η gingerdx ποια εκδοση να χρησιμοποιησω για να μην αλλαξω kernel για φοβαμαι να πω την αληθεια απο ολες τις υπολοιπες διαδικασιες..

το thread για την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1188486 ακολουθα τις οδηγιες για στοκ κερνελ

 

λινκ για την gdx v31 stock http://gingerdx.googlecode.com/files...kira-stock.zip

Link to comment
Share on other sites

το thread για την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1188486 ακολουθα τις οδηγιες για στοκ κερνελ

 

λινκ για την gdx v31 stock http://gingerdx.googlecode.com/files...kira-stock.zip[/quote

μετα απο 2 λαθος εγκαταστασεις το καταφερα και το περασα ειχα ξεχασει να κανω full wipe

ερωτηση ομως τωρα μετα απο το περασμα παρατηρησα οτι κατω στο τερμα της οθονης εχω προβλημα και δεν πιανει σωστα ενω πριν ηταν ολα μια χαρα εννοω οτι θελει 2 και τρεις φορες πατημα να πιασει

επισης το google play δεν ειναι περασμενο πως το εγκαθιστω εγω?περασα την GingerDX v031b με τον στοκ κερνελ καθως το φοβαμαι να τον ξεκλειδωσω ευχαριστω για την μεχρι τωρα βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

το thread για την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1188486 ακολουθα τις οδηγιες για στοκ κερνελ

 

λινκ για την gdx v31 stock http://gingerdx.googlecode.com/files...kira-stock.zip[/quote

μετα απο 2 λαθος εγκαταστασεις το καταφερα και το περασα ειχα ξεχασει να κανω full wipe

ερωτηση ομως τωρα μετα απο το περασμα παρατηρησα οτι κατω στο τερμα της οθονης εχω προβλημα και δεν πιανει σωστα ενω πριν ηταν ολα μια χαρα εννοω οτι θελει 2 και τρεις φορες πατημα να πιασει

επισης το google play δεν ειναι περασμενο πως το εγκαθιστω εγω?περασα την GingerDX v031b με τον στοκ κερνελ καθως το φοβαμαι να τον ξεκλειδωσω ευχαριστω για την μεχρι τωρα βοηθεια

 

για το google play περνα τα ggaps.θα τα βρεις στο thread της gdx στους xda .

κανε κανα full wipe παλι.δεν εχει τετοιο προβλημα ποτε εγω.αν ειναι αναφερετω παλι να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

 

Προσπαθω να ρουταρο και το δικο μου ταπεινο Χ8 με τον παρακατω οδηγο αλλα μαλλον κατι δεν κανω καλα

 

http://www.scribd.com/doc/75886471/%CE%95%CE%99%CE%A3%CE%91%CE%93%CE%A9%CE%93%CE%97-%CE%A3%CE%A4%CE%9F-xperia-x8

 

Ενω ξεκιναει η διαδικασια για το ροοτ μου βγαζει failed to copy 'binary\su-2.1' read only file system

 

Αποτελεσμα ειναι να κανει εγκατασταση κανονικα το rootexplorer αλλα οχι το superuser.

Το δοκιμασα και σε windows xp kai 7 αλλα παλι το ιδιο.

τι μπορει να κανω λαθος?

Sorry αν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα στην ουσια ειναι το πρωτο ''σκαλισμα'' που κανω σε κινητο......

Ευχαριστω προκαταταβολικα.

My collection

Zopo c2 - htc trophy - Ericsson x8 - lenovo p770

Apple ipad1 - lenovo a1 - motorola xoom 2 - blackberry playbook

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

 

Προσπαθω να ρουταρο και το δικο μου ταπεινο Χ8 με τον παρακατω οδηγο αλλα μαλλον κατι δεν κανω καλα

 

http://www.scribd.com/doc/75886471/%CE%95%CE%99%CE%A3%CE%91%CE%93%CE%A9%CE%93%CE%97-%CE%A3%CE%A4%CE%9F-xperia-x8

 

Ενω ξεκιναει η διαδικασια για το ροοτ μου βγαζει failed to copy 'binary\su-2.1' read only file system

 

Αποτελεσμα ειναι να κανει εγκατασταση κανονικα το rootexplorer αλλα οχι το superuser.

Το δοκιμασα και σε windows xp kai 7 αλλα παλι το ιδιο.

τι μπορει να κανω λαθος?

Sorry αν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα στην ουσια ειναι το πρωτο ''σκαλισμα'' που κανω σε κινητο......

Ευχαριστω προκαταταβολικα.

 

απενεργοποιησε τα antivirus πριν κανεις extract τα zip αρχεια.ενεργοποιησε τα οταν τελειωσεις.εγκαταστασε τα adb

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρησιμοποιω και γω x8...ακομα ολα ηταν μια χαρα μεχρι που χρειαστηκε να του κανω επαναφορα εργοστασιακων.Απο τοτε καθε φορα που παω να ανοιξω το gps ή τους χαρτες μου λεει η εφαρμογη απαιτει μια συνδεση δεδομενων εργασιας...εχω προσπαθησει τα παντα κατεβασα gps fix μηπως ηταν αυτο τιποτα ξανακατεβασα τους χαρτες παλι τιποτα προσπαθησα και μεσω του ιντερνετ του κινητου και μεσω wifi αλλα ματαια εχω την εκδοση 2.1.1 δεν παιρνει αλλη αναβαθμιση σας παρακαλω βοηθηστε με γιατι εχω αγανακιτησει!!!

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ξανακανε του μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων...Αλλιως αγορασε ενα καινουριο και δωσε μου το Χ8 εμενα :P
Η συσκευη μου : Xperia X8, 11w19 , cypress digitizer:grin: , 825 mhz , 16 gb sd class 4 , Shin_Engin3_RNR_IX_MM , Alfs SDE final by Pilu .
Link to comment
Share on other sites

Ξανακανε του μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων...Αλλιως αγορασε ενα καινουριο και δωσε μου το Χ8 εμενα :P

 

Μπα δε σε συμφερει πλεον δεν ανοιγει καν μαλλον ανοιγοκλεινει μονο του κοιταζω γι αλλο αυτα τα 3 χρονια που το ειχα ηταν μια χαρα νομιζω ειναι καιρος γι αλλο ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...