Jump to content

Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Symbian


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ θέλω symbian και meego. Ούτε wp7 ούτε anroid.. Το symbian 3 δεν είναι καθόλου απαρχαιομένο και ο χαρακτηρισμός αυτός τείνει να γίνει καραμέλα πλέον.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!!! Δε γίνεται να χαρακτηρίζεις ένα λειτουργικό που καλύπτει όλες τις σύγχρονες ανάγκες απαρχαιωμένο. Περιμένω να δω και Meego...:)

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αναβαθμιση βγηκε αλλα λογω προβληματος με την διαχειριση συνδεσεων τελευταια στιγμη ακυρωθηκε η επισημη κυκλοφορια της.

Συγκεκριμενα ειναι η εκδοση 1.1 η οποια την επομενη μαλλον βδομαδα θα βγει κυκλοφορησει φυσικα χωρις το προβλημα.

Και η εκδοση 2.0 τον φεβρουαριο μαζι με το δυπηρηνο Ν9 MeeGo.

 

Οι συσκευες Symbian 3 θα αναβαθμιστουν σε MeeGo το οποιο εχει φουτουριστικο interface.

Εσυ ξερεις τι θα κανεις.

Οτι ανεφερα ειναι επιβεβαιωμενο και η τιμη του Ν9 στα 500 ευρω με φπα

λογω πτωσης τιμων στις συσκευες αφου τα υλικα πλεον ειναι πιο φθηνα στις νεες που θα βγουν.

 

Εγώ θα σου μιλήσω ευγενικά και θα σου πω ότι σε 10 γραμμές έδωσες νομίζω πολλές λάθος πληροφορίες στο φίλο-υποψήφιο αγοραστή. Πάμε ένα-ένα... Το Symbian δεν έχει σχέση με το MeeGo, πέρα από το ότι χρησιμοποιούν σε ένα μέρος τους την γλώσσα προγραμματισμού Qt. Δεν πρόκειται ποτέ να μεταμορφωθεί το ένα στο άλλο. Η έκδοση 2.0 του software για το Ν8, όπως κι εσύ καταλαβαίνεις, δεν μπορεί να έχει τόσο ανύπαρκτη χρονική απόσταση από την 1.1, η οποία δεν έχει καν κυκλοφορήσει τέλος Γενάρη. Άρα η 2.0 πάει για Μάρτιο-Απρίλιο. Το Ν9 δεν έχει καν ανακοινωθεί, πώς είναι δυνατό να κυκλοφορήσει Φεβρουάριο; Και ως προς "διπύρηνο" και 500 ευρώ θα ήθελα να μας αναφέρεις κάποιες αξιόπιστες πηγές γιατί δεν έχουν ξανακουστεί αυτά. Ελπίζω να μη σε πρόσβαλα κάπου...;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου μιλήσω ευγενικά και θα σου πω ότι σε 10 γραμμές έδωσες νομίζω πολλές λάθος πληροφορίες στο φίλο-υποψήφιο αγοραστή. Πάμε ένα-ένα... Το Symbian δεν έχει σχέση με το MeeGo, πέρα από το ότι χρησιμοποιούν σε ένα μέρος τους την γλώσσα προγραμματισμού Qt. Δεν πρόκειται ποτέ να μεταμορφωθεί το ένα στο άλλο. Η έκδοση 2.0 του software για το Ν8, όπως κι εσύ καταλαβαίνεις, δεν μπορεί να έχει τόσο ανύπαρκτη χρονική απόσταση από την 1.1, η οποία δεν έχει καν κυκλοφορήσει τέλος Γενάρη. Άρα η 2.0 πάει για Μάρτιο-Απρίλιο. Το Ν9 δεν έχει καν ανακοινωθεί, πώς είναι δυνατό να κυκλοφορήσει Φεβρουάριο; Και ως προς "διπύρηνο" και 500 ευρώ θα ήθελα να μας αναφέρεις κάποιες αξιόπιστες πηγές γιατί δεν έχουν ξανακουστεί αυτά. Ελπίζω να μη σε πρόσβαλα κάπου...;)

 

Δεν προσβαλες πουθενα.

Εχω τις πηγες μου που δεν αναφερω για ευνοητους λογους.

Τα ανεφερα γιατι θεωρω οτι πρεπει να ενημερωνω για αυτα που μας αρεσουν και ειναι κοινα.

Εχω ενημερωσει προσωπικα μελος του φορουμ αλλα παραπανω δεν μπορω να πω.

Οποιος θελει πιστευει,οποιος θελει γελαει.

Αυτα απο μενα και να μην κουραζουμε τους υπολοιπους και να μην γεμιζουμε τσαμπα ποστ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το symbian^4 και Meego θα ειναι το ιδιο πραγμα?

 

Οχι, οι αλλαγες που θα εφερνε το S^4 θα ενσωματωθουν στο S^3 σε επομενα Updates (προς καλοκαιρι μερια). Αρα S^4 ξεχωριστο, μαλλον δεν θα υπαρξει.

Καλυτερα ετσι πιστευω.

 

Να μην μπερδευεται ο καταναλωτης. Μην το κανουνε...Android-eclair-donut-steak-hambuger το θεμα.

 

Το Meego...θα ειναι Meego. Ξεχωριστο λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω να δω τι θα μου πει προσωπικά το MeeGo, για να δω πού θα πάω αν χρειαστεί να φύγω από το Symbian, MeeGo, Android ή κάτι άλλο.

Ελπίζω to MeeGo να μην έχει την τύχη και την υποστήριξη του Maemo. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτο ρε παιδια αν ειναι ετσι να μην δωσω το ν8 ,έλεγα να το δώσω κ να πάρω το HTC desire hd

αλλά αν ειναι ΝΑ αναβαθμιστεί σε meego να μην το δώσω αφού το δοκιμάσω κ αυτό πρώτα μπορεί να μου αρέσει κ να μην χρειαστεί να δώσω τσαμπα λεφτά για άλλη συσκευή.αλλά πόσο σίγουρο είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτο ρε παιδια αν ειναι ετσι να μην δωσω το ν8 ,έλεγα να το δώσω κ να πάρω το HTC desire hd

αλλά αν ειναι ΝΑ αναβαθμιστεί σε meego να μην το δώσω αφού το δοκιμάσω κ αυτό πρώτα μπορεί να μου αρέσει κ να μην χρειαστεί να δώσω τσαμπα λεφτά για άλλη συσκευή.αλλά πόσο σίγουρο είναι αυτό?

 

Το Ν8 δε πρόκειται να αναβαθμιστεί πότε σε mego γιατί απλά είναι άλλο λειτουργικό..

θα πάρει μόνο λίγο απ τον αέρα του ίσως με την μεγάλη αναβάθμιση προς το τέλος καλοκαιριού.

Αλλά φοβάμαι μόνο όπως εχω ξαναπεί μη του βάλουν πολλά φρου φρου κ αρώματα(animation και έτσι)θέλοντας να το κάνουν πιο smoothly και στο τέλος του κόψουν και τη λίγη φόρα που έχει(λόγο επεξεργαστή αλλά κυρίως λειτουργικου)

Οπότε αν δε σε καλύπτει το symbian κ θες αλλαγή σε android καντη τώρα που το Ν8 έχει μεταπωλητικη αξία καλή μιας κ το desire HD είναι άλλο τηλέφωνο σε λειτουργία κ επιδόσεις σαφώς ανώτερο και όταν με το καλό βγει το meego κρίνεις αν σου αρέσει και προχωρείς αποφεύγοντας κ το πρώτο διάστημα που όλο και κάποιες παιδικές ασθένειες θα έχει..

Γνώμη μου βεβαίως όλα αυτα εσυ αποφασίζεις

Πάντως το symbian όπως είναι τώρα δε μπορεί να τα βγάλει πέρα με τα σύγχρονα λειτουργικά αν έχεις απαιτήσεις αληθινής εμπειρίας UI.Αν πάλι δε ψάχνεις τη χωρίς χαζόκολληματα και κυρίως πιο smoothing λειτουργία τότε το symbian μια χαρά έχει χώρο καθώς και τις εφαρμογούλες του έχει κ τα κάνει σχεδόν όλα ικανοποιητικά.:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Απλα ια παρει μια μεγαλη αναβαθμιση το καλοκαιρι ισως.

Θα παρει ολες τις αλλαγες που θα εφερνε το S^4.

Link to comment
Share on other sites

Η Nokia στις 11 Φεβρουαρίου στο Λονδίνο, σχεδιάζει να μιλήσει για τα σχέδιά της στο μέλλον σε μια εκδήλωση με τίτλο «Η Nokia Στρατηγική και Ενημέρωση Επενδυτών".

 

Σε ένα δελτίο Τύπου αναφέρει ότι η εκδήλωση θα ξεκινήσει στις 11:00 τοπική ώρα, θα πάρει τη μισή μέρα και θα περιλαμβάνει παρουσίαση στρατηγικής και Q & A (ερωτήσεις και απαντήσεις). Μαντεύω, απο αυτα που διαβαζω στο διαδικτυο, να ανακοινώνετε οτι θα χρησιμοποιήσουν τελικα antdroit, και windows 7, και τα 2 μαζι, μην φανεί οτι και καλα υπέκυψε στο antdroit..

To symbian θα παει σε συσκευες χαμηλου κοστους...

 

Αντε στην υγειά μας.... http://blogs.wsj.com/tech-europe/2011/01/27/nokia-hints-at-switch-to-android/

Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

Μαντεύω, απο αυτα που διαβαζω στο διαδικτυο, να ανακοινώνετε οτι θα χρησιμοποιήσουν τελικα antdroit, και windows 7, και τα 2 μαζι, μην φανεί οτι και καλα υπέκυψε στο antdroit..

To symbian θα παει σε συσκευες χαμηλου κοστους...

 

Αντε στην υγειά μας.... http://blogs.wsj.com/tech-europe/2011/01/27/nokia-hints-at-switch-to-android/

 

dont believe the hype... τα ιδια λεγαν και τον νοεμβριο... και τον ιουνιο.... και περσι τετοια εποχη...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Από Xbitlabs

Nokia to Announce Major Smartphone Strategy Shift in February.

 

Nokia May Embrace Android, Windows Phone 7 Operating Systems

 

[01/30/2011 11:43 AM]

by Anton Shilov

Nokia Corp., the world's largest maker of mobile phones that is struggling to maintain its market share, said that it would reveal a major smartphone strategy shift on February 11, 2011, during a conference for investors and financial analysts. Potentially, the company may announce plans to start making phones featuring Microsoft Corp.'s Windows Phone 7 or Google Android operating systems.

 

"Nokia faces some very significant challenges. The game has changed from a battle of devices to a war of ecosystems and competitive ecosystems are gaining momentum and share. The emergence of ecosystems represents the broad convergence of the mobility, computing and services industries. [...] Nokia must compete on an ecosystem-to-ecosystem basis. In addition to great devices, we must build, catalyze, and/or join a competitive ecosystem," said Stephen Elop, chief executive officer of Nokia, during a recent conference call.

 

Although Nokia is still the largest maker of smartphones, its market share is declining because Nokia essentially competes against numerous companies who utilize Google Android operating system. The cell phone maker has to alone develop technologies that its competitors get as a result of collaboration with Google or Microsoft.

 

Mr. Elop admits that for Nokia it is very crucial to continue offering unique technologies and experience, which is something hard to do with off-the-shelf operating systems like Android or Windows Phone 7. Still, if those platforms become more competitive than Nokia's own, the company will naturally have to start using them instead of its own Symbian for at least certain phones.

 

Nokia has not said directly that it would start using Google Android or Microsoft Windows Phone 7, but a major strategy shift clearly has to do something with the software platform as the hardware part of Nokia is hardly too different from other cell phones.

 

Αυτό σημαίνει ότι θα δούμε αλλαγές και στο λογισμικό του N8;

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν όρεξη για λίγο διάβασμα: Οι λόγοι που η Nokia δέχεται τόση bad publicity, δυσανάλογη με την πραγματική της κατάσταση. http://the-ultimate111.livejournal.com/37417.html
Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με τα οικονομικά αποτελέσματα της Nokia και γιατί είναι ανησυχητικά, γραμμένο από ειδήμονα σε θέματα της αγοράς Τηλεπικοινωνιών, μπορείτε να βρείτε εδώ.

 

Σε γενικές γραμμές ο συγγραφέας προβληματίζεται από την ραγδαία πτώση του μεριδίου αγοράς της εταιρίας στα οικονομικά αποτελέσματα του Q4 και προσπαθεί με μελέτη όλων των οικονομικών στοιχείων να βρει την αιτία της πρωτοφανούς αυτής πτώσης που ανάλογη της δεν έχει παρατηρηθεί ποτέ σε καμία εταιρία σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα (6 μήνες) ειδικά όταν τα στα Q1 και Q2 το μερίδιο αγοράς είχε ανέβει. Παράλληλα προσπαθεί να ερμηνεύσει το παράδοξο της αύξησης της κερδοφορίας που σημειώθηκε στο Q4 και πως αυτό τελικά σχετίζεται με την αυξομείωση του μεριδίου αγοράς (market share).

Αιτία του κακού σύμφωνα με τον αρθρογράφο είναι η πολιτική που ακολούθησε ο πρώην CEO της εταιρίας ο οποίος στην προσπάθεια του να ανακόψει την πτωτική πορεία του μεριδίου αγοράς της Nokia έριξε τις τιμές των συσκευών τόσο πολύ ώστε να είναι εξαιρετικά ελκυστικές για τα Δίκτυα αλλά ταυτόχρονα ζημιογόνες για την εταιρία αυξάνοντας τεχνητά το μερίδιο αγοράς. Αυτός ήταν ενδεχομένως και ο λόγος που οι μέτοχοι φοβούμενοι για την κερδοφορία της εταιρίας τελικά τον απέπεμψαν και έφεραν τον Elop ο οποίος άλλαξε την πολιτική αυτή κόβοντας τις χαμηλές τιμές και προσφορές στου πάροχους οπότε αύξησε την κερδοφορία και έφερε το μερίδιο αγοράς της εταιρίας εκεί που πραγματικά θα έπρεπε να είναι από το Q1 & Q2, δηλαδή γύρο στο 30% (τελικά κατέληξε στο 28%) του Q4 (ήδη η αλλαγή πολιτικής φαίνεται από το Q3). Για αυτό τον λόγο ο Elop δεν δέχεται πιέσεις από τους μετόχους για την ραγδαία πτώση του μεριδίου αγοράς σύμφωνα με τον blogger, καθώς οι μέτοχοι τον είχαν ενημερώσει για την πρακτική του παλιού CEO και ήταν σε όλους αναμενόμενο ότι μόλις κοπούν οι προσφορές το μερίδιο της εταιρίας θα πέσει στην φυσιολογική του τιμή.

 

Και εδώ εμφανίζεται το νέο πρόβλημα - για πόσο καιρό μπορεί μια εταιρία να είναι κερδοφόρα ενώ ταυτόχρονα μειώνεται το μερίδιο της αγοράς της; Για τον blogger καθώς η Nokia είναι τεράστια αυτό μπορεί να συμβεί για καιρό αλλά σε κάποια φάση πρέπει να αλλάξει για προφανείς λόγους. Η λύση να μειώσει την κερδοφορία της για να αυξήσει το μερίδιο αγοράς της .. δοκιμάσθηκε στα Q1 & Q2 με ολέθριες συνέπειες για τον προηγούμενο CEO!

 

==

Όσον αφορά την υπόθεση Android ή WP7 η φήμη που κερδίζει έδαφος στην παρούσα φάση στο Δίκτυο είναι ότι μπορεί να ανακοινωθούν κάποιες Nokia Android ή WP7 συσκευές με στόχο την Αμερικάνικη αγορά καθώς εκεί τόσο η Nokia όσο και το SYMBIAN είναι σχεδόν άγνωστα ή πιο σωστά αδιάφορα. Το δε MeeGo θέλει ακόμα δουλεία μέχρι να κοντράρει στα ίσα το Android. Οπότε για να μπει στην αγορά η εταιρία θα πρέπει να χρησιμοποιήσει μια ήδη γνωστή πλατφόρμα για το αμερικάνικο κοινό. Τώρα από εκεί και πέρα, αν η πλατφόρμα αποδειχθεί δημοφιλής και στην Ευρώπη φυσικά πρώτος χαμένος το MeeGo διότι κακά τα ψέμματα η ανάγκη για άμεση ανάπτυξη του θα εκλείψει ενώ για το SYMBIAN δυο είναι τα ενδεχόμενα: Αν η Nokia πάει σε WP7 τα οποία έχουν υψηλές απαιτήσεις hardware θα συνεχίσει να μας συντροφεύει για 2-3 χρόνια περίπου σε χαμηλού κόστους συσκευές μέχρι το hardware των WP7 να γίνει οικονομικά πιο προσιτό. Αν η Nokia πάει σε Android τότε και οι μέρες του SYMBIAN είναι μετρημένες καθώς οι Κινέζοι κατασκευαστές απέδειξαν ότι μπορείς να στήσεις Android συσκευές χαμηλότατου κόστους. Μια πιο αισιόδοξη εκδοχή σε όλα αυτά, χρήση Android ή WP7 για τις Η.Π.Α. μέχρι το MeeGo να ανδρωθεί και το SYMBIAN να βελτιωθεί τόσο ώστε η Nokia να μην χρειάζεται ξένη πλατφόρμα έχοντας χτίσει πλέον το προφίλ της στις Η.Π.Α.

Φυσικά όλα αυτά είναι φήμες σε συμπυκνωμένη μορφή και τίποτε δεν είναι σίγουρο οπότε ψυχραιμία για αυτό και δεν θα μπω σε διαδικασία αντιδικίας με κανέναν αφού κανείς δεν γνωρίζει τι πρόκειται να συμβεί (μπορεί και τίποτα).

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Nokia has something to hide and it looks like a new UI

 

http://mynokiablog.com/wp-content/uploads/2010/05/nokia-qt-sdk-logo.png

 

We will of course continue to reflect API changes in both Symbian style (which is starting to form in src/symbian) and the custom style branch – as well as in our project on bugreports.

 

http://mynokiablog.com/2011/01/31/nokia-has-something-to-hide-and-it-looks-like-a-new-ui/

 

http://labs.qt.nokia.com/2011/01/31/well-be-right-back/

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μπερδευτει.....εχει αρχισει να μου φαινεται πως δεν ξερουν και οι ιδιοι τι θελουν..

Καθε λιγο και λιγακι κατι ακουμε..

Κατα τα αλλα ακομα να παρουμε μια αναβαθμιση για το n8.

Μα τι πραγματικα συμβαινει με τη nokia?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι ψάχνονται - δεν θέλουν να εγκαταλείψουν ούτε το MeeGo ούτε το SYMBIAN οπότε επενδύουν όσο μπορούν στην ολοκλήρωση τους με την ανανέωση του UI αλλά από την άλλη πλευρά έχουν πρόβλημα χρόνου πια διότι ο ανταγωνισμός από το ANDROID τους πιέζει πάρα πολύ, διότι βλέπεις ενώ η Nokia προσπαθεί να εκμοντερνίσει το SYMBIAN και να κυκλοφορήσει το επερχόμενο MeeGo ταυτόχρονα το ANDROID κερδίζει συνεχώς έδαφος όπως φαίνεται εδώ οπότε ψάχνουν γενικά να δουν τι θα κάνουν. Ο ανταγωνισμός δεν κάθεται να τους περιμένει πότε το νέο UI του SYMBIAN θα βγει ή πότε το MeeGo θα κυκλοφορήσει ( ε και; ), όπως έχω πει η εταιρία δεν είναι πια trendsetter δεν ορίζει εκείνη τους όρους του παιχνιδιού (το έκανε για πολλά χρόνια όμως) και τώρα θα πρέπει να θυμηθεί ξανά να μάχεται και να κερδίζει τους αντιπάλους της (λόγο μεγάλης επιτυχίας για μια 10ετία το ξέχασε).

 

Όπως είχα γράψει πριν μήνες η εταιρία πιάστηκε αδιάβαστη με την αλλαγή παραδείγματος χρήσης που έφερε το iPhone (Keyboard UI->Touch UI) και άργησε πολύ να προσαρμοστεί στην νέα μόδα, ύστερα προέκυψε και η ραγδαία ανάπτυξη του ANDROID που μάλλον την υποτίμησαν, όπως υποτίμησαν και την σημασία του iPhone τότε οπότε τώρα που οι πλατφόρμες ωριμάζουν ενώ τα δικά της OS θέλουν ακόμα δουλειά για να γίνουν ανταγωνιστικά.. τραβάει ζόρια (λογικό).

 

Και για να σας εκπλήξω -- εντελώς ψυχρά νομίζω ότι ο δρόμος του QT που ακολουθεί είναι ο πιο σωστός (!) και πρέπει να τον συνεχίσει. Από την άλλη πλευρά όμως αν αργήσει και άλλο ( μήπως είναι ήδη αργά; ) στην ανανέωση του SYMBIAN ή στην παρουσίαση του MeeGo τότε ούτε το QT δεν θα μπορέσει να την βοηθήσει. Χρειάζεται ταχύτητα και καλό Software (ειλικρινά εκεί είναι όλο το παιχνίδι από το 2007 και μετά!!) διαφορετικά "game over".

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι τα ίδια..Ειλικρινά...εκτος απο το αναμασάτε και να λέτε ότι σας σερβίρουν μπορείτε να μου πείτε τί είναι τόσο απαρχαιωμένο που τα άλλα είναι τόσο μπροστά...Εκτός κι αν εννοειται τα applications....?το οποίο δεν έχει να κάνει με το λειτουργικό αλλα με την μόδα...και τι ζητάει ο κόσμος...Να σας θυμίσω οτι το σουπερ-ντουμπερ ουαου iphone στην έκδοση 4 διαφημίζει λειτουργίες που τα Symbian τα έχουν απο το 2002..Και ο σημαντικότερος λόγος που έχει τόσο μεγάλο μερίδιο στην αγορά είναι καθαρα διαφημιστικός και όχι χρηστικος...Πηγαίντε σε κάποια Vodafone να πάρετε smartphone να δείτε..Τοτε που πήρα το N97 μόνο που δεν τσακώθηκα για να "ΜΗΝ" πάρω το super 3gs με την απίστευτη τεχνολογία του copy-paste...Και συγνωμη αν αξίζει να κάνεις 2 χρονια συμβόλαιο για να πάρεις μια συσκευη τότε πάω πάσο...Πείτε με κολλημένο,πείτε με ότι θέλετε...Αλλά την nokia δεν μπορεί να την πλησιασει άλλος στο θέμα τηλεφωνιας...ΚΑι πιστεύω οτι αυτό είναι κοινώς αποδεκτο...Το Android δεν μπορω να το κρίνω γτ δεν το γνωρίζω καλά...O λειτουργικο όμως της Apple δεν νομλιζω οτι το φτάνει το symbian,εκτος αν θέλετε ένα κινητο που να παίζετε με τα γατακια και τις μπίλιες...γτ για κινητο μιλαμε πάντα..Αλλιως υπάρχει και το πολύ καλό PSP...

Τα πάντα είναι ειπομένα σε φιλικό και χαλαρό τόνο....

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι τα ίδια..Ειλικρινά...εκτος απο το αναμασάτε και να λέτε ότι σας σερβίρουν μπορείτε να μου πείτε τί είναι τόσο απαρχαιωμένο που τα άλλα είναι τόσο μπροστά...Εκτός κι αν εννοειται τα applications....?το οποίο δεν έχει να κάνει με το λειτουργικό αλλα με την μόδα...και τι ζητάει ο κόσμος...Να σας θυμίσω οτι το σουπερ-ντουμπερ ουαου iphone στην έκδοση 4 διαφημίζει λειτουργίες που τα Symbian τα έχουν απο το 2002..Και ο σημαντικότερος λόγος που έχει τόσο μεγάλο μερίδιο στην αγορά είναι καθαρα διαφημιστικός και όχι χρηστικος...Πηγαίντε σε κάποια Vodafone να πάρετε smartphone να δείτε..Τοτε που πήρα το N97 μόνο που δεν τσακώθηκα για να "ΜΗΝ" πάρω το super 3gs με την απίστευτη τεχνολογία του copy-paste...Και συγνωμη αν αξίζει να κάνεις 2 χρονια συμβόλαιο για να πάρεις μια συσκευη τότε πάω πάσο...Πείτε με κολλημένο,πείτε με ότι θέλετε...Αλλά την nokia δεν μπορεί να την πλησιασει άλλος στο θέμα τηλεφωνιας...ΚΑι πιστεύω οτι αυτό είναι κοινώς αποδεκτο...Το Android δεν μπορω να το κρίνω γτ δεν το γνωρίζω καλά...O λειτουργικο όμως της Apple δεν νομλιζω οτι το φτάνει το symbian,εκτος αν θέλετε ένα κινητο που να παίζετε με τα γατακια και τις μπίλιες...γτ για κινητο μιλαμε πάντα..Αλλιως υπάρχει και το πολύ καλό PSP...

Τα πάντα είναι ειπομένα σε φιλικό και χαλαρό τόνο....

 

Φιλε μου θα συμφωνησω στα περισσοτερα το θεμα ομως ειναι τι γινεται στην παγκοσμια αγορα και οχι το τι πηστευω εγω και εσυ. Πραγματικα και γω αδυνατω να καταλαβω που θεωρειται απαρχαιομενο το symbian. Και μη μου πει κανεις για τα διαφορα περιτα μπιχλιμπιδια που του λειπουνε η διαφορα bugs. Ολα τα λειτουργικα εχουνε. Το android επισης το εχω ''παιξει'' σε ενα xperia x10 mini και πραγματικα το θεωρω τραγικο, οπως και ο ιδιοκτητης του φυσικα. Π.χ. δεν ειχε ουτε καν file manager ενω ειχε την επιλογη αποστολης με bluetooth χωρις να εχει καν bluetoth και μετα λενε για ελειψεις του symbian:wacko:. Ενταξει φυσικα αυτο ειναι υποκειμενικο και δε νομιζω οτι ολες οι συκευες android ειναι τοσο χαλια. Απορω τι ουσιαστικο λειπει απο τα symbian σημερα? Απλα καθε λειτουργικο ειναι περισσοτερο δυνατο σε συγκεκριμενους τομεις με το symbian να ειναι το πιο ολοκληρωμενο. To δε symbian^3 συγκεκριμενα, περαν των διαφορων bugs, θα μπορουσε να γινει καπως πιο γρηγορο και λιγο πιο ευχρηστο και φιλικο ειδικα προς το καινουριο χρηστη. Κατα τα αλλα και ετσι ακριβως οπως ειναι νομιζω οτι καλυπτει σχεδον ολες τις αναγκες ενος απαιτητικου χρηστη. Βαλτε και τις παραδοσιακα καλες καμερες των νοκια συσκευων, το δωρεαν gps ελεος δηλαδη τι περισσοτερο δινουν τα αλλα λειτουργικα? Αντε ελπιζω να συνεχισουνε την προσπαθεια με το symbian, που χει πολλα περιθωρια βελτιωσης, γιατι δεν ειναι απιθανο να παρασυρθουνε απο την μοδα της εποχης.

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα συμφωνησω στα περισσοτερα το θεμα ομως ειναι τι γινεται στην παγκοσμια αγορα και οχι το τι πηστευω εγω και εσυ. Πραγματικα και γω αδυνατω να καταλαβω που θεωρειται απαρχαιομενο το symbian. Και μη μου πει κανεις για τα διαφορα περιτα μπιχλιμπιδια που του λειπουνε η διαφορα bugs. Ολα τα λειτουργικα εχουνε. Το android επισης το εχω ''παιξει'' σε ενα xperia x10 mini και πραγματικα το θεωρω τραγικο, οπως και ο ιδιοκτητης του φυσικα. Π.χ. δεν ειχε ουτε καν file manager ενω ειχε την επιλογη αποστολης με bluetooth χωρις να εχει καν bluetoth και μετα λενε για ελειψεις του symbian:wacko:. Ενταξει φυσικα αυτο ειναι υποκειμενικο και δε νομιζω οτι ολες οι συκευες android ειναι τοσο χαλια. Απορω τι ουσιαστικο λειπει απο τα symbian σημερα? Απλα καθε λειτουργικο ειναι περισσοτερο δυνατο σε συγκεκριμενους τομεις με το symbian να ειναι το πιο ολοκληρωμενο. To δε symbian^3 συγκεκριμενα, περαν των διαφορων bugs, θα μπορουσε να γινει καπως πιο γρηγορο και λιγο πιο ευχρηστο και φιλικο ειδικα προς το καινουριο χρηστη. Κατα τα αλλα και ετσι ακριβως οπως ειναι νομιζω οτι καλυπτει σχεδον ολες τις αναγκες ενος απαιτητικου χρηστη. Βαλτε και τις παραδοσιακα καλες καμερες των νοκια συσκευων, το δωρεαν gps ελεος δηλαδη τι περισσοτερο δινουν τα αλλα λειτουργικα? Αντε ελπιζω να συνεχισουνε την προσπαθεια με το symbian, που χει πολλα περιθωρια βελτιωσης, γιατι δεν ειναι απιθανο να παρασυρθουνε απο την μοδα της εποχης.

ακριβώς...δλδ απλά είναι out of fashion και όχι κακό..-για εμένα ότι και να εχω δουλέψει τίποτα δε το φτάνει...

KTLK
Link to comment
Share on other sites

επιτέλους, κάποιοι τα είπαν...

Προσπαθώ κι εγώ να δω που είναι τα "γεράματα" αλλά μάταια...:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, οταν κατι το αγοραζουν πολλοι και θεωρειται "trendy" θα ακολουθησει μεγαλη μαζα που δεν γνωριζει απο κινητα και απλα ψωνιζει με τα κριτηρια του "ειναι ωραιο" και "το πηρε και ο κολλητος"....

 

Οταν δημιουργηθει μεγαλη βαση απο χρηστες οι εφαρμογες ερχονται... κοκ

Απλα η Νοκια δεχεται ταυτοχρονα τυπηματα στο marketing "to symbian ειναι παλιο", πλασαρωνται δυνατοτητες που εχουν τα νοκια απο παλια σαν καινουργια. Ταυτοχρονα δεν αντιδραει και χανει μεριδιο σιγα σιγα.

 

Δειτε ποσο διαφημιση επαιξε για το iphone 5 που θα βαλει ενσωματωμενο μεσα τις λειτουργειες του joikuspot (το κινητο δουλευει σαν access point για να συνδεονται πανω laptop και να βγαινουν ιντερνετ μεσω 3g).

Ηρθαν και μου το κτυπαγανε φιλοι μου με iphone4 και οταν τους το εδειξα live sto n8 εκλεγαν...

 

Το marketing της nokia θελει τρελη βελτιωση και αλλαγη... Απο το μαγαζι που πουλαει τα κινητα μεχρι την διαφημιση στο inet και τα blogs

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Το marketing της nokia θελει τρελη βελτιωση και αλλαγη... Απο το μαγαζι που πουλαει τα κινητα μεχρι την διαφημιση στο inet και τα blogs

 

Το μαγαζί πουλάει ότι το "συμφέρει"(προμήθειες κλπ). Προτιμώ να κοστίζει το Ν8 500€ και ο υπάλληλος να πασχίζει να με πείσει να πάρω i-phone παρά να κοστίζει 700€ και να συμφωνεί μαζί μου ο πωλητής. Επίσης η πολύ διαφήμιση αυξάνει την τιμή. Δεν με πειράζει λοιπόν να έχω το "γέρικο" symbian 200 ευρώ φθηνότερο.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα συμφωνήσω ως προς την παλαιότητα ή όχι του Symbian. Είναι μία καραμέλα, η οποία όμως έχει αρχίσει να κερδίζει έδαφος και να δημιουργεί κλίμα. Το κακό δεν είναι απαραίτητα αυτό, το κακό είναι ότι στο παιχνίδι έχουν μπει και οι developers, οι οποίοι σχεδιάζουν ολοένα και λιγότερες εφαρμογές για το λειτουργικό. Αυτό, όπως είναι αυτονόητο, μας επηρεάζει και μας αφορά όλους, γιατί το να μην υπάρχει μεγάλη ποικιλία σοβαρών και ποιοτικών εφαρμογών δυσκολεύει την καθημερινότητα όλων μας. Και φοβάμαι ότι αυτό ακριβώς συμβαίνει, δεν έχουμε μεγάλη ποικιλία εφαρμογών. Και αυτός θα είναι ο καθοριστικός παράγοντας για την επιτυχία ή την αποτυχία της νέας απόπειρας της Nokia. Αν η Nokia μπορέσει να προσελκύσει ενδιαφέρον των developers στο Symbian^3, τότε θα έχει ζωή, ειδάλλως θα πρέπει να το αφήσει στην άκρη. Και μαζί μ' αυτήν κι εμείς... ;) Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...