Jump to content

Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Symbian


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αναβάθμιση όποτε κι αν έρθει θα είναι δεκτή. Δεν είναι θέμα να γίνει κάτι γρήγορα αλλά σωστά. Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, λέγεται ότι θα βγει κατευθείαν με την 2.0 αλλά τίποτα δεν είναι επιβεβαιωμένο.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το θεωρώ λογικό να θέλουν να κυκλοφορήσει το E7 με την έκδοση PR 2.

Η PR 2 εκτός από νέα χαρακτηριστικά θα διορθώσει και όποια bugs δημιουργούν προβλήματα σταθερότητας και ασυμβατότητας.

Στη σειρά E πάντα επιδίωκαν το software να είναι όσο το δυνατόν πιο σταθερό ώστε να μην παρουσιάζει ανεξήγητα κολλήματα.

 

ΥΓ: Πιστεύω πως αυτός ήταν ο λόγος που δεν παρουσίασαν κάποιο μοντέλο της σειράς E με στην έκδοση 5th edition.:ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρει όλες τις νέες αναβαθμίσεις και σταδιακά θα αναβαθμιστεί στο επερχόμενο symbian^4 που τώρα ονομάζεται απλά symbian και δεν χωρίζεται σε εκδόσεις (3, 4, 5 κοκ).

 

αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως το νεο αυτο λειτουργικο ειναι optimized για διπυρηνους επεξεργαστες και στο n8 αγκομαχει. Αν και το symbian καθε αλλο παρα απαιτητικο λειτουργικο ειναι στο N8 αλλα με νεες εκδοσεις ποτε δε ξερεις τι γινεται

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως το νεο αυτο λειτουργικο ειναι optimized για διπυρηνους επεξεργαστες και στο n8 αγκομαχει. Αν και το symbian καθε αλλο παρα απαιτητικο λειτουργικο ειναι στο N8 αλλα με νεες εκδοσεις ποτε δε ξερεις τι γινεται

 

Πάντα το Symbian είχε λιγότερες απαιτήσεις σε πόρους συστήματος, όπως μνήμη και ταχύτητα επεξεργαστή. Γι' αυτό και δεν πιστεύω ότι στο άμεσο μέλλον θα αλλάξει κάτι δραστικά.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Σύμφωνα με τα όσα ξέρουμε, δεν θα μπουν διπύρηνοι επεξεργαστές στα επερχόμενα symbian ενώ το hardware των ήδη υπαρχόντων Ν8, Ε7, C7, C6-01 είναι ικανότατο και δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα με την έλευση του νέου UI με τις όποιες βελτιώσεις/προσθήκες φέρει.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Σύμφωνα με τα όσα ξέρουμε, δεν θα μπουν διπύρηνοι επεξεργαστές στα επερχόμενα symbian ενώ το hardware των ήδη υπαρχόντων Ν8, Ε7, C7, C6-01 είναι ικανότατο και δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα με την έλευση του νέου UI με τις όποιες βελτιώσεις/προσθήκες φέρει.

 

καποιος απο τους mods ειχε δωσει ενα Link με τα επερχομενα σχεδια της nokia για το 2011 που ειναι κινητα με διπυρηνους επεξεργαστες. Ας ελπισω και εγω οπως εσεις οτι θα ειναι οκ και μονο για λογους εμπορικοτητας προχωρανε σαυτη τη κινηση. Και με το symbian 3 να εμενε η συσκευη δε νομιζω κανεις να παραπονιοταν παντως απλα η αισθηση της ολικης αναβαθμισης ειναι κατι ωραιο να το σκεφτεσε. Αλλωστε με το symbian 4 ξεχαστε συμβατοτητα εφαρμογων. Και κρινοντας απο το ρυθμο αναπτυξης εφαρμογων για symbian ας μη το σχολασω καλυτερα.

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα δώσει αλλά όπως είπα, στις επόμενες symbian συσκευές, δεν θα μπουν τόσο ισχυροί επεξεργαστές γιατί πολύ απλά δεν τους χρειάζεται. Και αυτός είναι και ο λόγος που δεν τίθεται θέμα υποστήριξης του νεότερου λειτουργικού από το Ν8 και την παρέα του. Οι ισχυρότεροι επεξεργαστές θα φορεθούν στα μοντέλα που θα φέρουν το Meego και θα είναι οι πραγματικές ναυαρχίδες της Nokia.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δηλαδη θεωρεις δυσκολο να σηκωσει το Ν8 το symbian^4 το οποιο θα ναι σαφως καλυτερο απο την καλη αρχη του 3 ? Και αυτα που λεγονται πως θα φυγει απο Νοκια η symbian ισχυουν? Δύσκολο μου ακουγεται αυτο

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Στο παραπάνω ποστ, λέω ακριβώς το αντίθετο από αυτό που κατάλαβες. Ότι επειδή το symbian είναι έτσι γραμμένο, δεν έχει τεράστιες απαιτήσεις σε ισχυρούς επεξεργαστές και τεράστιες ram. Γι'αυτόν τον λόγο, το Ν8 δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα να δεχτεί τις νέες προσθήκες του symbian^4.
Link to comment
Share on other sites

καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση την αμεση και sorry που κανω κουτες ερωτησεις απλα δεν κατεχω ιδιαιτερα το θεμα :) .

 

Αυτα τα περι οτι η symbian θα αφησει την νοκια(συνεπως θα παψει να υπαρχει και αναβαθμιση) ισχυουν?

 

Κατα την γνωμη σου , το Ν8 για καποιον που αν μη τι αλλο βγαζει ΠΟΛΛΕΣ φωτογραφιες, θεωρεις πως ειναι value for money?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Το symbian πάντα ήταν και θα είναι η Nokia. Και από την στιγμή που το symbian και η nokia είναι το ένα και το αυτό, δεν έχει λογική να συζητάμε το ότι το ένα θα εγκαταλείψει το άλλο.

 

Το Ν8 είναι κατά την άποψή μου η καλύτερη value for money συσκευή που υπάρχει αυτή την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

thanks φιλε μου :) .. Η αληθεια ειναι πως θα πηγαινα για το DESIRE αλλα οταν ειδα κινητο των 600ευρω να εχει led flash(διπλο) και να μην εχει κουμπι για snap shot (να πρεπει να χρησιμοποιω την touch screen δηλαδη) κατεληξα στο Ν8 . Απορω πως εκαναν αυτο το λαθος στην HTC.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Τα android μπορει καποτε να γινουν ολοκληρωμενα αλλα τωρα δεν ειναι. Και γω που ειμαι απαιτητικος δεν ηθελα να δωσω 500ευρω και να ψαχνω μετα απο ενα χρονο για κινητο με xenon. Και πλεον εκτος απο ενα μοτορολα κανενα android δεν εχει xenon.

Βασικα οταν ειχα το vivaz κανενα κινητο δεν ειχε hd, αλλα παλι symbian το ειχε πρωτη!:p

Link to comment
Share on other sites

μα ειναι βλακες. Απορω πωσ δεν μπορουν να παρουν τα θετικα απο ολα και να τα ενσωματοσουν .. 600ευρω κινητο με απλα αποδεκτη καμερα-συστημα snap shot. Θα το περνα, απλα το Ν8 συνδιαζει φοβερη καμερα + αξιοπρεπεραστο σερφαριζμα.. τεσπα, καλη συνεχεια, πρεπει να διαβασω και λιγη prologue που δινω πρωι πρωι!

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μέχρι σήμερα ήμουν συγκρατημένα αισιόδοξος για το μέλλον του Symbian και κατ' επέκτασιν του N8. Αλλά διαβάζοντας τις δηλώσεις του CEO της Nokia "we must build, catalyse or join a competitive ecosystem" όπου για πρώτη φορά στα χρονικά της εταιρίας κάνει λόγο για αλλαγή οικοσυστήματος, δηλαδή λειτουργικού,και συμμετοχή σε ανταγωνιστικό (android; win7; ), αρχίζει να βρωμάει το πράγμα. Κάποιοι εδώ μέσα κατηγορούσαν τους αμερικανούς blogger που δεν καταλαβαίνουν το symbian και γελούσαν μαζί τους. Φαίνεται πως δεν το καταλαβαίνει ούτε ο Καναδός διευθυντής της Nokia! Μακάρι να πέφτω έξω, σε λίγες μέρες στο Mobile World Congress θα δείξει. Edited by yannis28
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα ήμουν συγκρατημένα αισιόδοξος για το μέλλον του Symbian και κατ' επέκτασιν του N8. Αλλά διαβάζοντας τις δηλώσεις του CEO της Nokia "we must build, catalyse or join a competitive ecosystem" όπου για πρώτη φορά στα χρονικά της εταιρίας κάνει λόγο για αλλαγή οικοσυστήματος, δηλαδή λειτουργικού,και συμμετοχή σε ανταγωνιστικό (android; win7; ), αρχίζει να βρωμάει το πράγμα. Κάποιοι εδώ μέσα κατηγορούσαν τους αμερικανούς blogger που δεν καταλαβαίνουν το symbian και γελούσαν μαζί τους. Φαίνεται πως δεν το καταλαβαίνει ούτε ο Καναδός διευθυντής της Nokia! Μακάρι να πέφτω έξω, σε λίγες μέρες στο Mobile World Congress θα δείξει.

 

Αν οντως γίνει κατι τετοιο εφυγα για τα καλά, πάω στο μήλο, όμως πιστεύω οτι δεν ύπαρχει περίπτωση να γίνει κατι τέτοιο, νομίζω έχει ξεκινησει μια καλη κατευθυνση απο τη Nokia, μονο που σκεφτομαι 2-3 χρονια αναβαθμισεις το ιδιο λειτουργικο τρελλενομαι :) Ελπιζω να συνεχισουν να φτιαχνουν ΕΞΥΠΝΑ τηλεφωνα και οχι συσκευες μαρκετινγκ.

"Όταν μιλάς φρόντισε να λες κάτι" Kim
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα ήμουν συγκρατημένα αισιόδοξος για το μέλλον του Symbian και κατ' επέκτασιν του N8. Αλλά διαβάζοντας τις δηλώσεις του CEO της Nokia "we must build, catalyse or join a competitive ecosystem" όπου για πρώτη φορά στα χρονικά της εταιρίας κάνει λόγο για αλλαγή οικοσυστήματος, δηλαδή λειτουργικού,και συμμετοχή σε ανταγωνιστικό (android; win7; ), αρχίζει να βρωμάει το πράγμα. Κάποιοι εδώ μέσα κατηγορούσαν τους αμερικανούς blogger που δεν καταλαβαίνουν το symbian και γελούσαν μαζί τους. Φαίνεται πως δεν το καταλαβαίνει ούτε ο Καναδός διευθυντής της Nokia! Μακάρι να πέφτω έξω, σε λίγες μέρες στο Mobile World Congress θα δείξει.

Σκέψεις πάντα υπάρχουν (όπως και εναλλακτικά σενάρια) στις μεγάλες εταιρίες αλλά προς το παρόν δεν φαίνεται κάτι τόσο θεαματικό στον ορίζοντα όπως σημειώνεται εδώ από όπου ξεκίνησε (αν δεν κάνω λάθος) η εν λόγο φιλολογία (Nokia-->WP7 εδώ και μερικές εβδομάδες):

There are people for and against this sort of thing, but either way it's probably not the option Nokia will pick first. More likely they will continue to try doing it their own way, at least for the time being.

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο Καναδός θα δώσει χρόνο στο S^3 και το MeeGo, τώρα πόσο χρόνο δεν γνωρίζω, αλλά αν φανεί στην πορεία, δηλαδή στα μελλοντικά οικονομικά αποτελέσματα ότι δεν περπατούν ή πάνε πολύ αργά σε σχέση με τον ανταγωνισμό τότε ενδεχομένως να δούμε αλλαγές. Άλλωστε με τις απολύσεις προγραμματιστών που έγιναν πριν λίγο καιρό (το μεγάλο πρόβλημα της εταιρίας είναι το Software) και τώρα με αυτό το "ήξεις αφήξεις" δείχνει να χτυπά το καμπανάκι στο εσωτερικό της εταιρίας σαν τους λέει: Προσέξτε διότι αν δεν πάμε καλά τότε θα σας κάνω hardwarαδες!

 

Επίσης δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι πρώην CEO της εταιρίας φέρεται να είπε ότι τον Elop τον επέβαλλαν Αμερικάνοι επενδυτές ενώ φυσικός διάδοχος του Olli-Pekka Kallasvuo θεωρείτο από χρόνια ο Φιλανδός Anssi Vanjoki (η Nokia φυσικά διέψευσε αυτούς τους ισχυρισμούς) - αυτά είναι δείγματα ενδοεταιρικού "πολέμου" μεταξύ της εναπομείνασας παλιάς διοίκησης (που γράφει συνεχώς από το 2007+ αποτυχίες στο ενεργητικό της) και της νέας (με θύμα συνήθως την ίδια η εταιρία).

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψεις πάντα υπάρχουν (όπως και εναλλακτικά σενάρια) στις μεγάλες εταιρίες αλλά προς το παρόν δεν φαίνεται κάτι τόσο θεαματικό στον ορίζοντα όπως σημειώνεται εδώ από όπου ξεκίνησε (αν δεν κάνω λάθος) η εν λόγο φιλολογία (Nokia-->WP7 εδώ και μερικές εβδομάδες):

 

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο Καναδός θα δώσει χρόνο στο S^3 και το MeeGo, τώρα πόσο χρόνο δεν γνωρίζω, αλλά αν φανεί στην πορεία, δηλαδή στα μελλοντικά οικονομικά αποτελέσματα ότι δεν περπατούν ή πάνε πολύ αργά σε σχέση με τον ανταγωνισμό τότε ενδεχομένως να δούμε αλλαγές. Άλλωστε με τις απολύσεις προγραμματιστών που έγιναν πριν λίγο καιρό (το μεγάλο πρόβλημα της εταιρίας είναι το Software) και τώρα με αυτό το "ήξεις αφήξεις" δείχνει να χτυπά το καμπανάκι στο εσωτερικό της εταιρίας σαν τους λέει: Προσέξτε διότι αν δεν πάμε καλά τότε θα σας κάνω hardwarαδες!

 

Επίσης δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι πρώην CEO της εταιρίας φέρεται να είπε ότι τον Elop τον επέβαλλαν Αμερικάνοι επενδυτές ενώ φυσικός διάδοχος του Olli-Pekka Kallasvuo θεωρείτο από χρόνια ο Φιλανδός Anssi Vanjoki (η Nokia φυσικά διέψευσε αυτούς τους ισχυρισμούς) - αυτά είναι δείγματα ενδοεταιρικού "πολέμου" μεταξύ της εναπομείνασας παλιάς διοίκησης (που γράφει συνεχώς από το 2007+ αποτυχίες στο ενεργητικό της) και της νέας (με θύμα συνήθως την ίδια η εταιρία).

 

Το τι θα κάνει η νόκια με την κερδοφορία σαν εταιρεία δεν το ξέρω ούτε με ενδιαφέρει. Δεν εχω μετοχές και δεν ασχολούμαι. Αλλά καθαρά από την πλευρά του end user μόνο εγώ βλέπω τη μετάβαση σε WP7 σαν τρελό πισωγύρισμα; Να μου έλεγε κάποιος android να έλεγα οκ να το συζητήσουμε, αν και android και meego μαζί φαντάζομαι δεν ταιριάζει εύκολα, αλλά WP7; Προτιμώ το "απαρχαιωμένο" symbian από τα WP7. Πάντως φαντάζεσαι αυτή τη στιγμή μια android συσκευή σε στυλ galaxy s2 με την κάμερα και την κατασκευή του Ν8 και το brand name της νόκια από πίσω, τι θα έκανε στην αγορά;

Link to comment
Share on other sites

[..]Πάντως φαντάζεσαι αυτή τη στιγμή μια android συσκευή σε στυλ galaxy s2 με την κάμερα και την κατασκευή του Ν8 και το brand name της νόκια από πίσω, τι θα έκανε στην αγορά;

 

Από όλες τις φήμες έχει ο μπαξές (Nokia-->Android) :) - θεωρώ ότι θα έκανε πάταγο αλλά προς το παρόν είμαστε μακριά από κάτι τέτοιο και ενδεχομένως να μην χρειασθεί να φτάσουμε ως εκεί ποτέ.

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω symbian και meego. Ούτε wp7 ούτε anroid.. Το symbian 3 δεν είναι καθόλου απαρχαιομένο και ο χαρακτηρισμός αυτός τείνει να γίνει καραμέλα πλέον.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι ενα βημα πριν την αγορα του.

 

Επειδη ειναι η πρωτη φορα φορα που παιρνω ενα τοσο ακριβο κινητο (το πιο ακριβο ηταν το Ν70) και δεν εχω την δυνατοτητα να πειραματιζομαι ουτε να αγοραζω κατι που για τα λεφτα του δεν αξιζει και τοσο,ηθελα να μου πειτε αν αξιζει πραγματικα να δωσω τα 500 ευρω για να το παρω!Το φορουμ το διαβαζω καθημερινα εδω και 1,5μηνα και βλεπω οτι τον τελευταιο καιρο μονο προβλημα-προβληματισμοι διατυπωνονται απο τους χρηστες και αυτο λιγο με ανησυχει.

Κυριως δε το οτι ακομα δεν εχει ληφθει καμια επισημη-μεγαλη αναβαθμιση ενω επονται σεναρια οτι μπορει να εγκαταληφθει η το symbian!

 

 

Αναβαθμιση βγηκε αλλα λογω προβληματος με την διαχειριση συνδεσεων τελευταια στιγμη ακυρωθηκε η επισημη κυκλοφορια της.

Συγκεκριμενα ειναι η εκδοση 1.1 η οποια την επομενη μαλλον βδομαδα θα βγει κυκλοφορησει φυσικα χωρις το προβλημα.

Και η εκδοση 2.0 τον φεβρουαριο μαζι με το δυπηρηνο Ν9 MeeGo.

 

Οι συσκευες Symbian 3 θα αναβαθμιστουν σε MeeGo το οποιο εχει φουτουριστικο interface.

Εσυ ξερεις τι θα κανεις.

Οτι ανεφερα ειναι επιβεβαιωμενο και η τιμη του Ν9 στα 500 ευρω με φπα

λογω πτωσης τιμων στις συσκευες αφου τα υλικα πλεον ειναι πιο φθηνα στις νεες που θα βγουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...