Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό γίνεται σε συγκεκριμένες εκδόσεις του cwm. Πχ στην v. 2.x υπήρχε σίγουρα αυτό το θέμα. Στις μεταγενέστερες είχε λυθεί κατά βάση, αν και κάποιες εκδόσεις παρουσίαζαν πάλι πρόβλημα...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καμμια ρομ με sense απο το site που προτεινεται σε αυτο το νημα, ειναι αποδεκτη να την δοκιμασουμε ή ειναι απαραδεκτες κ δςν αξιζει τον κοπο;;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται σε συγκεκριμένες εκδόσεις του cwm. Πχ στην v. 2.x υπήρχε σίγουρα αυτό το θέμα. Στις μεταγενέστερες είχε λυθεί κατά βάση, αν και κάποιες εκδόσεις παρουσίαζαν πάλι πρόβλημα...

 

Εβαλα και την τελευταία CWM (5.0.2.0) που μου δείνει το ROM Manager και από αυτό το recovery και όχι από του revolutionary εκανα install την Cyanogen 7.2 πάλι. Αλλά τζίφος (σημειώνω ότι ο συνδυασμός vol down-touchpad-power που ανέφερα πριν, δουλευει με την τελευταία recovery). Πρέπει οπωσδήποτε να βρω ένα τρόπο να φορτίζει όπως και πρώτα. Υπάρχει κανένας με 7.2 που να μου πει με ποια version του recovery θα φορτίζει και πάλι κανονικα χωρίς να χρειάζεται να βγάλω μπαταρία? Ευχαριστώ πολύ.

Edited by RadiactiveToy
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

εναλλακτική να το φορτιζεις σε flight mode..

γιατί θες να το φορτίζεις κλειστό, αν δεν βρούμε την recovery, να βρούμε κάποια άλλη εναλλακτική :P

Link to comment
Share on other sites

εναλλακτική να το φορτιζεις σε flight mode..

γιατί θες να το φορτίζεις κλειστό, αν δεν βρούμε την recovery, να βρούμε κάποια άλλη εναλλακτική :P

 

Θέλω να το δώσω στη μάνα μου να το χρησιμοποιεί. Αμα κάποια στιγμή μείνει από μπαταριά και το φορτίσει που θα θυμάται το triple button press?? :D

Δεκτές όλες οι εναλλακτικες :)

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

εγώ σήμερα ανακάλυψα το εξής:

στο rom manager μου λέει ότι έχω την τελευταία recovery, την 5 κάτι.

έκανα ενα backup τη rom να υπάρχει και ανακάλυψα ότι έχω την 3.

πάω και φλασάρω την 5 ξανά από rom manager, την ανοίγω, καονικά την 5. κανω reboot recovery, και βγαινει η 3!

κανω flash zip from sd card, και πάω clockwork->downloads και φλασαρω το update.zip (το οποίο προφανώς ήταν η recovery, αφού μόνο αυτό είχα κατεβάσει από rom manager- το κανει install, εχω πάλι την 5. reboot το κινητό, να σου πάλι η 3!

any ideas?

(παίζει να φταίει ότι έχω ξεχασμένο ένα .zip με το radio μέσα στην sd? δεν νομιζω..)

 

(οπότε φαντάζομαι ίσως με την 5 να μην υπάρχει θέμα, απλά εγώ δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω :P )

Link to comment
Share on other sites

Άλλη η recovery του rom manager κι άλλη αυτή που μπορείτε να περάσετε με fastboot. Αυτή του rom manager είναι κάτι σαν προσωρινή κι όχι η κανονική του κινητού. Αν πχ βγάλεις το rom manager, η recovery που είχατε περάσει μέσω fastboot θα είναι ακόμα εκεί! Εγώ μιλούσα για εκδόσεις εκτός του rom manager (το οποίο ποτέ δε χρησιμοποίησα)! Kατεβάστε κάποια έκδοση από εδώ και περάστε την σύμφωνα με τις οδηγίες και λογικά το πρόβλημά σας θα εξαφανιστεί :D
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Στο hTC Wildfire φίλου μου, παρουσιάστηκε το εξής:

Μολις πατά το Power Button εμφανίζεται το λογότυπο της εταιρίας και στη συνέχεια μετά αό ένα λεπτό hTC quietly brilliant και παράλληλα ακούγεται και χαρακτηριστικός έντονος ήχος. Αυτό επαναλαμβάνεται επ' άπειρον ανά 45 δευτερόλεπτα και ο μόνος τρόπος για να κλείσει το κινητό είναι η αφαίρεση ή η εξάντληση της μπαταρίας. Η είσοδος στο λειτουργικό είναι αδύνατη.

Δεν γνωρίζω τη συσκευή (έχω ασχοληθεί μόνο με maemo και symbian) και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου υποδείξει τρόπο (αν υπάρχει σχετικά απλός) αντιμετώπισης του προβλήματος (η συσκευή είναι εκτός εγγύησης) ή να μου συστήσει κάποιο service στις περιοχές Αιγάλεω ή Νέας Σμύρνης.

Ευχαριστώ πολύ.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Στο hTC Wildfire φίλου μου, παρουσιάστηκε το εξής:

Μολις πατά το Power Button εμφανίζεται το λογότυπο της εταιρίας και στη συνέχεια μετά αό ένα λεπτό hTC quietly brilliant και παράλληλα ακούγεται και χαρακτηριστικός έντονος ήχος. Αυτό επαναλαμβάνεται επ' άπειρον ανά 45 δευτερόλεπτα και ο μόνος τρόπος για να κλείσει το κινητό είναι η αφαίρεση ή η εξάντληση της μπαταρίας. Η είσοδος στο λειτουργικό είναι αδύνατη.

Δεν γνωρίζω τη συσκευή (έχω ασχοληθεί μόνο με maemo και symbian) και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου υποδείξει τρόπο (αν υπάρχει σχετικά απλός) αντιμετώπισης του προβλήματος (η συσκευή είναι εκτός εγγύησης) ή να μου συστήσει κάποιο service στις περιοχές Αιγάλεω ή Νέας Σμύρνης.

Ευχαριστώ πολύ.

 

ας δοκιμασει ενα hard reset, θα χασει ολα τα δεδομένα, αλλά από το τίποτα..

 

αντιγραφω από το πρώτο ποστ:

 

Εκτέλεση επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων από τα κουμπιά του τηλεφώνου

Ακόμα και αν δεν μπορείτε να ενεργοποιήσετε το τηλέφωνό σας ή να αποκτήσετε πρόσβαση στις ρυθμίσεις του, μπορείτε να εκτελέσετε επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων χρησιμοποιώντας τα κουμπιά του τηλεφώνου. Με το τηλέφωνο απενεργοποιημένο, πατήστε παρατεταμένα το κουμπί ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ και, στη συνέχεια, πατήστε σύντομα το κουμπί ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ. Περιμένετε να εμφανιστεί η οθόνη με τις τρεις εικόνες Android και μετά αφήστε το κουμπί ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ. Πατήστε ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ για να επιλέξετε ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΧΩΡΟΥ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ και μετά πατήστε ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ. Πατήστε ΑΥΞΗΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ για να ξεκινήσει η επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά δυστυχώς δεν διορθώθηκε τίποτε με τον τρόπο αυτό.

Εξακολουθεί να παρουσιάζει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.

Κάποιο service point κανείς;

 

Edit: Τελικά το τηλέφωνο επανήλθε μόνο του μόλις το συνέδεσα στον υπολογιστή με USB!

Είχα προηγουμένως επαναφέρει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Edited by nikomas50
Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Καμμια ρομ με sense απο το site που προτεινεται σε αυτο το νημα, ειναι αποδεκτη να την δοκιμασουμε ή ειναι απαραδεκτες κ δςν αξιζει τον κοπο;;

Απ'όσο θυμάμαι όσο είχα το wildfire, καλή sense rom ήταν η rempuzzle ;)

 

Ευχαριστώ αλλά δυστυχώς δεν διορθώθηκε τίποτε με τον τρόπο αυτό.

Εξακολουθεί να παρουσιάζει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.

Κάποιο service point κανείς;

 

Edit: Τελικά το τηλέφωνο επανήλθε μόνο του μόλις το συνέδεσα στον υπολογιστή με USB!

Είχα προηγουμένως επαναφέρει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Ευτυχώς το πρόβλημα λύθηκε. Αλλά μήπως έχει κάνει root ο φίλος σου ή έχει περάσεις κάποια rom; Ή είναι με το κινητό όπως το αγόρασε; Γιατί αν είναι έτσι, ίσως φταίει κάποια εφαρμογή κι είχε αυτό το bootloop ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς το πρόβλημα λύθηκε. Αλλά μήπως έχει κάνει root ο φίλος σου ή έχει περάσεις κάποια rom; Ή είναι με το κινητό όπως το αγόρασε; Γιατί αν είναι έτσι, ίσως φταίει κάποια εφαρμογή κι είχε αυτό το bootloop ;)

 

Το θεωρώ λίγο απίθανο. Ο ίδιος είναι παντελώς άσχετος και η κόρη του (19χρονη φοιτήτρια διακοσμητικής) το ίδιο.

Στις ιδιότητες της συσκευής δεν παρατήρησα κάτι το ιδιαίτερο. (Δεν την έχω πλέον κοντά μου).

Η μόνη περίπτωση να έχει συμβεί κάτι τέτοιο είναι να πείραξε το κινητό κάποιος φίλος της κόρης, πράγμα που δε θεωρώ και πολύ πιθανό.

Όπως είπες όμως:

Ευτυχώς το πρόβλημα λύθηκε.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους, ξεκινήσα να διαβάζω το τοπικ αλλά επειδή ένα πρόβλημα που μου έχει σπάσει τα νευρα μήπως μπορείται να βοηθήσετε?συνεχως μου λέει ότι γεμισε η μνήμη το κινητού και δεν μπορώ να εγκαταστήσω νέες εφαρμογές, τι κάνω με αυτό ρε παιδιά¨?μετέφερα όσες μπορώ στην κάρτα η οποία είναι αδεια αλλα δεν με αφήνει να μεταφέρω άλλες και η συσκευή μου λεει ότι είναι γεμάτη
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν.. έχουμε και λέμε..

πηγαινε στις εφαρμογές και διέγραψε cache οποια κρατάει. επίσης μερικές εφαρμογές αποθηκεύουν πολλά data. πατάς clear data, και διαγράφονται, πρόσεξε από ποιες εφαρμογές θες δεδομένα, γιατί τα χάνεις τελείως έτσι.

 

η καλύτερη λύση είναι να βάλεις CM7 που υποστηριζει την μεταφορά σχεδόν όλων των εφαρμογών στην sd. Υποθέτω ότι εισαι με την στοκ ρομ, άρα όσες έχουν widget, δεν μεταφέρονται, ενώ με custom rom (τουλάχιστον με την CM) μεταφερονται, και απλά δεν χρησιμοποιείς το widget της εφαρμογής.

επίσης κάνε ένα reboot το κινητό, μπορεί να σου δείχνει δεσμευμένο χώρο, χωρίς να είναι, και με το ριμπουτ να εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Να ρωτησω κατι; Επειδη το τηλεφωνο το εχει ο αδερφος μου και ειναι φανταρος και εγω εχω αλλη συσκευη και μου ειναι λιγο δυσκολο να διαβασω ολα τα posts απο την αρχη, μπορε καποιος να μου πει πως βγαινει η δονηση απο τον dialer του κινητου; ο αδερφος μου παει στις ρυθμισεις και μετα εισαγωγη κειμενου και πληκτρολογια και βγαζει την δονηση αλλα αυτο ειναι οπως μου ειπε μονο για το πληκτρολογιο οταν γραφει μνμ. Δηλαδη στον dialer, οταν παει να γραψει εναν αριθμο για να τον καλεσει η να τον προσθεσει στις επαφες τα κουμπια εχουν δονηση. Ξερει κανεις αν βγαινει αυτο;

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι δεν έχω το κινητό και δε θυμάμαι ακριβώς, αλλά μέχρι να απαντήσει κάποιος κάτοχος, ας δει ο αδερφός σου και στις ρυθμίσεις ήχου κάτι για audible touch tones (στα αγγλικά το έχω). Στο atrix που έχω, εκεί είναι ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Για να σταματησει η δονηση απο τα 4 κουμπια του κινητου,πας ηχοι,ξετικαρεις την ενδειξη απτικα σχολια.για το αριθμητικο πληκτρολογιο δεν ξερω.δεν εχω βρει κατι.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,είμαι καινούριος εδώ και αν τυχόν κάνω κάποιο λάθος στην δημοσίευση του θέματός μου συγχωρέστε με.Το πρόβλημά μου είναι με ένα rooted htc wildfire,στο οποίο θέλω να διαγράψω τον υπάρχον google λογαριασμό(gmail)και να βάλω καινούριο,δεν ξέρω αν κάνω επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων όπως γίνεται συνήθως δλδ,εαν θα επηρεάσω το rootαρισμα της συσκευής...παρακαλώ δώστε μου λύσεις και απαντήσεις πάνω στο θέμα...ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Να ρωτησω κατι; Επειδη το τηλεφωνο το εχει ο αδερφος μου και ειναι φανταρος και εγω εχω αλλη συσκευη και μου ειναι λιγο δυσκολο να διαβασω ολα τα posts απο την αρχη, μπορε καποιος να μου πει πως βγαινει η δονηση απο τον dialer του κινητου; ο αδερφος μου παει στις ρυθμισεις και μετα εισαγωγη κειμενου και πληκτρολογια και βγαζει την δονηση αλλα αυτο ειναι οπως μου ειπε μονο για το πληκτρολογιο οταν γραφει μνμ. Δηλαδη στον dialer, οταν παει να γραψει εναν αριθμο για να τον καλεσει η να τον προσθεσει στις επαφες τα κουμπια εχουν δονηση. Ξερει κανεις αν βγαινει αυτο;

 

βγαινει σχεδον σιγουρα, αλλά εγω ειμαι με custom rom και δεν θυμαμαι τι γινεται στην στοκ.

μπορει να βαλει dialer one που το εχει σιγουρα και θα μπορω πιο ευκολα να βοηθησω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,είμαι καινούριος εδώ και αν τυχόν κάνω κάποιο λάθος στην δημοσίευση του θέματός μου συγχωρέστε με.Το πρόβλημά μου είναι με ένα rooted htc wildfire,στο οποίο θέλω να διαγράψω τον υπάρχον google λογαριασμό(gmail)και να βάλω καινούριο,δεν ξέρω αν κάνω επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων όπως γίνεται συνήθως δλδ,εαν θα επηρεάσω το rootαρισμα της συσκευής...παρακαλώ δώστε μου λύσεις και απαντήσεις πάνω στο θέμα...ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το hard reset δε θα επηρεάσει το root. Το hard reset από τις ρυθμίσεις της συσκευής εννοώ. Το λέω αυτό γιατί αν πας στη recovery και κάνεις wipe θα έχεις πρόβλημα ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα... εχω και εγω ενα wildfire και τα πάει μια χαρά 2 χρόνια τωρα.

Εχω αρχίσει και εγω να το "πειράζω" τελευταία και έχω βάλει την cm7.2 χωρίς να έχω παράπονα.

Βασικά ειχα ενα θέμα που ειχε απασχολήσει αρκετούς, να μην φορτίζει η μπαταρία πάνω απο ένα ποσοστό και δοκίμασα να το λύσω με άλλη rom αλλά τελικά απόσο διαβάζω πρόκειται για hardware πρόβλημα.

 

Λόγο πρόβλημα χώρου τελευταία, είχα μονο 25mb, είπα να βάλω το link2sd.

Στην διαδικασία προέκυψε ένα πρόβλημα και αφού το έλυσα είπα να συνησφέρω με την εμπειρία αυτή μια και δεν είδα κάτι σχετικό εδώ μέσα ψάχνοντας να βρω την λύση που τελικά ανακαλύφθηκε τυχαία!

Το θέμα μου ήταν ότι αφού έκανα τα partitions με το minitool partition wizard (16gb σε 15 fat32 + 1 Ext2) με το κινητό συνδεδεμένο στην usb, έβαλα το link2sd, όρισα το partition και έκανα reboot.

Όταν μπήκα να μεταφέρω τις εφαρμογές μου έβγαλε μήνυμα να ξαναορίσω το partition και αν ξαναβλέπω αυτό το μήνυμα πάει να πει ότι δεν μπορεί να γίνει το partition mount!

 

Δοκίμασα ext2, ext4 και fat32 αλλά τίποτα... συνέχεια το ίδιο πρόβλημα. (Ανάμεσα πάντα έπεφτε πολύ γκουγκλινγκ...)

Στο πασπάτεμα επάνω, διάβασα οτι partitioning μπορεί να γίνει και απο τo clockworkmod οπότε ειπα να ξανακάνω τα partitions απο εκεί. Μπαινω και βλέπω οτι το clockworkmod εχει επιλογή mount ext2 και λέω ας δω αν την κανει απο εδω μέσα και βλέπω οτι δεν γίνεται ουτε απο εκεί. Σε εκείνη την φάση το partition ηταν fat32.

Βλέπω ποιο κάτω format ext και το επιλέγω, έτσι και αλλιώς σαν επιλογή δεν είχε κάποιο κόστος.

Αφού το κάνει ξαναεπιλέγω mount ext2 και γίνεται!

Κάνω reboot to κινητό αλλά πάλι το link2sd τα ίδια. Οπότε παω να φτιάξω πάλι την κάρτα ως ένα partition να τα παρατήσω ως είχαν.

Μπαίνω στο minitool partition wizard και προσέχω οτι το partition απο fat32 ειχε γίνει ext3.

 

Οπότε λέω ειναι το μονο partition που δεν εχω δοκιμάσει το ext3, ας το δοκιμάσω... το επιλέγω απο το link2sd και μετα το reboot όλα κομπλέ!

Δεν ξέρω αν θα γινόταν το partition απευθείας ext3 απο το minitool partition wizard σαν λύση θα δούλευε ή αν του αρέσει καλύτερα το format απο το clockworkmod, αλλά σημασία έχει ότι δούλεψε :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου κι ευχαριστούμε για το χρήσιμο post σου, που μπορεί να βοηθήσει κι άλλους με παρόμοιο πρόβλημα. Απλά νομίζω πως το κινητάκι (με τον kernel που είχε) υποστήριζε ext3 και ext4. Βέβαια να αναφέρω κι εγώ πως στο wildfire δε χρησιμοποιούσα το link2sd αλλά είχα βάλει ένα script (darktremors a2sd) και έκανε όλη αυτή τη δουλειά. Είχα πολλές εφαρμογές και η μνήμη ήταν σχεδόν άδεια ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Η Ext4 δεν μου δούλεψε, και εκεί απογοητεύτηκα και είπα άστο μια και βρήκα αρκετά ποστ στο ιντερνετ να λένε για την cm7 ότι θέλει ext4.

Κάπου διάβασα για την darktremor αλλά είδα ότι σταμάτησε το development (λες και θα μου έλειπε :lol:) και έτσι πήγα στην link2sd.

 

Κάτι άλλο που προέκυψε και ίσως πάλι να ενδιαφέρει κάποιον με την cm7.2

Στον ενθουσιασμό της επιτυχίας μετέφερα/link και μερικά system apps στην sd, κάποια όπως ο stock browser και η κάμερα δούλεψαν χωρίς πρόβλημα, αλλά το e-mail για κάποιο λόγο :p δεν συνδεόταν στον exchange με την καμία!!!! :confused: (Με την μεταφορά σβήστηκαν τα settings)

Πολύ γκουγκλινγ που πάλι δεν βοήθησε... τελικά μετά από πολύ βροχή εγκεφάλων (brainstorming) με τον εαυτό μου και διάφορες δοκιμές και ψάχνοντας να βρω το original stock mail apk, που δεν βρήκα πουθενά... τελικά μπήκα και ξανά έτρεξα το apk που υπάρχει στο /system/apps και δούλεψε μετά κομπλέ! :blink: :happy:

Πιθανότατα έκανε κάτι σαν reset...

 

Τελικά γύρισα όλα τα system apps πίσω με την σκέψη ότι άμα πάθει κάτι η sd άντε κάνε ξανά reset :O

 

Πιθανότατα αυτά θα φαίνονται παιδικές ασθένειες σε μερικούς με εμπειρία στο είδος... :p

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πάντως πως με cm7.1 είχα ext3 και δούλευε μια χαρά, γιατί βαριόμουν να κάνω αλλαγή σε το ext4 :p Πάντως και χωρίς development, το a2sd ήταν πολύ καλό. Βέβαια και το link2sd κάνει την ίδια δουλειά απ'όσο ξέρω, αλλά να'χαμε να λέγαμε...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...