Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το ξεκλείδωμα, αλλά νομίζω ότι πρώτα θέλει ξεκλείδωμα ή τουλάχιστον κάποια άλλη διαδικασία για το ξεκλείδωμα του bootloader...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα στο τηλέφωνο.

Δεν δουλεύει μια γραμμή οριζόντια στο άγγιγμα, δηλαδή δεν ανταποκρίνεται καθόλου.

Τόσο στο μενού γενικότερα αλλά εκεί που είναι πιο εμφανές και ενοχλητικό είναι κατά την πληκτρολόγηση όπου τα γράμματα που βρίσκονται στην οριζόντια κατεστραμένη γραμμή δεν είναι δυνατό να πληκτρολογηθούν.

 

Έκανα hard format αλλά τα ίδια.

 

Μάλλον τα έφτυσε το αξιοπρεπές αυτό κινητάκι; Για επισκευή αξίζει; πόσο λέτε να πάει; μέχρι 20-30 ευρώ θεωρώ οτι είναι εντάξει, παραπάνω οχι.

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα θέμα με την κάρτα ενώ σώζει τις φωτογραφίες που τραβάω εάν κάνω install καινούρια εφαρμογή μετά μπορώ να την μεταφέρω στην κάρτα αλλά όταν πάω να κάνω update κάποια είδη υπάρχον εφαρμογή μου εμφανίζει μήνυμα " δεν ηταν δυνατή η εγκατάσταση σε χώρο αποθήκευσης usb ή κάρτα sd"

γνωρίζετε κάτι για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα στο τηλέφωνο.

Δεν δουλεύει μια γραμμή οριζόντια στο άγγιγμα, δηλαδή δεν ανταποκρίνεται καθόλου.

Τόσο στο μενού γενικότερα αλλά εκεί που είναι πιο εμφανές και ενοχλητικό είναι κατά την πληκτρολόγηση όπου τα γράμματα που βρίσκονται στην οριζόντια κατεστραμένη γραμμή δεν είναι δυνατό να πληκτρολογηθούν.

 

Έκανα hard format αλλά τα ίδια.

 

Μάλλον τα έφτυσε το αξιοπρεπές αυτό κινητάκι; Για επισκευή αξίζει; πόσο λέτε να πάει; μέχρι 20-30 ευρώ θεωρώ οτι είναι εντάξει, παραπάνω οχι.

 

εινα μεγάλη και χρήσιμη η γραμμή αυτή? :P

νομίζω ότι ειναι δυσκολο γιατι ειναι παλιο κινητο, άρα αντε να βρουν ανταλλακτικό :P

αλλά παρε ενα τηλεφωνο στο service, να ρωτησεις ποσο παει περιπου...

η βλακεία είναι ότι αν τους το πας, και σου πουν οτι θελουν 50 ευρω για παράδειγμα και εσυ δεν θες να το φτιαξεις, για να το πάρεις πίσω χρειάζεται καμια 15-20 ευρώ...

θα πρότεινα εκτός από την αντιπροσωπεία να πας και σε κανένα μαγαζί με σερβις κινητών να δεις τιμές..

 

έχω ένα θέμα με την κάρτα ενώ σώζει τις φωτογραφίες που τραβάω εάν κάνω install καινούρια εφαρμογή μετά μπορώ να την μεταφέρω στην κάρτα αλλά όταν πάω να κάνω update κάποια είδη υπάρχον εφαρμογή μου εμφανίζει μήνυμα " δεν ηταν δυνατή η εγκατάσταση σε χώρο αποθήκευσης usb ή κάρτα sd"

γνωρίζετε κάτι για αυτό?

 

διεγραψε το αρχειο smdl2tmp1.asec από την sd, που ειναι μέσα στον φάκελο .android_secure

κρατα ενα backup του αρχείου καλου κακου...

όσοι ειχαν αυτο το θεμα (και εγω μεταξυ τους) δουλεψε.. μετα απο λιγο καιρο, μπορει να δημιουργηθει παλι, το διαγραφεις και εισαι οκ...

Link to comment
Share on other sites

 

 

διεγραψε το αρχειο smdl2tmp1.asec από την sd, που ειναι μέσα στον φάκελο .android_secure

κρατα ενα backup του αρχείου καλου κακου...

όσοι ειχαν αυτο το θεμα (και εγω μεταξυ τους) δουλεψε.. μετα απο λιγο καιρο, μπορει να δημιουργηθει παλι, το διαγραφεις και εισαι οκ...

 

σε ευχαριστώ πολύ έπαιξε

Link to comment
Share on other sites

παιδια την βοηθεια σας σας παρακαλω πολυ πηρα ενα wildfire s την ωρα και την στιγμη που το επερνα..den εχει ελληνικο μενου κατβασα το morelocare 2 επιλεγω ελληνικα αλλα μενου σηνεχιζει ελληνικα...τι να κανω δεν μπορω αλλο να βριζω...επιτρεπετε να μην εχει ελληνικο μενοθ αφοθ το παιρνω απο ελληνιο μαγαζι σας παρακαλω βοηθειστε στο τοπικ του s δεν μου απανταει κανεισ...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια την βοηθεια σας σας παρακαλω πολυ πηρα ενα wildfire s την ωρα και την στιγμη που το επερνα..den εχει ελληνικο μενου κατβασα το morelocare 2 επιλεγω ελληνικα αλλα μενου σηνεχιζει ελληνικα...τι να κανω δεν μπορω αλλο να βριζω...επιτρεπετε να μην εχει ελληνικο μενοθ αφοθ το παιρνω απο ελληνιο μαγαζι σας παρακαλω βοηθειστε στο τοπικ του s δεν μου απανταει κανεισ...

 

Έχεις απευθυνθεί ήδη στο θέμα του wildfire s, ας μην επαναλαμβανόμαστε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω ένα wildfire, και το πρόβλημά μου είναι οτι πέφτει πολύ γρήγορα η μπαταρία. Επίσης όση ώρα και να την άφηνα, δεν φορτίζει ποτέ στο 100%, αλλά παραμάνει περίπου στο 65-70% όση ώρα και να το αφήσω...

 

Πήγα και πήρα μια καινούρια μπαταρία (γιατί αυτή που είχε λειτουργούσε 2.5 χρόνια, και λογικό να πέσει η απόδοση) αλλά έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά. Και η καινούρια μπαταρία δεν έφτασε ποτέ στο 100%! Άντέχει αρκετά λιγότερο από μέρα, με απενεργοποιημένα τα δεδομένα και το GPS.

 

Πιστεύω οτι μπορεί να φταίει κάτι με το λογισμικό, και διακόπτει την φόρτιση νωρίτερα από ότι πρέπει, αλλά δεν είμαι σίγουρος... Έχει συναντήσει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα και αν ναι πως το έλυσε;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Το πρόβλημα αυτό μήπως στο εμφάνισε μετά το πέρασμα κάποιας εφαρμογής; Επίσης, η καινούρια μπαταρία είναι η γνήσια ή όχι; Έχεις δοκιμάσει να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με το "πληκτρολογιο" στο κινητο μου...

δεν μου το εμφανιζει πουθενα, εκει που πρεπει να γραψω κατι, δηλ. στα μνμ πχ. στο ιντερνετ κτλ

μπορειτε να φανταστειτε τι φταιει???

εχω αλλαξει και τους τρεις τυπους πληκτρο λογιου αλλα τιποτα. qwerty-πλ. τηλεφωνου-συμπαγες qwerty

Keep The Scene UP...
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς πάτησε παρατεταμένα το πλήκτρο menu και δες αν βγαίνει το πληκτρολόγιο. Επίσης μπορείς να βρεις την εφαρμογή του πληκτρολογίου από τη διαχείριση εφαρμογών και να κάνεις μια εκκαθάριση δεδομένων. Αλλιώς μπορείς να δοκιμάσεις κι ένα 3rd party πληκτρολόγιο. Όλα αυτά βέβαια αφού πρώτα κάνεις ένα restart!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Το πρόβλημα αυτό μήπως στο εμφάνισε μετά το πέρασμα κάποιας εφαρμογής; Επίσης, η καινούρια μπαταρία είναι η γνήσια ή όχι; Έχεις δοκιμάσει να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

 

Όχι, δεν έπαιξε ρόλο κάποια εφαρμογή. Την καινούρια μπαταρία την αγόρασα για γνήσια, και πραγματικά δίπλα από τηνγνήσια μπαταρία δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά, μετά από πολύ σχολαστικό ψάξιμο. Παρόλα αυτά δεν είμαι σίγουρος οτι είναι αυθεντική, γιατί την πήρα σε καλή τιμή ~ 17Ε αλλα χωρίς συσκευασία χαρτονένια... από ότι μου είπε ένας φίλος που δουλεύει στην HTC μαλλον πρέπει να είναι από το service αυθεντική αλλά με κόλπο την πήρε το κατάστημα...

http://www.e-finder.gr/p.MPATARIA-HTC-BA-S420-bulk-choris-syskeyasia-1300mAh-gia-HTC-Legend-Wildfire.306187.html

 

Επαναφορά δεν έχω δοκιμάσει, και δεν θέλω να δοκιμάσω γιατί το κινητό είναι του πατέρα μου και δεν θέλω να το πειράζω και χάσει τίποτα επαφες κ.τ.λ... Αν και από ότι έχω δει σε άλλα forum, κάποια έχουν εμφανίσει αντίστοιχο πρόβλημα και ήθελε αλλαγή motherboard, δεν ήταν software... Ακόμα και cyanogenmod 7 να πέρναγαν, το πρόβλημα παρέμενε. Απλά λέω μήπως ξέρετε κάτι παραπάνω, ή αν υπάρχει καμιά διαδικασία φορτίσεων - εκφορτίσεων που μπορεί να το διορθώσει (όπως κάτι τέτοια κόλπα που υπάρχουν για το Galaxy S)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έπαιξε ρόλο κάποια εφαρμογή. Την καινούρια μπαταρία την αγόρασα για γνήσια, και πραγματικά δίπλα από τηνγνήσια μπαταρία δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά, μετά από πολύ σχολαστικό ψάξιμο. Παρόλα αυτά δεν είμαι σίγουρος οτι είναι αυθεντική, γιατί την πήρα σε καλή τιμή ~ 17Ε αλλα χωρίς συσκευασία χαρτονένια... από ότι μου είπε ένας φίλος που δουλεύει στην HTC μαλλον πρέπει να είναι από το service αυθεντική αλλά με κόλπο την πήρε το κατάστημα...

http://www.e-finder.gr/p.MPATARIA-HTC-BA-S420-bulk-choris-syskeyasia-1300mAh-gia-HTC-Legend-Wildfire.306187.html

 

Επαναφορά δεν έχω δοκιμάσει, και δεν θέλω να δοκιμάσω γιατί το κινητό είναι του πατέρα μου και δεν θέλω να το πειράζω και χάσει τίποτα επαφες κ.τ.λ... Αν και από ότι έχω δει σε άλλα forum, κάποια έχουν εμφανίσει αντίστοιχο πρόβλημα και ήθελε αλλαγή motherboard, δεν ήταν software... Ακόμα και cyanogenmod 7 να πέρναγαν, το πρόβλημα παρέμενε. Απλά λέω μήπως ξέρετε κάτι παραπάνω, ή αν υπάρχει καμιά διαδικασία φορτίσεων - εκφορτίσεων που μπορεί να το διορθώσει (όπως κάτι τέτοια κόλπα που υπάρχουν για το Galaxy S)

Ευχαριστώ!

Υπάρχει μια διαδικασία για το battery calibration, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι αν το κάνεις. Οπότε κι αν έχεις διαβάσει κι ότι υπάρχει γενικότερο θέμα με το hardware, ίσως πρέπει να επισκεφθείς το service

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια διαδικασία για το battery calibration, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι αν το κάνεις. Οπότε κι αν έχεις διαβάσει κι ότι υπάρχει γενικότερο θέμα με το hardware, ίσως πρέπει να επισκεφθείς το service

 

Το κόστος του να το πάω στο service είναι πολύ μεγαλύτερο από το ίδιο το κινητό αυτήν την στιγμή... Ποια είναι η διαδικασία του calibration να κάνω μια δοκιμή; Έστω και αν δεν φέρει κανένα αποτέλεσμα, δεν χανω τίποτα να δοκιμάσω!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Koίταξε ας πούμε αυτό εδώ (είναι για motorola αλλά και για htc τα βήματα θα είναι παρόμοια). Επίσης υπάρχουν και εφαρμογές στο market (ψάξε για battery calibration). Αν και δεν θα ειναι ακριβώς το ίδιο, είναι σίγουρα ευκολότερο ;) Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Koίταξε ας πούμε αυτό εδώ (είναι για motorola αλλά και για htc τα βήματα θα είναι παρόμοια). Επίσης υπάρχουν και εφαρμογές στο market (ψάξε για battery calibration). Αν και δεν θα ειναι ακριβώς το ίδιο, είναι σίγουρα ευκολότερο ;)

 

Ποιο;!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο;!!! :)

Διορθώθηκε το link :)

Υπαρχει καπου η 2.1 stock να την περασω στο τηλεφωνο;

Kοίταξε αν θες στο πρώτο post για το πως μπορείς να περάσεις την αρχική rom ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε το link :)

 

Kοίταξε αν θες στο πρώτο post για το πως μπορείς να περάσεις την αρχική rom ;)

 

το εχω δει το πρωτο post αλλα ζηταω συγκεκριμενα την 2.1 του κινητου αν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

μου έσβησε λόγω από μπαταρίας το έβαλα να φορτίσει και από εκείνη τη στιγμή κάνει όλο κολλήματα. παίζει για λίγο καλά μετά πάλι σέρνετε το κλείνω το ανοίγω παίζει για λίγο καλά και μετά πάλι τα ίδια.

τι μπορεί να είναι έχετε καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

το εχω δει το πρωτο post αλλα ζηταω συγκεκριμενα την 2.1 του κινητου αν υπαρχει.

Στο πρώτο post υπάρχει link για το shipped-roms που έχει όλες τις stock roms. Μπες εδώ και κατέβασε τη rom που θέλεις. Προσοχή μην κατεβάσεις κάποια rom που προορίζεται για άλλη χώρα ή για κλειδωμένη συσκευή σε δίκτυο. Αυτές που λένε wwe είναι αυτές που χρειάζεσαι ;)

 

μου έσβησε λόγω από μπαταρίας το έβαλα να φορτίσει και από εκείνη τη στιγμή κάνει όλο κολλήματα. παίζει για λίγο καλά μετά πάλι σέρνετε το κλείνω το ανοίγω παίζει για λίγο καλά και μετά πάλι τα ίδια.

τι μπορεί να είναι έχετε καμιά ιδέα?

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το σβήσιμο όλο αυτό. Έχεις βάλει μήπως κάποια εφαρμογή τώρα τελευταία;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο post υπάρχει link για το shipped-roms που έχει όλες τις stock roms. Μπες εδώ και κατέβασε τη rom που θέλεις. Προσοχή μην κατεβάσεις κάποια rom που προορίζεται για άλλη χώρα ή για κλειδωμένη συσκευή σε δίκτυο. Αυτές που λένε wwe είναι αυτές που χρειάζεσαι ;)

 

 

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το σβήσιμο όλο αυτό. Έχεις βάλει μήπως κάποια εφαρμογή τώρα τελευταία;

 

οχι τιποτα απολυτως. μετά απο τα κολλήματα απεγκατεστησα κιολας καποιες εφαρμογες για να αυξησω την μνήμη αλλα τιποτα τα κωληματα συνεχιζονται

Link to comment
Share on other sites

οχι τιποτα απολυτως. μετά απο τα κολλήματα απεγκατεστησα κιολας καποιες εφαρμογες για να αυξησω την μνήμη αλλα τιποτα τα κωληματα συνεχιζονται

Δοκίμασες να κάνεις ένα hard reset αφού πρώτα κρατήσεις ένα backup;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις ένα hard reset αφού πρώτα κρατήσεις ένα backup;

αυτό είναι το επόμενο που θα κάνω όταν βρω χρόνο.

αλήθεια με ποιο πρόγραμμα μπορώ να πάρω backup?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...