Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Mεσα σε 2 μερες το κινητο μου εχει κανει 3 φορες reboot απο μονο του ενω εγω επαιζα καποιο παιχνιδι ή εβγαζα φωτογραφια.Πρεπει να ξαναπερασω την CM7 ?

 

Θα συνιστούσα να δοκιμάσεις άλλη rom και κατά προτίμηση την official για να δεις αν το πρόβλημα συνεχίζεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mεσα σε 2 μερες το κινητο μου εχει κανει 3 φορες reboot απο μονο του ενω εγω επαιζα καποιο παιχνιδι ή εβγαζα φωτογραφια.Πρεπει να ξαναπερασω την CM7 ?

 

Για αρχη κανε titanium & nandroid backup για να εισαι σιγουρος και ξαναφλασαρε την. Δεν εχεις κατι να χασεις. Titanium restore μετα και βλεπεις αν συνεχιζει τα ιδια κολληματα στις ιδιες εφαρμογες που αναφερεις

 

Sent from my HTC Wildfire

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη κανε titanium & nandroid backup για να εισαι σιγουρος και ξαναφλασαρε την. Δεν εχεις κατι να χασεις. Titanium restore μετα και βλεπεις αν συνεχιζει τα ιδια κολληματα στις ιδιες εφαρμογες που αναφερεις

 

Sent from my HTC Wildfire

 

 

Δεν ξερω τι ακριβως πρεπει να κανω για να την ξαναπερασω.Κανω titanium και nandroid backup.Μετα πρεπει να κανω wipe τα παντα?Απο που να κατεβασω την CM7 ? Λιγο αναλυτικα αν γινεται.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ακριβως πρεπει να κανω για να την ξαναπερασω.Κανω titanium και nandroid backup.Μετα πρεπει να κανω wipe τα παντα?Απο που να κατεβασω την CM7 ? Λιγο αναλυτικα αν γινεται.Ευχαριστω.

 

Ποια rom θες να κατεβάσεις, την stable ή την RC1?

Δεν χρειάζεται να κρατήσεις nandroid απο την στιγμή που η υπάρχουσα ROM σου σου κάνει χαζομάρες (υποθέτω ότι μια που έχεις ήδη την CM7 έχεις κρατήσει με nandroid την froyo)

 

1. Κράτα τις εφαρμογές σου με το mybackup ή κάποιο άλλο πρόγραμμα (μονο τα APKs)

Μην κρατήσεις τα application data (αν κάποια εφαρμογή σου δημιουργεί το πρόβλημα λόγω λάθος ρυθμίσεων απλά με το restore θα το επαναφέρεις)

2. Βάλε την ROM στο ROOT της κάρτας μνήμης σου (δηλαδή "πάνω πάνω" χύμα, όχι σε κατάλογο)

3. Κάνε WIPE (system, cache)

4. Μέσω του CWM πήγαινε στο advanced, και κάνε install from zip -> Επέλεξε την ROM

Η ROM θα στηθεί, θα σου κάνει restart (θα κρατήσει πολύ ώρα και θα είσαι κομπλέ)

Πιο αναλυτικά τα γράφει ο Villys στο 1ο πόστ

 

Προτείνω αρχικά να στήσεις ΜΟΝΟ τις απαραίτητες εφαρμογές σου...

Οταν δείς ότι η συσκευή δεν κάνει restarts τότε σιγά σιγά στήσε και τα υπόλοιπα...

 

 

19/07 Edit:

Μην έχοντας τι να κάνω, φλάσαρα την RC1

Ευχάριστη έκπληξη το ότι το GPS δουλεύει χωρίς να χρειάζεται να φλασάρεις το radio ξανά...

Βρήκε δορυφόρους και λόκαρε αμέσως!

Το bug με το led blinking στα SMS εξακολουθεί να υπάρχει...

Τα μενού (settings) είναι πιο συμμαζεμένα και οργανωμένα...

Κατά το power off το fade out έχει διορθωθεί (όχι όμως και κατά το power on)

Μετά έμεινα απο μπαταρία... :D

Η συνέχεια των εντυπώσεων αύριο ;)

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,μια ερωτηση...οσο και αν το εψαξα δεν βρηκα κατι

υπαρχει τροπος να βλεπουμε την μπαταρια με ποσοστο διπλα της.ποσο δηλ εχουμρε ακομα,και οπχι μονο το εικονηδειο??

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,μια ερωτηση...οσο και αν το εψαξα δεν βρηκα κατι

υπαρχει τροπος να βλεπουμε την μπαταρια με ποσοστο διπλα της.ποσο δηλ εχουμρε ακομα,και οπχι μονο το εικονηδειο??

 

ευχαριστω

 

έχεις κάνει το κινητό σου root;

αν ναι στην cm7 rom γίνεται αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,οχι δεν εχω κανει το κινητο μου root....μπορεισ να μου στειλεις link για να δω πως γινετε root η συσκευη???

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,μια ερωτηση...οσο και αν το εψαξα δεν βρηκα κατι

υπαρχει τροπος να βλεπουμε την μπαταρια με ποσοστο διπλα της.ποσο δηλ εχουμρε ακομα,και οπχι μονο το εικονηδειο??

 

ευχαριστω

 

Δεν χρειάζεται να εισαι root

 

battery status

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα,οχι δεν εχω κανει το κινητο μου root....μπορεισ να μου στειλεις link για να δω πως γινετε root η συσκευη???

 

Στο πρώτο post κοίταξες;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να εισαι root

 

battery status

 

το ξέρω πως υπάρχουν διάφορες εφαρμογές που το κάνουν αυτό.

εγώ π.χ. έχω βαλει το weather widglet και το δείχνει απλά σε custom rom θα το έκανε απο τις ρυθμίσεις χωρίς την βοήθεια προγράμματος !!

Link to comment
Share on other sites

παίδες βοήθεια!!!

χαλασε το κινητο!!

 

λοιπόν, ενώ λειτουργούσε κανονικά, ξαφνικά το ξεκλειδώνω και βλέπω την οθόνη να έχει γεμίσει πράσινες γραμμες, το κάνω προς τα κάτω για να ξεκλειδώσει, μετά από λίγη ώρα εμφανίζεται κανονικά η οθόνη, με λίγες γραμμές πάνω πάνω... λέω, οκ, κανα χαζό κόλλημα θα είναι, έβγαλα την μπαταρία, την ξαναέβαλα και η οθόνη δεν ανάβει καν.....!!!! δονείται κανονικά, όπως όταν κάνει όταν ανοίγει, ακούγεται ο ήχος, αλλά από εκεί και πέρα τίποτα!! τα λαμπάκια του menu κλπ ανάβουν...

καμιά ιδέα? μάλλον δεν το γλυτώνω το σερβις, ε?

 

ΥΓ. δεν εχει φάει προσφατα τούμπα ή κάτι τέτοιο, το έπαθε τελείως ξαφνικά....

Edited by charlie_pace4
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όπως το πες... μάλλον δεν το γλυτώνεις το service. Ελπίζω επίσης να είσαι και με official rom για να είσαι και εντός εγγύησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παίδες βοήθεια!!!

χαλασε το κινητο!!

 

λοιπόν, ενώ λειτουργούσε κανονικά, ξαφνικά το ξεκλειδώνω και βλέπω την οθόνη να έχει γεμίσει πράσινες γραμμες, το κάνω προς τα κάτω για να ξεκλειδώσει, μετά από λίγη ώρα εμφανίζεται κανονικά η οθόνη, με λίγες γραμμές πάνω πάνω... λέω, οκ, κανα χαζό κόλλημα θα είναι, έβγαλα την μπαταρία, την ξαναέβαλα και η οθόνη δεν ανάβει καν.....!!!! δονείται κανονικά, όπως όταν κάνει όταν ανοίγει, ακούγεται ο ήχος, αλλά από εκεί και πέρα τίποτα!! τα λαμπάκια του menu κλπ ανάβουν...

καμιά ιδέα? μάλλον δεν το γλυτώνω το σερβις, ε?

 

ΥΓ. δεν εχει φάει προσφατα τούμπα ή κάτι τέτοιο, το έπαθε τελείως ξαφνικά....

 

Και αν δεν εχεις official γυρνα σε official και επωφελησου την εγγυηση. Αλλιως ξαναφλασαρε rom.

 

Sent from my HTC Wildfire

Link to comment
Share on other sites

official rom ειμαι, αλλα ειμαι rootαρισμενος.... :/

φαντάζομαι δεν μπορώ να κάνω κάτι χωρίς να βλέπω την οθόνη :p

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως μάλλον λίγα μπορείς να κάνεις... Καμία φορά μετά από επανεκκίνηση δε λειτουργεί η οθόνη;
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

official rom ειμαι, αλλα ειμαι rootαρισμενος.... :/

φαντάζομαι δεν μπορώ να κάνω κάτι χωρίς να βλέπω την οθόνη :p

 

Μπορείς και χωρίς να βλέπεις, αρκεί να ξέρεις να χρησιμοποιείς το fastboot.

Link to comment
Share on other sites

official rom ειμαι, αλλα ειμαι rootαρισμενος.... :/

φαντάζομαι δεν μπορώ να κάνω κάτι χωρίς να βλέπω την οθόνη :p

 

Αυτο με ενδιαφέρει και μενα που εχω κάνει root παλιά για να βάλω την froyo και τώρα έχω βαλει την CM7. Αλλά πως γίνεται να γυρίσεις κανείς στα εργοστασιακά καθαρά. Δηλάδη unroot και με 2.1? Υπάρχει τρόπος???

 

Kάτι άλλο να ρωτήσω δυο μερες έχω τώρα την CM7. Παλαιότερα θυμάμαι όταν εμπαινες για πρώτη φορά στο κινητό μετα απο αλλαγή rom σου ζητούσε ενας wizard να συχρονίσεις τους λογαριασμούς σου. Το ίδιο και τώρα αλλά τωρα μου κανε μόνο για το gmail. Δεν είδα να μπει για το facebook αλλά και τα άλλα που ειχα. Το λέω αυτό γιατί ειχα περασμένες τις επαφές και από το facebook και τώρα δεν τις βλέπω. Μάλιστα μπορούσα να συνδέσω τις επαφές του facebook με τις επαφές google και τις sim πατώντας πάνω δεξιά το συνδετήρα.

Δεν ξέρω αν μπορω να το κάνω τώρα έστω και βάζοντας άλλη εφαρμογή. Επίσης δεν εχει τιποτα από facebook ως εφαρμογή. Αυτό υποθέτω ότι μπορώ να την βάλω και μονος μου. Αλλα με ενδιαφέρει πολύ να βλέπω στο τηλεφωνικο κατάλογο και τις επαφές από το facebook οπως στην Froyo.

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με ενδιαφέρει και μενα που εχω κάνει root παλιά για να βάλω την froyo και τώρα έχω βαλει την CM7. Αλλά πως γίνεται να γυρίσεις κανείς στα εργοστασιακά καθαρά. Δηλάδη unroot και με 2.1? Υπάρχει τρόπος???

 

Kάτι άλλο να ρωτήσω δυο μερες έχω τώρα την CM7. Παλαιότερα θυμάμαι όταν εμπαινες για πρώτη φορά στο κινητό μετα απο αλλαγή rom σου ζητούσε ενας wizard να συχρονίσεις τους λογαριασμούς σου. Το ίδιο και τώρα αλλά τωρα μου κανε μόνο για το gmail. Δεν είδα να μπει για το facebook αλλά και τα άλλα που ειχα. Το λέω αυτό γιατί ειχα περασμένες τις επαφές και από το facebook και τώρα δεν τις βλέπω. Μάλιστα μπορούσα να συνδέσω τις επαφές του facebook με τις επαφές google και τις sim πατώντας πάνω δεξιά το συνδετήρα.

Δεν ξέρω αν μπορω να το κάνω τώρα έστω και βάζοντας άλλη εφαρμογή. Επίσης δεν εχει τιποτα από facebook ως εφαρμογή. Αυτό υποθέτω ότι μπορώ να την βάλω και μονος μου. Αλλα με ενδιαφέρει πολύ να βλέπω στο τηλεφωνικο κατάλογο και τις επαφές από το facebook οπως στην Froyo.

O τρόπος για unroot και επαναφορά στη stock rom είναι στο πρώτο post ;)

Επίσης γι'αυτό που λες. Όλα αυτά για το facebook γινόταν, μιας και στη Sense rom υπήρχε το friendstream που είχε ουσιαστικά μέσα το facebook. Εδώ πρέπει να εγκαταστήσεις την εφαρμογή του facebook (δωρεάν στο market) ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με ενδιαφέρει και μενα που εχω κάνει root παλιά για να βάλω την froyo και τώρα έχω βαλει την CM7. Αλλά πως γίνεται να γυρίσεις κανείς στα εργοστασιακά καθαρά. Δηλάδη unroot και με 2.1? Υπάρχει τρόπος???

 

Kάτι άλλο να ρωτήσω δυο μερες έχω τώρα την CM7. Παλαιότερα θυμάμαι όταν εμπαινες για πρώτη φορά στο κινητό μετα απο αλλαγή rom σου ζητούσε ενας wizard να συχρονίσεις τους λογαριασμούς σου. Το ίδιο και τώρα αλλά τωρα μου κανε μόνο για το gmail. Δεν είδα να μπει για το facebook αλλά και τα άλλα που ειχα. Το λέω αυτό γιατί ειχα περασμένες τις επαφές και από το facebook και τώρα δεν τις βλέπω. Μάλιστα μπορούσα να συνδέσω τις επαφές του facebook με τις επαφές google και τις sim πατώντας πάνω δεξιά το συνδετήρα.

Δεν ξέρω αν μπορω να το κάνω τώρα έστω και βάζοντας άλλη εφαρμογή. Επίσης δεν εχει τιποτα από facebook ως εφαρμογή. Αυτό υποθέτω ότι μπορώ να την βάλω και μονος μου. Αλλα με ενδιαφέρει πολύ να βλέπω στο τηλεφωνικο κατάλογο και τις επαφές από το facebook οπως στην Froyo.

 

Γυρνας στην official 2.2 με nand restore που υποτιθεται ειχες κανει αφου εκανες το κιν s-off και περασες clockworkmod και μπορεσες και εκανες nand backup.

 

Η συνδεση επαφων με facebook ηταν καθαρα ατου της sense rom. Και τωρα μπορεις αλλα με εφαρμογη.

 

Sent from my HTC Wildfire

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω την 2.2.1. Μπορώ να βάλω κάποια custom rom ή οχι;

 

Ευχαριστώ.

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω την 2.2.1. Μπορώ να βάλω κάποια custom rom ή οχι;

 

Ευχαριστώ.

Βεβαιως και μπορεις! :) Κοιταξε την σελιδα 300 για το πως θα γινεις s-off και μετα root(ωστε να μπορεις να περασεις custom rom)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Και απο rom ποια προτείνεις;

 

ΥΓ: Βασική προϋποθεση να παίζει το ράδιο.

Edited by Sam_GR
Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...