Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορει σας παρακαλω καποιος να μου δωσει εναν οδηγο για να κανω ροοτ και θπδατε σε 2.3 το wildfire βρηκα εδω καποιους οδηγους αλλα δε δουλευουν τα λινκ ωασικα για εναν μονο λογο θελω να το κανω για να παιξω το ingress γιατι δεν εχω αλλη συσκευη

 

Διαβασε το πρωτο ποστ στη σελ. 1 και θα βρεις την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω πως, αλλα παρ'οτι ασχολουμαι εδω καιρο με το wildfire και τα διαφορα tweaks, τo θεμα των partition δεν το ειχα ψαξει ποτε. Διαβαζω οτι ολοι εχουν κανει parition στην sd τους για να μπορουν να εχουν περισσοτερο χωρο,κλπ. Αν εχω καταλαβει σωστα, κανετε αυτο που κανω εγω με το link2sd μονο που εγω δεν εχω κανει partition( ή τουλαχιστον ετσι νομιζω). Ας με ενημερωσει καποιος γιατι να πρεπει να κανω partition και πως μπορω να το κανω. Εχω την αρχικη sd των 2gb (class4 νομιζω). Εκανα search στο thread αυτο αλλα δεν βρηκα κατι που να μου λυνει τις αποριες.

 

Για να καταλάβω... έχεις και δουλεύεις το link2sd?

ή απλά το έχεις εγκαταστήσει και δεν έχεις κάνει link εφαρμογές?

Όταν πας να τρέξεις το link2sd τι σου βγάζει?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω... έχεις και δουλεύεις το link2sd?

ή απλά το έχεις εγκαταστήσει και δεν έχεις κάνει link εφαρμογές?

Όταν πας να τρέξεις το link2sd τι σου βγάζει?

 

Mου λεει οτι το link2sd ελαβε δικαιωματα superuser. To εγκατεστησα και το χρησιμοποιησα μια φορα για να μεταφερω καποιες εφαρμογες στην sd(apps που το τηλεφωνο δεν με αφηνε να τις μεραφερω) και φαινεται να λειτουργησε μια χαρα.

Μου προτεινεις να κανω partition? Σε τι θα με βοηθησει? Πως κανω partition στην sd? Θα χρειαστω καινουρια sd , class 5 και πανω?

 

Κατι που με παρεξενεψε προσφατα:

Καρτα SD

 

Συνολικος χωρος: 1.86 GB

*Εφαρμογες : 136 ΜΒ

*Εικονες,Βιντεο: 238 ΜΒ

*Ηχος: 1.12 ΜΒ

*Διαθεσιμο: 340 ΜΒ ????????

 

Δεν θα επρεπε να εχω τουλαχιστον 1 GB διαθεσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είχα κάνει partition στην sd (1gb σε 4gb sd) και είχα περάσει ένα script (a2sd) αντί για το link2sd, το οποίο link2sd όμως είναι επίσης εξαιρετικό! Επίσης είχα κάνει custom partitions στη μνήμη του κινητού, για να έχω παραπάνω ελεύθερο χώρο, μιας και δε γίνεται reallocation του χώρου που περισσεύει όταν βάζεις τη cm7.x (μιας και οι sense roms είναι αρκετά μεγαλύτερες σε μέγεθος)! Το partition στην κάρτα μνήμης το έκανα στον υπολογιστή, όπου μπορείς να το κάνεις με το gparted ή πχ με το acronis disk director. Νομίζω γίνεται κι από τη recovery του κινητού. Τσέκαρέ το αν θες ;) Πάρε πρώτα ωστόσο ένα γενικό backup της κάρτας μνήμης, αλλά και γενικότερα ένα nandroid backup για να είσαι σίγουρος ;)

 

Τώρα για το 340 που λες, είναι λίγο παράξενο. Μήπως το link2sd που έβαλες σου έκανε κάποιο partition ή μήπως έκανες και δεν το θυμάσαι;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Mου λεει οτι το link2sd ελαβε δικαιωματα superuser. To εγκατεστησα και το χρησιμοποιησα μια φορα για να μεταφερω καποιες εφαρμογες στην sd(apps που το τηλεφωνο δεν με αφηνε να τις μεραφερω) και φαινεται να λειτουργησε μια χαρα.

Μου προτεινεις να κανω partition? Σε τι θα με βοηθησει? Πως κανω partition στην sd? Θα χρειαστω καινουρια sd , class 5 και πανω?

 

Κατι που με παρεξενεψε προσφατα:

Καρτα SD

 

Συνολικος χωρος: 1.86 GB

*Εφαρμογες : 136 ΜΒ

*Εικονες,Βιντεο: 238 ΜΒ

*Ηχος: 1.12 ΜΒ

*Διαθεσιμο: 340 ΜΒ ????????

 

Δεν θα επρεπε να εχω τουλαχιστον 1 GB διαθεσιμο?

 

Θες να δεις την ανάλυση των αποθηκευτικών σου χώρων μέσα από το link2sd?

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει...

 

Οταν ξεκινάς το link2sd σου ζητάει να ορίσεις τύπο partition της SD? Αν ναι, δεν εχει "ολοκληρωθεί" η εγκατάσταση απλά χρησιμοποιείς μερικώς τις δυνατότητες του link2sd όπως αυτό που έκανες δηλ να μεταφέρεις κάποιες app στην SD.

 

Αν όχι, σκέφτομαι ότι ίσως έχεις μετατρέψει σε ROM όλη την SD κάρτα σου... αλλά δεν στέκει και πολύ σαν σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγκατέστησα την cm 7.2 Πως μπορώ να προσθέσω Ελληνικό λεξικό και προτασεις για λέξεις;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Mπορείς να περάσεις ένα άλλο πληκτρολόγιο. Προτείνω το swype, το οποίο όμως δεν υπάρχει στο google play! Θα το βρείς στο beta.swype.com και είναι δωρεάν ;) Για περισσότερα σχετικά με πληκτρολόγια, κοίταξε εδώ!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Mπορείς να περάσεις ένα άλλο πληκτρολόγιο. Προτείνω το swype, το οποίο όμως δεν υπάρχει στο google play! Θα το βρείς στο beta.swype.com και είναι δωρεάν ;) Για περισσότερα σχετικά με πληκτρολόγια, κοίταξε εδώ!

 

Ευχαριστώ. Το δοκίμασα αλλά μου έπαιρνε πολύ χώρο και τελικά έβαλα το smart keyboard.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.....Μετά από πάαααρα πολύ,καιρό σας γράφω για να σας πώ τον πόνο μου.......Λοπόν έχω ένα wildfire έκδοση 2.2.1 unrooted.Θέλω πάρα πολύ ν'αποκτήσω δικαιώματα superuser κυρίως για να μπορέσω να σβήσω ογκόδεις εφαρμογές τις οποίες δεν θέλω να χρησιμοποιώ αλλά και για να αυξήσω την -λίγη- μνήμη του τηλεφώνου μας.Δυστυχώς πέρσυ ακολούθησα τη διαδικασία s-off από htc-dev η οποία οχι μόνο δεν έκανε τίποτα αλλά ρε παιδιά διαβάζω στο κινητό μου τα εξής (εαν μπορέσετε να βγάλετε άκρη)

 

HTC WILDFIRE A3333

kernel 2.6.32.21-g0f9e9b5

hboot 1.02.0000

radio-3.35.20.10

 

Προσπάθησα σήμερα το πρωί να κάνω κάτι που βρήκα λίγο χρόνο ακολουθώντας τις οδηγίες του πολύτιμου φορουμ μας αλλά χωρίς αποτέλεσμα.Μου βγαίνει ένα κόκκινο τρίγωνο........Αυτό που θα ήθελα σε γενικές γραμμές είναι να επαναφέρω τη συσκευή-εαν γίνεται-προ εποχής htc dev να κάνω s-off αρχικά και εάν μπορέσω να εγκαταστήσω μια νέα ρομ.Αυτά,πιστεύω να μη σας ζάλισα οποιαδήποτε βοήθεια αποδεκτή καλή σας μέρα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

μπορει σας παρακαλω καποιος να μου δωσει εναν οδηγο για να κανω ροοτ και θπδατε σε 2.3 το wildfire βρηκα εδω καποιους οδηγους αλλα δε δουλευουν τα λινκ ωασικα για εναν μονο λογο θελω να το κανω για να παιξω το ingress γιατι δεν εχω αλλη συσκευη

 

Την διαδικασία την έκανα με επιτυχία πριν 3 ημέρες,σε wildfire 2.3.5.Πρώτη κίνηση καταβάσεις drivers της συσκευής στο pc, μετά κάνεις ένα account στην σελίδα της HTC και ακολουθείς οδηγίες πιστά, βήμα βήμα, για S-OFF από HTCDEV, είναι απόλυτα σαφείς, όπου στο τέλος θα λάβεις με email τον κωδικό για s-off, όταν γίνουν όλα αυτά με επιτυχία, καταβάσεις το HTC Quick Root, οδηγίες εδώ: http://www.doctorandroid.gr/2012/09/htc-quick-root-root-htc.html?m=1 κ σε 2' η συσκευή σου θα είναι root. Μετά μπαίνεις play store κ κατεβαζεις την rom manager, από εκεί περνάς την clockworkmod,πρώτη στη λίστα, θα το δεις. Μέσα από clockworkmod θα κάνεις κ το πρώτο σου backup. Πλέον Όλες οι rom της συσκευής σου διαθέσιμες για δοκιμή. Όσο αφορά ποία rom αξίζει,είναι καθαρά προσωπικό θέμα, εγώ έχω περάσει την MIUI v4 με Android 4.0.4 αξίζει . Οτιδήποτε στη διάθεσή σου.Μην ξεχνάς να κάνεις backup κ πριν από κάθε αλλαγή rom, το γνωστό wipe data.

Edited by dimitris762
sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Την διαδικασία την έκανα με επιτυχία πριν 3 ημέρες,σε wildfire 2.3.5.Πρώτη κίνηση καταβάσεις drivers της συσκευής στο pc, μετά κάνεις ένα account στην σελίδα της HTC και ακολουθείς οδηγίες πιστά, βήμα βήμα, για S-OFF από HTCDEV, είναι απόλυτα σαφείς, όπου στο τέλος θα λάβεις με email τον κωδικό για s-off, όταν γίνουν όλα αυτά με επιτυχία, καταβάσεις το HTC Quick Root, οδηγίες εδώ: http://www.doctorandroid.gr/2012/09/htc-quick-root-root-htc.html?m=1 κ σε 2' η συσκευή σου θα είναι root. Μετά μπαίνεις play store κ κατεβαζεις την rom manager, από εκεί περνάς την clockworkmod,πρώτη στη λίστα, θα το δεις. Μέσα από clockworkmod θα κάνεις κ το πρώτο σου backup. Πλέον Όλες οι rom της συσκευής σου διαθέσιμες για δοκιμή. Όσο αφορά ποία rom αξίζει,είναι καθαρά προσωπικό θέμα, εγώ έχω περάσει την MIUI v4 με Android 4.0.4 αξίζει . Οτιδήποτε στη διάθεσή σου.Μην ξεχνάς να κάνεις backup κ πριν από κάθε αλλαγή rom, το γνωστό wipe data.

 

χαίρε φίλε...μπορείς να μου βάλεις ένα Link που κατέβασες την miui Που παίζει στο wildfire σου?

 

επίσης μπορείς να μου πεις αν κάτι δεν παίζει (π.χ. κάμερα, gps κλπ)

 

Σε ευχαριστώ

LUMIA 820, ftw -> no more. Redmi note 3 pro ftw
Link to comment
Share on other sites

Nα ενημερώσω απλά ότι τα επιπλέον μηνύματα μεταφέρθηκαν ως offtopic σε άλλο θέμα (εδώ), όχι τόσο γιατί ήταν offtopic, αλλά γιατί είναι δυνητικά επικίνδυνα για κάποιον που δε θα ψαχτεί ιδιαίτερα και θα πάει να περάσει τη λάθος rom στη συσκευή του ;)

 

MIUI για το "απλό" wildfire υπάρχει εδώ! Αν είναι καλή ή όχι, δεν το γνωρίζω δυστυχώς γιατί δεν την έχω δοκιμάσει. Αλλά μπορείς να δοκιμάσεις εσύ ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Nα ενημερώσω απλά ότι τα επιπλέον μηνύματα μεταφέρθηκαν ως offtopic σε άλλο θέμα (εδώ), όχι τόσο γιατί ήταν offtopic, αλλά γιατί είναι δυνητικά επικίνδυνα για κάποιον που δε θα ψαχτεί ιδιαίτερα και θα πάει να περάσει τη λάθος rom στη συσκευή του ;)

 

MIUI για το "απλό" wildfire υπάρχει εδώ! Αν είναι καλή ή όχι, δεν το γνωρίζω δυστυχώς γιατί δεν την έχω δοκιμάσει. Αλλά μπορείς να δοκιμάσεις εσύ ;)

 

ευχαριστώ, αλλά ο παραπάνω φίλος λέει για wildfire με miui ICS 4.0.4.... πάντως θα την δοκιμασω την συγκεκριμένη που έστειλες γιατί την βαρέθηκα λίγο την CM7

LUMIA 820, ftw -> no more. Redmi note 3 pro ftw
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα προσέξει!

Όπως και να'χει η (ics) miui για το wildfire έχει τα προβληματάκια της απ'ότι βλέπω και θα τη βρεις εδώ :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση αξιζει να κανω την αναβαθμιση απο την 2.1 στην 2.2.1 (froyo) θα αλλαξει τιποτα προς το καλυτερο η να το αφησω ετσι οπως το εχω τρια χρονια..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι είχε βελτιωθεί το κινητό όταν την είχα κάνει.. Αν την κάνεις όμως θέλει clean install(δηλαδή χάνεις τα πάντα από το κινητό) , γιατί αλλιώς είναι πιθανό να έχεις προβλήματα μετά..
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα δεις βελτιώσεις με σημαντικότερη τη δυνατότητα μεταφοράς εφαρμογών στην κάρτα μνήμης, άρα και περισσότερο χώρο ουσιαστικά για εγκατάσταση εφαρμογών!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα φιλοι μου. θελω την βοηθεια σας. εχω το wildfire το εχω s-off και δουλευω την ρομ CM7 χρονια. τωρα θελω να το γυρισω σε μια απλη sense τις htc και να το δωσω στην γυναικα μου. υπαρχει καμοια ρομ που να γνωριζετε?

ευχαριστω προκαταβολικα τον καθενα που θα ασχοληθει με το θεμα μου...;)

Link to comment
Share on other sites

μπορείς πάντα να βάλεις την επίσημη πάλι.. λίγες σελίδες πίσω νομίζω δίνουμε και λινκ..

αλλα γιατί δεν κάνεις ένα factory reset να της το δώσεις έτσι?

καλύτερα είναι νομίζω..

εγω στην αδέρφη μου αυτό έκανα, με cm 7.2 της το έδωσα, απλά έβγαλα ότι είχα βάλει για να ελαφρύνει και να μην την δυσκολέψει κάπου..

Link to comment
Share on other sites

μπορείς πάντα να βάλεις την επίσημη πάλι.. λίγες σελίδες πίσω νομίζω δίνουμε και λινκ..

αλλα γιατί δεν κάνεις ένα factory reset να της το δώσεις έτσι?

καλύτερα είναι νομίζω..

εγω στην αδέρφη μου αυτό έκανα, με cm 7.2 της το έδωσα, απλά έβγαλα ότι είχα βάλει για να ελαφρύνει και να μην την δυσκολέψει κάπου..

 

κοιτα. επειδη παλιοτερα ειχε htc ειναι μαθημανη στο sense της htc, το αλλο δεν μπορει να το δουλεψει. οταν λες την επισημη τι εννοεις? να ξανα επαναφερω το κινητο σε s-on? σε παρακαλω πες μου το λινκ γιατι απο χθες διαβαζω και δεν μπορεσα να βρω ακρη και τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν επαναφέρει το s-on, αλλά μικρή σημασία έχει ;)

rooted δεν πρέπει να είναι πάντως

http://www.shipped-roms.com/index.php?category=android&model=Buzz

νομίζω είναι ή η τρίτη ή η "OTA_Buzz_Froyo_HTC_WWE_2.22.405.1-1.37.405.1_release_160253md3o2yhu6sxs3txn.zip" αλλά περίμενε να το επιβεβαιώσει και ο Villis, γιατί δεν είμαι 100% σιγουρος, μην γινει καμια βλακεία και τρεχεις

 

edit:

τσεκαρε εδώ ποια λέω ότι είναι σωστή και διάβασε και μερικά ποστ παρακάτω μήπως γίνεται καμια παρατήρηση

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4290130&highlight=shipped#post4290130

Edited by charlie_pace4
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν επαναφέρει το s-on, αλλά μικρή σημασία έχει ;)

rooted δεν πρέπει να είναι πάντως

http://www.shipped-roms.com/index.php?category=android&model=Buzz

νομίζω είναι ή η τρίτη ή η "OTA_Buzz_Froyo_HTC_WWE_2.22.405.1-1.37.405.1_release_160253md3o2yhu6sxs3txn.zip" αλλά περίμενε να το επιβεβαιώσει και ο Villis, γιατί δεν είμαι 100% σιγουρος, μην γινει καμια βλακεία και τρεχεις

 

edit:

τσεκαρε εδώ ποια λέω ότι είναι σωστή και διάβασε και μερικά ποστ παρακάτω μήπως γίνεται καμια παρατήρηση

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4290130&highlight=shipped#post4290130

 

ειδα και διαβασα τα παντα. εγω ημουν και εκεινη την φορα σε εκεινο το ποστ που ρωτουσα και ακρη δεν εβγαλα οπως και τωρα. την ρομ δεν μου την κανει εγκατασταση. εψαξα να βρω καμοια αλλη ρομ που να εχει sence τησ htc μεσα αλλα τπτ. ποιοσ μπορει να με βοηθισει?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οποιαδήποτε rom wwe χωρίς να αναφέρει το όνομα carrier κάνει για τη συσκευή μας. Το γιατί δε σου την περνάει δεν μπορώ να το καταλάβω! Δοκίμασες να δοκιμάσεις άλλη θύρα usb; Το κινητό στο αναγνωρίζει κανονικά ο υπολογιστής;
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οποιαδήποτε rom wwe χωρίς να αναφέρει το όνομα carrier κάνει για τη συσκευή μας. Το γιατί δε σου την περνάει δεν μπορώ να το καταλάβω! Δοκίμασες να δοκιμάσεις άλλη θύρα usb; Το κινητό στο αναγνωρίζει κανονικά ο υπολογιστής;

 

δοκιμασα τα παντα ακομη και υπολογιστη αλλαξα και τιποτα, τα ιδια και τ τα ιδια. λες να θελω να πεδευομαι και να πεδευοκαι εσασ ρε villi? τουλαχιστον γνωριζετε καμοια ρομ με sence 2.1 η οποιαδηποτε να την περασω επανω και να τελειωνει το θεμα μου?

Link to comment
Share on other sites

εάν κάνεις επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν στο επαναφέρει σε αυτή που είχε πριν το ροοταρισ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...