Jump to content

Ποιον κατασκευαστή κινητών τηλεφώνων προτιμάτε περισσότερο;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιον κατασκευαστή κινητών τηλεφώνων προτιμάτε;  

979 members have voted

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή κινητών τηλεφώνων προτιμάτε;

    • Apple
      185
    • BlackBerry
      27
    • HTC
      194
    • LG
      22
    • Motorola
      19
    • Nokia
      312
    • Samsung
      68
    • Sony Ericsson
      114
    • ...άλλον κατασκευαστή
      5
    • ...κανέναν ιδιαίτερα
      33


Recommended Posts

Εγώ θα επιλέξω μόνο με τα 2 βασικότερα κριτήρια για εμένα.

Πρώτον, μου αρέσουν και πάντα μου άρεσαν οι συσκευές της Νόκια.

Δεύτερον, μόνον η Νόκια στα πληκτρολόγια των συσκευών της αναγράφει και το Ελληνικό αλφάβητο εκτός του Αγγλικού. Για εμένα, αυτός ο δεύτερος λόγος σημαίνει πως η συγκεκριμένη εταιρία με σέβεται σαν καταναλωτή και δεν με θεωρεί απλώς ως ένα "παγκοσμιοποιημένο" άβουλο ον που του αρκεί μόνο η Λατινική γραφή στο πληκτρολόγιο του κινητού του. Λες και θα γράψω τα μηνύματά μου στα απαίσια (και δυανάγνωστα) γκρίκλις ή τον τηλεφωνικό κατάλογο του κινητού μου με Λατινικούς χαρακτήρες.

Αυτά, ευχαριστώ.

οπως με το ν900 δηλαδη,αστα συναδελφε μεγαλη πικρα!

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οπως με το ν900 δηλαδη,αστα συναδελφε μεγαλη πικρα!

 

Να υποθέσω πως δεν έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο δηλαδή; Διότι δεν την έχω δεί την συγκεκριμένη συσκευή από κοντά, αλλά κάτι έχω ακούσει πως και το μενού του δεν είναι εξελληνισμένο... προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας των σειρά των δημοσκοπήσεων που έχουμε αρχίσει εδώ και λίγο καιρό, σήμερα δίνουμε στους χρήστες του myphone.gr την δυνατότητα να ψηφίσουν την κατασκευάστρια εταιρεία κινητών τηλεφώνων που προτιμούν περισσότερο από τις άλλες.

 

Ανεξαρτήτως του ποια συσκευή έχετε, του αν έχετε smartphone ή «συμβατικό» κινητό τηλέφωνο, του πόσο κοστίζει η συσκευή σας, των λόγων που προτιμάτε ως καταναλωτές μία εταιρεία ή του πόσο συχνά αλλάζετε κινητό, λοιπόν, το ερώτημα είναι: Ποιον κατασκευαστή προτιμάτε περισσότερο;

 

Ο λόγος, όπως πάντα, σε εσάς.

χμμμ.... αν και ψήφισα blackberry, γιατί τα λατρεύω λόγω λειτουργικότητας και υπηρεσιών, θεωρώ ότι η samsung είναι πολύ ανώτερη και πρωτοπόρα! όσο για τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας όλων μας, έχει πλάκα, πόσο διαφορετικά είναι από την πραγματικότητα και τα επίσημα στοιχεία στην Ελλάδα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Πρώην φανατικός της πρώην Ericsson & νυν SonyEricsson. Πολύ καλά κινητά, αλλά πλέον έχουν σκαρτέψει πολύ... (κάτοχος Κ850, καταλαβαίνετε...)

Πλέον συμπαθώ την Samsung. Απροβλημάτιστο software από την κυκλοφορία τους & απίστευτο hardware. Τώρα είμαι κάτοχος ενός Pixon, και καλοβλέπω το Galaxy S μόλις κυκλοφορήσει.

Επίσης συμπαθητική η HTC, δεν είχα ποτέ στην κατοχή μου, αλλά έχω περιεργαστεί αρκετά & είναι "τίμια" κινητά.

Αντιπαθώ φουλ NOkia, αλλά πλέον η χειρότερη εταιρία είναι η Apple, μόνο design, καλή οθόνη & λειτουργίες κινητού 5ετίας...

Edited by vaggos13
Δεν είμαι εδώ για κανέναν.
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω με το N900 και Ελληνικο μενου εχω και μυνηματα στα Ελληνικα στελνω και κανενα μα κανενα αλλο προβλημα δεν εχω.

Εξαλου οταν το πηρα γνωριζα οτι θα επαιρνα ενα τηλ. υπο εξελιξη αλλα και με τεραστιες δυνατοτητες π.χ. ανοιχτο λογισμικο, ατελειωτες εφαρμογες δωρεαν (βασικοτατο θεμα)...

 

Τωρα θα μου πει καποιος η αναβαθμιση που ολοι περιμενουν και δεν ερχετε...

 

Απο τοτε που τα κινητα αρχισαν να αναβαθμιζονται ΠΑΝΤΑ μια αναβαθμιση περιμενουμε...

και οταν ερθει πλεον η πολυποθητη αναβαθμιση την αμεσως επομενη μερα (για να μην πω στιγμη) αρχιζουμε να αναρωτιωμαστε ποτε θα βγει η επομενη...

 

Αυτα τα ολιγα και αν εχω καπου λαθος διορθωστεμε.

 

Α... και κατι ακομα δεν πιστευω οτι ειναι θεμα εταιρειας, αλλα συσκευης, λογισμικου, δυνατοτητων, design ενδεχομενως, αλλα σπανια εταιρειας τουλαχιστον οσον αφορα εμενα μιας και στο παρελθον εχω δοκιμασει και δουλεψει με κινητα απο ολο το φασμα των εταιρειων πλην του iphone που ποτε δεν το συμπαθησα αν και δεν ξερω καν τον λογο. (ισως ειναι πολυ καπως για τα δικα μου γουστα)

Προσωπικα πιστευω οτι ολες οι εταιρειες εχου καλες μετριες και σιγουρα κακες συσκευες. (Το θεμα ειναι να μην πεσεις στην κακια...)

 

ΥΓ. Το μονο λαθος της ΝΟΚΙΑ στην συγκεκριμενη συσκευη (Ν900) κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι τα Ελληνικα στα SMS. Ειναι αστειο μετα απο τοσα χρονια και να γραφουμε παλι 60 χαρακτηρες στα μυνηματα.

Edited by gnkgr

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Από το 1999 χρησιμοποιώ τα Νοκια, έχω κατα καιρούς πάει σε άλλες πλατφόρμες όπως Windows/ HTC και Blackberry, αλλά πάλι μετά από λίγο εγκαταλείπω και γυρίζω σε Νοκια.

 

Μου κάνει εντύπωση που σχεδόν εδώ και 3 χρόνια παραμένω με το Ε71, που κάνει πολύ καλά την δουλειά του για τις ανάγκες μου, εάν δεν είχα το Ε71 θα είχα έως τώρα το Ε90 που το έχω ακόμα σαν δεύτερη συσκευή.

 

Εάν βελτιωθεί ακόμα περισσοτερο το Maemo, βλέπω σαν κύρια συσκευή το Ν900 στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατοχος αρκετων NOKIA συσκευων αλλα το επομενο κινητο μου θα ειναι HTC και ποιο συγκεκριμενα το desire. Δεν νομιζω οτι εχει καποια συσκευη η ΝΟΚΙΑ να αυναγωνιστει αυτο το κινητο οποτε ψηφιζω HTC
Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα Νόκια μου κάνουν όλα τα χατήρια μαζί, έχω δοκιμάσει τα πάντα (σχεδόν όλα τα HTC από εποχή QTEK , iphone, samsung, erricson, motorola, όλα καλά αλλά πάντα κάτι λείπει) αλλά μέσα στην τσέπη μου για πάνω από τρεις μήνες μόνο νόκια ζούνε τα σχεδόν 3 τελευταία χρόνια ε-71 και του κάνει παρέα ένα ε-72 εδώ και 6 μήνες.

και αυτά που ζητάω από ένα κινητό ειναι

 

profiles ( with call blocking or silencing )

answering machine on board

automatic call recording

gps network independent

skype running all the time

web browser

email (gmail)

sms delivery reports

call log με λεπτομέρειες

ημερολόγιο

και πρόγραμμα για notes σε html code για να διαβάζεται από τα πάντα

γρήγορο sync με υπολογιστή mac μέσω bluetooth

Edited by hellinas
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, είμαι της άποψης ότι όλοι οι κατασκευαστές βγάζουν καλά και κακά μοντέλα. Επομένως, δεν είναι τόσο θέμα μάρκας, όσο θέμα μοντέλου , με εξαίρεση ορισμένα κραυγαλέα παραδείγμα αναξιοπιστίας (πχ se).

Επομένως δεν εχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση.

 

Δεν μπορώ όμως να αγνοήσω όμως το γεγονός ότι τα μοτορόλα από μια τιμή και πάνω (δηλαδή τα μοτορόλα άνω των 350-400 ευρώ) έχουν ένα στύλ που πραγματικά με εκφράζει και ποιότητα κατασκευής που την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. Χαρακτηριστηκότερα παραδείγματα για εμένα τα v8-v9 με την απαράμιλλη αισθητική τους, καθώς και το milestone που χρησιμοποιώ τώρα.

 

Επίσης τα μότο είναι τα μοναδικά τηλέφωνα που τα καταλαβαίνεις από τον ήχο του ακουστικού τους, κατά τη διάρκεια των κλήσεων. Πώς καταλαβαίνεις μια Άλφα ρομέο από τον ήχο του κινητήρα, που δεν τον μπερδεύεις με κανενός άλλου αυτοκινήτου? Έτσι είναι και τα ηχεία της μοτορόλα. Με χαρακτηριστικό βαθύ, δυνατό, μπάσο ήχο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καλή η nokia αλλά έχει χάσει επεισόδια. Τα τελευταία πανάκριβα smartphones της ήταν κυριολεκτικά για πέταμα (βλέπε Ν97). Νομίζω οτι η HTC έχει ανέβει επίπεδο σε ποιότητά και είναι η καλύτερή λύση για κάποιον που δεν του αρέσουν τα μήλα....

το ακούσαμε κι αυτό!!! "το n97 για πεταμα" ! ΕΛΕΟΣ!!! είναι ένα από τα πιο πλήρη κινητά που κατασκευάστηκαν ποτέ.

γενικά πάντως ψηφίζω ΝΟΚΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

σαφως sony ericsson-apple-samsung

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

HTC, λόγω ποιότητας κατασκευής, Windows Mobile, και xda dev φυσικά.

 

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο.

Εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετα νοκια και 2-3 SE.

Αλλα τωρα που εχω το HD2 για βασικο κινητο και το HD για 2ο, μπορω να πω οτι τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναδει.

απο ποιοτητα κατασκευης ειναι κορυφαια. μπορεις να τα κανεις οπως θες εσυ με λιγη βοηθεια απο xda.

Ειδικοτερα το HD2 παιζει χωρις ανταγωνιστη. προσωπικη αποψη παντα!:)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειναι τι ζηταει ο καθενας απο ενα τηλεφωνο...

ο πατερας μου ας πουμε και ενα απλο κινητο να ου δωσω ευχαριστημενος θα ναι!

εγω απ την αλλη θελω ενα κινητο με ανοιχτο λογισμικο, gps, μια kαλη σχετικα cammera και αφης! αρα πσιφησα hTc!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

HTC.Μονο η *****-apple ειναι αντιστοιχα δυνατη κατα τη γνωμη μου αλλα την μισω τοσο πολυ που ουτε ψηφο δεν θα της εδινα ποτε!

 

Αλήθεια θα ήθελα πολύ να ακούσω μέρικους λόγους που "στέκουν" για τους οποίους μισέις την Apple?:confused:

Edited by TN97
Απάντηση σε μήνυμα που περιείχε απρεπή λέξη.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε έστω κρατήσει το Iphone ή ένα HTC θα καταλάβετε ότι είναι οι καλύτεροι ενώ ΝΟΚΙΑ και LG απλά φτηνιάρηδες

 

αμα εχεις κρατησει το nokia n900 θα καταλαβεις τι ειναι τηλ....:):D

[sIGPIC][/sIGPIC]KTM DUKE....!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

αμα εχεις κρατησει το nokia n900 θα καταλαβεις τι ειναι τηλ....:):D

 

Να διορθωσω οχι μονο τηλεφωνο...

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

αμα εχεις κρατησει το nokia n900 θα καταλαβεις τι ειναι τηλ....:):D

 

Άστο παιδί μωρέ .... Και εγώ N97 έχω ... Όλοι στην παρέα μου λέγανε τι κινητάρα είναι το N97 και μόλις το πήρα, τούβλο το ανέβαζαν και πέδιλο το κατέβαζαν ....

 

Όσα δεν πιάνει η αλεπού όμως .....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε έστω κρατήσει το Iphone ή ένα HTC θα καταλάβετε ότι είναι οι καλύτεροι ενώ ΝΟΚΙΑ και LG απλά φτηνιάρηδες

 

και γιατί έχεις LG αφού είναι κακή ?

και πως μπορείς να ξέρεις οτι η νοκια είναι φτηνιάρικη

από 3 κινητά που είχα της νοκια το 3250 και Ν97μινι είναι μιλάμε τέρατα σε αντοχές υλικού μόνο το sumbina 1^ & 2^ είναι λίγο:cry:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Άστο παιδί μωρέ .... Και εγώ N97 έχω ... Όλοι στην παρέα μου λέγανε τι κινητάρα είναι το N97 και μόλις το πήρα, τούβλο το ανέβαζαν και πέδιλο το κατέβαζαν ....

 

Όσα δεν πιάνει η αλεπού όμως .....

 

 

κοίτα το Ν97 είναι κάλο ΚΙΝΗΤΟ μόνο με λίγα προβληματάκια που διορθώνονται

έμενα προσωπικά δεν θα με ενοχλούσε άμα ήτανε κατά 50γρ. βαρύτερο.Δεν μπορώ τα ελαφρά κινητά έχω τάση να τα χάνω και μικρά είχα ένα σαν σπιρτόκουτο με ένα δάχτυλο όλα τα πλήκτρα έπιανα δεν θυμάμαι ποιο είναι

 

Το Ν97mini είναι πάρα πολλή κάλω κινητό το μόνο κακό είναι μπαταριά

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια θα ήθελα πολύ να ακούσω μέρικους λόγους που "στέκουν" για τους οποίους μισέις την Apple?:confused:

Γιατί έχει μεγάλη ποικιλία κινητών για όλα τα γούστα:lol::p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

κοίτα το Ν97 είναι κάλο ΚΙΝΗΤΟ μόνο με λίγα προβληματάκια που διορθώνονται

έμενα προσωπικά δεν θα με ενοχλούσε άμα ήτανε κατά 50γρ. βαρύτερο.Δεν μπορώ τα ελαφρά κινητά έχω τάση να τα χάνω και μικρά είχα ένα σαν σπιρτόκουτο με ένα δάχτυλο όλα τα πλήκτρα έπιανα δεν θυμάμαι ποιο είναι

 

Το Ν97mini είναι πάρα πολλή κάλω κινητό το μόνο κακό είναι μπαταριά

 

Ναι τώρα εμένα με ενόχλησε το βάρος ....

Ταινίες και σειρές τις βλέπω, ίντερνετ μπαίνω, τα παιχνίδια μου τα παίζω, τα προγράμματα όλα μέσα εγκατεστημένα και είναι άπειρα γιατί είναι s60v5, μηνύματα άνετα και ξεκούραστα και με αφή και με FullQuerty, κλήσεις φοβερά γιατί έχει και τέλειο ακουστικό, και σε συναυλία να είσαι τον ακούς τον άλλον τέλεια, και όλα αυτά με 32Gb μνήμη, και περίσσεια γιατί είχα και μία MicroSD 4Gb να μου βρίσκεται, μπαταρία που μου βγάζει 2 μέρες, με σωστή χρήση όλων των παραπάνω, και για γαρνιτούρα πάρε και ένα ωραίο και ταχύτατο μενού .....

Ποιο βάρος μου λες ρε αδερφε ????

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...