Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@anapospastos: Αγαπητέ, μια βοήθεια σε παρακαλώ!!

Θέλω να κάνω συγχρονισμό των επαφών μου στο Gmail.

Αφενός για να υπάρχουν εκεί οι επαφές μου, αφετέρου στο επόμενο κινητό (όταν και αν βαρεθώ το Ν900) να κάνω εύκολο συγχρονισμό των επαφών μου.

 

Ξεκίνησα να τις περνάω μία μία ως κάρτες vcf, δουλεύει (στέλνει κανονικά τα στοιχεία ακόμα και τα avatars αυτών) αλλά είναι πολύ χρονοβόρο και κουραστικό (είναι πάνω από 700 οι επαφές.....)

 

Δοκίμασα με mail for exchange αλλά τζίφος!!

Το δε pc suite δεν αναγνωρίζει πλέον πλήρως το κινητό, οπότε δεν βλέπει τις επαφές.....

 

Μπορείς να μου δώσεις τα φώτα σου?

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@anapospastos: Αγαπητέ, μια βοήθεια σε παρακαλώ!!

Θέλω να κάνω συγχρονισμό των επαφών μου στο Gmail.

Αφενός για να υπάρχουν εκεί οι επαφές μου, αφετέρου στο επόμενο κινητό (όταν και αν βαρεθώ το Ν900) να κάνω εύκολο συγχρονισμό των επαφών μου.

 

Ξεκίνησα να τις περνάω μία μία ως κάρτες vcf, δουλεύει (στέλνει κανονικά τα στοιχεία ακόμα και τα avatars αυτών) αλλά είναι πολύ χρονοβόρο και κουραστικό (είναι πάνω από 700 οι επαφές.....)

 

Δοκίμασα με mail for exchange αλλά τζίφος!!

Το δε pc suite δεν αναγνωρίζει πλέον πλήρως το κινητό, οπότε δεν βλέπει τις επαφές.....

 

Μπορείς να μου δώσεις τα φώτα σου?

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

 

Έχω τη λύση στο πρόβλημά σου:D. Μπαίνεις στο terminal και γράφεις:

osso-addressbook-backup -e contacts.vcard

Έτσι δημιουργεί στον τρέχων φάκελο ένα vcard με όλες τις επαφές σου το οποίο βάζεις στο pc σου, μπαίνεις στο gmail-->contacts-->import το επιλέγεις και είσαι έτοιμος.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα γράφεις ακριβώς. Κατεβάζεις το webos game από "κάπου" το βάζεις στη συσκευή και μέσα απ την εφαρμογή το βρίσκεις και το κάνει εγκατάσταση. Βγάζει και εικονίδιο αν θυμάμαι καλά για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Τσέκαρε κι αυτό αν χρειαστεί.
οκ χιλια ευχαριστω να σαι καλα,εγκαθιστω ανετα ,οταν εχεις χρονο αν ξερεις πως βαζω yahoo mail γιατι με το γνωστο τροπο δε μου το παιρνει ενω το gmail εγινε σε ενα λεπτο .
Link to comment
Share on other sites

Έχω τη λύση στο πρόβλημά σου:D. Μπαίνεις στο terminal και γράφεις:

osso-addressbook-backup -e contacts.vcard

Έτσι δημιουργεί στον τρέχων φάκελο ένα vcard με όλες τις επαφές σου το οποίο βάζεις στο pc σου, μπαίνεις στο gmail-->contacts-->import το επιλέγεις και είσαι έτοιμος.

 

 

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! :D

 

Αλλά μου βγάζει «Segmentation fault» :(

 

 

Όταν με το καλό «πετύχω» την εξαγωγή, σε ποιο φάκελο στέλνει το αρχείο?

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

οκ χιλια ευχαριστω να σαι καλα,εγκαθιστω ανετα ,οταν εχεις χρονο αν ξερεις πως βαζω yahoo mail γιατι με το γνωστο τροπο δε μου το παιρνει ενω το gmail εγινε σε ενα λεπτο .

 

N900 Yahoo Mail Settings Guide

 

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! :D

 

Αλλά μου βγάζει «Segmentation fault» :(

 

 

Όταν με το καλό «πετύχω» την εξαγωγή, σε ποιο φάκελο στέλνει το αρχείο?

 

Το export γίνεται στην διαδρομή που βρίσκεσαι. Κάνε πρώτα cd /home/user/MyDocs/.documents και μετά τρέξε την εντολή. Εκτός από μένα το χει κάνει κι ένας φίλος μου μ αυτό το τρόπο και δεν είχαμε πρόβλημα.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

N900 Yahoo Mail Settings Guide

 

 

 

Το export γίνεται στην διαδρομή που βρίσκεσαι. Κάνε πρώτα cd /home/user/MyDocs/.documents και μετά τρέξε την εντολή. Εκτός από μένα το χει κάνει κι ένας φίλος μου μ αυτό το τρόπο και δεν είχαμε πρόβλημα.

σε υπερευχαριστω,πολυτιμη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Το export γίνεται στην διαδρομή που βρίσκεσαι. Κάνε πρώτα cd /home/user/MyDocs/.documents και μετά τρέξε την εντολή. Εκτός από μένα το χει κάνει κι ένας φίλος μου μ αυτό το τρόπο και δεν είχαμε πρόβλημα.

 

 

το cd/..../.documents μου βγάζει «not found».

 

Πιθανότατα να κάνω εγώ λάθος.

Κάνω πρώτα

sudo gainroot και μετά

# cd/home/user/MyDocs/.documents

Αν πατήσω enter μου βγάζει not found!!

 

Τι κάνω λάθος?

Αν μπορείς γράψε όλη την εντολή αναλυτικά βήμα βήμα γιατί απευθύνεσαι σε άσχετο :lol:

 

 

@notarius

Για τις ρυθμίσεις email της yahoo δοκίμασε τις εξής (είχα φάει κι εγώ τον τόπο επειδή έχει αγκύλωση η yahoo....)

 

IMAP4

 

  • Account title: Βάλε ό,τι θέλεις να βλέπεις εσύ σαν τίτλο στο κινητό
  • Name: το όνομά σου
  • User name: το email σου (πλήρως)
  • Password: το password του email σου
  • Email address: το email σου (πλήρως)
  • Incoming server: imap.n.mail.yahoo.com (λογικά θα είναι το ίδιο αλλά με κατάληξη .gr αν το email σου είναι .gr)
  • secure authentication: όχι
  • Secure connention: None
  • Port: 143
  • Outcoming server (SMTP): smtp.mail.yahoo.com (και εδώ ίσως θέλει .gr)
  • Secure Authentication: None
  • Port: 25

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

το cd/..../.documents μου βγάζει «not found».

 

Πιθανότατα να κάνω εγώ λάθος.

Κάνω πρώτα

sudo gainroot και μετά

# cd/home/user/MyDocs/.documents

Αν πατήσω enter μου βγάζει not found!!

 

Τι κάνω λάθος?

Αν μπορείς γράψε όλη την εντολή αναλυτικά βήμα βήμα γιατί απευθύνεσαι σε άσχετο :lol:

 

Μετά το cd θέλει κενό

cd /home/user/MyDocs/.document

Θυμίζω ότι με το tab γίνεται αυτόματη συμπλήρωση των εντολών, αρχείων φακέλων, κλπ.

 

Επίσης αν θυμάμαι καλά με αυτόν τον τρόπο δεν γράφονται οι φωτογραφίες των επαφών.

Ένας άλλος τρόπος είναι να ενώσεις τα μεμονωμένα αρχεία με την εντολή cat

cat *.vcf > exports.vcf

Link to comment
Share on other sites

το cd/..../.documents μου βγάζει «not found».

 

Πιθανότατα να κάνω εγώ λάθος.

Κάνω πρώτα

sudo gainroot και μετά

# cd/home/user/MyDocs/.documents

Αν πατήσω enter μου βγάζει not found!!

 

Τι κάνω λάθος?

Αν μπορείς γράψε όλη την εντολή αναλυτικά βήμα βήμα γιατί απευθύνεσαι σε άσχετο :lol:

 

 

@notarius

Για τις ρυθμίσεις email της yahoo δοκίμασε τις εξής (είχα φάει κι εγώ τον τόπο επειδή έχει αγκύλωση η yahoo....)

 

IMAP4

 

  • Account title: Βάλε ό,τι θέλεις να βλέπεις εσύ σαν τίτλο στο κινητό
  • Name: το όνομά σου
  • User name: το email σου (πλήρως)
  • Password: το password του email σου
  • Email address: το email σου (πλήρως)
  • Incoming server: imap.n.mail.yahoo.com (λογικά θα είναι το ίδιο αλλά με κατάληξη .gr αν το email σου είναι .gr)
  • secure authentication: όχι
  • Secure connention: None
  • Port: 143
  • Outcoming server (SMTP): smtp.mail.yahoo.com (και εδώ ίσως θέλει .gr)
  • Secure Authentication: None
  • Port: 25

Γιαννη,καλημερα συνονοματος κι εγω.Σορυ για την καθυστεριμενη απαντηση,θα δοκιμασω τωρα τις ρυθμισεις που μου λες γιατι και με τις πληροφοριες μου μου εδωσε ο φιλος πιο πανω δεν τα καταφερα και εβαλα απλη συντομευση στην επιφανεια απο explorer για να μπορω να μπαινω στα mail μου.Σε ευχαριστω πολυ φιλε για το ενδιαφερον σου,κανω τη διαδικασια και αν θελω κατι,ρωταω να σαι καλα

 

http://www.mediafire.com/view/?b01r8apljdz3n18

Γιαννη δεν μπορω να το ρυθμισω,κοιταξε στη φωτο που σου ανεβασα τι μου λεει,τα περασα ολα πολυ προσεκτικα οπως μου τα ειπες αλλα τιποτε.Για κοιταξε και συ μηπως υπαρχει κατι λαθος στις ρυθμισεις,γιατι τα περασα 5 φορες και λεει το ιδιο συνεχεια,σε ευχαριστω και παλι

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

http://www.mediafire.com/view/?b01r8apljdz3n18

Γιαννη δεν μπορω να το ρυθμισω,κοιταξε στη φωτο που σου ανεβασα τι μου λεει,τα περασα ολα πολυ προσεκτικα οπως μου τα ειπες αλλα τιποτε.Για κοιταξε και συ μηπως υπαρχει κατι λαθος στις ρυθμισεις,γιατι τα περασα 5 φορες και λεει το ιδιο συνεχεια,σε ευχαριστω και παλι

 

 

Γιάννη, οι ρυθμίσεις είναι καρατσεκαρισμένες.

Αλλά τις έχω για yahoo.com και όχι yahoo.gr.

Δηλαδή σε .com δουλεύουν μια χαρά αλλά ίσως όχι σε gr (το είχα αναφέρει άλλωστε πως λογικά θα δούλευαν και σε gr αλλά όπως φαίνεται η yahoo θέλει να το κλείσει το μαγαζί).....

Τις είχα βάλει και σε άλλο thread στο myphone, για όποιον ενδιαφέρεται.

 

Λυπάμαι, δεν έχω κάτι άλλο να σου προτείνω.

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, οι ρυθμίσεις είναι καρατσεκαρισμένες.

Αλλά τις έχω για yahoo.com και όχι yahoo.gr.

Δηλαδή σε .com δουλεύουν μια χαρά αλλά ίσως όχι σε gr (το είχα αναφέρει άλλωστε πως λογικά θα δούλευαν και σε gr αλλά όπως φαίνεται η yahoo θέλει να το κλείσει το μαγαζί).....

Τις είχα βάλει και σε άλλο thread στο myphone, για όποιον ενδιαφέρεται.

 

Λυπάμαι, δεν έχω κάτι άλλο να σου προτείνω.

Κατι καταλαβα κι εγω οτι προκειται για com, ρε φιλε και οχι για gr.Τι να κανουμε θα το εχω οπως πριν,απο ανοιχτο explorer/add to home screen για να ανοιγω απο κει.Να αλλαξω το gr σε com πιστευω οτι φυσικα δεν γινεται ετσι δεν ειναι?νομιζω το email ειναι ατοφιος λογαριασμος και μοναδικος ουτε να τροποποιηθει μπορει ουτε να μεταφερθει σε αλλο email,αν κανω λαθος πεσ μου

Edited by notarius
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει Γιάννη!

Έχεις βάλει τις νέες διευθύνσεις στα repositories?

Καλημερα Γιαννη,τα εχω βαλει τα νεα repos,απο ποιο ειναι ξερεις?

Link to comment
Share on other sites

notarius

μηπως εννοεις απο ποιο repo ειναι ο faster application manager?

 

τα νεα repositories πρεπει να τα προσθεσεις και αυτα στον fap για να δουλεψει,οχι μονο στον προεγκατεστημενο application manager!

 

αλλιως αμα δεν τον βρισκεις γενικα τον fap

πηγαινε εδω απο το n900 και πατα στο πρασινο βελακι "install" !

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως σβηνουμε το Uboot?

το εγκατεστησα,το απεγκατεστησα απο το fap

αλλα κατα το boot υπαρχει κανονικα ακομα το menu..

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως σβηνουμε το Uboot?

το εγκατεστησα,το απεγκατεστησα απο το fap

αλλα κατα το boot υπαρχει κανονικα ακομα το menu..

μηπως με apt-get remove uboot γινει κατι;(δεν το εχω δοκιμασει,με δικη σου ευθυνη)

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

μηπως με apt-get remove uboot γινει κατι;(δεν το εχω δοκιμασει,με δικη σου ευθυνη)

το εσβησα απο τον app manager και αν πατησω αυτο που λες στο terminal λεει package not found..

επισης εχω και ενα παιχνιδι (battleship) το οποιο ειναι στο μενου,δεν ανοιγει αλλα δεν το βρισκω και στον app manager για να το σβησω..

 

μπορω καπως να δω την λιστα με αυτα που εχω εγκατεστημενα στο κινητο?

για να δω δηλαδη πιο package θα κανω remove απο το terminal..

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά μπορεί ο αδερφός μου να πάρει το n900 μεταχειρισμένο αξίζει αν έχετε υπόψην πως είναι άσχετος από κινητά και το θέλει για φωτογραφίες,τηλέφωνα,μυνήματα κυρίως?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί ο αδερφός μου να πάρει το n900 μεταχειρισμένο αξίζει αν έχετε υπόψην πως είναι άσχετος από κινητά και το θέλει για φωτογραφίες,τηλέφωνα,μυνήματα κυρίως?

 

Νομιζω οτι κοιταει σε εντελως λαθος μερια ο αδερφος σου..!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι κοιταει σε εντελως λαθος μερια ο αδερφος σου..!

 

Γιατι το λες αυτο;εννοω αν μπορεις να αιτηιολογησεις την αποψη σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί ο αδερφός μου να πάρει το n900 μεταχειρισμένο αξίζει αν έχετε υπόψην πως είναι άσχετος από κινητά και το θέλει για φωτογραφίες,τηλέφωνα,μυνήματα κυρίως?

η καμερα που εχει ειναι καλη για 5αρα

απο τηλεφωνα μια χαρα

στα μηνυματα ομως θα εχει προβληματα με τα ελληνικα(160 χαρακτηρες) θελουν κολπο για να δουλεψουν και αλλες φορες δεν πιανει και γενικα εχει διαφορα θεματακια.

 

τωρα αν ο αδερφος σου δεν θελει να πολυψαξει-ασχοληθει(γιατι το n900 θελει δουλιτσα) ας παρει καποιο android/wp να ειναι ανετος χωρις πολλα πολλα

Link to comment
Share on other sites

η καμερα που εχει ειναι καλη για 5αρα

απο τηλεφωνα μια χαρα

στα μηνυματα ομως θα εχει προβληματα με τα ελληνικα(160 χαρακτηρες) θελουν κολπο για να δουλεψουν και αλλες φορες δεν πιανει και γενικα εχει διαφορα θεματακια.

 

τωρα αν ο αδερφος σου δεν θελει να πολυψαξει-ασχοληθει(γιατι το n900 θελει δουλιτσα) ας παρει καποιο android/wp να ειναι ανετος χωρις πολλα πολλα

 

Δεν ειναι βαρυς χρηστης σαν εμας μην περιμενεις πολλα....Δεν θα μπορει με ενα στησιμο της συσκευης να κανει τη δουλεια του?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...