Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα.

Είχα μετονομάσει το combined και το vanilla αρχεία για ευκολία

και τώρα δεν θυμάμαι ποιό είναι ποιό.

Αν δεν κάνω λάθος το vanilla πρέπει να είναι το μεγαλύτερο σε μέγεθος 249 mb

και το combined αυτό των 190 mb.

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, αυτό είναι το μέγεθος.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημερα σε ολους.Οτιδηποτε προσπαθω να εγκαταστησω μου λεει faild,ειτε απο ovi ειτε απο appmanager,τι μπορει να συμβαινει?το πηρα τωρα το τηλεφωνο,το εψαχνα καιρο(version:20.2010.36-2),απο version τι λεει?ειναι η τελευταια?επισης προσπαθω να φλασαρω σε windows 7 ulti 32αρια και δεν καταβαινει ο flasher,οντως δεν γινεται?και θελει xp? ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να περασεις τα νεα repos απο εδω.

http://forums.internettablettalk.com/showthread.php?t=88707

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Οτιδηποτε προσπαθω να εγκαταστησω μου λεει faild,ειτε απο ovi ειτε απο appmanager,τι μπορει να συμβαινει?το πηρα τωρα το τηλεφωνο,το εψαχνα καιρο(version:20.2010.36-2),απο version τι λεει?ειναι η τελευταια?επισης προσπαθω να φλασαρω σε windows 7 ulti 32αρια και δεν καταβαινει ο flasher,οντως δεν γινεται?και θελει xp? ευχαριστω!

 

Δες και τους οδηγούς και ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

εννοειτε παιδια να ξαναπερασω repos γιατι εχει εγτατεστημενα και εβαλα κι εγω maemo extras και κανα δυο αλλα που βρηκα απο παλιους οδηγους.Μηπως πρεπει να μπουν καινουρια?
Link to comment
Share on other sites

εννοειτε παιδια να ξαναπερασω repos γιατι εχει εγτατεστημενα και εβαλα κι εγω maemo extras και κανα δυο αλλα που βρηκα απο παλιους οδηγους.Μηπως πρεπει να μπουν καινουρια?

 

Ναι, πρέπει να βάλεις τα καινούρια repos.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα περασα νεα repos και προσπαθω να εγκαταστησω root sh,αλλα βλεπω προβλημα.Οταν ανοιγω το τερματικο και δινω sudo gainroot και enter,οκ,μετα οταν γραφω apt-get install preenv,τελος, δεν προχωραει,τι να συμβαινει?δεν ολοκληρωνεται το ροοτ ετσι δεν ειναι?απο ενα βιντεακι yutube το βλεπω και ακολουθω,αν μπορει καποιος ας βοηθησει.Επισης ειχα ξαναρωτησει αλλα δεν πηρα απαντηση,σε windows 7 32αρια δεν γινεται να φλασαρουμε?η να κανουμε hard reset ας πουμε?γιατι δεν κατεβαινει o flasher,απ'οτιβλεπω απο ενα ψαξιμο μονο σε XP γινεται?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Εγώ flashάρισμα έχω κάνει μόνο σε XP (και μάλιστα δεν ξηλώνω τα XP παρόλο που θα μπορούσα να βάλω 7άρια για να μπορώ να κάνω flashάρισμα).

 

Σήμερα το πρωί, που άνοιξα τους καταλόγους, βλέπω πως δουλεύουν κανονικά οι παλιές διευθύνσεις! :)

 

Βασικά είχα λίγο πήξιμο (αλλά και δεν χρειαζόμουν κάποια νέα εφαρμογή) οπότε δεν είχα περάσει τους νέους καταλόγους.

Σήμερα αποφάσισα να το κάνω αλλά τελικά δεν χρειάζεται :p

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Επισης ειχα ξαναρωτησει αλλα δεν πηρα απαντηση,σε windows 7 32αρια δεν γινεται να φλασαρουμε?η να κανουμε hard reset ας πουμε?γιατι δεν κατεβαινει o flasher,απ'οτιβλεπω απο ενα ψαξιμο μονο σε XP γινεται?ευχαριστω

 

Γίνεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια,προσπαθω να κατεβασω το προγραμμα αλλα μου βγαζει error.Εβαλα και XP σε ενα partiton του δισκου,που εφτιαξα και μπουταρω και με XP αλλα το ιδιο μου παρουσιαζει,μηπως μπορει καποιος να μου στειλει λινκ απο να καταβασω?η θελει και καποια αλλη ρυθμιση το pc?
Link to comment
Share on other sites

κανεις ρε παιδια ?καμια βοηθεια?εσεις που λετε οτι γινεται πως γινεται?γιατι οταν παταω το συνδεσμο να κατεβασω το maemo flasher μου δινει error?και σε 7αρια και σε XP?καποια ρυθμιση του pc ισως?μηπως θελει andivirus και προστασιες εκτος?
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου εχεις δικαιο. Δοκιμασε να φλασαρεις με Phoenix

sos!!! παιδια τωρα μολις το εκανα τουβλο.Προσπαθησα να φλασαρω αφου καταφερα να κατεβασω τα σχετικα,και αναβει βγαζοντας κατι αλαμπουρνεζικα με διαφορα χρωματα και ανοιγοκλεινει μονο του.Δεν ειχα προλαβει φιλε μου να δω τοην απαντηση σου για phoenix και την εκανα τη μα....κια μου.Τωρα τι κανουμε?

 

ουφφφφφφφφ παιδια οκ το επανεφερα το μωρο με <<ηλεκτροσοκ>>,εβγαλα μπαταρια,την ξανεβαλα και το αναψα,το συνδεω στο pc και ανοιγει αυτοματα το ovi suite και το αναγνωριζει.Μετα τα υπολοιπα ειναι απλα,ξαναπερασα το firmware και ολα οκ,τωρα με το phoenix που ειπες φιλαρακι,το εχεις τσεκαρει?γινεται?

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

ok παιδια φλασαρισα ολα καλα(οχι με phoenix,Αντρεα,για το Ν900 δεν ισχυει απο προσπαθειες που εκανα),αλλα κανονικα με flasher,σε 7αρια κανονικα.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι,απο εναν οδηγο που ειδα για να τρεχει webos ή pre games εγκαθιστουμε rottsh,preenv and apt-get install libGLES*.Απο αυτα, το preenv δεν το κανει εγκατασταση,λεει:package not found ενω τα αλλα δυο οκ.Ξερει κανεις γιατι,η και καποιο αλλο τροπο που μπορουμε να εγκαταστησουμε τετοια αρχεια?επισης deb files με το γνωστο τροπο μεσω xterminal δεν γινεται,ενω εχω βαλει το αρχειο στο MyDocks και δινω εντολες,μου λεει package not found,ευχαριστω

 

κανεις ρε παιδια για preenv?

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Δες και τους οδηγούς και ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.

καλημερα φιλε μου,απευθυνομαι σε σενα που μου εδωσες την πρωτη βοηθεια και σε ευχαριστω ,γιατι ζηταω καποια βοηθεια αλλα δεν απανταει κανεις.Διαβαζοντας τους οδηγους οπως μου ειπες,εχω σκαλωσει στην εγκατασταση του preenv για να μπορεσω να εγκαταστησω deb files(αν κανω λαθος διορθωσε με),οτι deb προσπαθω να εγκαταστησω βγαινει error.Μονο με deb μπορουμε να εγκαταστησουμε καποια π.χ hd games ετσι δεν ειναι?επισης webos για να βαλουμε, παλι χρειαζομαστε preenv,σωστα?αν μπορεις να με βοηθησεις να βγαλω μια ακρη θα σου ειμαι ευγνωμων.Αλλιως να παρω αποφαση οτι εσβησε το ν900 απο το χαρτη και δεν ασχολειται κανεις πια μαζι του,οποτε να το παρκαρουμε.

Edited by notarius
Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου,απευθυνομαι σε σενα που μου εδωσες την πρωτη βοηθεια και σε ευχαριστω ,γιατι ζηταω καποια βοηθεια αλλα δεν απανταει κανεις.Διαβαζοντας τους οδηγους οπως μου ειπες,εχω σκαλωσει στην εγκατασταση του preenv για να μπορεσω να εγκαταστησω deb files(αν κανω λαθος διορθωσε με),οτι deb προσπαθω να εγκαταστησω βγαινει error.Μονο με deb μπορουμε να εγκαταστησουμε καποια π.χ hd games ετσι δεν ειναι?επισης webos για να βαλουμε, παλι χρειαζομαστε preenv,σωστα?αν μπορεις να με βοηθησεις να βγαλω μια ακρη θα σου ειμαι ευγνωμων.Αλλιως να παρω αποφαση οτι εσβησε το ν900 απο το χαρτη και δεν ασχολειται κανεις πια μαζι του,οποτε να το παρκαρουμε.

 

Κατεβάζεις το .deb από εδώ, το βάζεις στη συσκευή, βρίσκεις τον φάκελο που το έχεις βάλει με cd και αφού είσαι root εκτελείς dpkg -i όνομα_του αρχείου. Μετά, λειτουργικό webos δεν μπορούμε να βάλουμε (αν εννοείς αυτό) αλλά να παίξουμε κάποια παιχνίδια του χρησιμοποιώντας το preenv.

 

Μην απογοητεύεσαι πάντως. Διάβασε τους οδηγούς, ψάξε και λίγο στο internet για λεπτομέρεις και ό,τι χρειαστείς ρωτάς εδώ.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το .deb από εδώ, το βάζεις στη συσκευή, βρίσκεις τον φάκελο που το έχεις βάλει με cd και αφού είσαι root εκτελείς dpkg -i όνομα_του αρχείου. Μετά, λειτουργικό webos δεν μπορούμε να βάλουμε (αν εννοείς αυτό) αλλά να παίξουμε κάποια παιχνίδια του χρησιμοποιώντας το preenv.

 

Μην απογοητεύεσαι πάντως. Διάβασε τους οδηγούς, ψάξε και λίγο στο internet για λεπτομέρεις και ό,τι χρειαστείς ρωτάς εδώ.

αυτη τη διαδικασια που λες ακολουθω κατα γραμμα εδω και μερες,αλλα δεν μπορω να εγκαταστησω deb file.Εν τω μεταξυ preenv που λες δεν εγκαθισταται με τιποτα,να σου πω τι κανω: τερματικο,δινω sudo gainroot,enter και μετα apt-get install preenv,τζιφος, λεει package not found.Οσο για το internet που λες,κι αν εχω ψαξει!!!δεν εχει σβησει το pc εδω και τρια 24ωρα,τελοσπαντων,αν μπορεις να με βοηθησεις με το preenv,γιατι πιστευω πως εκει ειναι το προβλημα που δεν ειναι αυτο εγκατεστημενο,στειλε καμια ιδεα.Μηπως να φλασαρω καμια πιο παλια version?γινεται αυτο?οπως σε iphone και android που παιζουνε θεματα συμβατοτητας?

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη διαδικασια που λες ακολουθω κατα γραμμα εδω και μερες,αλλα δεν μπορω να εγκαταστησω deb file.Εν τω μεταξυ preenv που λες δεν εγκαθισταται με τιποτα,να σου πω τι κανω: τερματικο,δινω sudo gainroot,enter και μετα apt-get install preenv,τζιφος, λεει package not found.Οσο για το internet που λες,κι αν εχω ψαξει!!!δεν εχει σβησει το pc εδω και τρια 24ωρα,τελοσπαντων,αν μπορεις να με βοηθησεις με το preenv,γιατι πιστευω πως εκει ειναι το προβλημα που δεν ειναι αυτο εγκατεστημενο,στειλε καμια ιδεα.Μηπως να φλασαρω καμια πιο παλια version?γινεται αυτο?οπως σε iphone και android που παιζουνε θεματα συμβατοτητας?

 

Με apt-get κατεβάζει και εγκαθιστά από τα repositories. Εγώ σου είπα να το κάνεις χειροκίνητα install με dpkg. Ξαναδιάβασε το post μου.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Με apt-get κατεβάζει και εγκαθιστά από τα repositories. Εγώ σου είπα να το κάνεις χειροκίνητα install με dpkg. Ξαναδιάβασε το post μου.

καλη σου μερα,οκ το εκανα χειροκινητα και μαλλον το πηρε εφοσον εβγαλε (Y/n) for continue.Βεβαια στο τελος δεν ειδα preenv installed,μου ειπε καποια στιγνη :apt-get -f install,το εκανα και μετα apt-get update install το εκανα κι αυτο και βγηκε σε θεση εντολης και εκλεισα.Δεν ξερω το preenv φαινεται αν ειναι εγκατεστημενο πουθενα?Επισης να σε ρωτησω κατι που βρηκα για webos games,να μου πεις αν ειναι η διαδικασια αυτη,κατεβασα απο appmanger to wgames ανοιγω και εχει μεσα 38 παιχνιδια,παταω σε ενα και λεει find ipk file,επιλεγω και λεει locate ipk file in diferent folder επιλεγω με παει στο file manager.Αυτο τωρα τι σημαινει? οτι κατε βαζω απο ιντερνετ ενα ipk game το βαζω σε ενα φακελο οπου θελω και το επιλεγω στο σταδιο που σου ειπα και κανει εγκατασταση και οκ?

Edited by notarius
Link to comment
Share on other sites

καλη σου μερα,οκ το εκανα χειροκινητα και μαλλον το πηρε εφοσον εβγαλε (Y/n) for continue.Βεβαια στο τελος δεν ειδα preenv installed,μου ειπε καποια στιγνη :apt-get -f install,το εκανα και μετα apt-get update install το εκανα κι αυτο και βγηκε σε θεση εντολης και εκλεισα.Δεν ξερω το preenv φαινεται αν ειναι εγκατεστημενο πουθενα?Επισης να σε ρωτησω κατι που βρηκα για webos games,να μου πεις αν ειναι η διαδικασια αυτη,κατεβασα απο appmanger to wgames ανοιγω και εχει μεσα 38 παιχνιδια,παταω σε ενα και λεει find ipk file,επιλεγω και λεει locate ipk file in diferent folder επιλεγω με παει στο file manager.Αυτο τωρα τι σημαινει? οτι κατε βαζω απο ιντερνετ ενα ipk game το βαζω σε ενα φακελο οπου θελω και το επιλεγω στο σταδιο που σου ειπα και κανει εγκατασταση και οκ?

 

Όπως τα γράφεις ακριβώς. Κατεβάζεις το webos game από "κάπου" το βάζεις στη συσκευή και μέσα απ την εφαρμογή το βρίσκεις και το κάνει εγκατάσταση. Βγάζει και εικονίδιο αν θυμάμαι καλά για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Τσέκαρε κι αυτό αν χρειαστεί.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...