Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

+1

δες αν κανενας γνωστος σου εχει 5800 και φορτισε την απο εκει η δανεισου την μπαταρια του.....εχουν την ιδια μπαταρια....

τι ακριβως εβαλες ρε φιλε και σου εγινε τετοια ζημια....?

 

Εκανα ενα Update του advanced kernel απο τό extras-devel repo.....:(

Οκ μπαταρία φορτιστηκε αλλού, αλλά.....

 

 

flasher v2.5.2 (Sep 24 2009)

 

USB device found found at bus bus-0, device address \\.\libusb0-0001--0x0421-0x0

105.

Found device RX-51, hardware revision 2104

NOLO version 1.4.14

Version of 'sw-release': RX-51_2009SE_10.2010.19-1_PR_MR0

Sending kernel image (183322 kB)...

 

Write failed after 0 bytes

usb_bulk_write: No error

Edited by pap paok
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είμαι πχ σε κάποιο φόρουμ ή site.

Και θέλω να κάνω copy paste μια φράση από κάποιο κείμενο.

Ή πχ την ώρα που γράφω θέλω να κάνω copy μια λέξη που θα επαναλαμβάνεται πολλές φορές.

 

Με την γραφίδα δεν γίνεται. Μετακινείται το παράθυρο.

Με ctrl και μετακίνηση γραφίδα, επίσης τζίφος.....

 

Ξέρετε πως?

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Θα σύρεις το δάχτυλό σου από το αριστερό μέρος της οθόνης προς τα δεξιά και θα εμφανιστεί ένα pointer - πατάς πάνω του και μετά όπου και αν σύρεις το δάχτυλό σου στην οθόνη, επιλέγεις κείμενο και πατώντας ctrl + c το αντιγράφεις.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JUCc2C4JPJE]YouTube - Nokia N900 in-depth - plus Maemo browser tips and tricks[/ame]

Link to comment
Share on other sites

για σου βρε φιλε επιδει ειμαι καινουργιος στο φορουμ [ειδα φως και μπηκα] δεν ξερω που να απευθηνθω για καποιο προβλημα που αντιμετωπιζω με το κινητο μου [ν900] δεν ξερω ακριβως τι του εκανα και τωρα δεν ανοιγει καθωλου μηπως μπωρειτε να με βοειθησετε τι να κανω? σασ ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

 

Ακολούθησε τις οδηγίες που θα βρείς στο faq:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3037012#post3037012

Link to comment
Share on other sites

Χθες έδωσα ως root την εντολή reboot και η συσκευή μου δεν ξανά άνοιξε. :confused: Όταν το φλασάρω θα είναι το πρώτο πράγμα που θα δοκιμάσω για να δω εάν θα ξανά κολλήσει..

 

Edit:

Τελικά κατάφερα και το άνοιξα! Για ένα περίεργο λόγο όσες φορές και εάν το φλάσαρα δεν άνοιγε με τίποτα, ευτυχώς με λίγη τύχη και επιμονή άνοιξε.. Όσο και να προσπαθώ να θυμηθώ δεν νομίζω να πείραξα κάτι για αυτό και αναφέρα πριν για το reboot. Με τo reboot δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα το δοκίμασα. Αφού λειτουργεί δεν θα το ψάξω περισσότερο! Τέλος καλό όλα καλά.. :happy:

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους βασικα εχω ενα προβλημα με το ν900 μου δεν μπορει να δει τον υπολογιστη μου σαν δικτυο οπως το εβλεπε παλια απο το media player παντα και προσθετω το εξης : οταν το εβλεπε δεν μπορουσα να βαλω μουσικη να ακουσω παρολαφτα και ετσι λοιπον αλλαξα καποιες ρυθμισεις στο δικτυο μου (βασικα το εκανα απο δημοσιο σε ιδιωτικο και ενεργοποιησα την κοινη χρηση αρχειων) με αποτελεσμα απο εκει που το εβλεπε κανονικα και απλως δεν μπορουσα να κανω χρηση μουσικης και βιντεοκλιπ τωρα να μην το βλεπει καν και δεν ξερω τι να κανω οποιος ξερει λυση για αφτο ας κανει το reply του.. ευχαριστω ;-)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους βασικα εχω ενα προβλημα με το ν900 μου δεν μπορει να δει τον υπολογιστη μου σαν δικτυο οπως το εβλεπε παλια απο το media player παντα και προσθετω το εξης : οταν το εβλεπε δεν μπορουσα να βαλω μουσικη να ακουσω παρολαφτα και ετσι λοιπον αλλαξα καποιες ρυθμισεις στο δικτυο μου (βασικα το εκανα απο δημοσιο σε ιδιωτικο και ενεργοποιησα την κοινη χρηση αρχειων) με αποτελεσμα απο εκει που το εβλεπε κανονικα και απλως δεν μπορουσα να κανω χρηση μουσικης και βιντεοκλιπ τωρα να μην το βλεπει καν και δεν ξερω τι να κανω οποιος ξερει λυση για αφτο ας κανει το reply του.. ευχαριστω ;-)

 

Δεν βάζεις κανά upnp πρόγραμμα σαν το mediatomb

 

http://mediatomb.cc/

 

μπαίνεις στην σελλίδα του προγράμματος μέσω του broswer ρυθμίζεις τους φακέλους που θέλεις να βλέπεις και το κινητό θα δει μετά χωρις πρόβλημα το pc σου. Και προσπάθησε να κάνεις reset στον ρουτερ και να το στήσεις από την αρχή αν έχεις κάνει τπτ αλλαγές που δεν θυμάσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

 

Ξέρει κανείς καποιο μαγαζί που μπορώ να χρησιμοποιήσω το Ν900 πριν την αγορά?

 

πλαισιο φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να παίξουμε τα παιχνίδια στο facebook;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το τερματικό πατάς επάνω εκεί που λέει X Terminal και μετά New
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα για τα email που έχει πως μπορούμε να σημειώσουμε όλα τα email μας σαν διαβασμένα? Γιατί πάντα μου βγάζεις 1000+ στους δύο λογαριασμούς που έχω σαν νέα και δεν έχω βρει τρόπο να τα βάλω σαν αναγνωσμένα.
Link to comment
Share on other sites

παιδες τωρα τελευταια εχω ενα σοβαρο προβλημα...

με παίρνουν τηλ και η κληση δεν υπαρχει στο μητρώο....:worry:

αν πχ εχω μια αναπάντητη και δεν την προλαβω η κλεισω την ειδοποίηση χωρις να την δω....δεν θα δω την κληση ποτε.....

επισης μου γινεται και ενα μπαχαλο με τα sms......μερικες φορες μου ερχεται ενα sms απο εναν φιλο που εχω πολλα sms του αποθηκευμένα...

την ωρα που το διαβαζω(οταν ερχεται) το sms υπαρχει....

αν παω μετα να το δω μετα μεσα απο τις συνομιλίες δεν υπαρχει.....η μπορει να εμφανιστεί μετα απο 2 με 3 μερες...

γενικα εχω πολλα τετοια κουφά τις τελευταίες μερες.....

εχει κανεις παρομοια προβληματα....?

 

EDIT...

Παιδια σημερα αρχισα να χανω και sms :worry::worry:

ερχονται και μολις παω να τα διαβασω δεν υπαρχουν πουθενα.....:rolleyes:

τα νευρα μου...δεν το γλυτωνουμε το φορματ ετσι.......?:X

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

παιδες τωρα τελευταια εχω ενα σοβαρο προβλημα...

με παίρνουν τηλ και η κληση δεν υπαρχει στο μητρώο....:worry:

αν πχ εχω μια αναπάντητη και δεν την προλαβω η κλεισω την ειδοποίηση χωρις να την δω....δεν θα δω την κληση ποτε.....

επισης μου γινεται και ενα μπαχαλο με τα sms......μερικες φορες μου ερχεται ενα sms απο εναν φιλο που εχω πολλα sms του αποθηκευμένα...

την ωρα που το διαβαζω(οταν ερχεται) το sms υπαρχει....

αν παω μετα να το δω μετα μεσα απο τις συνομιλίες δεν υπαρχει.....η μπορει να εμφανιστεί μετα απο 2 με 3 μερες...

γενικα εχω πολλα τετοια κουφά τις τελευταίες μερες.....

εχει κανεις παρομοια προβληματα....?

 

EDIT...

Παιδια σημερα αρχισα να χανω και sms :worry::worry:

ερχονται και μολις παω να τα διαβασω δεν υπαρχουν πουθενα.....:rolleyes:

τα νευρα μου...δεν το γλυτωνουμε το φορματ ετσι.......?:X

 

 

 

Το πιο πιθανον ειναι οτι δεν το γλυτωνεις....

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Γινετε να προθεσουμε το Messenger sto (Voip and IM acconts) οπος το Skype?? :X

θαταν καλη φαση. :p:p

 

Πολύ εύκολα. Εγκατέστησε το "msn protocol plugin for conversations and contacts".

Μαζί με το skype θα κάνεις log-in κ στο msn.

Link to comment
Share on other sites

http://www.maemonokian900.com/maemo-news/flash-10-1-comes-to-the-n900-well-sort-of/

 

A very interesting page appeared on the Texas Instruments website (the company behind the N900′s Cortex A8 processor) titled ‘Adobe Flash Plug-In – Evaluation and Demo for TI ARM CortexA8 Devices’. That was picked up by cfh11 on the TMO forum, following that a member called Stskeeps was able to request a copy of the plugin from TI and has been testing it on the N900. What were the results?

 

According to Stskeeps, this was done by moving out the old libflashplayer.so in /usr/lib/browser/plugins and dropping in the new one. But before you get your hopes up, there seems to be no hardware acceleration and more importantly, the plugin isn’t available publicly. If you are interested, you can request a copy from TI here. You can also follow this TMO thread for updates.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μπορεί κάποιος να μου πει τι παίζει με τις εγγυήσεις άμα πάρω το κινητό από Αγγλία;; Παλιά θυμάμαι, εφ όσον ήταν από ΕΕ αναγνωριζόταν και εδώ η εγγύηση...

Το έχει στο amazon.co.uk στα 400Ε (350pounds) και εχει δωρεάν μεταφορικά και σκέφτομαι να το πάρω!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι ισχυει η εγγύηση αν το τηλέφωνο αγοράστηκε εντός ΕΕ. Ελπίζω δηλαδή γιατί και το δικό μου από Γερμανία ήρθε...

Παιδιά, έχω και γω μερικές απορίες/ ανησυχίες σχετικά με το νέο (3 ημερών) Ν900 μου... μόλις το πήρα του αναβάθμισα το λογισμικό στη νεότερη έκδοση μέσω ΟΤΑ. Στο reboot όμως σα κάτι να πήγε στραβά... η εικόνα εμφάνιζε "ψυχεδελικά" χρώματα και περίεργες γραμμές (σα να είχε σπάσει η lcd... κάτι που φυσικά δεν είχε συμβεί).

 

Με μια εκκίνηση ακόμα τα πράματα επανήλθαν... μόνο που στην εκκίνηση οι μπίλιες δε "πάνε" με τη σειρά αλλά τυχαία, και (δε ξέρω αν σχετίζεται) όταν φορτίζω το κινητό το ledάκι δε γυρνά ποτέ στο πράσινο, ούτε μου λέει ποτέ charge complete ή κάτι παρόμοιο, αλλά μένει μια ζωή στο πορτοκαλί φως και την ένδειξη της μπαταρίας που γεμίζει. Το θέμα είναι ότι η μπαταρία γεμίζει, απ'οσο μου λέει το battery graph. Η διαίσθηση μου είναι οτι είναι θέμα software καθώς στο android (απ'οπου έρχομαι) υπεύθυνο για τέτοια καραγκιοζιλίκια είναι συνήθως στραβοεγκατεστημένο λογισμικό. Τι λέτε κι εσείς? Πάω για το πρώτο μου reflash πάνω στο τριήμερο?

 

Επίσης, άκουσα κάτι ανησυχητικές φήμες στο maemo.org περί usb που ξεκολλάνε...αυτό συμβαίνει όντως συχνά ή πρόκειται για υπερβολές? Εχει συμβεί σε κανέναν αυτό? Και τέλος, αληθεύει το οτι αν το τηλέφωνο "ψοφήσει" απο μπαταρία (να μην ανοίγει καν) μετά δε μπορεί καν να τη φορτώσει και πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο νόκια για τη φόρτιση? Εχω τρομάξει με αυτά που έχω ακούσει. Το κινητό το έχω ερωτευτεί αλλά θα είναι η κύρια συσκευή μου, και δεν έχω καμιά όρεξη να γίνω κολλητός με το τοπικό μου service.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι ισχυει η εγγύηση αν το τηλέφωνο αγοράστηκε εντός ΕΕ. Ελπίζω δηλαδή γιατί και το δικό μου από Γερμανία ήρθε...

Παιδιά, έχω και γω μερικές απορίες/ ανησυχίες σχετικά με το νέο (3 ημερών) Ν900 μου... μόλις το πήρα του αναβάθμισα το λογισμικό στη νεότερη έκδοση μέσω ΟΤΑ. Στο reboot όμως σα κάτι να πήγε στραβά... η εικόνα εμφάνιζε "ψυχεδελικά" χρώματα και περίεργες γραμμές (σα να είχε σπάσει η lcd... κάτι που φυσικά δεν είχε συμβεί).

 

Με μια εκκίνηση ακόμα τα πράματα επανήλθαν... μόνο που στην εκκίνηση οι μπίλιες δε "πάνε" με τη σειρά αλλά τυχαία, και (δε ξέρω αν σχετίζεται) όταν φορτίζω το κινητό το ledάκι δε γυρνά ποτέ στο πράσινο, ούτε μου λέει ποτέ charge complete ή κάτι παρόμοιο, αλλά μένει μια ζωή στο πορτοκαλί φως και την ένδειξη της μπαταρίας που γεμίζει. Το θέμα είναι ότι η μπαταρία γεμίζει, απ'οσο μου λέει το battery graph. Η διαίσθηση μου είναι οτι είναι θέμα software καθώς στο android (απ'οπου έρχομαι) υπεύθυνο για τέτοια καραγκιοζιλίκια είναι συνήθως στραβοεγκατεστημένο λογισμικό. Τι λέτε κι εσείς? Πάω για το πρώτο μου reflash πάνω στο τριήμερο?

 

Επίσης, άκουσα κάτι ανησυχητικές φήμες στο maemo.org περί usb που ξεκολλάνε...αυτό συμβαίνει όντως συχνά ή πρόκειται για υπερβολές? Εχει συμβεί σε κανέναν αυτό? Και τέλος, αληθεύει το οτι αν το τηλέφωνο "ψοφήσει" απο μπαταρία (να μην ανοίγει καν) μετά δε μπορεί καν να τη φορτώσει και πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο νόκια για τη φόρτιση? Εχω τρομάξει με αυτά που έχω ακούσει. Το κινητό το έχω ερωτευτεί αλλά θα είναι η κύρια συσκευή μου, και δεν έχω καμιά όρεξη να γίνω κολλητός με το τοπικό μου service.

Πιστεύω αξίζει να δοκιμάσεις το reflash πριν το πας για service .

για τα usb , όντως υπήρχε αυτό το πρόβλημα στης πρώτες παρτίδες , αλλά ήταν πολύ μικρό το ποσοστό . από όσο γνωρίζω δεν έχει αναφερθεί κρούσμα με ξεκρέμαστο usb εδώ .

Όσο για το restart από ψόφια μπαταρία , έχω παρατηρήσει :

- Μερικές φορές αργεί να εκκινήσει

- Άλλες δεν εκκινεί , όποτε απλά βγάζω κ ξαναβάζω την μπαταρία και όλα καλά .

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση LuckyStriker. Σήμερα είδα πράσινο led αφού το έσβησα και το άφησα να φορτίσει όλο το βράδυ :) . Κι όσο για το restart με άδεια μπαταρία, πολύ σπάνια έχω αφήσει κινητό να αδειάσει τελείως (μόνο ηθελημένα για καλιμπράρισμα στο android) αλλά το ρώτησα για τον φόβο των Ιουδαίων...
Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα.Η Nokia ετοιμάζει νέο firmware που θα σου δίνει δυνατότητα για Dual Boot Maemo/Meego.

 

http://www.engadget.com/2010/10/14/nokia-n900-gives-users-the-option-to-dual-boot-into-meego-exper/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...