Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τόσο χάλια είναι το σερβις τους; Έχω ένα μαγαζί πολύ κοντά μου και μάλλον θα περάσω αύριο να δω μήπως γίνει κάτι. Ακόμα τζίφος με τα links για το flasher.exe και το firmware οπότε αν συνεχιστεί και αύριο αυτή η κατάσταση δε νομίζω να χω κι άλλη λύση.

 

Αυτό που με προβλήματίζει όμως είναι το ότι το κινητό δεν συνδέεται με ovi ή pc suite σε κανέναν από τους 4 υπολογιστές που έχω δοκιμάσει ως τώρα. Ξεκινάει, το αναγνωρίζει, αλλά μετά κάπου στραβώνει η φάση και μιλάει για cable connectivity drivers. Στο 7.1 θεωρητικά δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, αλλά μέχρι στιγμής έχω τα ίδια αποτελέσματα σε XP, Vista και 7.

 

Από παλιά θυμάμαι ότι το pc suite δεν ήταν ιδιαίτερα σταθερό σαν εφαρμογή, αλλά σήμερα αυτό που βλέπω είναι υπερβολικό!

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια είναι το σερβις τους; Έχω ένα μαγαζί πολύ κοντά μου και μάλλον θα περάσω αύριο να δω μήπως γίνει κάτι. Ακόμα τζίφος με τα links για το flasher.exe και το firmware οπότε αν συνεχιστεί και αύριο αυτή η κατάσταση δε νομίζω να χω κι άλλη λύση.

 

Αυτό που με προβλήματίζει όμως είναι το ότι το κινητό δεν συνδέεται με ovi ή pc suite σε κανέναν από τους 4 υπολογιστές που έχω δοκιμάσει ως τώρα. Ξεκινάει, το αναγνωρίζει, αλλά μετά κάπου στραβώνει η φάση και μιλάει για cable connectivity drivers. Στο 7.1 θεωρητικά δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, αλλά μέχρι στιγμής έχω τα ίδια αποτελέσματα σε XP, Vista και 7.

 

Από παλιά θυμάμαι ότι το pc suite δεν ήταν ιδιαίτερα σταθερό σαν εφαρμογή, αλλά σήμερα αυτό που βλέπω είναι υπερβολικό!

 

φιλε εγω δεν εχω κανενα προβλημα...το εχω δοκιμασει σε πανω απο 3 υπολογιστες....βασικα ποτε δεν ειχα προβλημα....

κατι αλλο παιζει εδω.....

κανε λιγο αυτο που σου ειπε ο anapospastos πιο πανω...βαλε μια αλλη καρτα σιμ μεσα να δουμε τι θα γινει....

και ναι δοκιμασεεε τα παντα και μετα πανε σε nokia care.....μακριαααα:p

 

EDIT Επισης δοκιμασες λιγο το βγαλε-βαλε της καρτα σιμ....μηπως κατι εγινε και εκει...?

παιξε λιγο και με αυτο.....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις βρήκα άλλο ένα "τρελό".

Στο photos μου εμφάνισε τα avatars όλων των επαφών μου από το twitter και τα IM.

Τί στο καλό; Τόσα firmware updates, σε άλλες τόσες συσκευές, χειρότερο από αυτό κανένα!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για πείτε μου έχω την προηγουμενη version 1.2 αξίζει για 1.3 γιατί από ότι βλέπω με αυτά που λέτε δύσκολα

 

όπως και να έχει δοκίμασα με pc suite και να τι μου βγάζει όταν πατάω

http://img80.imageshack.us/img80/9994/kolima.th.jpg

 

δοκίμασα και με ovi suite και όταν ξεκίναγε μου έβγαζε disconnect usb

 

προσπάθησα μπας και το βρω από κανένα site το frimware αλλα τίποτα δεν λειτουργεί το table τις nokia

καμια λύση σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

από χτες το απόγευμα δε λειτουργεί, και σήμερα όλη μέρα χάνω την ώρα μου περιμένοντας να δουλέψει... μάλλον φταίει το ότι είναι ΣΚ σε συνδυασμό με το ότι είναι τραγικοί στην υποστήριξη...
Link to comment
Share on other sites

Να πω και την δικη μου εμπειρια σχετικα με την τελευταια αναβαθμιση.....

 

Καταρχας μου ηρθε ειδοποιηση για το update μεσω των ειδοποιησεων....

Προσπαθησα να την εγκαταστησω μεσω WiFi αλλα μου ζητουσε να συνδεσω το τηλ. με υπολογιστη....

Χωρις να εχω διαβασει κατι σχετικο και αφου η ωρα ηταν περασμενη αποφασισα να το κανω την επομενη το πρωι....

Σκεφτηκα πριν να κανω την αναβαθμιση να απεγκαταστησω το overcloc μιας και δεν μου ειχε χρειαστει ποτε αλλα και υποθετοντας οτι κατι μπλοκαρει και δεν μπορω να κανω την αναβαθμισημεσω WiFi.

Κανω την διαδικασια οχι μεσω του aplication manager αλλα απο το εικονιδιο που ειχε δημιουργηθει οταν εγκατεστησα το Enhanced Linux kernel for power users.

Κανω την διαδικασια και κατα την επαναφορα που πρεπει το κινητο να ειναι σε συνδεση με το διαδικτυο προφανως για να κατεβασει την παλια εκδοση με ρωτησε αν ηθελα να μου κατεβασει την τελευταια η την προγουμενη που ειχα εγκατεστημενη πριν.

Του εδωσα εντολη για την τελευταια και μετα το τελος της διαδικασιας και την επανεκινηση του κινητου διαπιστωσα οτι ειχα περασμενο το τελευταιο firm χωρις να κανω τιποτα αλλο.....

 

Παρεπιπτωντος να προσθεσω οτι δεν χρειαστηκε να κανω καμια επαναφορα απο backup η οτιδηποτε αλλο μιας και ολα ηταν στην θεση τους οπως πριν.

Και το ακομα καλυτερο ειναι οτι ολα δουλευουν χωρις το παραμικρο προβλημα.... ακριβως οπως και πριν και μαλιστα σαφως πιο γρηγορα απο οτι πριν....

 

Δεν ξερω αν κατι μπορει να φταιει για ολα τα προβληματα που διαβαζω και που δημιουργηθηκαν μετα την αναβαθμιση σε συμφορουμιτες στο κινητο αλλα λεω μηπως υπαρχει ασυμβατοτητα του overclocking με την τελευταια εκδοση του firmware και αυτο ειναι που δημιουργει προβληματα;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω. Κι εγώ τα έβγαλα όλα κ μάλιστα flashaρισα τη συσκευή, προκειμένου να φρεσκαριστεί.

Όλα δειχνουν τελικά οτι είναι θέμα τύχης.....

Καλημέρα κ καλό μήνα σ όλους.

Link to comment
Share on other sites

@gnkgr

 

Προφανώς έκανε αναβάθμιση όλα τα πακέτα κι όχι μόνο restore το original kernel. Γίνεται κι έτσι αναβάθμιση(apt-get upgrade στο xterm) αλλά δεν είναι ο σωστός τρόπος.

 

Το enhanced kernel που είναι συμβατό και ασφαλές για λειτουργία με την pr1.3 είναι αυτό στην έκδοση 37(και όχι το τελευταίο στην 40). O developper του πάντως τις επόμενες μέρες θα ανεβάσει νεότερη έκδοση με διορθώσεις για την pr1.3.

Edited by impreza_sti
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί δεν είχε καμία ανταπόκριση ο σέρβερ της νόκια ακόμα οπότε το άφησε το κοντινό nokia care... Η αλήθεια είναι ότι φρίκαρα όταν μου είπε ότι το γενικό σέρβις είναι έξω αν τυχόν δεν καταφέρουν να το κάνουν εδώ. Επιστρέφοντας σπίτι είδα ότι ο σέρβερ πλέον λειτουργούσε οπότε τώρα τελειώνω τα 2 downloads και πήρα τηλέφωνο το κατάστημα για να περάσω να ξαναπάρω τη συσκευή μου να τη φλασάρω μόνος... :) (να μην έχει παράπονο κι ο noisex :Ρ)

 

Μια απορία όμως... να κατεβάσω το τελευταίο firmware, το PR 1.3 version 20.2010.36-2 Latest Maemo 5 Global release for Nokia N900

ή μήπως να βάλω το πρώτο ή αυτό που είχα πριν κάνω την αποτυχημένη αναβάθμιση;

 

Παίζει να μη κάτσει πάλι καλά; Ακόμα και μετά το φλασάρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο θα βάλεις(1.3) και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια απορια, εμενα δεν με εμφανισε μεσω των ειδοποιησεων την νεα εκδοση για την αναβαθμιση επισης κανω update απ το app manager και παλι τιποτα, Τι μπορει να φταιει?

Επισης υστερα απο καιρο σκεφτομαι να περασω τα ελληνικα στα οποια βλεπω 2 εκδοσεις δλδ η μια ειναι armel και η αλλη i386, πρεπει να επιλεξω μια συγκεκριμενη η και οι 2 ειναι το ιδιο?

 

P.S. Σορρυ που δεν ειμαι γνωστης αλλα τωρα αρχισα να ασχολουμαι με το αθλημα.:p

ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην έχεις ενεργοποιημένους τους σωστούς καταλόγους ή αν δοκίμασες χτες πρώτη φορά ίσως να φταίνε οι servers της Nokia. Βεβαιώσου ότι έχεις ενεργοποιημένο τον κατάλογο Nokia software updates και ξαναδοκίμασε.

 

Σε οποιαδήποτε εφαρμογή για το Ν900 θα επιλέγεις την έκδοση για armel που είναι και ο τύπος επεξεργαστή που φοράει.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

 

Το enhanced kernel που είναι συμβατό και ασφαλές για λειτουργία με την pr1.3 είναι αυτό στην έκδοση 37(και όχι το τελευταίο στην 40). O developper του πάντως τις επόμενες μέρες θα ανεβάσει νεότερη έκδοση με διορθώσεις για την pr1.3.

 

Εγώ το 40 δουλεύω, γιατί ξαναπέρασα κ το nitdroid. Δεν είδα κάποιο πρόβλημα. Τί info έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κατέβασα το τελευταίο, το έβαλα κανονικά στο directory του flasher, άνοιξα το flasher αλλά τίποτα... πέρασαν 15 λεπτά κι ακόμα τίποτα. Η οθόνη κανονικά έχει συνδεθεί σε flashing mode (δλδ με το σήμα της νόκια και το σηματάκι usb πάνω δεξιά) και μέχρι εκεί.

 

Ξαναδωσα στο command promt με copy-paste την εντολή (ίσως να μην το είχα γράψει σωστά την πρώτη φορά) αλλά στο τέλος γράφει "suitable usb device not found, waiting"

 

Επιτέλους όλα καλά. Δοκίμασα σε περιβάλλον Vista (τελικά καλό είναι να χεις διάφορα λειτουργικά σπίτι να χεις να δοκιμάζεις) και εκεί έκατσε. Αρχικά βέβαια μου βγαλε πάλι το ίδιο μήνυμα ότι "suitable usb device not found, waiting" και απογοητεύτηκα, αλλά μετά από δευτερόλεπτα ξεκίνησε κανονικότατα τη διαδικασία flashing.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τη πολύτιμη βοήθεια παιδιά. Ευχαριστώ και το θεό που μου δωσε υπομονή να μη σπάσω κανένα pc στην πορεία... :P

 

Τώρα σιγά σιγά τα προγράμματα, αλλά θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις. Πριν το φλασάρισμα είχα βάλει στη συσκευή το wifi switcher και εκτός αυτού είχα συνέχεια το κινητό σε GSM και όχι σε dual για να κάνω οικονομία στην μπαταρία του. Με το firmware που έχει εγκατασταθεί τώρα αυτά τα 2 είναι ακόμη χρήσιμα ή έχει αντιμετωπιστεί το πρόβλημα μέσω του updated λογισμικού;

 

Σας ευχαριστώ ξανά dudez.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Εχω την PR 1.2 . Ποια είναι τα πλεονεκτήματα και ποια τα μειονεκτήματα της PR 1.3 ? Να κάνω αναβάθμιση;
Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι φιλε karafu που πηγαν ολα καλα....:)

και μενα μολις τωρα το κινητο μου ξαναεγινε για αλλη μια φορα τουβλο...:lol:

δεν ανοιγει με τιποτα.....

(πειραματιζομουνα με την ελληνικη γλωσσα και τους 160 χαρακτηρες και παπαλα...:lol:)

το κακο ειναι οτι περιμενα τηλ:p

τεσπα πανω να το φλασαρω χωρις buck up χωρις τιποτα...ολα απο την αρχη..ενα ενα και με τον νομο....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μήπως βιάστηκα να πω πως ξεμπέρδεψα;;; :Ρ

Τώρα δεν βλέπει την μνήμη του. Δηλαδή βλέπει μόνο 2,19GB total size... Δεν πολυκατάλαβα τι παίζει οπότε δοκίμασα να βγάλω φωτό για να δω τι θα την κάνει, αλλά μου βγαλε μήνυμα: "Memory not accessible, unable to save content"

 

Τι εννοεί δλδ; Δεν την βλέπει; Την έχασε με το φλασάρισμα; Για δώστε μου τα φώτα σας

 

Μετά από ένα restore που δοκίμασα (στο backup που είχα κάνει στο κινητό λίγο πριν το update) βλέπει μνήμη 27 περίπου GB.

 

Στο restore επέλλεξα τα πάντα (ακόμη και προγράμματα από περιέργεια να δω αν θα επανέλθει κάτι) εκτός από settings. Μετά από αυτό επανήλθαν φωτογραφίες, μουσική, τραγούδια κλπ... αλλά προγράμματα καθόλου.

 

Έχω θεματάκι και με τα repositories. Ενώ έκανα add χειροκίνητα τα extras, extras-testing και extras-devel δεν τα πήρε. Η επόμενη προσπάθεια ήταν να τα κάνω add κάνοντας κλικ στο link που έχει το myphone στο συγκεκριμένο thread με τα FAQ στην παράγραφο για τα repositories.

 

Έκτοτε αργεί υπερβολικά να ανοίξει τα catalogues και γενικά βλέπω μια τεράστια αστάθεια στον application manager. Τις περισσότερες φορές δεν κάνει τίποτα. Ούτε add repository δεν αφήνει. Μετά από πολλές προσπάθειες τώρα δα άνοιξε τους καταλόγους με τις εφαρμογές. Μήπως θέλει κι άλλο ξύλο η συσκευή; Και αυτό με την μνήμη πού θα πάει;

 

Είναι καλή ιδέα όταν βγει το επόμενο update να ξαναπέσει φλασάρισμα;

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το 40 δουλεύω, γιατί ξαναπέρασα κ το nitdroid. Δεν είδα κάποιο πρόβλημα. Τί info έχεις;

 

Απλά είπε ότι το ασφαλές που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην pr1.3 είναι αυτό στην έκδοση 37.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Απλά είπε ότι το ασφαλές που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην pr1.3 είναι αυτό στην έκδοση 37.

 

Δε με βοηθάς να καταλάβω. Ποιός το είπε κ τί εννοούμε "ασφαλές". Ποιά η σπουδαία διαφορά μεταξύ 37 κ 40;

Κι αν όντως υπάρχει κάποιο "θέμα" τί προτείνεις; Να ξαναφαιρέσω νιτδροιδ κλπ κ να το γυρίσω πάλι "μαμά";

Link to comment
Share on other sites

το 37 και το 40 που το βρισκετε ρε παιδια ,γιατι εγω εχω ενα enchanted linux kernel for power users 2.6.28.10 ?!

 

Το 37 και το 40

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα μετά το φλασάρισμα και σχεδόν όλα καλά. Αν εξαιρέσω δλδ ότι δεν χτυπούσε και το αντιλήφθηκα όταν είδα 10 κλήσεις... Το κλασσικό nokia tune που έχει σαν default ηχο δεν δουλεύει ντιπ. Δοκίμασα εναλλαγή με άλλο τραγούδι από τη συλλογή μου αλλά πάλι δε δούλεψε οπότε αναγκαστικά χρησιμοποιώ κάποιον από τους δικούς μου ήχους τώρα. Τελικά είναι λαχείο η φάση του φλασαρίσματος ή όχι; Παίζει να σου κάτσει όσο παίζει να μην σου κάτσει καλά;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...