Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια με το transsmition ειχα και γω παντα θεματα. Απ οτι ειχα καταλαβει εξαρταται απο ποσους leechers κατεβαζεις. Για αυτο και τους ειχα περιορισει κατω απο 15. Το αλλο που μπορει να παιζει ρολο νομιζω ειναι η ταχυτητα που κατεβαζεις. Αμα ηταν μεχρι 100-150 kb ολα ηταν καλα , με το που επιανε κατι 500αρες κολλαγε το συμπαν. Ισως εχει θεματα με τη ταχυτητα εγγραφης ; Δε ξερω τι να πω. Το swappoloude που ανεφερες αναποσπαστε καθαριζει τη swap ram ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάνεις λάθος. Βοηθάει πάρα πολύ στη βελτίωση της απόδοσης με τις ειδικές ρυθμίσεις για το kernel όπως το swappiness, το ram swapping, στο γρηγορότερο extracting αρχείων κα.

 

"The SWAPPOLUBE is a user interface to the configuration of several parameters of the N900 kernel with the aim to make it faster."

 

ααα.. δεν το ηξερα

 

πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες! ευχαριστω:happy:

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

να κανω 2 ερωτησουλες?τις εντολες apt-get update - apt-get upgrade τις δινουμε μια-μια η μαζι ετςι ;apt-get update & apt-get upgrade?

το γραμμα ξ στο ukeyboard που βρισκεται;

Edited by geoflo
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν έχει σημασία είναι το ίδιο απλά θα πρέπει να βάλεις δύο & π.χ. apt-get update && apt-get upgrade. Με τους χαρακτήρες && η επόμενη εντολή θα εκτελεστεί μόνο αν η προηγούμενη εκτελέστηκε σωστά.

2. Στο j

 

:)

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες, μου κάνει μερικά κόλπα. Όταν έχω κλήση, δεν μου ξεκλειδώνει η οθόνη απο μόνη της ώστε να πατήσω για να απαντήσω στην κλήση και όταν τερματιστεί η κλήση η οθόνη παραμένει σβηστή. Και στις δύο περιπτώσεις πρέπει να ξεκλειδώσω την οθόνη χειροκίνητα κατα την διάρκεια της κλήσης για να κάνω αυτό που θέλω (απάνητηση ή τερματισμός).

Το πρόβλημα αυτό, έχει τύχει σε κάποιον άλλον?

Link to comment
Share on other sites

δοξα το θεο, εγω τουλαχιστον δεν ειδα κατι τετοιο. με την σειρα μου να πω πως εισαι μια πιο γρηγορη συμπεριφορα στην εναλαγη προσανατολισμου, ομως παραμενει το προβλημα με τις συντομευσεις της επιφανειας που ειχα ξανα αναφερει πως μετα απο αρκετες ωρες χωρις επανεκκινηση αργουν να ανταποκριθουν.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ποια η αποψη σας για το load applet?

 

σημερα το απεγκατεστησα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ποια η αποψη σας για το load applet?

 

και εγω μια απ'τα ιδια! καποιες φορες μου εδινε την αισθηση οτι επιβαρυνει το κινητο. ασε που με επιανε αγχος οποτε κοκκινιζε η Cpu! :p

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. είμαι κάτοχος n900 εδώ και ένα μήνα και νομίζω πως απλά δεν υπάρχει ανταγωνιστής (μακάρι ένα n9 με meego). μέχρι στιγμής με την τελευταία αναβάθμιση όλα λειτουργούν ρολόι ενώ έχω την εντύπωση πως βελτιώθηκε και η ζωή της μπαταρίας. το μόνο παράξενο μέχρι τώρα είναι το xarchiver και οι ανανεώσεις του. συγκεκριμμένα κάθε που μπάινω δίκτυο μου βγάζει ενημέρωση, κάνω την ανανέωση και στα καπάκια ξαναεμφανίζεται στο μενού ενημερώσεων του appman (χωρίς όμως ειδοποίηση στην κεντρική μπάρα). συμβαίνει σε κανέναν άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Αν κανω φορματ(πατωντας παρατεταμενα τον φακελο Ν900) την εσωτερικη μνημη χάνονται και τα αρχεια που εχει απ την μανα του?? Ευχαριστω.
ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Τι θέλεις να κάνεις ακριβώς;

 

Ρίξε μια ματιά παρακάτω:

Πως κάνω flashing στο Ν900;

Πως κάνω format στην εσωτερική μνήμη του Ν900 και στην κάρτα μνήμης;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι τωρα καταλαβα δεν εδωσα βαση την πρωτη παραγραφο απ την δευτερη ενοτητα (Πως κάνω format στην εσωτερική μνήμη του Ν900 και στην κάρτα μνήμης) Οποτε θα πρεπει να το φλασαρω.... Ευχαριστω πάντως.

ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να στειλω e-mail απο τη default εφαρμογη .βαζω ονομα χρ. και κωδ.προσβασης μου κανει ενημερωση κι οκα καλα.στελνω ενα δοκιμαστικο στο e-mail μου και μου βγαζει μυνημα να ελεγξω την προσβαση στον διακομιστη smtp.gmail.com .ξερει κανεις τι αλλο θελει;
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να στειλω e-mail απο τη default εφαρμογη .βαζω ονομα χρ. και κωδ.προσβασης μου κανει ενημερωση κι οκα καλα.στελνω ενα δοκιμαστικο στο e-mail μου και μου βγαζει μυνημα να ελεγξω την προσβαση στον διακομιστη smtp.gmail.com .ξερει κανεις τι αλλο θελει;
Πηγαινε στο gmail σου και δες στις ρυθμισεις αν εχεις ενεργοποιημενη την pop3 προωθηση.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω το N900 εδώ και 1,5 χρόνο και όποτε χρειάστηκα GPS και χάρτες χρησιμοποιούσα το OVI maps.

Βέβαια είχα δοκιμάσει το Sygic (demo) και μου είχε φανεί πολυ καλό αλλά δεν το είχα αγοράσει.

Επειδή λόγο δουλειάς θα χρειαστεί να μείνω στο εξωτερικό τους επόμενους μήνες προσπάθησα σήμερα να το αγοράσω με τους χάρτες της Ευρώπης.

Ανακάλυψα όμως πως η Sygic εγκαταλείπει το Maemo :cry:.

Μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να το βρώ και φυσικά με χάρτες Ευρώπης?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τους εχει στο ovi.com

ψαξε για mobile maps eastern europe. νομιζω αυτοι ειναι

 

*μπες ovi store απο το Ν900 και κανε την αναζητηση

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Δυστυχώς το έχουν αφαιρέσει και από το ovi από ότι φαίνεται.

Το πρόβλημα μου είναι πως θέλω να αγοράσω και το πρόγραμμα και δεν διατίθεται πλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tι κανουμε σε περιπτωση που το x.org μας τρωει 8% - 15% επεξεργαστικη δυναμη?

 

νομιζω πως ειναι λιγο τσιμπιμενο σωστα?

 

* ειμαi με advanced power 47.

 

**edit: ενταξει, εβγαλαν 2-3 εφαρμογες "υποπτες" που δεν χρησιμοποιουσα ετσι κι αλλιως και εστρωσε

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Δυστυχώς το έχουν αφαιρέσει και από το ovi από ότι φαίνεται.

Το πρόβλημα μου είναι πως θέλω να αγοράσω και το πρόγραμμα και δεν διατίθεται πλέον.

 

κιεγώ μόλις χθές εντόπισα οτι η sygic εγκατέλειψε το maemo...προσπάθησα να βρώ νέους χάρτες τις ελλάδος και έπεσα πάνω στη σελίδα της και δεν βρήκα πουθενά maemo...

φυσικά και δεν έκανε καλά για εμάς που έχουμε το n900 αλλα έκανε καλά σαν εταιρία πιστεύω αφού είδε οτι ακόμα και η ΝΟΚΙΑ μας έχει παρατήσει εντελώς...

http://www.LetsDate.gr

[Η 1η Polysexual ιστοσελίδα!!!]

 

http://www.eMediaShop.gr

[Τα φθηνότερα πακέτα Filehosting, Easybytez,Zevera κτλ...]

Link to comment
Share on other sites

Προς όλους εκεί έξω που έμειναν ή πρόκειται να μείνουν με τη θύρα micro USB στο χέρι:

 

Μετά από μία αρνητική απάντηση που πήρα από μαγαζί επισκευών κινητών στα βόρεια προάστεια, η λύση ήρθε από το 9volto [http://www.9volto.gr] στον Πειραιά. Οι τύποι τελικά φαίνεται ότι είναι οι καλύτεροι στο είδος τους και αναλαμβάνουν να φτιάξουν ό,τι δεν μπορούν οι άλλοι.

 

Το κόστος της επισκευής πήγε στα 40 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Προς όλους εκεί έξω που έμειναν ή πρόκειται να μείνουν με τη θύρα micro USB στο χέρι:

 

Μετά από μία αρνητική απάντηση που πήρα από μαγαζί επισκευών κινητών στα βόρεια προάστεια, η λύση ήρθε από το 9volto ["]www.9volto.gr] στον Πειραιά. Οι τύποι τελικά φαίνεται ότι είναι οι καλύτεροι στο είδος τους και αναλαμβάνουν να φτιάξουν ό,τι δεν μπορούν οι άλλοι.

 

Το κόστος της επισκευής πήγε στα 40 ευρώ.

 

 

Ευχαριστούμε για την πληροφορία.

Αχρείαστη να είναι βέβαια, αλλά καλό είναι να ξέρουμε τι εναλλακτικές έχουμε :rolleyes:

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την πληροφορία.

Αχρείαστη να είναι βέβαια, αλλά καλό είναι να ξέρουμε τι εναλλακτικές έχουμε :rolleyes:

 

Δε θέλω να σε αγχώσω Γιάννη, αλλά είναι θέμα χρόνου να συμβεί. Και εγώ το πρόσεχα, δεν το πίεζα κλπ κλπ. Όπως μου εξήγησε ο τεχνικός, οι micro USB είναι όλες από τη μάνα τους ευπαθείς, εξαιτίας του τελείως ψεύτικου τρόπου που έχουν φτιαχτεί να κάθονται στην motherboard. Πάντως καλού κακού έχε πρόχειρη μία δεύτερη μπαταρία και έναν ταχυφορτιστή Νokia....

 

Αχιλλέας

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε αγχώσω Γιάννη, αλλά είναι θέμα χρόνου να συμβεί. Και εγώ το πρόσεχα, δεν το πίεζα κλπ κλπ. Όπως μου εξήγησε ο τεχνικός, οι micro USB είναι όλες από τη μάνα τους ευπαθείς, εξαιτίας του τελείως ψεύτικου τρόπου που έχουν φτιαχτεί να κάθονται στην motherboard. Πάντως καλού κακού έχε πρόχειρη μία δεύτερη μπαταρία και έναν ταχυφορτιστή Νokia....

 

Αχιλλέας

 

 

Αχιλλέα, αν δε σου κάνει κόπο, δώσε μας περιγραφικά την αίσθηση που έχει η micro στα «τελευταία» της.... :(

 

Είμαι γενικά πολύ προσεκτικός και ελπίζω να μη μου βγάλει κάτι.....

Απορώ πάντως. Μας ζάλισαν πως όλες οι εταιρίες θα έχουν microUSB για να γλυτώσουμε τους πολλούς φορτιστές και ακόμα δεν έχουν αλλάξει όλα τα κινητά, ακόμα και τα πολύ φρέσκα.

Χώρια που ένα hands free της Motorola που πήρα πριν από ένα μήνα, πάλι με φόρτιση microUSB, έχει φορτιστή που....δεν φορτίζει το κινητό (ενώ το ανάποδο γίνεται)

 

Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω τα ημίμετρα τέτοιων αποφάσεων.

Ο στόχος είναι σαφής. Με ένα φορτιστή να κάνεις τα πάντα.

Και τελικά αποδεικνύεται πως το ένα καλό κρύβει ένα κάρο χαζομάρες.

Από ανάγκη επισκευής του κινητού (για μένα είναι το χειρότερο πακέτο γιατί θα χρειαστεί να στείλω το κινητό Αθήνα κοκ), από χαλασμένες μπαταρίες (γιατί πχ το hands free μου θα την ακούσει αν το φορτίζω με τον φορτιστή του Ν900), μέχρι και το προφανές.....Όταν (και ΑΝ) κάποια στιγμή όλα φορτίζουν με microUSB απλά θα συγκεντρώνουμε αχρησιμοποίητους φορτιστές στα κουτιά των συσκευών? Ωραία εξυπνάδα......

 

Αχιλλέα ευτυχώς έχω πάντα φορτισμένη δεύτερη μπαταρία (έχω μαζί μου πάντα το 5800 με φορτισμένη μπαταρία)

Αλλά ελπίζω να μη χρειαστεί απαραίτητα αυτή η διαδικασία (αλλά μόνο ως επιλογή μου)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

ευτυχως (ακομα) δεν εχω θεμα τη usb θυρα

 

Φιλε Αχιλλεα, ειχα διαβασει καπου πως δεν το παθαινουν ολα τα Ν900. εχει να κανει με παρτιδες. (λογικο μου ακουγεται)

 

* καλα αυτη η μπαταρια... κανει 40 ευρω ρε παιδια

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω σχεδον 2 χρονια και ευτυχως δεν μου εχει παρουσιασει θεμα η θυρα.

 

Κατι ασχετο; προσπαθω να κανω λογκ ιν στο ovi απο το κινητο και δεν μπορω με τιποτα! απο το λαπτοπ μπαινω κανονικα και στελνω sms στο κινητο αρχεια για εγκατασταση αλλα παλι προσπαθω να κανω λογκ ιν και μου βγαζει λαθος.

Τι μπορει να φταιει, γνωριζει κανεις?

Άμα κολλήσει να το σουτάρω???

 

Kawasaki Street Warriors

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...