Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά παρατήρησα μια διάφορα στην απόκριση , μπορεί βεβαία να είναι το ότι είναι φρέσκια εγκατάσταση ακόμα και χωρίς πολλές πολλές εφαρμογές .

Το καλύτερο update στην 1.3 είναι η αναβαθμισμένη έκδοση του QT.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά παρατήρησα μια διάφορα στην απόκριση , μπορεί βεβαία να είναι το ότι είναι φρέσκια εγκατάσταση ακόμα και χωρίς πολλές πολλές εφαρμογές .

Το καλύτερο update στην 1.3 είναι η αναβαθμισμένη έκδοση του QT.

 

 

Γιατί δεν κάνει αναβάθμιση μέσω wi fi ?

Edited by gianpithio
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά παρατήρησα μια διάφορα στην απόκριση , μπορεί βεβαία να είναι το ότι είναι φρέσκια εγκατάσταση ακόμα και χωρίς πολλές πολλές εφαρμογές .

Το καλύτερο update στην 1.3 είναι η αναβαθμισμένη έκδοση του QT.

 

βασικα εχει διαφορα....

η αισθηση στην οθονη ειναι πολυ καλυτερη τωρα....και εχει διαφορα και στο σερφαρισμα...γενικα παιζεις με το δαχτυλο σου στην οθονη με μεγαλυτερη ευκολία...

τουλάχιστον αυτο καταλαβα εγω....και δεν εκανα φρεσκια εγκατασταση...την εκανα με τις εφαρμογες που ηδη ειχα....:)

Link to comment
Share on other sites

εκανα και εγω την αναβαθμιση ... αλλα πειραζει που δεν βλεπω καμια διαφορα???? τι ακριβως βελτιωνει????

 

και γω δεν ειδα καμια διαφορα με την αναβαθμιση! για να μην πω οτι σε καποια σημεια εχει γινει και πιο αργο οπως το να ανοιξω ενα μηνυμα που μου ηρθε θελει περιπου στα 5-10 sec για να το διαβασω....τι να πω!:(

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση εχθές το βράδυ......

 

Για προσέξτε αυτό:

 

Πηγαίνετε στο Settings και πατήστε το

Ψηλά στην οθόνη, δίπλα στα εικονίδια μπαταρίας, BT, Handsfree γράφει Settings

Το S το εμφανίζει σωστά? :worry:

 

Έχει γενικό θέμα το S κεφαλαίο μετά την αναβάθμιση

Πχ στο menu settings πηγαίνετε μετά στο Sharing accounts....

Πάλι χάλια το S!!!

 

Αν πάτε Settings (χάλια το S)-->Subtitles πάλι στο S είναι χάλια

 

Γενικά στα κεφαλαία S των επικεφαλίδων!

 

Νέο bug :ninja:

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το εμφανίζει κανονικά...

 

 

Πάντως η οθόνη δεν έχει πρόβλημα.

Το έχω ελέγξει.....

Περίεργο :blink:

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι,

Μετά από 24 ώρες με το καινούργιο firmware το μόνο που έχω να πω είναι οτι πρόκειται για μεγάλο φιάσκο. Προβλήματα που δεν είχα ποτέ δει μ έχουν "κουφάνει" τελείως.

Το κιν δούλευε τέλεια. Με multiboot, overclock, nitdroid κλπ, με 55mb υπόλοιπο roofts. Συνεπώς κ με αρκετή σάβουρα από βάλε-βγάλε εφαρμογών.

Τώρα με φρεσκοφλασαρισμένο κιν με 79mb roofts, τελείως "μαμα" όποτε θέλει βρίσκει wi-fi, η στάθμη της μπαταρίας πέφτει 2 φορές πιο γρήγορα από το nitdroid κ το να γράψω αυτό το post ήταν σκέτο μαρτύριο.

Τώρα πως έχουμε "παραμυθιαστεί" όλοι οτι η συσκευη είναι πιο γρήγορη κ τρίχες δε μπορώ να καταλάβω.

Το μοναδικό πράγμα που έχει βελτιωθεί είναι το double tap-zoom in-zoom out sto browsing. Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι,

Μετά από 24 ώρες με το καινούργιο firmware το μόνο που έχω να πω είναι οτι πρόκειται για μεγάλο φιάσκο. Προβλήματα που δεν είχα ποτέ δει μ έχουν "κουφάνει" τελείως.

Το κιν δούλευε τέλεια. Με multiboot, overclock, nitdroid κλπ, με 55mb υπόλοιπο roofts. Συνεπώς κ με αρκετή σάβουρα από βάλε-βγάλε εφαρμογών.

Τώρα με φρεσκοφλασαρισμένο κιν με 79mb roofts, τελείως "μαμα" όποτε θέλει βρίσκει wi-fi, η στάθμη της μπαταρίας πέφτει 2 φορές πιο γρήγορα από το nitdroid κ το να γράψω αυτό το post ήταν σκέτο μαρτύριο.

Τώρα πως έχουμε "παραμυθιαστεί" όλοι οτι η συσκευη είναι πιο γρήγορη κ τρίχες δε μπορώ να καταλάβω.

Το μοναδικό πράγμα που έχει βελτιωθεί είναι το double tap-zoom in-zoom out sto browsing. Τίποτα άλλο.

 

:):):)

οποτε παμε παλι απο την αρχη με τον κίνδυνο να φαω μπαν......

ειμαστε γκρινιάρηδες επειδη δεν εχουμε ελληνικα ειμαστε γκρινιάρηδες επειδη δεν εχουμε mms ειμαστε γκρινιάρηδες επειδη δεν εχουμε ovi maps οπως πρεπει να τα εχουμε....

οι απαντησεις που πηρα.....?

ποτε θα καταλαβεις οτι μιλαμε για ιντερνετ ταμπλετ δες που ειναι το κουμπι που ανοιγει η συσκευη ποιος σου υποσχεθηκε εσενα portraid mode μιλαμε για ταμπλετ τωρα.....

οκ ταμπλετ λοιπον......

ας το δεχτουμε και αυτο...

ΟΧΙ ΦΛΑΣ 10 ΞΑΝΑΑΑΑΑΑΑ ΟΧΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΑΛΛΕΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ( μηπως μας λεει κατι η λεξη αντροιντ??) .....

ΕΝΑ ταμπλετ που αν πειραξεις το φλας του με εφαρμογη τοτε επικρατεί χαος....

αλλες σελιδες ανοιγουν σωστα αλλες δεν ανοιγουν δεν ξερεις στην τελικη τι θα πρεπει να ανοιξει οπως πρεπει και τι οχι....

σελιδες δημοφιλέστατες οπως το facebook ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΣΩΣΤΑ......και μιλαμε για ιντερτετ ταμπλετ τωρα και οχι για κινητο..........:rolleyes: ασχετα αν εχει καρτα σιμ μεσα.....

Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΗΣ ΝΟΚΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ..............Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Ι ..............

θελετε να μιλησουμε για τα θετικα του κινητου κανενα προβλημα....opps sorry ταμπλετ ηθελα να πω...........

τα πάμε ομως αυτα δυστηχως υπαρχουν και αρνητικα και εχει περασει πολυ καιρος ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος και οι δικαιολογιες τελειωνουν!!

κριμα πραγματικα ενα απιστευτο εργαλειο που θα μπορουσε να κανει παπαδες η νοκια το αφησε στην μοιρα του...τα λεμε το 2015 οταν θα βγει το n9.....:rolleyes:

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχω κανει update και με ολα αυτα που διαβαζω δεν ξερω και αν πρεπει να κανω...και εδω και σε αλλα forum βλεπω καποιους να λενε οτι το τηλεφωνο εγινε καλυτερο και αλλους να μιλανε για προβληματα.Αυτη τη στιγμη το δικο μου παει μια χαρα,το εχω στα 850 MHz και δεν εχω κανενα προβλημα.Εχει βρει κανενας το change log;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω το φορουμ!Προσπαθωνα προσθέσω im account ,συγκεκριμένα msn με το mail μου να ειναι του τύπου username@yahoo.gr .Μέχρι πρόσφατα λειτουργούσε κανονικά αλλά τωρα μου βγάζει username or password incorect....Έχω κατεβάσει extra protocols plugin kai pidgin extra protocols οπότε έχω δοκιμάσει να δημιουργήσω im account με xaze,pecan,και απλό msn αλλά πάντα μου βγάζει username/password incorrect...καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε πρόβλημα στο fm radio σε όσους εγκατέστησαν το fm enabler update. Μαζί μ αυτούς κι εγώ. Την πρώτη φορά που θα ανοιχτεί το ράδιο δουλεύει μια χαρά αλλά πέρα από κει τίποτα.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε πρόβλημα στο fm radio σε όσους εγκατέστησαν το fm enabler update. Μαζί μ αυτούς κι εγώ. Την πρώτη φορά που θα ανοιχτεί το ράδιο δουλεύει μια χαρά αλλά πέρα από κει τίποτα.

 

και σε μενα το ιδιο!! την πρωτη φορα δουλεψε και τωρα τιποτα!! αιντε χασαμε και το ραδιο τωρα!!! προβλεπω μετα απο ολα αυτα το επομενο update να ερθει πολυ πιο γρηγορα απο οτι νομιζουμε!!

Link to comment
Share on other sites

:):):)

οποτε παμε παλι απο την αρχη με τον κίνδυνο να φαω μπαν......

ειμαστε γκρινιάρηδες επειδη δεν εχουμε ελληνικα ειμαστε γκρινιάρηδες επειδη δεν εχουμε mms ειμαστε γκρινιάρηδες επειδη δεν εχουμε ovi maps οπως πρεπει να τα εχουμε....

οι απαντησεις που πηρα.....?

ποτε θα καταλαβεις οτι μιλαμε για ιντερνετ ταμπλετ δες που ειναι το κουμπι που ανοιγει η συσκευη ποιος σου υποσχεθηκε εσενα portraid mode μιλαμε για ταμπλετ τωρα.....

οκ ταμπλετ λοιπον......

ας το δεχτουμε και αυτο...

ΟΧΙ ΦΛΑΣ 10 ΞΑΝΑΑΑΑΑΑΑ ΟΧΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΑΛΛΕΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ( μηπως μας λεει κατι η λεξη αντροιντ??) .....

ΕΝΑ ταμπλετ που αν πειραξεις το φλας του με εφαρμογη τοτε επικρατεί χαος....

αλλες σελιδες ανοιγουν σωστα αλλες δεν ανοιγουν δεν ξερεις στην τελικη τι θα πρεπει να ανοιξει οπως πρεπει και τι οχι....

σελιδες δημοφιλέστατες οπως το facebook ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΣΩΣΤΑ......και μιλαμε για ιντερτετ ταμπλετ τωρα και οχι για κινητο..........:rolleyes: ασχετα αν εχει καρτα σιμ μεσα.....

Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΗΣ ΝΟΚΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ..............Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Ι ..............

θελετε να μιλησουμε για τα θετικα του κινητου κανενα προβλημα....opps sorry ταμπλετ ηθελα να πω...........

τα πάμε ομως αυτα δυστηχως υπαρχουν και αρνητικα και εχει περασει πολυ καιρος ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος και οι δικαιολογιες τελειωνουν!!

κριμα πραγματικα ενα απιστευτο εργαλειο που θα μπορουσε να κανει παπαδες η νοκια το αφησε στην μοιρα του...τα λεμε το 2015 οταν θα βγει το n9.....:rolleyes:

 

δικιο εχεις σε αυτα που λες για την νοκια αλλα σκεψου λιγο και τις αλλες εταιριες.... η samsung ας πουμε που βγαζει μια αναβαθμιση και μετα παραταει αμεσως τα τηλεφωνα της... ή να πουμε για την ericsson που ακομα τα x10 τους εχουν android 1.6 και παρακαλαει ο κοσμος για 2.1!!!!! ή την μοτορολα με το milestone που ακομα περιμενουν την 2.2 και εχουν πει οτι θα την βγαλουν απο τον ιουλιο???? και οι εταιριες κινητης ειναι σαν τις κυβερνησεις υποσχονται πολλα και προσφερουν τα μισα αλλα εμεις εκει...... :X δεν Ειναι τυχαιο που και το C7 της νοκια παρολο που εχει 8 mp ΔΕΝ ΕΧΕΙ αυτοματη εστιαση!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις σε αυτα που λες για την νοκια αλλα σκεψου λιγο και τις αλλες εταιριες.... η samsung ας πουμε που βγαζει μια αναβαθμιση και μετα παραταει αμεσως τα τηλεφωνα της... ή να πουμε για την ericsson που ακομα τα x10 τους εχουν android 1.6 και παρακαλαει ο κοσμος για 2.1!!!!! ή την μοτορολα με το milestone που ακομα περιμενουν την 2.2 και εχουν πει οτι θα την βγαλουν απο τον ιουλιο???? και οι εταιριες κινητης ειναι σαν τις κυβερνησεις υποσχονται πολλα και προσφερουν τα μισα αλλα εμεις εκει...... :X δεν Ειναι τυχαιο που και το C7 της νοκια παρολο που εχει 8 mp ΔΕΝ ΕΧΕΙ αυτοματη εστιαση!!!!!!!

 

φιλε συμφωνω απλα εδω τραβηξε πολυ το πραγμα κουρασε.......κανε μια βολτα και απο αλλα φορουμς και θα δεις ποσος κοσμος φωναζει.....δεν ειμαι μονο εγω....:p

το κουρασε η νοκια ασχημα...αντε καλα ολα τα αλλα(mms κτλ) αλλα εδω πλεον υπαρχει προβλημα και σε αλλα βασικα...τοσο καιρο ειχαμε την καραμελα ιντερνετ ταμπλετ και οχι κινητο......τωρα βλεπεις οτι δεν ανοιγουν σωστα πολλες σελιδες....(αυτο με το facebook και τα βιντεο οπως και αλλα ειναι το λιγοτερο απαραδεκτο....)...

δεν κατηγορω το κινητο ειναι κινηταρα...και ευτυχώς υπαρχουν παιδια που ασχολουνται και με τις εφαρμογες τους και το κανουν καλυτερο....αυτο το χαιρομαι και ειναι πλεον ο μοναδικος λογος που θα το κρατησω και αλλο(αν και φτανω στο πικ μου....).....

η νοκια ειναι απαραδεκτη...και ουσιαστικά αυτην κραζω.....η ολη λογικη του πειραματόζωου με εκνευρίζει...(ας το δοκιμασουμε τωρα και μετα στο ν9 τα βαζουμε ολα..το paraxesan ομως.....)....

τεσπα....

 

Το fm μου ειναι μια χαρα δουλευει κανονικοτατα :happy: γιατι δεν το κανετε ενα update απο το pc σας ?

 

αυτο θα δοκιμασω τωρα.....

παντως με κουφανατε τελειως τωρα παιδια....:blink:

 

εβαλα το νεο firm με το pc suite αλλα μου εσβησε τα παντα......

τωρα το κανω back up(επαναφορα) για να δουμε.........

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Τα τελευταία posts που είχαν ως θέμα προβλήματα και λύσεις για την διαδικασία της αναβάθμισης μεταφέρθηκαν στο Flasher / Nokia PC Suite / OVI Suite / Software Updater επίσης άλλα τέσσερα posts μεταφέρθηκαν στο Θέματα και wallpapers για Maemo 5 για τους ίδιους λόγους. Παρακαλώ για ακόμη μια φορά να γράφετε στα σωστά θέματα :!: :!:

 

 

 

οποτε παμε παλι απο την αρχη με τον κίνδυνο να φαω μπαν......

Θα σε παρακαλέσω να ΜΗΝ δημιουργείς λάθος εντυπώσεις για το myphone.gr (πριν από μερικούς μήνες στο ξαναζητήσαμε). Οποιοδήποτε μέλος μπορεί να πει ελεύθερα την γνώμη του χωρίς να φάει κανένα ban :!: :!: :!:

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

gianpithio πλακα εκανα.....χιουμορ ηταν παρτο οτι εγινα και εγω κουραστικός με την γκρινια μου./........:):p

παιδια κανω επαναφορα τωρα απο το back up που εκανα...περιμενω να τελειωσει για να δω αν θα δουλεψει το ραδιο τωρα.....

Link to comment
Share on other sites

πολλα προβληματα πλεον και με το εικονικο πληκτρολογιο και με ραδιο. Μονο με off/on επανερχονται,σπασιμο νευρων κατειντησε....:angry::
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα το φιρμ και απο το pc και το προβλημα με το ραδιο παραμενει...

παρατήρησα ομως το εξης....

ανοιγει μια φορα.....την πρωτη φορα οταν θα ανοιξεις το κινητο....δευτερη δεν ανοιγει....για να το ξανανοιξεις πρεπει να κανεις restart.....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα καλα με το νεο firm αλλα εχω ενα προβλημα !

οταν βαζω βιντεακια απο sites εκτος του you tube μου βγαζει κατι πρασινες γραμμες πανω στο video !! καμια ιδεα?

και κατι αλλο μπορειτε να δειτε videos απο αλλα sites μεσο του firefox ? γτ μ λεει οτι θελει flash player 10

Edited by artzas
Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα καλα με το νεο firm αλλα εχω ενα προβλημα !

οταν βαζω βιντεακια απο sites εκτος του you tube μου βγαζει κατι πρασινες γραμμες πανω στο video !! καμια ιδεα?

και κατι αλλο μπορειτε να δειτε videos απο αλλα sites μεσο του firefox ? γτ μ λεει οτι θελει flash player 10

 

εγω το mega channel που δοκιμασα τα βγαζει πλεον κανονικα και σε full screen σε μεγαλο παραθυρο μαλιστα...ακομη πρασινες γραμμες δεν ειδα...

για δωσε ενα λινκ που εχεις προβλημα να δουμε αν το εχουμε και μεις.....?

Link to comment
Share on other sites

εγω το mega channel που δοκιμασα τα βγαζει πλεον κανονικα και σε full screen σε μεγαλο παραθυρο μαλιστα...ακομη πρασινες γραμμες δεν ειδα...

για δωσε ενα λινκ που εχεις προβλημα να δουμε αν το εχουμε και μεις.....?

 

εχω προβλημα και στο mega αλλα και στο skai το μεγεθος ομος ειναι καλο !!! δεν ξερω τ να κανω :wacko:

με το firefox βλεπεις mega tv ?

Edited by artzas
Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα και στο mega αλλα και στο skai το μεγεθος ομος ειναι καλο !!! δεν ξερω τ να κανω :wacko:

με το firefox βλεπεις mega tv ?

 

εγω δεν εχω σε κανενα προβλημα(επιτελους!!!!!!).....

για τις πρασινες γραμμες εχω διαβασει οτι εχουν εμφανιστει και σε αλλους.....

φιλε update το προγραμμα το εκανες η εχεις την προηγουμενη εκδοση....?

απο το firefox/opera δεν μπορεις να δεις γιατι δεν υποστηριζουν flash.....:)

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω σε κανενα προβλημα(επιτελους!!!!!!).....

για τις πρασινες γραμμες εχω διαβασει οτι εχουν εμφανιστει και σε αλλους.....

φιλε update το προγραμμα το εκανες η εχεις την προηγουμενη εκδοση....?

απο το firefox/opera δεν μπορεις να δεις γιατι δεν υποστηριζουν flash.....:)

 

ποιο προγραμμα ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...