Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δε ξερω παιδια εγω το N95 το εχω απο τους πρωτους στην Ελλαδα. Μια φορα αντιμετωπισα προβλημα επειδη δεν εκανε καλη επαφη το καλωδιο της οθονης. Απο τοτε που το αλλαξαν δεν ειχα ξανα ποτε προβλημα και το εχω τρια χρονια ισως και περισσοτερο. Λογω του Ν95 θεωρω την nokia μια αξιοπιστη εταιρια. Ισως εχω μεινει πισω αλλα ελπιζω το N8 να μη με διαψευσει γιατι θα ειναι το τελεταιο Nokia που παρνω αν εχει προβλημα. Για την ωρα πιστευω αυτο που μπορει να κανει ο καθενας ειναι να το παρει απο εκει που νομιζει οτι θα εχει καλυτερη υποστηριξη-service αν παθει κατι. Δε ξερω τι αλλο μπορει να σκεφτεται ο καθενας.
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δε ξερω παιδια εγω το N95 το εχω απο τους πρωτους στην Ελλαδα. Μια φορα αντιμετωπισα προβλημα επειδη δεν εκανε καλη επαφη το καλωδιο της οθονης. Απο τοτε που το αλλαξαν δεν ειχα ξανα ποτε προβλημα και το εχω τρια χρονια ισως και περισσοτερο. Λογω του Ν95 θεωρω την nokia μια αξιοπιστη εταιρια. Ισως εχω μεινει πισω αλλα ελπιζω το N8 να μη με διαψευσει γιατι θα ειναι το τελεταιο Nokia που παρνω αν εχει προβλημα. Για την ωρα πιστευω αυτο που μπορει να κανει ο καθενας ειναι να το παρει απο εκει που νομιζει οτι θα εχει καλυτερη υποστηριξη-service αν παθει κατι. Δε ξερω τι αλλο μπορει να σκεφτεται ο καθενας.

 

Πραγματικα και εγω στο Ν95 εχω μεινει... μετα απο ενα θεμα με ελλατωματικη μπαταρια, που την αλλαξανε σε 1 μερα, δεν εχω ξαναντιμετωστει αλλο προβλημα....

 

Επειδη αν εχει καποιο κινητο προβλημα ειμαι σιγουρος οτι θα μου κατσει, ελπιζω να σκασει τις πρωτες 7 μερες ως DOA και μετα να μου ερθει καινουργια συσκευη....

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ terrestial επιθετικές διαθέσεις δεν είχα καθόλου, πιστεψέ με, πριν διαβάσω το μήνυμα σου! Τώρα όμως έχω! Πέρα από το ότι παραδέχεσαι ότι έγραψες κάτι χωρίς την παραμικρή γνώση παραπλανώντας εμένα και τους άλλους συνδρομητές Vodafone, από που και ως που ξέρεις εσύ πόσο συχνά μπαίνει ο καθένας στο φόρουμ και τι κάνει; Και με ποια ιδιότητα το κρίνεις αυτό; Παρότι μετά την αγορά του Ν97 μπαίνω σχεδόν ημερησίως εδώ κι ένα χρόνο προσπαθώντας να το κάνω τηλέφωνο, ακόμα κι αν ήμουν νέος χρήστης έχω δικαίωμα να ψάχνω την εγκυρότητα των όσων διαβάζω. Οπότε ας αφήσουμε τους χαρακτηρισμούς και τις επιθέσεις κι ας γράφουμε πιο σοβαρά, μόνο για όσα είμαστε σίγουροι.

Πώς ξέρω πότε μπαίνεις και τι κάνεις; Κάτι μου έλεγε τόσο το όνομά σου όσο και ο τρόπος σου, και μια ματιά στο προφίλ σου με επιβεβαίωσε. Χαλάρωσε λίγο, εντάξει; Κι αν θέλεις μόνο επίσημη ενημέρωση, να μην μπαίνεις σε forum αλλά μόνο στο site της Vodafone. Η πλειοψηφία όσων γράφουν εδώ προσπαθούν να βοηθήσουν.

 

Συμφωνώ μαζί σου. Παρόμοια προβλήματα σε 3 διαφορετικές συσκευές NOKIA (1 S40 και 2 S60 3rd Ed.) που αγόρασα από το 2005 και μετά με οδήγησαν μακριά από την συγκεκριμένη εταιρία ακριβώς διότι δεν έχω καμία διάθεση να μπλέκω με service. Οπότε κατέληξα να τα χρησιμοποιώ μόνο όταν υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι (συγγραφή λογισμικού). Φέτος (όπως και πέρσι με το N97) έλεγα να δοκίμαζα ξανά κάποιο καινούργιο NOKIA αλλά με αυτά που διαβάζω και έχοντας δυσάρεστες αναμνήσεις από τα προηγούμενα 3 έγχρωμα NOKIA (smart-)phones (όλα με κόστος από 350-450€ τότε..) δεν με βλέπω να τολμώ τελικά να αγοράζω (όλα αυτά μου θυμίζουν "οικεία κακά") - ίσως μετά από αρκετό καιρό όταν τα προβλήματα τους θα έχουν λυθεί ή ίσως κάποιο φθηνό μοντέλο S^3 ώστε αν χαλάσει ή αν αρχίσει να με ταλαιπωρεί να μην κλαίω τα λεφτά μου κρατώντας το μόνο για development (όπως κάνω τώρα) να τσιμπήσω κανένα έχοντας κάποια άλλη συσκευή - μάρκα για προσωπική χρήση.[/i]

Άρχισαν τα όργανα πάλι βλέπω. Το υπαρκτό κατασκευαστικό σφάλμα που αφορά κάποια N8, και που το αναγνώρισε (και ελπίζω διόρθωσε) αμέσως η Nokia, χωρίς ιστορίες του τύπου «το πιάνετε λάθος», «και οι άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα» ή «βάλτε θήκη», το πήρε ο γνωστός κομπλεξικός (και χρηματοδοτούμενος από ανταγωνιστές) Eldar και το μεγαλοποίησε, και έρχονται τώρα άλλοι γνωστοί να μας πουν ότι είναι γενικό πρόβλημα που δήθεν αφορά όλα τα Nokia. Κι εμένα που έχουν περάσει από τα χέρια μου 7 Nokia συσκευές (8210-δις, 6100, 6230, N80, N95, N97), κι έχω πάρει άλλες τόσες σε γονείς και συγγενείς, πώς δεν μου εμφανίστηκε ούτε μια φορά; Κανένα Nokia μου δεν πέθανε, ή παροπλίζονταν σε συρτάρια ή τα ξεχνούσα εδώ κι εκεί ή τα πάσαρα σε άλλους. Και όλα τους είχαν φάει άπειρες κι απίστευτες πτώσεις, χωρίς να πάθουν το παραμικρό. Οπότε ή κάποιοι ψεύδονται συνειδητά, ή εγώ είμαι πολύ τυχερός, ή εσείς πολύ γκαντέμηδες.

Link to comment
Share on other sites

Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια και η ιστορια που εχει ο καθενας με το καθε κινητο και πιο απο αυτα του χαλασε δεν εχει κανενα νοημα αυτη τη στιγμη.

Οποιος θελει το παιρνει οποιος δεν θελει ξερετε τι κανει....

 

καλη αγορα λοιπον και καλη τυχη οσοι το αγορασουμε(μεσα εγω).

 

παντα φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Πώς ξέρω πότε μπαίνεις και τι κάνεις; Κάτι μου έλεγε τόσο το όνομά σου όσο και ο τρόπος σου, και μια ματιά στο προφίλ σου με επιβεβαίωσε. Χαλάρωσε λίγο, εντάξει; Κι αν θέλεις μόνο επίσημη ενημέρωση, να μην μπαίνεις σε forum αλλά μόνο στο site της Vodafone. Η πλειοψηφία όσων γράφουν εδώ προσπαθούν να βοηθήσουν.

 

 

Άρχισαν τα όργανα πάλι βλέπω. Το υπαρκτό κατασκευαστικό σφάλμα που αφορά κάποια N8, και που το αναγνώρισε (και ελπίζω διόρθωσε) αμέσως η Nokia, χωρίς ιστορίες του τύπου «το πιάνετε λάθος», «και οι άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα» ή «βάλτε θήκη», το πήρε ο γνωστός κομπλεξικός (και χρηματοδοτούμενος από ανταγωνιστές) Eldar και το μεγαλοποίησε, και έρχονται τώρα άλλοι γνωστοί να μας πουν ότι είναι γενικό πρόβλημα που δήθεν αφορά όλα τα Nokia. Κι εμένα που έχουν περάσει από τα χέρια μου 7 Nokia συσκευές (8210-δις, 6100, 6230, N80, N95, N97), κι έχω πάρει άλλες τόσες σε γονείς και συγγενείς, πώς δεν μου εμφανίστηκε ούτε μια φορά; Κανένα Nokia μου δεν πέθανε, ή παροπλίζονταν σε συρτάρια ή τα ξεχνούσα εδώ κι εκεί ή τα πάσαρα σε άλλους. Και όλα τους είχαν φάει άπειρες κι απίστευτες πτώσεις, χωρίς να πάθουν το παραμικρό. Οπότε ή κάποιοι ψεύδονται συνειδητά, ή εγώ είμαι πολύ τυχερός, ή εσείς πολύ γκαντέμηδες.

 

Προβλήματα είχες ένα σορό με το Ν97 εσύ τα έγραφες στο ανάλογο forum, διάφορα bugs στο firmware (μάλιστα επικοινωνούσες με την NOKIA για το Uninstall bug -αν θυμάμαι καλά), έτρεχες και στο service για διάφορες hardware διορθώσεις (σπασμένος διακόπτης ή κάτι τέτοιο -όσοι παρακολούθησαν το Ν97 topic λογικά τα θυμούνται) άρα.. πως δεν σου εμφανίστηκαν προβλήματα ούτε μια φορά όπως λες και χαρακτηρίζεις εμάς είτε σαν γκαντέμιδες είτε μας κατηγορείς σαν ψεύτες κλπ; (!) Συνεπώς λοιπόν αν κρίνω από αυτά που γράφεις εδώ τώρα, μάλλον αντιφάσκεις με τον εαυτό σου ή μας κοροϊδεύεις οπότε αμφιβάλλω αν η συμβίωση σου με όλες αυτές τις συσκευές ήταν απροβλημάτιστη κρίνοντας από τα τεχνικά που έγραφες μόνος σου για το Ν97 και αυτά που γράφεις τώρα εδώ δημιουργώντας σε όσους δεν σε γνωρίζουν "την εικόνα ότι εσύ δεν είχες ΠΟΤΕ πρόβλημα με 7 NOKIA" (πες τουλάχιστον ότι το Ν97 "μου" με έστειλε στο Service!) :lol:. Όχι ότι με αφορά βέβαια. Αλλά για να μην δημιουργείς εντυπώσεις.

 

Υ.Γ.

--βρε μπας και δουλεύεις για την Nokia; :p

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα είχες ένα σορό με το Ν97 εσύ τα έγραφες στο ανάλογο forum, διάφορα bugs στο firmware, έτρεχες και στο service για διάφορες hardware διορθώσεις (όσοι παρακολούθησαν το Ν97 topic λογικά τα θυμούνται) άρα.. πως δεν σου εμφανίστηκαν προβλήματα ούτε μια φορά όπως λες; (!) Συνεπώς λοιπόν αν κρίνω από αυτά που γράφεις εδώ μάλλον αντιφάσκεις με τον εαυτό σου ή μας κοροϊδεύεις οπότε αμφιβάλλω αν η συμβίωση σου με όλες αυτές τις συσκευές ήταν απροβλημάτιστη κρίνοντας από τα τεχνικά που έγραφες μόνος σου για το Ν97 και αυτά που γράφεις τώρα εδώ :lol:. Όχι ότι με αφορά βέβαια. Αλλά για να μην δημιουργείς εντυπώσεις.

 

Υ.Γ.

--βρε μπας και δουλεύεις για την Nokia; :p

 

Οπα οπα παιδια δε θελω να κανω τον δικηγορο αλλα ο terrestrial εννοει οτι οι συσκευες του δεν εμφανησαν το προβλημα του ξαφνικου θανατου. Τα bugs ειναι αλλο θεμα. Αλλωστε το N97 ολοι παραδεχονται, ακομα και η νοκια, οτι ηταν προβληματικο μεχρι να στρωσει.Αλλα αυτα απο τον ξαφνικο θανατο απεχουνε πολυ. Να τονισω εδω οτι δεν υπαρχει κανενα λειτουργικο που να μην εχει bugs. Κατα την γνωμη μου μαλιστα αν και δεν συμπαθω τα μηλοφωνα οφειλω να παραδεχτω οτι το λειτουργικο τους, αν και γεματο ελειψεις και περιορισμους, ειναι το ποιο σταθερο απο ολα.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Οπα οπα παιδια δε θελω να κανω τον δικηγορο αλλα ο terrestrial εννοει οτι οι συσκευες του δεν εμφανησαν το προβλημα του ξαφνικου θανατου. Τα bugs ειναι αλλο θεμα. Αλλωστε το N97 ολοι παραδεχονται, ακομα και η νοκια, οτι ηταν προβληματικο μεχρι να στρωσει.Αλλα αυτα απο τον ξαφνικο θανατο απεχουνε πολυ. Να τονισω εδω οτι δεν υπαρχει κανενα λειτουργικο που να μην εχει bugs. Κατα την γνωμη μου μαλιστα αν και δεν συμπαθω τα μηλοφωνα οφειλω να παραδεχτω οτι το λειτουργικο τους, αν και γεματο ελειψεις και περιορισμους, ειναι το ποιο σταθερο απο ολα.

Αν αφορά μόνο το θέμα του ξαφνικού θανάτου το δέχομαι (και τούτο υπό συζήτηση διότι το πρώτο του Ν97 είχε πεθάνει όπως έγραφε τότε πανικοβλημένος και το επανέφερε με βγάλσιμο μπαταρίας αλλάζοντας το τελικά με νέα συσκευή καθώς τα προβλήματα του συνεχίζονταν :D) αλλά έτσι όπως το θέτει στο αρχικό post του, κατηγορεί ευθέως ότι όσοι είχαμε προβλήματα με τα ΝΟΚΙΑ είτε είμαστε γκαντέμιδες είτε.. ψεύτες! Αυτό πάει πολύ από έναν άνθρωπο που μόνος του έγραφε τα τεχνικά που είχε με το Ν97. Και τώρα ξαφνικά τα προσπερνά σαν να μην του συνέβησαν ποτέ. Έλεος δηλαδή - τι να πω; Φταίω να αμφιβάλλω για όλα τα λεγόμενα του όταν προσπερνά τα δικά του τεχνικά προβλήματα, που μόνος του δημοσίευε στο MyPhone, τόσο άνετα εκτοξεύοντας λασπολογίες. Δεν πάει έτσι!

Αλλωστε το N97 ολοι παραδεχονται, ακομα και η νοκια, οτι ηταν προβληματικο μεχρι να στρωσει

Για ρώτα τον ή ψάξε παλαιότερα topics και θα καταλάβεις.. :D

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

αρχισαμε παλι τις ιστοριες περι ξαφνικου θανατου!! ρε σεις αφου το καλυπτει η εγγυηση τι λεμε παλι. αφηστε να το παρουμε στα χερια μας απο τεταρτη (τοτε θα το παρουμε) και βλεπουμε
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ιδέα...

Να μαζευτούμε όλοι μαζί όσοι είμαστε από Αθήνα, να πάμε σε κάνα Nokia Care και να τους θέσουμε τα προβλήματα που συζητάμε εδώ μέσα.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φταίω να αμφιβάλλω για όλα τα λεγόμενα του όταν προσπερνά τα δικά του τεχνικά προβλήματα, που μόνος του δημοσίευε στο MyPhone, τόσο άνετα εκτοξεύοντας λασπολογίες. Δεν πάει έτσι!

 

Για ρώτα τον ή ψάξε παλαιότερα topics και θα καταλάβεις.. :D

 

Παντως περι παραπληροφορισης και λασπολογιας εχω να αναφερω απο την εμπειρια μου οτι αν κανεις κατσει και διαβασει ολα τα topics που αφορουν τις επερχομενες συσκευες τις νοκια, ξενα η ελληνικα, τοτε το πιο πιθανο ειναι να αρχισει να αμφιβαλει αν πρεπει η οχι να αγορασει την συσκευη!! To επαθα και με τις τρεις συσκευες s60v3 (n73,n79 και n86) που εχω αποκτησει και ακομα λεω ευτυχως που τελικα δεν αλλαξα γνωμη απο ολα οσα διαβαζα γιατι πολυ απλα εμεινα ευχαριστημενος απο ολες...Απο τοτε φυσικα αν θελω να αγοραω μια συσκευη θα την αγορασω. Ποτε φυσικα δε ξερεις τι θα σου τυχει αλλα γι αυτο υπαρχουν οι εγγυησεις. Με τις αλλες μεαρκες δε βλεπω ομως να υπαρχει τετοι θεμα εκτος και αν δε ο χω προσεξει εγω...

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Παντως περι παραπληροφορισης και λασπολογιας εχω να αναφερω απο την εμπειρια μου οτι αν κανεις κατσει και διαβασει ολα τα topics που αφορουν τις επερχομενες συσκευες τις νοκια, ξενα η ελληνικα, τοτε το πιο πιθανο ειναι να αρχισει να αμφιβαλει αν πρεπει η οχι να αγορασει την συσκευη!! To επαθα και με τις τρεις συσκευες s60v3 (n73,n79 και n86) που εχω αποκτησει και ακομα λεω ευτυχως που τελικα δεν αλλαξα γνωμη απο ολα οσα διαβαζα γιατι πολυ απλα εμεινα ευχαριστημενος απο ολες...Απο τοτε φυσικα αν θελω να αγοραω μια συσκευη θα την αγορασω. Ποτε φυσικα δε ξερεις τι θα σου τυχει αλλα γι αυτο υπαρχουν οι εγγυησεις. Με τις αλλες μεαρκες δε βλεπω ομως να υπαρχει τετοι θεμα εκτος και αν δε ο χω προσεξει εγω...

 

Διάβασε εδώ για τον "ξαφνικό" θάνατο και την αναπάντεχη ανάσταση του Ν97 του.. η οποία οδήγησε σε αλλαγή της συσκευής με νέα λίγες μέρες μετά και θα καταλάβεις γιατί μπήκα στην διαδικασία να ασχοληθώ μαζί του!

;)

 

Από εκεί και πέρα, ειλικρινά είμαι πολύ απογοητευμένος όταν διαβάζω τεχνικά για το Ν8 διότι όπως και το Ν97 είναι συσκευές που μου αρέσουν από μια εταιρία που αγόραζα χρόνια κινητά της τηλέφωνα. Ειλικρινά ελπίζω οι υπόλοιποι που θα το αγοράσετε να μην έχετε κανένα πρόβλημα ώστε σε μερικούς μήνες να δοκιμάσω την τύχη μου και εγώ (ξανά) με την NOKIA.

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα είχες ένα σορό με το Ν97 εσύ τα έγραφες στο ανάλογο forum, διάφορα bugs στο firmware (μάλιστα επικοινωνούσες με την NOKIA για το Uninstall bug -αν θυμάμαι καλά), έτρεχες και στο service για διάφορες hardware διορθώσεις (σπασμένος διακόπτης ή κάτι τέτοιο -όσοι παρακολούθησαν το Ν97 topic λογικά τα θυμούνται) άρα.. πως δεν σου εμφανίστηκαν προβλήματα ούτε μια φορά όπως λες και χαρακτηρίζεις εμάς είτε σαν γκαντέμιδες είτε μας κατηγορείς σαν ψεύτες κλπ; (!) Συνεπώς λοιπόν αν κρίνω από αυτά που γράφεις εδώ τώρα, μάλλον αντιφάσκεις με τον εαυτό σου ή μας κοροϊδεύεις οπότε αμφιβάλλω αν η συμβίωση σου με όλες αυτές τις συσκευές ήταν απροβλημάτιστη κρίνοντας από τα τεχνικά που έγραφες μόνος σου για το Ν97 και αυτά που γράφεις τώρα εδώ δημιουργώντας σε όσους δεν σε γνωρίζουν "την εικόνα ότι εσύ δεν είχες ΠΟΤΕ πρόβλημα με 7 NOKIA" (πες τουλάχιστον ότι το Ν97 "μου" με έστειλε στο Service!) :lol:. Όχι ότι με αφορά βέβαια. Αλλά για να μην δημιουργείς εντυπώσεις.

Τα προβλήματα του N97 είναι γνωστά, ανεπαρκής επεξεργαστής, λίγη μνήμη, πολλά bugs στις πρώτες εκδόσεις του firmware. Και ναι, το πήγα στο service γιατί μετά από ένα χρόνο μου έσπασε ο διακόπτης κλειδώματος (και μου τον άλλαξαν μέσα σε μια μέρα, χωρίς χρέωση). Αλλά εσύ παραπάνω μιλάς για πρόβλημα «ξαφνικού θανάτου», όχι για μικροπροβληματάκια, και υποστηρίζεις ότι σου το εμφάνισαν 3 συσκευές. Επομένως, ποιος είναι αυτός που παραπληροφορεί;

 

Παντως περι παραπληροφορισης και λασπολογιας εχω να αναφερω απο την εμπειρια μου οτι αν κανεις κατσει και διαβασει ολα τα topics που αφορουν τις επερχομενες συσκευες τις νοκια, ξενα η ελληνικα, τοτε το πιο πιθανο ειναι να αρχισει να αμφιβαλει αν πρεπει η οχι να αγορασει την συσκευη!! To επαθα και με τις τρεις συσκευες s60v3 (n73,n79 και n86) που εχω αποκτησει και ακομα λεω ευτυχως που τελικα δεν αλλαξα γνωμη απο ολα οσα διαβαζα γιατι πολυ απλα εμεινα ευχαριστημενος απο ολες...Απο τοτε φυσικα αν θελω να αγοραω μια συσκευη θα την αγορασω. Ποτε φυσικα δε ξερεις τι θα σου τυχει αλλα γι αυτο υπαρχουν οι εγγυησεις. Με τις αλλες μεαρκες δε βλεπω ομως να υπαρχει τετοι θεμα εκτος και αν δε ο χω προσεξει εγω...

Είναι προφανές ότι η Nokia δεν κάθεται καλά σε κάποιους νεοεισερχόμενους στον τομέα, πέρα απ' το αυλάκι (:p), που φιλοδοξούν να πάρουν τη θέση της. Και προσπαθούν με κάθε τρόπο να τη μειώσουν, είτε χρηματοδοτώντας δήθεν αντικειμενικά sites, είτε διαδίδοντας κάθε είδους ανακρίβεια. Δεν είναι τυχαίο που όλη αυτή η πολεμική κατά της Nokia εμφανίστηκε για πρώτη φορά το 2007, όταν οι προαναφερόμενοι εισήλθαν στον τομέα της κινητής τηλεφωνίας. Διαβάζοντας τα σχετικά posts στο Nokia Support Discussions είμαι σχεδόν σίγουρος ότι παραπάνω από τα μισά είναι γραμμένα από υπαλλήλους ανταγωνιστικής εταιρείας. Απλά βρήκαν ευκαιρία και είπαν να την εκμεταλλευτούν. Με το N8 έχουν πανικοβληθεί πολλοί απ' αυτούς, οπότε κάνουν ό,τι μπορούν...

 

ΥΓ: Να σημειώσω ότι είναι προς τιμήν της Nokia που διατηρεί η ίδια site όπου ο καθένας μπορεί να γράψει το πρόβλημα που αντιμετωπίζει με τη συσκευή του, και να πάρει ενδεχομένως απάντηση που θα το λύσει. Ποιες άλλες εταιρείες έχουν κάτι ανάλογο (εκτός από αυτές που ασχολούνται καθαρά με το software);

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

ειναι αστειο να μας διαφοροι για δηθεν προβληματα συσκευων χωρις να τις εχουν μονο και μονο διαβαζοντας κατι αναφορες απο κατι τυπους οι οποιοι τα παιρνουν για να κανουν αυτη τη δουλεια. εδω ο αλλος δηθεν επαθε ξαφνικο θανατο και τρβαγε βιντεακια για το youtube. το εχω ξαναγραψει πολλες φορες ΤΟ Ν8 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΝΟΚΙΑ ΠΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ. ΑΝ ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕ. ΟΤΑΝ ΒΡΕΙΤΕ ΑΛΛΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΕ 12ΜΡ ΜΕ 500Ε ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΤΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα του N97 είναι γνωστά, ανεπαρκής επεξεργαστής, λίγη μνήμη, πολλά bugs στις πρώτες εκδόσεις του firmware. Και ναι, το πήγα στο service γιατί μετά από ένα χρόνο μου έσπασε ο διακόπτης κλειδώματος (και μου τον άλλαξαν μέσα σε μια μέρα, χωρίς χρέωση). Αλλά εσύ παραπάνω μιλάς για πρόβλημα «ξαφνικού θανάτου», όχι για μικροπροβληματάκια, και υποστηρίζεις ότι σου το εμφάνισαν 3 συσκευές. Επομένως, ποιος είναι αυτός που παραπληροφορεί;

Για πες μου εδώ τι έγραφες; Σου έσβησε και χρειάστικε να βγάλεις την μπαταρία; Αν σου συνέβεναι στο Ν8 και δεν έπιανε το Hard Reset τι θα έκανες ή τι θα υπέθετες; Θα το ξεβίδωνες; Δεν είναι ξαφνικός θάνατος αυτό; Δεν άλλαξες την συσκευή σου λίγες μέρες μετά; Ποίος παραπληροφορεί; Ποίος ξεχνά όλα τα προσωπικά του προβλήματα με την ΝΟΚΙΑ και κατακεραυνώνει όποιον τολμήσει να πει ότι είχε προβλήματα μαζί της ως ψεύτη; Ποίος γράφει "[..]Οπότε αύριο ετοιμάζομαι να πάω στην Alpha Copy με το τούβλο μου και να τους το πετάξω στο κεφάλι!"; Ποίος έλεγε μετά (αφού αναστήθηκε με την επανατοποθέτηση της μπαταρίας) "Ευτυχώς, δεν έχει κλείσει βδομάδα. Βέβαια, ποιος μου εγγυάται πως δε θα πάθει και το επόμενο τα ίδια (διάβασα σε ξένο forum για μια ολόιδια περίπτωση). Κρίμα που είπα και καλά λόγια για την ποιότητα κατασκευής. Μόνο απ' έξω είναι φαίνεται...".

Θα έπρεπε να ντρέπεσαι!!

._

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου εδώ τι έγραφες; Σου έσβησε και χρειάστικε να βγάλεις την μπαταρία; Αν σου συνέβεναι στο Ν8 και δεν έπιανε το Hard Reset τι θα έκανες ή τι θα υπέθετες; Θα το ξεβίδωνες; Δεν είναι ξαφνικός θάνατος αυτό; Δεν άλλαξες την συσκευή σου λίγες μέρες μετά; Ποίος παραπληροφορεί; Ποίος ξεχνά όλα τα προσωπικά του προβλήματα με την ΝΟΚΙΑ και κατακεραυνώνει όποιον τολμήσει να πει ότι είχε προβλήματα μαζί της ως ψεύτη; Ποίος γράφει "[..]Οπότε αύριο ετοιμάζομαι να πάω στην Alpha Copy με το τούβλο μου και να τους το πετάξω στο κεφάλι!";

Θα έπρεπε να ντρέπεσαι!!

 

Ρε παιδια ας χαλαρωουμε λιγο (αναφερομαι σε ολους οχι σε σενα προσωπικα). Οπως πολυ σωστα εγραψε ο katsaplian οποιος γουσταρει το παιρνει ο κινητο οποιος δε γουσταρει δε το παιρνει. Πλεον εχουμε ολοι πληροφορηθει για το προβλημα του ξαφνικου θανατου που ισως μια στις τοσες μας εμφανιστει και γνωριζουμε το ρισκο. Αλλοι το θεωρουν μεγαλο οποτε μπορουν να περιμενουν μερικους μηνες αλλοι το θεωρουν ελαχιστα πιθανο να συμβει (οπως εγω εξηγωντας στο προηγουμενο Post μου τους λογους) και θα το αγορασω αμεσα. Τωρα αν μου συμβει το κακο γιατι ποτε δε ξερεις εδω θα ειμαστε να στε σιγουροι οτι θα το αναφερω. Και στο κατω κατω να ξανατονισω οτι εχουμε και την εγγυηση ρε αδερφε! Το ξερω οτι δεν ειναι και το ποιο ομορφο να τρεχεις στα pits με μια κανουρια συσκευη αλλα τουλαχιστον εχεις και αυτην την δυνατοτητα. Με τα καλα της και τα κακα της η εγγυηση της νοκια ειναι αρκετα αξιοπιστη σε σχεση παντα με αλλες εταιριες ονοματα δεν αναφερουμε:X.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ας χαλαρωουμε λιγο (αναφερομαι σε ολους οχι σε σενα προσωπικα). Οπως πολυ σωστα εγραψε ο katsaplian οποιος γουσταρει το παιρνει ο κινητο οποιος δε γουσταρει δε το παιρνει. Πλεον εχουμε ολοι πληροφορηθει για το προβλημα του ξαφνικου θανατου που ισως μια στις τοσες μας εμφανιστει και γνωριζουμε το ρισκο. Αλλοι το θεωρουν μεγαλο οποτε μπορουν να περιμενουν μερικους μηνες αλλοι το θεωρουν ελαχιστα πιθανο να συμβει (οπως εγω εξηγωντας στο προηγουμενο Post μου τους λογους) και θα το αγορασω αμεσα. Τωρα αν μου συμβει το κακο γιατι ποτε δε ξερεις εδω θα ειμαστε να στε σιγουροι οτι θα το αναφερω. Και στο κατω κατω να ξανατονισω οτι εχουμε και την εγγυηση ρε αδερφε! Το ξερω οτι δεν ειναι και το ποιο ομορφο να τρεχεις στα pits με μια κανουρια συσκευη αλλα τουλαχιστον εχεις και αυτην την δυνατοτητα. Με τα καλα της και τα κακα της η εγγυηση της νοκια ειναι αρκετα αξιοπιστη σε σχεση παντα με αλλες εταιριες ονοματα δεν αναφερουμε:X.

 

μια χαρα τα λες. εγω εχω κολλησει ομως με τον πολεμο που δεχετε ακομα κι απο χρηστες του δικου μας φορουμ το ν8 χωρις να εχει κυκλοφορησει. το κινητο θα σκισει να ειστε σιγουροι γιατι πολυ απλα σε αυτα τα χρηματα δεν υπαρχει αλλο να το πλησιαζει

Link to comment
Share on other sites

@DirectX και terrestrial:

Παιδιά, θα πρότεινα λίγη αυτοσυγκράτηση. Ξεκολλήστε λίγο και οι δύο με τις προσωπικές αντιπαραθέσεις. Και να τονίσω ότι το θέμα μας εδώ είναι το Ν8, ούτε το Ν97 ούτε άλλη συσκευή της Nokia ή άλλης εταιρίας.

Επίσης, αξίζει να υπογραμμιστεί ότι κανείς από τους ήδη υπάρχοντες κατόχους του εδώ μέσα δεν είχε το πρόβλημα του ξαφνικού θανάτου, και κάποια παιδιά το έχουν ήδη πάνω από δύο βδομάδες. Θεωρώ πιθανό να το αντιμετωπίσει κάποιος από εμάς εδώ μέσα, αλλά μέχρι να γίνει, προτείνω υπομονή. :rolleyes:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Aς αλλαξουμε θεμα.....μολις εκανα προπαραγγελια στη wind για το μαυρο στα 490 ευρω με πιθανη ημερομηνια παραλαβης την αλλη παρασκευη(03/12).Ιδωμεν....ευχηθητε μου καλη τυχη...
Link to comment
Share on other sites

Κι αν θέλεις μόνο επίσημη ενημέρωση, να μην μπαίνεις σε forum αλλά μόνο στο site της Vodafone.

 

Δεν τα έχεις καταλάβει σωστά. Στα forum μπαίνουμε για να ενημερωθούμε όσοι δεν ξέρουμε για ένα θέμα, από όσους ξέρουν. Όχι να διαβάζουμε ατεκμηρίωτα πράγματα από κάποιους που μας πληροφορούν για μια εταιρία, μη έχοντας καμμία σχέση μαζί της για 3 χρόνια! Γενικότερα, το να βγάζουμε τα απωθημένα και τις εμπάθειες μας δε σημαίνει "συμμετέχω σε forum".

Edited by yannis28
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα των συσκευων που δεν λειτουργουν ηταν μονο στην πρωτη παρτιδα, και απο ενημερωση που ειχα ειπαν οτι Ν8 θα διατεθει απο την ελληνικη αντιπροσωπεια δεν θα εχει αυτα τα προβληματα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για πες μου εδώ τι έγραφες; Σου έσβησε και χρειάστικε να βγάλεις την μπαταρία; Αν σου συνέβεναι στο Ν8 και δεν έπιανε το Hard Reset τι θα έκανες ή τι θα υπέθετες; Θα το ξεβίδωνες; Δεν είναι ξαφνικός θάνατος αυτό; Δεν άλλαξες την συσκευή σου λίγες μέρες μετά; Ποίος παραπληροφορεί; Ποίος ξεχνά όλα τα προσωπικά του προβλήματα με την ΝΟΚΙΑ και κατακεραυνώνει όποιον τολμήσει να πει ότι είχε προβλήματα μαζί της ως ψεύτη; Ποίος γράφει "[..]Οπότε αύριο ετοιμάζομαι να πάω στην Alpha Copy με το τούβλο μου και να τους το πετάξω στο κεφάλι!"; Ποίος έλεγε μετά (αφού αναστήθηκε με την επανατοποθέτηση της μπαταρίας) "Ευτυχώς, δεν έχει κλείσει βδομάδα. Βέβαια, ποιος μου εγγυάται πως δε θα πάθει και το επόμενο τα ίδια (διάβασα σε ξένο forum για μια ολόιδια περίπτωση). Κρίμα που είπα και καλά λόγια για την ποιότητα κατασκευής. Μόνο απ' έξω είναι φαίνεται...".

Θα έπρεπε να ντρέπεσαι!!

Πράγματι, το άλλαξα μέσα στην πρώτη βδομάδα, όχι μία, αλλά δύο φορές. Στην τρίτη συσκευή μου το ξαναεμφάνισε, οπότε, διαβάζοντας και παρόμοιες εμπειρίες άλλων, πείστηκα πλέον πως αποτελούσε software πρόβλημα και όχι hardware. Απέφευγα λοιπόν να κάνω restart, και όποτε γινόταν και κολλούσε στο ξεκίνημα, του έριχνα ένα hard reset και επανερχόταν. Το κακό ήταν ότι έπρεπε να ξαναβάλω όλες τις εφαρμογές από την αρχή. Μου είχε σπάσει τα νεύρα, ομολογουμένως, μέχρι που ανακάλυψα μια προσωρινή λύση (την οποία πόσταρα εδώ) και περίμενα να διορθωθεί σε επόμενο firmware, όπως και έγινε (οι εντυπώσεις μου εδώ). Από τότε δεν ξαναεμφανίστηκε ποτέ. Οπότε δεν μιλάμε για «ξαφνικό θάνατο», δεν μιλάμε καν για πρόβλημα hardware, αλλά για bugs στο firmware, κάτι που από την αρχή ανέφερα, και που εσύ επίσης γνωρίζεις, εφόσον είσαι πάντα κάπου τριγύρω, αλλά και περνάς τα posts μου από το μικροσκόπιο, όπως φαίνεται. Το λιγότερο λοιπόν που έχω να πω είναι ότι η συνειδητή διαστρέβλωση των γεγονότων και η διατύπωση ψευδών κατηγοριών εναντίον μου είναι τεράστια κακοήθεια και φανερώνει μάλλον εμπάθεια και εμμονή. Πέρασες και τον Eldar...

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα των συσκευων που δεν λειτουργουν ηταν μονο στην πρωτη παρτιδα, και απο ενημερωση που ειχα ειπαν οτι Ν8 θα διατεθει απο την ελληνικη αντιπροσωπεια δεν θα εχει αυτα τα προβληματα.

 

Μακάρι φιλε μου να είναι όπως τα λες μπας και κοιμηθούμε μάνα βράδυ με το κεφάλι ήσυχο...Πάντως πέραν της πλάκας αν οι πηγές σου είναι έγκυρες τότε έχουμε ένα πολύ ευχάριστο νέο.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχεις καταλάβει σωστά. Στα forum μπαίνουμε για να ενημερωθούμε όσοι δεν ξέρουμε για ένα θέμα, από όσους ξέρουν. Όχι να διαβάζουμε ατεκμηρίωτα πράγματα από κάποιους που μας πληροφορούν για μια εταιρία, μη έχοντας καμμία σχέση μαζί της για 3 χρόνια! Γενικότερα, το να βγάζουμε τα απωθημένα και τις εμπάθειες μας δε σημαίνει "συμμετέχω σε forum".

Φίλε, δεν λέω κάτι πρωτοφανές, όλοι γνωρίζουν τα νταβατζιλίκια που κάνει η Vodafone με τις συσκευές (και που δυστυχώς φαίνεται ότι αρχίζουν κι άλλοι να τη μιμούνται :whistle:). Ήμουν 8 χρόνια στη Vodafone και έφυγα γι' αυτόν ακριβώς το λόγο, γιατί το N95 το έδιναν μόνο με Live, παραεισαγωγής χωρίς ελληνικό πληκτρολόγιο, χωρίς εγγύηση από τη Nokia, και με κίνδυνο να χάσω και τη δική τους εγγύηση «αν με οποιοδήποτε τρόπο επενέβαινα στο λογισμικό», εννοώντας ότι δεν είχα το δικαίωμα να του κάνω update ή να εγκαταστήσω εφαρμογές (αυτά μου είπε κατά λέξη ο υπάλληλος του Vodafone Shop). Αυτή λοιπόν την εμπειρία έχω κάθε δικαίωμα, αλλά και υποχρέωση, να την κάνω γνωστή και σε άλλους ώστε να αποφύγουν τις παγίδες. Και το ξεκαθάρισα ότι η τελευταία μου επαφή με τη συγκεκριμένη εταιρεία ήταν 3 χρόνια πριν. Αν από τότε άλλαξαν την τακτική τους και δεν κάνουν τα ίδια με το Live, να τους πούμε μπράβο. Προσωπικά θα χαρώ, γιατί αυτό θα σημαίνει ότι το κράξιμό μου έπιασε τόπο.

 

Το προβλημα των συσκευων που δεν λειτουργουν ηταν μονο στην πρωτη παρτιδα, και απο ενημερωση που ειχα ειπαν οτι Ν8 θα διατεθει απο την ελληνικη αντιπροσωπεια δεν θα εχει αυτα τα προβληματα.

Μήπως γνωρίζεις περισσότερες λεπτομέρειες; Πότε διορθώθηκε το πρόβλημα στο εργοστάσιο; Η επίσημη απάντηση του Savander ήταν στις 18/11. Πόσο περίπου χρόνο κάνει μία συσκευή από τη στιγμή που θα κατασκευαστεί μέχρι να φτάσει στα καταστήματα;

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να πουλησω το τουβλακι μου και να παρω το Ν8 μεχρι να βγει το Nexus S i ο διαδοχος του γαλαξια , τελικα ρε παιδια ποτε κυκλοφορει ? ποια ημερομηνια ισχυει ? 29/11 ? 1/12 ποια απο ολες ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...