Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσο καλος αγωγος και να ειναι τα παντα εξαρτωνται απο το ποσο θερμοτητα παραγει το κινητο ωστε να ειναι σε θεση η διαθεσιμη επιφανεια αλουμινιου(αφου ειναι ο μονος τροπος ψυξης) να εξισσοροπησει την αυξηση θερμοκρασιας. Δε σημαινει οτι ολες οι συσκευες αλουμινιου δεν εχουν προβληματα θερμοτητας. εγω το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι αν υπαρχει εστω και μια σπιθα και οχι καπνος δεν αξιζει να δωσεις λιγοτερα για να το παρεις φτηνα απο μηευρωπαικη χωρα και να μην εχεις εγγυηση hardware. Παρολαυτα ειμαι σιγουρος υπαρχει σκοπιμη παραπληροφορηση. Κλασσικη τακτικη των αμερικανων σε πολλους τομεις. Στα κινητα θα κολλησουν? Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αρχικα αυτο ηθελα να πω κι εγω. μην παρετε μαιμουδες παραεισαγωγες απλα επειδη ειστε ανυπομονοι. αν υπαρξει οποιοδηποτε προβλημα θα μας τα αντικαταστησουν. γενικα υπαρχουν μερικα μαγαζια της νοκια στην αθηνα που τα παιδια που τα εχουν ξερεουν πολυ καλα να υποστηριζουν τα τηλεφωνα οποτε μη στεναχωριεστε. νομιζω οτι αδικα ανυσυχουμε. τωρα μια τετοια μπαταρια δεν μπορει να παραγει τοση θεμοτητα οστε να σου καψει το κινητο. μας εχουν περασει για τσομπανηδες-κατι ξερουμε απο φυσικη. τελος το αλουμινιο δεν ειναι πολυ καλος αγωγος της θερμοτητας γιατι απλα το υλικο των κινητων ειναι κραμα αλουμινιου για να ειναι πιο σκληρο.
Link to comment
Share on other sites

αρχικα αυτο ηθελα να πω κι εγω. μην παρετε μαιμουδες παραεισαγωγες απλα επειδη ειστε ανυπομονοι. αν υπαρξει οποιοδηποτε προβλημα θα μας τα αντικαταστησουν. γενικα υπαρχουν μερικα μαγαζια της νοκια στην αθηνα που τα παιδια που τα εχουν ξερεουν πολυ καλα να υποστηριζουν τα τηλεφωνα οποτε μη στεναχωριεστε. νομιζω οτι αδικα ανυσυχουμε. τωρα μια τετοια μπαταρια δεν μπορει να παραγει τοση θεμοτητα οστε να σου καψει το κινητο. μας εχουν περασει για τσομπανηδες-κατι ξερουμε απο φυσικη. τελος το αλουμινιο δεν ειναι πολυ καλος αγωγος της θερμοτητας γιατι απλα το υλικο των κινητων ειναι κραμα αλουμινιου για να ειναι πιο σκληρο.

 

το θεμα ειναι πολυ απο εδω μεσα δεν ειμαστε απο Αθηνα αλλα απο πολλα αλλα μερη που δεν υπαρχουν επισημα nokia care αλλα acn stores και με το ζορι

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

εγω διεκρινα μια εμμονη στο βιντεο. Επισης σκεφτηκα οτι μπορει να εβγαλε τη μπαταρια αν ηθελε να κανει κακο στη Nokia. Παρολαυτα μπορει να φαινεται ψυχραιμος γιατι αποτι ειπε εχει doa 14 ημερων. Σε ποια χωρα εχουν τοσες μερες?

 

Ακομα και στην Ελλαδα εχουμε DOA 7 μερες..

http://www.e-shop.gr/support.phtml

.

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και στην Ελλαδα εχουμε DOA 7 μερες..

http://www.e-shop.gr/support.phtml

.

 

ναι το ειδα. Εγω ή απο εκει θα το παρω ή απο το acn stores εδω κοντα. πηρα στο eshop και λενε δε ξερουμε αν αυτα που θα ερθουν το Δεκμβριο θα ειναι ελληνικης αντιπροσωπειας ή οχι και να τους απρω εκεινες τις μερες. Ειναι δυνατον να μη ξερουν απο που θα τα παρουν?

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Κλασσικη τακτικη των αμερικανων σε πολλους τομεις. Στα κινητα θα κολλησουν?

Ωραία... αρχίσαμε και τα αντιαμερικανικά μας σύνδρομα, παρότι την ιστορία την ξεκίνησε Ρώσος και μαλαίσιοι. :!:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν παιζει ρολο απο που ειναι η παραπληροφορηση. το θεμα ειναι να ερθει στην ωρα του (χαχαχαχαχα) και να το πιασουμε στα χερια μας και να του αλλαξουμε τα πετρελαια!!!! ελπιζω μονο να μην εχουμε αλλη καθυστερηση στην επισημη κυκλοφορια.
Link to comment
Share on other sites

FYI

 

"Nokia Ελλάδας: Με ιδιαίτερη χαρά σας ενημερώνουμε ότι το Nokia N8 θα είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα από τις 29 Νοεμβρίου. Τα 12 megapixels σας περιμένουν."

 

http://www.facebook.com/NokiaGreece?cid=facebook-fw-ilc-bdy-con-na-nokiacom-gr-9-facebook_228x96

Edited by ng76
Link to comment
Share on other sites

Ωραία... αρχίσαμε και τα αντιαμερικανικά μας σύνδρομα, παρότι την ιστορία την ξεκίνησε Ρώσος και μαλαίσιοι. :!:

 

Εχουν οι Ρωσσοι και οι Μαλαισιοι εταιρια ανταγωνιστικη για Νοκια? δεν αναφερομουν σητν εθνικοτητα του reviewer.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Εχουν οι Ρωσσοι και οι Μαλαισιοι εταιρια ανταγωνιστικη για Νοκια? δεν αναφερομουν σητν εθνικοτητα του reviewer.

 

Ρε παιδια ας χαλαρωσουμε λιγο και ας μη βλεπουμε παντου εχθρους. Δεν μπορει να μην υπαρχει προβλημα σε μερικες συσκευες, καπνος χωρις φωτια;;; Ας μην εθελοτυφλουμε λοιπον. Σιγουρα ομως ορισμενα μεμονωμενα περιστατικα τραβηχτικαν απο τα μαλλια. Προσωπικα πιστευω οτι το προβλημα θα εμφανιζεται σε μερικες απο τις πρωτες παρτιδες μονο. Φυσικα δεν μπορει κανεις να ξερει τι εκταση θα παρει το θεμα. Αν παντως καποιος φιλος απο το δικο μας forum που εχει την συσκευη αναφερει ενα τετοιο ποβλημα τοτε θα αρχισω να ανησυχω πραγματικα...:worry:Θα δουμε πιστευω ομως οτι ολα θα πανε καλα.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Οσο καλος αγωγος και να ειναι τα παντα εξαρτωνται απο το ποσο θερμοτητα παραγει το κινητο ωστε να ειναι σε θεση η διαθεσιμη επιφανεια αλουμινιου(αφου ειναι ο μονος τροπος ψυξης) να εξισσοροπησει την αυξηση θερμοκρασιας. Δε σημαινει οτι ολες οι συσκευες αλουμινιου δεν εχουν προβληματα θερμοτητας. εγω το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι αν υπαρχει εστω και μια σπιθα και οχι καπνος δεν αξιζει να δωσεις λιγοτερα για να το παρεις φτηνα απο μηευρωπαικη χωρα και να μην εχεις εγγυηση hardware. Παρολαυτα ειμαι σιγουρος υπαρχει σκοπιμη παραπληροφορηση. Κλασσικη τακτικη των αμερικανων σε πολλους τομεις. Στα κινητα θα κολλησουν?

Δες λίγο το προηγούμενό σχόλιό μου, όπως το άλλαξα (προφανώς την ώρα που εσύ ήση απαντούσες). Το αλουμίνιο λειτουργεί ως ψήκτρα και απάγει τη θερμότητα δια επαφής. Από εκεί και πέρα η θερμότητα διαχέεται στο εξωτερικό περιβάλλον. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με τις ψήκτρες στον υπολογιστή, η θερμότητα περνάει μέσω ψήκτρας από τον επεξεργαστή στο εξωτερικό περιβάλλον. Το εξωτερικό περιβάλλον όμως του επεξεργαστή είναι το εσωτερικό του κουτιού. Οπότε, για να μη συσσωρευτεί η θερμότητα εκεί, αναλαμβάνουν οι ανεμιστήρες να τη διώξουν έξω απ' το κουτί, μέσω των σχισμών του. Όπως καταλαβαίνεις, στα κινητά δεν υπάρχει το δεύτερο αυτό στάδιο, δεν έχουμε ανεμιστήρες, ούτε κενό χώρο στο εσωτερικό όπου θα μπορούσε να συσσωρευτεί θερμότητα. Η θερμότητα εξάγεται μέσω του εξωτερικού περιβλήματος, και στην περίπτωση που αυτό είναι αλουμίνιο, εξάγεται ακόμη καλύτερα απ' ό,τι αν ήταν πλαστικό. Συνεπώς, δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να δημιουργεί πρόβλημα το αλουμίνιο, μάλλον το ακριβώς αντίθετο θα συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχές Δεκεμβρίου μου είπαν μόλις από το Nokia Care Βόλου. Καλά κρασιά... :wacko:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

περιμενω απαντηση απο νοκια care για το αν θα υπαρχουν τηλεφωνα στις 29/11. θα σας παραθεσω την απαντηση ελπιζω εντος της ημερασ
Link to comment
Share on other sites

περιμενω απαντηση απο νοκια care για το αν θα υπαρχουν τηλεφωνα στις 29/11. θα σας παραθεσω την απαντηση ελπιζω εντος της ημερασ

 

ναι να μας πεις ομως και για ποιο καταστημα συγκεκριμενα.

Link to comment
Share on other sites

Nokia N8 owners around the world are watching helplessly as their devices die

 

???

 

http://discussions.europe.nokia.com/t5/Nseries-and-S60-Smartphones/My-Nokia-N8-is-dead-can-t-turn-on-and-can-t-charging/td-p/778960

 

 

http://thenextweb.com/mobile/2010/11/17/nokia-n8-owners-around-the-world-are-watching-helplessly-as-their-devices-die/

 

http://channel.hexus.net/content/item.php?item=27564

 

ελπίζω το φαινόμενο να μην είναι μαζικό :confused:

και να εμφανίζεται μόνο στις πρώτες παρτίδες.

 

αν χαλασει μια συσκευη το πρωτο που κανεις ειναι να πας να την αλλαξεις οχι βιντεακια για το youtube:lol:

παντως αν βαλει παλι την μπαταρια θα δουλεψει:lol::lol::lol:

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

αν χαλασει μια συσκευη το πρωτο που κανεις ειναι να πας να την αλλαξεις οχι βιντεακια για το youtube:lol:

παντως αν βαλει παλι την μπαταρια θα δουλεψει:lol::lol::lol:

 

πες τα ρε φιλε !!!! πολυ ανετος ειναι και του εχει χαλασει ενα 500Ε . τοσα πολλα εχει πια και δεν μασαει με μια πεντακοσαρα?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στους έχοντες και κατέχοντες!:p

Η εικόνα/θέμα στην κεντρική οθόνη μπορεί να είναι κινούμενη ή εξακολουθεί να είναι στατική όπως στις μέχρι τώρα εκδόσεις του symbian?

Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχω κάποια τέτοια εικόνα. Έχεις κάποια συγκεκριμένη εικόνα που θες να δοκιμάσω για να σου πω;

δεν ειδα το βιντεο να σου πω την αληθεια και δεν μπορω να το δω τωρα αλλα αν εννοεις τον Eldar τοτε συμφωνω στο οτι ο συγκεκριμενος 99,9% παραπληροφορει...

Εδώ και πολύ καιρό, ότι βλέπω με το όνομά του δίπλα, απλά το αγνοώ. Έχει χάσει κάθε ίχνος αξιοπιστίας και όλα αυτά που λέγονται περί hardware προβλημάτων, έχω την εντύπωση ότι δεν θα επαληθευτούν.

σε αυτο που λες εχεις δικιο. δεν μπορουμε να ξερουμε. πρεπει βεβαια να εστιασουμε απο ποιες χωρες προερχονται τα παραπονα κυριως (μαλαισια).

Σίγουρα το τηλέφωνό τους είναι το Ν8 και όχι κάποιος κλώνος; :lol: :p

 

Ευτυχώς, μέχρι σήμερα το κινητά κι λειτουργεί άψογα. Δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό κόλλημα και για πάγωμα, ούτε λόγος.

 

Η τεράστια διαφορά που έχω παρατηρήσει είναι στις ενεργές συνδέσεις. Τις διαχειρίζεται άψογα και λογικά και τα γνωστά παραθυράκια του στυλ να συνδεθώ, με τι, είσαι σίγουρος, το ξανασκέφτηκες, αποτελούν παρελθόν. Με το που ανοίγεις κάτι που χρειάζεται σύνδεση, ένα popup παραθυράκι βγαίνει πάνω αριστερά και σε πληροφορεί με τι έχει συνδεθεί η συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

mirrorofsorrow τωρα που εχει στρωσει καπως η μπαταρια εισαι ικανοποιημενος απο την αυτονομια του κινητου; Επισης η ενδειξη της μπαταριας ειναι ακριβης η εχει τα γνωστα της νοκια; To ποσοστο της σταθμης μπαταριας ειναι ενδεικτικο η εξαρταται απο τις μπαρες;

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό δεν το κοιτάω συχνά (πατάς πάνω δεξιά και μετά το εικονίδιο της μπαταρίας για να σου εμφανίσει το ποσοστό) αλλά απ'όσο έχω καταλάβει δεν είναι ακριβής η ένδειξη. Το αναγάγει σε μπάρες της μπαταρίας.

 

Η αυτονομία είναι πάρα πολύ καλή αλλά ακόμα δεν μπορώ να κρίνω γιατί το λιώνω στην κυριολεξία. Όσο κάθομαι δεν το αφήνω καθόλου από τα χέρια μου. Και το ξαναλέω, η εξοικονόμηση ενέργειας, κάνει απίστευτη δουλειά. Όταν την ενεργοποιώ, η μπαταρία δείχνει ότι δεν πρόκειται να τελειώσει ποτέ. Είμαι σίγουρος ότι με 2 μπάρες μπορεί να σε βγάλει ολόκληρη μέρα. Προς το παρόν δεν του το επιτρέπω αλλά μόλις το "βαρεθώ" θα μπορέσω να κρίνω την πραγματική του αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

αν χαλασει μια συσκευη το πρωτο που κανεις ειναι να πας να την αλλαξεις οχι βιντεακια για το youtube:lol:

παντως αν βαλει παλι την μπαταρια θα δουλεψει:lol::lol::lol:

 

τι? service να στην αλλαξουν? μα ποιος τα λεει αυτα...?

το πρωτο που κανεις αν χαλασει η συσκευη ειναι... ...να την βαλεις στην καταψυξη!! :lol:

 

Εδώ και πολύ καιρό, ότι βλέπω με το όνομά του δίπλα, απλά το αγνοώ. Έχει χάσει κάθε ίχνος αξιοπιστίας και όλα αυτά που λέγονται περί hardware προβλημάτων, έχω την εντύπωση ότι δεν θα επαληθευτούν.

 

Η τεράστια διαφορά που έχω παρατηρήσει είναι στις ενεργές συνδέσεις. Τις διαχειρίζεται άψογα και λογικά και τα γνωστά παραθυράκια του στυλ να συνδεθώ, με τι, είσαι σίγουρος, το ξανασκέφτηκες, αποτελούν παρελθόν. Με το που ανοίγεις κάτι που χρειάζεται σύνδεση, ένα popup παραθυράκι βγαίνει πάνω αριστερά και σε πληροφορεί με τι έχει συνδεθεί η συσκευή σου.

 

για τον eldar μια απο τα ιδια και απο μενα, χαμενος χρονος απο την ζωη μου να διαβασω η να δω κατι που εχει σχεση με το ονομα του ;)

 

για τις συνδεσεις που λες, αν ομως μια εφαρμογη που εχεις βαλει, συχνα πυκνα πραγματοποιει μονη της συνδεσεις στο ιντερνετ χωρις καποιον συγκεκριμενο λογο και εσυ δεν συμφωνεις, μπορεις πριν πραγματοποιησει την συνδεση, να την κοψεις?

 

Ο τροπος λειτουργιας του ιντερνετ πλεον ειναι στο N8 ειναι της φιλοσοφιας οτι το ιντερνετ ειναι παντα ανοιχτο?

η ειναι οπως τα s60 που ειναι παντα κλειστο, αν χρειαστει μια εφαρμογη ιντερνετ σου βγαζει pop up για να ανοιξει και αμα κλεισεις την εφαρμογη κλεινει και το ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε όσους το έχουν πάρει είναι αυτη η ερώτηση!

Με το USB on the go μπορεις να συνδέσεις και εξωτερικο σκληρο δισκο πχ. my passport 320GB ή 500GB ή 750GB ή 1TB ?

(το τελευταίο ειναι παρατραβηγμένο,το ξέρω!!!)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε όσους το έχουν πάρει είναι αυτη η ερώτηση!

Με το USB on the go μπορεις να συνδέσεις και εξωτερικο σκληρο δισκο πχ. my passport 320GB ή 500GB ή 750GB ή 1TB ?

(το τελευταίο ειναι παρατραβηγμένο,το ξέρω!!!)

 

νομιζω εχει ανφερθει πιο πριν οτι τα usb στικακια δουλευουν (τουλαχιστον τα περισσοτερα). Οσο για τους 2.5 δισκους χρειαζεται εξωτερικη τροφοδοσια. Γιαυτο υπαρχουν οι θηκες για 2.5 '' δισκους που παιρνουν και εξωτερικα ρευμα και απο usb.

 

 

Εγω απο eshop θελω να μαθω τι παιζει (ελληνικης αντιπροσωπειας ή παραεισαγωγη?) αλλα δε βλεπω κανενας να ενδιαφερεται να παρει απο εκει?

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

νομιζω εχει ανφερθει πιο πριν οτι τα usb στικακια δουλευουν (τουλαχιστον τα περισσοτερα). Οσο για τους 2.5 δισκους χρειαζεται εξωτερικη τροφοδοσια. Γιαυτο υπαρχουν οι θηκες για 2.5 '' δισκους που παιρνουν και εξωτερικα ρευμα και απο usb.

Δηλαδή το έχεις το κινητο και το δοκιμασες και δεν το διαβάζει?????

Οποιος τελωσπάντων το έχει και μπορεί να το κάνει μια δοκιμή επιτέλους???

Το ξέρω οτι συνδεται με 250GB 2.5"

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=_ehZKT_LSc8]YouTube - Nokia N8 Hands-on Overview from Nokia World 2010[/ame]

άρα αυτο που λες δεν ισχύει!!!

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...