Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και τώρα;:confused:

 

Μια υπόθεση που κάνω είναι οτι η έκδοση του ελληνικού firmware που έχεις είναι από κάνα cosmote/vodafone παράγωγο και για αυτό δεν αναβαθμίζει.

 

Αν καίγεσαι για το νέο firmware, μπορείς να κάνεις το φλασάρεις εσύ με τη βοήθεια του Phoenix. Η διαδικασία έχει αναφερθεί και πριν οπότε δε χρειάζεται να την ξαναπούμε.

( Βέβαια με τη διαδικασία του flash υπάρχει και ο φόβος ότι το τηλέφωνο μπορεί να μην ξαναδουλέψει. Το λεγόμενο και brick. :blink:)

Οπότε το άλλο που απομένει είναι να πας σε nokia care και με 16 ευρώ στο περάσανε.

Από κει και πέρα το πιο πιθανό είναι να αναβαθμίζεται με Over the air.

Link to comment
Share on other sites

ε ναι ρε παιδια τι παραεισαγωγης αφου λεει επισημο θα μιλαει για νοκια...

 

το ερωτημα ειναι τα Online καταστηματα που λενε θα παρουν νεες παρτιδες κατα το Δεκεμβριο θα εχουν το ελληνικο ή οχι?

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

http://techblog.gr/mobile/nokia-n8-greece-499-euro-5683/

 

επισημα 29 νοεμβριου 499€

 

Επιτέλους. Άντε καλώς μας ήρθε. Και μια χαρά τιμή.. Καλά νέα...

Link to comment
Share on other sites

και τώρα;:confused:

Μόλις βρούμε τρόπο να αλλάζουμε το product code, θα ετοιμάσουμε τον αντίστοιχο οδηγό, τον ακολουθείς, περνάς ένα από τα ελληνικά product codes και το πρόβλημα λύθηκε.

τακτικος ελεγχος στο NSU

Όχι μέσω του NSU, θα χαθούν τα ελληνικά. Όλα θα τα κάνεις ασύρματα.

Θεωρητικά την έχει χάσει ήδη γιατί το τηλέφωνο φλασαρίστηκε απο μη εξουσιοδοτημένο τεχνικό και χωρίς το επίσημο Nokia Software Updater που είναι για τους χρήστες.

Κάποιος χρήστης μερικές σελίδες πίσω ρώτησε σε Nokia Care τι ισχύει για εμάς που το έχουμε προμηθευτεί από εισαγωγέα, είναι συσκευές για την γερμανική αγορά και τους έχουν περαστεί ελληνικά και του είπε ότι μας καλύπτει κανονικά η εγγύηση και στο hardware και στο software.

Link to comment
Share on other sites

περασα κ γω απο καταστημα Nokia στη Θεσσαλονικη κ μου πε 1-2 Δεκεμβριου θα ειναι εδω,με τα ελληνικα του μεσα κανονικα.

 

Αυτο που μου πε ειναι οτι καταρχην θα ερθουν τα μαυρο-ασημι-λαχανι χρωματα.

Εγω κλινω προς μπλε αλλα μου πε οτι θα αργησουν αλλα δε ξερουν ποσο(1-2-6 μηνες).

Τοσο πολυ προσωπικα δε θελω να περιμενω,αφου το περιμενω εδω κ 4-5 μηνες.

 

Τι χρωμα προτεινετε εσεις;Τι θα αγορασετε;

 

Αντρας ειμαι ετσι;:p

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ήδη θέμα για τέτοιου είδους συζητήσεις. Οπότε συνεχίζουμε εκεί.

 

Δημοσκόπηση: Αγορά Nokia N8 – Σε ποιό χρώμα και από που;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ρώτησα στην Cosmote και μου είπαν για 1/12, στα 520€, ενώ δεν ξέρουν αν θα είναι customised. Ακριβό κατά τη γνώμη μου, οπότε ζήτησα έκπτωση στο πάγιο αντί για επιδότηση και θα το τσιμπήσω από αλλού. ;)
Link to comment
Share on other sites

Χτες πέρασα από Nokia Care Κατεχάκη και μου είπαν ότι αύριο 18/11 θα έχουν το ν8 μετά το μεσημέρι για να το γνωρίσει ο κόσμος και να παίξει μαζί του. Αύριο είναι τα γενέθλια μου. Τυχαίο δεν νομίζω:D
Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο που αρέσει ποιο πολλή αλλά παρατήρησα όταν το είδα (πραγματικό) ότι υπάρχει μια μικρή διαφορά στο χρώμα των πλαστικών η οποία φαίνεται.

Εχετε παρατηρήσει το ίδιο και στα άλλα χρώματα ?

:confused:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο που αρέσει ποιο πολλή αλλά παρατήρησα όταν το είδα (πραγματικό) ότι υπάρχει μια μικρή διαφορά στο χρώμα των πλαστικών η οποία φαίνεται.

Εχετε παρατηρήσει το ίδιο και στα άλλα χρώματα ?

:confused:

 

Το μαύρο το έχω, δεν έχει καμία διαφορά στα χρώματα.

Ίσως κάτω από κάποιο φωτισμό να ξεχωρίζει κάτι, αλλά όσο και να προσπάθησα δεν είδα διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο που αρέσει ποιο πολλή αλλά παρατήρησα όταν το είδα (πραγματικό) ότι υπάρχει μια μικρή διαφορά στο χρώμα των πλαστικών η οποία φαίνεται.

Εχετε παρατηρήσει το ίδιο και στα άλλα χρώματα ?

:confused:

Μια ανεπαίσθητη διαφορά υπάρχει αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις ότι χτυπάει άσχημα. Και απ'ότι έχω δει, σε όλα τα χρώματα υπάρχει αυτή η διχρωμία με τα πορτοκαλί και πράσινο να είναι πιο έντονη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Πιθανότατα να έχει αναφερθεί σε προηγούμενο thread αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να το βρω.

 

Είμαι έτοιμος να αγοράσω ένα κλειδωμένο N8 σε O2 -UK (Αγγλία).

 

α) Θα μπορέσω να το ξεκλειδώσω εδώ;

β) Θα μπορέσω να εγκαταστήσω Ελληνικά;

 

Αν γίνεται μια βοήθεια, γιατί αν δεν γίνεται κάποιο από τα παραπάνω, τότε δεν θα προχωρήσω στην αγορά.

 

Παρακαλώ πολύ τη βοήθειά σας. Παραπομπές σε links θα με βοηθούσαν επίσης για να μη κουράζω με επαναλήψεις. Ακόμα και αν υπάρχουν μαγαζια που κάνουν αυτή τη δουλειά (ευπρόσδεκτα αν επιτρεπόνται από το site).

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περάσεις μόνος σου το ελληνικό firmware κατεβάζοντάς το με το navifirm και περνώντας το με το phoenix (αναζήτηση στο google για τα λινκ) ή πας σε ένα κατάστημα Nokia Care και στα περνάνε με χρέωση (περίπου 16 ευρώ).
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περάσεις μόνος σου το ελληνικό firmware κατεβάζοντάς το με το navifirm και περνώντας το με το phoenix (αναζήτηση στο google για τα λινκ) ή πας σε ένα κατάστημα Nokia Care και στα περνάνε με χρέωση (περίπου 16 ευρώ).

 

Αυτό σημαίνει ότι βάζοντάς του Ελληνικά, το τηλέφωνο ξεκλειδώνει από το δίκτυο επίσης;

Link to comment
Share on other sites

Και άλλος χρήστης πήρε το Ν8 από το δίκτυο της Ο2 (η συζήτηση είναι μόλις λίγες σελίδες πίσω) και περνώντας το ελληνικό firmware το δουλεύει κανονικά. Αλλά καλό είναι να μας το επιβεβαιώσει κάποιος που είναι 100% σίγουρος.
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Για να το ξεκλειδώσεις θέλει άλλη διαδικασία πιο περίπλοκη.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Για να το ξεκλειδώσεις θέλει άλλη διαδικασία πιο περίπλοκη.

 

Για να το ξεκαθαρίσουμε λίγο γιατί αρχίζει και περιπλέκεται το ζήτημα.

 

Αυτή τη στιγμή απ' όσο ξέρω κι έχω διαβάσει γενικά στα διάφορα site, τρόπος αλλαγής product code δεν υπάρχει. Ούτε απλός ούτε περίπλοκος. Αλλαγή product code δε γίνεται προς το παρόν ούτε με NSS, ούτε με jaf, ούτε με phoenix. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να φλασαρει κάποιος το ελληνικό firmware με το phoenix για να έχει την ελληνική γλώσσα σε ένα κινητό που προορίζεται πχ για την Αγγλία ή τη Γερμανία.

 

Δεν έχει αποσαφηνιστεί πλήρως όμως αν αυτό εξασφαλίζει τα updates σε ένα branded κινητό. Η κοπελιά πριν λίγες σελίδες (torres) είπε ότι δε μπορεί να πάρει το update σε ένα O2 branded. Φαντάζομαι ότι το κινητό της έχει κανονικά την ελληνική γλώσσα περασμένη (δηλ. έχει φλασαριστεί ήδη με το balcans firmware με το phoenix) και παρόλα αυτά ακόμα δεν παίρνει το update.

 

Αν ισχύει το παραπάνω, τότε σημαίνει ακόμα και αν κάποιος φλασαρει νέο ελληνικό firmware δεν εξασφαλίζει τα updates αν έχει ένα branded product code.

 

 

Η συμβουλή η δικιά μου είναι να αγοράσετε unbranded τηλέφωνα (όχι από vodafone/cosmote). Αν έχετε επιδότηση χρησιμοποιείστε τη για να μειώσετε το πάγιο (αν τους πείτε κιόλας ότι θα φύγετε για αλλού με φορητότητα εύκολα θα σας τη διπλασιάσουν :p ) και αγοράστε τη συσκευή από άλλα ελληνικά καταστήματα που δίνουν ελληνικά unbranded τηλέφωνα. To product code της συσκευής σας πρέπει να είναι ένα από αυτά που αναγράφονται στην πρώτη σελίδα του θέματος, ανάλογα με το χρώμα.

 

 

ΠΡΙΝ δώσετε το παραμικρό φράγκο, ΑΠΑΙΤΗΣΤΕ πρώτα να ανοίξετε το κουτί (το οποίο καλό είναι να γίνει μπροστά σας και να δείτε να ανοίγει η nokia sealed "περίεργη" ασημένια σφραγίδα) για να δείτε ότι λειτουργεί το κινητό κανονικά και να ελέγξετε το product code. Ανοίγετε το κινητό και πληκτρολογείτε *#0000#

 

Το product code που θα δείτε εκεί πρέπει να είναι ένα από αυτά της πρώτης σελίδας. Αν δεν είναι πείτε τους συγγνώμη αλλά καλή σας συνέχεια, αντίο... Αν σας πούνε μα, δεν έχει μα, αντίο... Αν σας το αρνηθούν κανένα πρόβλημα... Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές... ;) Οι σωστοί δε θα σας το αρνηθούν, στανταρ...

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Για να το ξεκαθαρίσουμε λίγο γιατί αρχίζει και περιπλέκεται το ζήτημα.

Ωραία τα είπες.

Αν είχε το site και thanks θα είχες ένα από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Για να το ξεκαθαρίσουμε λίγο γιατί αρχίζει και περιπλέκεται το ζήτημα....

 

Πέστα ρε karlesg....Έχω σκυλοβαρεθεί να μπαίνω και να διαβάζω ήρθε???Θα έρθει???Εγώ άκουσα τότε εγώ τότε και πάει λέγοντας....

 

Καταλαβαίνω το μένος που έχουμε όλοι να το αγοράσουμε αλλά ας κάνουμε υπομονή λίγες μέρες ακόμη...Τόσους μήνες περιμέναμε σε μερικές μερούλες θα κολλήσουμε????

Link to comment
Share on other sites

Πέστα ρε karlesg....Έχω σκυλοβαρεθεί να μπαίνω και να διαβάζω ήρθε???Θα έρθει???Εγώ άκουσα τότε εγώ τότε και πάει λέγοντας....

 

Καταλαβαίνω το μένος που έχουμε όλοι να το αγοράσουμε αλλά ας κάνουμε υπομονή λίγες μέρες ακόμη...Τόσους μήνες περιμέναμε σε μερικές μερούλες θα κολλήσουμε????

 

Πες τα βρε χρυσέ μου άνθρωπε...!

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανεις εδω που προλαβε να το παρει ή επικοινωνησε με eshop? εχει μεσα τον ανταπτορα hdmi? επισης αυτα που περιμενουν το Δεκεμβριο θα ειναι ελληνικα?
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ δώσετε το παραμικρό φράγκο, ΑΠΑΙΤΗΣΤΕ πρώτα να ανοίξετε το κουτί (το οποίο καλό είναι να γίνει μπροστά σας και να δείτε να ανοίγει η nokia sealed "περίεργη" ασημένια σφραγίδα) για να δείτε ότι λειτουργεί το κινητό κανονικά και να ελέγξετε το product code. Ανοίγετε το κινητό και πληκτρολογείτε *#0000#

 

Το product code που θα δείτε εκεί πρέπει να είναι ένα από αυτά της πρώτης σελίδας. Αν δεν είναι πείτε τους συγγνώμη αλλά καλή σας συνέχεια, αντίο... Αν σας πούνε μα, δεν έχει μα, αντίο... Αν σας το αρνηθούν κανένα πρόβλημα... Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές... ;) Οι σωστοί δε θα σας το αρνηθούν, στανταρ...

 

Κι αν δεν σας ανοίγουν το κουτί αντιγράψτε το ΙΜΕΙ που αναγράφετε απ΄έξω, επικοινωνήστε με ένα NokiaCare να σας πούνε για που προορίζετε το κινητό και αναλόγως πράττεται.

;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...