Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά νομίζω χτύπησα φλέβα...

Δεν με βοηθούν και πολλή τα αγγλικά μου

 

http://www.techhail.com/mobiles/change-nokia-n8-product-code/10110

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά νομίζω χτύπησα φλέβα...

Δεν με βοηθούν και πολλή τα αγγλικά μου

 

http://www.techhail.com/mobiles/change-nokia-n8-product-code/10110

 

Όχι φίλε δεν ισχύει αυτό για το Ν8 προς το παρόν.

 

Αν διαβάσεις και το σχόλιο από κάτω θα καταλάβεις. Είναι διαπιστωμένο 100% όπου και να έχω διαβάσει και να έχουν δοκιμάσει το nss, ότι δε μπορούν ακόμα να αλλάξουν το product code στο Ν8. Αυτή είναι όντως μια διαδικασία που μπορεί να την κάνει κάποιος για παλιότερα τηλέφωνα και να αλλάξει το product code τους, όχι ακόμα όμως για το Ν8.

Link to comment
Share on other sites

Για να το ξεκαθαρίσουμε λίγο γιατί αρχίζει και περιπλέκεται το ζήτημα.

 

Αυτή τη στιγμή απ' όσο ξέρω κι έχω διαβάσει γενικά στα διάφορα site, τρόπος αλλαγής product code δεν υπάρχει. Ούτε απλός ούτε περίπλοκος. Αλλαγή product code δε γίνεται προς το παρόν ούτε με NSS, ούτε με jaf, ούτε με phoenix. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να φλασαρει κάποιος το ελληνικό firmware με το phoenix για να έχει την ελληνική γλώσσα σε ένα κινητό που προορίζεται πχ για την Αγγλία ή τη Γερμανία.

 

Δεν έχει αποσαφηνιστεί πλήρως όμως αν αυτό εξασφαλίζει τα updates σε ένα branded κινητό. Η κοπελιά πριν λίγες σελίδες (torres) είπε ότι δε μπορεί να πάρει το update σε ένα O2 branded. Φαντάζομαι ότι το κινητό της έχει κανονικά την ελληνική γλώσσα περασμένη (δηλ. έχει φλασαριστεί ήδη με το balcans firmware με το phoenix) και παρόλα αυτά ακόμα δεν παίρνει το update.

 

Αν ισχύει το παραπάνω, τότε σημαίνει ακόμα και αν κάποιος φλασαρει νέο ελληνικό firmware δεν εξασφαλίζει τα updates αν έχει ένα branded product code.

Τα έχεις μπερδέψει λίγο.

Μια branded συσκευή δεν συνεπάγεται πως είναι και κλειδωμένη (locked).

Η ερώτηση του Mobile77 ήταν ξεκάθαρη και αφορούσε σε κλειδωμένη συσκευή.

 

Όσο αφορά το product code και την εισαγωγή της ελληνικής γλώσσας, μέχρι στιγμής δεν υπάρχει τρόπος αλλαγής. Μόνο φλασάρισμα μέσω του Phoenix κατεβάζοντας με το navifirm το firmware.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπερδέψει λίγο.

Μια branded συσκευή δεν συνεπάγεται πως είναι και κλειδωμένη (locked).

Η ερώτηση του Mobile77 ήταν ξεκάθαρη και αφορούσε σε κλειδωμένη συσκευή.

 

Εγώ κατάλαβα αρχικά ότι ρωτούσε για το ζήτημα των updates επειδή αναφέρθηκε στο branded Ο2 Ν8 της torres. Αν εννοούσε κλειδωμένη σε δίκτυο, τότε ναι έχεις δίκαιο, αυτό είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα. Αλλά από περιέργεια, κυκλοφορούν και locked N8;

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή η δικιά μου είναι να αγοράσετε unbranded τηλέφωνα (όχι από vodafone/cosmote). Αν έχετε επιδότηση χρησιμοποιείστε τη για να μειώσετε το πάγιο (αν τους πείτε κιόλας ότι θα φύγετε για αλλού με φορητότητα εύκολα θα σας τη διπλασιάσουν :p )

 

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος αν μετά από αίτηση του πελάτη αυξηθεί το ποσό της επιδότησης για την αγορά τηλεφώνου και τελικά ο συνδρομητής αποφασίσει να χρησιμοποιήσει την μείωση του παγίου τότε ξαναγυρίζει στο αρχικό ποσό πριν από την αύξηση. Συγγνώμη για το off topic:)

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπερδέψει λίγο.

Μια branded συσκευή δεν συνεπάγεται πως είναι και κλειδωμένη (locked).

Η ερώτηση του Mobile77 ήταν ξεκάθαρη και αφορούσε σε κλειδωμένη συσκευή.

 

Όσο αφορά το product code και την εισαγωγή της ελληνικής γλώσσας, μέχρι στιγμής δεν υπάρχει τρόπος αλλαγής. Μόνο φλασάρισμα μέσω του Phoenix κατεβάζοντας με το navifirm το firmware.

Και δεν νομίζω στο άμεσο μέλλον να ασχοληθεί o b-phreaks με την ανάπτυξη ενός NSS για τα νέα ΝΟΚΙΑ Symbian ή μη,ομοίως και η εξέλιξη του Helloox2 έχει κολλήσει......;);),το ότι δεν αλλάζει το product code δεν είναι τυχαίο,η ΝΟΚΙΑ το έκανε σκοπίμως διότι υπήρχαν πολλά θέματα που σχετίζονταν με εγγυήσεις σε διαφορετικά regions για συσκευές που είχαν αλλαγμένο product code....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δε χρησιμοποιώ "κοινό" συμβόλαιο του εμπορίου που δίνουν οι διάφοροι πάροχοι, οπότε δε μπορώ να σου μιλήσω προσωπικά για μένα, γιατί δεν είμαι σε αυτή την κατηγορία. Μπορώ όμως να σε διαβεβαιώσω (δεν πρόκειται να αναφερθώ σε συγκεκριμένο πάροχο και κατάστημα για προφανείς λόγους) ότι φίλος πήγε και ζήτησε απευθείας αύξηση της έκπτωσης στο πάγιο, σημαντικά μεγαλύτερη από την προβλεπόμενη και την πήρε. Δε ζήτησε πρώτα αύξηση της επιδότησης για συσκευή και μετά άλλαξε γνώμη. Πήγε με συγκεκριμένο σκοπό και τον κατάφερε... Επίσης πρέπει να προσθέσω ότι οι λογαριασμοί που έκανε ήταν σοβαροί και όχι της τάξης των 20-30 ε μηνιαίως. Συγγνώμη και από μέρους μου για το οφτοπικ, αν το κρίνετε μεταφέρετε το μήνυμα αλλού. Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Nokia N8 owners around the world are watching helplessly as their devices die

 

???

 

http://discussions.europe.nokia.com/t5/Nseries-and-S60-Smartphones/My-Nokia-N8-is-dead-can-t-turn-on-and-can-t-charging/td-p/778960

 

 

http://thenextweb.com/mobile/2010/11/17/nokia-n8-owners-around-the-world-are-watching-helplessly-as-their-devices-die/

 

http://channel.hexus.net/content/item.php?item=27564

 

ελπίζω το φαινόμενο να μην είναι μαζικό :confused:

και να εμφανίζεται μόνο στις πρώτες παρτίδες.

Edited by nervous

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Nokia N8 owners around the world are watching helplessly as their devices die

 

???

 

http://discussions.europe.nokia.com/t5/Nseries-and-S60-Smartphones/My-Nokia-N8-is-dead-can-t-turn-on-and-can-t-charging/td-p/778960

 

 

http://thenextweb.com/mobile/2010/11/17/nokia-n8-owners-around-the-world-are-watching-helplessly-as-their-devices-die/

 

http://channel.hexus.net/content/item.php?item=27564

 

ελπίζω το φαινόμενο να μην είναι μαζικό :confused:

και να εμφανίζεται μόνο στις πρώτες παρτίδες.

 

η θερμοτητα που αναπτυσσεται μεσα στο κινητο ειναι κατι που το σκετομουν. Απο οτι ειδα απο ενα οδηγο αποσυναρμολογησης μεσα στο κινητο εχει heatspreader. Παρολαυτα απορουσα και που παει ολη αυτη η θερμοτητα σε μια τοσο λεπτη και αλουμινενια συσκευη...? Για να δουμε..

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στους έχοντες και κατέχοντες!:p

Η εικόνα/θέμα στην κεντρική οθόνη μπορεί να είναι κινούμενη ή εξακολουθεί να είναι στατική όπως στις μέχρι τώρα εκδόσεις του symbian?

Link to comment
Share on other sites

η θερμοτητα που αναπτυσσεται μεσα στο κινητο ειναι κατι που το σκετομουν. Απο οτι ειδα απο ενα οδηγο αποσυναρμολογησης μεσα στο κινητο εχει heatspreader. Παρολαυτα απορουσα και που παει ολη αυτη η θερμοτητα σε μια τοσο λεπτη και αλουμινενια συσκευη...? Για να δουμε..

 

Το αλουμίνιο ως πάρα πολύ καλός αγωγός θερμότητας ίσος βοηθάει στην μεταφορά της προς το περιβάλλον. (κάνει το ρόλο της ψήκτρας)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Το αλουμίνιο ως πάρα πολύ καλός αγωγός θερμότητας ίσος βοηθάει στην μεταφορά της προς το περιβάλλον. (κάνει το ρόλο της ψήκτρας)

 

πολυ σωστα. με τη προυποθεση οτι υπαρχουν καπου τρυπιτσες ή κατι για να γινετα η ανταλλαγη θερμοτητας. Διαμεσου του υλικου ειναι μαλλον δυσκολο

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά, για να καταλάβω, υπάρχει πιθανότητα να έχει γίνει σοβαρό κατασκευαστικό λάθος στο Ν8; Αν ναι, τη βάψαμε... :cry: :wacko:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ενταξει νομιζω οτι η αρνητικη προπαγανδα δεν εχει ορια. η νοκια καταφερε μετα απο παρα πολυ καιρο να βγαλει ενα ανταγωνιστικο τηλεφωνο και εχουν πεσει ολοι να την φανε. ρε σεις θα πουλαγε τοσα εκατομυρια κομματια αν ειχε τετοια προβληματα? θα γινοταν τετοιος χαμος? ελεος πια. χαλαρωστε λιγο. σιγουρα θα βγαλει θεματα λογω νεου λογισμικου. το θεμα ειναι οτι το τηλεφωνο εχει πολυ ανταγωνιστικη τιμη σε σχεση με iphone και galaxy οποτε ολοι εχουν πεσει να το φανε. μια οι φωτογραφιες ειναι πολυ συμπιεσμενες μια το ιντερνετ ... επιτελους βαρεθηκα. εγω θα το παρω ουτως η αλλως και με την υποστηριξη που δινουν οι ιστοσελιδες την νοκια αλλα και αλλες (ξερετε ολοι ποιες) θα το κανω να πεταει επιτελους μη μασατε με ολα τα λαμογια τα οποια εχουν πανικοβληθει απο τη ζητηση του μοντελου και προσπαθουν να το βγαλουν αχρηστο
Link to comment
Share on other sites

ενταξει νομιζω οτι η αρνητικη προπαγανδα δεν εχει ορια. η νοκια καταφερε μετα απο παρα πολυ καιρο να βγαλει ενα ανταγωνιστικο τηλεφωνο και εχουν πεσει ολοι να την φανε. ρε σεις θα πουλαγε τοσα εκατομυρια κομματια αν ειχε τετοια προβληματα? θα γινοταν τετοιος χαμος? ελεος πια.

 

Γιατι να μην πουλαγε φιλε μου? αν εχει καποιο κατασκευαστικο λαθος θα πρεπει ντε και καλα να φανει την πρωτη μερα χρησης?

αποκλειεται να σου πεθανει μετα απο μια δυο βδομαδες η ακομα και μετα απο 1 η 2 μηνες χρησης?

 

φυσικα και θα πουλουσε τοσο πολυ γιατι κανεις δεν θα το ηξερε απο την πρωτη στιγμη!

τωρα αρχιζουν και βγαινουν στην φορα τετοια θεματα.

 

Ολοι μας εδω μεσα αυτο το κινητο περιμενουμε και θελουμε να βγουν αληθινα οσα λες ομως κρατα και μια πισηνη.

Δεν μπορεις να ξερεις αν ολα αυτα ειναι αληθινα η οχι παραμονο μεχρι να την πατησεις....

 

εγω παντως θα περιμενω.

θεωρω πιο αξιοπιστα τα μελη μας εδω στο φορουμ απο καθε review και αγνωστα site που διαβαζω οποτε αν υπαρχει καποιο θεμα, που ελπιζω πραγματικα να μην υπαρχει, αργα η γρηγορα θα το μαθουμε

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε δεν λεω οτι σιγουρα δεν θα βγαλει προβλημα. καινουργιο τηλεφωνο ειναι κατι θα βγαλει. αλλα ολοι οι bloggers της samsung και του iphone εχουν λυσσαξει. ο τυπος με το βιντακι π[αραπανω ειναι ενας ρωσος ο οποιος γραφει παντα κατα της νοκια. νιμιζω οτι ειπαν οτι ο τυπος εχει βγαλει την μπαταρια απο το ν8. πολυ χαλαρο τον βλεπω για να του τα εχει παιξει νεο τηλεφωνο 10 ημερων δεν νομιζεις?
Link to comment
Share on other sites

δεν ειδα το βιντεο να σου πω την αληθεια και δεν μπορω να το δω τωρα αλλα αν εννοεις τον Eldar τοτε συμφωνω στο οτι ο συγκεκριμενος 99,9% παραπληροφορει...

 

Συγκεκριμενα δεν μιλουσα για τυχον μικρα προβληματακια του software αλλα για την γνωστη προβληματαρα που πεθαινει το τηλεφωνο λεω.

 

Επισης εχω παρει προσωπικη γευση για το τι γινεται με τους reviewers και τους bloggers, το θεμα ομως ειναι τι παιζει με τους απλους χρηστες διαφωρων foroum που δεν μπορεις να ξερεις ποιοι ειναι και παραπονιουνται πως εχουν προβλημα

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

σε αυτο που λες εχεις δικιο. δεν μπορουμε να ξερουμε. πρεπει βεβαια να εστιασουμε απο ποιες χωρες προερχονται τα παραπονα κυριως (μαλαισια). αρα κατι παιζει. τωρα το θεμα υπερθερμανσης δυσκολευομαι να πιστεψω οτι δεν το εχει δει η νοκια. εναι αστειο γιατι πρωτα κανουν strech-test heat test οπου βαζουν το μηχανημα σε ακραια συνθηκη θερμοκρασιας. θα δουμε οταν ερθουν τα δικα μας τι θα παιχτει. παντως θεωρω οτι ειναι ακραιο ενα τοσο αναμενομενο τηλεφωνο να βγαζει τετοια προβληματα. κατι δεν παει καλα με την πληροφορηση που μας δινουν
Link to comment
Share on other sites

εγω διεκρινα μια εμμονη στο βιντεο. Επισης σκεφτηκα οτι μπορει να εβγαλε τη μπαταρια αν ηθελε να κανει κακο στη Nokia. Παρολαυτα μπορει να φαινεται ψυχραιμος γιατι αποτι ειπε εχει doa 14 ημερων. Σε ποια χωρα εχουν τοσες μερες?
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα. με τη προυποθεση οτι υπαρχουν καπου τρυπιτσες ή κατι για να γινετα η ανταλλαγη θερμοτητας. Διαμεσου του υλικου ειναι μαλλον δυσκολο

Δεν χρειάζεται τρύπες, είναι καλός αγωγός της θερμότητας είπαμε. Τρύπες έχουν τα PC γιατί έχουν και ανεμιστήρες (απάγουν τη θερμότητα μέσω ρεύματος αέρα). Εδώ δεν έχουμε απαγωγή με αέρα αλλά δια επαφής, όπως ακριβώς γίνεται και η απαγωγή στο εσωτερικό του PC (με τις ψύκτρες) σε πρώτο στάδιο, πριν μπουν οι ανεμιστήρες στην εξίσωση.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

εγω διεκρινα μια εμμονη στο βιντεο. Επισης σκεφτηκα οτι μπορει να εβγαλε τη μπαταρια αν ηθελε να κανει κακο στη Nokia. Παρολαυτα μπορει να φαινεται ψυχραιμος γιατι αποτι ειπε εχει doa 14 ημερων. Σε ποια χωρα εχουν τοσες μερες?

 

Αν δεν κάνω πολύ μεγάλο λάθος, το DOA ηλεκτρονικών συσκευών, βάσει ευρωπαϊκής οδηγίας είναι 2 μήνες, ότι και να λέει ο κατασκευαστής! Απλά το κρατάνε καλά κρυμμένο γιατί αν το μάθει ο κοσμάκης τη βάψανε, ιδιαίτερα με τα κινητά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται τρύπες, το αλουμίνιο είναι καλός αγωγός της θερμότητας. Αν ανοίξεις τον υπολογιστή σου θα δεις ότι οι ψύκτρες είναι από αλουμίνιο.

 

συγκεκριμμενα ο δικος μου υπολογιστης εχει 4 χιλιαδες ευρω και ειναι ολος φτιαγμενος απο αλουμινιο και εχει εισαγωγες αερα απο παντου. Το θεμα δεν ειναι κατα ποσο ειναι καλος αγωγος θερμοτητας ή οχι. φυσικα και ειναι. Αλλα σε ενα τοσο μικρο χωρο χωρις εισαγωγες αερα πιο γρηγορα θα μαζευεται θερμοτητα παρα θα την <<απαγει>> το αλουμινιο. Τλπ για να δουμε

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

συγκεκριμμενα ο δικος μου υπολογιστης εχει χιλιαδες ευρω και ειναι ολος φτιαγμενος απο αλουμινιο και εχει εισαγωγες αερα απο παντου.

 

αλλο το ενα αλλο το αλλο.

ο δικος σου υπολογιστης εχει τρυπες για να δημιουργει ροη αερα μεσα στο κουτι η οποια ροη θα ψυχει και τα components που ψυχονται απο passive ψυξη (που δεν εχουν ανεμιστηρακια δηλαδη)

 

τωρα αν κανει και χιλιαδες ευρω και τον εχεις φτιαξει κομματι κομματι εσυ ειναι πολυ πιθανο η ψυκτρα του υπολογιστη να ειναι και απο χαλκο εκτος απο αλουμινιο που ειναι ακομα καλυτερος αγωγος της θερμοτητας.

 

γενικα οπως και να το κανουμε το αλουμινιο παραμενει πολυ καλος αγωγος θερμοτητας ασχετα αν εχει τρυπες η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...