Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου, εγώ εδώ και 4 μήνες είμαι ένας δυστυχής κάτοχος desire! Και το λέω αυτό γιατί νόμιζα κι εγώ με την πλύση εγκεφάλου που μας έχουν κάνει, ότι τα κινητά με android λειτουργικό είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί. Αλλά δυστυχώς, χρειαζόταν να σπαταλήσω 500 ευρώ για να το καταλάβω ότι πέρνουμε ένα λειτουργικό γεμάτο ελλείψεις!

 

Και εξηγούμαι για να καταλάβεις.Κατ'αρχήν να πω ότι πρέπει να ξεχάσεις οτιδήποτε θεωρείς αυτονόητο για ένα κινητό τηλέφωνο εδώ και πολλά χρόνια απ'όλους σχεδόν τους κατασκευαστές!!! και ότι για να κανείς οποιαδήποτε συνηθισμένη εργασία με τέτοιου τύπου κινητό,πρέπει οπωσδήποτε να κατεβάσεις μια από τις αμφιλεγόμενες (κατασκοπεία) εφαρμογές,αν υπάρχει, για να κανείς τη δουλειά σου. Δηλαδή για παράδειγμα,για να δεις πόσο χρόνο μίλησες δεν μπορείς,για να στείλεις ένα μήνυμα κανονικά και να έχεις αναφορά,πάλι δεν μπορείς,να πούμε και για το Bluetooth, και τους αστείους περιορισμούς του,που αυτό ειδικά χωρίς εξωτερική εφαρμογή δεν πρόκειται να δουλέψει,παρά μόνο με κανενα handsfree!Επίσης ο τηλεφωνικός κατάλογος,θα τον έλεγα σαν τον ορισμό της δυσχρηστίας! Ακόμα και ο dialer για να κανείς κάποια κλήση,καλό είναι να ψάξεις κάποια εφαρμογή.Ευτυχώς βέβαια που υπάρχει και η HTC και με το sense έχει προσθέσει πολλά πράγματα, αλλά και πάλι δεν είναι αρκετό.Α, ξέχασα και όλες σχεδόν οι εφαρμογές, έχουν ενσωματωμένη την μπάρα με τις απαραίτητες διαφημίσεις! Θα μπορούσα να συνεχίσω ακόμα για πολύ αλλά θα γίνω κουραστικός.

 

Όλα αυτά λοιπόν και πολλά άλλα ακόμα, με κορυφαίο την συνεχή παρακολούθηση από την Google,από το που σερφάρουμε,μέχρι το που βρισκόμαστε και τι κάνουμε, με έκαναν να επιθυμίσω το ταπεινό μου 5800, που τα είχε όλα από τη μάνα του και μάλιστα δούλευαν πολύ καλά,παρά τη δύσχρηστη οθόνη και τη χαμηλή ταχύτητα. Όλα αυτά έχουν διορθωθεί στο Ν8 και νομίζω,ότι όχι μόνο είναι απλά πολύ καλή και πλήρης συσκευή,αλλά πολύ καλύτερη,απ'ότι android και iphone κυκλοφορεί. Και γι'αυτό ανυπομονώ να έρθει κανονικά το Ν8 στην αγορά και να ξεφορτωθώ-πουλήσω επιτέλους το desire και να ξαναβρώ επιτέλους την ησυχία μου με ένα τηλέφωνο της προκοπής!

Ευχαριστώ για την υπομονή και για ότι άλλο θες,στη διάθεση σου.

 

Μου επιβεβαίωσες αυτά ακριβώς που υποψιαζόμουν. Και αναφέρθηκες σε όσα ακριβώς έχουν για μένα σημασία στην καθημερινή χρήση. Μπορώ να πορευθώ προς το Ν8 πιο ήσυχος τώρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρώτα από όλα καλημέρα σε όλους!Έχω την εντύπωση ότι το τεστ της κάμερας του Ν8 δεν είναι αντικειμενικό στο site Mobile Review γιατί ο συγκεκριμένος αγαπητός Ρώσος δημοσιογράφος έχει προηγούμενα με την Nokia.Και σε μένα φάνηκαν κάποιες λήψεις να έχουν γίνει εσκεμμένα ώστε να αδικηθεί το Ν8.Φίλοι μου ποτέ δεν μπορούμε να περιμένουμε πολλά από κάμερες κινητών γιατί υπολείπονται σε software&hardware των κανονικών ψηφιακών καμερών.Η κάμερα του Ν8 δεν ξεφεύγει αυτού του κανόνα αλλά δεν αξίζει και τόσο αρνητικής αντιμετώπισης.Το ιδιαίτερα αγαπητό μου Μηλαράκι 4 έχει μια εκπληκτική κάμερα αλλά ολίγο 'θορυβομάνα' και ο νοών νοείτω!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πήρα σε κατάστημα nokia care στον κορυδαλλό και μου είπε ήταν να κυκλοφορήσει αυτό το μηνα αλλα θα αργήσει και θα έρθει σε 2 μήνες ότι νάνε λένε κάθε κατάστημα και διαφιρετικι ημερομηνία

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπορεί τα καταστήματα Nokia Care να είναι εξουσιοδοτημένα, αλλά δεν παύουν να είναι franchise, που σημαίνει ότι το καθένα κανονίζει να εξασφαλίζει τα κομμάτια που το αφορούν. Επομένως γι' αυτό ακούμε διαφορετικές απαντήσεις. Για παράδειγμα, εμένα εδώ στο τοπικό του Βόλου μού είπαν ότι θα φέρουν και επιπλέον κομμάτια, πέρα από προπαραγγελίες. Εκεί στην Αθήνα γίνεται ένα ψιλομπάχαλο γιατί τα καταστήματα είναι πολλά. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πιστεύω, είναι ότι κανένα Nokia Shop δεν είχε κάνει προπαραγγελία και για αυτό θα καθυστερήσουν τόσο! Τις παραγγελίες τους τις έκαναν λογικα την προηγούμενη παρασεκυή...Όταν έρθει το Ν8 λογικά θα υπάρχει κανονικα σε όλα τα καταστήματα.

 

@ panosz75: σου είπαν πότε περίπου θα το έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Στο Νokia care της Κατεχακη μου ειπαν οτι το περιμενουν ΠΡΟΣ το τονιζω ΠΡΟΣ το τελος του μηνα σε λαχανι,ασημι και dark blue.Για πορτοκαλι ή μπλε τα ειπαμε happy new year:lol::lol:
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

@ panosz75: σου είπαν πότε περίπου θα το έχουν?

Μέσα στον Οκτώβριο.

 

Στο Νokia care της Κατεχακη μου ειπαν οτι το περιμενουν ΠΡΟΣ το τονιζω ΠΡΟΣ το τελος του μηνα σε λαχανι,ασημι και dark blue.Για πορτοκαλι ή μπλε τα ειπαμε happy new year:lol::lol:

Βασικά δεν υπάρχει dark blue. Μάλλον dark grey εννοείς, το οποίο ουσιαστικά είναι το μαύρο. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στον Οκτώβριο.

 

 

Βασικά δεν υπάρχει dark blue. Μάλλον dark grey εννοείς, το οποίο ουσιαστικά είναι το μαύρο. ;)

 

Με βλέπω να ανεβαίνω Βόλο για να το πάρω....για να μην περιμένω μέχρι Δεκέμβρη που λένε εδω! :D

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στον Οκτώβριο.

 

 

Βασικά δεν υπάρχει dark blue. Μάλλον dark grey εννοείς, το οποίο ουσιαστικά είναι το μαύρο. ;)

Ναι dark κατι μου ειπαν grey θα εννοουσαν
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω να ανεβαίνω Βόλο για να το πάρω....για να μην περιμένω μέχρι Δεκέμβρη που λένε εδω! :D

 

Να σου πω έχω μπει στον πειρασμό να πάω να το προπαραγγείλω, αλλά σκέφτομαι να δω πώς τα πάει πρώτα σε κάποιους τομείς, και μετά να το αγοράσω.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω έχω μπει στον πειρασμό να πάω να το προπαραγγείλω, αλλά σκέφτομαι να δω πώς τα πάει πρώτα σε κάποιους τομείς, και μετά να το αγοράσω.

Και γω σε αυτη τη φαση ειμαι,κανω την δουλεια μου τωρα με ενα γαλαξια,και μολις κυκλοφορησει αναλογα πως θα τα παει και τι θα μας πουν τα παιδια εδω μετα θα προχωρησω σε αγορα.....

Link to comment
Share on other sites

Μαυρο χρωμα δε βλεπω πουθενα. Δε θα κυκλοφορησει καθολου; Ειναι το σκουρο γκρι;

 

Υπαρχει περιπτωση να το δουμε φθηνοτερα και συντομοτερα στο skroutz;

 

Τελος, υπαρχει φημη οτι θα βγει μετα απο λιγους μηνες, αντικαταστατης του N8 με qwerty; Αλλα τι λεω, σιγα μη το ελεγαν!

Link to comment
Share on other sites

Μαυρο χρωμα δε βλεπω πουθενα. Δε θα κυκλοφορησει καθολου; Ειναι το σκουρο γκρι;

 

Υπαρχει περιπτωση να το δουμε φθηνοτερα και συντομοτερα στο skroutz;

 

Τελος, υπαρχει φημη οτι θα βγει μετα απο λιγους μηνες, αντικαταστατης του N8 με qwerty; Αλλα τι λεω, σιγα μη το ελεγαν!

 

αν εννοεις το Ε7 εχει ανακοινωθει ηδη.

αν και δεν θα το ελεγα αντικαταστατη

Link to comment
Share on other sites

Και γω σε αυτη τη φαση ειμαι,κανω την δουλεια μου τωρα με ενα γαλαξια,και μολις κυκλοφορησει αναλογα πως θα τα παει και τι θα μας πουν τα παιδια εδω μετα θα προχωρησω σε αγορα.....

 

 

Η καλύτερη κίνηση... και γω το γλυκοκοιτάζω αλλά σκέφτομαι ότι όλα τα high end κινητά της ΝΟΚΙΑ μετά από 6 μήνες κυκλοφορίας είχαν τιμή 100 ευρώ κάτω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη κίνηση... και γω το γλυκοκοιτάζω αλλά σκέφτομαι ότι όλα τα high end κινητά της ΝΟΚΙΑ μετά από 6 μήνες κυκλοφορίας είχαν τιμή 100 ευρώ κάτω... ;)

 

6μηνες ομως απο την αλλη ειναι παρα πολυ χρονος...

μετα απο 6μηνες πιθανον να γλυκοκοιταζεις το N9 πχ

Link to comment
Share on other sites

6μηνες ομως απο την αλλη ειναι παρα πολυ χρονος...

μετα απο 6μηνες πιθανον να γλυκοκοιταζεις το N9 πχ

 

Ναι σίγουρα... άλλωστε με αυτή την λογική πάντα βγαίνει κάτι καινούριο.

Αλλά από skroutz η ιστορία έχει δείξει ότι ακόμα και λίγες βδομάδες μετά μπορεί κάποιος να το πάρει σίγουρα φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ερώτηση στο κατάστημα της Nokia στην Σέρρες, μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν πότε θα τους έρθει

η συσκευή, αλλά πολύ χονδρικά μου είπε για €600...

Μα καλά για κοροϊδα ψάχνουν...;

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι η τιμη εδω ειναι ή υπερβολη ή λαθος ή εχει βγει και επιχρυσωμενο. loool

 

hxtp://cgi.ebay.com/Nokia-N8-Unlocked-GSM-3G-GPS-WIFI-12MP-16GB-New-Phone-/280567491413?pt=Cell_Phones&hash=item4153202b55

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Το 1/3 του thread έχει γεμίσει με μηνύματα για το πότε θα έρθει στην Ελλάδα... το άλλο 1/3 είναι για το πόσο θα κοστίζει...

 

Κάθε τρεις και λίγο μια από τα ίδια. :(

Link to comment
Share on other sites

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι η τιμη εδω ειναι ή υπερβολη ή λαθος ή εχει βγει και επιχρυσωμενο. loool

 

hxtp://cgi.ebay.com/Nokia-N8-Unlocked-GSM-3G-GPS-WIFI-12MP-16GB-New-Phone-/280567491413?pt=Cell_Phones&hash=item4153202b55

 

Αριστοτέλη, δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα και 6ο χρώμα, πάρα μόνο τα 5 που ήδη ξέρουμε. :)

 

Το 1/3 του thread έχει γεμίσει με μηνύματα για το πότε θα έρθει στην Ελλάδα... το άλλο 1/3 είναι για το πόσο θα κοστίζει...

 

Κάθε τρεις και λίγο μια από τα ίδια. :(

 

Το συνηθισμένο που γίνεται σχεδόν πάντα πριν την άφιξη μιας συσκευής. Εξάλλου, μόλις κυκλοφορήσει επίσημα στην ελληνική αγορά, το παρόν θέμα θα κλειδωθεί και θα μετονομαστεί σε "pre-release". Μετά θα ανοίξει το "κανονικό" επίσημο θέμα για το Ν8, που θα αφορά αυτό που είναι σημαντικό, δηλαδή εντυπώσεις, λύσεις, ερωτήσεις κλπ για το τηλέφωνο. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

 

ε ρε κατι panoramas που θα πεσουν τον χειμωνα απο τις κορυφες των χιονοδρομικων κεντρων :D

 

αυτη ηταν μια λειτουργια που μου αρεσε πολυ στο satio και πραγματικα ελειπε απο το n8

 

Οι πραγματικές δυνατότητες του Ν8 για το φωταγραφία και βίντεο.mod by hyperx!!!

Δείτε εδώ: http://hx-custom-roms.com/?p=2545

 

δεν ειδα κανεναν να σχολιαζει αυτο παροτι χθες μιλουσαμε για την συμπιεση της καμερας και τα τελικα αποτελεσματα.

 

μετα το modification απο 1,5mb το μεγεθος της φωτογραφιας εκτιναζετε σε 11 ολοκληρα mb

 

και το βιντεο στα 30fps πλεον χρειαζεται 44mb για 30δευτερολεπτα.

 

πρεπει να μπειτε στο site να δειτε ποιοτητα... :D

Link to comment
Share on other sites

δεν ειδα κανεναν να σχολιαζει αυτο παροτι χθες μιλουσαμε για την συμπιεση της καμερας και τα τελικα αποτελεσματα

Αν υπάρχει ένα σχόλιο αυτό θα έπρεπε να είναι "γιατί τούτο να προσφερθεί από έναν Modder και όχι από την NOKIA;". Για τους περισσότερους αγοραστές αυτές οι δυνατότητες μένουν μακρυά (όπως τα mod για τον Camera driver του K800i και άλλων συσκευών).

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτη η φωτογραφια. Πως ακριβως το εκανε;

 

Εγω δε μπορω να καταλαβω γιατι βαζουν 12MP καμερα και τοσο μεγαλη συμπιεση και δε βαζουν 5-8MP, αλλα χωρις συμπιεση, ισως και με οπτικο zoom.

 

Τι να την κανεις τοσο μεγαλη αναλυση; Η ποιοτητα ειναι αυτο που μετραει.. Αηδια θα καταντησει στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...