Jump to content

[Android - προτάσεις] Μουσική, Βίντεο και Φωτογραφία


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά εσάς τα mkv παίζουν απροβλημάτιστα με τον RockPlayer? Γιατί έβαλα να δω ένα επισόδιο μιας σειράς (όχι και με το πιο τρελλό bitrate λοιπόν) και έκανε πάαρα πολλά σπασίματα, δεν βλεπόταν το βίντεο.

Είναι θέμα Hardware? Πρέπει να overclockάρω το Milestone μήπως?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο και το μεγεθος του αρχειου,το οποιο αν ειναι mkv,φανταζομαι θα ειναι καμποσο...

Ναι,το o.c. μπορει να βοηθησει λιγο την κατασταση.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο που δοκίμασα ήταν 750ΜΒ. Ποιο μικρό σε μέγεθος .mkv είναι η αλήθεια δεν έχω..! :rolleyes:
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ειναι λογικο φιλε μου γιαυτο προσπαθησε να μετατρεψεις την ταινια σου με το format factory
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να κάνω μετατροπές κλπ.. Ψιλοβαρετή διαδικασία. Έχω διάφορα προγράμματα πάντως για μετατροπή αρχείων video.
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσάς τα mkv παίζουν απροβλημάτιστα με τον RockPlayer? Γιατί έβαλα να δω ένα επισόδιο μιας σειράς (όχι και με το πιο τρελλό bitrate λοιπόν) και έκανε πάαρα πολλά σπασίματα, δεν βλεπόταν το βίντεο.

Είναι θέμα Hardware? Πρέπει να overclockάρω το Milestone μήπως?

Είναι πρόβλημα του RockPlayer, δεν παίζει ικανοποιητικά τα mkv ακόμα. Οπότε βλέπε τα στο pc. Btw, το βράδυ είδα ένα έργο 1.4GB avi + srt χωρίς κανένα πρόβλημα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως στο Media Center τα βλέπω. Απλά αν καμιά φορά είμαστε έξω να μην χρειαζόμαστε να κάνουμε μετατροπές σε .avi τα οποία τα παίζει άψογα πάντως.

Περιμένουμε βελτιωμένη έκδοση λοιπόν στο μέλλον.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως στο Media Center τα βλέπω. Απλά αν καμιά φορά είμαστε έξω να μην χρειαζόμαστε να κάνουμε μετατροπές σε .avi τα οποία τα παίζει άψογα πάντως.

Περιμένουμε βελτιωμένη έκδοση λοιπόν στο μέλλον.

Εγώ πάλι, του πέρασα ένα βιντεάκι που είχα τρβήξει από τη φωτογραφική μου (640 Χ 480 και ήταν κατάληξης .mov) και το έπαιξε χάλια.:blink:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση του RockPlayer 1.1.42 , που υποστηρίζει και επιλογή κωδικοποίησης υποτίτλων!! Οπότε διαλέγετε μέσα από το πρόγραμμα πώς να διαβάσει τον υπότιτλο και δεν χρειάζεται ούτε μετατροπές ούτε τίποτα..!

Είδα ένα επεισόδιο Smallville άψογα! :D

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση του RockPlayer 1.1.42 , που υποστηρίζει και επιλογή κωδικοποίησης υποτίτλων!! Οπότε διαλέγετε μέσα από το πρόγραμμα πώς να διαβάσει τον υπότιτλο και δεν χρειάζεται ούτε μετατροπές ούτε τίποτα..!

Είδα ένα επεισόδιο Smallville άψογα! :D

κι εγω αυτον εχω αλλα τα 12mb ομως ειναι πολλα.....

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

όντως καλό το YXFLASH τους υπότιτλους όμως ότι να ναι βγάζει κινέζικα! άντε να βγει o core μακάρι να παίζει και υπότιτλους σωστά!

 

Πρέπει να σώσεις το srt αρχείο σε UTF-8 φορμά. (ανοίγεις με notepad στα windows και μετά Αποθήκευση Ως... και εκεί επιλέγεις). Αν δεν πιάσει δοκίμασε τις άλλες επιλογές, όχι όμως ANSI. Εγώ πλέον βλέπω κανονικά τα ελληνικά.

Αλλά πιο καλός player είναι ο Rockplayer γιατί έχει καλύτερο και πιο συνεχές frame-rate.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αυτον εχω αλλα τα 12mb ομως ειναι πολλα.....

 

Δεν έχεις άδικο σε αυτό. Ειδικά όταν το NDrive πχ πιάνει μονάχα 7.5..!

Αλλά μόνο και μόνο για την ποιότητα αναπαραγωγής video και την αναγνώριση πολλών κωδικοποιήσεων υποτίτλων αξίζει πιστεύω.

 

Αλήθεια, καμία έκδοση VLC δεν θα βγει για Android?? :rolleyes:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

βγήκε ήδη νέα έκδοση του rockplayer(1.1.44) με δυνατότητα move2sd...βέβαια πάλι αφήνει σχεδόν 7.5ΜΒ στην μνήμη του τηλεφώνου..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι κάποιον image viewer όπως πχ ο Resco Photo Viewer στα Symbian. Δεν θέλω να μου προβάλλει άμεσα τις διαθέσιμες φωτογραφίες αλλά όταν ανοίγεις την εφαρμογή να φαίνεται σαν file explorer και να ψάχνεις μέσα στους φακέλους της κάρτας για να βρεις τις φωτογραφίες που θέλεις. Όταν πχ ανοίξουμε μία φωτό, να έχουμε τη δυνατότητα με sweep να δούμε την επόμενη φωτό κλπ.

 

Οι γνωστοί file explorers που έχω βρει, κάνουν ακριβώς αυτό αλλά όταν επιλέξεις μία φωτό, την προβάλλουν μεν αλλά για να δεις τις επόμενες πρέπει να πας πάλι πίσω στο μενού. Δεν γίνεται να υπάρχει συνεχής προβολή μέσω sweep κλπ...:(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα και απο μενα. μια ενδιαφερουσα εφαρμογη απο το market: mp3 music download

 

και αλλη μια market : veggos

«Και όταν θα ‘ρθουνε οι καιροί, που θα ‘χει σβήσει το κερί στην καταιγίδα,

υπερασπίσου το παιδί, γιατί αν γλυτώσει το παιδί, υπάρχει ελπίδα»

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Στο Android τί έχει ξεφυτρώσει σχετικά με δημιουργία μουσικής on-the-road - επεξεργασία midi; Ιδανικά ψάχνω για midi sequencer (θυμάστε τα cubase, cakewalk, fruity loops για PC; ) και εκτός από κάτι χαζοringtone editors και κάποιο budgerigar lite που ούτε στο market φαίνεται, τίποτις... Κανείς μουσικός με συσκευή android εδώ; Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Στο Android τί έχει ξεφυτρώσει σχετικά με δημιουργία μουσικής on-the-road - επεξεργασία midi; Ιδανικά ψάχνω για midi sequencer (θυμάστε τα cubase, cakewalk, fruity loops για PC; ) και εκτός από κάτι χαζοringtone editors και κάποιο budgerigar lite που ούτε στο market φαίνεται, τίποτις... Κανείς μουσικός με συσκευή android εδώ;

 

 

electrum drum II

miniseq

xPiano

 

μην περιμένεις να σου εμφνιστεί το FL με ανδροειδή στην οθόνη :music:...

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

electrum drum II

miniseq

xPiano

 

μην περιμένεις να σου εμφνιστεί το FL με ανδροειδή στην οθόνη :music:...

Thanks Mak!

Βρήκα και τα:

 

Uloops

RD3Cadeli Drum machine

Andro sequencer

Loops!

Zap's abc

 

Κανένα δε μου φαίνεται ιδιαίτερα αξιόλογο βάσει και των δυνατοτήτων των σημερινών top android συσκευών. Εξηγούμαι: μόνο για επεξεργασία midi οι απαιτήσεις είναι αστείες, μπορείς να κάνεις άνετα τη δουλειά σου και σε έναv 486 (pro pentium εποχή)! Τώρα αν μπλέξει και synth-sampler, wav, mp3 edit, "βαραίνει" πολύ για φορητή συσκευή και για αυτό οι εφαρμογές απλοποιούνται σε αστείο βαθμό.

 

ΥΓ - Αυτό το budgerigar ήταν μούφα τελικά; Έχει χαθεί από προσώπου net!

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Zimly... ειναι οτι καλυτερο εχω βρει σε media player μεχρι τωρα. και για τα video που εχω και για την μουσικη μου. :)
Link to comment
Share on other sites

Thanks Mak!

Βρήκα και τα:

 

Uloops

RD3Cadeli Drum machine

Andro sequencer

Loops!

Zap's abc

 

Κανένα δε μου φαίνεται ιδιαίτερα αξιόλογο βάσει και των δυνατοτήτων των σημερινών top android συσκευών. Εξηγούμαι: μόνο για επεξεργασία midi οι απαιτήσεις είναι αστείες, μπορείς να κάνεις άνετα τη δουλειά σου και σε έναv 486 (pro pentium εποχή)! Τώρα αν μπλέξει και synth-sampler, wav, mp3 edit, "βαραίνει" πολύ για φορητή συσκευή και για αυτό οι εφαρμογές απλοποιούνται σε αστείο βαθμό.

 

ΥΓ - Αυτό το budgerigar ήταν μούφα τελικά; Έχει χαθεί από προσώπου net!

 

Είχα και το Uloops, το ξέχασα.

Και μου θύμησες επίσης το ReLoop Music Sequencer (v1.5.0). Αλλά θέλει δικά σου samples και πολύ μνήμη.

Δες και το RD3 Groovebox Android από την mikrosonic. Ε, εντάξει με λίγη φαντασία θα έχεις ένα MC303 στη πίσω τσέπη του παντελονιού σου :music:

 

 

Για midi δεν έχω βρει τίποτα. Εκτός απότο Musical Pro που δίνει MIDI εντολές μέσω WiFi.

To budgerigar μας προέκυψε λίγο ντροπαλό...

Edited by Muck Smith

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαστε το http://www.appbrain.com/app/poweramp-music-player-%28trial%29/com.maxmpz.audioplayer

 

σαν music player, ειναι πολυ καλος, εχει και EQ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δοκιμαστε το http://www.appbrain.com/app/poweramp-music-player-%28trial%29/com.maxmpz.audioplayer

 

σαν music player, ειναι πολυ καλος, εχει και EQ.

 

Καλημερα, περασα το PowerAmp που προτεινες παραπανω για να το δοκιμασω. Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι (στο Χ10 μου εχει μεσα στις εφαρμογες μια επιλογη που λεει "Υπηρεσιες που εκτελουνται αυτη τη στιγμη") αν ξεκινησεις το PowerAmp ακουσεις ενα τραγουδι και βγεις, αυτο συνεχιζει να εκτελειται για καποιο λογο στο παρασκηνιο. Νομιζω οτι το ειδος της εφαρμογης αυτης που λειτουργει καθαρα σαν music player δε θα επρεπε να συνεχιζει να εκτελειται. Αν το διακοψεις δεν εμφανιζεται σ'αυτη τη λιστα μεχρι τη στιγμη που θα το ξαναχρησιμοποιησεις. Αν κανω καποιο λαθος ας με διορθωσει καποιος ή ας μου πει αν υπαρχει καποια ρυθμιση που το βαζει σε αδρανεια.

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει καμία εφαρμογή σαν imageviewer, που να εμφανίζει τις εικόνες όπως ακριβώς βρίσκονται στους φακέλους στην κάρτα μνήμης; Επίσης και για βίντεο αντιστοιχα...

Μέχρι τώρα η πρόχειρη λύση είναι μέσα από κάποιον explorer (πχ. astro)

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνικούς υποτίτλους με τον ropckplayer θα ανοίξεις το αρχείο των υποτίτλων με το σημειωματάριο των windows,μετά θα πας έναρξη->αποθήκευση ως , εκεί θα αλλάξεις την κωδικοποίηση του υπότιτλου απο ANSI σε UTF-8 και μετά αποθήκευση.Τώρα οι υπότιτλοι θα παίζουν κανονικά

 

Ακολουθησα τις οδηγιες σου, αλλαξα την κωδικοποιηση, αποθηκευσα σε utf-8 αλλα τιποτα. Υποτιτλοι δεν εμφανιζονται:( Τι αλλο μπορω να κανω αραγε? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Midomi: αναγνωρίζει το τραγούδι που ακούγεται και βρίσκει πληροφορίες

 

Εχει βγει κατι καλυτερο?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Μουσική, Βίντεο και Φωτογραφία
  • The title was changed to Youtube voice assistance υποχρεωτικά ενεργό μετά το τελευταίο update

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...