Jump to content

[Android - προτάσεις] Μουσική, Βίντεο και Φωτογραφία


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμασε τον yxflash και πες μας.

 

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω ο yxflash θα σου παίξει το .avi αρχείο στην εντέλεια.

Παρόλαυτα αν θέλεις να παίζεις αρχεία με την default εφαρμογή (ή εναλλακτικά αν δεν θες να έχεις μεγάλα .avi στην κάρτα μνήμης και θες εφάμιλη ποιότητα σε μικρότερο μέγεθος) μπορείς να επανακωδικοποιείς τα αρχεία στον υπολογιστή σου από .avi σε .mp4 που διαβάζει το κινητό σου.

Η διαδικασία είναι πολύ απλή και γίνεται με ένα πρόγραμμα που θα το βρεις free στο google ονόματι format factory. Έχει και προκαθορισμένες ρυθμίσεις για HTC κινητά με μεγάλες οθόνες οπότε με 5 κλικ είσαι κομπλέ! :)

 

Έχω στο κινητό μου Spiderman 3 το οποίο ήταν Blue-Ray High Definition αρχικό αρχείο 4,25GB. Επανακωδικοποιήθικε στα 570ΜΒ επέκταση .mp4 ... Όχι και άσχημα! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω ο yxflash θα σου παίξει το .avi αρχείο στην εντέλεια.

Παρόλαυτα αν θέλεις να παίζεις αρχεία με την default εφαρμογή (ή εναλλακτικά αν δεν θες να έχεις μεγάλα .avi στην κάρτα μνήμης και θες εφάμιλη ποιότητα σε μικρότερο μέγεθος) μπορείς να επανακωδικοποιείς τα αρχεία στον υπολογιστή σου από .avi σε .mp4 που διαβάζει το κινητό σου.

Η διαδικασία είναι πολύ απλή και γίνεται με ένα πρόγραμμα που θα το βρεις free στο google ονόματι format factory. Έχει και προκαθορισμένες ρυθμίσεις για HTC κινητά με μεγάλες οθόνες οπότε με 5 κλικ είσαι κομπλέ! :)

 

Έχω στο κινητό μου Spiderman 3 το οποίο ήταν Blue-Ray High Definition αρχικό αρχείο 4,25GB. Επανακωδικοποιήθικε στα 570ΜΒ επέκταση .mp4 ... Όχι και άσχημα! :happy:

σε ποια αναλυση και bitrate?? youtube πως βλεπουμε?

Link to comment
Share on other sites

σε ποια αναλυση και bitrate?? youtube πως βλεπουμε?

Youtube βλέπεις με την ενσωματωμένη εφαρμογή. Πάρα πολύ καλή και γρήγορη.

Εναλλακτικά, αν θέλεις να κατεβάζεις τα βιντεάκια και να τα αποθηκεύεις στο κινητό σου (ωραίο ε? στο pc μου δεν έχω τέτοια εφαρμογή) το κάνεις με το videobox (είναι και player και downloader).

Τώρα δεν θυμάμαι αν είναι free ή όχι, τα έχω μπερδέψει:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

σε ποια αναλυση και bitrate?? youtube πως βλεπουμε?

 

Εγώ χρησιμοποιώ τις έτοιμες ρυθμίσεις του FormatFactory για Satio και το αποτέλεσμα είναι τέλειο. Φυσικά έχω σχετικά παλιά έκδοση του προγράμματος οπότε αν εσύ κατεβάσεις την πιο πρόσφατη δεν αποκλείεται να έχει και έτοιμες , τις πιο "καλές" ρυθμίσεις για πιο καινούριες συσκευές όπως Desire , x10 κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορει καποιος να προτεινει εναν καλο mp3 player.

Κυριως με ενδιαφερει να εχει καλο library.

Ο default ειναι πολυ καλος αλλα οταν μπεις σε artist->album σου δειχνει ολα τα tracks του album και οχι του συγκεκριμενου artist. Εχω πχ tracks που εχουν σαν album το folder που ηταν στο pc (π.χ. music). Ή compilation albums με διαφορετικους artists.

Ο Mixzing με καλυπτε ουσιαστικα αλλα ειχε τα ads και ενα bug οπου αν εμενε ανοιχτος, εκανε switch σε αλλο app και πισω στο mixzing ξεκιναγε να παιζει.

Δοκιμαζω τωρα τον Meridian, καλος αρκετα αλλα δε σε αφηνει να κανεις mass play/add σε playlist ή στο current queue.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα κλιπ .mov hd 720p. Υπάρχει περίπτωση να παιχτεί αυτό στο κινητό ή μπα?

 

Δεν ξέρω να υπάρχει στο Android , player που να υποστηρίζει αρχεία τύπου .mov! To 720p HD λίγο απασχολεί την συσκευή περισσότερο ρόλο παίζει η επέκταση. Δοκίμασε να το μετατρέψεις σε .mp4 για να παίξει με τον default player ή στην χειρότερη σε .avi για να το παίξεις με το yxflash player. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα σε όλους,

 

εχω το xperia10mini και ψάχνω μια εφαρμογή για να ομαδοποιώ τις φωτογραφίες μου σε άλμπουμ τα οποία μπορώ να βλέπω ξεχωριστά... π.χ. στο G900 είχες επιλογή να δώσεις 2-3 flags σε κάθε φωτογραφία (π.χ. family, friends ή ότι το ονομάσεις) και μετά στο view, διαλέγεις ποιές φώτο να σου δείξει!!

 

στο Χ10 απλά βρίσκει ΟΛΕΣ τις φωτο και τις βάζει σε μια ημερολογιακή σειρά, ακόμα και εικονίδια!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να προτεινει εναν καλο mp3 player.

Κυριως με ενδιαφερει να εχει καλο library.

Ο default ειναι πολυ καλος αλλα οταν μπεις σε artist->album σου δειχνει ολα τα tracks του album και οχι του συγκεκριμενου artist. Εχω πχ tracks που εχουν σαν album το folder που ηταν στο pc (π.χ. music). Ή compilation albums με διαφορετικους artists.

Ο Mixzing με καλυπτε ουσιαστικα αλλα ειχε τα ads και ενα bug οπου αν εμενε ανοιχτος, εκανε switch σε αλλο app και πισω στο mixzing ξεκιναγε να παιζει.

Δοκιμαζω τωρα τον Meridian, καλος αρκετα αλλα δε σε αφηνει να κανεις mass play/add σε playlist ή στο current queue.

Δοκίμασε την εφαρμογή "3 cube"

Είναι ελαφρυά και μου αρέσει πάρα πολύ αυτή η λογική του κύβου.

Περιλαμβάνει και widget.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καμια εφαρμογη για να ακουμε web radio εχουμε? (ελληνικους σταθμους)

Radiotime.

Δεν θυμάμαι αν είναι δωρεάν...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν εχει αναφερθει ξανα αλλα εδω και λιγο καιρο χρησιμοποιω εναν καλο divx player ονοματι rockplayerbase(demoplayer) ειναι αρκετα καλος(πολυ καλυτερος απο το yxplayer) αλλα δεν υποστηριζει υποτιτλους.

 

Παντως εδω και κανα 15αρι μερες που το εχω, οτι βιντεο-ταινια-σειρα εχω τα περναω με ενα copy paste στην sd και ολα καλα.Ουτε convertion ουτε τιποτα.

 

http://www.omgandroid.com/rockplayerbase-the-android-avi-mkv-divx-and-rmvb-player/

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν εχει αναφερθει ξανα αλλα εδω και λιγο καιρο χρησιμοποιω εναν καλο divx player ονοματι rockplayerbase(demoplayer) ειναι αρκετα καλος(πολυ καλυτερος απο το yxplayer) αλλα δεν υποστηριζει υποτιτλους.

 

Παντως εδω και κανα 15αρι μερες που το εχω, οτι βιντεο-ταινια-σειρα εχω τα περναω με ενα copy paste στην sd και ολα καλα.Ουτε convertion ουτε τιποτα.

 

http://www.omgandroid.com/rockplayerbase-the-android-avi-mkv-divx-and-rmvb-player/

 

Άγγελε, φαίνεται πολύ καλό. Καμία σχέση με τον yxplayer.

Είναι η πλήρης έκδοση??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κάλο!

 

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Εχει ξαναειπωθει γι αυτον τον player αλλα δεν παιζει και τοσο καλα βαρια αρχεια. Ειχα δοκιμασει ενα hd και το πηγαινε ppt παρουσιαση ενω ο μαμα player αψογα. Εκτος αν βγηκε update αλλα δεν νομιζω.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε, φαίνεται πολύ καλό. Καμία σχέση με τον yxplayer.

Είναι η πλήρης έκδοση??

 

Γιαννη ειναι full αλλα beta εκδοση.

Για ολα τα video που ειναι dvd-rip και κατω ειναι μια χαρα(25 frames χαλαρα).Στα βαρια οντως δε τα καταφερνει πολυ καλα.

Απο το τιποτα καλυτερο παντως.Περιμενουμε και αναβαθμισεις και βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ειναι full αλλα beta εκδοση.

Για ολα τα video που ειναι dvd-rip και κατω ειναι μια χαρα(25 frames χαλαρα).Στα βαρια οντως δε τα καταφερνει πολυ καλα.

Απο το τιποτα καλυτερο παντως.Περιμενουμε και αναβαθμισεις και βλεπουμε....

Ωραία.

Σεσχέση με τον yxplayer που δεν μου έπαιζε σωστά σχεδόν τίποτα, είναι μια χαρά.

Βέβαια, ο καλύτερος είναι ο ενσωματωμένος, αλλά έχει πολύ περιορισμένα forma που υποστηρίζει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται έχω αρκετές ταινίες στον υπολογιστή μου τις οποίες τις κάνω re-encode με το format factory σε επέκταση .mp4 που αναπαράγουν τα Android. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για μια ταινία μπορεί να μου στείλει pm και να του την κάνω. Ακόμα και αν δεν έχω την ταινία μπορώ να ψάξω να την βρω. :ninja:

 

Όλες μου οι ταινίες (source files) είναι 720p BluRay HD και ζήτημα 1-2 να είναι DvD-Rips με αποτέλεσμα να δημιουργούνται .mp4 πολύ καλής ποιότητας και ευκρίνειας.

 

Σώζεται έτσι ο χρόνος σας (ο δικός μου ίσως όχι αν πλακώσουν πολλά pm) και η χωρητικότητα στην SD-card καθότι αν το αρχικό αρχείο είναι 4GB (HD) ή 1GB (DvD-Rip) το παραγόμενο .mp4 κυμαίνεται στα 300 με 600 MB! Και δεν χρειάζεστε τίποτα παραπάνω από τους default-player σας! :superman:

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται έχω αρκετές ταινίες στον υπολογιστή μου τις οποίες τις κάνω re-encode με το format factory σε επέκταση .mp4 που αναπαράγουν τα Android. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για μια ταινία μπορεί να μου στείλει pm και να του την κάνω. Ακόμα και αν δεν έχω την ταινία μπορώ να ψάξω να την βρω. :ninja:

 

Όλες μου οι ταινίες (source files) είναι 720p BluRay HD και ζήτημα 1-2 να είναι DvD-Rips με αποτέλεσμα να δημιουργούνται .mp4 πολύ καλής ποιότητας και ευκρίνειας.

 

Σώζεται έτσι ο χρόνος σας (ο δικός μου ίσως όχι αν πλακώσουν πολλά pm) και η χωρητικότητα στην SD-card καθότι αν το αρχικό αρχείο είναι 4GB (HD) ή 1GB (DvD-Rip) το παραγόμενο .mp4 κυμαίνεται στα 300 με 600 MB! Και δεν χρειάζεστε τίποτα παραπάνω από τους default-player σας! :superman:

 

Φιλε μου, ευχαριστούμε πολύ,:):) αλλά πρώτον θα ήταν γαιδουριά να σου ζητήσω (εγώ τουλάχιστον ) κάτι τέτοιο, από τη στιγμή μάλιστα που το πρόγραμμα είναι δωρεάν (και το έχω), και δεύτερον, από το κινητό δεν θα κάτσω ποτέ να δώ ταινία, το βίντεο το θέλω να μπορώ να δώ κάποιο συνημμένο που θα μου στείλουν με μέιλ, η το πολύ πολύ κάποιο videoclip.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται έχω αρκετές ταινίες στον υπολογιστή μου τις οποίες τις κάνω re-encode με το format factory σε επέκταση .mp4 που αναπαράγουν τα Android. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για μια ταινία μπορεί να μου στείλει pm και να του την κάνω. Ακόμα και αν δεν έχω την ταινία μπορώ να ψάξω να την βρω. :ninja:

 

Όλες μου οι ταινίες (source files) είναι 720p BluRay HD και ζήτημα 1-2 να είναι DvD-Rips με αποτέλεσμα να δημιουργούνται .mp4 πολύ καλής ποιότητας και ευκρίνειας.

 

Σώζεται έτσι ο χρόνος σας (ο δικός μου ίσως όχι αν πλακώσουν πολλά pm) και η χωρητικότητα στην SD-card καθότι αν το αρχικό αρχείο είναι 4GB (HD) ή 1GB (DvD-Rip) το παραγόμενο .mp4 κυμαίνεται στα 300 με 600 MB! Και δεν χρειάζεστε τίποτα παραπάνω από τους default-player σας! :superman:

 

Φιλε μου, ευχαριστούμε πολύ,:):) αλλά πρώτον θα ήταν γαιδουριά να σου ζητήσω (εγώ τουλάχιστον ) κάτι τέτοιο, από τη στιγμή μάλιστα που το πρόγραμμα είναι δωρεάν (και το έχω), και δεύτερον, από το κινητό δεν θα κάτσω ποτέ να δώ ταινία, το βίντεο το θέλω να μπορώ να δώ κάποιο συνημμένο που θα μου στείλουν με μέιλ, η το πολύ πολύ κάποιο videoclip.

 

Χαχα :lol: όπως θέλεις η προσφορά παρόλαυτά ισχύει ακόμα για όλους και όντως δεν λέει να βλέπεις ταινία σε οθόνη ~=4'' αλλά εγώ το κάνω συχνά καθότι εκτελώ μεγάλες διαδρομές μέσα σε λεωφορείο από το Πανεπιστήμιο στο σπίτι και αντίθετα και με έχει σώσει! :happy:

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να είναι root το κινητό για να παίξει rockplayerbase? η απλα την βάζουμε σε κάποιο φάκελο και την εκτελούμε?

 

 

 

 

Δε ξερω αν εχει αναφερθει ξανα αλλα εδω και λιγο καιρο χρησιμοποιω εναν καλο divx player ονοματι rockplayerbase(demoplayer) ειναι αρκετα καλος(πολυ καλυτερος απο το yxplayer) αλλα δεν υποστηριζει υποτιτλους.

 

Παντως εδω και κανα 15αρι μερες που το εχω, οτι βιντεο-ταινια-σειρα εχω τα περναω με ενα copy paste στην sd και ολα καλα.Ουτε convertion ουτε τιποτα.

 

http://www.omgandroid.com/rockplayerbase-the-android-avi-mkv-divx-and-rmvb-player/

galaxy s, Note 8
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

ψάχνω για κάποια εφαρμογή που να κλειδώνει φωτογραφίες αλλά όταν δώσεις το κλειδί να μπορείς να τις δεις με browser.... τωρα χρησιμοποιώ το top secret picture αλλά πρέπει να ανοίγεις τις φωτο μια-μια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ψάχνω για κάποια εφαρμογή που να κλειδώνει φωτογραφίες αλλά όταν δώσεις το κλειδί να μπορείς να τις δεις με browser.... τωρα χρησιμοποιώ το top secret picture αλλά πρέπει να ανοίγεις τις φωτο μια-μια...

 

ενας καλος τροπος να μην παρουσιαζονται οι φωτγραφιες στην Γκαλερι ειναι να τις βαλεις σε εναν φακελο που θα αρχιζει με μια τελεία (πχ .fakelos ) και να τις ανοιγεις με καποιον explorer.

Εμένα με βολεψε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Μουσική, Βίντεο και Φωτογραφία
  • The title was changed to Youtube voice assistance υποχρεωτικά ενεργό μετά το τελευταίο update

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...