Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 ώρες πριν, vastegial_74 said:

Έχεις να προτείνεις κάτι; Δεν γνωρίζω και οι επιλογές είναι πολλές. Είμαι αρκετή ώρα στο τιμόνι και μου χρειάζεται. 

η Νο1 κλασικη ερωτηση, ποσα χρηματα διαθετεις ?

τα Navitel αρχιζουν απο τα 49€ στο skroutz. Η γνωστη εταιρεια πλοηγησης, που παλια ειχε χαρτες geodata στην εφαρμογη της

πανω απο 100€ πας σε garmin

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μεχρι 200€ τα δινω για dashcam. Αρκει να κανω τη δουλεια μου. Δεν ηξερα οτι η garmin εχει και dashcams. Τωρα ειδα στο skroutz... Εχεις να προτινεις καποιο μοντελο γιατι εχω καει απο τις κριτικες του skroutz;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vastegial_74 said:

Μεχρι 200€ τα δινω για dashcam. Αρκει να κανω τη δουλεια μου. Δεν ηξερα οτι η garmin εχει και dashcams. Τωρα ειδα στο skroutz... Εχεις να προτινεις καποιο μοντελο γιατι εχω καει απο τις κριτικες του skroutz;

αναλογα τις αναγκες του καταναλωτη. Ξεκινας απο το πιο απλο και βαζεις
- οθονη
-gps (ταχυτητα - στιγμα για την ασφαλιστικη εταιρεια)
- wifi
- G sensor (αυτοματη καταγραφη ατυχηματος σε parking)
- πισω καμερα wifi
- Εφεδρικη μπαταρια

αν τα θελεις ολα αυτα δες εδω
https://www.pancarshop.gr/kamera-katagradis-aytokinitoy-kenwood-drv-a501w-wide-quad-hd-dashcam-with-built-in-wireless-lan-gps/

πριν αγορασεις καποιο μοντελο, δες τον max χρονο εγγραφης με το καταστημα / αντιπροσωπεια

Edited by lneam
Link to comment
Share on other sites

Here WeGo v4

εβδομαδιαιες αναβαθμισεις χαρτων

εκδοση χαρτη 83 > Screenshot_20230514-212635
εκδοση χαρτη 84 > Screenshot_20230520-104718
εκδοση χαρτη 85 > Screenshot_20230526-152039


Clipboard.jpg

 

screenshot απο την εκδοση χαρτη 82 δεν εχω. Οταν εβαλα την εκδοση της εφαρμογης 4.8.200 ηταν 2023 05 09 και τοτε ειχε τον χαρτη 82

Link to comment
Share on other sites

Εχω ελληνική γλώσσα και δεν εμφανίζει την έκδοση του χάρτη. Ακόμη, το μέγεθος είναι 310 ενώ το δικό σου 369. Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, makap said:

Εχω ελληνική γλώσσα και δεν εμφανίζει την έκδοση του χάρτη. Ακόμη, το μέγεθος είναι 310 ενώ το δικό σου 369. Γιατί?

ποια εφαρμογη εχεις απο αυτες τις 2 ? Σε ποια εκδοση ειναι ?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.wego

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2023 at 7:25 ΜΜ, makap said:

Εχω ελληνική γλώσσα και δεν εμφανίζει την έκδοση του χάρτη. Ακόμη, το μέγεθος είναι 310 ενώ το δικό σου 369. Γιατί?

τα ίδια και εγώ σε Αγγλική γλώσσα

έχω πρόβλημα,δεν βγάζει την έκδοση χάρτη

Link to comment
Share on other sites

Here WEGO v2

μπορει η εφαρμογη να μην υπαρχει πλεον στο playstore, ομως η εταιρεια παραμενει σταθερη στις μηνιαιες αναβαθμισεις. Ετσι και σημερα, τελος του μηνα εχουμε νεους χαρτες 8,30,144,154

Clipboard.jpg

Link to comment
Share on other sites

Here WEGO v2
μπορει η εφαρμογη να μην υπαρχει πλεον στο playstore, ομως η εταιρεια παραμενει σταθερη στις μηνιαιες αναβαθμισεις. Ετσι και σημερα, τελος του μηνα εχουμε νεους χαρτες 8,30,144,154
Clipboard.jpg
κάτσε μπερδεύτηκα. αυτή που έχει το play store ποια είναι; αυτή που λες είναι καλύτερη; από που την κατεβάζουμε;
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, ilka71 said:

κάτσε μπερδεύτηκα. αυτή που έχει το play store ποια είναι; αυτή που λες είναι καλύτερη; από που την κατεβάζουμε;

εκδοσεις στο playstore

εως HERE WeGo v2.0.15189 (24-03-2021)

απο HERE WeGo v4.1.360 (29-06-2021) εως σημερα ....

αν καποιος εχει την v2 στο μηχανημα του ... καλος. Διαφορετικα την καταβαζεις απο το apkmirror, δωρεαν εφαρμογη ειναι. Οι 2 αυτες εκδοσεις ειναι διαφορετικες, με θετικα και αρνητικα. Προσωπικα εχω και τις 2 ταυτοχρονα

Link to comment
Share on other sites

εκδοσεις στο playstore
εως HERE WeGo v2.0.15189 (24-03-2021)
απο HERE WeGo v4.1.360 (29-06-2021) εως σημερα ....
αν καποιος εχει την v2 στο μηχανημα του ... καλος. Διαφορετικα την καταβαζεις απο το apkmirror, δωρεαν εφαρμογη ειναι. Οι 2 αυτες εκδοσεις ειναι διαφορετικες, με θετικα και αρνητικα. Προσωπικα εχω και τις 2 ταυτοχρονα
έχω την 4... πάω να κάνω εγκατάσταση την 2 μου λέει δεν γίνεται... πάει να κάνει update την 4 σε 2 και βγάζει error
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ilka71 said:

έχω την 4... πάω να κάνω εγκατάσταση την 2 μου λέει δεν γίνεται... πάει να κάνει update την 4 σε 2 και βγάζει error

υπαρχει κολπο ....

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.wego
εσυ εχεις αυτη στο λινκ 1

- κανε πληρη διαγραφη σε αυτη που εχεις τωρα. reboot
- κανε install το apk της v2 που εχεις κατεβασει απο το apk mirror. Τρεξε την εφαρμογη και βαλε τους χαρτες
- κανε instal αυτη που υπαρχει στο link 2. Μην δωσεις καμια σημασια στην λεξη beta. ΔΕΝ ισχυει πλεον. Η εταιρεια εχει ανεπισημα αυτη την μεθοδο για οσους θελουν και τις 2 εκδοσεις σε μια συσκευη. Υπαρχουν διαφορετικοι φακελοι και τρεχουν ανεξαρτητα. Αν δεις στο playstore (σημερα) και οι 2 εκδοσεις v4 ειναι με τον ιδιο αριθμο σειρας. Σημερα, οχι πριν 3,5 χρονια. Τοτε, ναι ηταν bata. Οχι σημερα. Ειναι επισημη μεθοδος και γι 'αυτο η Here το επιτρεπει. Οπως και να κανει εδω και 3,5 χρονια updates στην v2. H Here θελει και τους 2 χρηστες να υπαρχουν και οχι να τους χασει. Καποιους λογους θα εχει .....

-----------

καθαρα για λογους συγκρισης. Οταν η τομτομ πηγε απο την εκδοση εφαρμογης πλοηγησης στο android απο την 1 στην 2 στην 3, σε καθε μια προηγουμενη σταματουσε τις αναβαθμισεις. Και την ιδια στιγμη η εφαρμογη "κλειδωνε" στο κινητο

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγήκε η 4 θυμάμαι ότι καταργούσε κάποια λειτουργία που εμένα μου είναι χρήσιμη (δεν θυμάμαι ποια) και έτσι έμεινα στη 2.

Υπάρχει κάποιο δυνατό (από λειτουργικής άποψης και όχι εμφάνιση, smoothness κλπ) χαρακτηριστικό που έχει η 4 και δεν υπάρχει στη 2;

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ckoul said:

Όταν βγήκε η 4 θυμάμαι ότι καταργούσε κάποια λειτουργία που εμένα μου είναι χρήσιμη (δεν θυμάμαι ποια) και έτσι έμεινα στη 2.

Υπάρχει κάποιο δυνατό (από λειτουργικής άποψης και όχι εμφάνιση, smoothness κλπ) χαρακτηριστικό που έχει η 4 και δεν υπάρχει στη 2;

 

v4.0.20 (08-10-2020) first release

απο την πρωτη επισημη beta που εμφανιστηκε στο playstore σε δικη της σελιδα, εχουν υπαρξει πολλες βελτιωσεις και προσθηκες. Αυτο δεν την κανει καλυτερη, την κανει διαφορετικη. Γι' αυτο και η εταιρεια εχει και τις 2 "ζωντανες" εως και σημερα. Ελπιζω και για βαθος χρονου.

- ο φακελος της εφαρμογης ειναι κρυφος
- ωραιο UI και γρηγορο
- εχει night skin
- δεν εχει rec voices, μονο TTS
- εχει import/export στα σημεια του χρηστη, χωρις λογαριασμο στην Here. Σε ενα / φακελο /  ολα. Σε αρχειο οπως οι επαφες στο κινητο. Εχει short list σε ονομα, αποσταση.
- εχει android auto
- εχει demo route
- οι καταχωρησεις σημειων του χρηστη, δεν εμφανιζουν πλεον την επιπλεον περιγραφη του χρηστη που ειχαν στην v2
- εχει προσθηκη ενδιαμεσου προορισμου
- εχει option για δρομολογηση door to door
- week map updates

 

- εχει μονο μια οθονη χαρτη. Πλοηγηση και αναζητηση

- στην οριζοντια πλοηγηση, τα παραθυρα αριστερα με τις πληροφοριες ειναι τεραστια και κρυβουν μεγαλο κομματι της πλοηγησης (χαρτης)

Clipboard.jpg

Link to comment
Share on other sites

v4.0.20 (08-10-2020) first release
απο την πρωτη επισημη beta που εμφανιστηκε στο playstore σε δικη της σελιδα, εχουν υπαρξει πολλες βελτιωσεις και προσθηκες. Αυτο δεν την κανει καλυτερη, την κανει διαφορετικη. Γι' αυτο και η εταιρεια εχει και τις 2 "ζωντανες" εως και σημερα. Ελπιζω και για βαθος χρονου.
- ο φακελος της εφαρμογης ειναι κρυφος
- ωραιο UI και γρηγορο
- εχει night skin
- δεν εχει rec voices, μονο TTS
- εχει import/export στα σημεια του χρηστη, χωρις λογαριασμο στην Here. Σε ενα / φακελο /  ολα. Σε αρχειο οπως οι επαφες στο κινητο. Εχει short list σε ονομα, αποσταση.
- εχει android auto
- εχει demo route
- οι καταχωρησεις σημειων του χρηστη, δεν εμφανιζουν πλεον την επιπλεον περιγραφη του χρηστη που ειχαν στην v2
- εχει προσθηκη ενδιαμεσου προορισμου
- εχει option για δρομολογηση door to door
- week map updates
 
- εχει μονο μια οθονη χαρτη. Πλοηγηση και αναζητηση
- στην οριζοντια πλοηγηση, τα παραθυρα αριστερα με τις πληροφοριες ειναι τεραστια και κρυβουν μεγαλο κομματι της πλοηγησης (χαρτης)
Clipboard.jpg
έχει αναζήτηση με επαφή;
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, ilka71 said:

έχει αναζήτηση με επαφή;

δεν το γνωριζω. Νομιζω πως ειναι απιθανο, αφου στα permissions εχει μονο ενα, το "location"

Here WeGo v4 - νεοι χαρτες

Παρασκευη σημερα, τελευταια εργασιμη μερα και σταθερη οπως παντα η εταιρεια εδωσε αναβαθμιση στους χαρτες. Οπως μπορειτε να δειτε εχω παρουσιασει στο ποστ που εκανα την 26/5 τις 4 φορες εντος ενος μηνα με τις αναβαθμισεις και τωρα την πρωτη του επομενου. Δεν νομιζω να υπαρχει λογος καθε εβομαδα να κανω το ιδιο. Οι κατοχοι ας ελεγχουν καθε παρασκευη - σαββατο την εφαρμογη.

στις screeshot βλεπουμε ολα τα βηματα της διαδικασιας. Αρχικη εκδοση χαρτη 85, νεα η 86

Clipboard1.jpg

 

Clipboard2.jpg

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, lneam said:

δεν το γνωριζω. Νομιζω πως ειναι απιθανο, αφου στα permissions εχει μονο ενα, το "location"

Here WeGo v4 - νεοι χαρτες

Παρασκευη σημερα, τελευταια εργασιμη μερα και σταθερη οπως παντα η εταιρεια εδωσε αναβαθμιση στους χαρτες. Οπως μπορειτε να δειτε εχω παρουσιασει στο ποστ που εκανα την 26/5 τις 4 φορες εντος ενος μηνα με τις αναβαθμισεις και τωρα την πρωτη του επομενου. Δεν νομιζω να υπαρχει λογος καθε εβομαδα να κανω το ιδιο. Οι κατοχοι ας ελεγχουν καθε παρασκευη - σαββατο την εφαρμογη.

στις screeshot βλεπουμε ολα τα βηματα της διαδικασιας. Αρχικη εκδοση χαρτη 85, νεα η 86

Clipboard1.jpg

 

Clipboard2.jpg

Σε iPhone δεν θυμάμαι ποτέ να μου βγάζει update για τον χάρτη.
Ούτε μπορείς να δεις τι έκδοση έχεις. Αυτή που έχω τώρα έχει μέγεθος 397ΜΒ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Bayern7 said:

Σε iPhone δεν θυμάμαι ποτέ να μου βγάζει update για τον χάρτη.
Ούτε μπορείς να δεις τι έκδοση έχεις. Αυτή που έχω τώρα έχει μέγεθος 397ΜΒ πάντως.

ολες οι εταιρειες εχουν helpdesk. Στην σελιδα του playtore, επανω δεξια γραφει Developer contact. πατησε στο email

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2023 at 12:37 ΠΜ, lneam said:

13th birthday of OsmAndhappy-13th-birthday-osmand-celebration-a

https://osmand.net/blog/13-years

υπαρχει διαγωνισμος ...

The celebration will last till 10 June, so will the Quiz. Gifts will be sent by email on 12 June.

ο διαγωνισμος ηταν καθαρη προσπαθεια της εταιρειας για διαφημιστικους λογους. Ετσι λοιπον ειχαν πολυ ευκολες ερωτησεις.

spacer.png

 

Clipboard02-a.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Δωρεάν το tomtom go Navigation (πλήρες πακέτο) , για ένα χρόνο.
Πατάς το "δες την προσφορά"
Απο το
https://www.lagonika.gr/prosfores/tomtom-navigator-europe/



Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...