Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κατάλαβα καλά θες να πας από το Α στο Β με 10 πχ ενδιάμεσες στάσεις. Αυτό το υποστηρίζουν σίγουρα κάποια γνωστά προγράμματα όπως το Route66 και το TomTom Go Mobile στα οποία έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά τη συγκεκριμένη λειτουργία αρκετές φορές. Βέβαια δε ξέρω μέχρι πόσες ενδιάμεσες στάσεις δέχονται, και πόσες θέλεις να βάλεις εσύ. Εγώ το είχα χρησιμοποιήσει με 2 ενδιαμεσες στάσεις.

 

αυτο ακριβως που λες θελω απο το α στο β με πολλες ενδιαμεσες στασεις σε διαφορες περιοχες-και ας πουμε τα δρομολογια αφου τα ετοιμασω να μπορω να τα αποθηκευσω και να τα χρησιμοποιω/φορτωνω μετα οταν θελω εγω γιατι θα κανω 5 ξεχωριστα την βδομαδα(ενα καθε μερα)-θα τα τσεκαρω τα απς που προτεινεις-ελπιζω να λειτουργουν μονο με gps και οχι ιντερνετ

Edited by aaaaztek84
συμπληρωμα
Link to comment
Share on other sites

Στο TomTom Go Mobile γίνεται σίγουρα αυτό που θες. Ψαχνεις και επιλέγεις πρώτα τον τελικό προορισμό σου. Στη συνέχεια επιλέγεις από το μενού Current Route-Add Stop to route. Επαναλαμβάνεις το βήμα μέχρι να προσθέσεις όλους τους ενδιάμεσους προορισμούς. Στο τέλος αφού έχεις τελειώσεις πηγαίνεις Current Route- Save to My Routes. Και την επόμενη φορά μπορείς να φορτώσεις τη συγκεκριμένη διαδρομή με ένα κλικ. Επίσης, αν η γλώσσα της συσκευής σου είναι γυρισμένη στα ελληνικά έχει και πολύ καλό TTS με εκφωνήσεις ονομάτων δρόμων κλπ.

 

Βέβαια να σου πω ότι πλέον το TomTom το έχουν κάνει συνδρομητικό με ετήσια συνδρομή 20 ευρώ το χρόνο ή 3τή με κόστος 45ευρώ, οπότε γενικά τσιμπάει. Εγώ το έχω επειδή είχα αγοράσει το παλιό TomTom Europe και μου προσέφεραν την αναβάθμιση στο καινούριο με 3 ετή συνδρομή με μόλις 50cents.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα διαπίστωσα ένα. προβληματάκι με τους χάρτες here

Προσπαθώ να επιλέξω ένα χωριό που το έχει στον χάρτη και το βλέπω αλλά δεν το δίνει ως επιλογή και μου γράφει ότι οφλαιν δεν μπορεί να βρει κάτι. Το έχω επιλεγμένο φυσικά να δουλεύει οφλαιν. Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω κάνει αποθήκευση μια διαδρομή μέσω της εφαρμογής τα ίχνη μου.

Την φορτωνω την ελέγχω σαν γράφημα όλα κομπλε.

 

Όταν όμως πατάω το play για να την δω και ακριβώς μου ζητάει να κάνω εγκατάσταση το Google Earth. Το κατεβάζω την ξανά ανοίγω μέσω του Earth αλλά πάλι μου βγάζει μόνο αρχικό και τελικό προορισμό. Πλέι επιλογή δεν έχει.

 

Στις οδηγίες λέει πατάς επιλογη 3d play αλλα δεν βρισκω τέτοια επιλογή.

Κάνω κάτι λάθος?

Υπάρχει άλλος τρόπος να το ανοίξω και νανα την δω από τα ίχνη μου?

 

 

Άκυρο γκαις βρήκα λύση σε ξένο φόρουμ είναι μπαγκ της τελευταίας έκδοση του Earth. Απλά κατεβάσεις παλιό Google earth (και δεν κάνεις απντειτ) και τέλος

Edited by aaaaztek84
Το βρήκα
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις το όνομα του χωριού, αν δεν γίνομαι αδιάκριτος

Άγιος Γεώργιος Δήμου ανθεμιων..

Link to comment
Share on other sites

Ημαθιας.....

Όντως.τους έστειλα email να δούμε τι θα απαντήσουν.γιατί να το βράσω το offline εάν δεν βρίσκει τα ίδια πράγματα με online!

 

Όντως.τους έστειλα email να δούμε τι θα απαντήσουν.γιατί να το βράσω το offline εάν δεν βρίσκει τα ίδια πράγματα με online!

[ATTACH]63077[/ATTACH]

Εάν γράψεις μόνο "Άγιος Γεώργιος" βγάζει πιο πολλά αποτελέσματα δεν ξέρω εάν το έχει το μέρος που λες

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]63077[/ATTACH]

Εάν γράψεις μόνο "Άγιος Γεώργιος" βγάζει πιο πολλά αποτελέσματα δεν ξέρω εάν το έχει το μέρος που λες

Βγάζει αρκετές περιοχές με το όνομα αυτό και επιλέγει μια που είναι στην Αλεξάνδρεια μια πόλη λίγο πιο πάνω από Βέροια. Αλλά το χωριό δίπλα μας δεν το επιλέγει.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα διαπίστωσα ένα. προβληματάκι με τους χάρτες here

Προσπαθώ να επιλέξω ένα χωριό που το έχει στον χάρτη και το βλέπω αλλά δεν το δίνει ως επιλογή και μου γράφει ότι οφλαιν δεν μπορεί να βρει κάτι. Το έχω επιλεγμένο φυσικά να δουλεύει οφλαιν. Καμία ιδέα;

 

Καλησπέρα, επειδή το έπαθα το Σάββατο, έχεις κατεβασει τον χάρτη έτσι? γιατι αλλιώς μπορεί να μην το βρίσκει οταν εισαι σε offline χρήση, το έπαθα εγω....

το αλλο το περιεργο ειναι οτι δεν επιανα σημα GPS με τπτ, ενω μολις ανοιξα το προγραμμα opensource Znavi αμεσως επιασε. Δεν καταλαβαινω γιατι αυτο :blink::O

παιδιά δοκιμάστε το Znavi είναι OPENSOURCE και είναι αρκετά καλό : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zoffcc.applications.zanavi&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά τον χάρτη τον κατέβασα άλλωστε βρίσκει άλλο χωριό. Ε το ίδιο όνομα αλλά όχι αυτό που θέλω
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά τον χάρτη τον κατέβασα άλλωστε βρίσκει άλλο χωριό. Ε το ίδιο όνομα αλλά όχι αυτό που θέλω

 

Επειδη ειμαι Ημαθια, Αγιο Γεωργιο αναμεσα Μονοσπιτα και Αγια Μαρινα δε λες?

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι Ημαθια, Αγιο Γεωργιο αναμεσα Μονοσπιτα και Αγια Μαρινα δε λες?

Αυτό λέω ναι..αλλά επιλέγει άγιο Γεώργιο κοντά στην Αλεξάνδρεια.... Το δοκίμασες και εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω ναι..αλλά επιλέγει άγιο Γεώργιο κοντά στην Αλεξάνδρεια.... Το δοκίμασες και εσύ;

 

Ναι και μου δειχνει αυτο που λεω παραπανω...στην ευρεση θα το βρεις σαν Αγιος Γεωργιος,Δοβρας Ημαθια,Κεντρικη Μακεδονια.

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Ναι και μου δειχνει αυτο που λεω παραπανω...στην ευρεση θα το βρεις σαν Αγιος Γεωργιος,Δοβρας Ημαθια,Κεντρικη Μακεδονια.

Σωστά έτσι το βγάζει είσαι ωραίος... Αλλά είναι δυνατόν; στον χάρτη το έχει με το όνομα του.. Τώρα αυτό λάθος δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά έτσι το βγάζει είσαι ωραίος... Αλλά είναι δυνατόν; στον χάρτη το έχει με το όνομα του.. Τώρα αυτό λάθος δεν είναι;

 

Σωστα το λεει μαλλον γιατι σε αναζητηση στο Sygic και Co pilot ετσι το εγραφε..Δοβράς .μηπως τελικα ειναι η παλια ονομασια του χωριου γιατι τελικα Ανθεμιων ειναι πιο πανω προς Σκυδρα..

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Δοβρας είναι η ονομασία του Δήμου που ανηκει πλέον. Ανθεμιων είναι από Νάουσα και λίγο πιο πάνω... Δεν φτάνει μέχρι σκυδρα.
Link to comment
Share on other sites

Δοβρας είναι η ονομασία του Δήμου που ανηκει πλέον. Ανθεμιων είναι από Νάουσα και λίγο πιο πάνω... Δεν φτάνει μέχρι σκυδρα.

Του παλιού Δήμου. Τώρα ανήκει στον Δήμο Βέροιας.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται οτι οριστικοποιήθηκε η συμφωνία πώλησης του Here απο τη Nokia σε εναν όμιλο (BMW, Audi, Daimler) Γερμανικών αυτοκινητοβιομηχανιών.

 

Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό για το Here σαν εφαρμογή και τους χάρτες που δίνει η Nokia στα μισά λογισμικά GPS παγκοσμίως. Ελπίζω να μην σταματήσει αν και προσωπικά δε βλέπω σε τι ωφελεί τη BMW να υποστηρίζει ενα δωρεάν πρόγραμμα GPS. Φοβάμαι οτι θα ενσωματώσουν την τεχνολογία στα αυτοκίνητα τους και θα σταματήσουν να την προσφέρουν δωρεάν στους υπόλοιπους. Τουλάχιστον η πώληση των χαρτών στους κατασκευαστές GPS αφήνει κάποιο κέρδος.

Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Κριμα για τη νοκια.

Ξεπουλαει οτι εχει απομεινει.

Φυσικα, αν πωληθει, κι εγω δεν βλεπω για ποιο λογο να υποστηριζει την δωρεαν παροχη χαρτων σε ολους τους χρηστες κινητων android, η ....bmw-audi κλπ

Αρα μαλλον τελος με το here (εμεινε ο ενθουσιασμος).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν γίνει επί πληρωμή ευτυχώς υπάρχουν και τα open source που φυσικά και είναι free, πχ το Znavi (αυτό δουλεύω) και το navit (αυτό το δουλεύω σε raspberry με usb gps receiver δεν έχει και άλλο πρόγραμμα εδώ άλλωστε) αλλά έχει και android έκδοση. :)

Κρίμα για τη Nokia μετά το Symbian έχει πεθάνει για μένα....:(:(:(

Βασικά δουλεύω περισσότερο Google Maps επειδή έχω απεριόριστα δεδομένα και σχεδόν πάντα καλό σήμα.

 

http://www.olafree.net/navfree-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-gps-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-android/

πολυ καλο!!!!

αυτο ειναι εχει αλλαξει ονομα τωρα https://play.google.com/store/apps/details?id=com.navfree.android.OSM.ALL&hl=el

το εβαλα στο κινητο και σκιζει!!! στηριζεται στους openmaps ειναι FREE πολυ καλο και κατεβαστε Ελλαδα και κατεβαστε και τα POI εχει πολυ πραμα στα POI ειναι πολυ καλυτερο απο τα αλλα που ειπα αλλα κατα τη γνωμη μου και απο το nokia here maps...

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κανείς που έχει το route 66 οτι στην τελευταία αναβάθμιση, κατά την πλοήγηση αναφέρει μισές τις φράσεις? Δηλαδή λέει σε 200 και μετά τίποτα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγκατέστησα την προηγούμενη version και το πρόβλημα δεν υπάρχει! Οποτε είναι θέμα της τελευταίας version.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως του κόβεται η λαλιά απο την ταχύτητα που πας να παρεις την στροφή? ☺

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μηπως του κόβεται η λαλιά απο την ταχύτητα που πας να παρεις την στροφή? ☺

 

Λες να φταίει αυτό ?:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...