Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω για την εφαρμογή automateit και το ενδεχόμενο να μου προκαλέσει battery drain.

Η εφαρμογή αυτή εκτελεί διάφορες προγραμματιζόμενες ενέργειες ανάλογα με διάφορα ερεθίσματα.

 

π.χ του λες:

ΑΝ η ώρα είναι 17:00/η στάθμη της μπαταρίας ειναι 15%/η περιοχή βρίσκομαι είναι η .../δεχτώ sms/ κ.α. πολλά

ΤΟΤΕ άνοιξε το wifi/ρυμθισε την φωτεινότητα/άνοιξε μια εφαρμογή/κ.α. πολλά

 

Ο προβληματισμός μου είναι αν ελέγχει συνέχεια όλες αυτές τις άπειρες μεταβλητές που ενεργοποιούν δράσεις ακόμη κι αν δεν έχω ορίσει κάποια προγραμματισμένη ενέργεια που να σχετίζεται με αυτές τις μεταβλητές.

Αν ελέγχει συνέχεια τα πάντα θα καταναλώνει άπειρη μπαταρία ακόμη κι αν δεν του έχεις ορίσει να κάνει τίποτα (ειδικότερα με προβληματίζει το αν επιδιώκει συνεχώς να προσδιορίσει την τρέχουσα τοποθεσία μου, κάτι που θα προκαλούσε εξαιρετικά μεγάλη κατανάλωση ενέργειας).

 

Ξέρει κανείς?

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καποιες φορες εχω παρατηρησει οτι το κινητο μου κολλαει και αργει να ανοιξει καποιες εφαρμογες. Χρησιμοποιωντας task killer ειδα οτι ετρεχε μια πληθωρα εφαρμογων απο πισω και πιστευω οτι αυτο φταιει,ομως γιατι καποιες εφαρμογες τρεχουν απο μονες τους χωρις να τις ανοιξω? αντε το kaspersky δεν κλεινει ποτε γιατι ειναι για προστασια,το viber,live score κ.α. γιατι να ανοιγουν μονα τους κατα βουληση?

 

 

Τα μονα που πρεπει να χρησιμοποιουντε συνεχεια ειναι το kaspersky και το DSPmanager.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν βγάλε το Kaspersky δε σε βοηθάει σε τίποτα. δεν φοράς windows, είναι κακιά συνήθεια που σου έχει μείνει απο εκεί.. όταν το βγάλεις θα ανασάνει η συσκευή σου.

 

κατά δεύτερον έχει μαλλιάσει τα δάχτυλα των παιδιών εδώ μέσα να γράφουν ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ task killer. Το android έχει φιλοσοφία να κλείνει όποιες εφαρμογές δεν του χρειάζονται, αν το κάνεις χειροκίνητα εσύ είναι πολύ πιθανό να κλείσεις κάποια που δε πρέπει και να το κολλήσεις περισσότερο.

 

το viber είναι μόνιμα ανοιχτό γιατί λειτουργεί σαν τηλέφωνο. ανά πάσα στιγμή μπορεί κάποιος να σε καλέσει. το live score μάλλον τρέχει από "πίσω" και λογικά θα χρειάζεται συνέχεια internet για να συλλέγει πληροφορίες και αποτελέσματα αγώνων.

 

και ξαναλέμε.. δεν είναι Windows το Android!! :)

Link to comment
Share on other sites

τις απαραιτητες εφαρμογες τις εχει με πιο ανοιχτο χρομα και δεν τις εχει τικαρισμενες,πιστευα οτι οντος δεν χρειαζετε το προγραμμα ασφαλειας αλλα με ενα σκαν ειδα υποπτα αρχεια

 

 

edit : Σε ακουσα κατα το ημιση και εβγαλα το kaspersky,επισης ειδα οτι 12 εφαρμογες ηταν αποθηκευμενες στο τηλεφωνο που αυτο επιβαρυνε και αλλο το συστημα μιας και εχει μικρη μνημη συσκευης γιαυτο τις μετεφερα στην καρτα μνημης και ομολογω οτι εμεινα εκπληκτος απο την ταχυτητα του κινητου,ουτε κολληματα τρωει τωρα ουτε τιποτα :)

Edited by anastasiszn

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Στο post #2584 στην προηγούμενη σελίδα, είναι η απάντηση.:cool:

ΦΙΛΙΚΑ

ΠΕΤΡΟΣ:)

Asus eee 1000H,NAVIGON 8310,HP 8730w Dreamcolor,iphone 3gs 32gb black,iPad,Nokia n97 black,Samsung Galaxy Note N7000,Sony Xperia Sole,Asus eee pad transformer TF101,Lumia 920, lumia 1020...... NaviFree.blogspot | NaviPhone-Hellas

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια εφαρμογη να μας δειχνει ποσες ωρες εχεει δουλεψει ενα κινητο android και ποσες φορες εχει φορτισει απο την πρωτη ενεργοποιηση

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια εφαρμογη να μας δειχνει ποσες ωρες εχεει δουλεψει ενα κινητο android και ποσες φορες εχει φορτισει απο την πρωτη ενεργοποιηση

 

το μονο που ξερω ειναι οτι μεσω της καταστασης βλεπεις ποση ωρα ειναι ανοικτο..μετα απο κλεισιμο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δωρεάν εφαρμογή για να ανοίγεις και να μπορείς να κάνεις edit αρχεία του office?

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εφαρμογη με παγκοσμιο χαρτη? να του ζηταω μια πολη, ενα χωριο, μια πρωτευουσα κ να μου δειχνει που ειναι χωρις ομως να χρειαζεται να μπαινω στο internet.
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε στο google να ψαξεις το tubemate. Καλυτερο δεν εχω βρει βασικα.

 

Αυτο που λες εσυ ειναι ενα δευτερο προγραμμα, αυτο που λεω εγω ειναι να δουλευει σαν plugin στην εφαρμογη youtube (οπως κανεις στο Firefox), με αποτελεσμα καθως βλεπεις καποιο τραγουδι με την πιεση ενος πληκτρου να το κατεβαζεις.

Αλωστε ολα οσα βλεπεις στην εφαρμογη youtube δεν φαινονται στου tubemate.

Link to comment
Share on other sites

HearYoutube plugin, Το τραγουδι που βλέπεις στο youtube το κατεβάζεις στο επιτόπου,

το οποιο το βρισκουμε..; :p

Link to comment
Share on other sites

το οποιο το βρισκουμε..; :p

 

Google it;)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εφαρμογη με παγκοσμιο χαρτη? να του ζηταω μια πολη, ενα χωριο, μια πρωτευουσα κ να μου δειχνει που ειναι χωρις ομως να χρειαζεται να μπαινω στο internet.

Το Google Earth είναι κάτι terabytes.

Οπότε αυτό που ζητάς είναι αδύτανον για τη σημερινή τεχνολογία.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το Google Earth είναι κάτι terabytes.

Οπότε αυτό που ζητάς είναι αδύτανον για τη σημερινή τεχνολογία.

 

Το Google earth περιέχει αναλυτικές φωτογραφίες...

Ενα πρόγραμμα GPS με Ανυσματικούς (vector) χάρτες όλου του κόσμου άντε να ναι 1gb

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες εσυ ειναι ενα δευτερο προγραμμα, αυτο που λεω εγω ειναι να δουλευει σαν plugin στην εφαρμογη youtube (οπως κανεις στο Firefox), με αποτελεσμα καθως βλεπεις καποιο τραγουδι με την πιεση ενος πληκτρου να το κατεβαζεις.

Αλωστε ολα οσα βλεπεις στην εφαρμογη youtube δεν φαινονται στου tubemate.

δε βλεπω να εχει προσθεσει κατι στην εφαρμογη youtube(ουτε στις share επιλογες). αντι αυτου, ειναι ξεχωριστη εφαρμογη και μεσω αυτης ανοιγεις και κατεβαζεις ενα βιντεο ως mp3. το θετικο ειναι βεβαια οτι τα κατεβαζει απευθειας ως mp3, με το tubemate για να γινει σωστο mp3 χρειαζεται και αλλη εφαρμογη που συνεργαζεται και μετα το μετατρεπεις σε mp3.

 

δε γινεται να τα εχουμε και ολα προφανως! :p

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εφαρμογη με παγκοσμιο χαρτη? να του ζηταω μια πολη, ενα χωριο, μια πρωτευουσα κ να μου δειχνει που ειναι χωρις ομως να χρειαζεται να μπαινω στο internet.

 

To 2006 οι φωτογραφιες που ειχε ηταν 70TB και το index 500GB. Θα μπορουσες να πεις οτι τωρα ειναι περιπου 8 με 10 φορες μεγαλυτερο.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Το Google earth περιέχει αναλυτικές φωτογραφίες...

Ενα πρόγραμμα GPS με Ανυσματικούς (vector) χάρτες όλου του κόσμου άντε να ναι 1gb

 

Δεν νομιζω.. λιγο λες.. 60-70mb ειναι μονο η ελλαδα.. αν θυμαμαι καλα, η γαλια ηταν 110mb και η αγγλια 125mb τουλαχιστον για το sygic που τα ηθελα πριν κανα τετραμηνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω.. λιγο λες.. 60-70mb ειναι μονο η ελλαδα.. αν θυμαμαι καλα, η γαλια ηταν 110mb και η αγγλια 125mb τουλαχιστον για το sygic που τα ηθελα πριν κανα τετραμηνο.

 

Εντάξει, τρόπος του λέγειν... Και 5 και 10 gb να ναι, με τις κάρτες που κυκλοφορούν πλεον (πχ 32gb) δεν νομίζω να το τσιγκουνευτεί αν όντως το χρειάζεται :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Kingsoft office :)

 

Ρε παιδιά αυτό κάτι pdf δεν τα ανοίγει γμτ... Έχτε δοκιμασει το Smart Office? Είναι σε προσφορά 0.5€. Καλό όμως ή τζάμπα κατέβασμα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό κάτι pdf δεν τα ανοίγει γμτ... Έχτε δοκιμασει το Smart Office? Είναι σε προσφορά 0.5€. Καλό όμως ή τζάμπα κατέβασμα;

Έχω αγοράσει το smart office 2 εγώ και άλλα 2 άτομα και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι όλοι. Βάλτο άφοβα :-)

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...