Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μεσα σε 2 σειρες διαβαζουμε ενα κουβαρι απο μπλεγμενα τεχνικα λαθη. Ενα παραδειγμα. Οταν θα καταφερεις να αποδειξεις πως το αμερικανικο ναυτικο Navstar που εχει την ευθυνη της λειτουργειας του GPS εχει καταφερει οπως γραφεις να " Αλλάζουν τις ρυθμίσεις των δρόμων κατά το δοκούν σε κάθε γειτονιά κάθε φορά" τοτε θα εχεις δικιο. Κατι που φυσικα δεν ισχυει. Ακομα και να μπορουσε να γινει παλια, σημερα υπαρχουν στον ουρανο πολλα συστηματα - διαφορετικων χωρων, που θα πρεπει ολοι μαζι να συνεργαστουν, ωστε να γινει δολιοφθορα στους καταναλωτες

 

Το GPS, ως εμπορικο ονομα, υπηρχε πριν το 2011. Απο εκει και περα εγινε GNSS, με την εισοδο της Ρωσιας και του Glonass. Σημερα εχουμε 6 συστηματα GNSS συν το SBAS, με ταυτοχρονη ληψη multi band, ακομα και σε συσκευες χαμηλου κοστους οπως τα smartphones.

Ολα αυτα παρεχουν τον προσδιορισμο θεσης με μια τυπικη ακριβεια 3-5 μετρα για τις ερασιτεχνικες συσκευες.

 

Για να εχουμε πλοηγηση και οχι προσδιορισμο θεσης, τοτε εμπλεγκονται και αλλοι 2 υπευθυνοι. Οι εταιρειες λογισμικου - εφαρμογης και οι εταιρειες χαρτογραφισης. Που κατα την δικη σου περιγραφη, εχου σκοπο να "σαμποταρουν" ειδικα τους ελληνες.

 

Το τα συνεχισω την λεπτομερη αναλυση της εμπορικης συνεργασιας αναμεσα στους δορυφορους GNSS, με την εφαρμογη πλοηγησης και τον παροχο χαρτογραφικων δεδομενων, τρια σε ενα (3 σε 1), ειναι ολοκληρη εκθεση και καλο θα ηταν να γινει απο ειδικο καθηγητη. Προσωπικα, γνωριζω τα πολυ βασικα, που με βοηθουν να κανω καλυτερα την δουλεια μου, δηλαδη να ξερω καθε φορα - σε καθε προβλημα - τι φταιει ωστε κα κανω καλυτερη πλοηγηση, και στην χρηση και στην αγορα του εξοπλισμου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μεσα σε 2 σειρες διαβαζουμε ενα κουβαρι απο μπλεγμενα τεχνικα λαθη. Ενα παραδειγμα. Οταν θα καταφερεις να αποδειξεις πως το αμερικανικο ναυτικο Navstar που εχει την ευθυνη της λειτουργειας του GPS εχει καταφερει οπως γραφεις να " Αλλάζουν τις ρυθμίσεις των δρόμων κατά το δοκούν σε κάθε γειτονιά κάθε φορά" τοτε θα εχεις δικιο. Κατι που φυσικα δεν ισχυει. Ακομα και να μπορουσε να γινει παλια, σημερα υπαρχουν στον ουρανο πολλα συστηματα - διαφορετικων χωρων, που θα πρεπει ολοι μαζι να συνεργαστουν, ωστε να γινει δολιοφθορα στους καταναλωτες

 

 

 

Το GPS, ως εμπορικο ονομα, υπηρχε πριν το 2011. Απο εκει και περα εγινε GNSS, με την εισοδο της Ρωσιας και του Glonass. Σημερα εχουμε 6 συστηματα GNSS συν το SBAS, με ταυτοχρονη ληψη multi band, ακομα και σε συσκευες χαμηλου κοστους οπως τα smartphones.

 

Ολα αυτα παρεχουν τον προσδιορισμο θεσης με μια τυπικη ακριβεια 3-5 μετρα για τις ερασιτεχνικες συσκευες.

 

 

 

Για να εχουμε πλοηγηση και οχι προσδιορισμο θεσης, τοτε εμπλεγκονται και αλλοι 2 υπευθυνοι. Οι εταιρειες λογισμικου - εφαρμογης και οι εταιρειες χαρτογραφισης. Που κατα την δικη σου περιγραφη, εχου σκοπο να "σαμποταρουν" ειδικα τους ελληνες.

 

 

 

Το τα συνεχισω την λεπτομερη αναλυση της εμπορικης συνεργασιας αναμεσα στους δορυφορους GNSS, με την εφαρμογη πλοηγησης και τον παροχο χαρτογραφικων δεδομενων, τρια σε ενα (3 σε 1), ειναι ολοκληρη εκθεση και καλο θα ηταν να γινει απο ειδικο καθηγητη. Προσωπικα, γνωριζω τα πολυ βασικα, που με βοηθουν να κανω καλυτερα την δουλεια μου, δηλαδη να ξερω καθε φορα - σε καθε προβλημα - τι φταιει ωστε κα κανω καλυτερη πλοηγηση, και στην χρηση και στην αγορα του εξοπλισμου.

Δεν κατάλαβες καν τι έγραψε το παλικάρι.

Αναφέρεται προφανώς στον κάθε δήμο που αλλάζει κατεύθυνση δρόμων κλπ χωρίς να ενημερώνεται έγκαιρα το κάθε πρόγραμμα GPS.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες καν τι έγραψε το παλικάρι.

Αναφέρεται προφανώς στον κάθε δήμο που αλλάζει κατεύθυνση δρόμων κλπ χωρίς να ενημερώνεται έγκαιρα το κάθε πρόγραμμα GPS.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Δεν πειράζει. Τον δικαιολογώ. Κι εγώ και όλοι μας πολλές φορές διαβάζουμε κάτι χωρίς να καταλάβουμε εκείνη τη στιγμή τι διαβάζουμε, αν δεν το διαβάσουμε συγκεντρωμένοι.

Να μην υπάρχει κι εδώ ένα μικρόφωνο να στέλνουμε φωνητικά μηνύματα.... :lol:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την Ελλάδα το gps (συσκευη) ποτέ δεν θα καταφέρει να είναι ακριβές. Αλλάζουν τις ρυθμίσεις των δρόμων κατά το δοκούν σε κάθε γειτονιά κάθε φορά, που όποιον χάρτη και να έχεις, αν δεν ανανεώνεται εκείνη τη στιγμή θα σε πηγαίνει από λάθος δρόμο.

 

Πάντως για την Ελλάδα τα προγραμματα gps ποτέ δεν θα καταφέρει να είναι ακριβές. Αλλάζουν τις ρυθμίσεις των δρόμων κατά το δοκούν σε κάθε γειτονιά κάθε φορά, που όποιον χάρτη και να έχεις, αν δεν ανανεώνεται εκείνη τη στιγμή θα σε πηγαίνει από λάθος δρόμο.

αναλογα πως θα το γραψουμε, εχει αλλο νοημα. Οπως ομως και να το γραψουμε, ΔΕΝ ειναι τοπικο προβλημα. Ισχυει σε ολες τις χωρες του κοσμου. Δεν ειναι ολες οι χωρες Ελβετια, Κουβειτ, Μονακο, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Sygic (το εχω αγορασμενο εδω και 2 χρονια) και μου εβαλε και το sygic android auto.

Διαβαζα σε πολλα forum οτι και αγορασμενο να το εχεις πρεπει να το ξαναπληρωσεις ωστε να λειτουργησει στο android auto.

KAI βλεπω τελικα οτι δεν χρειαστηκε να δωσω τιποτα! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Unfortunately, at the moment, we cannot provide the Premium for Android Auto features with existing premium packages without a paid add-on, due to the fact that the use of premium features via a car connectivity channel is subject to additional licensing and also includes considerable development costs, which are reflected in the price.

Στις 3/4 μου απαντησαν με αυτο το κειμενο. Καπου αλλου διαβασα πως υπαρχει 30 μερες δωρεαν χρηση και μετα πληρωνεις. Ειμαστε σχεδον στον 1 μηνα απο την επισημη κυκλοφορια της νεας εκδοσης και ουτε εγω εχω καταλαβει τι ακριβως θα γινει. Ελπιζω μετα το πασχα να βγαλουν καποια επισημη ανακοινωση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Sygic (το εχω αγορασμενο εδω και 2 χρονια) και μου εβαλε και το sygic android auto.

Διαβαζα σε πολλα forum οτι και αγορασμενο να το εχεις πρεπει να το ξαναπληρωσεις ωστε να λειτουργησει στο android auto.

KAI βλεπω τελικα οτι δεν χρειαστηκε να δωσω τιποτα! :cool:

Το δίνει δωρεάν για μια εβδομάδα*, τουλάχιστον αυτό μου έβγαλε εμένα.

(* μπορεί να ήταν και για 1 μήνα, δεν είμαι απόλυτος)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Here wego

Στις 27 Απρ. εγινε νεα αναβαθμιση σε καποιους κατοχους της παλιας εφαρμογης. Τα αρνητικα σχολια υπαρχουν σε ημερησια βαση. Σε γενικες γραμμες αυτη ειναι η απαντηση απο τους υπαλληλους της εταιρειας

HERE Apps LLC April 28, 2021

Thanks for reaching out Mohamed. If you'd like to send us more details about your experience, that would be great - then we can properly assist you. You can message to appsupport@here.com. Otherwise, we'd suggest to keep an eye out for upcoming updates as we constantly keep on adding new features and improving current ones.

Link to comment
Share on other sites

wzc5donve3w61.png

 

Get OsmAnd+, All world maps, Contour lines, and Annual Subscription at 50% OFF!

Αυτή η προσφορά πως ενεργοποιείται; Γιατί στο play store δεν βλέπω κάτι

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σήμερα για 1η φορά το (αγορασμένο) Sygic, σε αυτ/το που έχει Navi μαμίσιο, για να δω αν και πως λειτουργεί στην οθόνη του αυτ/του με το Android Auto.

Αφού συνδέθηκε μέσω Android Auto, και έβαλα ένα προορισμό στο κινητό, άλλαξε η συνηθισμένη οθόνη περιμένοντας να ορίσω προορισμό, δεν το έκανα γιατί βιαζόμουν, και ακολούθησαν οι σωστές φωνητικές οδηγίες μέχρι τον προορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η προσφορά πως ενεργοποιείται; Γιατί στο play store δεν βλέπω κάτι

 

οι τιμες αυτες εχουν την εκπτωση.

 

δεν υπαρχει κανενας λογος ... αυτες οι τιμες ειναι ιδιες εδω και αρκετα χρονια. Να ρισκαρω λεγοντας .... απο το 2014 ???? Νομιζω ...

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες αυτες εχουν την εκπτωση.

 

 

δεν υπαρχει κανενας λογος ... αυτες οι τιμες ειναι ιδιες εδω και αρκετα χρονια. Να ρισκαρω λεγοντας .... απο το 2014 ???? Νομιζω ...

 

 

Καλα νομιζεις. Ναι απο τοτε:)

...όσο τα smartphone γίνονται εξυπνότερα, τόσο πιο ηλίθιοι γινόμαστε εμείς!
Link to comment
Share on other sites

Καλα νομιζεις. Ναι απο τοτε:)

Από τότε, το ειχα αγοράσει και εγώ, αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ, γιατί έβγαζε και βγάζει τρελές διαδρομές

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Οταν το ειχα αγορασει μου στοιχισε μονο 19€ ολο το πακετο.

Europe χαρτες, Real View Navigation, Head-up Display, Cockpit, Dashcam.

 

καμια αλλαγη μετα απο τοσα χρονια. Τα ιδια χρηματα εχει και τωρα. 9,99€ ευρωπη + 9,99€ τα plugins

Link to comment
Share on other sites

καμια αλλαγη μετα απο τοσα χρονια. Τα ιδια χρηματα εχει και τωρα. 9,99€ ευρωπη + 9,99€ τα plugins

 

Εαν δεις οι τιμες στα plugin εχουν αλλαξει

Link to comment
Share on other sites

Οταν το ειχα αγορασει μου στοιχισε μονο 19€ ολο το πακετο.

Europe χαρτες, Real View Navigation, Head-up Display, Cockpit, Dashcam.

 

καμια αλλαγη μετα απο τοσα χρονια. Τα ιδια χρηματα εχει και τωρα. 9,99€ ευρωπη + 9,99€ τα plugins

 

Εαν δεις οι τιμες στα plugin εχουν αλλαξει

τα ιδια πραγματα ειναι ... ηταν ... ισως και στο μελλον

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τα posts για προσφορές του Sygic και ενημερώνω ότι όταν το αγόρασα (4/5/2019) πλήρωσα 14,99€ για το πακέτο και για lifetime.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τα posts για προσφορές του Sygic και ενημερώνω ότι όταν το αγόρασα (4/5/2019) πλήρωσα 14,99€ για το πακέτο και για lifetime.

 

1. δεν υπαρχει lifetime update. Ειναι "τρικ" του μαρκετινκ, ή με απλα λογια - κοροιδια. Μια χαρα στα 5-10 χρονια καταργουν εφαρμογες, συσκευες (πχ PND), χαρτες, .... και αντε να τους βρεις

New Sygic GPS Navigation for Android (version 20.x)

Free app with option to buy Premium license.

 

- Android 5.0 or higher. Older versions of Android than 5.0 will not be able to install the latest Sygic GPS Navigation app version, but may use older and non-updated Sygic versions.

Πηγη

https://help.sygic.com/en/new-sygic-gps-navigation-for-android/general/is-my-android-device-capable-of-using-sygic

 

garmin

as such updates are made available on the Garmin website during the useful life of 1 compatible Garmin product or as long as Garmin receives map data from a third party supplier, whichever is shorter.

πηγη

https://www.garmin.com/en-GB/legal/lmdisclaimer/

 

2. παγια τακτικη της sygic ειναι .... η "κοροιδια" των εκπτωσεων. Αναφερουν μια μεγαλη τιμη και παντα κανουν απο 70-82% εκπτωσεις. Ειναι ποτε θα τους πετυχεις. Στην πραξη εχουμε 1-6 ευρω αναλογα τι θα αγορασουμε και ποτε

Link to comment
Share on other sites

1. δεν υπαρχει lifetime update. Ειναι "τρικ" του μαρκετινκ, ή με απλα λογια - κοροιδια. Μια χαρα στα 5-10 χρονια καταργουν εφαρμογες, συσκευες (πχ PND), χαρτες, .... και αντε να τους βρεις

 

Καταλαβαίνω ότι ... έπρεπε να σχολιάσεις και το δικό μου post, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί προσπέρασες ασχολίαστα τα 14,99€, που δεν συμφωνούν με τα δικά σου και επιμένεις ότι είναι πάντα τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω στο Νο1 που εκανα στο προηγουμενο ποστ, το ωραιο κολπο που κανουν, στην περιπτωση μας η sygic. Βγαζουν μια καινουργια εκδοση εφαρμογης που τρεχει ΜΟΝΟ σε καινουργιες εκδοσεις android και αυτοματα οι παλιοι πελατες σταματουν να εχουν αναβαθμισεις .... ακομα και στους χαρτες !!!!

 

Αυτο εχουν γραψει στην παραθεση που εχω κανει στο προηγουμενο ποστ

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καταλαβαίνω ότι ... έπρεπε να σχολιάσεις και το δικό μου post, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί προσπέρασες ασχολίαστα τα 14,99€, που δεν συμφωνούν με τα δικά σου και επιμένεις ότι είναι πάντα τα ίδια.

ο καθενας καταλαβαινει οτι μπορει, εγω ... εσυ .... ο αλλος

 

εαν μπορεσεις να αποδειξεις οτι υπαρχει στην πλοηγηση για τον καταναλωτη lifetime updates μπορεις να παρουσιασεις καθε αποδειξη που εχεις. Εγω προσπαθησα να βοηθησω τους καταναλωτες με επιχειρηματα ωστε να προστατευθουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καταλαβαίνω ότι ... έπρεπε να σχολιάσεις και το δικό μου post, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί προσπέρασες ασχολίαστα τα 14,99€, που δεν συμφωνούν με τα δικά σου και επιμένεις ότι είναι πάντα τα ίδια.

 

το πακετο που αναφερεις, ΔΕΝ ειναι αυτο που αναφερει το ποστ 23446 - δεν υπαρχει traffic. Αυτα ειναι τα κολπα της sygic ....

https://i.imgur.com/RbWtpY9.jpg

Edited by lneam
Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω στο Νο1 που εκανα στο προηγουμενο ποστ, το ωραιο κολπο που κανουν, στην περιπτωση μας η sygic. Βγαζουν μια καινουργια εκδοση εφαρμογης που τρεχει ΜΟΝΟ σε καινουργιες εκδοσεις android και αυτοματα οι παλιοι πελατες σταματουν να εχουν αναβαθμισεις .... ακομα και στους χαρτες !!!!

 

Αυτο εχουν γραψει στην παραθεση που εχω κανει στο προηγουμενο ποστ

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ο καθενας καταλαβαινει οτι μπορει, εγω ... εσυ .... ο αλλος

 

εαν μπορεσεις να αποδειξεις οτι υπαρχει στην πλοηγηση για τον καταναλωτη lifetime updates μπορεις να παρουσιασεις καθε αποδειξη που εχεις. Εγω προσπαθησα να βοηθησω τους καταναλωτες με επιχειρηματα ωστε να προστατευθουν

Ποιοι παλιοί πελάτες και πόσο παλιά έκδοση android θα έχει πια που να μην υποστηρίζει την εφαρμογή; Αυτοί που είναι με τόσο παλιά έκδοση, μιλάμε ίσως για κάτω από Android 6, δεν θα έχουν και εφαρμογή πλοήγησης. Όσο για το lifetime της sygic που λες πιο πάνω πως είναι τρικ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μια χαρά ισχύει το lifetime. Τώρα αν κάποια στιγμή καταργηθεί μια από τις δημοφιλέστερες εφαρμογές πλοήγησης, τι να πω... Δεν μιλάμε όμως για κανένα σκορποχώρι σαν αυτά τη δικιά μας NGI.

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

στο ποστ 23451, μια χαρα η sygic γραφει non-updated Sygic versions

 

Εαν εσεις λετε οτι υπαρχει lifetime updates, ελπιζω οι υποψηφιοι καταναλωτες να διαβασουν και να κρινουν σωστα

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...