Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με τον προηγούμενο φίλο. Μακριά απο τη σύντομη διαδρομή. Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων και περισσότερο χρόνο θα κάνεις και περισσότερο καύσιμο θα κάψεις.

Η ταχύτερη είναι σχεδόν πάντα η πιο καλή. Βέβαια αν έχεις igo μπορείς να έχεις εναλλακτικές με τον αλγόριθμο της ταχύτερης και αυτό σε κάποιες περιπτώσεις είναι πολύ χρήσιμο. Δεν ξέρω να υπάρχει αυτό σε κανένα άλλο πρόγραμμα (ένας απο τους πολλούς λόγους που το igo υπερέχει). ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βέβαια αν έχεις igo μπορείς να έχεις εναλλακτικές με τον αλγόριθμο της ταχύτερης

 

Πως το κάνεις αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο google map κατά τη διάρκεια της πλοήγησης μου πέταξε μύνημα ότι βρέθηκε πιο γρήγορη διαδρομή την οποία και επέλεξα. Ωραίο σαν λειτουργία την ώρα των μποτιλιαρισμάτων

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως το κάνεις αυτό ?

 

Εξαρτάται απο την έκδοση του igo που χρησιμοποιείς. Στο nextgen με το skin που έχω (pongo) μου βγάζει 4 ταχύτερες + εύκολη, σύντομη, πράσινη.

Σε παλιότερη έκδοση ήξερα σίγουρα οτι αυτή τη δυνατότητα την πρόσθετε το skin (γιατί στο igo μπορείς να κάνεις πραγματικά οτι θέλεις με τα skin, οχι απλά να αλλάξεις την εμφάνιση). Στο nextgen δεν ξέρω αν είναι θέμα του skin ή του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιες άσχετες στιγμές το στίγμα του GPS μένει ακόμα και πενήντα μέτρα πίσω σας ακούγεται για θέμα δέκτη; μπορεί να ΜΗ μένει πίσω ακόμα και σε πυκνοκατοικημένες περιοχές την μια φορά και την άλλη σε πιο ανοιχτό χώρο να μένει.την άλλη μέρα το ανάποδο.Δεν είναι στάνταρ δηλαδή.υπάρχει κάτι που μπορώ να διορθώσω;zopo speed plus το κινητό.

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιες άσχετες στιγμές το στίγμα του GPS μένει ακόμα και πενήντα μέτρα πίσω σας ακούγεται για θέμα δέκτη; μπορεί να ΜΗ μένει πίσω ακόμα και σε πυκνοκατοικημένες περιοχές την μια φορά και την άλλη σε πιο ανοιχτό χώρο να μένει.την άλλη μέρα το ανάποδο.Δεν είναι στάνταρ δηλαδή.υπάρχει κάτι που μπορώ να διορθώσω;zopo speed plus το κινητό.

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eγω σε ολες μου τις συσκευες με mtk χρησιμοποιω bluetooth gps, διοτι οι mtk εχουν προβλημα με το στιγμα! Μονον οι συσκευες με Qualcomm

ποτε μα ποτε δεν ειχαν(ουν) κανενα προβλημα και τις δουλευω χωρις εξωτερικο gps:)!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ειμαι απογοητευμενος απο τη δρομολογηση του sygic....και εχω αγορασμενη ολη την Ευρωπη.

προσφατα κατεβασα και το genius maps και φαινεται να τα πηγαινει πολυ καλυτερα στη δρομολογηση....βεβαια πληρωσα και τα διπλασια λεφτα απο το sygic

Link to comment
Share on other sites

Eγω σε ολες μου τις συσκευες με mtk χρησιμοποιω bluetooth gps, διοτι οι mtk εχουν προβλημα με το στιγμα! Μονον οι συσκευες με Qualcomm

ποτε μα ποτε δεν ειχαν(ουν) κανενα προβλημα και τις δουλευω χωρις εξωτερικο gps:)!

Φίλε αυτά ίσχυαν πριν 3 χρόνια.

Όλα τα σύγχρονα ΜΤΚ δεν έχουν απολύτως κανένα θέμα.

 

Όποτε μην παρουσιάζουμε παλιές καταστάσεις για καινούριες.

Τώρα αν μια σύγχρονη συσκευή έχει θέμα με τον δέκτη της, τότε είναι πρόβλημα της συσκευής και όχι όλων των μοντέλων.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτά ίσχυαν πριν 3 χρόνια.

Όλα τα σύγχρονα ΜΤΚ δεν έχουν απολύτως κανένα θέμα.

 

Όποτε μην παρουσιάζουμε παλιές καταστάσεις για καινούριες.

Τώρα αν μια σύγχρονη συσκευή έχει θέμα με τον δέκτη της, τότε είναι πρόβλημα της συσκευής και όχι όλων των μοντέλων.

 

Unleashed by my M1 NOTE

+1 και από μένα. Με zte 967 σχεδόν τριετίας και lenovo a7000 τώρα και τα 2 με mtk κανένα πρόβλημα. Μόνο στο zte σκαλωνε λίγο το βέλος στο dont panic

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σήμερα και το google maps από Πειραιά μέσω Αθηνών Λαμίας Αττική οδό προς Γέρακα και όλα καλά εκτός από κάποιο σημείο πριν ή μετά την έξοδο για ΟΑΚΑ άρχισε τα τρελά με έδειχνε σε παράδρομο μετά σε αλλά στενά δίπλα από την Αττική οδό και με ξανά έδειξε Αττική Οδό μετά από κανένα χιλιόμετρο!

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

τον επόμενο μήνα θα βρεθώ σε ευρωπαική μεγαλούπολη για διακοπές...τι προτείνετε για πλοήγηση στους δρόμους της πόλης; να επισημάνω ότι θα είμαι μόνο με τα πόδια, χωρίς κάποιο αυτοκίνητο...

 

σκέφτομαι να κατεβάσω offline τους χάρτες της google για την πόλη...κάποια άλλη offline εφαρμογή αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ειμαι απογοητευμενος απο τη δρομολογηση του sygic....και εχω αγορασμενη ολη την Ευρωπη.

προσφατα κατεβασα και το genius maps και φαινεται να τα πηγαινει πολυ καλυτερα στη δρομολογηση....βεβαια πληρωσα και τα διπλασια λεφτα απο το sygic

 

Χτες το έβαλα για δοκιμή σε επαρχιακό δίκτυο και έκανε απίστευτη δρομολόγηση μέσα από κάτι χωριά. Επειδή είναι η καταγωγή μου από εκεί σε πληροφορώ πως φοβάμαι να πάω με το αγροτικό καθώς είναι θεόστενοι οι δρόμοι. Και όμως υπάρχει δρομολόγηση. Δεν το περίμενα πως θα τους έχουν χαρτογραφήσει. Θα μπορούσε να με πάει γύρω γύρω με +15χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Χτες το έβαλα για δοκιμή σε επαρχιακό δίκτυο και έκανε απίστευτη δρομολόγηση μέσα από κάτι χωριά. Επειδή είναι η καταγωγή μου από εκεί σε πληροφορώ πως φοβάμαι να πάω με το αγροτικό καθώς είναι θεόστενοι οι δρόμοι. Και όμως υπάρχει δρομολόγηση. Δεν το περίμενα πως θα τους έχουν χαρτογραφήσει. Θα μπορούσε να με πάει γύρω γύρω με +15χλμ.

 

Και αυτό το αναφέρεις ως καλό;

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό το αναφέρεις ως καλό;

Γιατί πού είναι το άσχημο;

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το άσχημο είναι ότι αν έχεις ένα επιβατικό αυτοκίνητο, εκεί που εσύ φοβάσαι να πάς με το αγροτικό, σκεψου τι έχει να γίνει με ένα σεντάν ας πούμε, θα αφήσεις το μισό αυτοκίνητο στο δρόμο. Εκτός και αν το είχες βάλει να σε πάει επίτηδες από χωματόδρομους οπότε πάσο. Αλλιώς απλά τραγικό.
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό το αναφέρεις ως καλό;

 

Φυσικά. Δε νομίζω να είναι κακό να μπεις 100 μέτρα σε ένα στενό από το να κάνεις +15 χλμ σε επαρχιακό δρόμο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το άσχημο είναι ότι αν έχεις ένα επιβατικό αυτοκίνητο, εκεί που εσύ φοβάσαι να πάς με το αγροτικό, σκεψου τι έχει να γίνει με ένα σεντάν ας πούμε, θα αφήσεις το μισό αυτοκίνητο στο δρόμο. Εκτός και αν το είχες βάλει να σε πάει επίτηδες από χωματόδρομους οπότε πάσο. Αλλιώς απλά τραγικό.

 

Δεν αναφέρθηκα σε χωματόδρομο. Απλά σε στενό δρόμο χωριού. Απορώ όμως γιατί αγχώνεστε; Εκεί στο Παγκράτι τα πράγματα είναι χειρότερα από το 90% των χωριών.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πού είναι το άσχημο;

 

Unleashed by my M1 NOTE

 

Τον χειμώνα δεν θέλω να κολλήσω σε λάσπες σε δρόμο που δεν περνάει κανείς.

Το έχω πάθει από Αγρίνιο για Καρπενήσι το 1999 και ακόμα έχω ψυχολογικά τραύματα στα 1,000 μέτρα υψόμετρο με όλη την οικογένεια μέσα στο αυτοκίνητο, να σκοτεινιάζει και να βρέχει/χιονίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

τον επόμενο μήνα θα βρεθώ σε ευρωπαική μεγαλούπολη για διακοπές...τι προτείνετε για πλοήγηση στους δρόμους της πόλης; να επισημάνω ότι θα είμαι μόνο με τα πόδια, χωρίς κάποιο αυτοκίνητο...

 

σκέφτομαι να κατεβάσω offline τους χάρτες της google για την πόλη...κάποια άλλη offline εφαρμογή αξίζει;

Για πεζός δεν υπάρχει εναλλακτική του Google Maps.

Φυσικά με το off-line χάνεις την αναζήτηση στον Γούγλη, κορυφαίο χαρακτηριστικό. Δες τι μπορείς να κάνεις με τα δεδομένα.

Αν καθίσεις παραπάνω από λίγες ημέρες αξίζει να πάρεις μια τοπική κάρτα με πακέτο δεδομένων, θα σου λύσει τα χέρια.

 

Έχω χρησιμοποιήσει το Google Maps σε Ιταλία-Αυστρία-Γερμανία, αναντικατάστατο. Για πεζός το έχω χρησιμοποιήσει σε Γερμανία μόνο, με πήγε όπου ήθελα, δεν χάθηκα ποτέ, μην κολώνεις, θα σε καλύψει.

 

Σημερινό update:

είχα γάμο αδερφής κολλητού και έπρεπε να πάω σε κτήμα στο Λαύριο (μένω βόρεια προάστια). Το κτήμα ήταν τρέχα γύρευε, άντε μέσω Αττική θα πήγαινα λεωφόρο Μαρκοπούλου και μετά Λαυρίου, ως εκεί, μετά πάπαλα.

Φυσικά έβαλα το όνομα του κτήματος στο Google Maps και το ΕΙΧΕ, οπότε Navigate και χαλαρά με πήγε ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ.

Οι υπόλοιποι καλεσμένοι ; Αρκετοί ταλαιπωρήθηκαν καθώς έψαχναν και χάθηκαν.

Το πλέον κουφό ; Οι περισσότεροι πλέον έχουν smartphone με Google Maps, ο περισσότερος κόσμος όμως ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ.

Έχει τύχει να με ρωτήσουν στην περιοχή μου για οδό και να ρωτώ εγώ τον ερωτώντα "gps δεν έχεις" ; Και να κοιτάει το κινητό του (μάλλον είχε, απλώς δεν γνωρίζουν πως να ψάξουν).

 

Καθώς επέστρεφα το βράδυ από Αθηνών-Λαμίας το Google Maps ΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΟ άλλη μια φορά, στο καφέ είχε κίνηση αλλά κινούμενη, στο κόκκινο μποτιλιάρισμα, ακριβώς ό,τι έβρισκα μπροστά μου δλδ.

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά με το off-line χάνεις την αναζήτηση στον Γούγλη, κορυφαίο χαρακτηριστικό.

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ

 

Τι εννοείς εδώ ακριβώς;

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς εδώ ακριβώς;

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σου.

 

Προφανώς εννοεί πως όταν έχεις offline πλοήγηση δεν μπορείς να κάνεις αναζήτηση για σημεία ενδιαφέροντος στους χάρτες.

Κάτι απολύτως λογικό αφού δεν θα έχεις internet..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να ΜΗΝ φαίνονται οι διευθύνσεις αυτές;(μάλλον είναι από μερικές επαφές μου;)

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160704/4c72a6ee813ccd7062ea75623d52a2b6.jpg

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το νέο feature "New Fastest Route" που σου βγάζει MONO TOY το GMaps όταν είσαι σε κίνηση, είναι πραγματικά απίστευτο και προσομοιάζει σε τεχνητή νοημοσύνη !

Προσωπικά πιστεύω ότι αν η Google συνεχίσει να εξελίσσει το λογισμικό πλοήγησής της, θα τους "κλείσει" όλους τους άλλους, καθώς διαθέτει απίστευτους πόρους, εκμεταλλεύεται τα δεδομένα του Waze κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το νέο feature "New Fastest Route" που σου βγάζει MONO TOY το GMaps όταν είσαι σε κίνηση, είναι πραγματικά απίστευτο και προσομοιάζει σε τεχνητή νοημοσύνη !

Προσωπικά πιστεύω ότι αν η Google συνεχίσει να εξελίσσει το λογισμικό πλοήγησής της, θα τους "κλείσει" όλους τους άλλους, καθώς διαθέτει απίστευτους πόρους, εκμεταλλεύεται τα δεδομένα του Waze κτλ.

Να πω την αλήθεια ωραίο ακούγεται, αλλά όταν μου το έβγαλε, μου είπε ότι έχει μποτιλιάρισμα μπροστά μου που θα με καθυστερούσε 5 λεπτά (προσφέροντας μία εναλλακτική διαδρομή) και στη πραγματικότητα είχε κόκκινο φανάρι που με καθυστέρησε 10-20 δευτερόλεπτα.

Δηλαδή θέλει πολλή δουλειά ακόμα...

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το νέο feature "New Fastest Route" που σου βγάζει MONO TOY το GMaps όταν είσαι σε κίνηση, είναι πραγματικά απίστευτο και προσομοιάζει σε τεχνητή νοημοσύνη !

Προσωπικά πιστεύω ότι αν η Google συνεχίσει να εξελίσσει το λογισμικό πλοήγησής της, θα τους "κλείσει" όλους τους άλλους, καθώς διαθέτει απίστευτους πόρους, εκμεταλλεύεται τα δεδομένα του Waze κτλ.

Δεν θα κλείσει απολύτως τίποτα γιατί υστερεί σε πολύ βασικά πράγματα που ο κόσμος που κάνει σοβαρή πλοήγηση θα προτιμήσει να πληρώσει για να βρει σε όσους τα προσφέρουν.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όπως; Δεν ειρωνεύομαι, απλά το Gmaps με κάλυψε αρκετά καλά όταν το χρειάστηκα. Ρωτάω για να μάθω, μην παρεξηγηθώ.

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...