Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασα την τελευταία έκδοση του Sygic στο κινητό μου (15.6.6) και τους τελευταίους χάρτες για Ελλάδα της ΤΟΜ ΤΟΜ (Σεπτεμβρίου 2015). Αμέσως διαπίστωσα ότι δεν έχει το 100% των ελληνικών δρόμων. Είχα καλομάθει σε αυτό το θέμα με τον Auto Drive Hellas. Καταρχάς υπάρχει τρόπος να έχουμε τον Auto Drive Hellas σε Android; Αν όχι, ποιο άλλο πρόγραμμα προτείνετε με πλήρη (100%) χαρτογράφηση των ελληνικών δρόμων;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι εννοεις 100%? Δασικα μονοπατια στα βουνα? Δωσε παραδειγμα δρομου που δεν βρηκες στο χαρτη του σιτζικ.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις 100%? Δασικα μονοπατια στα βουνα? Δωσε παραδειγμα δρομου που δεν βρηκες στο χαρτη του σιτζικ.

 

Όχι δασικά μονοπάτια όπως ο Anavasis. Μιλάω για αγροτικούς δρόμους στην επαρχία. Είναι κι αυτοί τμήμα του ελληνικού οδικού δικτύου. Στον Auto Drive Hellas να φανταστείς είχε μέχρι και ένα δρόμο σε αγροτική περιοχή που κοιτώντας τον μετά από βροχή έβλεπες μόνο ροδιές από αυτοκίνητα! Αυτό σημαίνει 100%.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμμα μεσα απο το οποιο να μπορω να μεταφερω την τρεχουσα τοποθεσια μου που εχει βρει ηδη το κινητο μου σε ενα προγραμμα πλοηγησης το οποιο τρεχει σε υπολογιστη Windows?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμμα μεσα απο το οποιο να μπορω να μεταφερω την τρεχουσα τοποθεσια μου που εχει βρει ηδη το κινητο μου σε ενα προγραμμα πλοηγησης το οποιο τρεχει σε υπολογιστη Windows?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Πολύ γενική η ερώτησή σου.

Ναι μπορεί να γίνει αυτό που ζητάς ακόμα και με το Google Maps. Κάνεις κοινοποίηση της τοποθεσίας σου με ένα από τα πολλά προγράμματα που σου έχει διαθέσιμα, πχ μέσω mail, και πηγαίνεις στον υπολογιστή με τα Windows ανοίγεις το mail και πατάς επάνω στο λίνκ. Αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γενική η ερώτησή σου.

Ναι μπορεί να γίνει αυτό που ζητάς ακόμα και με το Google Maps. Κάνεις κοινοποίηση της τοποθεσίας σου με ένα από τα πολλά προγράμματα που σου έχει διαθέσιμα, πχ μέσω mail, και πηγαίνεις στον υπολογιστή με τα Windows ανοίγεις το mail και πατάς επάνω στο λίνκ. Αυτό.

Θελω αντι να χρησιμοποιω το κινητο για πλοηγηση να χρησιμοποιω τον υπολογιστη. Υπαρχουν κεραιες GPS οι οποιες συνδεονται με τον υπολογιστη μεσω bluetooth ή μεσω usb. Υπαρχει καποιο προγραμμα που να μετατρεπει το κινητο σε τετοια συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Θελω αντι να χρησιμοποιω το κινητο για πλοηγηση να χρησιμοποιω τον υπολογιστη. Υπαρχουν κεραιες GPS οι οποιες συνδεονται με τον υπολογιστη μεσω bluetooth ή μεσω usb. Υπαρχει καποιο προγραμμα που να μετατρεπει το κινητο σε τετοια συσκευη.

 

 

Εννοείς να μετατρέπει το laptop σε συσκευή πλοήγησης..? (χρειάζεσαι και κεραία με usb για να λαμβάνεις το σήμα gps)

για δες αυτο..

 

http://www.clevermarket.gr/pd/gps-dongle-usb20-gia-na-metatrepsete-to-laptop-sas-se-ploigo-gps-me-google-earth-kai-google-maps-12038.htm?lang=el&path=-531001942

Link to comment
Share on other sites

Θελω αντι να χρησιμοποιω το κινητο για πλοηγηση να χρησιμοποιω τον υπολογιστη. Υπαρχουν κεραιες GPS οι οποιες συνδεονται με τον υπολογιστη μεσω bluetooth ή μεσω usb. Υπαρχει καποιο προγραμμα που να μετατρεπει το κινητο σε τετοια συσκευη.

 

Και πώς συνδέονται όλα αυτά που λες με το Android;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά μιλάει ο άνθρωπος.

Θέλει να χρησιμοποιήσει το κινητό του σαν κεραία gps συνδέοντας το με το laptop μέσω USB. Και με κάποια εφαρμογή στο laptop να κάνει πλοήγηση.

Αυτό το πράγμα ρωτάει αν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά μιλάει ο άνθρωπος.

Θέλει να χρησιμοποιήσει το κινητό του σαν κεραία gps συνδέοντας το με το laptop μέσω USB. Και με κάποια εφαρμογή στο laptop να κάνει πλοήγηση.

Αυτό το πράγμα ρωτάει αν γίνεται.

Ακριβως αυτο ρωταω φιλε μου. Αντι να δωσω 30 ευρω που κανει η ποιο φθηνη κεραια usb στο skroutz μηπως μπορω με καποιο προγραμμα να μετατρεψω το κινητο μου σε τετοια κεραια.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο ρωταω φιλε μου. Αντι να δωσω 30 ευρω που κανει η ποιο φθηνη κεραια usb στο skroutz μηπως μπορω με καποιο προγραμμα να μετατρεψω το κινητο μου σε τετοια κεραια.

Δες αν σε βολεύει το MyPhoneExplorer, με το οποίο προβάλεις στο Laptop την οθόνη του κινητού.

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

την επόμενη βδομάδα θα κάνω ταξίδι Αθήνα-Ντίσελντορφ και χρειάζομαι offline GPS. Έχω σε tablet το HERE αλλά και το google maps, όμως αφενός δεν μου βρίσκουν διαδρομή μέσω Ιταλίας, αφετέρου δεν βρίσκω επιλογή να αποθηκεύσω την διαδρομή έτσι ώστε να την έχω χωρίς ιντερνετ.

Μια βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

την επόμενη βδομάδα θα κάνω ταξίδι Αθήνα-Ντίσελντορφ και χρειάζομαι offline GPS. Έχω σε tablet το HERE αλλά και το google maps, όμως αφενός δεν μου βρίσκουν διαδρομή μέσω Ιταλίας, αφετέρου δεν βρίσκω επιλογή να αποθηκεύσω την διαδρομή έτσι ώστε να την έχω χωρίς ιντερνετ.

Μια βοήθεια?

 

Κατέβασε ένα πρόγραμμα δοκιμαστικό π.χ route66 που μπορείς να το έχεις ένα μήνα δωρεάν και κάνε την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

την επόμενη βδομάδα θα κάνω ταξίδι Αθήνα-Ντίσελντορφ και χρειάζομαι offline GPS. Έχω σε tablet το HERE αλλά και το google maps, όμως αφενός δεν μου βρίσκουν διαδρομή μέσω Ιταλίας, αφετέρου δεν βρίσκω επιλογή να αποθηκεύσω την διαδρομή έτσι ώστε να την έχω χωρίς ιντερνετ.

Μια βοήθεια?

Αγόρασε ένα πρόγραμμα. Τόσα υπάρχουν... Route66, CoPilot, NDrive.

Link to comment
Share on other sites

Δες αν σε βολεύει το MyPhoneExplorer, με το οποίο προβάλεις στο Laptop την οθόνη του κινητού.

Mπορεις να μου πεις πως γινεται να προβαλεις στο λαπτοπ την οθονη του κινητου γιατι εχω κατεβασει την εφαρμογη και δεν εχω καταφερει να το κανω.

Οκ τελικα το βρηκα.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

την επόμενη βδομάδα θα κάνω ταξίδι Αθήνα-Ντίσελντορφ και χρειάζομαι offline GPS. Έχω σε tablet το HERE αλλά και το google maps, όμως αφενός δεν μου βρίσκουν διαδρομή μέσω Ιταλίας, αφετέρου δεν βρίσκω επιλογή να αποθηκεύσω την διαδρομή έτσι ώστε να την έχω χωρίς ιντερνετ.

Μια βοήθεια?

Το HERE δουλεύει offline, αφού σε αφήνει να κατεβάσεις τους χάρτες.

Είσαι σίγουρος ότι δεν σου κάνει αυτό που θες;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα το dont panic κατεβηκε απο το play.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

την επόμενη βδομάδα θα κάνω ταξίδι Αθήνα-Ντίσελντορφ και χρειάζομαι offline GPS. Έχω σε tablet το HERE αλλά και το google maps, όμως αφενός δεν μου βρίσκουν διαδρομή μέσω Ιταλίας, αφετέρου δεν βρίσκω επιλογή να αποθηκεύσω την διαδρομή έτσι ώστε να την έχω χωρίς ιντερνετ.

Μια βοήθεια?

 

Με το here θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Απλά θα κατεβάσεις τις χώρες που θες για να έχεις offline οδήγηση και αφου δεν σου βγάζει διαδρομη απεθείας μέσω Ιταλίας όταν είσαι Ελλάδα μπορείς να φτάσεις Ιταλία και να δώσεις προορισμό Ντισελντορφ από εκεί.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Άρα κατεβάζω χάρτες στο HERE Ιταλίας-Αυστρίας-Γερμανίας και είμαι κομπλέ?

Ναι, αλλά κάνε μια δοκιμή offline πριν το ταξίδι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε και Ελβετία για να είσαι σίγουρος. Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Πάντως ας πει και κανένας άλλος την γνώμη του.

 

Εξωτερικό δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα αλλά σε offline στο εσωτερικό δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα, τη βασική δουλειά του την κάνει.

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποίω το sygic τα τελευταία 5 χρόνια ίσως και παραπανω. φέτος μάλιστα για Ελλάδα - bansko και με άφησε πλήρως ικανοποιημένο, οπως ολες τις προηγουμενες φορες. Μεχρι και στα συνορα οταν εφτανα μου ειπε οτι να ετοιμαστω να περασω συνορα :)

Οσον αφορα το here προσωπικά δεν με αρέσει καθόλου, με έβαζε να πάω απο δρόμους επαρχιακούς ή να κάνω τεράστιους κύκλους ή αλλες φορες με πήγαινε απο κάτι κ**λοστενα..

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποίω το sygic τα τελευταία 5 χρόνια ίσως και παραπανω. φέτος μάλιστα για Ελλάδα - bansko και με άφησε πλήρως ικανοποιημένο, οπως ολες τις προηγουμενες φορες. Μεχρι και στα συνορα οταν εφτανα μου ειπε οτι να ετοιμαστω να περασω συνορα :)

Οσον αφορα το here προσωπικά δεν με αρέσει καθόλου, με έβαζε να πάω απο δρόμους επαρχιακούς ή να κάνω τεράστιους κύκλους ή αλλες φορες με πήγαινε απο κάτι κ**λοστενα..

To Sygic για βασική χρήση Καλό είναι.

Εξακολουθώ όμως να πιστεύω ότι τα Navigon, Igo, Route66 υπερτερούν στην πλοήγηση έναντι του Sygic.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα το dont panic κατεβηκε απο το play.

Στο play νομίζω ότι πράματα ήταν η δοκιμαστική έκδοση. Αν το αγοράσεις (εγώ το πήρα κατευθείαν από την εταιρία) σου στέλνει μηνύματα η εταιρία και σου λέει τις αναβαθμίσεις μην τις κατεβάσεις από το play αλλά από την ίδια την εφαρμογή. Το πλήρες κατέβασμα δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει

Link to comment
Share on other sites

Στο route66 όταν λέει για την Ελλάδα πλοήγιση19,90 και από κάτω διαρκής, εννοεί πως είναι για πάντα και πέρνει για πάντα αναβαθμίσεις; Πάντως είδα πως για κάμερες και κινηση αγοράζεις για ένα χρόνο, όχι παραπάνω. Αν παρω δηλαδή το χαρτη με τα 20€ θα πρέπει αν θέλω κάμερες και κίνηση να τα παίρνω χωριστά κάθε χρόνο; Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...