Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε φίλος πως βάζεις ελληνική tts στο νέο Navigon? Παλιά το έκανα εγκατάσταση και μου έβαζε απο μόνο του τα πάντα. Στην νέα έκδοση 5.60 μιλάει μία γυναίκα που δε λέει τις οδούς...Γιατί; Γνωριζεις πως να το φτιάξω?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε φίλος πως βάζεις ελληνική tts στο νέο Navigon? Παλιά το έκανα εγκατάσταση και μου έβαζε απο μόνο του τα πάντα. Στην νέα έκδοση 5.60 μιλάει μία γυναίκα που δε λέει τις οδούς...Γιατί; Γνωριζεις πως να το φτιάξω?

http://s30.postimg.org/be5b8gdtd/Screenshot_2015_12_26_16_43_56.jpg

 

Στην 5.6.0 μετα την εγκατασταση σε ελληνικο τηλεφωνο με ελληνικη γλωσσα στα μενου, και χωρις να κανω κατι αλλο στην επιλογη φωνης μου δινει αυτες τις 2 επιλογες. Η απλη φωνη ειναι η γυναικα που λες, και αφου δεν ειναι tts δεν μπορει να κανει εκφωνηση οδων. Η ανδρικη φωνη, αφου ειναι tts τα λεει ολα. Ψαξτο, κι αν δεν εχεις τις 2 φωνες, κατι εχει γινει λαθος στην εγκατασταση, οπότε πρεπει να τους στειλεις mail. Θα σου απαντησουν αμεσως. Πριν 2 χρονια που χρειαστηκα βοηθεια ηταν εξυπηρετικοτατοι.

Link to comment
Share on other sites

Σε πιο παλιές εκδόσεις μου εμφανιζόταν. Στην 5.60 δεν εμφανίζεται. Τέλος πάντων. Θα το ξαναεγκαταστήσω μήπως και κάτι πήγε στραβά. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Στο navigon υπάρχει τρόπος να μικρύνει η γραμματοσειρά πάνω στον χάρτη; Χρησιμοποίησα και το Osmamd και έχει αυτήν την επιλογή, και σε σύγκριση με το navigon στο ίδιο ζοομ δείχνει λιγότερες περιοχές και οδούς λόγω μεγαλύτερης γραμματοσειράς.

 

Το igo πριν κανά δυο χρόνια που είχα δοκιμάσει μια έκδοση δεν είχε επιλογή για πλοήγηση με τον χάρτη σε 2d και τον βορρά μόνιμα προς τα πάνω, τώρα το έχουν προσθέσει;

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έβαλε navigon απο το amazon του λέει κάποιο μήνυμα όταν ανοίγει την εφαρμογή πως είναι για 30 ημέρες?

Σε εμένα το βγάζει κάθε φορά που το ανοίγω. Αν το ανοίξω με ίντερνετ δε το βγάζει.

Τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έβαλε navigon απο το amazon του λέει κάποιο μήνυμα όταν ανοίγει την εφαρμογή πως είναι για 30 ημέρες?

 

Σε εμένα το βγάζει κάθε φορά που το ανοίγω. Αν το ανοίξω με ίντερνετ δε το βγάζει.

 

Τι γίνεται?

 

 

Σού λέει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή offline για 30 μέρες. Μετα πρέπει να συνδεθείς στο internet για να επαληθεύσει την αγορά. Όταν είσαι συνδεμένος δεν υπάρχει λόγος να σού το γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Σ' εμένα το βγάζει συνέχεια και έχω προβληματιστεί αν είναι όντως δωρεάν ή όχι.

Σήμερα το δοκίμασα σε άγνωστη διαδρομή και με πήγε πολύ καλά με σωστή ενημέρωση αλλά μέχρι να μάθω το χειρισμό του έκλεινε, το ξανάνοιγα και πάλι το μήνυμα ...

 

Επίσης, κατάλαβα ότι δεν λειτουργεί offline αφού όσες φορές το ξεκίνησα έτσι, κατέγραφε τη διεύθυνση αλλά δεν προχωρούσε στην εμφάνιση των επιλογών για διαδρομή είτε σαν πεζός είτε με αυτ/το κλπ. Αυτά επανερχόντουσαν όταν συνδεόμουν στο δίκτυο αλλά έπρεπε να αρχίσω τη διαδικασία διαδρομής από την αρχή αφού δεν κρατούσε τα τελευταία στοιχεία που είχα βάλει.

Αυτά τα θεωρώ αρνητικά, αν συμβαίνουν πραγματικά και δεν έχω κάνει κάποιο λάθος χειρισμού.

Link to comment
Share on other sites

Σ' εμένα το βγάζει συνέχεια και έχω προβληματιστεί αν είναι όντως δωρεάν ή όχι.

Σήμερα το δοκίμασα σε άγνωστη διαδρομή και με πήγε πολύ καλά με σωστή ενημέρωση αλλά μέχρι να μάθω το χειρισμό του έκλεινε, το ξανάνοιγα και πάλι το μήνυμα ...

 

Επίσης, κατάλαβα ότι δεν λειτουργεί offline αφού όσες φορές το ξεκίνησα έτσι, κατέγραφε τη διεύθυνση αλλά δεν προχωρούσε στην εμφάνιση των επιλογών για διαδρομή είτε σαν πεζός είτε με αυτ/το κλπ. Αυτά επανερχόντουσαν όταν συνδεόμουν στο δίκτυο αλλά έπρεπε να αρχίσω τη διαδικασία διαδρομής από την αρχή αφού δεν κρατούσε τα τελευταία στοιχεία που είχα βάλει.

Αυτά τα θεωρώ αρνητικά, αν συμβαίνουν πραγματικά και δεν έχω κάνει κάποιο λάθος χειρισμού.

 

 

Όχι. Αυτά δεν συμβαίνουν. Λειτουργεί κανονικά offline ( το δοκίμασα και σήμερα). Το μόνο που ισχύει είναι αυτό πού γράψαμε παραπάνω.

Δεν ξέρω γιατί μπορεί να δουλεύει ετσι σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες για το NLife τι άποψη έχετε? Είμαι μεταξύ αυτού και του sygic. Το CoPilot αν και πληρωμενο το εστειλα και το navigon το βρίσκω λίγο ακριβό. Edited by amanwithaplan
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να διαβάζουμε προσεκτικά Παιδιά τι γράφει το κάθε πρόγραμμα πριν αναφέρουμε κάτι.

Ο,τι βγάζει το Αμαζον ως Δωρεάν είναι ακριβώς αυτό: Δωρεάν.

Ούτε για λίγες μέρες,ούτε με άλλους περιορισμούς.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να διαβάζουμε προσεκτικά Παιδιά τι γράφει το κάθε πρόγραμμα πριν αναφέρουμε κάτι.

Ο,τι βγάζει το Αμαζον ως Δωρεάν είναι ακριβώς αυτό: Δωρεάν.

Ούτε για λίγες μέρες,ούτε με άλλους περιορισμούς.

Ισχύει ακόμα; έχω το Amazon underground app αλλά δεν το βρίσκω δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ακόμα; έχω το Amazon underground app αλλά δεν το βρίσκω δωρεάν.

Κοίτα στην γερμανική σελίδα του Αμαζον. (Amazon.de)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στην γερμανική σελίδα του Αμαζον. (Amazon.de)

Με στέλνει να κατεβάσω το Amazon underground app και το κάνω και το γυρνάω στα γερμανικά αλλά πως το κατεβαζω; μου λέει να κατεβάσω πάλι το underground

Edited by amanwithaplan
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αυτά δεν συμβαίνουν. Λειτουργεί κανονικά offline ( το δοκίμασα και σήμερα). Το μόνο που ισχύει είναι αυτό πού γράψαμε παραπάνω.

Δεν ξέρω γιατί μπορεί να δουλεύει ετσι σε σένα.

 

Λοιπόν, έχεις δίκιο. Δεν είχα διαβάσει τα ενημερωτικά στην αρχή και τα διάβασα μετά το δικό σου post.

Τα λέει ξεκάθαρα.

 

Σήμερα το δοκίμασα πάλι σε γνωστή διαδρομή και μου έκανε εντύπωση ότι α) πολύ συχνά με οδηγούσε σε διαδρομή με φαρδύτερους δρόμους αλλά με περισσότερα φανάρια και καθυστέρηση, έστω και αν αγνοούσα τις οδηγίες και β) σε κάποιες περιπτώσεις προειδοποιούσε για στροφή σε οδό που γνωρίζω ότι δεν υπάρχει, δηλαδή έλεγε "σε 200μ. στρίψτε δεξιά στην οδό Λεωφ. Κηφισίας", αντί να πει "στην οδό ΧΧΧ" και όταν πλησίαζα στη στροφή έβλεπα ότι υπήρχε πινακίδα που την γράφει σαν προορισμό "Προς Λεωφ. Κηφισίας" !!!

 

Λέγοντας "πρέπει να συνδεθείς στο internet για να επαληθεύσει την αγορά" τι εννοείς;

Πρέπει να καταχωρίσουμε όνομα και mail;

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχεις δίκιο. Δεν είχα διαβάσει τα ενημερωτικά στην αρχή και τα διάβασα μετά το δικό σου post.

Τα λέει ξεκάθαρα.

 

Σήμερα το δοκίμασα πάλι σε γνωστή διαδρομή και μου έκανε εντύπωση ότι α) πολύ συχνά με οδηγούσε σε διαδρομή με φαρδύτερους δρόμους αλλά με περισσότερα φανάρια και καθυστέρηση, έστω και αν αγνοούσα τις οδηγίες και β) σε κάποιες περιπτώσεις προειδοποιούσε για στροφή σε οδό που γνωρίζω ότι δεν υπάρχει, δηλαδή έλεγε "σε 200μ. στρίψτε δεξιά στην οδό Λεωφ. Κηφισίας", αντί να πει "στην οδό ΧΧΧ" και όταν πλησίαζα στη στροφή έβλεπα ότι υπήρχε πινακίδα που την γράφει σαν προορισμό "Προς Λεωφ. Κηφισίας" !!!

 

Λέγοντας "πρέπει να συνδεθείς στο internet για να επαληθεύσει την αγορά" τι εννοείς;

Πρέπει να καταχωρίσουμε όνομα και mail;

Όχι τίποτα δεν χρειάζεται να κάνεις. Όταν ανοίγεις την εφαρμογή και έχεις internet το κάνει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτα δεν χρειάζεται να κάνεις. Όταν ανοίγεις την εφαρμογή και έχεις internet το κάνει μόνο του.

 

Δηλαδή, τι θα αλλάξει μετά την πάροδο των 30 ημερών;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, τι θα αλλάξει μετά την πάροδο των 30 ημερών;

Λογικά δεν θα λειτουργεί μέχρι να συνδεθεί σε δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα λειτουργεί μέχρι να συνδεθεί σε δίκτυο.

 

Δηλαδή το navigon λειτουργεί μόνο on line και off line μόνο 30 μέρες δοκιμαστικά;

Ξαναγυρνάμε στο HERE;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Μου λέει να κάνω update το Amazon app με το Amazon underground. Το κάνω και μετά τα ίδια πάλι. Τι κακώς λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το navigon λειτουργεί μόνο on line και off line μόνο 30 μέρες δοκιμαστικά;

Ξαναγυρνάμε στο HERE;

Όχι. Λειτουργεί offline , free για πάντα.

Το μόνο που ζητάει είναι να δει δίκτυο μια φορά στις 30 μέρες .

Ελπίζω τώρα να έγινε κατανοητό...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το navigon λειτουργεί μόνο on line και off line μόνο 30 μέρες δοκιμαστικά;

Ξαναγυρνάμε στο HERE;

Πώς γίνεται τόσοι χρήστες να μην έχουμε πρόβλημα με το Navigon και μόνο εσύ να το βλέπεις τόσο προβληματικό;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το navigon νομίζω πως είναι με διαφορά το καλύτερο αν κ υστερεί σε εμφάνιση και frame rate.
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Λειτουργεί offline , free για πάντα.

Το μόνο που ζητάει είναι να δει δίκτυο μια φορά στις 30 μέρες .

Ελπίζω τώρα να έγινε κατανοητό...

 

Τώρα ΝΑΙ, η 2η πρόταση είναι όλη η ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στην γερμανική σελίδα του Αμαζον. (Amazon.de)

 

Κοιτώ από το laptop με την μετάφραση την Γερμανική σελίδα , το έχει δωρεάν αλλά όχι για τον γεωγραφικό προορισμό μου .

Πως το κατεβάσατε ?

Στο κινητό έχω την εφαρμογή amazon shopping μόνο .

Link to comment
Share on other sites

Με στέλνει να κατεβάσω το Amazon underground app και το κάνω και το γυρνάω στα γερμανικά αλλά πως το κατεβαζω; μου λέει να κατεβάσω πάλι το underground

 

Παιδιά μια βοήθεια. Μου λέει να κάνω update το Amazon app με το Amazon underground. Το κάνω και μετά τα ίδια πάλι. Τι κακώς λάθος;

 

Κοιτώ από το laptop με την μετάφραση την Γερμανική σελίδα , το έχει δωρεάν αλλά όχι για τον γεωγραφικό προορισμό μου .

Πως το κατεβάσατε ?

Στο κινητό έχω την εφαρμογή amazon shopping μόνο .

Ορίστε, 3 σελίδες πριν περιγράφεται ο τρόπος αγοράς και download του Navigon http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530&page=1317
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...