Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έφαγε το κινητό κανένα δυνατό χτύπημα πρόσφατα;

Αν δεν πιάνει ούτε το gps status κάποιον δορυφόρο είναι σαν να τα έφτυσε η κεραία.

 

Mια πιάνει σήμα , μια δεν πιάνει.. είχε πέσει αλλά αν θυμάμαι καλά έπιανε σήμα στην αρχή.. Μπορώ να κάνω κάτι τώρα? Αυτό που μ κάνει εντύπωση είναι ότι στους χάρτες μου δείχνει την τοποθεσία που είμαι αλλά δεν μου δείχνει σωστά την διαδρομή κ κολλάει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια θελω ενα προγραμμα να μου καταγραφη διαδρομες (μοτο στα βουνα εντουρο ) και μετα να μπορώ να τα ανεβαζω στο fb και αλλου , και να τα βλεπουν με το google map ( να τα βλεπω χωρις να χρειαζεται να κατεβασω καποιο προγραμμα ) και εαν μπορω να τραβαω και φωτο και να τα βαζει στην διαδρομη ακομα καλυτερα εχω αντροιντ 6 ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω αν πρεπει να ρωτησω με βαση την πολιτική του φόρουμ αλλα θα ρωτησω!θελω να βρω χαρτες tom tom αλλα επειδη ειναι λιγο ακριβοί τους ψαχνω με αλλο τροπο.ξέρει κανείς κανα λινκ?όποιος ξερει ας μου στείλει inbox.ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε αφορά πειρατικές εφαρμογές και απόκτηση επι πληρωμή εφαρμογών μέσω της "πλαγίας" οδού απαγορεύεται ρητά από τους κανόνες του φόρουμ (Ο.Π.Χ) τους οποίους αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου! Οπότε οποιαδήποτε συζήτηση επ'αυτού σταματάει εδώ ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε αφορά πειρατικές εφαρμογές και απόκτηση επι πληρωμή εφαρμογών μέσω της "πλαγίας" οδού απαγορεύεται ρητά από τους κανόνες του φόρουμ (Ο.Π.Χ) τους οποίους αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου! Οπότε οποιαδήποτε συζήτηση επ'αυτού σταματάει εδώ ;)
οκ..σεβαστό..
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω ενα προγραμμα να μου καταγραφη διαδρομες (μοτο στα βουνα εντουρο ) και μετα να μπορώ να τα ανεβαζω στο fb και αλλου , και να τα βλεπουν με το google map ( να τα βλεπω χωρις να χρειαζεται να κατεβασω καποιο προγραμμα ) και εαν μπορω να τραβαω και φωτο και να τα βαζει στην διαδρομη ακομα καλυτερα εχω αντροιντ 6 ευχαριστω

Δες το GPS essentials.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mictale.gpsessentials

 

Και αυτό φαίνεται καλό αλλά δεν το έχω δοκιμάσει:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.discipleskies.android.polarisnavigation

Edited by Fick

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η αναβάθμιση με τα "χρησιμα" στο here

 

Τι περιεχουν?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Δες το GPS essentials.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mictale.gpsessentials

 

Και αυτό φαίνεται καλό αλλά δεν το έχω δοκιμάσει:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.discipleskies.android.polarisnavigation

σε ευχαριστω φιλε θα τα δοκιμασω
Link to comment
Share on other sites

Tο Sygic εχει μια κακη παραδοση στο ξαφνικο quit.

 

Θεωρω απαραδεκτο, προγραμμα σαν το sygic με τοσα χρονια και τοση εξελιξη στην πλατη του, ακομη να εμφανιζει απο εκδοση/υποεκδοση σε εκδοση/υποεκδοση, το τραγικο συμβαν να σε πετάει απο το προγραμμα στα καλα καθουμενα.

Ε μου συνεβη και οταν ειχα εκδοση 14, και 15, και με 16...

Προσφατο συμβαν, με την 16.0.5, ειχα μια δρομολογηση σε εξελιξη, και αφου ειχα σχεδον φτασει, θελησα να την ακυρωσω και να κανω αναζητηση και νεα δρομολογηση.

Ε, με το που εκανα cancel να δωσω την νεα, με πεταγε εξω!

Παλιοτερα, με 14αρα αν θυμαμαι, οταν γυριζα για οποιονδηποτε λογο το κινητο, απο landscape σε portrait, παλι με πεταγε εξω!

Δηλαδη, αμα δεν μπορουν να 'φτιαξουν' το πιο απλο, το ξαφνικο quit, τι να πω;

:(

Link to comment
Share on other sites

Tο Sygic εχει μια κακη παραδοση στο ξαφνικο quit.

 

Θεωρω απαραδεκτο, προγραμμα σαν το sygic με τοσα χρονια και τοση εξελιξη στην πλατη του, ακομη να εμφανιζει απο εκδοση/υποεκδοση σε εκδοση/υποεκδοση, το τραγικο συμβαν να σε πετάει απο το προγραμμα στα καλα καθουμενα.

Ε μου συνεβη και οταν ειχα εκδοση 14, και 15, και με 16...

Προσφατο συμβαν, με την 16.0.5, ειχα μια δρομολογηση σε εξελιξη, και αφου ειχα σχεδον φτασει, θελησα να την ακυρωσω και να κανω αναζητηση και νεα δρομολογηση.

Ε, με το που εκανα cancel να δωσω την νεα, με πεταγε εξω!

Παλιοτερα, με 14αρα αν θυμαμαι, οταν γυριζα για οποιονδηποτε λογο το κινητο, απο landscape σε portrait, παλι με πεταγε εξω!

Δηλαδη, αμα δεν μπορουν να 'φτιαξουν' το πιο απλο, το ξαφνικο quit, τι να πω;

:(

 

εμένα μου έκανε το κουλό 2 - 3 φορές όταν έγραφα για μια οδό να μου crashari

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την 14 ήμουν κομπλε, στη 16 που δοκιμασα, συγκεκριμένα 16.08 είχα θέμα και εγώ.. Με πέταγε..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρόνια που το χρησιμοποιούσα μέχρι πριν 8-9 μήνες, δεν είχα ποτέ crashάρισμα ή να κλείσει ξαφνικά, ούτε σε ακύρωση δρομολόγησης, ούτε σε αλλαγή από landscape σε portrait
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρόνια που το χρησιμοποιούσα μέχρι πριν 8-9 μήνες, δεν είχα ποτέ crashάρισμα ή να κλείσει ξαφνικά, ούτε σε ακύρωση δρομολόγησης, ούτε σε αλλαγή από landscape σε portrait

 

πριν μήνες και εγώ δεν είχα κανένα θέμα . στις 2 - 3 ενημερώσεις τωρα τελευταια μου άρχισε κάτι μικρά κούλα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατές εκπτώσεις από το SYGIC:

- όλη η Ευρώπη στα 20€

- όλος ο κόσμος στα 30€

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μηνες να βαλω ενα gps θελω τη γνωμη σας. Το μονο που με νοιαζει ειναι τα ενημερωμενα pois,να εχει σιγουρα buildings,μπατσορανταρ με πιθανα σημεια με μπλοκα. Δεν με νοιαζει αν ειναι με λεφτα η free. Ειμαι αναμεσα σε SYGIC και IGO αλλα αν εχετε να προτεινετε κατι πειτε το...

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μηνες να βαλω ενα gps θελω τη γνωμη σας. Το μονο που με νοιαζει ειναι τα ενημερωμενα pois,να εχει σιγουρα buildings,μπατσορανταρ με πιθανα σημεια με μπλοκα. Δεν με νοιαζει αν ειναι με λεφτα η free. Ειμαι αναμεσα σε SYGIC και IGO αλλα αν εχετε να προτεινετε κατι πειτε το...

Το SYGIC υπάρχει επίσημα μόνο με πληρωμή.

Το IGO δεν το βρίσκεις επίσημα, παρά μόνο ανεπίσημα.

 

Σαν δυνατότητες προσφέρουν τα ίδια πράγματα, αλλά σίγουρα το IGO έχει καλύτερη πλοήγηση.

Το SYGIC έχει καλύτερα γραφικά και δεν θέλει στήσιμο, όπως το IGO που θέλει χρόνο για να στηθεί σωστά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το SYGIC υπάρχει επίσημα μόνο με πληρωμή.

Το IGO δεν το βρίσκεις επίσημα, παρά μόνο ανεπίσημα.

 

Σαν δυνατότητες προσφέρουν τα ίδια πράγματα, αλλά σίγουρα το IGO έχει καλύτερη πλοήγηση.

Το SYGIC έχει καλύτερα γραφικά και δεν θέλει στήσιμο, όπως το IGO που θέλει χρόνο για να στηθεί σωστά.

Τα είχα και τα δυο και ξέρω τι παιζει αλλά θέλω αν για παράδειγμα ζητησω supermarket να μου βγάλει όλα τα διαθέσιμα της περιοχης και όχι αυτά που είχε πριν χρόνια .

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση χαρτών σήμερα στο Sygic για εκδόσεις 16.χ+

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί αλλά και σε περίπτωση επανάληψης μάλλον χρήσιμη είναι.

 

Στη χθεσινή αναβάθμιση του Sygic αντιμετώπισα 2-3 φορές το "error 963" σε έκδοση 5.1.

Όπως κατάλαβα μετά από τις προσπάθειες αναβάθμισης και άλλης εφαρμογής το λάθος εμφανιζόταν επειδή είχα μεταφέρει τα data στην sd κάρτα.

Μόλις τα μετακίνησα στην εσωτερική μνήμη οι αναβαθμίσεις εγκαταστάθηκαν και, φυσικά, μετέφερα πάλι τα data στην κάρτα, μέχρι την επόμενη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ το google maps εδώ και πολύ καιρό μετά την απαίτηση της google να της στέλνεις την θέση σου για να μπορείς να τη δεις στη χάρτη. :wacko:

 

Τώρα που έβαλα marshmallow και άνοιξα το maps μου έδειχνε κανονικά την θέση μου χωρίς το γνωστό μήνυμα να ενεργοποιήσω το google location. Το έλεγξα και απο τις ρυθμίσεις του GPS και συνεχίζει να είναι device only (δηλαδή μόνο GPS χωρίς cell και wifi). Μόνο αν πας στο location accuracy tips ή πατήσεις 2 φορές πάνω στην κουκίδα του location βγάζει το γνωστό μήνυμα για το google location service.

 

Άλλαξε πολιτική η google και σου δείχνει τη θέση σου χωρίς να πρέπει να την στείλεις; Η μήπως απλά τη στέλνει έτσι και αλλιώς; Το δεύτερο δεν το νομίζω γιατί στο παράθυρο του location service λέει καθαρά οτι μόνο αν το ενεργοποιήσεις θα στέλνει αυτή την πληροφορία. Δεν μπόρεσα να βρώ κάποια σχετική ανακοίνωση (όπως βέβαια δεν έβγαλαν και όταν αποφάσισαν να εφαρμόσουν την προηγούμενη πολιτική).

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ το google maps εδώ και πολύ καιρό μετά την απαίτηση της google να της στέλνεις την θέση σου για να μπορείς να τη δεις στη χάρτη. :wacko:

 

Τώρα που έβαλα marshmallow και άνοιξα το maps μου έδειχνε κανονικά την θέση μου χωρίς το γνωστό μήνυμα να ενεργοποιήσω το google location. Το έλεγξα και απο τις ρυθμίσεις του GPS και συνεχίζει να είναι device only (δηλαδή μόνο GPS χωρίς cell και wifi). Μόνο αν πας στο location accuracy tips ή πατήσεις 2 φορές πάνω στην κουκίδα του location βγάζει το γνωστό μήνυμα για το google location service.

 

Άλλαξε πολιτική η google και σου δείχνει τη θέση σου χωρίς να πρέπει να την στείλεις; Η μήπως απλά τη στέλνει έτσι και αλλιώς; Το δεύτερο δεν το νομίζω γιατί στο παράθυρο του location service λέει καθαρά οτι μόνο αν το ενεργοποιήσεις θα στέλνει αυτή την πληροφορία. Δεν μπόρεσα να βρώ κάποια σχετική ανακοίνωση (όπως βέβαια δεν έβγαλαν και όταν αποφάσισαν να εφαρμόσουν την προηγούμενη πολιτική).

Κανένα πρόγραμμα δε μπορεί να σου πει τη θέση σου αν δεν του τη δώσεις. Το google maps δεν αποθηκεύει τους χάρτες στη συσκευή σου επομένως απαιτεί να του στείλεις τη θέση για να σου στείλει τον χάρτη της περιοχής σου, είτε σε ρωτάει η συσκευή αν θες είτε όχι. Κοινή λογική. Αν δε θες, κατέβασε το Here maps ή άλλη εφαρμογή με τους χάρτες στη συσκευή, για να μην χρειάζεσαι ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόγραμμα δε μπορεί να σου πει τη θέση σου αν δεν του τη δώσεις. Το google maps δεν αποθηκεύει τους χάρτες στη συσκευή σου επομένως απαιτεί να του στείλεις τη θέση για να σου στείλει τον χάρτη της περιοχής σου, είτε σε ρωτάει η συσκευή αν θες είτε όχι. Κοινή λογική. Αν δε θες, κατέβασε το Here maps ή άλλη εφαρμογή με τους χάρτες στη συσκευή, για να μην χρειάζεσαι ίντερνετ.

 

Δεν είναι κοινή λογική. Είναι οτι να ναι λογική....

 

Πρώτα απ όλα προφανώς το πρόγραμμα ξέρει τη θέση σου. Αυτό όμως ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι τη στέλνει και στην εταιρία που το φτιάχνει (εν προκειμένω τη google). Επίσης είναι εντελώς λάθος οτι πρέπει να στείλεις τη θέση σου στη google για να σου δώσει το χάρτη της περιοχής. Το πρόγραμμα μπορεί να ζητήσει όποιο χάρτη θέλει χωρίς να έχει κανένα fix το GPS. Μπορείς απλά να κοιτάς μια περιοχή χωρίς να βρίσκεσαι εκεί. Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ έτσι το google maps.

 

Όσο για το τι να κατεβάσω ξέρω πολύ καλά. Ασχολούμαι εδώ και 10 χρόνια με προγράμματα GPS και έχω αρκετές συσκευές. Αυτή τη στιγμή έχω 8 προγράμματα στο κινητό που χρησιμοποιώ.

 

Έκανα μια συγκεκριμένη ερώτηση για την πολιτική της google. Αυτό είναι που δεν ξέρω. Οχι γενικά και αόριστα πράγματα που δεν ισχύουν κιόλας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κοινή λογική. Είναι οτι να ναι λογική....

 

Πρώτα απ όλα προφανώς το πρόγραμμα ξέρει τη θέση σου. Αυτό όμως ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι τη στέλνει και στην εταιρία που το φτιάχνει (εν προκειμένω τη google). Επίσης είναι εντελώς λάθος οτι πρέπει να στείλεις τη θέση σου στη google για να σου δώσει το χάρτη της περιοχής. Το πρόγραμμα μπορεί να ζητήσει όποιο χάρτη θέλει χωρίς να έχει κανένα fix το GPS. Μπορείς απλά να κοιτάς μια περιοχή χωρίς να βρίσκεσαι εκεί. Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ έτσι το google maps.

 

Όσο για το τι να κατεβάσω ξέρω πολύ καλά. Ασχολούμαι εδώ και 10 χρόνια με προγράμματα GPS και έχω αρκετές συσκευές. Αυτή τη στιγμή έχω 8 προγράμματα στο κινητό που χρησιμοποιώ.

 

Έκανα μια συγκεκριμένη ερώτηση για την πολιτική της google. Αυτό είναι που δεν ξέρω. Οχι γενικά και αόριστα πράγματα που δεν ισχύουν κιόλας. ;)

Επαναλαμβάνω, γιατί δεν σου ήταν κατανοητό μάλλον. Το google maps, προφανώς μπορεί να σου δείξει όποιο χάρτη θες. Εφόσον εσύ κυλήσεις με το δάχτυλό σου σε μια περιοχή, η εφαρμογή στέλνει τις συντεταγμένες τις περιοχής στην οποία κύλησες εσύ με το δάχτυλό σου, και παίρνει τον κατάλληλο χάρτη. Έτσι και με το GPS, αφού κλειδώσει, στέλνει τις συντεταγμένες στις οποίες κλείδωσε το GPS και παίρνει το χάρτη. Είναι αδύνατον να σου στείλει ο σερβερ μια περιοχή, χωρίς το κινητό να στείλει ποια περιοχή θέλεις. Παίρνω πίσω τη φράση «κοινή λογική» καθώς είναι καθαρά τεχνικό και προγραμματιστικό το ζήτημα. Ελπίζω να κατάλαβες τώρα τι εννοώ, και φυσικά ισχύει 100% αυτό που λέω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...