Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το ψαχτήρι του Γούγλη θα συμφωνήσω, αλλά το live του Waze δεν συγκρίνεται.

Τελικά το Sygic έχει live traffic ; Βάζω τώρα διαδρομή μέσω Εθνικής Οδού Αθηνών-Λαμίας και στο ύψος της Α.Ο που στα άλλα προγράμματα μου βγάζει μποτιλιάρισμα αυτό δεν μου βγάζει τπτ. Μήπως υπάρχει ξεχωριστό (πλερώ) πακέτο για το Traffic και δεν το εμφανίζει ;

Δεν λέω, γαμάτα τα γραφικά, αλλά το τραφικ σε μια πόλη σαν την Αθήνα είναι κομβικής σημασίας.

 

Παίδες το Waze έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, μελαγχολική για εμάς τους Έλληνες, ξεκίνησε σαν ισραηλινή start-up πριν αγοραστεί απ΄την Google, η οποία έσκασε σε κάθε έναν απ' τους 100 εργαζόμενούς της 1,2 εκατ.$ !

Έτσι λοιπόν, 100 Ισραηλινοί έγιναν εκατομμυριούχοι εξαιτίας μιας πολύ καλής ιδέας τους.

Άντε πές τα αυτά στην Ελλάδα του "σπουδάζω κάπου, κάνω μεταπτυχιακό, ώστε να τρουπώσω στο Δημόσιο και να πάρω σύνταξη στα 50"...:)

Link to comment
Share on other sites

Για το ψαχτήρι του Γούγλη θα συμφωνήσω, αλλά το live του Waze δεν συγκρίνεται.

Τελικά το Sygic έχει live traffic ; Βάζω τώρα διαδρομή μέσω Εθνικής Οδού Αθηνών-Λαμίας και στο ύψος της Α.Ο που στα άλλα προγράμματα μου βγάζει μποτιλιάρισμα αυτό δεν μου βγάζει τπτ. Μήπως υπάρχει ξεχωριστό (πλερώ) πακέτο για το Traffic και δεν το εμφανίζει ;

Δεν λέω, γαμάτα τα γραφικά, αλλά το τραφικ σε μια πόλη σαν την Αθήνα είναι κομβικής σημασίας.

 

Παίδες το Waze έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, μελαγχολική για εμάς τους Έλληνες, ξεκίνησε σαν ισραηλινή start-up πριν αγοραστεί απ΄την Google, η οποία έσκασε σε κάθε έναν απ' τους 100 εργαζόμενούς της 1,2 εκατ.$ !

Έτσι λοιπόν, 100 Ισραηλινοί έγιναν εκατομμυριούχοι εξαιτίας μιας πολύ καλής ιδέας τους.

Άντε πές τα αυτά στην Ελλάδα του "σπουδάζω κάπου, κάνω μεταπτυχιακό, ώστε να τρουπώσω στο Δημόσιο και να πάρω σύνταξη στα 50"...:)

Πλάκα πλάκα το Sygic ποτέ δε μου χε βγάλει σωστά live traffic δεδομένα στην Αθήνα που το δούλευα χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Το Waze στη google ανήκει και τα δεδομένα του χρησιμοποιούνται και στο google maps.

Αυτό είναι αλήθεια αλλά τα αποτελέσματα του search του gmaps με σχέση του waze σε ποσότητα και ποιότητα είναι σαφώς καλύτερα. Τουλάχιστον αυτά που είδα εγώ με τα μάτια μου, στη περιοχή μου.

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα το Sygic ποτέ δε μου χε βγάλει σωστά live traffic δεδομένα στην Αθήνα που το δούλευα χρόνια

Άρα δεν ήταν εντύπωσή μου.

 

Λοιπόν σήμερα λόγω εξόδου για το 3ήμερο σε συνδυασμό με τις υψηλές θερμοκρασίες, η Αθηνών-Λαμίας απ΄το ύψος της ΑΟ μέχρι το Αιγάλεω (μέχρι εκεί τουλάχιστον είδα) είχε απίστευτη κίνηση, μιλάμε για σημειωτόν, μποτιλιάρισμα.

Μόνο GMaps, Waze και Here Maps μου το έβγαλαν με τα 2 πρώτα να υπερέχουν σαφώς.

Το Sygic πέρα βρέχει...

Link to comment
Share on other sites

Και το igo έχει live traffic. Απο τις δοκιμές που έχω κάνει πιστεύω οτι το google maps είναι το καλύτερο σε αυτό τον τομέα με δεύτερο το here. Το igo έχει αργή ενημέρωση και αυτό είναι μεγάλο μειονέκτημα καθώς η κυκλοφορία αλλάζει πολύ γρήγορα.

 

Απο εκεί και πέρα waze δεν έχω χρησιμοποιήσει οπότε δεν ξέρω τι κάνει. Απλά ξέρω οτι τα δεδομένα του απο το crowd sourcing τα χρησιμοποιεί και η google στο maps.

Link to comment
Share on other sites

εστω οτι θελω να παω απο Αθηνα στην Καβαλα

στο google maps χρειαζεται καθολην τη διαφρομη να εχω ενεργοποιημενο το ιντερνετ? ή πριν ξεκινησω συνδεομαι στο ιντερνετ βαζω τη διαδρομη μου την εμφανιζει και μετα κλεινω το ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πλοηγηση, συνεχεια ανοικτο. Μπορεις βεβαια να το ανοιγοκλεινεις εκει που δεν ξερεις τη διαδρομη και να γλιτωσεις μπαταρια/δεδομενα.
Link to comment
Share on other sites

Αν θες πλοηγηση, συνεχεια ανοικτο. Μπορεις βεβαια να το ανοιγοκλεινεις εκει που δεν ξερεις τη διαδρομη και να γλιτωσεις μπαταρια/δεδομενα.

 

καταλαβα αρα συνεχεια ανοιχτο...

Link to comment
Share on other sites

εστω οτι θελω να παω απο Αθηνα στην Καβαλα

στο google maps χρειαζεται καθολην τη διαφρομη να εχω ενεργοποιημενο το ιντερνετ? ή πριν ξεκινησω συνδεομαι στο ιντερνετ βαζω τη διαδρομη μου την εμφανιζει και μετα κλεινω το ιντερνετ?

 

Για να έχεις πλοήγηση και φωνητικές οδηγίες χρειάζεσαι ίντερνετ.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα αρα συνεχεια ανοιχτο...

 

Μα νομίζω από αθήνα μέχρι Θεσσαλονίκη δεν θα στρίψεις πουθενα, γιατι να το έχεις ανοιχτό?

Για τέτοιο ταξίδι μπορείς να κατεβάσεις το here που δεν θέλει data και να το διαγράψεις όταν φτασεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η διαδρομή ήταν ως παράδειγμα

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ναι παραδειγμα εδωσα......

παντως 2 φορες χρειαστηκα το here και τις 2 φορες δυστηχως με πηγε στον προορισμο μου αλλα απο οπου ναι παρολο που εχω δοκιμασει ολες τις ρυθμισεις και εχω μια καποια εμπειρια με τα gps

τη μια φορα στο πηλιο οπου δε θελω να θυμαμαι απο που με πηγε ευτυχως καπα στιγμη βγηκα στον πολιτισμο

και η δευτερη τωρα το τριημερο εβαλα Πατρα ελαφονησο και με πηγε απο οπου να ναι δρομο ευτυχως στο γυρισμο εβαλα το gmaps και με εφερε πισω στο μισο χρονο...

και βολευει πολυ το here γιατι μπορεις να το χρησιμοποιησεις στο εξωτερικο χωρι δεδομενα αλλα δυστηχως πλεον δεν το εμπιστευομαι

Link to comment
Share on other sites

ναι παραδειγμα εδωσα......

παντως 2 φορες χρειαστηκα το here και τις 2 φορες δυστηχως με πηγε στον προορισμο μου αλλα απο οπου ναι παρολο που εχω δοκιμασει ολες τις ρυθμισεις και εχω μια καποια εμπειρια με τα gps

τη μια φορα στο πηλιο οπου δε θελω να θυμαμαι απο που με πηγε ευτυχως καπα στιγμη βγηκα στον πολιτισμο

και η δευτερη τωρα το τριημερο εβαλα Πατρα ελαφονησο και με πηγε απο οπου να ναι δρομο ευτυχως στο γυρισμο εβαλα το gmaps και με εφερε πισω στο μισο χρονο...

και βολευει πολυ το here γιατι μπορεις να το χρησιμοποιησεις στο εξωτερικο χωρι δεδομενα αλλα δυστηχως πλεον δεν το εμπιστευομαι

 

sygic φιλε no1.

το λεω τοσο συχνα που θα πρεπε να μου πληρωνει ποσοστα η εταιρεια! χαχα

 

edit: στο google maps Μπορεις να κατεβασεις τους χαρτες και να τους εχεισ offline..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

sygic φιλε no1.

το λεω τοσο συχνα που θα πρεπε να μου πληρωνει ποσοστα η εταιρεια! χαχα

 

edit: στο google maps Μπορεις να κατεβασεις τους χαρτες και να τους εχεισ offline..

Ειναι πολυ περιπλοκο (αν τελικα γινεται) να εχεις φωνητικες οδηγιες με κατεβασμενο κομματι χαρτη στο gmaps.

Το sygic σε βολευει καλυτερα, το δεχομαι, οπως κι εμενα αλλωστε σε συγκεκριμενες περιπτωσεις. Τρελλο vfm, σιγουροτατα. Αλλα Νο1 ακομα και με 50°C που εχει σημερα, δεν μπορω να το πω. Ουτε καν Νο2. Προσωπικη μου αποψη εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

εγω τα εχω ολα και τα εχω δοκιμασει αρκετες φορες.αλλα οταν θελω να παω καπου σιγουρα και γρηγορα,παντα βαζω το igo primo.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ περιπλοκο (αν τελικα γινεται) να εχεις φωνητικες οδηγιες με κατεβασμενο κομματι χαρτη στο gmaps.

Το sygic σε βολευει καλυτερα, το δεχομαι, οπως κι εμενα αλλωστε σε συγκεκριμενες περιπτωσεις. Τρελλο vfm, σιγουροτατα. Αλλα Νο1 ακομα και με 50°C που εχει σημερα, δεν μπορω να το πω. Ουτε καν Νο2. Προσωπικη μου αποψη εννοειται.

 

Καλα εγω οταν το προτεινω εν σκεφτμαι την θερμοκρασια! :P

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι παραδειγμα εδωσα......

παντως 2 φορες χρειαστηκα το here και τις 2 φορες δυστηχως με πηγε στον προορισμο μου αλλα απο οπου ναι παρολο που εχω δοκιμασει ολες τις ρυθμισεις και εχω μια καποια εμπειρια με τα gps

τη μια φορα στο πηλιο οπου δε θελω να θυμαμαι απο που με πηγε ευτυχως καπα στιγμη βγηκα στον πολιτισμο

και η δευτερη τωρα το τριημερο εβαλα Πατρα ελαφονησο και με πηγε απο οπου να ναι δρομο ευτυχως στο γυρισμο εβαλα το gmaps και με εφερε πισω στο μισο χρονο...

και βολευει πολυ το here γιατι μπορεις να το χρησιμοποιησεις στο εξωτερικο χωρι δεδομενα αλλα δυστηχως πλεον δεν το εμπιστευομαι

Και εγώ κάτι ανάλογο έπαθα του αγίου πνεύματος.Γύρισα με το gmaps. Παρόλα αυτά με βοηθάει τό here το έχω και αυτό. Αν δεν ελέγξεις από που σε πάει πριν ξεκινήσεις μπορεί να σε πάει από δρομάκια σε σύγκριση με το gmaps.

 

OnePlus X

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να έχουν βγει εδώ και μέρες, αλλά πρόσεξα ότι έχουμε νέους χάρτες 2016.03 για Ελλάδα και λοιπές χώρες στο SYGIC.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι θα προτείνατε για offline χάρτες όχι για πλοήγηση με αυτοκίνητο, περισσότερο σαν οδηγό για Ευρώπη.

 

Sygic όπου και αν το δοκίμασα είτε iphone είτε android με πάει καρφί εκεί που θέλω.

 

 

Τώρα είδα οτι δεν θα οδηγείς οπότε here maps

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το sygic για δοκιμή. Το σεταρα αλλά κολαω στις ρυθμίσεις διαδρομής...

Ποιά η διαφορά ταχύτερης , μικρότερη και οικονομικής διαδρομής?

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το sygic για δοκιμή. Το σεταρα αλλά κολαω στις ρυθμίσεις διαδρομής...

Ποιά η διαφορά ταχύτερης , μικρότερη και οικονομικής διαδρομής?

η ταχυτερη διαδρομη σε πηγαινει απο κεντρικους δρομους ταχειας κυκλφοριας που κανεις περισσοτερα χιλιομετρα αλλα φτανεις πιο γρηγορα γιατι εχεις την δυνατοτητα να αναπτυξεις μεγαλυτερη ταχυτητα. Η συντομη και οικονομικη σε πηγαινει απο δρομακια που ειναι πιο κοντα στον προορισμο.κοβει δρομο!γλυτωνειςα χιλιομετραλλ α δεν μπορεις να τρεχεις και καις λιγοτερα καυσιμα. Edited by dimikord
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η ταχυτερη διαδρομη σε πηγαινει απο κεντρικους δρομους ταχειας κυκλφοριας που κανεις περισσοτερα χιλιομετρα αλλα φτανεις πιο γρηγορα γιατι εχεις την δυνατοτητα να αναπτυξεις μεγαλυτερη ταχυτητα. Η συντομη και οικονομικη σε πηγαινει απο δρομακια που ειναι πιο κοντα στον προορισμο.κοβει δρομο!γλυτωνειςα χιλιομετραλλ α δεν μπορεις να τρεχεις και καις λιγοτερα καυσιμα.

ευχαριστω! τωρα αντε να δω ποιο να εχω απο τα 3..... πολυ μπερδεμα.........

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! τωρα αντε να δω ποιο να εχω απο τα 3..... πολυ μπερδεμα.........

Αν θέλεις να πηγαίνεις γρήγορα και από δρόμους ταχείας κυκλοφορίας, διαλέγεις την γρήγορη.αν θέλεις οικονομία καυσίμων και δεν βιάζεσαι πάρα πολύ, επιλέγεις την σύντομη..τα δοκιμάζεις όλα και ότι ταιριάζει στον τρόπο που έχεις μάθει να οδηγείς , επιλέγεις ανάλογα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να πηγαίνεις γρήγορα και από δρόμους ταχείας κυκλοφορίας, διαλέγεις την γρήγορη.

Σωστο

αν θέλεις οικονομία καυσίμων και δεν βιάζεσαι πάρα πολύ, επιλέγεις την σύντομη

Οχι σωστο. Συντομη χιλιομετρικα σημαινει την μικροτερη χιλιομετρικη αποσταση, η οποια ειναι συνηθως μεσα απο στενα και δεν σου γλιτωνει καυσιμα, αφου κινεισαι με μικρες ταχυτητες στο κιβωτιο, και αρα καταληγεις να καις περισσοτερη βενζινη αφου ο κινητηρας λειτουργει και περισσοτερο χρονο.

9/10 φορες επιλεγω τη συντομοτερη χρονικα διαδρομη. Μονο οταν ξερω πανω-κατω την συντομη χιλιομετρικα διαδρομη, την επιλεγω.

Η πραγματικη διαφορα των πλοηγων ειναι ακριβως αυτη. Στις δρομολογησεις που προτεινουν. Εκει πασχει σοβαρα το sygic, εκει ειναι το δυνατο σημειο του route66 που ειναι η πρωτη μου επιλογη για πλοηγηση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...